agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2006, 15:14   #1
Ağaçsever

AtameR's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2006
Galeri: 1
Manolya (Magnolia)

Magnolia L. Manolyalar

Yapraklarını döken ya da herdem yeşil boylu veya küçük boylu ağaçlar şeklinde odunsu bitkilerdir. Tomurcuklar kulakçıktan gelişmiş olan tekbir pul ile sarılmıştır. Yapraklar saplı, tam kenarlı, genellikle büyüktür. Sarmal dizilidir.

Manolyalarda çiçekler çok büyümüştür. Sürgünlerde terminal olarak teker teker bulunur. Meyve kozalak biçiminde olup, agregat meyve tipindedir. Esasen karpellerden her biri kendi başına açılan keseli (Folikül) meyvelerdir. Kuzey Amerika, Doğu Asya, Himalaya'larda doğal olarak yetişen 80 kadar taksonu bulunmaktadır. Birçokları parkçılıkta çok tutulan süs bitkileridir. Bazı türlerinin de değerli odunları vardır. Manolyalar aslında tohumla üretilirse de çeşitli vejetatif yollarla da üretilebilirler.

Magnolia grandiflora L. [Büyük Çiçekli Manolya]

20-30 m. boylarında, piramidal tepeli, herdem yeşil odunsu bir bitkidir. Genç sürgünler, tomurcuk ve agregat meyve pas rengi tüylerle sık bir biçimde örtülmüştür. Yaprağın ucu küt, **** hafif sivri, dip tarafı kama şeklinde sonuçlanır. Üst yüzü parlak yeşil, alt yüzünde pas renginde sık tüylerle kaplıdır. Çiçekler kase gibi, 15-20 cm. Ağustosta çiçek açar.

Vatanı Kuzey Amerika'nın güney doğusudur. Ancak gerek çiçeği, gerekse parlak yeşil dökülmeyen yaprağı ile olağanüstü bir park ağacı olduğu için Avrupa ve öteki ülkelere götürülmüş olup, çokça yetiştirilmektedir.

Bundan başka kendisine çok benzeyen ve yaprağını dökmeyen M. delavaji, kışın yapraklarını döken M. liliiflora, M. soulangiana, M. denudata gibi değerli süs bitkileri olarak kullanılan Manolya türleri bulunmaktadır.

Bilge Kerem beğendi.
AtameR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2007, 22:44   #2
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
İstanbul'da bulunabilecek en büyük çiçek manolya ağacını (benim tahminim), açmış olarak görmek isterseniz, bugünlerde Bebek semtine uğramanızı tavsiye ederim.
Bebek'ten Etiler'e çıkan yokuşun, Bebek'e yakın kısmında, muhteşem bir manolya ağacı sizi karşılayacak. Cep ile resmini çektim. Fırsatım olursa daha iyi bir resim çekmeye çalışacağım. İyi fotoğraf çeken arkadaşların bu fırsatı değerlendirmesini arzu ederim.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2007, 23:26   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu mevsimde ne bu böyle, daha çok vardı çiçek açmasına ama. Erkeneci bir tür mü yoksa malum küresel ısınma mı acaba?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 11:03   #4
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bence küresel ısınma.
Hakikaten muhteşem bir ağaç!
Bu güzelliğin mukakkak görülmesi gerekir.
Ev (köşk) terkedilmiş gibi duruyor. Bu ağacı ne kadar yaşatırlar bilemem?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ateş Öztan : 12-03-2007 saat 11:35
Eski 12-03-2007, 12:47   #5
Ağaç Dostu

a h m e t t o g a y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Boğazdaki manolyalar (sizin de resmini çektiğiniz gibi), ağaç formunda gelişmişler, yani şu anda piyasada satılmakta olan "Magnolia grandiflora" lar gibi piramidal yapıda değiller. Ya yaşça çok yaşlı olmalarından kaynaklı **** satılanlar farklı cins (yaprak dökmediklerine göre "Magnolia grandiflora" olmaları gerekir diye düşünüyorum). Benim şimdiye kadar gördüğüm en büyük manolyalar İstanbul Hilton otelin bahçesinde. Eskiden Exibition Center daki fuarlarlara giderken o manolyalar hep gözüme ilişirdi. Umarım hala duruyordur. Zira devasa şeylerdi.

a h m e t t o g a y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 15:45   #6
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Ateş Öztan'ın resmi Magnolia soulengiana olarak geçer. Yaprak Döken Manolya türlerinden birisidir. Yapraklanmadan önce çiçek açtığı için kış mevsiminin hafif geçmesiyle bir kaç hafta erken çiçeklenmiş ve çok güzel görünüyor

Bu linkte benim daha önce İzmir Kültürpark'ta çekip galeriye eklediğim bir resim var. Benim gördüğüm en büyük Magnolia grandiflora (Beyaz Çiçekli Manolya, Büyük yapraklı Manolya veya Yaprak Dökmeyen Manolya)

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 20:04   #7
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Plumbago haklı. Benim yazdığım yapraklarını döken manolya türünden. Yapraklarını dökmeyenlerden boğaz boyunca yalıların bahçelerinde bolca var.
İzmir'deki manolyayı biliyorum. Bu kadar büyük bir manolyayı (yaprak dökmeyen) ben de başka bir yerde görmedim.

Eski 13-03-2007, 19:59   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Bence küresel ısınma.
Hakikaten muhteşem bir ağaç!
Bu güzelliğin mukakkak görülmesi gerekir.
Ev (köşk) terkedilmiş gibi duruyor. Bu ağacı ne kadar yaşatırlar bilemem?
Sn. Ayşe Öztan,

Bahsettiğiniz ağaç sanıyorum benim nefesimi kesen ağaç... ilk gördüğümde öylece seyredekaldığımı hatırlıyorum Şahane bir şeydi!... Onu gördükten sonra mutlaka bir manolya büyütmeye karar vermiştim ...

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 11:31   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago Mesajı Göster
Ateş Öztan'ın resmi Magnolia soulengiana olarak geçer. Yaprak Döken Manolya türlerinden birisidir. Yapraklanmadan önce çiçek açtığı için kış mevsiminin hafif geçmesiyle bir kaç hafta erken çiçeklenmiş ve çok güzel görünüyor

Bu linkte benim daha önce İzmir Kültürpark'ta çekip galeriye eklediğim bir resim var. Benim gördüğüm en büyük Magnolia grandiflora (Beyaz Çiçekli Manolya, Büyük yapraklı Manolya veya Yaprak Dökmeyen Manolya)
Sizin ihtişamlı Kültürpark'taki manolya fotoğrafını görünce, dün Hilton otele gidip bahsettiğim manolyaya baktım sanırım Kültürpark'takinden biraz daha küçük ama sanırım İstanbul'da görülebilecek en büyük manolyalardan. Etek açıklığı göz kararı baktım ama 15 - 20 metre kadar var. Eğer yolunuz düşerse mutlaka bir bakınız, Hilton dış girişinden 5 metre kadar ilerleyince (eski PanAm arkası) soldaki. Çok yağmur yağıyordı fotoğraf makinemi çıkartamadım ama en kısa zamanda fotoğraflayacağım. Sağda da var ama o, diğeri kadar büyük değil. Sanırım bulunduğu yerde sıkıştığı için daha fazla gelişememiş.

Eski 15-03-2007, 11:39   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Ateş Öztan 4 nolu mesajda göndediğiniz fotoğraftaki Magnoli grandiflora değil, Magnolia soulangeana da değil. Hangisi acaba? Ben doğrusu manolya olduğunu sanmıyorum. Bir yanlışlık olmasın.

chelik26 beğendi.
sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 17:57   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Şu yaprağını döken manolya dediklerinden sanırım.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 21:14   #12
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Evet yaprağını döken manolyalardan.
Önce çiçek açan sonra yaprak yapan.

Eski 16-03-2007, 14:18   #13
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
manolyalar bilgi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Ateş Öztan 4 nolu mesajda göndediğiniz fotoğraftaki Magnoli grandiflora değil, Magnolia soulangeana da değil. Hangisi acaba? Ben doğrusu manolya olduğunu sanmıyorum. Bir yanlışlık olmasın.
Herkese merhabalar,

Manolyalar konusunda baktımki herkesin kafası karışmakta. Nacizane çok kısa bir çeviri yaptım internetten ve sizlerle paylaşmak istedim. Umarım hepimizin sorularına az da olsa yanıt verir.
Selamlarımla.....

Manolyalar büyük dev ağaçlardan küçük çalılara kadar değişik formlarda olabilirler. Yine herdem yeşil, **** yaprak döken, iklime göre yaprak döken cinsleri olabildiği gibi, çiçek renkleri beyazdan, sarıya, pembeden mora değişebilir.
Hernekadar genelde marttan nisana kadar çiçeklenir diye bilinselerde, yazın ve hatta eylülde çiçek açan tipleri de vardır. Yetiştirilmeleri zordur ama kuralları bilip, küçük bir çaba ve dikkatle inanılmaz sonuçlar elde edilebilir.
Varyeteleri:
Bahçe için küçük manolyalar;
Magnolia liliflora: küçük, yaprak döken, fıçamsı çalı formunda. Koyu renk yapraklı, morumsu beyaz çiçekli, mayısda çiçek açan 3m boylanabilen bir cinsdir
Magnolia liliflora 'Nigra' : Liliflora cinsinin koyu mor çiçekli olan bi,r formudur.
Magnolia stellata, Star magnolia Küçük bahçelerde, alkali topraklar için uygun bir türdür. Bu varyete yavaş büyür, marttan nisana kadar çok güzel, beyaz yıldız şekilli çiçekler verir
Orta boydan büyük boya yaprak döken manolyalar;
Magnolia denudata : orta bahardan geç bahara kadar açan mükemmel görünümlü çanak şeklinde beyaz çiçekli bir tür.

Magnolia kobus: 15 boylanabilen bahar ortasında beyaz çiçeklenen tür.
Magnolia loebneri 'Leonard Messell' : mayıs-haziranda lila rengi çiçeklenen tür.
Magnolia loebneri, 'Merrill' : mayıs ortasında koyu yeşil yaprakları belirmeden önce beyaz çiçeklenen tür.
Magnolia sieboldii : yana dallanmaları ile dağınık görüntü veren bir türdür. Beyaz çiçeklerinin altın rengi etkileyici orta bölümü vardır. Geç bahardan geç yaza kadar çiçeklenir.
Magnolia soulangeana 'Lennei' : büyük, lale şekli,nde koyu mor çiçekleri olan yaprak döken çalı formundadır.

Magnolia wilsonii : dayanıklı, beyaz çiçekli formdadır.

Herdem Yeşil Manolyalar:
Magnolia grandiflora : Büyük bahçeler için ideal, Krem bayazı, tabak şeklinde açan büyük çiçekleri 20-25cm çapa ulaşabilirler. Ağustos- eylül aylarında çiçeklenir. Anacak bazen çiçeklenmesi için 25 yıl geçmesi gerekebilir.

Magnolia grandiflora 'Exmouth' : orta bahardan sonbahara kadar büyük, krem beyazı çiçeklenir. Çiçeklenmesi için 10 yıl yeterlidir!

Yetiştirme İpuçları:

Tüm manolyalar besleyici, iyi drenajlı, hafif asidik toprakları severler. M.Stellata, M.Kobus, M.Sieboldii and M.Wilsonii türleri alkalen toprakda iyi yetişirler.

Manolyalar nisanda ekilmelidirler. Özellikle erken baharda çiçeklenen tiplerinin don riski olan günlerde ekilmeleri büyüme filizlerini kaybetmelerine yol açabilir. Rüzgarlı bölgelere de ekilmemeli ve ekildi ise rüzgardan da korunmalıdırlar. Tam **** yarı gölge alanları severler.
Bir kez geliştimi bakımları kolaylaşır ve çok da ilgi istemezler. Genç ağaçlar her bahar gübrelenmelidir. Ancak ağaç gövdesi hastalıklara neden olmamak için gübre ile temas ettirilmemelidir.

Kaynak: www.bbc.co.uk/gardening

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 15:26   #14
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Herkese merhabalar,

.
Magnolia stellata, Star magnolia Küçük bahçelerde, alkali topraklar için uygun bir türdür.
Tüm manolyalar besleyici, iyi drenajlı, hafif asidik toprakları severler. M.Stellata, M.Kobus, M.Sieboldii and M.Wilsonii türleri alkalen toprakda iyi yetişirler.

Kaynak: www.bbc.co.uk/gardening

Emeğe saygı.

Bu bilgiler için çok teşekkürler.

Yalnız, hem tümü asidik toprakları seviyor, hem de bazıları alkali toprakları.

Bundan, manolyalar, genellikle asidik toprakları severler ama alkali toprak isteyen çeşitler de vardır, manasını mı çıkarmalıyız?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 10:19   #15
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı Mesajı Göster
Emeğe saygı.

Bu bilgiler için çok teşekkürler.

Yalnız, hem tümü asidik toprakları seviyor, hem de bazıları alkali toprakları.

Bundan, manolyalar, genellikle asidik toprakları severler ama alkali toprak isteyen çeşitler de vardır, manasını mı çıkarmalıyız?
Birşey değil, Sorunuza gelince: Dikkat ederseniz hepsi hafif asitli toprağı seviyor ama yanlızca adı verilenler alkali toprakda daha iyi yetişiyor....selamlar...

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 22:30   #16
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Benim İstanbul'da gördüğüm en güzel manolyalar Beylerbeyi Sarayı'nın bahçesinde bulunuyor.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 12:56   #17
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Benim istanbul'da gördüğüm en güzel manolyalar bende daha 4 cm boyları
yaklaşık 40 tane umarım hepsi canlı kalır

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 13:31   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogzhn Mesajı Göster
Benim istanbul'da gördüğüm en güzel manolyalar bende daha 4 cm boyları
yaklaşık 40 tane umarım hepsi canlı kalır
Selamlar ogzhn,
Ticari amaçla mı üretiyorsunuz? Ve çelikle mi ürettiniz?
Sevgiler,
Ahmet TOGAY

Eski 22-03-2007, 12:13   #19
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Selamlar Ahmet bey ,
hayır ticari amaçlı değil,kendi ihtiyaçlarımız için.tohumla aralık ayının ilk haftası ekmiştim.

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 00:10   #20
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Bir yanlışlığa meydan vermemek için Magnolia soulengiana (Yaprak Döken Manolya) örneği:

Name:  Magnolia_soulengiana2.JPG
Views: 33509
Size:  53.5 KB

abk ve Fatma Kochan beğendi.
Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 21:29   #21
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Bu kadar manolya muhabbetinden sonra şu fotoğrafın zevkini de paylaşalım, istedim.

Erenköy'de, Tarım İl Müdürlüğü bahçesinde.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 21:54   #22
Yeni Üye

aylin:)'s Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
öncelikle herkese selamlar bende en yeni üyelerinizdenim.
manolyayı çok seviyorum tohumlarından çoğaltmayı denedim ama başaramadım şimdi babamları ikna etmeye çalışıyorum bahçemize bir fide almak için. ben kendim almak istedim fakat dolaştığım fidanlıkların hepsinde manolyaların boyutu küçük olmasına rağmen fiyatları hayli yüksek. manolya fiyatarı hakkında sizin bilgileriniz var mı ?

aylin:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 01:08   #23
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aylin hoşgeldiniz.

İthal manolya fiyatı verebilirim. Bugün fidanlıktaydım. Magnolia grandiflora 1,60 boylarında 250 YTL, bir büyüğü 500 YTL , 750 YTL ve 975 YTL . 975 lira olan 3-3.5 m boylarında piramidal formlu ve dipten dallı, gövde çapı minimum 15-20 cm, saksılı hazır ağaç.

Yerli güzel bir ağaç da 150-200 YTL civarında bulunur. (2 m. civarında.) Ancak yerli üretim fidanlar piramidal formlu ve dipten dolgun değil.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 17:51   #24
Yeni Üye

aylin:)'s Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
teşekkür ederim ben bu yaz sapancada dolaşırken manolya fideleri görmüştüm yerli üretimdi sanırım kendi bahçelerinde yatiştiriyolardı formu da çok bozul değildi 1m civarında ve 25ytl idi ama arkadaşlar bu kadar uygun olmasından şüphelenip aldırmadılar bana sizce onu almalımıydım tam bir pramidal forma sahip değildi formunu düzeltemem zor olur muydu

aylin:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 21:04   #25
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Eyvaahhhh!!!Biz geçen yıl 7,5 YTL ye aldık,küçük bir çiçekçiden..Daha doğrusu evinin önünde yetiştirip satıyordu..Manolyanın hangi cinsi bilmiyorum..Ama yapraklarını dökmüyor.1 m. boyunda.Ne zaman açar bilmiyorum.Büyük yağ tenekesinin içinde.Yeni yapraklar veriyor.Çiçeklerini dört gözle bekliyorum...

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 00:32   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aylin:) Mesajı Göster
teşekkür ederim ben bu yaz sapancada dolaşırken manolya fideleri görmüştüm yerli üretimdi sanırım kendi bahçelerinde yatiştiriyolardı formu da çok bozul değildi 1m civarında ve 25ytl idi ama arkadaşlar bu kadar uygun olmasından şüphelenip aldırmadılar bana sizce onu almalımıydım tam bir pramidal forma sahip değildi formunu düzeltemem zor olur muydu
yerli üretim veya ithal olması manolyanın iyi veya kötü olması demekle eş anlamlı değildir.

Bir bitki ucuz ise alın çünkü üreticiden alıp satanların nakliye dükkan veya yer kirası ,işçilik ,para kazanma gibi fiyat artışına neden olan faktörleri cebinizden karşılamanız gerekmez.
bitkinin form kazanması için yapılan budamaları gerçekleştirirseniz hiçbir probleminiz kalmaz.
ama budaması yapılmış ve form kazandırılmış bir bitki yaşıtlarından ufak kalacağı için aynı boydaki formsuz bitkilerden pahalı olacaktır.

metaozbaer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 13:08   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
merhaba benim de bir manolyam var sanırım 4 yaşında ,geçen yıl dikmiştim ,bu yıl büyür ,çiçek verir diye bekliyordum ama manolyamda tık yok.Bu ağacımı canlandırmak için ne yapsam bilmiyorum.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 10:01   #28
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Bizim bahcede hem yaprak doken ve hem de grandiflora var. Yaprak doken, sanirim ruzgarli alanda oldugu icin yaprak yaptiktan kisa sure sonra kurumaya , yaprak buzusmesine geciyor, yaz boyunca cirkin bir gorunume burunuyor ama bir sonraki sene gene guzel cicekleri ile yasadiginin sinyallerini veriyor. Diger yaklasik 6-7 yasinda olan grandifloranin ise bir sorunu var. Yapraklari ilk anindan itibaren kivrik, hicbir zaman duz acilmiyor. Ayrica yapraklarda beyaz ve hahverengi lekeler oluyor. O nedenle her bahar donemi siki bir yaprak kesme islemine gidiyoruz. Ondan sonra daha bir cabuk buyuyor gibi ama yapraklar hep kivrik. Bu agacin cinsi mi yoksa, bir mineral, vs eksikligi veya hastalik mi sizce?

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 12:46   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili devrilgenkayık
http://www.bahcevan.combu siteden manolya bakımıyla ilgili bilgiler alabilirsiniz .Bende manolyama dün 300 gr kükürt attım bu sitedeki öneri üzerine bakalım neler olacak.Acaba çokmu attım diye endişeliyim ama bakalım.

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 00:22   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benim yaprak dökmeyen manolyam var. Geçen yaz ilk defa çiçek açtı. İlk açışına göre oldukça fazla açtı. Sanırım verdiğim gübrenin etkisi oldu. Fakat merak ettiğim bir konu var. Benim yaprak dökmeyen manolyam şu anda yeni filizler vermeye başlarken eski yapraklarını dökmeye başlıyor. Ve bir süre yeni yapraklar büyüyene kadar biraz kel kalıyor. Sonra da yapraklar daha tam büyümeden çiçeklenmeye başlıyor. Normal midir acaba bu durum?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024