agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2014, 23:25   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Jakaranda fidelerinde otsu boylanma

Arkadaşlar merhaba,
Formda yeniyim ve çok değerli bilgiler ediniyorum gerçekten harikasınız.Benim de sizlere danışmak istediğim bir konu var.Fotoğraflarını paylaştığım jakarandalarımı tohumdan yetiştirdim ve ekimden itibaren 1 sene oldu
fakat fidelerin gövdesi odunsu değilde daha çok otsu bir yapıda uzadı ve yapraklandı.Çok temel bir konuda hata yapmışım gibi geliyor acaba budama mı yapmam gerekiyordu ? öyleyse bunun zamanı ve miktarı ne zaman ? fideler tek bir ana gövde şeklinde boylandı ve sürgün vermedi sadece yapraklanma ve boy atıyor.Bu arada Fidelerimi Samsun'da yetiştiriyorum.Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

irfan çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 23:43   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irfan çiçek Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Formda yeniyim ve çok değerli bilgiler ediniyorum gerçekten harikasınız.Benim de sizlere danışmak istediğim bir konu var.Fotoğraflarını paylaştığım jakarandalarımı tohumdan yetiştirdim ve ekimden itibaren 1 sene oldu
fakat fidelerin gövdesi odunsu değilde daha çok otsu bir yapıda uzadı ve yapraklandı.Çok temel bir konuda hata yapmışım gibi geliyor acaba budama mı yapmam gerekiyordu ? öyleyse bunun zamanı ve miktarı ne zaman ? fideler tek bir ana gövde şeklinde boylandı ve sürgün vermedi sadece yapraklanma ve boy atıyor.Bu arada Fidelerimi Samsun'da yetiştiriyorum.Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Odunsu gövde ilk senede oluşmaz ki, gayet normal. Sağlıklı görünüyorlar. Artık saksıdan bahçeye geçirebilirsiniz. Budama yapma amacınızı tam anlamadım ama eğer saksıda yetiştirecekseniz bu ağacın saksıda nasıl mutlu olabileceğini düşünemiyorum. Bütün ağaçlar bahçe toprağında mutlu olur, kendilerini bulur, serpilip gelişirler.

gilan beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 00:19   #63
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Odunsu gövde ilk senede oluşmaz ki, gayet normal. Sağlıklı görünüyorlar. Artık saksıdan bahçeye geçirebilirsiniz. Budama yapma amacınızı tam anlamadım ama eğer saksıda yetiştirecekseniz bu ağacın saksıda nasıl mutlu olabileceğini düşünemiyorum. Bütün ağaçlar bahçe toprağında mutlu olur, kendilerini bulur, serpilip gelişirler.
Formda jakarandaların ılıman iklimleri sevdiğini öğrendim Karadenizde kış ayları Ege ve Akdeniz e göre biraz daha sert geçiyor bu yüzden fideler iyice kuvvetlenmeden bahçeye dikmekten çekindim budamayı sürgün vermesi için yapmayı düşünüyordum ama anladığım kadarıyla aceleci davranmamalıyım yardımınız için çok teşekkür ederim.

Eski 20-06-2014, 01:52   #64
Ağaç Dostu

Saksıda kendi haline bırakın diyebilirim o halde. Ben budamazdım. Belki bu konuda daha faydalı bir öneride bulunacak üyeler olabilir. Ama hala aynı görüşteyim, bahçede kuvvetlenmesi ve kök salması güçlenmesi bakımından daha mantıklı.

Şimdi dikerseniz kök için çalışır. Sonbaharda dikerseniz kış için hazırlık süresi olmaz, kırılgan olur.

Bunlar benim fikrim elbet, bahçeme diktiğim fidan sizinkilerden farksızdı. Zaten kışın yaprak döküp kuru bir gövde kalmıştı, ölür mü, yaşar mı derken şimdi boyu 7-8 metre oldu. Ağacım 5 yaşında.

Eski 20-06-2014, 02:02   #65
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın kelebek çalısı, siz de tohumdan mı yetiştirdiniz? Ben çok severim Jacaranda'yı ama tohumdan yetiştirecek kadar sabrım olmaz diye düşünüyordum. Bir yıllık gelişimi çok güzel, çiçeklenmesi de çok çok uzun yıllar sürmez herhalde değil mi?

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 12:08   #66
Ağaç Dostu

Sn. dinozor, ben fide olarak alıp dikmiştim. Tohum kapsülünü iyice kuruduğunda bir bambu sırık yardımıyla kolayca aldım, ama tohumunu ekip çimlendirmedim.

Bendeki ağacın çiçeklenmesi üçüncü seneden sonra gerçekleşmişti yanlış hatırlamıyorsam.

dinozor beğendi.
Eski 04-08-2014, 02:53   #67
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Saksıda kendi haline bırakın diyebilirim o halde. Ben budamazdım. Belki bu konuda daha faydalı bir öneride bulunacak üyeler olabilir. Ama hala aynı görüşteyim, bahçede kuvvetlenmesi ve kök salması güçlenmesi bakımından daha mantıklı.

Şimdi dikerseniz kök için çalışır. Sonbaharda dikerseniz kış için hazırlık süresi olmaz, kırılgan olur.

Bunlar benim fikrim elbet, bahçeme diktiğim fidan sizinkilerden farksızdı. Zaten kışın yaprak döküp kuru bir gövde kalmıştı, ölür mü, yaşar mı derken şimdi boyu 7-8 metre oldu. Ağacım 5 yaşında.
Dediğiniz gibi yaptım bahçede rüzgar korunaklı ve güneş alan bir konuma diktim gerçekten fidanlar daha sağlıklı görünüyor artık.Tavsiyeniz için teşekkürler.

Eski 27-12-2014, 12:42   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Arkadaşlar merhaba,
uzun zamandır bu konu üzerine yazılmamış bir sorum olacaktı.
daha önce satın almış olduğum jacaranda tohumlarım yeşermedi malesef. İzmir'de yaşadığım için jacaranda ağacı çok allahtan. Ancak tepesinde bulunanların bu zamana kadar tohum olduğunu bilmiyordum )) geçenlerde ağacın dibinde 5 adet jacaranda tohumu düşmüş içindende belki 100 adet tohum çıktı. ancak çok cılız bunlar diksem tutarmı ya da sağlıksız tohummu bunlar anlayamadım. Eğer sağlıklı tohum olduğunu düşünüyorsanız bilgi verirmisiniz lütfen. Birde talep eden olursa gönderebilirim.

undaunted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 15:40   #69
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın undaunted, ben de İzmir'den bol miktarda jacaranda tohumu toplamıştım, gerçekten kocaman bir ağaç için fazla cılız duruyor tohumları fakat sorunsuz çimleniyorlar. Öte yandan filizler de o kadar cılız oluyor ki ışık, nem derken fazlasıyla üzerine titremeniz gerekiyor. Ben sanırım dayanamayıp biraz erken ekmiştim, hem ışık yetersiz geldi hem de spreyle sularken hepsini yana yatırdım ve sonra da kurtaramadım Baharda ışık yoğunluğu arttığında, üstten değil de diktiğiniz kapların altından sularsanız sorun yaşayacağınızı sanmam. Yani en azından ben bir dahaki sefere böyle yapmayı düşünüyorum

Eski 27-12-2014, 18:49   #70
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın undaunted, ben de İzmir'den bol miktarda jacaranda tohumu toplamıştım, gerçekten kocaman bir ağaç için fazla cılız duruyor tohumları fakat sorunsuz çimleniyorlar. Öte yandan filizler de o kadar cılız oluyor ki ışık, nem derken fazlasıyla üzerine titremeniz gerekiyor. Ben sanırım dayanamayıp biraz erken ekmiştim, hem ışık yetersiz geldi hem de spreyle sularken hepsini yana yatırdım ve sonra da kurtaramadım Baharda ışık yoğunluğu arttığında, üstten değil de diktiğiniz kapların altından sularsanız sorun yaşayacağınızı sanmam. Yani en azından ben bir dahaki sefere böyle yapmayı düşünüyorum
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben şuanda hemen diktim. Ağacımın hemen yeşillenmesini bekliyorum )) tmm üstten değil alttan yavaş yavaş sulayacağım daha öncekileri hep üstten sulamıştım sanırım belkide o yüzden öldü tohumlar.

eğer tohum ihtiyacınız olursa bende bolcana var verebilirim.

Eski 27-12-2014, 20:06   #71
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın undaunted, düşündüğünüz için çok teşekkür ederim Bence kalan tohumları bahar aylarına saklayın, şimdi çimlenenlerin çoğu fide haline gelemeyecektir muhtemelen ama şubat sonu-mart başı bir daha denerseniz şansınız daha yüksek olur. Bu arada yine İzmir'de bol bol bulunan mercan ağacı tohumlarından da denemenizi öneririm

undaunted beğendi.
Eski 27-12-2014, 21:51   #72
Yeni Üye

Sayın dinozor,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim )) şuanda filizlendirme çabam sadece jacaranda yı çok isteyipte bir türlü başaramamış olmamdan )) Şimdikiler inşallah tutar tutmazsada dediğiniz gibi şubat sonu - mart başı tekrar deneyeceğim. Mercan ağacının hiç farkında değilim ama hemen araştırmaya başlıyorum.
İyi akşamlar dilerim.

dinozor beğendi.
Eski 28-04-2015, 09:36   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
merhaba arkadaşlar,
jacaranda tohumu aldım, resimlerde görünen yeşiller çimlendi, ancak paylaşımlara bakınca benim fidelerimin jacaranda ya pek benzemediğini fark ettim, bu filizler jacaranda mı , değilse nedir ?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
sabzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 10:58   #74
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sabah sefası ilk yapraklarına benziyor. Dış ortamda olmadığı ve güneşi biraz az gördüğü için çok boylanmışlar. Siz onları biraz dış ortama alıştırarak kalıcı yerlerine dikin. Gerçek yaprakları çıkmak üzere. Çıkınca daha net bir şekilde belli olur.

aleydi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 11:18   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sabah sefası ilk yapraklarına benziyor. Dış ortamda olmadığı ve güneşi biraz az gördüğü için çok boylanmışlar. Siz onları biraz dış ortama alıştırarak kalıcı yerlerine dikin. Gerçek yaprakları çıkmak üzere. Çıkınca daha net bir şekilde belli olur.
Çok teşekkür ederim

sabzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 21:47   #76
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yeni bahçemde yetişkin bir jakaranda var. Jakaranda'nın yaprak döktüğünü düşünüyordum ve de bu ağacın da geçen sene döktüğünü biliyorum. Bu sene Ocak ayı bitecek, hala yaprak dökmeyince bir araştırdım. Meğer Jakarandalar yarı yaprak döken ağaçlar sınıfındanmış. Ilıman iklimlerde kurak yıllarda döker, yağışlı yıllarda dökmezlermiş. Bu sene de burası çok yağışlı olduğu için dökmemiş anlaşılan. Normalde baharda mor çiçeklerini açtığında ağaç mosmor olurdu, bu sene yapraklarıyla birlikte nasıl olacak bakalım.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 22:43   #77
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muda beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 13:07   #78
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Fethiye'de çekmiş olduğum fotoğraflar. İlkbahardaki her tarafı çiçekli halini göremesem de sonbaharda çiçekleri de güzel.

Name:  DSCF9567.jpg
Views: 1014
Size:  71.8 KB

Name:  DSCF9564.jpg
Views: 938
Size:  59.4 KB

Name:  DSCF9565.jpg
Views: 948
Size:  47.6 KB

esemeral ve siflera12 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2018, 11:40   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2018
Arkadaşlar satın aldığım fidan yaklaşık iki-üç hafta oldu, şimdi solmaya başladı. Yaprakları kahverengine dönüyor ve dallar boyun büküyor. Fidan saksıda şuan, bahçe yok zaten, Bonsai yapmak istemiştim. Gübre kullandıktan sonra oldu galiba, Azot Fosfor Potasyum NPK 15 15 15 diye geçen gübre. Jacaranda yetiştiren vatandaşlar bu solma durumuyla karşılaştınız nmı hiç ve benim ne yapmam lazım. Yer-yurt: İstanbul.

Kenshin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2018, 23:59   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kenshin Mesajı Göster
Arkadaşlar satın aldığım fidan yaklaşık iki-üç hafta oldu, şimdi solmaya başladı. Yaprakları kahverengine dönüyor ve dallar boyun büküyor. Fidan saksıda şuan, bahçe yok zaten, Bonsai yapmak istemiştim. Gübre kullandıktan sonra oldu galiba, Azot Fosfor Potasyum NPK 15 15 15 diye geçen gübre. Jacaranda yetiştiren vatandaşlar bu solma durumuyla karşılaştınız nmı hiç ve benim ne yapmam lazım. Yer-yurt: İstanbul.
ben de benzer durumdayım, herhangi bir gübre kullanmadan tohumdan 40-50 cm civarına kadar geldi ancak hafif sararmalar boyun bükmeler başladı saksıda, dışarıda ekebilecek yerim de yok, bonsai yapabildin mi?

BatuhanKilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 07:35   #81
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Fethiye'de çekmiş olduğum fotoğraflar. İlkbahardaki her tarafı çiçekli halini göremesem de sonbaharda çiçekleri de güzel.

Eklenti 630331

Eklenti 630332

Eklenti 630333
Çok güzelmiş MaaşAllah

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 21:47   #82
Yeni Üye

EminOcak's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2020
Galeri: 1
Mersin'de çekmiş olduğum fotoğraflar

EminOcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 23:05   #83
Yeni Üye

EminOcak's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2020
Galeri: 1

Jezebel beğendi.
EminOcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2021, 09:44   #84
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Minik Jacaranda.

Name:  20211007_094200_copy_1200x1600.jpg
Views: 245
Size:  74.1 KB

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2022, 01:08   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2022

Hayaller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2023, 08:31   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2023
arkadaki ağaç jakaranda ama fotoğrafa konu çiçekler çan çiçeği

tenebro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2023, 17:12   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2023
Tekonoloji yahut matematiksel uğraşlar değil, en basit şey yani yabancı ülkeden tranfer edip çeşitleri artırmak gerek, neden bunu bari yapmıyoruz alıp toprağa ekicen bitti
...Gerçi muz fidanı ile dahi asırlar sonra tanışıp keşif yapan yurdum insanı Teknolojiyide bir kenara koy her şeyde geriyiz bunlar en averaj mevzular kolayca yapılır, zamanında eğer üç beş hali hazırda bitkiyi de keşfetmeseymiş birileri demekki tarhana bulgurla asırları devirmeye devam edicektik galiba

Ağlama duvarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024