agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2009, 17:38   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
okaliptus

Bataklık kurutma amacıyla yurdumuza getirilmiş, Tarsus yakınlarında plantasyon olarak ormanı kurulmuştur. Akdeniz sahil kesimi boyunca yaygınlaşmıştır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 20:57   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Okaliptus gerçekten su ihtiyacı çok yüksek bir bitki. Bu nedenle bataklık kurutmakta ilk tercih edilen bitkilerdendir. Ancak yerleşim yerlerinden ve binalardan uzağa dikilmesinde yarar olduğu vurgulanıyor. Zira suya ulaşmak için devamlı yayılan kuvvetli kök sisteminin binaya veya diğer yapılara zarar verebileceği hususuna dikkat çekiliyor.

Ben de fosseptik çukuru yakınına dikmeyi planlamıştım başta, ama bu uyarılardan sonra avluya bile dikmekten vazgeçtim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 11:16   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2013
okaliptus tohumu ektim kaç gündde çimlenir bilen var mı?

denizinkizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 22:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2016
Ankara da bir bahçemiz var
Bahçenin en sonunda sulama kanalından sızan su bataklık oluşturmuş tüm forum ve interneti araştırdım burayı kurutmak için okaliptüs tan başka yöntem bulamadım.Öyle çok büyük bir alan değil ama sivrisinek için yeterli
Başka fikri ve bilgisi olan varsa yardımcı olunabilirse sevinirim

Serranuri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 21:46   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serranuri Mesajı Göster
Ankara da bir bahçemiz var
Bahçenin en sonunda sulama kanalından sızan su bataklık oluşturmuş tüm forum ve interneti araştırdım burayı kurutmak için okaliptüs tan başka yöntem bulamadım.Öyle çok büyük bir alan değil ama sivrisinek için yeterli
Başka fikri ve bilgisi olan varsa yardımcı olunabilirse sevinirim
Okaliptus sıcak bölge ve sulak alan bitkisidir,Akdeniz ikliminin görülüldüğü bölgelerde yetişir.Ankara çok soğuk olabiliyor ve sık sık don yaşanıyor, okaliptus bünyesinde çok su bulundurur ve donda zarar görebilir.Eğer yaşatabilirseniz kesinlikle bataklık ve sivrisinek sorununuzu çözer.Tohumdan çimlendirmek zahmetli.Eylül-ekim gibi minik kozalakları toplayıp kurutup içindeki çok küçük tohumları balkonda **** buzdolabında soğuklamaya tabi tutun mart gibi çok yumuşak kumlu toprakta hergün fısfısla nemli tutun ilk çimlenmeleri görünce şaşırtıp saksılara alabilirsiniz.Benim denemelerimde Tarsus ta %80-90 başarı gösterirken İstanbul da %10 zor gördü.İstanbul da gerçek yerlerine ektiğim fideler tutmadı maalesef.Bu arada Gebze girişinde çok güzel Okaliptus ağaçları görüyorum 30-40 yaşlarında..
Size başarılar

yoncalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024