agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2020, 11:01   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2017
selam ANkarada pavlonyaları merak ettim ama

optimizasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2020, 11:03   #302
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimizasyon Mesajı Göster
selam ANkarada pavlonyaları merak ettim ama
Şuan ev icerisinde buyutuyorum. Havalar isininca kalici yerlerine dikecegim insallah.

Jasmine Tea beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 17:57   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2020
merhabalar
İzmir'de bahçeme 2 sene önce pavlonya diktim birinden hediye geldi bu yıl 3. yazını geçirecek suan 4 metre boyunda fakat bu senede çiçeğini görmedik yapraklanmaya başladı acaba neden çiçek açmıyor bir bilgisi olan var mı??? kaçyaşında çiçek açar **** bunun için ayrıca gübreleme mi yapmam lazım ? bana acil cevap gönderebilecek arkadaşlar var mı?

doga355 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2020, 12:48   #304
Yeni Üye

bende 10 sene önce bahçeme 40 adet diktim. Kala kala sadece 2 fidanım büyüdü. halen 1 tanesi kurumak üzere. Ne yazıkki Şile de bu ağacı büyütemedim

Murat53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2020, 14:13   #305
Yeni Üye

merhaba murat53
izmirde bu agacın çok büyük boyutlarına cok sık rastladım. şilede kışları çok sert geçiyorsa belkide olmayısı **** killi toprak sevmesi büyümesini etkielmiştir. 40 tane baya ciddi bir rakam. neden okadar ektiniz ticaret içinmi? Peki siz bilirsiniz murat bey ağaç ilkbaharda yapraklanmadan önce çiçek açıyor benim fidanım 3 yaşında şimdi yeni yeni yapraklanmaya başladı çiçek açmadı neden acaba ? her cinsi açmıyormu bunun? başka birşey yapmam gerekiyormu?

Eski 08-04-2020, 14:15   #306
Yeni Üye

hiç çiçek açtımı ?

Eski 08-04-2020, 17:36   #307
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Arrow

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doga355 Mesajı Göster
merhabalar
İzmir'de bahçeme 2 sene önce pavlonya diktim birinden hediye geldi bu yıl 3. yazını geçirecek suan 4 metre boyunda fakat bu senede çiçeğini görmedik yapraklanmaya başladı acaba neden çiçek açmıyor bir bilgisi olan var mı??? kaçyaşında çiçek açar **** bunun için ayrıca gübreleme mi yapmam lazım ? bana acil cevap gönderebilecek arkadaşlar var mı?
Ekilen her ağacın ilk 2-3 yılı bizim göremediğimiz köklerini salmakla geçer, ağaç bütün enerjisini toprak altına kök salmakla harcayıp kendini kuvvetlendirmeye çalışır . Bu yıl açmasa bile seneye bu zaman mutlaka çiçek açacaktır.

Düzenleyen naturedesign : 08-04-2020 saat 19:36
naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2020, 22:09   #308
Yeni Üye

naturedesign çok teşekkürler cevabınız için. Bu ağacın çiçeklerine hayranım büyük bir umutla seneyi bekleyeceğim.

Eski 08-04-2020, 22:18   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2020
arkadaşlar merhaba
Hobi bahçemin ortasını çim yaptım, ailece orada vakit geçiriyoruz, çim alana gölge yapmak için araştırma yapınca bu ağacı buldum, kısa sürede büyümesi beni cezbetti ama canlı halini de görmedim, sizce işime yarar mı? Burada yayılmacı olduğu ve tohumlarının döküldüğünü okudum, bu durum çime zarar verir mi?
Farklı bir ağaç öneriniz var onu da alabirim.
Teşekkürler

consiglier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 03:11   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
Merhaba konuyu inceliyorum ve paulownia yetiştirmek istiyorum. Karasal iklimde yetiştireniniz oldu mu? Olduysa bakımını anlatabilir mi?

Bademlimporta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 10:12   #311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Ben Adana'da tohumdan yetiştirip büyüttüm. 3 kat seviyelerine ulaştı. Baharda uzun süre çiçekli kalıyor. Çiçeğine arılar geliyor. Site bahçesinde baharda çiçekleri, kışın yapraklarını dökünce çok kirletiyor bahanesiyle kestiler. Tohumdan büyütürseniz 30 cm fideyi bahçeye dikin. Bol sulama ve güneşli yer istiyor. 1.yıl 1 m büyüyor. Kışın dibinden kesin. Yeniden dipten sürgün veriyor. En güçlü kalın sürgünü bırakın diğerlerini koparın. Her yıl 1 m kadar büyüyor. 3-4 m oluncaya kadar çıkan dal sürgünleri koparıp yaprakları bırakın. 3-4 m den sonra dalları kesmeyin. Dal vermeye gövde kalınlaştırmaya bırakın. Fidanda bir sorun oldu kısa kaldı büyümezse dipten kesip sürgün verdirin. Şöyle bir deneme yapabilirsiniz.Tarla üretimine elverişsiz yeriniz varsa seri üretimle ticari kütük satarsınız. Örnek veriyorum kısa aralıklarla 1.yıl 100 fidan diktiniz. Yan tarafına her yıl 100 fidan dikin. 8 yılda 800 ağaç olur. 8. yılda ilk 100 ağacın kütüğünü satarsınız. Bu seri üretimle her yıl 100 ağaç satarsınız.

eozen81 beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 10:41   #312
Yeni Üye

eozen81's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Ben Adana'da tohumdan yetiştirip büyüttüm. 3 kat seviyelerine ulaştı. Baharda uzun süre çiçekli kalıyor. Çiçeğine arılar geliyor. Site bahçesinde baharda çiçekleri, kışın yapraklarını dökünce çok kirletiyor bahanesiyle kestiler. Tohumdan büyütürseniz 30 cm fideyi bahçeye dikin. Bol sulama ve güneşli yer istiyor. 1.yıl 1 m büyüyor. Kışın dibinden kesin. Yeniden dipten sürgün veriyor. En güçlü kalın sürgünü bırakın diğerlerini koparın. Her yıl 1 m kadar büyüyor. 3-4 m oluncaya kadar çıkan dal sürgünleri koparıp yaprakları bırakın. 3-4 m den sonra dalları kesmeyin. Dal vermeye gövde kalınlaştırmaya bırakın. Fidanda bir sorun oldu kısa kaldı büyümezse dipten kesip sürgün verdirin. Şöyle bir deneme yapabilirsiniz.Tarla üretimine elverişsiz yeriniz varsa seri üretimle ticari kütük satarsınız. Örnek veriyorum kısa aralıklarla 1.yıl 100 fidan diktiniz. Yan tarafına her yıl 100 fidan dikin. 8 yılda 800 ağaç olur. 8. yılda ilk 100 ağacın kütüğünü satarsınız. Bu seri üretimle her yıl 100 ağaç satarsınız.
Erdem Bey, bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz, tohumu nasıl temin etmiştiniz acaba?

Düzenleyen eozen81 : 15-05-2020 saat 10:41 Neden: İmlâ Hatası
eozen81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 11:00   #313
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Parklarda dikilen ağaçların tohum keselerini topladım. Kese siyahlayınca açılmadan toplayın. İğne başından küçük yüzlerce tohum oluyor. Toprağa serpip üzerini fısfısla nemlendirdim. Kurumasın diye naylonla kapattım.

eozen81 beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 23:20   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2020
Pavlonya Ağacı

Bu Pavlonya Ağacı'nın adını burda gördüm.Bizim küçüklüğümüzde (1980'li yıllar) Edirne'nin yol kenarlarında ve parklarda bol miktarda vardı.Sonra peyzaj ve katliamla kırmızı erik ekildi.Geçen kış Selimiye Camiinin arkasından geçerken Mor Çiçeklerini görünce farkettim orada kalmış iki tane devasa ağaç var.Paylaşmak istedim.Tohumlar olsun istiyen Arkadaşlara göndermeye çalışacağım Kısmetse.Resimler 26/06/2020 tarihinde çekildi.

Eklenen Resimler

Ercan bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2020, 15:39   #315
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
paulownia yaprakları

2019 istanbul imeste dudullu osb de bu paulownia yapraklarını gördüm 24cm.
Dekorasyon amaçlı paulownia ağacı.

Eklenen Resimler

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 14:32   #316
Ağaçsever

verda's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Havuzumdan 7-8 metre ilerde pavlonya ağacımız 2 yaşında. Kökleri havuza zarar verirmi?

verda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2021, 16:40   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2018
Merhaba paulownia yı sürekli üstten budarsak dallar yanlara doğru uzayıp çiçeklenir mi acaba? Çiçeklerin çok yukarıda değil de yere yakın olmasını istiyoruz.

Papatyalarcaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2021, 10:43   #318
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Geçen seneki fideler mefta oldu. Bakalım bu sene tekrar deneyeceğiz...

Yanılgı beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 09:41   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2021
Merhaba,
Şuan forma üye olup da paulownia'yı ticari olarak üreten var mı?

adana2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2022, 09:11   #320
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Selamlar herkese,
Dun cicekciye ugradim, aslinda almak istedigim agac Jacarandaydi ama nasil olduysa cicekcinin de doldurusuna gelip pavlonya aldim
Burada yazilanlari okuyunca pisman oldum biraz, bu kadar cabuk buyuyen bir bitki tamam guzel ama burada yazilanlar gibi, yok seneye kesip kereste olarak kullanabilirsin, yok kokunden kes, yine cikiyor, hatta bir arkadas yazmis betonda bile kok saliyor vs diye, acikcasi ben urktum. Muhtemelen de bugun sokerim tekrardan.
Jacaranda alirim, ustten alttan budarimminyatur bir sekil veririm cicekleri acar diye hayal kurmustum ama malesef cok sogudum

ikiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2022, 11:59   #321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ikiy Mesajı Göster
Selamlar herkese,
Dun cicekciye ugradim, aslinda almak istedigim agac Jacarandaydi ama nasil olduysa cicekcinin de doldurusuna gelip pavlonya aldim
Burada yazilanlari okuyunca pisman oldum biraz, bu kadar cabuk buyuyen bir bitki tamam guzel ama burada yazilanlar gibi, yok seneye kesip kereste olarak kullanabilirsin, yok kokunden kes, yine cikiyor, hatta bir arkadas yazmis betonda bile kok saliyor vs diye, acikcasi ben urktum. Muhtemelen de bugun sokerim tekrardan.
Jacaranda alirim, ustten alttan budarimminyatur bir sekil veririm cicekleri acar diye hayal kurmustum ama malesef cok sogudum

Az once sokup, sitenin ortasindaki park alanina diktim. Yerine de mor salkim diktim.

ikiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2022, 07:56   #322
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Paulownia ağacının gövdesi bilek kalınlığına ulaştığında ve de Tepesi Taç yaptığında derhal çiçek açma mevsiminde çiçek açar.

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2022, 08:04   #323
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Pavlonya ağacının dikildiği yere şans getirdiğine İnanılır

Yanılgı beğendi.
Eski 26-05-2022, 18:31   #324
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Pavlonya ağacının daldan köklendirme olasılığı var mı? Nasıl ne zaman ne kadar sürede köklenir bilgilerinize ihtiyacım var cevaplayın lütfen. Şimdiden teşekkürler

Yanılgı beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2022, 12:04   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2022
Pavlonya İklim Koşulu

Merhaba, Ben Kahramanmaraşta 40 dönüm sulu arazide pavlonya yetiştireceğim. İklim koşullarına göre Pavlonya-Tomentosa uygun görülüyor. Yalnız iklim konusunda bazı çekincelerim var. Rakım 1100 metre ve burada sert kış günlerinde -25 derece soğuk nadiren de olsa gerçekleşebiliyor. Tomentosa bazı kaynaklarda -28 bazılarında -25 de yetişebiliyor diye yazılmış. Bir sürü emek verip bi dünya pavlonya ağacı yetiştirmeye başladıktan sonra 1 gecede emeklerin ve paranın çöpe gitme olasılığı varmıdır? 3-5 gün üstüste -25 görülmüyor ama sert kışlarda 1 gece de olsa bu düşük sıcaklıklar görülebiliyor. Bu riski almaya değer mi?

auluer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2022, 20:44   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2022
Merhaba Mine Hanım,

Kırklareli'nde, Nisan ayı sonunda Paulownia dikimi yaptık. Öncelikle deneme amaçlı 100 civarında ağaç diktik. Gördüğümüz kadarı ile sonuçlar iyi, yaklaşık 3 ayda 170cm olanlar var. 1200 ağacı da Ekim'de dikmeyi planlıyoruz.

Bu foruma yeni üye oldum. Paulownia ile ilgili yazınızı görünce sizinle iletişim kurmak istedim.

Dr.Murat Başarır

Gardenias beğendi.
Asclepius78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2022, 20:01   #327
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Exclamation Bal üretiminde harikalar yaratır

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aykan Mesajı Göster
Paulownia Çin’de yaşayan, çok hızlı büyüyen, içinde ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarıküre’de yaklaşık 24 milyon dekar arazide ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaçtır. Ortalama ömrü 70 yıl olup, 5 yılda ekonomik kesime gelebilmekte ve ertesi yıl kesim yerinden tekrar sürmektedir. Dolayısıyla bir kere dikim yapıldıktan sonra aynı bitkilerden 60-70 yıl kadar verim elde edilebilmektedir.

Paulownia ülkemizde kışı çok sert geçen yerler hariç, hemen hemen her yerde, genellikle kavak yetişen yerlerde yetiştirilebilmektedir. Paulownia tomentosa –25º, elongata-18º, fortunei ise –10º’ye dayanabilmektedir. Günlük ortalama sıcaklık +8º olduğunda gelişme başlar ve 24º-29º’de en iyi gelişme görülür. Paulownia bol ışıklı yerleri sever. Fidanlar % 70 oranında gölgede kalırlarsa ölebilirler. Yağışın düzenli olduğu yerlerde 500-2000 mm yağış alan alanlarda sulamaya gerek yoktur. Kuvvetli rüzgar alan yerlerde özellikle genç ağaçlar ve fidanlar zararlanabilirler. Bu nedenle, kuvvetli rüzgarlı yerlerde ya rüzgar kıranlar tesis edilmeli daha sonra Paulownia dikilmeli veya tesisten vazgeçilmelidir.

Çok hızlı büyümesi , güzel kokulu çiçekleri , dekoratif geniş yaprakları , düzgün gövde yapısı çok miktarda oksijen üretimi ve erezyonu önleme kabiliyeti, Paulownia ağacının peyzaj düzenlemelerinde , parklarda ,fabrika alanlarında , çiftliklerde ve daha pek çok uygulama alanlarında tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasındadır.

Özellikleri:

* Yerinde Fidan haline geldikten sonraki 1. yılında 4-6 metre arasında boy verir.
* 8-10 Yılda kesime gelir ve 1 metreküp kereste verir.1 m 3 ünün fiyatı 200-220 $ dır
* Yaprakları % 11-15 protein içerdiğinden besicilikte hayvan yiyeceği olarak kullanılır.
* Çiçekleri bolca bal özü içerdiğinden arıcılıkta kullanılır.
* Kerestesi başta mobilya sanayi olmak üzere,doğramacılık,kontra plak oymacılık,kaplamacılık,ve müzik aletlerinin yapımında kullanılır.
* Dikili olduğu alanlarda rüzgarı kestiği ve tarla yüzeyindeki buharlaşmayı azalttığı için verimde %15-30 artış sağlanabilir.(Kavak ağaçlarının arasında ara tarım yapılamaz.Paulownia da yapılır)
* Kerestesi bükülmeye, kırılmaya ve çatlamaya karşı dayanıklıdır.
* Isı ve elektrik iletkenliği son derece düşüktür.
* Killi toprakları sevmez .Kumlu geçirgen topraklar idealdir.
* Dikilecek alanda taban suyu 1,5 metrenin altında olmalıdır.Taban suyu daha yukarıda olursa kök yapısı zarar görür.
* Yurdumuzda 3 türü yaygın olup bunlardan Fortunei –15, Elengota –15 Tomentosa ise –25 dereceye dayanıklıdır.
* Güneşi ve suyu çok sever.Gölgelik yerlere dikilmemeli,başka ağaçlarla gölgelenmemelidir.
* 5X5 5X6 4X5 aralıklarında dikilebilir.5X5 aralıklarında dikildiğinde 1 dönüme(1000 m2 )40 adet fidan dikilir.Tarla kenarına tek sıra dikim yapılacaksa 3 metre aralıkla dikim yapılabilir.
* İlk yıllarda azotlu gübrelerle gübrelemek verimi artırır.Gübre ihtiyacı yıllar geçtikçe azalır.
* Gerek hava kirliliğinin önlenmesi gerekse hızlı ağaçlandırılması gereken yerlerde ve peyzaç amaçlı olarak ta paulownia dan yararlanılmaktadır.
* Yurt çapında hızla yasaklanan ve yasaklanması gündemde olan kavak ağaçlarına karşı çok iyi ve karlı alternatiftir.
* Bazı ülkeler stratejik olarak askeri alanlarda kamuflaj bitkisi olarak kullanmışlardır.
* Derin kök yapısı ile toprağı kısa sürede kavradığından erozyonu önleme de faydalanılır.
* Hazineden ağaçlandırmak amacı ile yer kiralandığında paulownia ağacı ile ağaçlandırma yapılabilir.
* Verim artışı sağlamak için rüzgar kesici ve aşırı güneş ışınlarını perdeleyici olarak kullanılabilir.
* Her 8-10 yılda bir gövdesi kesilerek tekrar fidan almadan çıkan sürgünlerle 7 defa ürün alınabilir.
* Ağacın beslenmesi toprağın 40 cm altından başladığı için hem ağaç araları traktörle sürülebilir,hem de ara tarım uygulaması yapılabilir.
* Geniş yaprakları ile çok büyük oranlarda co² çözümlemesi yaptığından kent alanlarındaki hava kirliliğinin önlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
* Paulownia ağacı ile birlikte hayvancılık ve arıcılığın yanında ,yayla tavukçuluğu,hindi ve deve kuşu yetiştiriciliği de yapılabilir
BAL KÜPÜ PAULOWNİA

Bal üretiminde harikalar yaratır.Arilarin yeni uyandığı ve en çok nektar ve polene ihtiyaç duyulan Nisan ve Mayıs aylarında bolca çiçek açan Pavlonya Ağacı harika bir Bal Ağacıdır.1 adet Paulownia Ağacından en az 20 kg. Bal elde edilir.Dolayisiyla ülkemizde Paulownia Ormanları tesis ederek Bal Ormanı oluşturmak suretiyle Arıcılığı desteklemek gerekmektedir..

Eski 19-11-2022, 20:12   #328
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Özellikle, PAULOWNİA SHANTONG cinsi ( P.Tomentosa ve × P.Elongata hibriti) hem soğuğa oldukça dirençli (P.Tomentosa'dan daha dirençli) ,hem de Elongata genleri nedeniyle çok hızlı büyüyor. P.Shantong cinsinin Çiçeklerinin de kokulu olduğunu söylüyorlar..

Eski 19-11-2022, 20:26   #329
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Paulownia Ağacı, gövdesi bilek kalınlığında olup tepesi de taç yaptığı zaman çiçek açmaya başlar.. Tam bir Bal küpüdür.Yanina 1 kovan arı koyarsanız, en az 20 kg bal alırsınız,sadece 1 Paulownia Ağacından..

Eski 19-11-2022, 20:28   #330
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Evet,lider dalı budarsaniz hemen yanlara dallar veriyor ve böylece daha çok çiçek açmış oluyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024