agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2016, 20:27   #61
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
At kestanesi kaç günde çimlenir ev ortamında?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
İsterseniz siz şimdi dikip baharda çimlenmesini deneyin. Ev ortamında yeterli ışık alamayınca fideler çok sağlıklı olmuyorlar. Bir süre sonra ölebiliyorlar. Normal baharla birlikte balkonda çok daha sağlıklı fideleriniz ve fidanlarınız oluyor.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alaoğlu Mesajı Göster
Sayın Seea. bahçede bir yer bulabilirseniz Oraya ekin . Hem soğuk görmüş olur.
Alıntı:
2 haftaya yakındır evde çimlenmedi ne problem var acaba? tohumu suya atmıştım çökmüştü alta da
Bir kısım tohumların soğuklama ihtiyacı bulunmakta. Bazı tohumlarda ise soğuklama olmadan da yeterli ısı ve nemi bulunca filizlenmekteler. Diktiğinize göre acele etmeyin. Soğuklama ihtiyacı yok ise çıkacaktır. Başka tohum var ise onları riske atmayıp bahçeye dikerseniz daha rahat olur. Saksı veya fide naylonu ile dikerseniz istediğiniz zaman alıp başka yere götürebilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2016, 20:29   #62
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğadann Mesajı Göster
Aradım bulamadım.
Şu anda baharatçılarda çok kurumamış ise bulabilirsiniz. Kilo ile satılması gerekiyor. Fiyatını sorup at kestanelerinden beğendiklerinizden seçerek alabilirsiniz.

Eski 06-12-2016, 17:35   #63
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Bir kısım tohumların soğuklama ihtiyacı bulunmakta. Bazı tohumlarda ise soğuklama olmadan da yeterli ısı ve nemi bulunca filizlenmekteler. Diktiğinize göre acele etmeyin. Soğuklama ihtiyacı yok ise çıkacaktır. Başka tohum var ise onları riske atmayıp bahçeye dikerseniz daha rahat olur. Saksı veya fide naylonu ile dikerseniz istediğiniz zaman alıp başka yere götürebilirsiniz.
Sayın muda elimdeki diğer tohumları pet şişelere ekip dışarı koyayım mı? Bir de bu tohum ne zamana çimlenir meşeler çimlendi ama gönderen ablamız at kestaneleri biraz geçmiş demişti ondan mı filizlenmiyorlar acaba?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 20:57   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2016
Merhabalar;
Araştırmalarıma göre at kestanesi ile yenilebilir kestane görünüm,yaprak ve çiçekler açısından birbirine çok benzemekte ama tamamen farklı cinsler görünüyor;bu yüzden birbirine aşı yapmak imkansız görünüyor.Etrafta at kestanesi daha çok olduğu için dayanamayıp bol bol topluyorum.Genelde ektiğim tüm tohumlar çimlendi çünkü iri parlak ve taze olanları toplayıp hemen ekiyorum.Arıları koyduğum bölgelere de bol bol ektim büyümelerini seyretmek çok zevkli.Birgün at kestanelerine normal kestane aşısı yapabileceğimi hayal edip gülümsüyorum

Muda beğendi.
yoncalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 20:58   #65
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Sayın muda elimdeki diğer tohumları pet şişelere ekip dışarı koyayım mı? Bir de bu tohum ne zamana çimlenir meşeler çimlendi ama gönderen ablamız at kestaneleri biraz geçmiş demişti ondan mı filizlenmiyorlar acaba?
Siz Ankara'da oturuyorsunuz muhtemelen. Şu anda hemen hemen her şey soğuk hava ve mevsim itibari ile uyuma modundalar. Baharla birlikte uyanacaklar. Neden ısrarla doğanın döngüsüne ve zamanına aykırı hareket ediyorsunuz. Prematüre bebeği kuvözde büyütmek yerine normal zamanında sağlıklı olsa daha iyi olmaz mı?

Altlarını deldiğiniz pet şişelere (ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur) tohumları dikerek onları bahçe içinde toprağa gömerseniz baharla birlikte at kestaneleriniz çimlenecektir. Tabi ki kestaneler ölmemiş ise.
Ölmüş ise yanlış hatırlamıyorsam Ankara'da Kurtuluş parkında bulunan büyük at kestanesi ağaçlarından sonbaharda taze olarak toplayacağınız at kestanelerini dikebilirsiniz.

thunderon beğendi.
Eski 06-12-2016, 21:13   #66
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoncalı Mesajı Göster
Merhabalar;
Araştırmalarıma göre at kestanesi ile yenilebilir kestane görünüm,yaprak ve çiçekler açısından birbirine çok benzemekte ama tamamen farklı cinsler görünüyor;bu yüzden birbirine aşı yapmak imkansız görünüyor.Etrafta at kestanesi daha çok olduğu için dayanamayıp bol bol topluyorum.Genelde ektiğim tüm tohumlar çimlendi çünkü iri parlak ve taze olanları toplayıp hemen ekiyorum.Arıları koyduğum bölgelere de bol bol ektim büyümelerini seyretmek çok zevkli.Birgün at kestanelerine normal kestane aşısı yapabileceğimi hayal edip gülümsüyorum
Sayın yoncalı;

Ağaç dikmenin iyisi kötüsü olmuyor. At kestanesine aşı yapmak benim öğrendiğim kadarı ile de mümkün değil. Meşe ağacına aşı yapanlar var. Ancak onlar da zamanla kuruyormuş. Normal kestaneyi ektiğiniz zaman da çıkıyor. Siz normal kestane de ekin. Nasıl olsa her ikisi de arıların bal polen aldığı bitkiler.

thunderon ve yoncalı beğendi.
Eski 09-12-2016, 17:50   #67
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Alıntı:
Siz Ankara'da oturuyorsunuz muhtemelen. Şu anda hemen hemen her şey soğuk hava ve mevsim itibari ile uyuma modundalar. Baharla birlikte uyanacaklar. Neden ısrarla doğanın döngüsüne ve zamanına aykırı hareket ediyorsunuz. Prematüre bebeği kuvözde büyütmek yerine normal zamanında sağlıklı olsa daha iyi olmaz mı?

Altlarını deldiğiniz pet şişelere (ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur) tohumları dikerek onları bahçe içinde toprağa gömerseniz baharla birlikte at kestaneleriniz çimlenecektir. Tabi ki kestaneler ölmemiş ise.
Ölmüş ise yanlış hatırlamıyorsam Ankara'da Kurtuluş parkında bulunan büyük at kestanesi ağaçlarından sonbaharda taze olarak toplayacağınız at kestanelerini dikebilirsiniz.
Sayın Muda ben görev gereği Karstayım tema dan bir ablamız rica üzerine bana Ankaradan gönderdi evde çimlendiriyorum

Eski 09-12-2016, 17:57   #68
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Kendisi uzun sürede çimlendiğini söyledi doğru mu acaba 1,5 ay felan sürer mi? çünkü bende sizin bahsettiğiniz gibi kendi ağaçlandırma sahamda bir kışı atlatıp çıkmıştı

Eski 15-05-2017, 20:40   #69
Yeni Üye

fathsurucu's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2015
Arkadaşlar,
Şubat ayında saksının içine ektiğim kestanem filizlenip fide haline geldi. Ev ortamında yetiştirdiğim kestanemi havalar ısınınca dışarıya güneş gören yere aldım. Şuan boyu 25 - 30 cm oldu. Ancak son bir aydır büyüme hızı çok düştü. Sizce büyüme hızı normalmidir? Senede bir kestane ortalama kaç cm büyür? Teşekkürler..

fathsurucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
at kestanesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024