agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2011, 22:06   #271
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Bu konuda benim de söyleyecek bir kaç kelimem olacak!

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 18:44   #272
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Pekii arkadaşlar size bir soru soracağım!...
1) Sakız ağacının erkeği mi yoksa dişisi mi bol miktarda sakız verir?..
2) Erkek veya dişi sakızı birbirinden nasıl ayırt edebiliriz?..
Sayın kalambaklı, sorularınızı kendimce cevaplamak istiyorum.

1) Sakız ağacının erkeği makbuldur, daha fazla sakız salgılıyor (o sebepden)
2) Erkek veya dişi ağaç olduğunu 5, 6 yaşına kadar; fereştağı gelse ayıramaz. tek ayırma metodu; çiçek açma zamanından belli olur. Ocak ayının 15 inden, şubat ayının sonuna kadar çiçek açan bitkiler erkektir. Bu tarihten sonra çiçek açan bitkiler dişidir. yıl içerisinde üzeri tohumlu bitkiler görürseniz, bunlarında dişi olduğunu anlamalısınız. Yani şu an erkek bitkilerin çiçek açma dönemi. Denk gelirse fotoğrafını koyarım.

bu konuda yazacaklarım, bunlardan ibaret değil, zamanla paylaşımlarım devam edecek... Saygılarımla...

Eski 09-06-2011, 14:28   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2009
sakız ağacı

arkadaşlar mart 2011 de aşılattığım sakızlar sürgün vermeye başladı .Sizlerlr paylaşmak istedim

Eklenen Resimler

Adil ve mrduran beğendi.
nam17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 16:00   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
tohumlarını nereden bulabiliriz? ben bu ağacı da, aynı palmiyelerim gibi tohumdan yetiştirmek istiyorum.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 15:52   #275
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Bahçemdeki çitlenbik (veya menengiç?) ağaçlarından bir tanesinin 5-6 cm. çapındaki bir dalını kesmek zorunda kaldım. Bir süre sonra buradan reçine aktığını gördüm.
Okuyup, anladığıma göre çitlenbik, menengiç, sakız reçineli ağaçlardan.
Lütfen gülmeyin böyle soru sorduğum için utanıyorum ama sormadan edemeyeceğim. (Bu sorunun cevabını internetde araştırırken agaclar.net ile tanışmıştım.)
Acaba çitlenbik ağacından elde ettiğim "reçinenin" damla sakızı ile yakınlık derecesi nedir. Daha net sorarsam bu reçineyi muhallebi veya dondurmada kullanabilir miyim?
Değerli üstadlar,

Tüm başlığı okudum ve cevaplanmamış olan bu sorular benim de kafama takıldı. Bilgisi olan bizimle de paylaşmak isterse seviniriz...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 12:55   #276
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Sakız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buyukcoban Mesajı Göster
Değerli üstadlar,

Tüm başlığı okudum ve cevaplanmamış olan bu sorular benim de kafama takıldı. Bilgisi olan bizimle de paylaşmak isterse seviniriz...

Bir çok ağaçtan reçine akar ama lezzetleri sakız ağacından akandan farklıdır. Sakız adasında tadına baktığım, ağaç gövdesindeki çizikten akan reçine bildiğimiz damla sakızı. Lezzeti bildiğimiz ciklette çiğnediğimizdir. Başka reçinelerle karıştırılmamalı bence.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 13:02   #277
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi algül Mesajı Göster
merhabalar sakız fidesini getirtsek istanbulda yaşarmı sakız vermesi önemli değil ama maksat yaşatmak olsun mümkünmü?
İstinyede kocaman bir çitlenbik ağacı var. Sanırım yaşar.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 18:53   #278
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buyukcoban Mesajı Göster
Değerli üstadlar,

Sayın buyukcoban,

Kendi sorduğum sorunun cevabını kendim vereyim.

Merak ettiğim bir konu olduğu için internetde araştırmıştım. Menengiç reçinesi sakız yapımında ve tatlandırma amacıyla kullanılıyor.[*] Sakız ağacının reçinesine göre daha mat olduğuna dair bir bilgiye ulaştım ama kalitesi veya aroma farklılığı ile ilgili bilgi bulamadım. Bunun bir nedeninin sakız ağacıyla ilgili pek çok araştırmanın Yunanistan kaynaklı olmasına bağlıyorum. Son zamanlarda Menengiç ağacıyla ilgili araştırmaların çoğalmasıyla belki menengiç reçinesi de damla sakızı pazarında pay sahibi olabilir.

Kişisel görüşüm Menengiç ağacının Sakız ağacından çok daha değerli olduğu yönündedir.

*
- Wikipedia
- Plants for a Future
- World spice plants, Johannes Seidemann
...

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 21:09   #279
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Kişisel görüşüm Menengiç ağacının Sakız ağacından çok daha değerli olduğu yönündedir
...
Sayın Üzüm, malesef yanılıyorsunuz. Menengiç ve çitlenbik ağaçları, sakız ağaçlarının akrabalarıdır, hepsi de pistacia ailesindendir. Bu ailenin en değerli üyesi de, pistacia lentiscus var. ciha'dır. Yani bizim bildiğimiz sakız ağacı. Fakat sakız ağaçlarıda kendi içerisin de varyetelere ayrılıyor. Henüz bu konuda bir çalışma yapılmış değil.

Fotoğrafda ki sakız(var. ciha), Haziran (2011) ayı içerisinde Çeşmede yaptığım bir göz aşısıdır.

Name:  DSC_0004 (3).jpg
Views: 4336
Size:  57.1 KB

Adil ve mrduran beğendi.
Eski 25-10-2011, 08:05   #280
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın envor, anaç olarak menengeç mi kullandınız? Aşı gözü, tüm aşılarda böyle çatallı mı oluyor? yoksa ilk göz kırıldığından mı? Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 19:04   #281
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın copur_09, anaç olarak yabani sakız kullandık, arazide ki bitki örtüsünden dolayı. Göz aşılarının çoğu resimde ki gibi çatallanıyor, tabi ki tek sürgün olarak da büyüyenler var. Sürgünlerin büyüme şekli, anaçların özelliğine bağlı olduğunu düşünüyorum, biz de bu konuyu irdeliyoruz, fakat mevsimsel olarak biraz zaman alacağa benziyor.

Sakız ağacı aşısı, menengiç ve çitlenbik ağaçlarına da başarıyle uygulanabiliyor.

Saygılarımla...

mrduran beğendi.
Eski 25-10-2011, 20:49   #282
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Teşekkürler sayın Envor, yabani sakız ağacını bilmiyorum. Aşı zamanı kesilen bölgede salgı artışı oluyor mu?

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2011, 18:58   #283
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Muhtemelen yabani sakız'ı menengiç diye biliyorsunuz. Çeşmenin köylerinde, yabani sakız'a menengiç diyorlar. Eğer sizin oralarda menengiç diye bildiğiniz çalılar kışın yaprak döküyorsa, menengiçtir. Fakat kışın yaprak dökmüyorsa yabani sakız çalısı olabilir.

Evet, Salgı oluyor.

mrduran beğendi.
Eski 26-10-2011, 20:02   #284
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
https://www.facebook.com/groups/alibakmaz/ adresinde eski bir mesai arkadaşım izmir yöresinde projeli bir çalışma başlatmış destek vereceklerin ve güzel sonuçları oradan görebilirsiniz, bende başarılarından dolayı tebrik ediyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 13:40   #285
Yeni Üye

Sayın envor göz aşını gördüm çok da hoşuma gitti.Ben Urla da 2 hektar arazide sakız aşısı yapıyorum benim yaptığım aşılar kalem aşısı ve ingiliz (bindirme aşı) göz hiç denemedim. ama bu senin aşıyı görünce denemek istiyorum.
Benim merak ettiğim başarı oranı % kaç kalem aşısında başarı bayağı düşük
Selamlar

Eski 27-10-2011, 15:02   #286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
İki yıla yakın bir zaman önce İzmir Karşıyaka orman fidanlığından bir karış boyunda iki sakız fidanı almıştım. Ufaklar diye ikisini aynı gaz tenekesine diktim. Bu yaz iyi sulandılar ve boyları bir anda belimi geçer oldu. Artık toprağa alayım ikisini diyorum ancak garanti olsun diye de tenekenin tabanını söküp öylecene ikisi bir arada dikmeyi düşünüyorum.

Doğrumu yapıyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 16:55   #287
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar,

Çok güzel faydalı bilgiler ile dolu bir sayfa. Başta, bizi, bilgi kaynaklarına yönelten ''Sayın Mine hanımefendi'' ye teşekkürler. ''Sayın Duvartarimi'' nı sabır ve azminden dolayı kutlarım. İnşallah başarmıştır. Araştıran ve uygulayan diğer herkese çok çok teşekkürler. Belki ticari, belki amatörce, ama, her iki ahvalde de, yurdum ve halkım kazanacak, siz önder kişilerin çalışmalarından.

Bilgisini sakınmayan tüm arkadaşlarıma teşekkürler ederim tekrar.

Kolay gelsin, Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 20:20   #288
Ağaçsever

ohrid65's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2008
sayın envor sakız fidanını nerden bulabilirim birde sormak istiyorum manisanın havasında yetişirmi bilgileriniz işin şimdiden teşekkürler

Düzenleyen ohrid65 : 30-10-2011 saat 20:22 Neden: eksik harf
ohrid65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 22:13   #289
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sakız ağacı tohumunu nerden bulabilirim?
illa ege ye inmem mi lazım....

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 07:49   #290
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Nnm17, göz aşısında tutturma oranı %60-70 civarı, hem de rüzgara karşı dayanıklı, kalem aşısında biz %10 başarı yakaladık, ve bir daha da yapmadık. Göz aşısı en iyi aşı türü, sakız ağacı için. Anaç kabuk verdiği sürece, hangi ay olursa olsun aşı yapıla biliniyor.

Sayın hoşseda, teneke ile birlikte dikebilirsiniz, teneke üç - beş yıl içerisinde çürümeye başalyacaktır, yalnız karşıyaka fidanlığından aldığınız sakız fidanı tohumdan yetişmişse eğer, var. chia olmayabilir.

Sayın ohrid65, sakız ağacının, kışları sert geçmeyen yerlerde yetiştirilebileceğini düşünüyorum, benim manisanın bir ilçesinde şu an saksıda olan bir fidanım var, çok hızlı gelişiyor yakında da toprağa dikeceğim. Çok iyi yetişeceğinden de eminim.

Gerçek Sakız fidanı satan bir iki kişi tanıyorum, birisi aşılayıp satıyor, birisinde direk çelikten üretip satıyor, ama telefonları ve adresleri yok, denk gelirse alırım.

mrduran beğendi.
Eski 17-11-2011, 20:13   #291
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Dediginiz gibi, Moda ve cevresi sakiz agaci doludur. Feneryolunda(Dukkanin onunde ) yasli bir agacimiz mevcut. Fakat, sakiz almak icin govde de kesik yapmak hic aklima gelmedi.

Düzenleyen sındırgılı : 19-11-2011 saat 19:37
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 00:18   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sakız Ağacı hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın kalambaklı, sorularınızı kendimce cevaplamak istiyorum.

1) Sakız ağacının erkeği makbuldur, daha fazla sakız salgılıyor (o sebepden)
2) Erkek veya dişi ağaç olduğunu 5, 6 yaşına kadar; fereştağı gelse ayıramaz. tek ayırma metodu; çiçek açma zamanından belli olur. Ocak ayının 15 inden, şubat ayının sonuna kadar çiçek açan bitkiler erkektir. Bu tarihten sonra çiçek açan bitkiler dişidir. yıl içerisinde üzeri tohumlu bitkiler görürseniz, bunlarında dişi olduğunu anlamalısınız. Yani şu an erkek bitkilerin çiçek açma dönemi. Denk gelirse fotoğrafını koyarım.

bu konuda yazacaklarım, bunlardan ibaret değil, zamanla paylaşımlarım devam edecek... Saygılarımla...
Sn. Envor, Sakız ağacı hk. bu bilgiler sizin gözlemleriniz mi ?

Göz yaşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 19:36   #293
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sakız bizim oralarda (yarımadanın körfeze baka yüzü) çalı formundadır. Yerlerde sürünür tipte çalıdır. Sökülüp atılır ki zeytine, asmaya zarar vermesin.

Ağaç formuna gelmesi için özel budamak gerekir. Nitekim bu şekilde ağaç formuna ulaşmış bir iki ağaç biliyorum. .

Bu sakız çalılarının reçinesi ele elbiseye bulaştığından dolayı ki sabunla bile yıkandığında kolay çıkmaz. Bu yüzden çok kimse ondan tırsmıştır...

Menengiç'e (mellengiç) gelince o da reçine salgılar. Kırmızı mercimek büyüklüğünde tohumcuklar (çitlenbik) yapar. Köylü bunları toplar, meraklısı kavurur çerez niyetine yer. Daha da meraklısı kahvesini bile pişirir.

Bir kısım meraklı ise menengiçe antep fıstığı aşısı yapar. Dölleyecek erkeğini de bulmuşsanız, fıstıklarınız iç yapar.

Oysa sakız çalısının sakızı daha değerli ama o yönde değerini bilen yok.

Bir de yaprakları (geniş yapraklı değildir) zeytin yaprağının büyüklüğü kadar olup renk olarak çim yeşilidir. Bizimkisi hangi latince isimlisine uygun düşüyor, bilen var mı?

Düzenleyen Zeytinci : 23-01-2012 saat 19:41 Neden: ilave cümle yapıldı.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 20:03   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Sayin grub üyeleri ben birşeyi merak ediyorum bunca yazışma ve aktüaliteye rağmen ürün alınan bir çalışma varmı sonuca ulaşıp üretim yapan kimse varmı yıllardır bu tür konuşmalar duyuyorum ama sonuç alanmı yok Varda benmi kaçırdım SAYGILAR

dedenazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 13:36   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
merhabalar,
konuyu başından sonuna okudum. Dedenazir gibi ben de olumlu sonuç alan var mı diye merak ediyorum. Paylaşırsanız çok mutlu olurum. Ayrıca bu işe emek veren herkesi azim ve emekleri için kutluyorum ve tüm bu çabaların karşılıksız kalmayacağına inanıyorum...

daydreamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 19:04   #296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sakız ağaçları S.O.S veriyor

Merhaba,

dün akşam bir ana haber bülteninde Tuzla tersanesi yanında sit alanı olup, Sakız Yarımadası olarak adlandırılan bölgede kaderine terk edilmiş ve yılların ilgisizliği ile bir yaşam mücadelesi içinde olan sakız ağaçlarının haberini izledim.

İstanbul üniversitesi orman fakültesinden bir öğretim görevlisinin açıklamalarına yer verilen haberde, burada bulunan 150 sakız ağacından bazılarının yaşlarının 300-500 civarında olduğu, dünyada boyut olarak bunun bir eşinin daha olmadığının sanıldığı, ivedilikle bir rehabilitasyon programına girişilmesi, ağaçların gövdelerinde kovuklaşmaların izlenmeye başlanmasının var olan patojenik durumu işaret ettiği anlatılıyordu. Beni etkileyen ve üzen durum şudur ki, bu ağaçların akıbetinin, Dolmabahçe' de kesilmesi kesinleşen ağaçların akıbetine benzemesini görmek istemiyorum.

Gerçekten de sakız ağaçları yaşayan birer anıt değil mi? Bizden yüzyıllar öncesine uzanan bir tarihe tanıklık ederek ayakta kalmayı başaran, dünya mirası çerçevesinde kabul edilen bu nadide ağaçları koruyamamak neden? Bu kadar zor mu?

Dikkate alınmasını dilediğim bu haber, umalım ki etkisini göstersin, yetkilileri uyandırıp, harekete geçirsin ve bu nadide ağaçlarımız tedavileri yapılarak, hak ettikleri değeri buldukları bir ortamda yaşamlarını sürdürsünler.

Hülya ve mrduran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 08:09   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Inanılmaz

Sayın arkadaşım
Eğer bu haber doğru ise çpk üzücü bir durum böyle bir sakız ormanı var
ve de anlatılan durumda ise buralarda konuşmalarımız boşuna demektir.
Zira artık bu konuda biraz bilinçlendiğimizi düşünüyordum ama millet
olarak vurdumduymazlığımız hala devam ediyor demekki
Saygılar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Merhaba,

dün akşam bir ana haber bülteninde Tuzla tersanesi yanında sit alanı olup, Sakız Yarımadası olarak adlandırılan bölgede kaderine terk edilmiş ve yılların ilgisizliği ile bir yaşam mücadelesi içinde olan sakız ağaçlarının haberini izledim.

İstanbul üniversitesi orman fakültesinden bir öğretim görevlisinin açıklamalarına yer verilen haberde, burada bulunan 150 sakız ağacından bazılarının yaşlarının 300-500 civarında olduğu, dünyada boyut olarak bunun bir eşinin daha olmadığının sanıldığı, ivedilikle bir rehabilitasyon programına girişilmesi, ağaçların gövdelerinde kovuklaşmaların izlenmeye başlanmasının var olan patojenik durumu işaret ettiği anlatılıyordu. Beni etkileyen ve üzen durum şudur ki, bu ağaçların akıbetinin, Dolmabahçe' de kesilmesi kesinleşen ağaçların akıbetine benzemesini görmek istemiyorum.

Gerçekten de sakız ağaçları yaşayan birer anıt değil mi? Bizden yüzyıllar öncesine uzanan bir tarihe tanıklık ederek ayakta kalmayı başaran, dünya mirası çerçevesinde kabul edilen bu nadide ağaçları koruyamamak neden? Bu kadar zor mu?

Dikkate alınmasını dilediğim bu haber, umalım ki etkisini göstersin, yetkilileri uyandırıp, harekete geçirsin ve bu nadide ağaçlarımız tedavileri yapılarak, hak ettikleri değeri buldukları bir ortamda yaşamlarını sürdürsünler.

dedenazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 12:10   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhabalar selam ederim, kuş sesleri ve iyi enerjili topraklardan şifalı ağaçtan tüm samimiyetimle..

Sakız ağacı dostları Sakız ağacından ürün alma (damla sakızı) dönemi başlamak üzere bölgeye göre başlanabilir. Bilgi paylaşım, öneri ve çalışmalarıma ziyaret etmeye beklerim. 0530 353 34 74 cesmeli86@mynet.com

Göz yaşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 19:34   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
Selamlar
Has sakız fidanı üretmeye çalışıyoum yorumlarınızı almak isterim, şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

nam17, Adil ve mrduran beğendi.
inkibustr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 09:43   #300
Yeni Üye

Sayın inkibustr yüklediğiniz sakız fidanı resimlerine hayranlıkla baktım ve çok sevindim. Bu fidanların üretim tekniği nasıldır.son resimden anladığım kadarı ile göz aşısı ile aşılanmış herhalde.
Bu üretim faaliyetini nerede yapıyorsunuz,adresinizi yazarsanız seranızı ziyaret etmek isterim. Benim Urla da bulunan özel ağaçlandırma sahasına dikmek için sakız fidanına ihtiyacım var.
Tel:0533 310 65 93

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024