agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2012, 20:48   #301
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inkibustr Mesajı Göster
Selamlar
Has sakız fidanı üretmeye çalışıyoum yorumlarınızı almak isterim, şimdiden teşekkürler
Merhaba
Fidanlığınızın yerini öğrenebilirmiyim. Ben fidan almak istiyorum.
İyi çalışmalar.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 20:53   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Merhabalar,
Marmaris'te bahçeme ekmek üzere iki adet sakız fidanı edindim. Ancak nereye ekeceğimi bilemiyorum. Güneş, gölge, rüzgar, kuzey, doğu vs. gibi hangi kriterlere dikkat etmeliyim? Çok teşekkürler.

kelebek2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 17:14   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2012
bende uzun zamandır bu ağacı araştırıyorum ve geçenlerde çeşmede Metin Gemici diye bi üreticiyle konuştum. adam bu işi gerçekten iyi biliyo kendini bu işe adamış. verdiği bilgiler de kesinlikle farazi değil, hepsini denemiş. internette bu konuyla ilgili bi bilgi kirliliği mevcut, bazı yerlerde de bire bin katarak anlatılmış. doğru bilgi istiyosanız bu adamla irtibata geçin derim size anlatacağı şeyler tamamiyle kendi tecrübeleridir.

mrduran ve LavantaSE beğendi.
emrem20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2012, 15:01   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AYDIN_ATICI Mesajı Göster
Bir düzeltme yapmak gerekirse Sakız ağacı sadece Sakız adası ve çevresinde değil Akdeniz ikliminin geçerli olduğu heryerde yetişen bir bitkidir. Maki topluluğunun genellikle baskın türlerinden birisidir.

Bugüne kadar gördüğüm en görkemli bireyleri de Moda Burnundadır.
Aydin bey yanlis biliyorsunuz. Sakiz agaci Cesmede de yetisebilir ama kristal gozyasi sakiz meyvesini sadece Hios adasinda veriyor, ustelik adanin sadece bir yarisinda (diger yarisinda meyve vermiyor). Yani sakiz, butun dunya uzerinde sadece Hios adasinin bir kisminda yetisir. Wkipedia'da da yazar 'Some attempts to produce mastic on the Çeşme peninsula, on the Turkish coast across the Aegean from Chios, were unsuccessful. ' yani basarili olunamamistir Mastic (plant resin) - Wikipedia, the free encyclopedia .

hakanmdr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 19:03   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanmdr Mesajı Göster
Aydin bey yanlis biliyorsunuz. Sakiz agaci Cesmede de yetisebilir ama kristal gozyasi sakiz meyvesini sadece Hios adasinda veriyor, ustelik adanin sadece bir yarisinda (diger yarisinda meyve vermiyor). Yani sakiz, butun dunya uzerinde sadece Hios adasinin bir kisminda yetisir. Wkipedia'da da yazar 'Some attempts to produce mastic on the Çeşme peninsula, on the Turkish coast across the Aegean from Chios, were unsuccessful. ' yani basarili olunamamistir Mastic (plant resin) - Wikipedia, the free encyclopedia .
Aydın beye katılıyorum bence iklim ve toprağından değil ağacın özelleğinden dolayıdır sadece o adaya özgü de deildir fidanının da çeşmede yaşayıp sakız da verebileceğini düşünüyorum zor olan o adadan örnek alabilmek

inkibustr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 19:06   #306
Yeni Üye

Fidanlığım çeşme de ıldırı yolu üzerinde bulunan yalı mahallesindedir irtibat için
Tekin Çiçekçilik 05324315990

Eski 23-08-2012, 19:09   #307
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nam17 Mesajı Göster
Sayın inkibustr yüklediğiniz sakız fidanı resimlerine hayranlıkla baktım ve çok sevindim. Bu fidanların üretim tekniği nasıldır.son resimden anladığım kadarı ile göz aşısı ile aşılanmış herhalde.
Bu üretim faaliyetini nerede yapıyorsunuz,adresinizi yazarsanız seranızı ziyaret etmek isterim. Benim Urla da bulunan özel ağaçlandırma sahasına dikmek için sakız fidanına ihtiyacım var.
Tel:0533 310 65 93
Fidanlığım çeşme de ıldırı yolu üzerinde bulunan yalı mahallesindedir irtibat için
Tekin Çiçekçilik 05324315990

LavantaSE beğendi.
Eski 24-08-2012, 18:21   #308
Yeni Üye

ümitibrahim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2012
Çeşmedeki sakız ağaçlarının çoğu geçtiğimiz birkaç gün içinde yandı,üstelik Yunan makamları yardım istemedi.Akdenizde birçok ülkedeki yangına karşı ortak hareket mekanizması için en uygun iki ülke olan Türkiye ve Yunanistanın anlaşmaya yanaşmaması bu yıl da sakız ağaçlarını vurdu.

ümitibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 20:37   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümitibrahim Mesajı Göster
Çeşmedeki sakız ağaçlarının çoğu geçtiğimiz birkaç gün içinde yandı,üstelik Yunan makamları yardım istemedi.Akdenizde birçok ülkedeki yangına karşı ortak hareket mekanizması için en uygun iki ülke olan Türkiye ve Yunanistanın anlaşmaya yanaşmaması bu yıl da sakız ağaçlarını vurdu.
Sakız Adası demek istediniz ama dalgınlıkla Çeşme yazdınız sanırım.

ümitibrahim beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 23:27   #310
Yeni Üye

ümitibrahim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Sakız Adası demek istediniz ama dalgınlıkla Çeşme yazdınız sanırım.
Evet,hem de ne dalgınlık,Çeşmeden Sakızı seyrederdik,beynin insana oyunları bunlarİkisi karşı karşıyadır.

Adadaki 2 milyon sakız ağacından 450-700 bin kadarının yandığı düşünülüyor.Çok büyük kayıp.

mrduran beğendi.
ümitibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 04:39   #311
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümitibrahim Mesajı Göster

Adadaki 2 milyon sakız ağacından 450-700 bin kadarının yandığı düşünülüyor.Çok büyük kayıp.
Kaybolan Yunanistan açısından milli servet olduğu kadar Dünya mirası açısından da tüm insanlık adına yaşanan bir kayıp olarak görülebilir.

Sakız adasından elde edilen mastik dediğimiz ürün küresel anlamda bu pazarın lideri olan Yunanistan' ın kazanç kapılarından biri idi. Bu kapı da kısmen kapanmış oldu, küresel ekonomik krize yenik düşen ülke için.

mrduran beğendi.
Eski 25-08-2012, 06:36   #312
Ağaç Dostu

BrunoL's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2012
Çok üzücü, bu kadar yakın ancak bu kadar uzak iki halk.
Savaşlar ve düşmanlıklar insanlar kadar Doğa'nın da tahrip olmasına yol açıyor.
Halbuki yardım istenseydi bu kayıp çok daha aza indirgenirdi.
Bu gibi durumlarda Susanna Tamaro'nun "Sevgili Mathilda, İnsanın Yürümesini Dört Gözle Bekliyorum" kitabı aklıma geliyor.
Korkarım insanın bilinçlenip yürümesini görmek için bizim de ömrümüz yetmeyecek.
Olan Doğaya, bu gelişmiş ancak bir yönüyle ilkel toplumda yaşayan bilinçli kişilere oluyor.
İlkel çünkü mağra'dan bu yana ne değişti, savaşlar hala var, değişen silahlar...

BrunoL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 23:11   #313
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba ben sakız ağacı yetiştirmek istiyorum istanbulda yaşıyorum sorularım
Yetişirmi tohumu varmı nerede satılır kaç tl dir kaç yaşında sakız verir.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 23:29   #314
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhaba ben sakız ağacı yetiştirmek istiyorum istanbulda yaşıyorum sorularım
Yetişirmi tohumu varmı nerede satılır kaç tl dir kaç yaşında sakız verir.
Yetişir, tohumu var, bizim burada attarlarda (menengiç diye) satılır, ucuzdur, sakız vermez çitlenbik/menengiç dediğimiz meyve verir, sakız ise gövde veya dalları çizilerek akan suyundan veya gövdesinden kendiliğinden sızarak kuruyan özsuyundan elde edilir.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 13:26   #315
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Menengiç (Bıttım ) ile sakız ağacı aynı ağaçmı nekadar cahilmisimki bunu bilmiyormuşum çok teşekkür ederim arkadaşım .

Sakaki, mrduran, attar ve 1 kişi beğendi.
Eski 12-09-2012, 13:32   #316
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Evet, bizim burada kahvesini de yaparız

pria beğendi.
Eski 12-09-2012, 13:33   #317
Ağaç Dostu

Pistacia terebinthus: menengiç

Pistacia vera: Antep fıstığı

Pistacia lentiscus: sakız ağacı

Eski 12-09-2012, 13:36   #318
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Evet, bizim burada kahvesini de yaparız
Kahvesi de şahane olur ve doyum olmaz hakikaten. Ama kaşıkla dalmak dururken kahvesini kim içsin ki

pria beğendi.
Eski 12-09-2012, 13:36   #319
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Bu üç türün kardeş olduğunu yeni öğrendim inanmıyorrum sumağın antep fıstığı gillerden olduğunu duymuştum mangonunda ama bu 2 ağacı ilk defa duydum şimdi ozaman menengiç sakız ağacıyla aynı değilmidir çünki latince isimleri aynı ama pistacia ailesine ait oldukları için belki bunların yabanisi sakız oluyodur :S.

mrduran beğendi.
Eski 12-09-2012, 13:37   #320
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Kahvenin damla sakızlısı çok leziz oluyor menengiç kahvesi de ayrı şahane ötesi bir tadı var canım çekti şimdi :P .

Eski 12-09-2012, 13:49   #321
Ağaç Dostu

Damla sakızı çıkarılan ağaç lentiscus, şu Sakız adasında geçtiğimiz günlerde kül olan ağaçlar gibi.

Son derece zahmetli bir işlem sonucunda elde edilen damla sakızları ile ilgili Sakız adası turu yapan bir tv programında izlediğim ve edindiğim görüş sonunda damla sakızının kıymetini daha iyi anladım.

Ağacın iz düşümü kadar bir alan toprak sert düz zemine ulaşana dek kazınarak alınıyor, sert zemine ulaşıldığında bu alana mermer tozu seriliyor.

Ağaçta açılan çentiklerden damlayan sakızları yalnızca gece serinliğinde bu alandan toplayarak, gün ağarırken yeniden açtıkları çentiklerle sakızın sızmasını belirli bir zaman bekleyerek ürünleri elde ediyorlar.

Mermer tozu serilmesinin nedeni damlayan sakız ancak bu şekilde mermer tozuna değerek donuyor ama ayrılabiliyor. Toprağa damladığında ise ayrılması mümkün olmuyor.

gilan, syuksek, pria ve 3 kişi beğendi.
Eski 12-09-2012, 20:26   #322
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Bizim vatanda olmasada insan üzülüyor ama üzülmeyin şunu biliyorum sakız ağaçlarının kökü toprağın 30 m dibine kazık gibi gidiyormuş ve yandığı zaman ölmüyormuş yeniden yeşerebiliyormuş bu arada ben menengiç bulursam bunu diktiğimde sakız ağacımı olacak bu arada pazarda taze antep fıstığı satıyorlar ben onları diksem çıkarmı nasıl antep fıstığı dikebilirim istanbulda yetişirmi ?

Eski 12-09-2012, 22:12   #323
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Bizim vatanda olmasada insan üzülüyor ama üzülmeyin şunu biliyorum sakız ağaçlarının kökü toprağın 30 m dibine kazık gibi gidiyormuş ve yandığı zaman ölmüyormuş yeniden yeşerebiliyormuş bu arada ben menengiç bulursam bunu diktiğimde sakız ağacımı olacak bu arada pazarda taze antep fıstığı satıyorlar ben onları diksem çıkarmı nasıl antep fıstığı dikebilirim istanbulda yetişirmi ?
Sn bat-uhan

Bildiğim kadarıyla antep fıstığı menengiç'e aşılanıyor.

Eski 04-10-2012, 21:44   #324
Ağaç Dostu

Şinya

Kuzey Kıbrıs' ta sakız ağacına ya da menengiç de olabilir emin değilim, şinya deniyor. Şinya bitkisinin çektiğim fotoğrafını da ekliyorum ama artık türü terebinthus mudur yoksa lentiscus mudur bilmiyorum.

Name:  Şinya.jpg
Views: 6329
Size:  62.6 KB

pria ve mrduran beğendi.
Eski 10-10-2012, 23:34   #325
-

Giriş Tarihi: 10-10-2012
sakız fidanı tohumdan elde edilemez mi.?

kendime göre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 19:56   #326
Yeni Üye

dalbil's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Arrow

Bilimsel bir bilgiye hiçbir itirazımız yoktur çünkü biz sizinle İNTERNET aracılığı ile yazıyorken… Zira Sakız Ağacı bilim, teknoloji, kimyevilerle yetişmeyeceğini ÜLKEMİZDE bunu başaran olmadığını bildiğimiz ve bilindiği üzere doğru gerçektir..

Sakız Ağacı yaşarken bu kültürüne ulaşarak sahip olduk.

Biz cahil derken Sakız Ağacı hk. Bilgi eksikliği olduğundan dolayı o kelimeyi kullandık. (hasta ağaçlar)
.....................................

Sayın hasta ağaçlar;

Bu alıntıladığım yazınız üzerine bir soru sormak isterim. Tabii eğer hala buralardaysanız.

Ben 100.000 adet sakız fidanı satın almak istiyorum.
Bana ne kadar sürede bu kadar adet fidan verebilirsiniz ?

Pistacia türü olması yeterli. Chios falan da istemiyorum.

Madem çelikten işi çözmüşsünüz sizin için bu adet en fazla 6 ay olmalı...

Param hazır.

Yanıtınızı bekliyorum.

dalbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 11:51   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2006
SAKIZ AĞACI VE SAKIZ ÜRETİMİ

Latince adı “Pistacia Lentiscus varyete chia” olan sakız ağacı, Dünyada en fazla Sakız Adası’nda yetişmektedir. Ülkemizde ise Çeşme Yarımadası üzerinde , kalker ve andezit ana kayadan oluşan topraklarda , güney , güney-batı mailelerinde ; Yunanistan’ın da aynı şartlarda güney, güney-doğu ve güney-batı mailelerinde doğal ve kültür olarak yer almaktadır. Ülkemizde mevcut verimli sakız ağaçları genellikle yöre içerisinde dağınık olarak ,topluluk halinde olan ve sakızlık olarak isimlendirilen 117 fert Alaçatı Belediye sakızlar restourant yanındadır.Ayrıca tek veya bir kaçı bir arada olmak üzere dağınık olarak yarımadanın değişik yerlerinde bulunmakta,çelikten üretilmiş 19 adet erkek sakız ağacı Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinde,400 adet yine çelikten yetiştirilmiş bahçede Çeşme Sarnıç mevkiinde Melih KURA’ya ait alanda bulunmaktadır. Ayrıca son üç yıldır Öztüre Holding tarafından Germiyan Köyü sapağında yabani sakızların aşılanması sureti ile bir sakızlık oluşturulmuştur. TEMA Vakfı tarafından İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yerleşkesinde de münferit yabani sakızlar aşılanmak sureti ile sakızlık kurma çalışmaları sürdürülmektedir.
İklim ve toprak şartları itibarı ile sakız yetiştirmeye elverişli potansiyel alanlarda sakızlık teşkili 3 değişik yöntemle yapılabilir;
1- Mevcut dejenere durumdaki sakız çalılarının ıslahı : toprak yüzeyine yatmış bitkilerin toprak seviyesinin altından kesilerek elde edilecek kök sürgünlerine 2-3 yaşına geldiğinde aşı yapmak sureti ile.
2- Mevcut “Pistacia Lentiscus” çalılarına,Menengiçlere ve Çitlenbiklere değişik aşı yöntemleri ile sakız ağacı aşılanmasıyla,
3- Çelikten üretilmiş ya da aşı yapılmış sakız ağacı fidanlarının dikimiyle, gerçekleştirilebilmektedir.
Dikimde mümkün olabildiğince erkek fertler kullanılmalıdır. Zira sakız maddesi döllenme ürünü değil, ağacın bir salgısıdır ve bu salgı erkek fertlerde daha kalitelidir.
Dejenere sakız çalılarının ıslahı sonucunda , yeni sürgünlerden 1-2 yıl sonra sakız elde etmek mümkündür. Yabani sakızların aşılanmasında bu süre 3-4 yıla çıkmakta, fidan dikimleri suretiyle kurulan sakızlıklarda ise 5 ve 6 ncı yaştan itibaren sakız elde edilebilmektedir. Sakız üretimi 12nci veya 15nci yaşlarda maksimuma erişmekte, 70 yaşından sonra verim gücü azalmaktadır. John PEQİKOS’a göre normal bir ağaç 32 gram/yıl sakız vermekte , bu rakam azami 1kg./yıl’a çıkabilmektedir.(Ege Üniversitesinden Doç.Dr. Şenol BOZTOK ise normal verimli ağaçlarda 1-2 kg./yıl, azmi verimi ise 3 kg./yıl olarak vermektedir.)
Çok yavaş büyüyen 100 yıldan fazla yaşayan (200 yıldan fazla yaşayan fertlere de rastlanmıştır) sakız ağaçları , sarı siyah renkli cilalanabilen odunlarının süs eşyası yapımında kullanılmaları nedeniyle kıymet ihtiva etmektedir. Sakız ağacının asıl değeri kabuğunun çizilmesi suretiyle elde edilen sakız maddesidir. Sakız, gıda (rakı, dondurma, tatlı) ve sağlık (ağız ve diş sağlığı, diş macunu, kozmetik, sakız yağı, ülser ve kolestrin tedavisi) sektörlerinde ayrıca resim boyası ve resim yağı olarak kullanılmaktadır. Yaprağını dökmeyen (Menengiç ile Çitlenbik(Dardağan-Atlantik Sakızı)yapraklarını kışın döker) ve 6-10 metreye kadar boylanabilen sakız ağacının salgıladığı sakızın 200-350 USD/kg. olduğu göz önüne alınırsa ülkemiz açısından ihmal edilemeyecek bir gelir kaynağı olabileceği göz önüne alınmalıdır.
Bozuk yabani sakız çalıları canlandırma kesimleri ile sakız ocakları tesis edilmeli ve daha sonra uygun aşı altlıklarına yörede doğal olarak bulunan sakız ağaçlarından aşı kalemleri alınarak Mart-Nisan-Mayıs aylarındada aşılama yapılmalıdır.
Yörenin sakız ağacına iklim açısından çok uygun olduğu,sakızın çizilmek sureti ile elde edilen balzamının değişik kullanım yerlerinin olması ayrıca şu anda ülkemiz üretiminin, tüketimin çok küçük bir bölümünü karşılayabildiği göz önüne alınarak aşılma çalışmalarında başarı sağlandığı takdirde çok büyük alanlarda çalışmaları yaygınlaştırmak mümkündür.
Sakız fidanının dikim dönemi Kasım ayı ortasından Şubat ayı ortasına kadardır. Bu mevsimler dışında dikilmeleri halinde kökleri ile suya erişimde sorunlar yaşamakta sulama yapılarak bu sorun aşılmak istendiğinde saçak kökler gelişmek sureti ile beslenmenin yalnızca bu köklere kalması sorununu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle dikim dönemi dışında alınacak çöğür sakız fidanları olanaklı ise tüpleri(veya torbaları) ile toprağa konulmalı ve dikim zamanında çıkarılarak tüpün alt kısmı kesilip tüp alındıktan ve kök tuvaleti gerçekleştirildikten sonra toprakla buluşturulmalıdır. Toprakla buluşturulan sakız fidanlarına iki yıl sonra pistacia lentiscus var.chia aşısı yapılması gerekir. Barbaros.Karaköy,Demirciköy ve Özbek köylerinde aşı yapan aşı ustaları vardır.
Umarım verdiğim bu bilgiler tüm sakız dostlarının sorularına yanıt olur.

pria ve Fagus Sylvatica beğendi.
Mahir Yücel KESKİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 12:47   #328
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Merhaba, sakız ağacını çalı şeklinde de yetiştirebiliriz değil mi? Yazınızda çalı haldeki örneklerden bahsetmişsiniz.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 12:49   #329
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Bir de yarı gölge alanlarda mümkün müdür yetiştirmek? Ve Bandırma'da sakız elde etmek mümkün mü?

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 13:10   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Selamlar!
Sakız konusunda bilgi kirliliği olduğunu unutmadan hemen 100 bin fidanı bulmak olası değil. Alım garantisi verdiğiniz takdirde ertesi yılın sonbaharında istenilen sayıda fidan üretilebilir. Ancak üretilen fidanlar yabani sakız (pistacia lentiscus) olacaktır. Aşılı fidan üretimini çok büyük miktarlarda yapan yok. Münferit sayıda üretimi Özbek Köyünde Özen KOÇ(05349746952) ve Çiftlikköy'de Metin GEMİCİ(05362745131) ile Alaçatı'da İbrahim TOPAL(05326349843) ve Metin AKALIN(05427971671) yapıyor. Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğünde(02328561734) istediğiniz kadar pistacia lentiscus,pistacia terebintus(menengiç),pistacia atlantica(Çitlenbik-Dardağan-İstnabul tarafında Sakız Ağacı)) bulabilirsiniz fiyatları çok uygundur.

Mahir Yücel KESKİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024