agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2007, 20:55   #1
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Photinia (Alev ağacı)

Alev ağacı hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Joy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2007, 14:54   #2
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Name:  photinia2.JPG
Views: 65163
Size:  46.2 KB

10 m.'ye kdar boylanabilen, 5 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, boylu çalılardır.

Gövde kahverengidir. Yapraklar parlak yeşil renkte kalın, kenarlara düzenli dizilişlidir.

Yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Bitkinin adı buradan gelmektedir.
Çiçekler beyaz renkli, tek tek değil şemsiye tipi kurullar halindedir.

Meyeler küçük ve önemsizdir. Çelik ile üretilirler. Park ve bahçe düzenlemelerinde ilkbahardaki gösterişli rengi nedeniyle vurgu amaçlı soliter veya gruplar halinde kullanılırlar.

Ayrıca sınırlama ve perdeleme amaçlı olarakta tercih edilirler.

Name:  photinia.JPG
Views: 53271
Size:  23.5 KB

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2007, 20:24   #3
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Teşekür ederim bilgilendirdigin için Palumbago

Joy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 22:51   #4
Ağaçsever

calcium's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
acaba çelik yöntemi ile çoğaltabilirmiyiz?

calcium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 21:54   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
alev ağacının soğuğa dayanaıklılığı hakkında bilgi vere olursa sevinirim.ör.ankarada yetiştirilebilirmi.

zeynalhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 17:50   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2007
evet yukarıdaki bilgide çelikle üretilir diye yazıyorr bilgilendirme için sağol

dertler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 18:11   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2007
merhaba...ben bu baharda alev ağacı fidesi diktim önce saksıya sonra toprağa aldım. kayseride yaşıyorum bakalım kışı çıkarabilecek miyiz? Size haber veririm.

yeren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2007, 00:31   #8
Ağaçsever

AtameR's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynalhan Mesajı Göster
alev ağacının soğuğa dayanaıklılığı hakkında bilgi vere olursa sevinirim.ör.ankarada yetiştirilebilirmi.
Zeynalhan ankarada birçok örnegi var.. Mesela Havalimanı yolunda Ankaraya istikametinde Pursaklar köprüsünden sonra orta refüjde Büyük ağaçlar arasında sıra sıra diktigimiz alev ağaçlarıdır.. Ankarada Birçok parktada rastlayabilirsin..

AtameR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 16:58   #9
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huldem
... alev ağacının çelikleme yontemiyle üretildiğini biliyorum ama çeliklenen ağaçların yüzde yüz tutup büyümesini sağlayacak bir yöntem var mıdır veya bu oranın mümkün olduğunca yüksek tutulabilmesi için ne yapmak gerekir...
Alev ağacı çelik yöntemiyle üretilir ancak sonuçta bir canlıyla uğraştığınız için hiç bir zaman %100 garanti verilemez. Sadece köklenme oranının en üst seviyeye çekilebilmesi için köklendirme işlemi sırasında bir kaç konuya dikkat etmenizde fayda var.

- Köklendirme ortamı olarak torf, perlit veya bitkisel toprak harcı kullanmanız,
- Üretim dönemi olarak erken ilkbaharı tercih etmeniz,
- Anormal mevsimsel sıcaklıklara tedbir almanız, (ortamın ısıtılası veya gölgelendirilmesi)
- Üretim yastığınızdaki su miktarını sürekli kontrol altında tutup çeliklerin nem kaybetmemelerini sağlamanız,

fire oranınızın düşürülmesi için bir kaç önlem olarak sayılabilir.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2008, 12:01   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2007
merhaba. alev ağacının çelik ile üretilmesi hakkında detaylı bilgisi olan varmı. üretmek istiyorum ama nası çelik alınır hangi işlemlerden geçirilik, köklendiriciye batırılırmı, kaç ayda köklenir,

bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. bu bitkiyi üreten arkadaşlar varsa istibata geçebililerse çok sevinirim. veya nerelerden bu konuda bilgi alabilirim. şimdiden teşekkürler

enginpeyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 11:41   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 116
buda bodur alev ağacı

bodurlarıdaha güzel

Eklenen Resimler

naturefan ve evandevan5 beğendi.
obex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 19:41   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2007
merhabalar alev ağacının sistematiği ile ilgili bilgisi olan warmı acaba??

ceren88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 15:19   #13
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Geçen kışın saksıdaki tüm Alev ağaçlarımızı kaybettik.Pursaklarda orta refüş bitkilendirmesinde kullanılanlar yeni mi dikildiler yoksa geçen kışı sorunsuz atlattılar mı bilgi verirseniz sevinirim. Bitkinin saksıda ya da toprağa dikili olmasıda soğuğa dayanıklılığını değiştiriyor çünkü.

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 21:12   #14
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
alev ağaçları

Saksıda alev ağaçları

Eklenen Resimler

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 14:21   #15
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alevler nasıl budanmalı ??

Merhaba,
Geçen Kasım ayında bahçemizin demir parmaklıkla sarılı ön tarafına çit oluşturmak amacıyla alevler diktik.Çok iyi gelişerek yaklaşık 1-1,5 m civarına boylandılar. Baharda uçlarından hafifçe kırptık. Gürleşerek daha zengin bir görünüşe kavuşablmeleri için biraz daha derin budama yapmak istiyorsam da cesaret edemiyorum. Alevleri nasıl ve ne zaman budamalıyım.Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2010, 21:17   #16
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Merhaba,
Geçen zaman zarfında sorumun yanıtını araştırarak kendim buldum : Şubat ortalarında alevlerimi derince budamayı düşünüyorum.
Fakat bugün yeni bir soru(nu)m var: Hafta sonu alevlerin yaprak kenarlarında kahverengi-siyah renklenmeler gördüm. Hastalık olup olmadığına karar veremedim. Yakınında güller var,güllerde bu yıl kara leke oldu acaba bir bulaşma mı (şekil olarak pek benzemiyor ama) , bu nedir ve ne yapmalıyım ??
Çektiğim resmi de elkliyorum.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Styric beğendi.
Eski 03-01-2010, 22:48   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Endişe etmeyin bu karaleke değil, fizyolojijk bir durum. Bahara budamayla bereber toprağı besin maddelerince zenginleştirmeyi ihmal etmeyin.

Styric beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2010, 23:13   #18
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Bu kadar çabuk cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.Hasta olmadıkları için çok mutlu oldum ))

Eski 12-01-2010, 10:31   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Alev ağacı taşıma

4-5 tane alev ağacımız (çalı demek daha doğru, 1 metre yok boyları henüz) var, geçen sene bahçe duvarına dikmiştik. İyi planlamamışız, şimdi onları taşımamız gerekiyor. Kış ortasında sürgün veriyorlar. Bunları taşımak için en uygun zaman ne zamandır?

Işık Akçor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 10:37   #20
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bahçe sınırıma alev ağacı dikmek istiyorum. Amacım 1,5 boyunda çit yapmak.

Alev ağacında yayılımı engelleyici şekilde budama yapılır mı? (Çiti, 40 cm ende tutabilir miyim?)

Yazın az, kışın hiç güneş almıyor, yetişir mi?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 12:40   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster

Alev ağacında yayılımı engelleyici şekilde budama yapılır mı? (Çiti, 40 cm ende tutabilir miyim?)

Merhabalar! Kiraz...

Alev ağacından elbette çit oluşturabilirsiniz ancak güneşi çok seven ve yeni filizlerinin adını aldığı rengi alabilmesi için bol güneşe ihtiyacı var. Bir üretici olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim yarı gölge bir alanda elbette olur ancak güzel bir görüntü zor. Çitinizi kaç santim eninde ve boyumda yapmak tamamen sizin elinizde. Yeterki budamayı uygun zamanda ve şekilde yapınız.

Alev ağacı makası çok seven bitkidir. Bir kaç yıldır üretiyoruz.

Umarım faydalı olmuşumdur.

Saygılar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 16:11   #22
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:

Sn. Kiraz,

14. mesajımdaki fotoğraflarda yer alan alev çalıları açık bir alanda güneşi gün boyu gören bir yerde bulunmaktadır. Sn. Cemal .S ' nin aktardığı bilgilere katılıyorum. Budama konusunda ise ister yan kısımlardan budayarak boyuna büyümesine yardımcı olabilir veya boy kısmından budamak suretiyle yan kısımların doldurulmasında dolgun bir çit görünümü kazandırmak için 2 türü belirli zaman aralıklarında uygulamanız yeterlidir.

40 cm aralığı zaman içerisinde kazanabilirsiniz ve bu aralıkta budayarak tutabilirsiniz. Dikeceğiniz alev çalılarının büyüklüğü ve toprağa alışma süresinden sonra gayet güzel bir şekilde büyümekteler. 40cm eninde tutmak için biraz daha sık dikmeniz gerekir.

Düzenleyen doğalbahçe : 31-01-2010 saat 23:13
Eski 31-01-2010, 22:18   #23
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Cemal.S, Sn. Mtuncer teşekkür ederim. Güneş gerektiğine göre başka bitki araştırayım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 23:14   #24
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Sn. Cemal.S, Sn. Mtuncer teşekkür ederim. Güneş gerektiğine göre başka bitki araştırayım.
Rica ederim.

Eski 01-02-2010, 08:50   #25
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 Mesajı Göster
Sn. Kiraz,

boy kısmından budamak suretiyle yan kısımların doldurulmasında dolgun bir çit görünümü kazandırmak için 2 türü belirli zaman aralıklarında uygulamanız yeterlidir.
Sayin mtuncer, benim de oldukça güneşli bir alanda alev çalısı çitim var. Dolgunlaşmasını sağlamak amacıyla bu yıl boydan budamak istiyorum. Bunu sağlayabilmek için boydan ne kadar kısaltmalıyım? Dikkat etmem gereken neler var? Budamak için şubat sonu uygun bir zaman mıdır? Teşekkürler...

Düzenleyen Eser İlhan : 01-02-2010 saat 08:52 Neden: yazım
Eski 01-02-2010, 10:45   #26
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iel77 Mesajı Göster
Sayin mtuncer, benim de oldukça güneşli bir alanda alev çalısı çitim var. Dolgunlaşmasını sağlamak amacıyla bu yıl boydan budamak istiyorum. Bunu sağlayabilmek için boydan ne kadar kısaltmalıyım? Dikkat etmem gereken neler var? Budamak için şubat sonu uygun bir zaman mıdır? Teşekkürler...
Sn.iel77,

Alev çalılarının belirli dönemlerde atak olduğu zamanlar mevcut, havaların güneşli geçmesiyle alev çalılarında uç kısımlarında büyümelerin olduğu gözlenmektedir. Düzenli bir yapıya kavuşmaları için büyümenin dengeli olup olmadığı önemlidir. Baktığınızda aynı boylarda olması muhtemelen göze hitap edeceğini düşünüyorum, örneğin yerden 50cm yükseklikteki görünümü nasıl oluyor, bazıları çok iyi gelişmişken arada boyları kısa olanları olabilir, bunlarda zaman içerisinde aynı boya ulaşabilirler. Ön izleme yaparak bu fikri oluşturabilirsiniz.

Bizler budamalarımızı çelik almak için yapmaktayız, bu nedenle 14. mesajda yer alan alev çalılarını saksılara diktiğimiz yılın sonuna yani kışa doğru derinden bir budama yapmamıza rağmen bu foruma kavuştular, şubatın başlarında da yapabilir sonuna doğruda yapabilirsiniz, biraz daha erken yaparsanız büyüme konumuna geçtiğinde sürgünleri budama sonrasında yan dallardan daha gür şekilde gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. İmkanlarınız dahilinde çeliklerinden de faydalanabilir, çoğaltabilirsiniz.

Eski 01-02-2010, 11:01   #27
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 Mesajı Göster
şubatın başlarında da yapabilir sonuna doğruda yapabilirsiniz, biraz daha erken yaparsanız büyüme konumuna geçtiğinde sürgünleri budama sonrasında yan dallardan daha gür şekilde gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. İmkanlarınız dahilinde çeliklerinden de faydalanabilir, çoğaltabilirsiniz.
Sn.mtuncer,hızlı cevabınız için çok teşekkürler.Bu hafta sonu bahçeyi gözden geçirdiğimde yaşanan karlı günlere rağmen alevlerde yeni sürgünler olduğunu gördüm. Bu durumda yazdıklarınıza göre herhalde budama zamanı gelmiş olmalı diyorum. Yerden 45-50 cm yükseklik benim de düşündüğüm boy.
Derin budama dendiğinde 20 -25 cm. mi anlamalıyım?
Bir de yazdıklarınızdan çıkardığıma göre kışa girerken de alevlerde budama yapılabilir. Acaba kesime gelen bir çalı olduğu için gerekli olduğu düşünülen her zaman budama yapılabilir mi,yoksa kışa girerken ve kıştan çıkarken diye sınırlamak mı lazım??
Son olarak da gübrelemek ile ilgili bir soru sormak istiyorum : 16.mesajda sorduğum renk değişmesi ile ilgili soruya Mine Pakkaner hanım baharda budama sorası gübrelemem gerektiğini söyleyerek cevap verdi. Acaba gübreleme olarak ne önerirsiniz ?
Sizi sorularımla boğdum galiba Şimdiden teşekkürler..

Eski 01-02-2010, 20:39   #28
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iel77 Mesajı Göster
Sn.mtuncer,hızlı cevabınız için çok teşekkürler.Bu hafta sonu bahçeyi gözden geçirdiğimde yaşanan karlı günlere rağmen alevlerde yeni sürgünler olduğunu gördüm. Bu durumda yazdıklarınıza göre herhalde budama zamanı gelmiş olmalı diyorum. Yerden 45-50 cm yükseklik benim de düşündüğüm boy.
Derin budama dendiğinde 20 -25 cm. mi anlamalıyım?
Bir de yazdıklarınızdan çıkardığıma göre kışa girerken de alevlerde budama yapılabilir. Acaba kesime gelen bir çalı olduğu için gerekli olduğu düşünülen her zaman budama yapılabilir mi,yoksa kışa girerken ve kıştan çıkarken diye sınırlamak mı lazım??
Son olarak da gübrelemek ile ilgili bir soru sormak istiyorum : 16.mesajda sorduğum renk değişmesi ile ilgili soruya Mine Pakkaner hanım baharda budama sorası gübrelemem gerektiğini söyleyerek cevap verdi. Acaba gübreleme olarak ne önerirsiniz ?
Sizi sorularımla boğdum galiba Şimdiden teşekkürler..
Sn. iel77,

Rica ederim, havaların iyi geçmesiyle birlikte bitkilerde büyümeler gözlenebilmekte, alev ağaçlarında ise sürgünler gözle görülür şekilde farkedilmektedir. Şuan budamanız sürgünlerin büyümesine değilde alt kısımlardaki dalların daha fazla gelişmesine faydası olacaktır, yani şuan itibariyle boyda büyümesi çit oluştururken 2. planda kalmaktadır, büyümeyi yan dallara vermesi daha iyi olacaktır.

Alev ağaçlarınızın boyları doğrultusunda 45-50cm ideal olabilir.
Derin budama derken yanlış anlaşılmasın, budama bitkiye zarar vermeyecek türden,belirli sevide yapılmalı bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkilemeyecek düzeyde olmalı.

Sınırlama yoktur ama yine bitkinin belirli aralıklarla budanması daha iyi olacaktır, gerekli olduğunu düşündüğünüzde budayabilirsiniz, alev çalılarının belirli dönemlerde atak olduğu zamanlar var, uç kısımlarının adını aldığı alev rengine dönüştüğü, büyüdüğü ve sanki durgunlaştığı dönemler mevcut.

Doğal olarak ben size yanmış koyun gübresini temin edebilirseniz önerebilirim, evet bizimde üretimimizde bulunan alev çalılarında gördüğümüz renk değişimleri ile aynıdır. Ama zaman içerisinde düzelmekteler.

Eski 01-02-2010, 21:13   #29
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Çok sağolun sn. mtuncer. Bana çok yardımcı oldunuz,yol gösterdiniz. Alevlerim ve ben size teşekkür ederiz )

Eski 01-02-2010, 21:39   #30
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim yardımcı olabileceğim tüm sorunlarınızda çekinmeden mesaj atabilirsiniz, hatta imkanınız varsa mart,nisan aylarında alabileceğiniz küçük çeliklerle üretebilirsenizde. Saygılarımla.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024