agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2009, 14:40   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Erkek ıhlamurlar çiçek açmaz.Boşuna beklemeyin derim.

Ihlamur fidanı alırken çiçek zamanı tenekede görüp almakta fayda var.

nilufers beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 23:29   #32
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Arkdaşlar 2 mt yi bulan ıhlamurumun gövdesi çok ince olduğu için rüzgardan etkliniyor. Her ne kadar 1 mt lik bir kazığa bağlı olsa da uç kısmı eğilimiş durumda. Ne tavsiye edersiniz? Ucundan yaklaşık yarım metre budasam ağaca zarar gelir mi? Bunu yapmaktaki amacım gövdesinin biraz kalınlaşmasını sağlamak. Mevsim olarak budamakta geç mi kaldım acaba? Teşekkürler,

Erkin

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 23:46   #33
Ağaç Dostu

Budamaktan başka çareniz yok, yeter ki budadığınız yerin altında yeşil yapraklar kalsın.

Eski 23-05-2009, 23:48   #34
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bir bilgi notu aktarayım;

Dişi ıhlamurların gençken gövde renginde kırmızılıklar oluşuyor, erkeklerinki ise yeşil.

Alırken dikkat edin.

Kışı ıhlamur çiçeği demleyerek geçirin.

nilufers beğendi.
Eski 25-05-2009, 12:47   #35
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Ben de bir yeşil gövdeli bir de kırmızı gövdeli ihlamur var ama hiçbiri çiçek açmadı henüz. İnşallah bu sene

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 22:49   #36
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Merhaba arkadaşlar bir yanılgıyı düzeltmek istiyorum. Önceki mesajlarda erkek ve dişi ıhlamur ağaçlarından bahsediliyor. Bunları nerden duydunuz bilmiyorum ama ıhlamurlarda erkek ve dişi çiçekler birarada bulunur yani aynı ağaç üzerindedir. Erkek veya dişi ıhlamur ağaç yoktur.

Name:  924743317_8229cea35c.jpg
Views: 31466
Size:  35.8 KB

biomer, K4GE ve CornusMas beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 22:53   #37
Ağaç Dostu

Erkek ve dişi ıhlamur derken; çiçek açan ve çiçek açmayan ıhlamurları belirtmek istedik.

Çiçek açanlar zaten sizin belirttiğiniz gibi.

Ama bir de yaprakları daha küçük, orman ıhlamuru denilen türleri yani çiçek açmayanları var.

Bu cinse kolaylık olsun diye erkek ıhlamur deniyor

Eski 26-05-2009, 23:03   #38
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Birde ıhlamurlarda çiçek açma yaşı 5-15 yıl arasındadır. Bu durum ağacın türü, büyüme hızı, iklim ve yetiştirme ortamına bağlı olarak ortaya çıkar...

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 07:59   #39
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Birde ıhlamurlarda çiçek açma yaşı 5-15 yıl arasındadır. Bu durum ağacın türü, büyüme hızı, iklim ve yetiştirme ortamına bağlı olarak ortaya çıkar...
Yanlış anladıysam lütfen düzeltin ormanbotaniği; ıhlamurlarda çiçek açma yaşının 5-15 yıl olması, bir ıhlamur ağacının beş yaşında çiçek açmaya başladığı ve on beş yaşına kadar çiçek açacağı anlamına mı geliyor. Yani on beş yaşından sonra çiçek açmaz mı? Ya da çiçek açma süresi nasıl uzatılabilir. Bu doğru bakımla ilgili olmalı. Nasıl daha doğru bakabiliriz ve nasıl daha sağlıklı olabilir.

Bahçemizde küçük bir ıhlamur ağacımız var. Sanırım altı yedi yıl kadar oluyor. Eşim bahçenin ağaçlarla, meyvelerle zenginleşmesi için bir hayli fide alıp diktirmişti. Bir çoğu tuttular ve büyüdüler

Sabahları balkon kapısını açıp güne merhaba dediğimde mis gibi ıhlamur kokusu kucaklıyor beni. Burada yaşadığım ve yaşayacağım süre içerisinde bu güzel kokuyu duymak isterim doğrusu.

Dalları çiçek dolu ıhlamurumuzun.Henüz küçük, dalları ince yani ağaca çıkıp toplama imkanı yok. Ben ıhlamur çayını çok seviyorum. Özellikle kış mevsiminde sabahları taze mis kokulu ıhlamur içerek güne başlamayı seviyorum. Dün çiçek toplamaya karar verdik ama ağaca merdiven dayayıp toplamak zarar verirse diye düşündük. Sonra ayaklı merdivenimi bahçeye çıkardık ve site görevlisiyle çiçek topladık. Zarar vermeden topladıktan sonra teşekkür ettim bu küçük ağaçcığa bol çiçekleri için

Bu yıl bir şey dikkatimi çekti. Sabahları balkona çıktıktan beş on dakika sonra hapşırmaya başlıyorum. Bu ıhlamur çiçeklendikten sonra olmaya başladı. Kronik astım hastası olduğum için ıhlamurun allerji yapıp yapmayacağını öğrenmem gerekiyor. Eğer öyleyse biraz uzak durmam gerekecek çiçekli olduğu zamanlarda

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 22:48   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2009
Bugün Ihlamurların artık son günleri olduğu için üç poşet topladım çalışma odasınında gazetenin üstünde kurumaya bıraktım kokusunu anlatamam siz tahmin edin artık.Saygılar

Eklenen Resimler

gürselbaranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 11:23   #41
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
ne güzel. ıhlamuru ben de severim. Her ne kadar biz diktiysekde site içinde ortak mülkiyet değil mi? O nedenle çok fazla olmayacak kadar topladım ben. Malum diğer ıhlamur sevenlere de bırakmak lazım

Siz de güle güle kurutun ve lezzetli, hoş kokulu çayınızı için keyifle

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 18:59   #42
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Çiçeği olsun gölgesi olsun muhteşem bir ağaç....

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 00:45   #43
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Merhaba arkadaşlar bir yakınım bahçesinde büyümsine izin vermediği sürekli budayarak gelişmesine engel olduğu ıhlamurunu bana verdi uzun ve dikkatli bir çalışmadan sonra geçen şubat ayında sağlıklı bir şekilde yeni yerine diktik ve yeni yerini sanırım sevdi bu sene üzerinde yaprakları var tek sorunum arada bazı yapraklarında kurumalar oluyor bunun nedenini bilmiyorum ağacımın (daha doğrusu ağaçlarımın çünkü 2 tane var ve kökleriyle birbirlerine sarılmışlar) resmini yükülüyorum en kısa zamanda da bahsettiğim yapraklardan bir tanesinin resmini yükleyeceğim bana yardımcı olursanız çok sevinirim her türlü bilgi için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

emrezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 18:40   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Merhaba,
bu sene şubat ayında, yeşermeye başlayan dip sürgünlerinden köklü bir şekilde 4 adet minik fidancık diktim. Gözüm gibi bakıyorum. Çok hızlı gelişiyorlar, öyleki ana ağaç daha yapraklanmadan minik fidanlar yapraklandı bile.
Ama doğrusunu söylemek gerekirse çiçek açması için 10 sene beklemem gerektiğini öğrenince hüsrana uğramış durumdayım.

Herkese selamlar.

omurmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 23:58   #45
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Yerini severlerse 10 seneden birkaç sene kazanabilirsiniz.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 19:27   #46
Ağaçsever

gunesser's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 4
Thumbs down

Ağacım 3 yaşında var yok, Forumda ıhlamur ile okuduklarımda canım sıkıldıydı,Çiçeklenme konusunda, Bugün bana sürpriz yaptı ve ilk çiçek tomurcukarını vermeye başladı,
Nasıl mutlu oldum anlatamam,darısı diğer ıhlamur sahiplerinin başına saygılarımla.

Eklenen Resimler

gunesser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 20:40   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Ihlamur

Bahçeli evimin hakim rüzgar tarafına 7 yıl önce defne ve ıhlamur ağacı dikmiştim. Her ikisinin kokusu evimin içini doldursun istiyordum. Her ikisi de çok sağlıklı durumda. Gövdeleri 13-14 cm çapında. Ihlamur um bu yıla kadar çiçek vermedi. Erkek-dişi yanlış bilgisini daha önce de duymuştum. Hatta bu sene eğer çiçek vermezse yakın oldukları için defnenin büyümesi amacıyla ıhlamuru çıkarıp yerine dişi ıhlamur ağacı dikecektim. Ağaçlar net o kadar değerli bilgilerle bizi aydınlatıyor ki. Buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bazı "bilgili olmadan fikir üreten kişiler" (bu deyimin sahibi sayın Mine hanımın kulakları çınlasın.)bir ağacın daha kaybına neden olacaklardı. Ihlamurun 5-15 yıl sonra ancak çiçek vereceğini bilgili arkadaşlardan öğrenince ne kadar sevindim bilemezsiniz. Ağacım umarım bu yıl çiçek verir. Vermezse de bir 8 yıl daha bekleyebilirim. (Yaş 66+8=74 ne olmuş)

Her şey gönlünüzce olsun.

Düzenleyen OSMAN45 : 02-12-2010 saat 05:35 Neden: kelime, öz Türkçe
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 16:46   #48
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Bahçeli evimin hakim rüzgar tarafına 7 yıl önce defne ve ıhlamur ağacı dikmiştim. Her ikisinin kokusu evimin içini doldursun istiyordum. Her ikisi de çok sağlıklı durumda. Gövdeleri 13-14 cm çapında. Ihlamur um bu yıla kadar çiçek vermedi. Erkek-dişi yanlış bilgisini daha önce de duymuştum. Hatta bu sene eğer çiçek vermezse yakın oldukları için defnenin büyümesi amacıyla ıhlamuru çıkarıp yerine dişi ıhlamur ağacı dikecektim. Ağaçlar net o kadar değerli bilgilerle bizi aydınlatıyor ki. Buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bazı "bilgili olmadan fikir üreten kişiler" (bu deyimin sahibi sayın Mine hanımın kulakları çınlasın.)bir ağacın daha kaybına neden olacaklardı. Ihlamurun 5-15 yıl sonra ancak çiçek vereceğini bilgili arkadaşlardan öğrenince ne kadar sevindim bilemezsiniz. Ağacım umarım bu yıl çiçek verir. Vermezse de bir 8 yıl daha bekleyebilirim. (Yaş 66+8=74 ne olmuş)

Her şey gönlünüzce olsun.
ıhlamurun çok hoş koksu oluyor çiçeklendiğinde defne ile süper ikili yakalamışsınız imrendim.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 22:21   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
samsun da biLdiğiniz Büyük bir ıhLamur ağacı var mıdır?

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 11:17   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Tilia europaea
Merhaba Arkadaşlarım;

Büyük ve zorlu bir süreçten sonra evimin bulunduğu sokağa 2 adet ıhlamur ağacı şişli belediyesine diktirdim bu ağaç türü hakkında bilgilendirmelerinizi rica edeceğim.

Saygılarımla...

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 10:26   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Selam arkadaşlar;
Mine hnm a teşekkürlerimi ileterek aşağıdaki konuyu bilgilerinize sunarım.

Ihlamur'un dişisi ve erkeği yoktur. Bu halk arasındaki yanlış bir inanış. Bütün ıhlamurlar genelde çiçek açar. ancak veritabanından faydalanarak her türün yaprak özelliklerini inceleyin ve kendinizde olanı değerlendirin.

http://www.agaclar.org/agac.asp?id=318
http://www.agaclar.org/agac.asp?id=325
http://www.agaclar.org/agac.asp?id=327
http://www.agaclar.org/agac.asp?id=326

tarıkger ve biomer beğendi.
ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 15:59   #52
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Tilia platyphyllos

Eklenen Resimler

alperfect beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 16:01   #53
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tilia europaea

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2011, 10:29   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
dün akşam bahçedeki fidanları sularken farkettimki İstanbulda ıhlamur kokusu solumanın vakti gelmiş. önümüzdeki birkaç haftanın kıymetini bilelim...

omurmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 21:01   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar bu hafta tüplü ıhlamur alıp dikeceğim. Çünkü çayına bayılıyorum. Acaba alırken dikkat etmem gereken birşey var mı?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2011, 15:08   #56
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Yeni dogan kizimiz icin bahceye ihlamur agaci dikmeye karar verdik. Bugün esim serada Tilia cordata bulmus. Sonbaharda dallari turuncu renk alan, kücük yaprakli bir türmüs. Klasik bildigimiz agac olmadigi icin kararsiz kaldik. En kisa sürede cicegini görebilmek icin kac yillik bir fidan almamiz gerekir ve hangi türü cay yapilmaya uygundur?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2011, 20:53   #57
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın ciceksever70,

"Tilia Cordata", Küçük yapraklı ıhlamur, Avrupa'ya ve Batı Asya'ya özgü bir tür. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın resmi ağacı. 25-30 metre kadar boy, 1-2 metre kadar gövde kalınlığı yapabiliyor. Eğer gelişmiş bir fidan alırsanız kısa sürede ıhlamur çayı demlemeye başlarsınız. Bildiğiniz ıhlamur çayı gibi demleyebilirsiniz. Büyük yapraklı ıhlamurdan bir farkı yok. Çocukla beraber bir ağacı büyütmek harika bir karar olmuş. Keyfine varın....

Eski 20-08-2011, 21:06   #58
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bizim bahçede de ıhlamur var 3 4 metre boyunda. Tam olarak ne zaman çaylık hale geliyorlar? Aşı falan gerekiyor mu ıhlamurun çiçek açması için?

Eski 20-08-2011, 23:14   #59
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın Kalyon,

Benim bahçede bir tane bodur iki tane de normal ıhlamur vardı. Normaller 2.5-3 m. boyundaydılar. Henüz onlardan ürün alamadım. Bodur ıhlamurum ilk 3 sene ürün vermedi. Ama son 3 senedir az da olsa ürün alıyorum. Bol ıhlamur kokuları ve çay için bitkinin biraz zamana ihtiyacı var.

Eski 20-08-2011, 23:54   #60
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Anladım teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024