agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2007, 00:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Okaliptüs (Eucalyptus)

Anavatanım Avustralya’dır. Sıtma Ağacı olarak da bilinirim. Sürekli yeşil kokulu yapraklarım ve kokulu çiçeklerim vardır. Gövdem krem-gri, pembe ve açık yeşil karışımıdır. Güçlü tekli orta gövdem veya çok gövdeli çalı biçiminde türlerim de vardır.

Boyum 40 metre’ye kadar uzayabilir. Yaprak boylarım 12 - 22 cm. kadar olup, gençlerde yapraklarımız küçük ve oval, yetişkinlerimizde ise uzun ve sivridir. İlkbahar aylarında türüme göre beyaz, sarı veya kırmızı çiçekler açarım. Kış aylarında - 6°C’ye kadar dayanabilirim.

Odunumdan mobilya sanayiinde, kabuklarımdan, yapraklarımdan ve tohumlarımdan boya ve ilaç sanayiinde faydalanılır.

Üretimim tohumla yapılır. Sulak toprakları sevdiğimden bataklık kurutma işlevimde vardır. Türlerim; Kırmızı Okaliptüs, Sarı Limon Okaliptüs, Mavi Okaliptüs.

Ağaç bilgileri bunlar teşşekkür ederim.
Bu metni kendim yazdım.
tam 1 saat uğraştım

leobiz beğendi.
berke yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 17:18   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
vicks kokusu okaliptus kokusudur!

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 18:31   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Okaliptus tarımı?

Merhaba,
Türkiye'de okaliptus ağacının ticari olarak tarımı yapılıyor mu? Yapılıyorsa ticari değeri fazla mıdır? Bu bitki hem ilaç sanayinde hemde kimya sanayinde kullanılıyor. Ayrıca yaşlı ağaçların kereste olarak satıldığını duymuştum.

sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 07:59   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası Mesajı Göster
Merhaba,
Türkiye'de okaliptus ağacının ticari olarak tarımı yapılıyor mu? Yapılıyorsa ticari değeri fazla mıdır? Bu bitki hem ilaç sanayinde hemde kimya sanayinde kullanılıyor. Ayrıca yaşlı ağaçların kereste olarak satıldığını duymuştum.
Dalaman da Seka'nın kağıt fabrikası vardı.Orada eskiden kağıt üretmek için devlet tarafından yetiştiriliyordu.Fabrika özelleşti, şimdi fabrika köylülere yetiştirmeleri için ucuz fiyata okaliptus fidanı satıyormuş.Büyüdükleri zaman satın almak şartıyla.Bir nevi anlaşmalı üretim olacakmış.

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 16:16   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilgekaan Mesajı Göster
Dalaman da Seka'nın kağıt fabrikası vardı.Orada eskiden kağıt üretmek için devlet tarafından yetiştiriliyordu.Fabrika özelleşti, şimdi fabrika köylülere yetiştirmeleri için ucuz fiyata okaliptus fidanı satıyormuş.Büyüdükleri zaman satın almak şartıyla.Bir nevi anlaşmalı üretim olacakmış.
cevap için teşekkür ederim. Size bir sorum daha var okaliptus tarımı yapmak kazançlı mıdır bilginiz var mı?

sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 14:48   #6
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Datça yeraltısuları zengin bir bölge iken Aktur tatil sitesinin bulunduğu arazinin bataklık ( Kurucabük ) olduğu görülünce hem bataklığı kurutma hem de Seka ile anlaşmalı ticari amaçlı okaliptüs ağacı dikilmiş.
Mesafenin uzak olması nedeniyle Seka daha sonra yetişen ağaçları almaktan vazgeçmiş. Buraya kadar anlatanların yalancısıyım.

Bu günkü durum ise okaliptüs kökleri devamlı olarak pis suya doğru yöneldiğinden site içinde devamlı olarak künkler patlıyor. Her sene lavabolarımızdan ve tuvaletlerimizden okaliptüs kökleri temizliyoruz. Bol oksijen veren ama bir o kadarda bela bir ağaç. Kökleri durdurmak için hiç bir şey fayda etmiyor.

meadowsons beğendi.
noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 15:26   #7
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Okaliptus tohumlarının ekilme zamanı ve çimlendirilmesi nasıl oluyor?

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 15:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tasdelenmurat, topladigin okaliptus odunsu meyvelerini bir kabin icerisinde, bir iki hafta birakirsan, meyve uclarindaki kapaciklar kendiliginden acilacaktir. meyveleri salladik sonra bu acilan kapaciklardan tohumlar dokulecektir.

Yari kum yari torf bir karisimi bir saksi icerisine doldurup saksidaki karisimi iyice bastirir sonra da tohumlari uste serper tohumlar uzerine de onlari yalnizca ortecek bir sekilde, toprak serpip saksiyi gunesli bir yere aliniz. Saksi altina koycaginiz su dolu bir kab tohumlarin ekili oldugu saksidaki karisimin surekli nemli olmasini sagliyacaktir. tohumlar cimlendikten sonra su dolu kabi kaldirabilirsiniz. Fideleriniz 4-6 yaprakli olunca onlari ozenle yerlerinden cikarip ayri, ayri saksilara dikebilirsiniz.

Tohumlari ekmek icin en uygun mevsim, ilk baharin ilk gunleridir.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 00:23   #9
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Çok sağolasınız.

>>yarı kum, yarı torf karışımı biraz presledim.
>>tohumları serdim.
>>üstünü kapayacak şekilde toprakla örttüm.
>>altına su kabı yerleştirdim.

Bu aşamada bir kere sulayacakmıyız? Sadece alttan su kabından nem alması yeterlimidir? Tohumların sürece tepki vermesi ne kadar sürüyor?

örn: Mart ayından 10 gün önce ( toprağa cemre düşmeden önce ) Şubat ayının 20 sine doğru süreci başlatsam. 10 gün içinde tohumlar yüzlerini gösterirlermi. ( 1,5 hafta çimlenmesi için yeterli olurmu ? )

Eski 06-11-2007, 15:02   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tasdelenmurat merhaba,
Tohumlari, Nisan mayis gibi ekebilirsiniz. Tohumlarin uzerine serpeceginiz kum veya teprak cok kalin olmasin sadece tohumlari ortecek kadar olsun.

Cimlenme suresi 2-6 hafta arasinda gerceklesir.

Tohumlariniz cimlenince, golge bir yerde iseler, onlari gunes goren bir yere aliniz.

Cimlenme surecinde topragin nemli olmasina dikkat ediniz gerekirse usten su puskurterek sulayiniz(basincli su ile sulamayiniz tohumlari yerlerinden oynatirsiniz)

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 15:41   #11
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Çok teşekkür. Artık sorum kalmadı. Çimlendirdikten sonra belki başınızı biraz ağrıtırım

Eski 09-09-2008, 14:56   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2008
okaliptüs rüyama giriyor artık )

Hayırlı günler,

Türkiye’de evliyim ama asıl vatanım Rusya.

Okaliptüsle ilgili durumu açıklamam için azıcık doğduğum bölgedeki (Tataristan) bir geleneği anlatmam gerekiyor. Buralarda her evde ‘munça’ denilen hamamlar bulunur. Bu hamamlar için özel, hoş kokulu ağaçların budakları toplanır ve süpürge gibi şekillendirilir. Hamam yakıldığı zaman, bu ‘süpürge’ler kaynar taşların üstüne atılır ve üzerlerine kaynar su atılır, bu şekilde taşlardan çıkan buhara yaprakların kokusu karışır ve hamamı doldurur. Bir nevi fitoterapidir.

Tataristan’a son gelişimde ağaçlar ve bitkilerle ilgilendiğimi bilen bir akrabam (daha önce Türkiye’deki bahçemize ülkemden değişik ağaç ve çalılar ekmiştim) Türkiye’den okaliptüs yaprakları getirmemi istedi. Onları hamam için ‘süpürge’lerin içine katacakmış ve buharı nefes yolları için çok faydalıymış.

Eşimle Sakarya’da yaşıyoruz ve bildiğim kadarıyla, buralarda okaliptüs ağacı yok, belki de ben tanımıyorum. İnternetten araştırdığım kadarıyla, bu tür Akdeniz bölgesinde bulunuyor.
Bu ağacı nerelerden bulabilirim? Tohumlarını bulabileceğim bir yer var mı? Sakarya bölgesinde yetişir mi?

Bu ağacı o kadar merak ettim ki, sadece görebilmem ve koklamam yeter gibi )

Konuda yardımcı olabilecek birileri varsa, bu forumda olabileceklerini düşündüm. Teşekkürler.

enjea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 10:14   #13
Ağaçsever

timsah gözyaşı's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Galeri: 1
"Türkiye'deki okaliptüs'lerin kökü kazınmalıdır"
Türkiye'de küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için ülkemizdeki Okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini açıklayan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Sıkı, "Anavatanı Avustralya olan Okaliptüs ağacının büyük boylu olanları günde ortalama 400 litre suyu topraktan kendi bünyesine alarak özelikle bataklıkların kurutulmasında yararlanılmıştır. 10 yaşındaki Okaliptüs ağacı ise yılda 250 ton su tüketmektedir" dedi.

Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan Okaliptüs ağacının 1885 yılında Adana-Mersin demiryolunun kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini açıklayan Prof.Dr.Sıkı, "Ekonomik amaçlı ilk Okaliptüs ağaçlandırması ise 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 885 hektarlık alanda gerçekleştirilmiş olup 1960'lı yıllardan sonra da bataklıkların kurutulması amacıyla hemen hemen her yere denetimsiz bir şekilde dikilmiştir. Okaliptüs ağacı ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup Akdeniz ve Ege Bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunmaktadır" diye konuştu.

Kağıt hamuru eldilmesinin dışında ekonomik değeri olmayan; yakacak ve kereste olarak pek kullanılmayan okaliptüs ağacının yerel yöneticilerin ağaçlandırma çalışmalarında tercih ettikleri önemli bir ağaç türü olduğunu kaydeden Prof.Dr.Sıkı, "Yerel yöneticiler yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüyüp 4-5 senede ekildiği alanda kendisini gösterdiği için bu ağacı siyasi rant olarak kullanmaktadırlar. Mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemleriyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine bile zarar vermektedirler. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan dallarının elektrik tellerini koparması ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaştırılması çevrenin korunması adına yapılan en büyük kötülüktür" dedi. Okaliptüs ağacının yeni alanlara dikiminin en kısa zamanda yasaklanmasını isteyen Prof.Dr.Sıkı, " Bunun için Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ile TBMM Çevre Komisyonu Başkanını Meclise kanun teklifi önergesi vermeye davet ediyorum. Yerel yöneticiler tarafından da dikiminin yasaklanması için ilgili Bakanlıklar tarafından belediye başkanları uyarılmalıdır" diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/2008/09/24/h...5203DB0C5.html

timsah gözyaşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 11:36   #14
Yeni Üye

kancalarkoyu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Tohumdan her yıl okaliptüs ekiyorum, kış gelince içeriye alıyorum ama ölüyorlar. Bu okaliptüs acacı soğuğa ne kadar dayanır, bu kez balkonda bırakacağım, karadeniz bölgesinde dışarıda yaşayabilir mi?

KANCALAR KÖYÜ
Yeşilin Maviyle Buluşması
Doğa Tutkunları Bu Siteye
www.kancalarkoyu.com

kancalarkoyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2008, 11:27   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Okaliptüsler sularımızı tüketiyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için Türkiye'deki bütün okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Sıkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anavatanı Avusturalya olan okaliptüs ağacının büyük boylu olanlarının günde ortalama 400 litre suyu topraktan bünyesine aldığını söyledi. 10 yaşındaki bir okaliptüs ağacının yılda 250 ton su tükettiğini belirten Prof. Dr. Sıkı, Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan okaliptüs ağacının, 1885 yılında Adana-Mersin demir yolu kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini hatırlattı.

Ekonomik amaçlı ilk okaliptüs ağaçlandırmasının 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 668 dekarlık alanda gerçekleştirildiğini, 1960'lı yıllardan sonra da bataklıklarını kurutulması için her yere denetimsiz dikim yapıldığını anlatan Prof. Dr. Sıkı, okaliptüslerin ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup, Akdeniz ve Ege bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunduğunu söyledi.

Okaliptüsün kağıt hamuru olarak kullanıldığını, yakacak ve kereste olarak değeri bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, yerel yöneticilerin, yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüdüğünü, 4-5 yılda ekili alanda kendini gösterdiği için bu ağacı ''siyasi rant'' olarak kullandıklarını öne sürdü.

Prof. Dr. Sıkı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Okaliptüs ağacı her türlü ağaçlandırma alanlarına dikilerek taban suyu daha alt seviyelere inmesine neden olmakta, mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemiyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine zarar vermektedir. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan parçaların elektrik tellerinin kopmasına ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaşması çevre için en büyük kötülüktür.

İlk etapta her yönüyle zararlı olan okaliptüs ağacının yeni alanlara dikimi en kısa zamanda yasaklanmalıdır. Küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için bütün Türkiye'deki okaliptüs ağaçlarının kökü kazınmalıdır.''

Prof.Dr. Sıkı, okaliptüsün dikiminin yasaklanması için bilimsel bir rapor hazırlayarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ağaçlandırma Genel Müdürü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Başkanı, Genelkurmay Başkanlığı ile İzmir ve çevresindeki 30 belediye başkanına gönderdiğini ifade etti.

Kaynak http://www.stargazete.com/guncel/oka...yor-154173.htm

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 16:17   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2007
okaliptus ağacının yetişebileceği ortamlar nereleri mesela amasya da yetişir mi bataklık araziye dikmeyi düşünüyoruz da

mesut05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 00:09   #17
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2009
Bence arkadaşlar bu ağacı dikmeyin. Bütün yeraltı su kaynaklarımızı teker teker yok ediyor. Okaliptus bence su canavar diyebiliriz. Bu hatayı İzmirde yaptı heryerde dikkat ettiyseniz Okaliptus ağacı bakımı kolay büyümesi kısa zamanda emek istemeyen ağaç türü diye seçildi ama birşeyi hesaba katmadılar oda günlük su ihtiyac. Prof.Dr Sıkı dediklerine tamamen katılıyorum. Ama yasaklanması bence zor Yetiştiriceğim en son ağaç türü diyebilirim. Aslına bakarsanız bataklık alanlarında kurutulmasına karşıyım. Doğal dengemizi bozmayalım Kuruta kuruta artık ne bataklıklarımız kalıcak nede sulak alanlarımız. Sanırım fazla hassas davranıyorum.

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 19:27   #18
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Okaliptus ağacını çok merak edip, bir o kadar da edinmek isteyen biri idim ta ki Prof. Dr. Mehmet Sıkı ifadelerine kadar. İnsanlar temiz su kaynaklarını kaybetmek üzeriyken, böyle bitkileri çoğaltmak lüks gibi.

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 19:32   #19
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Çok güzel olmasına karşın.Suyu kurutması çok kötü.Bataklıkmı kaldı ülkemizde?Birde bu tür ağaçların dikildiğini düşünsenize tarladaki olan suyuda kendisi tüketmiş diğer ağaçaların kurumasına zemin hazırlar. Özelliklerini bilmediğimiz ağaç veya bitkilere çok dikkat etmek gerekiyor.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 16:13   #20
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi timsah gözyaşı Mesajı Göster
"Türkiye'deki okaliptüs'lerin kökü kazınmalıdır"
Türkiye'de küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için ülkemizdeki Okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini açıklayan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Sıkı, "Anavatanı Avustralya olan Okaliptüs ağacının büyük boylu olanları günde ortalama 400 litre suyu topraktan kendi bünyesine alarak özelikle bataklıkların kurutulmasında yararlanılmıştır. 10 yaşındaki Okaliptüs ağacı ise yılda 250 ton su tüketmektedir" dedi.

Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan Okaliptüs ağacının 1885 yılında Adana-Mersin demiryolunun kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini açıklayan Prof.Dr.Sıkı, "Ekonomik amaçlı ilk Okaliptüs ağaçlandırması ise 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 885 hektarlık alanda gerçekleştirilmiş olup 1960'lı yıllardan sonra da bataklıkların kurutulması amacıyla hemen hemen her yere denetimsiz bir şekilde dikilmiştir. Okaliptüs ağacı ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup Akdeniz ve Ege Bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunmaktadır" diye konuştu.

Kağıt hamuru eldilmesinin dışında ekonomik değeri olmayan; yakacak ve kereste olarak pek kullanılmayan okaliptüs ağacının yerel yöneticilerin ağaçlandırma çalışmalarında tercih ettikleri önemli bir ağaç türü olduğunu kaydeden Prof.Dr.Sıkı, "Yerel yöneticiler yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüyüp 4-5 senede ekildiği alanda kendisini gösterdiği için bu ağacı siyasi rant olarak kullanmaktadırlar. Mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemleriyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine bile zarar vermektedirler. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan dallarının elektrik tellerini koparması ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaştırılması çevrenin korunması adına yapılan en büyük kötülüktür" dedi. Okaliptüs ağacının yeni alanlara dikiminin en kısa zamanda yasaklanmasını isteyen Prof.Dr.Sıkı, " Bunun için Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ile TBMM Çevre Komisyonu Başkanını Meclise kanun teklifi önergesi vermeye davet ediyorum. Yerel yöneticiler tarafından da dikiminin yasaklanması için ilgili Bakanlıklar tarafından belediye başkanları uyarılmalıdır" diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/2008/09/24/h...5203DB0C5.html
herkes bu kanıda zaten okaliptüs dikecez diye kızıl çamları kesmişler zamanında.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 14:01   #21
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Eucalyptus pauciflora

Eklenen Resimler

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 12:09   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Okaliptus yardım !!!

okaliptus tohumu ektim 20 25 tane çimlendi 2cm falan oldular bakımı nasıldır ne kadar daha büyüyünce değişik saksılara almalıyım bide günün hangi saatlerinde güneş görmeleri gerekir gübre vs kullanılırmı kısaca okaliptus hakkında bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

drclnie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 12:10   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Okaliptus yardım !!!

okaliptus tohumu ektim 20 25 tane çimlendi 2cm falan oldular bakımı nasıldır ne kadar daha büyüyünce değişik saksılara almalıyım bide günün hangi saatlerinde güneş görmeleri gerekir gübre vs kullanılırmı kısaca okaliptus hakkında bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

drclnie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 22:48   #24
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Arkadaşlar, önümüzdeki yıllarda dünyanın ciddi anlamda su sorunu olacak. Bunları düşünerek daha güzel ve yararlı ağaçlar bulabilirsiniz bence.

Örn. En çok karbondioksit emen, en çok oksijen veren ağaçlar ...gibi..

nılgun_dogan beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 04:27   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2008
İlginizi çekebileceğini düşündüm; havacılık sektöründeyim ve yeni bir gelişme yaşanıyor,okaliptüs agacından uçak yakıtı elde etme çalışmaları var,araştırmalar sonucunda en uygun bitki bu olarak görülüyor. Şu anda en yaygın plantasyonlar Avusturalya'da olduğu için bütün gözler oraya çevrilmiş durumda. Bunun gelecekte Avusturalya'nın ekonomisindeki etkisini tahmin edebilirsiniz sanırım. Ortalama bir yolcu uçağı (mesela Boeing 737) saatte 2500 kg yakıt yakar. Dünya üzerinde 24 saat boyunca havada onbinlerce uçak uçuş yapmaktadır. İhtiyaç duyulan yakıt miktarı ve pazar hacmi hayal gücünüzü zorlayacak düzeydedir. Elimdeki döküman İngilizce,isteyen arkadaşlara seve seve bir kopyasını gönderirim. Saygılarımla.

Akıncı07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 13:41   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir. Toprağa salgıladıkları bir çeşit zehir nedeniyle kesilip yerine başka bir bitki ekildiğinde ekilen bitki yetişmez.

mrtbll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 16:25   #27
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Tohumdan da gayet kolay yetişiyor okaliptüsler.Diktiğim tüm tohumlar yeşerdi ve 1 yılda yoğurt kovasında şöyle birşey oldular.
kartal124 / Teras
Güçlü bir ağaç.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 21:10   #28
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Ben okaliptüsü çalı formunda bir bitki olarak hayal ederdim. Yukarıdaki yazıları okuyunca bir çalı nasıl başa bela olur, diye düşünürken 21 numaralı mesajdaki fotoğrafı gördüm. Hem şaşırdım hem de gövdenin rengine bayıldım.

Doğanın her şeyi telafi etme gücü var aslında ama telafi alanına girince de böyle karışıklıklar olabiliyor

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 19:33   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Uzun zamandir yoktum... Oylesine gezerken konu ilgimi cekti...

Avustralya'dayim ve bitkilerle ilgili ogrendigim bir sey, her bitki yerinde yararli... Bulundugu ortamdan baska yere goturulurse sorun oluyor. Avustralya kendisine ait olmayan, Guney Afrika ve Avrupa'dan gelen bitkiler yuzunden cok problemler yasiyor. DOgal bitki alanlari bu davetsiz misafirler tarafindan istila ediliyor.

Turkiyedeki okaliptusler de bu kategoride... Orada olmamalilar... Buradaki kurak kosullar nedeni, kokleri cok derinlere inip yeralti suyuna ulasiyor. 400 sene yasayabiliyorlar... Kesinlikle kontrol edilmeliler...

Ayrica batakliklarin neden kurutulmak istediklerini anlayamiyorum. Bataklik dedigimiz seyler, bir cesit sulak ekosistemdir ve kendine ait bir cesitliligi ve canli toplulugu vardir. Ve cok gereklidir!!! Dogaya bu kadar mudahale etmek, yarardan cok zarar getiriyor maalesef.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 19:48   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akıncı07 Mesajı Göster
İlginizi çekebileceğini düşündüm; havacılık sektöründeyim ve yeni bir gelişme yaşanıyor,okaliptüs agacından uçak yakıtı elde etme çalışmaları var,araştırmalar sonucunda en uygun bitki bu olarak görülüyor. Şu anda en yaygın plantasyonlar Avusturalya'da olduğu için bütün gözler oraya çevrilmiş durumda. Bunun gelecekte Avusturalya'nın ekonomisindeki etkisini tahmin edebilirsiniz sanırım. Ortalama bir yolcu uçağı (mesela Boeing 737) saatte 2500 kg yakıt yakar. Dünya üzerinde 24 saat boyunca havada onbinlerce uçak uçuş yapmaktadır. İhtiyaç duyulan yakıt miktarı ve pazar hacmi hayal gücünüzü zorlayacak düzeydedir. Elimdeki döküman İngilizce,isteyen arkadaşlara seve seve bir kopyasını gönderirim. Saygılarımla.
Dokumani gercekten gormek isterim. Cunku Avustralya'da plantasyonlar icin kullanilan agac yerel bir tur olan okaliptus degil, hizli buyuyen bir cam olan, anavatani California olan pinus radiata kullaniyorlar

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024