agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2011, 12:47   #181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Mesajı Göster
Bol bol sulamanızı öneririm.
su dibinden geçiyo 2 güne bir nevzat bey. nasıl sizce.

gulizgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 15:26   #182
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulizgul Mesajı Göster
su dibinden geçiyo 2 güne bir nevzat bey. nasıl sizce.

Güzel çok sevinir.

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 19:40   #183
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Paulownia edinmek isteyen arkadaşlar, saksıda 1 adet fidanım var hediye etmek istiyorum.
Sİlivri'ye yakınım ilk isteyen talipliye vericem.

Eski 10-09-2011, 22:35   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Sayın Nevzat, paulownia teklifinize talibim tabii Ankara'da oturuyor olmamın sizin için bir sakıncası yoksa. Ben de bu sene kendi topladığım binlerce paulownia tohumunu ektim ancak tek bir filiz bile çıkmadı, bu nedenle paulownia fidanına kavuşma özlemim hüsrana dönüştü. Cevabınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın.

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 16:03   #185
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

sayın mahir0502, benim için hiç mahsuru yok ama nakliyesinde sorun olabilir, ben bu civarlarda bir arkadaş olursa diye düşünüyodum.
Valla nakliyesinde sorun olur yoksa benim için hiç problem yok bir formülünüz varsa bilemiyorum.
İyi günler dilerim.

Eski 13-09-2011, 11:31   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Yıllar önce büyük reklamı yapılmıştı. Sonraları sadece olumsuz görüşler yazıldı. Hergün karşı komşumdaki ağaçlara bakıp, bunun neresini ne yapıyorlar diye merak ediyorum. Gövdeleri ince, gövde ve dalları eğri, 1-2 metre düz alınacak bir yeri yok. Yaprak, çiçek ve döküntüsü çok bol.
çok doğru.bu ağacı niye överler,anlamam.mersin de Toroslar Belediyesinin önünde 4 adet pavlonya ağacı var.doğru olan yeri yok,eğri büğrü.kerestesi olsa ne olur bundan.bir de o kadar alanı meşgul ediyor ki kavak ağacını mumla ararsınız.serpaco demedi demeyin sonra

serpaco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 12:40   #187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Ben bunu Adana da gördüm gibi ama nerde gördüm yerini hatırlasam gidip çelik ve tohum alacağım

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 21:08   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Merhaba arkadaşlar.

Bu ağac hakkında deneyimi olan arkadaşlara bir kaç sorum olacak.

Diyarbakırın Dicle ilçesinde yaşıyorum ve görevim icabı burada memleketimde kalacağım. İlçemin rakımı tam bilmiyorum ama 500-600 m. gibi. Dicle ilçesini bilen arkadaşlar vardır muhakkak Dicle Nehri havzasında olan ve bölgede en çok yağış alan ve ormanı en fazla olan ( meşe ormanı ) yerleşim yeridir. Kışın en düşük sıcaklık -10c en yüksek 42c dir. şimdi geçeyim sorularıma.

1- Memleketimde hangi tür uygundur?
2- Dikdörtgen şekilli 5 dekar bir tarlam var, ortalama kaç fidan ekebilirim?
3- Ekmeden önce tarlada yapılması gereken işlemler nelerdir?
4- Öncesinden bir kaçtane fidan ekip denemem gerekirmi?
5- Tüm tahliller, çevre düzenlemesi ve fidanlarla birlikte yaklaşık kaç liraya mal olur?
6- Son olarak bu ağacın piyasası varmı? yetiştirdiklerimizi paraya çevirme şansımız varmı? yoksa İlkbaharda çiçeklerine bakıp yazında gölgesinde çaymı içeceğiz )

Cevaplanması ümidiyle, saygılar sunarım..

Piran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 21:54   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2011
30-60 boylarında povlanya ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

aksufidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 00:00   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2009
ilk dikilen ağaçların izmir fuarı içinde olduğu söyleniyor, kapalı otopark kenarında inönü kültür merkezine yakın.
Gaziantepte de 10 yaşını geçen ağaçlar var şehir merkezindeki büyük parkın ağaçlandırmasının çoğu pawlonya

ilkerAli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 18:56   #191
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Paulownia tomentosa tohumlarım pet bardakta 20 günün ardından çimlendi. Hadi hayırlısı.
Tomentosayı seçtim soğuğa ve dona daha dayanıklı olduğunu söylediler.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 15:18   #192
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Sonunda çimlendi...

Eski 24-02-2012, 11:21   #193
Ağaç Dostu

trakya1401's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Mesajı Göster
Paulownia edinmek isteyen arkadaşlar, saksıda 1 adet fidanım var hediye etmek istiyorum.
Sİlivri'ye yakınım ilk isteyen talipliye vericem.
eğer ağacınız duruyorsa ben gelip alabilirim.çatalcadayım.

trakya1401 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 18:04   #194
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Evet duruyo, özele telefonumu yazarım arasınız.

Eski 27-06-2012, 13:22   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2012
Herkese merhabalar,

Pavlonya fidanı Gaziantep ve çevresinde nerden alınabilir?

Selamlar.

cokbilir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 12:26   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
merhaba arkadaşlar bu siteye bu gün üye oldum
bende paulownia yetiştiricisiyim
2006 yılında 12 dönüm alana 700 fidan diktim daha sonra 4 yıl kadar ağaçlar ailevi nedenlerle bakımsız kalıdı fakat geçen sene tam randımanlı bakıma döndüm bu yıl gelişim bozukluğu olan çok sayıda fidanı keserek yeniden filiz vermesini sağladım
bu gün itibari ile 3 mt olan fidanlarım var sıfır yaşında onun dışında ilk ekimlerden düzgün yetişmiş ağaçlar var anlıyacağınız benim alan tam bir laboratuvar gibi bilimsel çalışma veya belgelendirme yapmak isteyenlere yardıma açığım özelden mesaj atabilirler
bahçemde 6 yaşından sıfır yaşına kadar her tüp ağaç mevcut yakında fotoları buraya koymayı düşünüyorum ayrıca vakit bulursam face de bir grup kurup birikimleri paylaşmak niyetndeyim
zaman içinde bu ağaçlarla ilgili çok sayıda yetiştirici ile görüşmelerim oldu pek çok konuda belli bir birim oluştu diyebilirim söyleyeceğim ilk şey bu ağaçların tek ilacı var su haftada bir sulama yapmayacaksanız pek bulaşmayın ağaç gelişmediği gibi form bozukluğuna yol açıyor ve daha sonda düzelmiyor
ağaçların ekonomik olarak satıldığı bir duruma raslamadım ama dünyada hummalı bir ağaç seferberliği var ülkemizde orta vadede gelir getirirmi bilen yok

firari70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 21:01   #197
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba, yeni tasındığım Adapazarı'nda keşif gezisi yaparken pavlonyaya rastladim. O sırada ne olduğunu bilmediğim icin meyvelerinden birini örnek olarak aldım ve eve gelip sitemizde araştırdım. Ögrendiklerim beni çok mutlu etti. Meyvenin icini acip dört parca cekirdeğin etrafindaki pul seklindeki tohumlari bir saksiya serpistirip suladim. Henuz yesil olduğundan tohumlarin gelişmemiş olabileceğini düşünüyorum ama yine de denemek istedim. Meyveler olgunlaştığında yine toplar ve yine denerim. Buradaki ağacin yaprakları ve gövdesi o kadar büyük ki baktıkça bakasım geliyor.

çiftçi5234 beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 04:44   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Merhaba, yeni tasındığım Adapazarı'nda keşif gezisi yaparken pavlonyaya rastladim. O sırada ne olduğunu bilmediğim icin meyvelerinden birini örnek olarak aldım ve eve gelip sitemizde araştırdım. Ögrendiklerim beni çok mutlu etti. Meyvenin icini acip dört parca cekirdeğin etrafindaki pul seklindeki tohumlari bir saksiya serpistirip suladim. Henuz yesil olduğundan tohumlarin gelişmemiş olabileceğini düşünüyorum ama yine de denemek istedim. Meyveler olgunlaştığında yine toplar ve yine denerim. Buradaki ağacin yaprakları ve gövdesi o kadar büyük ki baktıkça bakasım geliyor.
adapazarında nerede acaba bu ağaç bende tohum almak istiyorum **** fide alıp dikmek istiyorum.bu ağaçtan yetiştirmek istiyorum.

bana yardımcı olurmusun.

semih 54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 04:47   #199
Yeni Üye

elinde bu ağaçtan fide olan var mı ya da tohum .yakın yerlere( istanbul sakarya yalova kocaeli) gelip elden alabilirim.

selis beğendi.
Eski 07-10-2012, 09:00   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semih 54 Mesajı Göster
elinde bu ağaçtan fide olan var mı ya da tohum .yakın yerlere( istanbul sakarya yalova kocaeli) gelip elden alabilirim.
2 hafta sonra Sakarya'da olacağım.. Fideyi bilemem ama bol bol tohum veya çelik temin edebilirim.. Ama tohumdan yetiştirmek çok uzun bir süreç.. Ben bir-iki çelik dikip deneme yapayım..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 11:53   #201
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Pavlonyanın güneşe ve gölgeye karşı durumu nedir?

selis beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 11:57   #202
Ağaç Dostu

Güneşi çok sever..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aykan Mesajı Göster
* Güneşi ve suyu çok sever.Gölgelik yerlere dikilmemeli,başka ağaçlarla gölgelenmemelidir.
İlk mesajda gerekli bilgiler var.. Paulownia (Pavlonya)

çiftçi5234 beğendi.
Eski 07-10-2012, 12:00   #203
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Benim bahçem yarı gölge olduğu için her konuda sormak zorunda kalıyorum

selis beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 09:58   #204
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
2 hafta sonra Sakarya'da olacağım.. Fideyi bilemem ama bol bol tohum veya çelik temin edebilirim.. Ama tohumdan yetiştirmek çok uzun bir süreç.. Ben bir-iki çelik dikip deneme yapayım..
sakaryada nerede bulabilirim.müsait olduğumda gidip bende almak isyerim.özel bahçedemi yoksa park gibi bir yerdemi **** fide satılan bir yerdemi .gidince adresi bana öğrenirmisin .ağacıda tanımıyorum . hiç görmedim.en hızlı büyüyen ağaç yazdım internete bu ağacın ismi çıktı.yaprakları da geniş güzel bir ağaç. kendi bahçem yok ama evin arka tarafı yürüyüş yolu ve mesire alanı ve park geniş bir alan. belediye 1 2 zeytin ağacı var diye heryere zeytin ekti evin arkasına .onlarında bazıları kurudu. zeytinde bodur zaten çok büyümüyor.herkezde zeytin toplamaya geliyor oraya ağaçların dallarını kırıp toplamaya uğraşıyor.kurumuş dallarını kırmıyorlar zeytin verdiği dalları kırıyorlar .kurumuş dallar kalıyor ağaçın tepesinde .verdiği zeytinde pek yok .çoğu kurtlanıyor zaten ilaçlanmadığı için.normalde kasımda toplanması lazım ama şimdi gel ağaçta sağlam bir zeytin yok.. sapanca kestanesi diktim 3 tane kurudular.ceviz diktim kurudu.kiraz öyle.topraktanmı rüzgardanmı bilmiyorum. sulamayı zaten belediye yapıyor.bende çabuk büyüyen bir ağaç dikip yazın gölgesinden faydalanmak istiyorum fazla su mu verdik bilmiyorum ya kavak dikecem **** bu ağaçtan

selis beğendi.
Eski 08-10-2012, 10:28   #205
Ağaç Dostu

Sn. Semih54 ne diyorsunuz kafam karıştı.. Pavlonyadan, zeytine, cevize ordan kavağa atlamışsınız

Neyse ben İzmir'liyim.. Sakarya'da bu bitki nerededir, ya da satılır mı bilemem.. Senede birkaç kere Akyazı'ya geliyorum o kadar.. Ben sadece sizin gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğüm için tohum temin edebileceğimi söylemiştim..
Zaten dün baktım; henüz kapsüller kurumamış.. Bence siz kavak ya da salkım söğüt dikin..
İyi günler..

Eski 08-10-2012, 13:10   #206
Yeni Üye

anlatmak istediğim geçen sene diktiğim ağaçların (ceviz kestane ve kiraz ağaçları) hepsi kurudu. bu yüzden meyve değilde daha çabuk yetişen ağaçlar dikmek istiyorum.bu ağaçta çabuk büyüyormuş , bulabilirsem pavlonya dikecem. çok uzun yazmışım kusura bakma .konudan konuya atlamışım.

Eski 11-10-2012, 22:15   #207
Ağaçsever

erdenaycincin's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2009
selamlar,ben beş on adet pavlonya fidanı almak istiyorum eğer satan varsa bilgileri bana mesajla yollayabilirmi*

erdenaycincin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 14:38   #208
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Paulownia tomentosa

Bir tohum satış sitesinde bu resmin altında Paulownia tomentosa yazılı; ancak bu ağacın bir paulownia olduğunu sanmıyorum. Gerek ağacın formu, gerekse çiçek dizilimi ve renk olarak Jacarandaya benziyor. Sattışı artırmak için yapılmış bir hile olabilir mi? Yoksa bu güzellik gerçekten bir paulownia mı? Konunun uzmanları cevaplarsa memnun olurum. Eğer bu ağaç paulowniya deyilse o sitedeki(eBay) resmin, insanları kandırmaması için kaldırtılması gerek.

Name:  SNAG-0579.jpg
Views: 12025
Size:  46.9 KB

http://www.plants.com.pk/paulownia-tomentosa.html

Ziya Soner beğendi.
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 19:23   #209
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

09.12.2011 tarihindeki mesajımda sonunda çimlendi demişim. Bu dünyanın en hızlı büyüyen ağacı değil miydi birader ama aradan nerdeyse bir yıl geçti ve hala 1 cm boyundalar yaklaşık 10 aydır 1mm dahi büyümediler işin ilginci ölmüyorlar da. Yani kısaca başardığım şey dünyanın en hızlı büyüyen ağacını, evrenin en yavaş büyüyen ağacı haline dönüştürmek. Bir başka açıklaması şu olabilir : O kadar hızlı büyüyorlar ki (ışık hızına yakın bir hızda) zaman onlar için neredeyse durmuş gibi yavaş akarken ben aksine hızla yaşlanıyorum.

Eski 04-11-2012, 14:43   #210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturefan Mesajı Göster
Bir tohum satış sitesinde bu resmin altında Paulownia tomentosa yazılı; ancak bu ağacın bir paulownia olduğunu sanmıyorum. Gerek ağacın formu, gerekse çiçek dizilimi ve renk olarak Jacarandaya benziyor. Sattışı artırmak için yapılmış bir hile olabilir mi? Yoksa bu güzellik gerçekten bir paulownia mı? Konunun uzmanları cevaplarsa memnun olurum. Eğer bu ağaç paulowniya deyilse o sitedeki(eBay) resmin, insanları kandırmaması için kaldırtılması gerek.

Eklenti 338334

Paulownia Tomentosa
sanırım haklısnız bu jacaranda

Ziya Soner beğendi.
yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024