agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2006, 17:39   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Pek çok kişi ile bu konuda görüşme yaptık ilginçtir ki herkes farklı şeyler biliyor.Bu proje devam ediyor ve edecek ben Mustafa ÜNLÜ ye her türlü desteği vermeye çalışıyorum.Sanıyorum bu bahara kadar ilk fidanlarımızı ekmiş olacağız.SAYGILAR

dedenazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2006, 14:06   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Hayırlı uğurlu olur inşaallah.

Sağlıklı ve bol verimli sakız ağaçları dilerim.

Saygılar

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 22:02   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Dünyada nadir bulunan ağaçlardan biri olduğu için bu konuya çok önem vermemiz gerekir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 16:04   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
güzelim memleketimizin değerini ancak böyle tarihi eser ve çok nadir bulunan/endemik bitki türleriyle daha iyi anlıyor ve seviyoruz...Ama ne yazık ki değerinin insandan sonra az bilindiği şeylerdir bunlarda...Umarım iyi bir şekilde sonuca ulaşılır...

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 10:43   #35
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Şimdiden hayırlı uğurlu olsun

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2006, 16:03   #36
Ağaç Dostu

harbour of tears's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Bir anda çocukluk anılarım gözümün önüne geldi...

Bundan 15-20 hatta 25 sene önce ufak bir velet iken, arkadaşlarka elimizde boş kibrit kutuları ile bisikletlere atlayıp sakız toplama çıkardık... Çeşme o zaman daha kasaba, ılıca ise resmen köy idi. Kimsecikler yoktu... ve çokk şahit oldum güzelim ağaçların kesilip, yerlerine o şekilsiz betonarme çift katlı evleri oturtmalarına

harbour of tears Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2006, 20:51   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Damla sakiz aromali dondurma yemistim. Cok lezzetliydi. Dondurmayi hazirlayan kisi bu sakizlarin Yunanistan'dan geldigini ve cok pahali oldugunu soylemisti. Eger bulabilirsem bahcemin kenarlarina sakiz agaci dikmek istiyorum..

Karan Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 09:14   #38
Yeni Üye

Sy. Harbour
Yazdıklarınız sizin çeşmeli olduğunuzu sakız ağacı konusunda bilgileriniz olabileceğini gösteriyor.Sakız ağacının üretimi v.s. konularında bize yardımcı olacağına inandığınız herhangi bir bilginiz varmı acaba vede bizimle paylaşırmısınız veya çeşmede bu konuyu gerçekten bilen bir tanıdığınız varmı.Zira sakız ağacı üretme konusunda herkes destek oluyormş gibi görünüyor ama nedense sürekli engellemelerde söz konusu
Saygılar

Düzenleyen dedenazir : 05-01-2007 saat 10:07
Eski 06-01-2007, 23:29   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dedenazir Mesajı Göster
Sy. Harbour
Yazdıklarınız sizin çeşmeli olduğunuzu sakız ağacı konusunda bilgileriniz olabileceğini gösteriyor.Sakız ağacının üretimi v.s. konularında bize yardımcı olacağına inandığınız herhangi bir bilginiz varmı acaba vede bizimle paylaşırmısınız veya çeşmede bu konuyu gerçekten bilen bir tanıdığınız varmı.Zira sakız ağacı üretme konusunda herkes destek oluyormş gibi görünüyor ama nedense sürekli engellemelerde söz konusu
Saygılar
Sevgili Dedenazir
Benim naçizane bilgilerim çocukluğumdan beri süregelen doğa aşkımdan dolayı geliyor...

Ben Aslen İzmir Karşıyakalı olup şu an Antalyada ikamet etmekteyim. Eğer yanılmıyorsam sitenin takas bölümüne bakarsanız orada sakız fidelerini satan bir arkadaşımızın irtibat bilgilerini bulabilirsiniz.

Sevgiler...

Eski 09-01-2007, 09:52   #40
Yeni Üye

Sy harbour
Bahsettiğiniz şahısları biliyoruz arkadaşlar kendileri ile görüştüler.Biz sadece olabildiğince fazla bilgilenmek amacı ile o yazıyı yazdık.Yinede teşekkürler
SAYGILAR

Eski 10-01-2007, 10:38   #41
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Pek çok kişi ile bu konuda görüşme yaptık ilginçtir ki herkes farklı şeyler biliyor...Sanıyorum bu bahara kadar ilk fidanlarımızı ekmiş olacağız...
Sayın Dedenazir, farklı farklı öğrendiklerinizi burada bir toparlarsanız seviniriz. Sanırım siz bir sakızlık tesis ediyorsunuz. Kaç dönüm? Fidanları kimden temin ediyorsunuz? Bir de konu ile ilgili engellemeler olduğundan söz etmiştiniz. Bunlar nelerdir veya kimlerdir?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2007, 16:45   #42
Yeni Üye

Sy Pakkaner
Ankaralı bir arkadaşımızın böyle bir çalışması var ben sadece arkadaşım olduğu için yardım ediyorum.Arkadaş 60 dönüm devlet arazisi kiraladı bunun 5.5 dönümünde sakız ağacı üretecek bu nedenle çiftçilik belgesini aldı ve sakız ağacı yetiştirme adı ile resmi kurumlara proje olarak onaylatıp gerekli izinleri aldı.Arazinin bir kısmındada zeytinlik yapacak.Bu esnada sitedeki arkadaşlardan aldığım bilgilerden internetten yaptığım araştırmalardan benim ve arkadaşımın yaptığı kişsel görüşmelerin sonuçlarında farklılıklar var.Örneğin kimi sakız çalısının budanmasından üretimin mümkün olacağı kimi ise aşılamanın çok zor ve bilinmiyen bir metot olduğunu veya buna benzer şeyler olduğunu söylüyor. Bir şahıs bahçesine kendi ekmiş ve her yıl tek bir ağacın sakızını topluyor.Diğer taraftan bulunması zor diyerek fidanların çok pahalı fiattan satıldığını duyuyoruz.
Arkadaşım henüz fidan ekme aşamasına gelmedi şu günlere kadar resmi işlemleri tamamladı işte bu esnada bazı zorluklarla karşılaşıldı fakat bu konuda detay vermem doğru olmaz.Ayrıca arazinin hazırlanması bazı ön çalışmalar gerektiriyor bunlarda zaman ve yatırım meselesi.Bu esnada bu konuyla ilgili hertürlü işbirliğine hazırız.Mademki yunanistanın sakız adası yılda 35 milyar dolar sadece sakızdan gelir sağlıyor biz neden bu işi yaygınlaştırmayalımki.Eğer bu işin tam metodunu uygulamalı olarak öğrenirsek bilgilerimizide seve seve paylaşırız.Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar
Saygılar

Eski 23-01-2007, 07:03   #43
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Sy Pakkaner
.
Ayrıca arazinin hazırlanması bazı ön çalışmalar gerektiriyor bunlarda zaman ve yatırım meselesi.Bu esnada bu konuyla ilgili hertürlü işbirliğine hazırız.Mademki yunanistanın sakız adası yılda 35 milyar dolar sadece sakızdan gelir sağlıyor biz neden bu işi yaygınlaştırmayalımki.Eğer bu işin tam metodunu uygulamalı olarak öğrenirsek bilgilerimizide seve seve paylaşırız.Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar
Saygılar
Milyar dolar yanlış olmalı, belki milyondur.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 12:18   #44
Yeni Üye

Sayın Togay
O yazının kaynağını bulunca size de bildiririm belki haklısınız şu an emin değilim
Bu arada soy isminizin anlamı nedir.
saygılar

Eski 23-01-2007, 12:56   #45
Ağaç Dostu

Sn dedenazır çok haklı rakamlar konusunda...

Malesef tabiri caizse Çeşme büyüklüğünde ki bir ada bizi 100 e katlıyor

Sakız ağacının durumu aynı zeytin gibi. Yani Akdenizde en fazla zeytin ağacı olmasına rağmen üretimde nedense ilk sıralarda değiliz...

Olay gene aynı yere bağlanıyor. Eğitim...

Eğer sakız ağaçlarının değerini bilseydik yerlerine iğrenç betonarme villaları dikermiydik? Ayrıca çok su çektiklerini bildiğimiz okaliptus ağaçlarınıda bahçelerimize dikermiydik? Komşumun diktiği okaliptüs ağacı sebebiyle kendimi bildim bileli suyu olan Çeşme Ilıcadaki kuyumuz malesef kurudu

Not: Çeşmede 3-5 arkadaşa ulaştım. Fidan konusunda haber bekliyorum. Yararlı gelişmeleri siteden açıklamaya çalışacağım.

Sevgilerle...

Eski 29-01-2007, 13:05   #46
Yeni Üye

Sy. TOGAY
Aşağıda başka bir sitede bir arkadaşın bu konuda yapmış olduğu bir araştırma var.Bu şahıs bu konuyu oldukça derin araştıran birisi.Okursanız neden 35 milyar dolar yazdığımı anlarsınız bunu destekleyen başka yazılarda gördüm
SAYGILAR
19 Oca 2005, 05:13 Çeşme Sakız Ağaçları

--------------------------------------------------------------------------------

SAKIZ AGACI

Ben alti tane sakiz dikmistim Cesme'deki evime... Sakiz agaci, Akdeniz ikliminin her yerinde yetisiyor, Cesme'de toprak nerde kazilirsa kazilsin sakiz kokar. Urun veren agac ise, sadece ve sadece Alacati / Ciftlikkoy / Cesme ve Sakiz adasinin Cesme'ye bakan tarafindaki ozel kirmizi toprakta yasiyor. Sakiz adasi en zengin Yunan adalarindan biri. Sakiz rakisi, sakiz likoru Cesmeli balikcilarda kacak olarak var, enfes) ve sakiz dis macunu uretiyolar. Dalyan'daki balikcilarda yemek sonrasi kahveyle cok uyumlu. Ingilizce adi Mastic Tree olarak geciyor. Yunanca adi Mastika. Tekel bir ara sakiz likorunu uretmeyi denemisti, ama beceremedi. Simdi ozel raki sirketlerine izin ciktigindan beri, aklimda bu ickiyi ve rakisini Cesme sakiziyla damitmak var.

Su anda Cesme'nin meshur (!) damla sakizli dondurmasinin sakizi, Yunanistan'dan ithal ediliyor. Sakiz agaclari yaprak dokmez, Akdeniz iklimine herkesin bahcesindeki palmiyeden daha dayaniklidir.Lutfen, Cesme'de evi olanlar, ve Cesmeli olanlar, agac dikecekseniz, bir tane de sakiz agaci dikin. Bundan 70 yil once butun Cesme Sakiz agaclariyla doluymus. Kesip yerine tutun dikmisiz.

evergreen tree called Schinos, belongs to the botanical family Pistachia. The average growth of the tree ranges from 6 to 10 feet tall and it begins to produce mastic at the age of 5 to 6 years old. This amazing tree thrives within the 21 mastic villages of southern Chios only.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/01/19/...bolum=yazarlar

Sakız Ağacı ve Çeşme Yeni Asir Soner Yuksel

Sakız Ağacı 6000 bin yıl önce Çeşme'de varmış. Zeytin ve makiliklerin arasında yaşamış, sonra özel olarak yetiştirmeye başlamışlar o günlerin Çeşmelileri...
Sakız Ağacı, Çeşme-Alaçatı ve Çiftliköy'de yıllarca yetiştirilmiş. Mayıs ayında gövdesini dikine hafif çizerek sıvının akmasını sağlar. Akan bu sıvı, 2-4 haftada sertleşirmiş. Özel bir kokusu, soluk sarı rengi, kırılabilen parça ve damla şeklindeki sakız elde edilirmiş.
Öksürük, ülser, tansiyon düşürücü, şeker, siroz hastalıklarının ilaçlarında hammadde ve yardımcı madde olarak yıllarca kullanılmış, günümüzde de kullanılıyor.

GELİR KAYNAĞI
Bugün Çeşme'de Sakız Ağacı koruma altına alınmış belli başlı yerlerde seyirlik olarak bulunmaktadır.
Çeşme'nin karşısındaki Sakız Adası'nın (Chios) batısında binlerce Sakız Ağacı yetiştirilmiş, ada halkına büyük gelir kaynağı olmuştur.
Dünya sakız ticareti, yalnız Yunanistan'ın tekelindedir. 1939 yılında çıkarılan özel bir kanunla sakız üreticileri bir kooperatif çatısı altında toplanmış, işleme ve pazarlamasını yalnız bu kuruluş yapmaktadır. Böllece rekabetin önü kesilmiştir. Sakız Adası'nın (Chios) sakızdan geliri 30 milyar dolardır.
Çeşme'de 1993 yılından beri Sakız Ağacı'nın geliştirilmesi için Valilik, Kaymakamlık ve Ege Orman ve Araştırma Grubu çalışma yapmaktadır. Nedense bir adım ileri gidilememiştir. Bölgedeki jeolojik yapı Sakız Ağacı yetiştirmeye son derece elverişlidir. İklem ise bu bitki için nimettir.
Çeşme'de 16 bin nüfus yaşamaktadır. Bu nüfusun büyük bir kısmı, halen çiftçilik yapmaktadır. Bu çiftçilik, bahçecilik seviyesindedir. Kavun, domates, patlıcan, biber gibi aile ziraatı olarak devam etmekte. Çiftlikköy ve Alaçatı'da yılda 50-60 ton anason ekimi yapılmaktadır.
Çeşme'nin limonu ve kokulu mandalini yok edilmiş yerine kooperatif evleri yapılmıştır.
Sakız Ağacı, yaz ve kış yemyeşil 4-5 metre kadar uzayabilen geniş yayılımlı ve dallar ağaç gençken kırmızı, ileri yaşlarda dikkat çekici gri rengi almakta, görüntü olarak bir tabiat harikasıdır. Çiftlikköy'den domuz çukuru diye anılan 3-4 km'lik yolun sağ ve solunda makilik görünümünde bir çok sakız bitkisi görmek mümkündür.
Çeşme Belediyesi'ne ait 4 dönümlük bir alana 4 yıl önce 160 sakız fidanı ekilmiş ve etrafı tel örgü ile koruma altına alınmıştır.
Bu bitkiden elde edilen sakızdan; muhtelif içki, sabun, diş macunu ve tatlı yapılmaktadır. Yunanistan; sakız rakısı, sakız likörü ve sakız reçeli üreterek Sakız Adası'nı dünyaya tanıttı.

HALK İLGİSİZ
Üzüldüğüm nokta, tabiat ana Çeşme'ye sakız ağacı yetiştirmek için bütün koşulları bahşetmiş. Fakat Çeşme'nin yerli halkı, yazlıkçısı nedense bu bitkiye hiç ilgi duymamış. Hangi Çeşmeli'nin bahçesinde sakız ağacı var. Bunca güzel villa yapılmış hangisinin bahçesine sakız ağacı ekilmiş. Bırakın ekonomik yüzünü, güzelliğiyle de her yerde olması gereken bu büyülü ağacı herkes bahçesine dikmeli. Ayrıca bu konuyu Çeşme Kaymakamı Nazmi Günlü ve Belediye Başkanı Faik tütüncüoğlu ile görüştüm. Her ikisi de bu alanda dikim yapacak yatırımcıların yanında olacaklarını ifade ettiler.
Çiftlikköy'de sakız ağacı uzmanı ve fidan yetiştiren bir köylü kardeşimiz bu yıl 2000 sakız fidanı hazırlamış. Metin Gemici adlı bu köylü aynı zamanda Çiftlik Çevre Dayanışma Eğitim Derneği yönetim kurulu üyesi. Fidan alacaklara bilgi olarak yazıyorum. Bu yıl Çeşme'yi seven herkes bir fidan ekmeli veya arazisi olan geleceği için sakızlıklar oluşturmalı. Ağaç beşinci yılında verime başlıyor. Güzel görüntüsü belki 500 yıl devam ediyor. Çeşme'de 150 yaşında 3-5 ağaç var. Bakımı da son derece kolay. Çeşme'yi sevenleri sakız ağacı ekmeye davet ediyorum.

Eski 02-02-2007, 15:12   #47
Ağaç Dostu

Sayın dedenazir,

Yukarıda alıntılamış olduğunuz bilgi yazısı, sanki benim 2 yıl kadar önce yapmış olduğum incelemenin özeti gibi.

Yazılanlar tam olarak hatırımda kalanlarla örtüşüyor. O nedenle yazı içeriğinin kesinlikle doğru hazırlanmış olduğunu düşünüyorum.

Ama işte önemli olan nokta ise burada başlıyor:

Şu bilgiler ile ve mevcut halde nereden nasıl başlamalıyız? Ne yapabiliriz?

Eski 02-02-2007, 21:36   #48
Yeni Üye

Sy Erdemir
Bu yaziyi baska bir siteden aldigimi yazmistim.Bilemiyorum belkide sizin yazdiklariniz donup tekrar size ulasti.Ama burda asil onemli olan sizinde isaret ettiginiz gibi dogruluk derecesidir.Ayrica olmasa ne farkeder.Sakiz agacinin en azindan dogamizi korumak adina cogaltilmasi zaten agacseverlerin amacina hizmet etmezmi,saniyorum ekonomik degerini hic dikkate almasak bile mandalin agaclari nasil bulunduklari bolgede havanin kokusunu bile degistiryor sakiz agacininda boyle bir etkisi olacagindan hic suphem yok.
O zaman neden herkes cesme ve yoresinde bulunan arkadaslarini sakiz agaci ekme konusunda tesvik etmiyor.Bir agac bir agactir.Koca cesmede kac agac varki.Dikilen her agac bu sayiyi artirir ve insanlarimiz da boylece bu agaci daha iyi tanir.Gorsellik her seyden fazla etkili olabilir.
Saygilar

Eski 03-02-2007, 12:35   #49
Ağaç Dostu

Konu başlığı daha çok sakız ağacının ekonomisi üzerine yönlenmiş olduğu için bu açıdan yazmıştım mesajımı sevgili dedenazir.

Ama dediğiniz gibi, "Sakız Ağacı" bir ekonomik "değer" olmaktan önce, bir "ağaç"tır.

Sözlerinize can'ı gönülden katılıyor, türü ne olursa olsun -okaliptüs'ü mevzu dışı bırakarak tabii- dünyamızı "ağaçlandıralım" diyorum.

Saygılarımla...

Eski 03-02-2007, 15:24   #50
Yeni Üye

Sy ERDEMİR VE S. TOGAY
İnternette biraz araştırma yaptım.Sakız adasının ekonomik kazancı ile ilgili 300 milyon dolardan 3.5 milyar dolara ve hatta 35 milyar dolara kadar rakamlar gördüm.Sy Togay bu konuda haklı olabilir bilemiyorum.Sanıyorum bu rakam belkide 4 milyar dolarlar civarında artık emin değilim.Ama sakız adasında 21 adet sakız çiftliği olması bu değerin yüksek olduğunu gösterir.
Ama doğa severler vede ağaç severler olarak hepimiz aynı dileklere sahipiz bende sizlere yürekten katılıyorum ve bu ülkeyi daha daha çok ağaçlandıralım diyorum zira bina yapmak için eski tarım alanlarında ağaç bırakmadık.Umarım en azından kestiğimiz kadarını ekeriz.
Saygılar

Eski 23-02-2007, 14:21   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Galeri: 6
Sayın dedenazir,
Ağaçlar nete yeni katıldım. Biz de Seferihisarda boş arazimizin bir kısmına zeytin diktik.
Sakız ağacı ile ilgili genel bilgileri okuduktan sonra bir kısmına da sakız ağacı dikmeye karar verdik.
Fakat sakız fidanı bulamadık. Fidanları nereden bulabiliriz. Takas kısmına baktım ama acemilikten olabilir tam yerini bulamadım.
Bir de Mehmet Ünlü beyle irtibata geçip bilgi alabilir miyim? Sakız ağacı dikmiş bir kişinin bilgilerinden yararlanmak isterim.
Saygılarımla.

fatmairmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2007, 16:01   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Fatihirmak, Yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtmanızı rica ediyoruz. Sitemizin genel bir kuralı bu.
Aramıza hoş geldiniz

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2007, 17:21   #53
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Arkadaşlar

Kusura bakmayın ama benim kafam karıştı.

Hiç böyle maki görmemiştim de.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=1864&page=95

2845 no.lu mesaja bakar mısınız?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 10:06   #54
Yeni Üye

Sy Fatma ırmak
Sakız fidesinin temini için şu anda sadece çeşme belediyesi ve çiftlikköyde Metin Gemici ye müracaat edebilirsinizAma fidanlara özel sektörde 20 dolar istendiğini duydum.Bu gün çeşmeye gidiyorum araştırıp size bilgi vereyim
saygılar

Eski 24-02-2007, 10:20   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yalova Karaca fidanlığında sakız (Pistacia sp.) fidanları oldukça makul fiyatlarda. Yanlış bilgi vermiş olmıyayım ama ya 3 YTL. idi Ya 5 YTL. Zaten Karaca Fidanlığı, Hayrettin Karaca'ya ait diye biliyorum.

Fidanları görmek için tıklayın

İrtibat için:
Karaca Arboretum Fidanlığı
Termal Yolu 5. Km.
Samanlı köyü - yALOVA

Tel: 0226 833 77 67
Fax: 0226 833 72 82

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 11:00   #56
Ağaç Dostu

Yanlış da bilgi vermiş olmayalım. Senin yazdığın "Pistacia sp" ifadesindeki "sp" ne anlama geliyor bilmiyorum ama, sakız ağacının isminin devamı sp yerine lentiscus olmalı benim bildiğim kadarı ile.

Bir yanlışlık olmasın?

Eski 26-02-2007, 17:33   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Galeri: 6
Sayın todor,
Fidan bilgileri için çok teşekkürler. Fidan fiyatları gayet uygun. Çünkü çeşmeden sorduğumuzda bir fidan için 15ytl olduğunu öğrendik.
Size bişey sormak istiyorum. Karaca fidanlığındaki sakız fidanlarından sakız elde edebilecek miyiz? Islah edilmişler mi?

fatmairmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 14:34   #58
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Unhappy Gruba Giriş

Değerli arkadaşlar,

Sakız Ağacı konusunda arastırma yaparken sitenize rasladım.
Güzel diyaloğunuzdan etkilenip hemen üye oldum.

İlk mesajımdan sonra Sakız ağacı hakkında
elde ettiğim bilgilerin özetini sizinle paylaşacağım.

Ondan sonra sorularım olacak tabii.

Tabii ki yeni üye tanitim yazımı da yazdım.
İlginenler olursa 91. sayfadan okuyabilirler.

sevgi ve selamlar...
Faruk

NOT : Sevgili arkadaşlardan birisi,
kimlik bilgilerimin yanına
nasıl resim ekliyeceğim konusunda yardımcı olursa,
sevinirim.

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 22:47   #59
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Sitenin sol üst kısmında Kontrol paneliniz'e tıklayın daha sonra Avatar Düzenleme sekmesinden.Avatar kullanmak istiyorum kısmını seçin daha sonrada gözat butonona tıklayıp daha önceden uygun boyuta getirdiğiniz resminizi yükleyip Değişiklikleri kaydet butonuna basıp çıkın.Bu kadar, kolay gelsin

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2007, 01:37   #60
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
teşekkürler sayın arb73

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024