agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2005, 10:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2005
Wink Paulownia (Pavlonya)

Paulownia Çin’de yaşayan, çok hızlı büyüyen, içinde ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarıküre’de yaklaşık 24 milyon dekar arazide ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaçtır. Ortalama ömrü 70 yıl olup, 5 yılda ekonomik kesime gelebilmekte ve ertesi yıl kesim yerinden tekrar sürmektedir. Dolayısıyla bir kere dikim yapıldıktan sonra aynı bitkilerden 60-70 yıl kadar verim elde edilebilmektedir.

Paulownia ülkemizde kışı çok sert geçen yerler hariç, hemen hemen her yerde, genellikle kavak yetişen yerlerde yetiştirilebilmektedir. Paulownia tomentosa –25º, elongata-18º, fortunei ise –10º’ye dayanabilmektedir. Günlük ortalama sıcaklık +8º olduğunda gelişme başlar ve 24º-29º’de en iyi gelişme görülür. Paulownia bol ışıklı yerleri sever. Fidanlar % 70 oranında gölgede kalırlarsa ölebilirler. Yağışın düzenli olduğu yerlerde 500-2000 mm yağış alan alanlarda sulamaya gerek yoktur. Kuvvetli rüzgar alan yerlerde özellikle genç ağaçlar ve fidanlar zararlanabilirler. Bu nedenle, kuvvetli rüzgarlı yerlerde ya rüzgar kıranlar tesis edilmeli daha sonra Paulownia dikilmeli veya tesisten vazgeçilmelidir.

Çok hızlı büyümesi , güzel kokulu çiçekleri , dekoratif geniş yaprakları , düzgün gövde yapısı çok miktarda oksijen üretimi ve erezyonu önleme kabiliyeti, Paulownia ağacının peyzaj düzenlemelerinde , parklarda ,fabrika alanlarında , çiftliklerde ve daha pek çok uygulama alanlarında tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasındadır.

Özellikleri:

* Yerinde Fidan haline geldikten sonraki 1. yılında 4-6 metre arasında boy verir.
* 8-10 Yılda kesime gelir ve 1 metreküp kereste verir.1 m 3 ünün fiyatı 200-220 $ dır
* Yaprakları % 11-15 protein içerdiğinden besicilikte hayvan yiyeceği olarak kullanılır.
* Çiçekleri bolca bal özü içerdiğinden arıcılıkta kullanılır.
* Kerestesi başta mobilya sanayi olmak üzere,doğramacılık,kontra plak oymacılık,kaplamacılık,ve müzik aletlerinin yapımında kullanılır.
* Dikili olduğu alanlarda rüzgarı kestiği ve tarla yüzeyindeki buharlaşmayı azalttığı için verimde %15-30 artış sağlanabilir.(Kavak ağaçlarının arasında ara tarım yapılamaz.Paulownia da yapılır)
* Kerestesi bükülmeye, kırılmaya ve çatlamaya karşı dayanıklıdır.
* Isı ve elektrik iletkenliği son derece düşüktür.
* Killi toprakları sevmez .Kumlu geçirgen topraklar idealdir.
* Dikilecek alanda taban suyu 1,5 metrenin altında olmalıdır.Taban suyu daha yukarıda olursa kök yapısı zarar görür.
* Yurdumuzda 3 türü yaygın olup bunlardan Fortunei –15, Elengota –15 Tomentosa ise –25 dereceye dayanıklıdır.
* Güneşi ve suyu çok sever.Gölgelik yerlere dikilmemeli,başka ağaçlarla gölgelenmemelidir.
* 5X5 5X6 4X5 aralıklarında dikilebilir.5X5 aralıklarında dikildiğinde 1 dönüme(1000 m2 )40 adet fidan dikilir.Tarla kenarına tek sıra dikim yapılacaksa 3 metre aralıkla dikim yapılabilir.
* İlk yıllarda azotlu gübrelerle gübrelemek verimi artırır.Gübre ihtiyacı yıllar geçtikçe azalır.
* Gerek hava kirliliğinin önlenmesi gerekse hızlı ağaçlandırılması gereken yerlerde ve peyzaç amaçlı olarak ta paulownia dan yararlanılmaktadır.
* Yurt çapında hızla yasaklanan ve yasaklanması gündemde olan kavak ağaçlarına karşı çok iyi ve karlı alternatiftir.
* Bazı ülkeler stratejik olarak askeri alanlarda kamuflaj bitkisi olarak kullanmışlardır.
* Derin kök yapısı ile toprağı kısa sürede kavradığından erozyonu önleme de faydalanılır.
* Hazineden ağaçlandırmak amacı ile yer kiralandığında paulownia ağacı ile ağaçlandırma yapılabilir.
* Verim artışı sağlamak için rüzgar kesici ve aşırı güneş ışınlarını perdeleyici olarak kullanılabilir.
* Her 8-10 yılda bir gövdesi kesilerek tekrar fidan almadan çıkan sürgünlerle 7 defa ürün alınabilir.
* Ağacın beslenmesi toprağın 40 cm altından başladığı için hem ağaç araları traktörle sürülebilir,hem de ara tarım uygulaması yapılabilir.
* Geniş yaprakları ile çok büyük oranlarda co² çözümlemesi yaptığından kent alanlarındaki hava kirliliğinin önlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
* Paulownia ağacı ile birlikte hayvancılık ve arıcılığın yanında ,yayla tavukçuluğu,hindi ve deve kuşu yetiştiriciliği de yapılabilir

Aykan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2005, 20:32   #2
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Keşke bir iki fotoğraf da ekleseydin.Ben gönderiyorum ama benimki yerini pek sevmemiş bir paulownia(kısaca pavlonya desek)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sefer GİRİŞEN : 29-09-2005 saat 20:43
Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2005, 20:34   #3
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Bu da yaprağı

Eklenen Resimler

avtonoz beğendi.
Eski 29-09-2005, 20:36   #4
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Bu da sonuncusu

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2005, 11:47   #5
gubse

gubse's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
doğru çok hızlı büyüyor. genleriyle oynandığı söyleniyor hızlı büyüsün diye. ne kadar doğru bilmiyorum belki sizin bu konuyla ilgili bir bilginiz vardır. bu arada merak ettim siz çerkeslerin hangi boyundansınız?

gubse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2005, 16:19   #6
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Genleriyle oynanıp oynanmadığı konusunda bilgim yok.(Ben shapsugh boyundanım)

Eski 24-10-2005, 11:56   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2005
Evet arkadaşlar
sizlere yakın zamanda değişik tür ve boyda paulownia resimleri göndermeye çalışacağım

Aykan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2005, 13:41   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
gecenlerde üniversitenin spor kompleksiyle ilgilenen müraacat odasına gittim, orada büyük bir saksı içinde poliyi gördüm, oo dedim bu dünyanın en hızlı büyüyen ağacıdır.

Orada görevli çocuk "abla" dedi, "ben bir senedir buradayım, boyunun değiştiğini hiç görmedim"

ben onların yalancısıyım

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2005, 15:03   #9
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bravo yani nasıl hemen atladın öyle. Böyle bir ağacın iç mekanlarda büyüyebileceğini nasıl düşünebilirsin.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2005, 16:04   #10
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
bu ağacın hiç bir zaman büyümediğini görmedim. büyümek için yaratılmış

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2005, 16:11   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
alla alla ne var düşünürüm düşünebilirim
en azından biraz boy falan atsaymış o da

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2005, 16:14   #12
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
ayrıca bu ağaca kralağacı veya şansağacı da deniliyor.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 14:30   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Benim bildiğim bu ağacın aslınn çin kavağı oldugudur bildiğimiz gibi kavak da hızlı buyuyor bence okadar kalıtelı ve ekonomık degerı yuksek bır tur degıl sadece aldatmaca gıbı gelıyor bana kı ole galıba ses cıkmıor artık ılk zamankı gıbı bı patlaması yok bu turun. sızce??

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 14:38   #14
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bence bu türle ağaçlandırma yapacak olanlar yaptılar ve sonucunu bekliyorlar. Nasıl bir zamanlar çığ giği kavak yetiştiriliyordu. Bu da ona benziyor. Ürün elde edildikten sonra belli olur ancak.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 14:53   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Belki ama sanmıyorum. Çünkü yapılmak istenen araştırmaların bir kaçı kulağıma geli ve hemen hepsi başlamadan bitmiş zaten. Olumsuz sonuçlanmış.. umarım ii sonuçlar elde edilir..

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 21:05   #16
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Bence,
Çok hızlı büyümesi, çiçeklenme dönemindeki görüntüsü, ticari getirisinin yüksek olması Paulownia'nin artılari.

Ancak; sıcaklık, hava nemi ve su isteginin ülkemiz kosullarına uygun olmaması, ilkbahar sonunda yapraklarının görsel özelliğinin kaybolması, kullanıldıgı alana kolay adapte olamaması ve bu bitkinin sanki yeni icat edilmiş mucize bitki olması gibi lanse edilerek denemek isteyenlerin hayal kırıklığına ugratılması da eksileri..

Anadolu'da yaşayan bir insan olarak evimin bahçesinde görmek isteyeceğim en son süs bitkisi. Endüstriyel amaclı olarak ise karlı olmakla beraber çok abartılmaması gerekir diye düşünüyorum.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2006, 16:57   #17
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Bunlarla katkım olsun dedim. Daha güzel fotoğraflar da var ama boyutları çok büyük.

Eklenen Resimler

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2006, 17:05   #18
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Bunlarda var ama açık göndermeyi beceremedim. Nasıl oluyor??

Eklenen Resimler

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2006, 09:31   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2006
paulownia

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E®TY
Belki ama sanmıyorum. Çünkü yapılmak istenen araştırmaların bir kaçı kulağıma geli ve hemen hepsi başlamadan bitmiş zaten. Olumsuz sonuçlanmış.. umarım ii sonuçlar elde edilir..
Bu araştırmalar ile ilgili bilgi veririmisiniz.Nerde yapılmış ne zaman yapılmış ve kimler yapmış?

islece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 12:57   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2006
Paulawnia Ağaçi Ile Ilgileniyorum.bu Ağaç Gerçekten Hizli Büyüyor Mu?kavak Ağacinin 7751 Cinsininde En Paulownia Ağaci Kadar Hizli Büyüdüğünü Gördüm.

nihat candan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 15:06   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler.
Paulownia hakkinda bir iki sey de ben soyleyip bir iki resim eklemek istiyorum.
Bahcemde iki tane paulownia agaci var. cicek actiklari zaman seyrine doyum olmuyor. Agacin uzeri ciceklerle bezeniyor. Yapraklari daha sonra cicekler dokuldugu zaman aciliyor. Diger agaclara gore hizli buyudugu dogru. Celikten cok kolay uretilebilir.
Cinliler bu agaci, kiz cocuklari dunyaya geldigi gun ekerlermis, kiz buyuyup evlenme cagina geldigi zaman agaci kesip, evi icin esya yaparlarmis.
Name:  Paulownia 001.jpg
Views: 116449
Size:  61.1 KB

Name:  Paulownia 003.jpg
Views: 107981
Size:  51.6 KB

Name:  Paulownia 004.jpg
Views: 107590
Size:  42.5 KB
Paulownia, acilmamis cicek tomurcuklari ve cicekleri

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 15:12   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Name:  Paulownia 002.jpg
Views: 106751
Size:  47.6 KB
Bir cicekli dal daha.

GothiCat beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2006, 21:46   #23
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Bu resimdeki ağacın tohumlarını saksıya bir fiske attım 50-100 tane filizlendi yabani otmu var dedim.
Bu sefer evde hindistan cevizi torfuna bir fiske attım yine 50-100 tane kadar
filiz verdi yabani ot gibi bitiyor.
Yetiştirmekten vazgeçtim.

Eklenen Resimler

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 05:23   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben 4 adet dikmiştim. Hiç bir verim alamadım. Dut ağaçlarım daha çabuk büyüyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 09:34   #25
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Ben Gaziantep 'de yaşıyorum ve bizim buralarda bu ağacı yollara, refüjlere ve yeni kurulan parklara dikiyorlar. Üzerinden 5 sene geçmeden devasa bir ağaç halini alıyor. Bu kadar hızlı büyüdüğü için yeni kurulan park ve bahçelerde ilk tercih sebebi oluyor.

Ben de kendi arazimde yetiştirmek istedim. Hatta tohumdan yetiştireyim dedim. Fakat bir türlü başaramamıştım. Sanırım doğru zamanda doğru tohumu alamadım. Ağacın üzerinde 2 çeşit tohum bezeri şey var. İkisini de denedim olmadı. Sanırım tohum, resimlerde gördüğüm küçük kapsüllerin içerisinden çıkıyor. Ben kapsülü komple dikmiştim. Sanırım ondan başarılı olamadım.

Tohum ile ilgili bilgi verecek arkadaş var mı ? Şu an tohum almak için uygun mu?

Fide elde etme yöntemleri nedir acaba? Dallardan köklendirme oluyor mu? Kendi köklerinden tekrar filizlendiğini okumuştum. Bunun için nasıl bir işlem uygulamam lazım?

Bir de yeni aldığım fidanın tepesi kırılmıştı. Dün tekrar yerden 20 cm kadar yukarıdan yaprak verdi. Fidanın gövdesi kuşparmağım kalınlığında. Bu fidanı araziye dikmek istiyorum. Gelecek sene dipten budamam gerekir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 10:25   #26
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
İstanbul'da fidanlıklarda bulunuyormu ? Bilen varmı ? Çiftliğin 4 bir köşesine ekmeyi düşünüyorumda.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 10:55   #27
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Celalettin Bey, merhabalar... İstanbul'da küçük bir araştırma ile rahatlıkla
tohum veya fideleri bulabilirsiniz. Ben 3 aylık fidelerle başlamanızı tavsiye ederim. Bir yıl kaybetmek gibi bir zaman kaybı olmaz... 2 ve 3 yıl önce olmak üzere ard arda dikimler yaptım. 3 aylık fideler tercih ettim. Fidelerin tanesini 5-6 YTL gibi bir ücretle temin etmiştim.

Paulownia denince akla bence, dikimi yapılacağı iklim ve toprak şartlarına göre
farklı varyeteleri getirilmeli. (Bu zaten forumda dile getirilmiştir, bende hatırlatayım dedim)

Ankara için, ben P. Tomentosa varyetelerinden dikmiştim. Almadan ve dikmeden önce siz zaten gerekli araştırmayı yaparsınız ama bende kendimce önemli gördüğüm bir kaç hususu paylaşayım.

Çin kavağı adı da verilen bu ağaç, çok iyi ve hızlı kök gelişimi yapıyor... İlk bir kaç yılda toprak altına 6 metre kadar kök atabiliyordu yanlış hatırlamıyorsam (bu değerler elbette optimum gelişim değerleri olabilir). Bu yüzden dikileceği toprağın yapısı çok önemli, rahat kök atabileceği daha amorf bir toprakta bence daha hızlı gelişiyor. Diktiğim yerde toprak analizi de yaptırmıştım, düşük pH paulownia için gerçekten önemli çünkü hızlı besin talep ediyor... Benim diktiğim yerde toprak şartları pek müsait değildi.. Nispeteden derin çukurlar kazarak diktiğim yerlerdekiler (perlit vb. katmak çok faydalı oluyor) diğerlerine fark attılar. Bu gibi sebeplerle, şu anda 2 sene önce diktiklerimden kimisi 2.5 metre, kimisi sadece 50cm boylandı.

Burda yazdıklarımdan çok daha fazlası forumda mevcut, ben kendi önemli gördüğüm hususlara değindim.. Bence uygun varyetesini seçmek, ilk dikim için fide halde başlamak, toprak yapısına ve dikim şekline özen göstermek gelişimini çok radikal bir şekilde etkiliyor. Mutlaka biryerlerde bir kaç fide -doğru zamanda- dikin.. İlk yıllarda görünüşü pek matah olmasada, kütle artış hızı insanı etkiliyor. Bu hızı optimuma yakın götürebildiğinizde, sizi daha da çok etkiliyor. Bence bir çocuğa ağaç sevgisini aşılamak ve arasında iletişim kurmak için biçilmiş bir kaftan gibi, çocuktan hızlı büyüdüğü için yapılan her bir sulama, gübreleme gibi faaliyetten sonra, her hafta çıkarttığı dev yaprakları ile adeta bakıcısına şükranlarını sunmak için kendi ile yarışıyor..

Kolay gelsin,

optimizasyon beğendi.
saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 23:38   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Paulownia Yetiştiriciliği

Paulownia Yetiştiriciliği

AĞAÇ HAKKINDA

Paulownia (pwl) anavatanı Çin olan çok hızlı büyüyen ilk dikim yılında 5-6m boya ulaşabilen geniş yapraklı bir ağaç türüdür.Pwl hızlı gelişmesinin yanı sıra kerestesinin değerli ve kullanım alanının geniş olması sebebiyle gelişmiş ülkelerde büyük ilgi görmektedir.Bilinen 9 çeşit pwl türü arasında P.Elongata,P.Tomentosa ve P.Fortunei ülkemiz koşullarına uyum sağlamaktadır.
Elongata ve Tomentosa 28 C , +50 C sıcaklık dilimlerinde ve 0-2000m rakımlarında yetişebilmektedir.

TOPRAK İSTEĞİ

Paulownia 'nin adaptasyon kabiliyeti çok yüksek olduğundan ciddi bir toprak seçiciliği yoktur.Yetişebileceği pH aralığı 5-8.5 , optimum pH 5.5-7.5'dir.Max tuzluluk 1000ppm.dir.Kaba yapılı topraklarda , hafif ve orta killi topraklarda rahatlıkla yetişir.
Paulownia suyu seven bir bitki olmasına karşın yüksek taban suyu istemez.Taban suyu toprak yüzeyinden 1-1.5m aşağıda olmalıdır.
Ağır killi veya kireçli topraklarda aşırı maliyet getirmeyecek gübreleme programları ile iyi bir yetiştiricilik yapmak mümkündür.

İKLİM İSTEĞİ

Paulownia 0-2000m rakım ve �28 C , +50 C sıcaklık dilimleri arasında yetiştirilebilir.Isı ve ışık ihtiyacı yüksektir.Serin bölgelerde Pwl nispeten yavaş yetişmekte fakat sıcak bölgelere oranla daha kaliteli kereste vermektedir.
Paulownia direk güneş ışığı alan yerlere dikilmelidir.Yağış miktarının düşük olduğu bölgelerde sulama şarttır.
Paulownia yetiştirmek için kavak baz alınabilir.Kavak yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerde Paulownia yetiştirilebilir.

SULAMA

İlkbahar ve yaz dikimlerinde bölge ve toprak özelliklerine göre haftada 2-3 kez sulama yapılmalıdır.Su ihtiyacı toprak özelliklerine göre farklılık gösterecektir.
Bitkinin su ihtiyacını tespit etmenin en pratik yolu toprak muayenesidir.Toprak tavını kaybetmeye yakın plantasyonlar sulanmalıdır.
Paulownia bol su istemesine karşın kök bölgesinde devamlı aşırı miktarda su istemez.Gereğinden fazla sulandığında özellikle fide dikimi yapılmışsa fidelerde çürümeden dolayı kayıplar olacaktır.
Bitkilerin büyümesiyle sulama araları açılacak 15 günde 1 e kadar düşecektir.

DİKİM MEVSİMİ VE DİKİM ARALIKLARI

Ülkemizin çoğu bölgesinde Mart sonundan Kasım başına kadar dikim yapılabildiği gibi kış dikimi de uygulanabilir.
Mevsim farklılıklarına göre dikimde kullanılan materyal değişiklik gösterir.İlkbahar-yaz ve erken sonbaharda 10-15 cm boyunda fideler kullanılabilir.

Kış aylarında ise kök sistemi gelişmiş fidanlar kullanılmalıdır.Bu fidanların gövdelerinin odunlaşmış olmalarına dikkat edilmelidir , böylelikle olumsuz kış koşullarına daha kolay direnç gösterirler.Kış dikiminde durgunluğa girmiş (dormansi) yapraklarını dökmüş fidanlar kullanılabilir.

Sonbahar ve kış mevsiminde yapılan dikimlerden sonra ilkbaharda fidanlar toprak yüzeyinden kesilmelidir.Bu işlem rakımı yüksek bölgeler içinde ilkbahar ve yaz dikimi yapılsa dahi rutin uygulamadır.

Dikim aralıkları 4x4m olarak tavsiye edilmektedir.Buradaki avantaj hem ağaç taçları birbirine girmeyecek hemde toprak işleme kolay olacaktır.Bunun yanında dikim aralıkları arttırılarak kombine tarım yapma olanağı yaratılabilir.

KOMBİNE TARIM

Paulownia, pamuk,mısır,soya,patates ve sebzelerle birlikte yetiştirilebilir. Kombine tarım yapılacaksa dikim aralıkları buna göre ayarlanmalıdır. 6x10m, 6x15m, 5x20m gibi.

Avantajları;

· Birlikte yetiştirildiği bitkilerde %20 ye yakın verim artışı sağlar.
· Sulama suyunun sebep olduğu tuzlanmayı engeller.
· Sonbaharda dökülen yapraklarıyla toprak profilinden aldığı bitki besin maddelerini birlikte ekildiği maddelerin kullanımına sunar. Gübreleme yapar.

KERESTE ÖZELLİKLERİ

Soluk sarı bal görünümünde, kokusuz,pürüzsüz ve budaksızdır. m³/kg'a yüksek miktarda kereste çıkar. Düşük çekme (0.27-0.37),kırılma,deforme olmama ve 400 C de yanma ısısı gibi özellikleri vardır. Selüloz oranı ise %46-49 arasında değişir.

1-Çok iyi ısı yalıtım malzemesidir. Termal iletkenliği 0,0063-0.086 kcal m-1
hr-1 sıcaklık iletkenliği 0.000561-0.000631 m-2 hr -2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en yüksek sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.

2- Diğer keresteler içerisinde dönmeye,çatlamaya ve deformasyona karşı en dayanıklısıdır. İşlemesi çok kolaydır. Çapak,kıymık vs. yapmaya müsait değildir.

3- Paulownia kerestesi çürümeye karşı dirençlidir ve aynı zamanda zararlılara karşı dirençlidir. Bu kereste ile yapılmış 100 yıllık evler daha ayakta durmaktadır. Szechuan vilayeti orman araştırma enstitüsü, Hong Ya orman çiftliğinde bir çok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownianında sadece yüzeyden 1cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

4-Paulownia çok iyi bir şekilde dilimlenebilir ve soyulabilir. Bu kaplama ve kontroplak üretimine elverişli bir malzeme olduğunu gösterir. Zımparalanmış yüzeyi viskozitesi doğru yapışkanla 0.25 mm ye kadar inceltilebilir.

5-Dünyanın üzerine yazı yazılabilen en iyi kerestesi olduğu olduğu için Japonya'da kartvizit yapımında kullanılmaktadır.

6-Kerestesi tatsız ve kokusuz olduğundan her türlü yiyecek malzemesinin yanında kullanılabilir. (örneğin Dondurma çubuğu,ambalaj)

7-Kerestesi bel vermediği ve bükülmediği için 2 yaşındaki Paulownialar Çin de çatı makası olarak kullanılmaktadır. Aynı çaptaki iğne yapraklı kerestelerden daha iyi performans gösterirler.

8-Yoğunluğu 260-330 kg/m³ (%15 rutubetli) arasında değişir. Diğer sert ağaç türlerinden daha hafiftir. (Çam 450/m³,Okaliptüs 800 kg/m³) ambalaj sanayi için bir avantaj yaratır.

9- Hafifliği ve yüksek rezonans kabiliyeti sayesinde müzik aletleri yapımında kullanılır.

10- Birinci sınıf beyaz kağıt hamuru üretiminde kullanılır.

11- 2-3 senelik Paulownia ağacından kalem ve cetvel üretilebilir. Avantajı hafif ve sert oluşudur.

12- 1-2 senelik Paulownia ağacından aktif karbon sanayinde yararlanılır.

KULLANIM ALANLARI

BAL

Nisan,Mayıs ve Haziran aylarında Paulownia çok miktarda çiçek üretir. Bu ağaçtan alınan bal, açık renkli renk olup özel bir aroması vardır, yüksek miktarda üretilir ve ticari karışımlar için ideal bileşim olarak kullanılır.

HAYVAN YEMİ

Paulownia'lar çok geniş ve yüksek hacimde yaprak üretirler. Çinde bu yapraklar kurutulduktan sonra kıyılır ve silolarda saklanır. Koyun, keçi,tavşan,sığır, ve domuz besini olarak kullanılır. Kuru yaprakların besin değeri yağ,şeker ve protein açısından zengin olup ağırlıkları oranında tahıl ile aynı değere sahiptirler.

GÜBRE

Paulownia kök sistemi toprağın çok derinlerine giderek,fidanlıktaki diğer ürünlerin ulaşamayacağı rutubet besin maddelerini alır. İşte bu derin toprak tabakalarından alınan besinler ve rutubet,sonbaharda dökülen yapraklar, oluşan zengin örtü ile gübreyi oluşturur. Paulownia yaprakları zengin nitrojen (Azot) içermektedir ve rutubetli ortamlarda hemen dekompoze olarak gübre haline geçerler. Sürülen toprak, bu gübre ile karışarak toprağın verimliliğini artırır.

RÜZGAR PERDESİ

Paulownia büyük yaprakları sayesinde geniş bir alan kaplar. Bu nedenle özellikle deniz kenarında devamlı rüzgara açık konutların korunmasında kullanılabilir. Şekil verilmesi son derece kolay olan ağaçlarla;rüzgarın yön ve şiddeti dikkate alınarak rüzgarkıran perdeler tesis edilebilir.

HAVA KİRLİLİĞİ

Paulownia ağacının yaprakları toz duman ve hava kirliliğini emerek temizler. 1 hektar paulownia yılda 6 kg atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahiptir. Tesis edildiği kentlerde %80 oranında hava kirliliğini azalttığı gözlemlenmiştir.

EREZYON VE ENERJİ

Paulownia derin kök sistemi sayesinde toprağı tutar ve neticede heyalanı önler. Yine geniş yaprakları ile rüzgar ve damla tesirinden toprağı korur.
Birçok gelişmiş ülke ısınmak için oduna dönmeye başlıyor. Bu ülkelerde evlere ısı verimi yüksek sobalar kuruluyor. Ayrıca paulownia nın A.B.D.'de bazı enerji santrallerinin etrafına enerji ormanı amaçlı dikildiği biliniyor.

1.Toprağın Seçimi :

Paulownia su geçiren, kumlu, az killi, bitkisel toprağı sever.Paulownia ideal olarak -28, +50 C�lık ısı diliminde yetişir.Isıda meydana gelebilecek %20 lik farklar bitkiyi fazla etkilemez.Toprağın sert olduğu yerlerde takribi 1 metre çapındaki derinlikte açılacak bir çukur bol kumlu toprakla doldurulursa yetiştirme için en uygun ortam yakalanmış olur.

2.Zamanlamayı Göz Önünde Bulundurma :

Türkiye'nin çoğu yerinde ekimler Nisan'ın 1 inden, Ekim' in ortalarına kadar yapılabilir.

3.Yerin Seçimi :

Paulownia ağacı güneşi sever.Bu nedenle Paulownia� nın gün boyu güneş alan yerde yetiştirilmesi en iyisidir.Paulownia ağacı derin köklere sahiptir, diğer ağaçlar gibi köklerini etrafa dağıtmaz.

4.Toprağın Hazırlanması ve Dikim :

Fideyi hiçbir zaman gövdesinden taşımayın, sadece köklerinden taşıyınız.Dikimde gövdeye zarar vermeyiniz.

. Köklerinin iki katı genişliğinde ve kabıyla aynı derinlikte bir çukur kazın.
.Çukurun duvarlarını kabartın, böylelikle kökler toprağa kolaylıkla nüfus edebilir.
. Fideyi kabından çıkartın, köklerin toprağını kaybetmemesini sağlayın.Fide gövdesi kapta ne kadar topraktaysa ekildiğinde de o kadar olmalıdır.
. Sulayın ! Sulama toprağın yerine oturmasını sağlayacak ve içerisindeki havayı yok edecektir.Fide suyu emdikçe yerine oturacaktır.
. Eğer fidenin gövdesinde küçük filizler varsa onlar keskin bir bıçak yardımıyla kesilmelidir. Yoksa bunlar ağaç büyürken ağaca zarar
verebilir.

Paulownia'nızın Filizlenmesi :

Paulownia
'yı ilk ektiğinizde gübre kullanmanız önerilmez.Dikimden yaklaşık 1 ay sonra 100 gr. azotlu gübre kullanılmalıdır.

SULAMA:

Sulama özellikle ilk 8-12 haftada önemlidir.Ağaçlar her hafta 2 **** 3 kere sulanmalıdır( İlk iki yıl içinde ).Gelişmiş ağaçların su ihtiyacı azdır.

İLKBAHAR DİKİMİ:

Son dondan sonra yani toprak sıcaklığının 16-18 C
'ye ulaştığı zaman dikime başlanabilir.İlkbaharda dikilen Paulownia fideleri, Sonbahara kadar 6-7 m. yüksekliğe ulaşacaktır.İlkbahar dikiminde taze fidelerin kullanılması gerekir.Eğer geçmiş yılın fideleri kullanılıyorsa, fide toprağa verildikten sonra toprak yüzeyinden kesilmelidir.Kesilen fide yeni ve taze filizler verecektir.Bu filizlerden en sağlam ve sağlıklı olanı bırakılıp, diğerleri kesilmelidir.

SOBAHAR DİKİMİ:

Sonbahar dikiminde kök sistemi gelişmiş, gövdesi odunlaşmış fideler kullanılmalıdır.Dikimden sonra fideler durgunluğa girecek ve yapraklarını dökecektir.Fakat kök gelişmesi devam edecektir.Bu dikilen fideler baharla birlikte uyanmaya başladığında toprak seviyesinden kesilmeli ve yeni taze filizler elde edilmelidir.Kesilen yere sulandırılmış kireç sürünüz.Aşı macunu kullanmayınız.

KIŞ DİKİMİ:

Kış dikiminde odun dokusu gelişmiş, durgunluğa girmiş( yapraklarını dökmüş ) fide kullanılmalıdır.Bu fidelerde her ne kadar toprak üstü aksamda bir hareket yoksa da kök gelişmeye devam etmektedir.Bu fidelerde sonbahar dikiminde olduğu gibi baharla birlikte uyanmaya başladığında toprak seviyesine yakın bir yerden kesilmelidir.

GÜNEŞLENME:

Büyümek için bol güneşe ihtiyaç duyar.Paulownia rahat güneş alabileceği yerlere dikilmelidir.

SULAMA:

Paulownia suyu seven bir ağaçtır fakat tercih ettiği, kök bölgesindeki hareketli sudur.Özellikle dikimde taze fide kullanılmışsa çürümeye sebep olacağından aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.Sıcak bölgelerde fidelerinizi diktikten sonra iki-üç gün ara ile sulayın.Su ihtiyacını belirlemenin en pratik yolu toprak muayenesidir.Toprağınızı kontrol edin, toprak tavını kaçırmaya yakın sulama yapın.Bitkiniz büyüdükçe sulama aralıklarını açabilirsiniz.
Yeterli yaz yağmuru alan bölgelerde paulownianızın tuttuğundan emin olduktan sonra sulamayı kesebilirsiniz.Fakat yine de toprak muayenesi ile su ihtiyacı kontrolünü ihmal etmeyin, gerekiyorsa sulayın.

OT MÜCADELESİ:

Dikimden önce ve dikimden sonra mutlaka yabancı otla mücadele ediniz.Eğer arazinizi herhangi bir zirai alet (gobli, çapa motoru, freze) ile işleyerek yabancı ot mücadelesi yaparsanız, toprağı yumuşatacağınız için fidanlarınızdan daha iyi bir performans alırsınız.Bitkinizin gövdesi gelişip odunlaştıktan sonra herbisit kullanabilirsiniz.

BUDAMA:

Bitkinizde ana gövde ile yapraklar arasından filizler çıkacaktır.Bu filizleri keskin bir bıçak ile büyümelerine fırsat vermeden kesin.Böylece düzgün ve budaksız bir gövde elde edeceksiniz.Eğer bir sonraki yıl fidanlar dipten kesilecekse en alttan birkaç sırayı budadıktan sonra budamaya son veriniz.

ANA GÖVDE ÜZERİNDEKİ YAPRAKLARI KESİNLİKLE KESMEYİN VE KOPARTMAYIN! KOPAN HER YAPRAK PAULOWNİANIZIN BÜYÜMESİNİ BİR HAFTA GERİLETECEKTİR.

Filizleri alarak yaptığınız budamaya ağaçlarınız 4-8 m. (bölgeye göre değişir), boya ulaşıncaya kadar devam edin.Bu süre ilkbahardan bitkiniz durgunluğa girinceye kadar geçecek süredir.

GÜBRELEME:

Dikimden bir ay sonra başlayarak ayda bir kez düzenli olarak azotlu gübre kullanın (Bölgenize göre amonyum sülfat veya amonyum nitrat tercih edebilirsiniz).Bu uygulama bitkinizin gelişimini hızlandıracaktır.100 gr. azotlu gübre ile başlayarak(bitki büyüdükçe arttırarak), 250 gr. kadar çıkartabilirsiniz.Bunun size getireceği gübre maliyeti bitkinin aktif olduğu ilkbahar-yaz sezonu boyunca ağaç başına 750-800 gramdır.Bu da diğer zirai ürünlerin gübre ihtiyaçları ile karşılaştırıldığında son derece düşük bir maliyettir.Bulabildiğiniz sürece yanmış hayvan gübresi kullanmaktan çekinmeyin.Kil oranı yüksek, ağır topraklarda hayvan gübresi ile birlikte yüksek aktiviteli organik gübre ve AGRO 1200 kullanınız.Bitkinin gelişimi ciddi olarak artacaktır.Gübre bayilerinden sağlayacağınız yüksek aktiviteli organik gübrelerin kullanım miktarları azotlu gübrelerinki ile aynıdır.Bu gübrelerin herhangi bir yakıcılığı olmadığından kullanım miktarını arttırabilir ve gübreleri dikim esnasında kullanabilirsiniz.Gübrelemede münavebe uygulayabilirsiniz:

1.Gübreleme A.S
2.Gübreleme ( 20-20-20 )
3.Gübreleme A.S
4.Gübreleme ( 20-20-20 ) gibi.

Bununla birlikte yapraktan mineral madde uygulayabilirsiniz.Bu işlemler maliyeti arttıracak fakat ağacınızın çabuk gelişmesini ve kereste kalitesini yükseltecektir.

Performans göstermeyen, büyümeyen ağaçlarınızı dikimden sonraki ilk kıştan çıkıp, ilkbahara girişte bitki uyanmaya başladığında toprak yüzeyinden kesiniz.Böylece kış boyunca gelişmiş olan kök sistemi üzerinden yeni ve taze filizler alarak yetiştirme şansınız olacaktır.Kestiğiniz yere sulandırılmış kireç sürünüz.

BU İŞLEM RAKIMI YÜKSEK VE KIŞI SERT GEÇEN BÖLGELER İÇİN, GEÇ YAPILMIŞ DİKİMLER İÇİN RUTİN UYGULAMADIR.

TOPRAK İŞLEME:

Sonbaharda ot mücadelesini yaptıktan sonra Paulownia fidanlarınızın arasını kültivatör ile derince sürünüz.Bu işlem kök sisteminin kış boyunca sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

İLAÇLAMA:

Paulownia genellikle ilaçlama ihtiyacı göstermez fakat fide dikiminde tırtıllar **** yaprak bitleri sorun olabilir.

Kaynak

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 23:58   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard Mesajı Göster
gecenlerde üniversitenin spor kompleksiyle ilgilenen müraacat odasına gittim, orada büyük bir saksı içinde poliyi gördüm, oo dedim bu dünyanın en hızlı büyüyen ağacıdır.

Orada görevli çocuk "abla" dedi, "ben bir senedir buradayım, boyunun değiştiğini hiç görmedim"

ben onların yalancısıyım
Valla onu bunu bilmem bu ağaç çok sağlam (hızlı) büyüyor,dikildikten 6-7 ay sonra boyu 2 metreyi geçti,şimdi ise elektrik tellerini tehdit ediyor valla.

Aradan geçen 7 sene sonra Mine Hanımın uyarısını yeni farkettim , ve hemen yaptığım hatayı düzeltiyorum.

Ziya Soner beğendi.

Düzenleyen ahkem : 08-03-2014 saat 19:46 Neden: Hatalı Türkçe kullanımı
ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 00:11   #30
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ahkem hoşgeldiniz, sitemizin en önemli kuralı Türkçe'yi düzgün kullanmaktır. V yerine w basmak, chat dili kullanmak vs. yasaktır. Yeni gelen arkadaşların kendilerini tanıtmaları da kuralımızdır. Bu linke lütfen bakınız Yeni üyeler için bir iki şey...

Katılımınız bol olsun.

Ziya Soner beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024