agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2017, 20:43   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2017
merhaba bu yıl antalyada aşırı sıcaklar oldu geçen günlerde sıcak esen rüzgar manolya ağaçlarımın yapraklarını kavurdu yapabileceğim bişey var mı acaba kendini yenileyebilir mi teşekkürler.

hid88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 22:46   #512
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Arkadaşlar,Balıkesir tren garının tam karşısındaki caddenin sağlı sollu her tarafı manolya ağaçlarıyla dolu.Hepsi son derecede sağlıklı.O kadar manolya ağacının Mayıs-Haziran aylarında açtığı zaman yayacağı kokuyu tahmin edemiyorum.Ekenlerin ellerine sağlık.

3 gün önce Balıkesirdeydim.Fotoğraflarını çekmek aklıma gelmedi.Ne yapıp edip fotoğraflarını çekmek istiyorum.Kısmet olursa bu sayfadan paylaşmak isterim...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2018, 17:18   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 11:03   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Manolya konusunda araştırmalar yaparken buraya ulaştım :)

Merhaba ; direk konuyla alakalı değil lakin, bilgisi olan ****, bilgisine ihtiyacım olan kişiye ulaşmamı sağlayacak, bilgiye ihtiyacım var.
Konu şu; Manolya kozalakları işlevlerini bitirince (sanırım) düşüyor. Ben bu düşen kozalaklardan 4 tanesini 5 litre kadar suda beklettim ve sonbaharda düşen yaprakları beklettiğinizde tenin çözülüyor-ya, onun gibi kahverengi ve yoğun bir sıvı bıraktı ve bana göre ekşi maya kokusu gibi bir koku var. Uzatmayayım...
Bu tür bir konuda yani bu sıvı herhangi bir işlemden geçirilerek , işlevsel ya da sağlık alnında bir işe yarıyor mudur? Bu alanda bir araştırmaya ulaşamadım. böyle bir araştırmaya rastlayan ya da bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler!

Meraklıbirisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 15:18   #515
Ağaçsever

Hımırnur's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Merhabalar ben Manolya ya hayran birisiyim şiirlerde şarkılarda adını duysan heyecanlanırım ama Bugüne kadar sadece Fotoğraflarına bakmakla yetindim artık yetiştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz hangi türü tercih etmeliyim nereden satın almalıyım ve batı Karadeniz bölgesinde bir bahçem var uygun mudur yoksa saksıda mı denemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Hımırnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2018, 08:14   #516
Ağaçsever

Hımırnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hımırnur Mesajı Göster
Merhabalar ben Manolya ya hayran birisiyim şiirlerde şarkılarda adını duysan heyecanlanırım ama Bugüne kadar sadece Fotoğraflarına bakmakla yetindim artık yetiştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz hangi türü tercih etmeliyim nereden satın almalıyım ve batı Karadeniz bölgesinde bir bahçem var uygun mudur yoksa saksıda mı denemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

????

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 06-01-2019, 13:50   #517
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Magnolia Grandiflora

Geçen hafta resimdeki manolyayı aldım. Balkonda saksıda çiçek alınabilecek, Little Gem denilen minyatür bir. Hatta yine bu boyda üzerinde tomurcuk şeklinde çiçek olan da vardı ama bunun formu daha çok hoşuma gittiği için bunu aldım. Çiçek açmasını heyecanla bekleyeceğiz

Eklenen Resimler

Düzenleyen safaguclu : 06-01-2019 saat 14:37
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 16:19   #518
Ağaçsever

Hımırnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Geçen hafta resimdeki manolyayı aldım. Balkonda saksıda çiçek alınabilecek, Little Gem denilen minyatür bir. Hatta yine bu boyda üzerinde tomurcuk şeklinde çiçek olan da vardı ama bunun formu daha çok hoşuma gittiği için bunu aldım. Çiçek açmasını heyecanla bekleyeceğiz

Hangi renk çiçek açıyor ve nerden aldınız öğrenebilir miyim

Eski 17-01-2019, 15:28   #519
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2019
çok güzel ağaçlar var

hakkı911 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2019, 18:11   #520
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hımırnur Mesajı Göster
Hangi renk çiçek açıyor ve nerden aldınız öğrenebilir miyim

Beyaz açıyor, İstanbul'da bir fidancıdan aldım. Kargo ile fidan almak istemediğim için mümkün mertebe İstanbul'dan veya memleketten alıyorum.

Hımırnur beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 19:15   #521
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Geçen hafta meyve fidanı almak için gittiğim bir fidancıda tesadüfen gördüm, yaklaşık 10 yıllık bir manolya ağacı beyaz çiçek açanlardan ve yaprağı dökmeyen
Fİyatı neyseki üzerinde yazıyordu 700TL
Ucuzmuş dedim kendi kendime

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2019, 19:41   #522
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-12-2009
Bugün Sardunya bakarken kenarda bir köşede terkedilmiş gibi gördüm onu, Yaprakları sararmış,boynu bükülmüş öylece duruyordu.Aslında bakacak bahçem yerim yok, sadece balkonda saksıda bakabilirim.Saksısını biraz büyütmeyi düşünüyorum tecrübeli arkadaşlardan bakımı Ve budaması hakkında yardım istiyorum .Sararmış yapraklarını koparmalı mıyım?

Eklenen Resimler

seymen_84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 13:02   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2011
yILLAR GEÇSE DE PROBLEM DEĞİŞMEDİ.

RODOPLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2019, 02:48   #524
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2018
Name:  88BA95C3-F4D0-4C0D-88AD-36DF76878B5E.jpg
Views: 506
Size:  61.2 KB
Kütahya Tavşanlı dan bir Manolya ağacı ☺

oztprk43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 21:21   #525
Ağaç Dostu

su teresi beğendi.
Eski 06-10-2019, 13:20   #526
Ağaç Dostu

Eski 11-10-2019, 21:03   #527
Ağaç Dostu

Eski 25-05-2020, 23:21   #528
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
manolyam çiçek açtı.

çiftçioğuzhan / Bahçe
linkte bahçemde bulunan tahminim 10 yaşından büyük manolya ağacımın açtığı çiçek bulunmaktadır. Bu kadar çok yaprak dökmesi normal mi bilmiyorum ama sürekli yapraklarını toplamak yorucu.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2020, 01:43   #529
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2020
evde tropikal,normal olmak üzere ağaç olsun çalı formasyonunda olsun otsu olsun birsürü bitki yetiştiriyorum tam bilmiyorum ama UV lambalar bu bitkilere faydalı mı daha hızlı gelişmesini sağlıyor mu yoksa zararlı ve genetik zararlara yol açar mı bilen varsa yazabilir mi acaba.

emirk_67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2021, 20:16   #530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2021
Merhabalar, son zamanlarda malum herkes gibi bahçe işlerine çok merak saldım internette bilgi edinmeye çalışırken bu konularda inanılmaz bilgilerin, paylaşımların olduğu bu güzel siteye rastladım. Umarım bende buranın müdavimi olurum ve Bilgi dağarcığımı geliştirebilirim.
Konuya gelecek olursak, Samsun Atakum ilçesinde deniz seviyesinden 100-200 mt yukarısında 750 m2 lık bir arsa aldım. Arsanın deniz tarafı kuzey Kısım yani rüzgarın geldiği taraf tamamen orman. Toprağı da güzele benziyor tahlil vs yaptırmadım ama orman kenarı olduğu için verimlidir diye düşünüyorum. Ve bu arsaya kendimce belirlediğim birkaç çeşit ağaç dikmeyi planlıyorum(Küçük yapraklı ıhlamur, limon, Nar, mandalina ve yaprak döken Manolya). Manolya ağacı olarak Hollanda nın Giethorn kasabasında gördüğüm bir türü inanılmaz beğendim. Yaprak döken olan ve adının “Magnolia soulangeana“ olduğunu düşündüğüm ağacı dikmeye karar verdim.(Resmini koyuyorum).
1- Bu Manolya tahmin ettiğim tür bir Manolya mıdır?
2- Arsanın bulunduğu bölgenin iklimi; yazları 26-30 derece civarı, orta derece nemli, hafif rüzgarlı sayılabilir ama orman kenarı olması sebebiyle rüzgara maruz kalınmayacaktır diye düşünüyorum. Kışın; 5-15 derece civarı(bu seneyi saymazsak tabi). İklim uygun mudur?
3- İşim dolayısıyla yurtdışına sıklıkla çıkıyorum, bunu tohum olarak Hollanda dan almak mı mantıklı Türkiye’den fidan olarak almak mı?
4- Resimdeki Manolya türünün o boya gelmesi tahminen kaç sene sürer.

Eklenen Resimler

Bayservet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2022, 14:42   #531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2022
***. yıllardır bu bitkiyi arıyorum. nerden aldınız bana yardımcı olurmusunuz ?

HASAN KÖSE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2022, 14:44   #532
Yeni Üye

little gem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
yıllardır bu little gem türünü arıyorum nerden aldınız bana yardımcı olurmusunuz?

Eski 21-01-2022, 14:47   #533
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu edindiğim ve gözüm gibi baktığım ve koklamaya kıyamadığım benim güzel manolyam
İki sene önce kayınvalidemin bahçesine diktim ve diktiğim ilk yıl bize çiçeğini gösterdi.
Kayınvalidem gerçekten yeşil hayranı, bahçesini seven ve çok iyi bakan birisidir.
Bu manolyayı kayınvalidem de çok sevdi ve çok benimsedi.
Bu yıl aşı kalemi almak istediğimi söylediğim zaman çok ta gönüllü olmamasına rağmen damadını çok sevdiği için kıyamadı ve bir dalını heba etti ve bu heba ettiği dalda bu yıl çiçek açacak bir daldı. Aşı kalemi için ona çok teşekkür ederim.
Aşı için aldığım kalemden 5 adet göz çıktı ve onları zaman kaybetmeden arkadaşım gökselçetin ile aşıladık ve yaptığımız aşılardan 5'i de tuttu.

Eklenti 447417

Magnolia grandiflora 'little gem'
Bu tür sadece aşı ile üretilebilen, diğer yaprak dökmeyen manolyalara göre daha yavaş büyüme gösteren bu nedenle bodur olarak tabir edilen bir manolya çeşididir. 4 ila 6 metre boy yapar ve küçük bahçeler içinde çok uygundur.
Aşılandıktan sonra da ilk yıl çiçek açabilen özel bir türdür ve sık formlu büyüme gösterip ileri yaşlarında her tarafı çiçekle donanır. Yaprakları diğer manolyalara göre daha küçük ve köşeli gibidir. Yaprak üstü koyu yeşil ve altı ise tüylü kadifemsi, rengi sütlü kahvedir.

Eklenti 447418

Eklenti 447419
*** bende yıllardır bu little gem bitkisine ulaşmaya çalışıyorum bana yardımcı olurmusunuz nasıl alabilirm bu bitkiden ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024