agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2011, 18:48   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Selamlar ben şu an Hatay'dayım burada bu ağacı mangal kömürü yapmakta veya yakacak olarak kullanıyorlar. Hem de ağacı resmen kesercesine budasalar dahi bir şekilde ağaç sürgün veriyor. Oldukça dayanıklı ama bence bu bizim ilk anlamda anladığımız Hindistan kökenli parfümeride kullanılan 'sandal ağacı' değil ; ya da öyle mi
Ben tam anlayamadım da...

nrş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 20:32   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2009
SANDAL AĞACINA DUYDUĞUM SEVGİ VE ÖZLEM ÜZERİNE

Maki bitkisi içerisinde beni en çok cezbeden ağaç türü; SANDAL’dır(literatürdeki adı arbutus andrachne’dir).Bir çok ağaca göre bir hayli hızlı büyür,dayanıklıdır ve harikulede yaprak ve kütük rengi vardır.Kök yapısı nedeni ile kütükleri ke...silse bile aynı kök sisteminin bir tarafından tekrar filiz verir,filizleri de son derece nazlıdır, Anamurluların sıfatlaması ile “Zıvlan zıvlan’dır”. Olgunlaştığında fazla yememek kaydı ile lezzetli çilekleri vardır.Kütüğünün kırmızı-pembe-yeşil karışımı özel rengi bir Yaradılış harikasıdır.Kabuğunun üzerinde biriktirdiği (un serpilmişe benzeyen ama gerçekte gövdesinden dışarıya attığı) kireç tozunu elimle temizlemek ve gövdesinin pürüzsüz-ipeksi yapısını ve kendisine has soğukluğunu hissetmek Yaradılışa olan inancımı tazeler.Senede bir kere büyümek, bir yıllık dertlerinden,tasalarından kurtulmak ve biyolojik olarak “resetlenmek” amacı ile yaptığı kabuk atma/değiştirme özelliği ise hayran olunası,üzerinde kafa yorulası bir başka harikalığıdır.Kalbimizdeki Akdeniz’in kadim sembolüdür Sandal Ağacı, eğer Akdeniz diye bir ülke ve Akdenizli diye halk olsa bayrağına sembol olası bir ağaçtır sandal ağacı, Kanada ve Lübnan bayraklarındaki semboller gibi

kaynak: http://tutumluhayat.blogspot.com/201...-ve-ozlem.html

anamurluke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 16:06   #33
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Akdeniz Sandal Ağacınla ilk karşılaşmam dağ tırmanışında olmuştu. Yalnız başına dağın en üst zirvesinde rastlamıştım kıpkırmızı pürüzsüz gövdesi etkileyici gerçektende.Hindistanda tütsü ve yağ eldesinde kullanılan Sandal ağacı bizim Akdeniz Sandal Ağacı değildir. Hindistandaki Santalum Album Avustralyada'ki ise Santalum Spicatum 'dur. Her iki türdende tütsü ve yağ eldesi için yararlanılır. Hindistanda şu an bu ağaç ile ilgili çok özel koruma tedbirleri mevcutdur.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 21:22   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2015
ben bu ağaçın yetişmiş halini satın almak istiyyorum yardımcı olurmusunuz

berkant31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 13:51   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Selamlar
Prof.Dr.Turhan BAYTOP Türkçe Bitki Adları Sözlüğü
Kocayemiş olarak veriyor

Mahir Yücel KESKİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2019, 08:57   #36
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Kocayemiş konusunu da okudum ama farklı bir ağaçtır diye bahsediliyor. Sandal ağacı fidesi satan bir yer bilen var mı?

HasatZamanı beğendi.
metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 09:40   #37
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Türkiye'de Sandal Ağacı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derece Mesajı Göster
Konu karışık, ülkemizde çoğu konu uzmanları dahi bazı bitkileri tanıyamıyor.

(Udi hindi - Öd ağacı - Sandal ağacı)

Agarwood, Aquilaria agallocha, Aloexylum agallochum, Agallochum officinale, Agallochi verum
Konu emin olmadığınız bilgileri ortaya atarak karışıyor.
Sandal Ağacı Likya döneminde ticareti yapılan bir ağaç. Dalaman Çayı'na atıp, kıyıdan topluyorlar ve satıyorlar. Meyvesi olmuyor. Sandal ağacından bir sandalye yaparsanız, kaldırıp götürmek için kaslı olmanız gerek. Demirden yapılmış gibidir.
Burada sorun ne ? Her bölge, çevrede gördüğü ağaçlara kendince isim verir. Dil birliği için bu isimler birleştirilip, düzenlenmezse 10 isimli ağacınız olur. Aynı isimde 10 farklı ağacınız olması da kuvvetli olasılık.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024