agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2014, 20:26   #91
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baharipek Mesajı Göster
herkese merhaba,bahçede yetiştirmek için en uygun,çiçekleri demlenip içilebilen, hoş kokulu ıhlamur türü hangisidir acaba?sanırım gümüşi ıhlamur değil ama diğer türler arasında karasız kaldım.bu arada manisa salihlide oturuyorum..
Aradığınız tür "küçük yapraklı ıhlamur" dur. Aroması yüksek ve kaliteli çiçeklere sahiptir. Tilia cordata

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 19:26   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Merhabalar daha önce benzer bir soru sorulmuş ama net bir cevap verilmemiş, benimde bahçemdeki ıhlamur ağacının bazı yapraklarında fotoğraftaki oluşumlardan mevcut. Endişelenmeli miyim veya gerekiyorsa nasıl bir tedavi uygulamalıyım bilgisi olan veya başından geçmiş olanlar tecrübelerini paylaşırlarsa minnettar olurum. Herkese iyi günler dilerim.

fatyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 20:38   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Sayin fatyaz, sorunuzun cevabi bu baslikta olabilir.

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 21:32   #94
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
benim yorumum sadece tahmini değerlendirme.. bilimsel kanıtı yoktur.. bende selahattin beyin yorumunu okudum. fakat bu oluşum bu şekilde bişi olabilirmi acaba..?

6. mesajda okudum ıhlamurun 2 çeşidi var

biri yaprak üzerinden çiçeklenen ve meyve veren çeşidi ve en değerli ve fidanı nadir olanı çiçek ıhlamuru,
diğeri bildiğimiz ıhlamur sık bulunan çeşidi..

acaba resimlerde görülen değerli olan yaprak üzerinde çıkan oluşumlardan meyve veren cins olmasın...?

sadece kişisel yorumum..

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 22:32   #95
Yeni Üye

Bu ağaç yıllardır bahçemizde fakat ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. İlgili başlıkta bir cevap bulamadım Nilgün hanım. Çiçeklenme veya bağ uyuzu ihtimaller inden söz edilmiş lakin konuya vakıf kimselerin yorumları yok ne yazıkki. Eğer farklı bir kaynaktan cevap bulursam ve konunun gelişimini buradan duyurmaya devam edeceğim, bilgileri mahiyetinde.

Eski 17-05-2014, 12:27   #96
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Bu ağaç yıllardır bahçemizde fakat ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. İlgili başlıkta bir cevap bulamadım Nilgün hanım. Çiçeklenme veya bağ uyuzu ihtimaller inden söz edilmiş lakin konuya vakıf kimselerin yorumları yok ne yazıkki. Eğer farklı bir kaynaktan cevap bulursam ve konunun gelişimini buradan duyurmaya devam edeceğim, bilgileri mahiyetinde.
Sayın Fatyaz, bu görüntüyle ilk kez 10 yıl kadar önce yıldız korusunda karşılaşmıştım. Daha farklı ağaçlarda da sıklıkla görülen benzer oluşumlar var aslında. O zaman biraz araştırmıştım ama şimdi merak edip tekrar baktım. Bir tür akarın neden olduğu bir yaprak mazısı. Aynı cins akarın pekçok farklı ağaca dadanan pek çok farklı türü var. Buradaki ıhlamurlara özel Eriophyes tiliae (Tilia= Ihlamur). Yol açtıkları bu tuhaf görüntüyü ise Türkçeye "Ihlamur tırnak mazısı" olarak ingilizceden çevirmek uygun olabillir (Eng:"Lime nail gall"). Ama zaten Türkçede de bu oluşum "ıhlamur yaprak uyuzu" adıyla tanımlanmış. Zararı nedir bilmiyorum. Benim gözlemlerim parklardaki ıhlamurlarda oldu ve bir salgın olarak değil de tek tük ıhlamur bireylerinde gördüm. Bunun nedeni de bu akarın yer değiştirmeyen bir tür olmasıymış. Genellikle ağaçlara pek zarar vermediği gözlemlenmiş. Çoğalmaları durumunda akarlara karşı uygulanan organik tarifleri yapraklara uygulayarak deneyebilirsiniz ki yurt dışında deneyenler başarılı olmuş. Benzer tarifler ağaçlar net'te var.
hoşçakalın...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 14:17   #97
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Sayın Fatyaz, bu görüntüyle ilk kez 10 yıl kadar önce yıldız korusunda karşılaşmıştım. Daha farklı ağaçlarda da sıklıkla görülen benzer oluşumlar var aslında. O zaman biraz araştırmıştım ama şimdi merak edip tekrar baktım. Bir tür akarın neden olduğu bir yaprak mazısı. Aynı cins akarın pekçok farklı ağaca dadanan pek çok farklı türü var. Buradaki ıhlamurlara özel Eriophyes tiliae (Tilia= Ihlamur). Yol açtıkları bu tuhaf görüntüyü ise Türkçeye "Ihlamur tırnak mazısı" olarak ingilizceden çevirmek uygun olabillir (Eng:"Lime nail gall"). Ama zaten Türkçede de bu oluşum "ıhlamur yaprak uyuzu" adıyla tanımlanmış. Zararı nedir bilmiyorum. Benim gözlemlerim parklardaki ıhlamurlarda oldu ve bir salgın olarak değil de tek tük ıhlamur bireylerinde gördüm. Bunun nedeni de bu akarın yer değiştirmeyen bir tür olmasıymış. Genellikle ağaçlara pek zarar vermediği gözlemlenmiş. Çoğalmaları durumunda akarlara karşı uygulanan organik tarifleri yapraklara uygulayarak deneyebilirsiniz ki yurt dışında deneyenler başarılı olmuş. Benzer tarifler ağaçlar net'te var.
hoşçakalın...
Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. İlgili dalları kestim, zaten bir kaç dalda vardı. Tekrar ederse ilaçlama çözümüne başvuracağım.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 22-05-2014, 17:59   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
Arkadaslar biraz arastirma yaptim ama aradigim sorunun cevabini bulamadim. Ihlamur agaci suyu sever mi? Nerelerde yetistirildigi, toprak bakimi falan hepsi yaziyor ama agacin sulanmasi hakkinda bir bilgi bulamadim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden cok cok tesekkurler.

crazystorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 18:34   #99
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Arkadaslar biraz arastirma yaptim ama aradigim sorunun cevabini bulamadim. Ihlamur agaci suyu sever mi? Nerelerde yetistirildigi, toprak bakimi falan hepsi yaziyor ama agacin sulanmasi hakkinda bir bilgi bulamadim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden cok cok tesekkurler.
Sayın crazystorm hoşgeldiniz. Evet, suyu sever. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde (Ankara gibi) ya dere kenarı gibi sulak bir ortamda, ya nem bakımından zengin korunaklı bir vadi içinde ya da benzer mikro iklime sahip yerlerde yaşama şansı bulursa da bu ortamların dışındaki karasal iklime sahip yerlerde bol sulanmaya ihtiyaç duyacaktır. Aslında ıhlamur için en güzel ortam yağışlı ılıman kuşaktır. Bazı türleriyse serin ve yağışlı ılıman bölgeleri tercih eder. Nihayetinde yağmuru bol yerleri sever. Asıl yayılışını yaptığı bu gibi bölgelerden uzaklaştığında yaz yağışlarının ve hava neminin azaldığı yerlere doğru ilerledikçe (misal Adapazarı'ndan Eskişehir'e doğru) önce kuzey bakılara çekilir, o da yetmeyince doğal sınırına ulaşır veya uygun mikro iklimlerde bir miktar daha ilerleyerek son bulur. Son bulduktan sonra da onları insan emeği ayakta tutar.

Sagun beğendi.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 22-05-2014 saat 18:38 Neden: alıntı ekleme
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 13:21   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Sayın crazystorm hoşgeldiniz. Evet, suyu sever. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde (Ankara gibi) ya dere kenarı gibi sulak bir ortamda, ya nem bakımından zengin korunaklı bir vadi içinde ya da benzer mikro iklime sahip yerlerde yaşama şansı bulursa da bu ortamların dışındaki karasal iklime sahip yerlerde bol sulanmaya ihtiyaç duyacaktır. Aslında ıhlamur için en güzel ortam yağışlı ılıman kuşaktır. Bazı türleriyse serin ve yağışlı ılıman bölgeleri tercih eder. Nihayetinde yağmuru bol yerleri sever. Asıl yayılışını yaptığı bu gibi bölgelerden uzaklaştığında yaz yağışlarının ve hava neminin azaldığı yerlere doğru ilerledikçe (misal Adapazarı'ndan Eskişehir'e doğru) önce kuzey bakılara çekilir, o da yetmeyince doğal sınırına ulaşır veya uygun mikro iklimlerde bir miktar daha ilerleyerek son bulur. Son bulduktan sonra da onları insan emeği ayakta tutar.
Cevabiniz icin tesekkurler. Sizlerden ogrenecegimiz daha cok seyler var. Arastirmaya devam.

Taşlıbahçe beğendi.
crazystorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 17:22   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kamil16 Mesajı Göster
7 yıldır bahçede çiçek açmasını dört gözle beklediğim Ihlamur Ağacı, 2 metre boylanmasına rağmen maalesef şimdiye kadar çiçek açmadı.

Etrafta yakın bahçelerde Ihlamur ağaçları var. Araştırdım, kimisi gençlik kısırlığı dedi, kimisi 7-8 yıl bekleyeceksin dedi, kimisi de bu erkek ıhlamur, çiçek açmaz diyor.

Fotoğrafını ekledim. Bu konuda bilgisi olan varsa görüşünü bekliyorum.
En tepesini yaklaşık 15-20cm traşla, seneye çiçeğe yattığını göreceksin.

captaiin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 20:10   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Satılık ıhlamur çiçeği

Kocakonak köyü/ İnegöl'de kendi bahçelerimizden toplamış olduğum yüzde yüz doğal ve organik, kendi seralarımda güneş ışığına maruz bırakılmadan kuruttuğum rengi capcanlı ve albenisi olan yapraklı ve yapraksız ıhlamurlarım satılıktır. Ben başkalarından alıp satmıyorum. Ürünlerim tamamen kendime aittir. Kendi bahçemde irili ufaklı yaklaşık 100 kök ağacım mevcuttur.
Alaattin TURGUT
Fiyat görüşülür.
alaattinturgut@yahoo.com
0536 4921201
Kocakonak Köyü / İnegöl / BURSA

Eklenen Resimler

nilufers beğendi.

Düzenleyen captaiin : 07-09-2014 saat 20:15 Neden: yanlış yazılar var
captaiin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 22:52   #103
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
ıhlamur fidanım

Name:  111672174.jpg
Views: 3288
Size:  72.1 KB
1 yılda yaklaşık 1 metre sürgün verdi.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 10:16   #104
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Yeteri kadar su verilirse hızlı büyüyor.

Sagun beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 15:07   #105
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Armut memeli pası gibi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatyaz Mesajı Göster
Merhabalar daha önce benzer bir soru sorulmuş ama net bir cevap verilmemiş, benimde bahçemdeki ıhlamur ağacının bazı yapraklarında fotoğraftaki oluşumlardan mevcut. Endişelenmeli miyim veya gerekiyorsa nasıl bir tedavi uygulamalıyım bilgisi olan veya başından geçmiş olanlar tecrübelerini paylaşırlarsa minnettar olurum. Herkese iyi günler dilerim.

Bu oluşumlar aynı armut ağaçlarındaki gibi memeli pas konidiumlarına benziyor, burda da ıhlamura özgü bir mantar hastalığının konidileri olmuş olabilir mi? En güzeli kışın yapraklar döküldüğünde hafif bir bordo bulamacı uygulamak yüzde 0,5 lik gibi. Bir de bu etmenin ara konukçusu var mı?

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 15:47   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Ihlamur ağacı verimi

Merhaba Arkadaşlar,
Sitede yeniyim. Öncelikle bilgi veren, yazı yazan herkese teşekkür ediyorum, faydalandım ve zevkle okudum.

Benim sorum, yetişkin bir ıhlamur ağacının ıhlamur çiçeği/yaprağı ne kadardır, kaç kg'dır? Bunun birimi dekar olarak mı verilir, ağaç başı verilir?

Alasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 10:58   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2014
Thumbs down ıhlamur

Ihlamur ağaçları hakkında bilgi almak istiyorum .Mesela kışın yaprağını dökmeyen ıhlamur ağacının cinsi nedir?

Arıköy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 20:36   #108
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arıköy Mesajı Göster
Ihlamur ağaçları hakkında bilgi almak istiyorum .Mesela kışın yaprağını dökmeyen ıhlamur ağacının cinsi nedir?
Ben henüz yaprağını dökmeyen ıhlamur ağacı görmedim

Eski 11-07-2015, 11:17   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2014
Meraba arkadaslar fotodaki ihlamur agacinin cinsini bana soyliyebilecek kimse varmi acaba akrabamizdan aldik agacin kokunden cikmis bu 3 uncu defa yapraklari gene dokuldu kurumaya basladi cinsini bilirsem disaridan alacak ayni cins bilmiyorsak bana ev bahcesine dikilebilecek iyi urun veren bir ihlamur agaci onerirmisiniz. Tesekkurler. Foto yukleyemedim telefondan sonra yuklicem

turbon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 15:26   #110
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Hangi fotodaki ıhlamurdan bahsediyorsunuz sayın turbon

Eski 15-07-2015, 16:38   #111
Yeni Üye

Foto ekte

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2015, 16:55   #112
Yeni Üye

Diger fotoda bu kardesim bunun cinsini ogrenebilirmiyiz 3 defa agac dibinden cikan surgunle dikmeyi denedik bi turlu tutmadi bu sefer cinsini ogrenip tuplu dikmeyi dusunuyom akrabamizdaki ihlamur agaci dikine cok fazla dik buyumemis cok buyuk degil biraz yayvan bir agac tesekkurler

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2015, 20:27   #113
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Gümüşi ıhlamura benzettim ben ama çok emin olamıyorum. Gumuşi ıhlamurun yapraklarının alt yüzü beyazımsı olduğu için bu adı almış.yazları kurak olan bolgelere daha iyi uyum sağlıyor.

Eski 23-07-2015, 17:09   #114
Yeni Üye

Tesekkurler sizin ev bahcesine onereceginiz agac gumisi midir

Eski 24-07-2015, 18:56   #115
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

İzmir de yaşıyorsanız gümüşi ıhlamur uyugundur Karadeniz ve istanbul gibi kuraklık az olan bolgelerde kafkas ıhlamuru, büyük yapraklı ıhlamur küçük yapraklı ıhlamur da uygundur. Zaten Türkiye de yaygın olan bu 4 türdür

Eski 30-08-2015, 22:18   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Öncelikle, böyle güzel bir forum ortamı sunan herkese çok teşekkür ederim. İstanbul'da küçücük bir bahçemiz var. Ben de kapının önüne Tilia Tomentosa denen Gümüşi Ihlamur ektim. Fidanlıkta alırken üzerinde bol bol çiçekleri vardı ve 1,5 metre boyundaydı. Büyük bir hevesle ertesi yılı bekledim. Çiçek miçek açmadığı gibi boyu hiç uzamadı. 2011 yılında ektiğim ıhlamur hala ne uzuyor ne de çiçek açıyor. Yazları her 4-5 günde bir suluyorum, suni gübre atıyorum; ama bana mısın demiyor. ilkbaharla birlikte yaprak açıyor temmuz ortasında veya sonunda tüm yaprakları sararıp soluyor. Onu çok seviyorum ve boylanmasını, çiçek açmasını çok istiyorum; ama olmuyor. Sorum şöyle; bir yerde yanlış mı yapıyorum? veya 3-5 yıl daha beklemeli, sabırlı mı olmalıyım? İsterseniz resmini de buraya koyarım. Çok üzülüyorum. Yanıtlar ve yardımcı olursanız memnun olurum.

Tarık Kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 22:00   #117
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Fidanın dikildiği ilk 2yıl fazla bir boylama beklemiyoruz, ama 4yıl içinde artık güzel sürgünler vermesi gerekirdi. Temmuz ortalarında yaprağını dökmesi kuraklık veya aşırı sıcaktan olabilir. Bir de acaba diktiğiniz yerdeki toprak derin mi çok yüzeysel mi. Bir foto da gonderirseniz daha iyi olr.

Eski 02-09-2015, 19:23   #118
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

ıhlamur fidanımız

evimizin yanında bu fidan da 2011 d e dikildi. ilk yıllar sürgünleri kısaydı ama 2 yıldır. 1 metre civarında sürgünü oluyor.ortama uyum sağladı. budama da yapıyoruz.
Name:  WP_20150705_11_42_14_Pro.jpg
Views: 2772
Size:  74.2 KB

Name:  WP_20150705_11_42_28_Pro.jpg
Views: 2804
Size:  73.4 KB

Eski 02-09-2015, 19:24   #119
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

bizim ıhlamurlar tilia rubra denilen kafkas ıhlamuru herhalde okuduklarıma göre...

Eski 03-09-2015, 12:28   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
Fidanın dikildiği ilk 2yıl fazla bir boylama beklemiyoruz, ama 4yıl içinde artık güzel sürgünler vermesi gerekirdi. Temmuz ortalarında yaprağını dökmesi kuraklık veya aşırı sıcaktan olabilir. Bir de acaba diktiğiniz yerdeki toprak derin mi çok yüzeysel mi. Bir foto da gonderirseniz daha iyi olr.
İstanbul'da bu sene yaz maz demeden çok yağmur yağdı... Üstelik ben her 5 günde bir yağmur yağmadığı durumda suladım. Su konusunda sıkıntı olduğunu tahmin etmiyorum. Ama sizin vurguladığınız 2. konu bence çok mantıklı. Evimiz kaya kütlesinin üstünde sayılır. Buradaki evlerin temelleri kazılırken görüyorum. Ayrıca ıhlamur fidemi toprağa ekerken gördüğüm kadarıyla toprak katmanı çok inceydi. Ortalama 1,5 karış sonunda sert kaya kütlesiyle karşılaştım. Tabi, kırarak derinleştirdim ve gübreli toprakla fidanımı diktim. NPL (yanlış yazmıyorumdur umarım ) tipi suni gübreyle her 2-3 ayda bir takviye yapıyorum. Ayriyeten, resmini bugün çekip buraya koyacağım.

Sagun beğendi.
Tarık Kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024