agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2006, 09:02   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Azadirachta indica -Neem Ağacı (Yalancı tespih ağacı)

Neem Ağacı

HİNDİSTAN'da halk neem ağacını “köy eczanesi” olarak adlandırırlar. Asırlar boyunca bu ülkede yaşayan insanlar neem ağacını acı, ateş ve enfeksiyonlara karşı bir çözüm yolu olarak kullandılar. Neem'in kanlarını temizlediğine inanarak, pekçok hindu yıla birkaç neem yaprağı yiyerek başlar. İnsanlar aynı zamanda neem filizleriyle dişlerini temizler, neem yaprağı suyunu cilt problemlerine karşı kullanır ve bir tonik olarak da neem çayını içerler.. Çok eskilerden beri, hintliler neem ağacına bir mucize gözüyle baktılar. Şimdi, tüm dünyadan bilimadamları aynı fikri paylaşmaktadırlar..

Muhteşem Ağaç
Neem ağacı tropikal bölgelerde bulunup, mahoganik ağaç ailesindendir. 30 metreye dek büyür ve 2.5 metre kadar da bir çapa sahiptir. Seyrek yapraklı oluşundan ötürü, yıl boyunca gölge sağlar. Çok çabuk büyür, az bir bakım ister ve fakir toprakta yetişebilir.

Sıcak iklimlerde yıl boyunca gölge sağlamasına ek olarak neem yakacak odun olarak da kullanılabilir. Ayrıca, termitlere karşı dayanıklı oluşundan ötürü, neem odunu inşaatlarda ve marangozlukta çok faydalıdır. Böylece, sadece bir ağaç olarak işe yararlığını temel aldığımız incelemede neem'in çok iyi oldu?unu gördük. Fakat bu sadece bir başlangıç.

Böceklerin Nefret Ettiği Ağaç
Çok uzun zamandır neem yapraklarının zararlı böcekleri uzaklaştırdığını bilen Hintliler, yataklaryna, kitaplaryna, çöp kutularına ve tuvaletlerine ondan yerleştirirler. 1959 yılında Sudan'daki toplu çekirge istilasına tanık olan bir Alman bitki bilimcisi ve öğrencileri milyarlarca çekirgenin her ağaca saldırdığını fakat neem ağacına dokunmadığını gördüler.

O zamandan sonra bilimadamları neem'in karmaşık kimyasal silahının akarlar, nematodlar, mantar, bakteri ve birkaç virüs dahil olmak üzere 200 den fazla böcek çeşidi üzerinde etkili olduğunu öğrendiler. Bir deneyde, araştırmacılar soya fasülyesi yapraklarını japon böcekleri ile beraber bir kaba koydular. Herbir yaprağın yarısı neem özütleri ile ilaçlandı. Böcekler her yaprağın ilaçlanmamış yarısını yediler fakat ilaçlanmamış yarısına dokunmadılar. Aslında, ilaçlanmış kısımlardan küçük parçalar yemek yerine açlıktan öldüler..

Bu gibi deneyler bazı sentetik haşere ilaçlarına karşı, kolay hazırlanan, ucuz ve zehirsiz bir alternatifin mümkün olduğunu gösterir. Örnek olarak, Nikaragua'da çiftçiler, bir litreye 80 gram olarak, dövülmüş neem tohumunu suda karıştırıp 12 saat bu karışımı bekletip tohumları ayıklarlar. Sonra bu karışımı mahsüllerinin üzerine püskürtürler.

Neem ürünleri böceklerin çoğunu anında öldürmez. Neem spreyleri böceğin yaşam döngüsüne etki eder böylece böcek artık ne beslenir ne çoğalır ne de metamorfoza girer. Fakat neem ürünleri böceklere karşı etkili olmasına rağmen kuşlar, sıcak kanlı hayvanlar ve insanlar üzerinde hiçbir zararı yoktur.

Neem'in özellikle ilgi çeken bir uygulaması da onun 'yumuşak' bir böcek ilacı olarak kullanılmasıdır, bu sayede mahsüller faydalı şekilde korunur. Neem ağacı haşere-kovucu özelliklere sahip bazı bileşikler - Azadirachtin A...L, Salannin, Nimbin, Nimbidin ve Meliantriol vb.. dahil- içerir.

Bu zehirsiz içeriklerden doğal haşere ilaçları geliştirilebilir böylelikle çevresel zararlar ve kalıntılar büyük oranda azaltılabilir.

http://www.vit-verim.com/tr/neem_tr.htm

ksantip, pria ve dadaşım beğendi.

Düzenleyen malina : 28-07-2006 saat 11:29 Neden: kaynak eklendi
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2006, 11:21   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Denizakvaryumu, yazında bir kaynak göremedim. Bunu çok önem verdiğimizi tekrar hatırlatayım....

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2006, 11:23   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Denizakvaryumu, yazında bir kaynak göremedim. Bunu çok önem verdiğimizi tekrar hatırlatayım....
http://www.vit-verim.com/tr/neem_tr.htm

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2006, 09:43   #4
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Gerçi neem ağacı değil ama bu ağaca göre dünyanın öbür ucunda bir omuzdaşı.

Alıntı:
Amerikan bitkisinin böcek kovucu etkisi

Bilimsel adı Callicarpa americana olan ve frenk üzümü gibi salkımlar halinde yetişen bu bitkinin sivrisinekleri uzaklaştırılan kimyasallara sahip olduğu saptandı. Aslında bu bitki Mississippi eyaletinde en az yüz yıldan bu yana geleneksel ilaç olarak kullanılmakta. Bilim adamları şimdi aynı bitkiyle etkili bir böcek ilacı geliştirmek istiyorlar. Botanikçi Charler Bryson’un açıklamasına göre Mississippi halkı, bitkinin ezilmiş yapraklarıyla cildini ovuyor. Ezilmiş yapraklar ayrıca kenelere ve karıncalara karşı da etkili. Bilim adamları bitkinin içinde üç farklı kimyasal saptamışlar. Callicarpenal, Intermedeol ve Spathulenol maddelerinin hepsi böceklere karşı etkili. Bilim adamları şimdi Callicarpenal maddesi için patent almak için başvurdular. Bitkinin bu maddelere neden ihtiyaç duyduğu henüz kesin olarak bilinmemekte.
Alıntı: http://www.hurriyet.com.tr/bilim/4822228.asp?gid=50

Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2006, 17:53   #5
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
http://www.floridanature.org/species...arpa_americana

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 20:10   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Neem Ağacı

Neem Ağacı
HİNDİSTAN'da halk neem ağacını "köy eczanesi" olarak adlandırırlar. Asırlar boyunca bu ülkede yaşayan insanlar neem ağacını acı, ateş ve enfeksiyonlara karşı bir çözüm yolu olarak kullandılar. Neem'in kanlarını temizlediğine inanarak, pekçok hindu yıla birkaç neem yaprağı yiyerek başlar. İnsanlar aynı zamanda neem filizleriyle dişlerini temizler, neem yaprağı suyunu cilt problemlerine karşı kullanır ve bir tonik olarak da neem çayını içerler.. Çok eskilerden beri, hintliler neem ağacına bir mucize gözüyle baktılar. Şimdi, tüm dünyadan bilimadamları aynı fikri paylaşmaktadırlar..

Muhteşem Ağaç
Neem ağacı tropikal bölgelerde bulunup, mahoganik ağaç ailesindendir. 30 metreye dek büyür ve 2.5 metre kadar da bir çapa sahiptir. Seyrek yapraklı oluşundan ötürü, yıl boyunca gölge sağlar. Çok çabuk büyür, az bir bakım ister ve fakir toprakta yetişebilir.

Sıcak iklimlerde yıl boyunca gölge sağlamasına ek olarak neem yakacak odun olarak da kullanılabilir. Ayrıca, termitlere karşı dayanıklı oluşundan ötürü, neem odunu inşaatlarda ve marangozlukta çok faydalıdır. Böylece, sadece bir ağaç olarak işe yararlığını temel aldığımız incelemede neem'in çok iyi oldu?unu gördük. Fakat bu sadece bir başlangıç.

Böceklerin Nefret Ettiği Ağaç
Çok uzun zamandır neem yapraklarının zararlı böcekleri uzaklaştırdığını bilen Hintliler, yataklarına, kitaplarına, çöp kutularına ve tuvaletlerine ondan yerleştirirler. 1959 yılında Sudan'daki toplu çekirge istilasına tanık olan bir Alman bitki bilimcisi ve öğrencileri milyarlarca çekirgenin her ağaca saldırdığını fakat neem ağacına dokunmadığını gördüler.

O zamandan sonra bilimadamları neem'in karmaşık kimyasal silahının akarlar, nematodlar, mantar, bakteri ve birkaç virüs dahil olmak üzere 200 den fazla böcek çeşidi üzerinde etkili olduğunu öğrendiler. Bir deneyde, araştırmacılar soya fasülyesi yapraklarını japon böcekleri ile beraber bir kaba koydular. Herbir yaprağın yarısı neem özütleri ile ilaçlandı. Böcekler her yaprağın ilaçlanmamış yarısını yediler fakat ilaçlanmamış yarısına dokunmadılar. Aslında, ilaçlanmış kısımlardan küçük parçalar yemek yerine açlıktan öldüler..

Bu gibi deneyler bazı sentetik haşere ilaçlarına karşı, kolay hazırlanan, ucuz ve zehirsiz bir alternatifin mümkün olduğunu gösterir. Örnek olarak, Nikaragua'da çiftçiler, bir litreye 80 gram olarak, dövülmüş neem tohumunu suda karıştırıp 12 saat bu karışımı bekletip tohumları ayıklarlar. Sonra bu karışımı mahsüllerinin üzerine püskürtürler.

Neem ürünleri böceklerin çoğunu anında öldürmez. Neem spreyleri böceğin yaşam döngüsüne etki eder böylece böcek artık ne beslenir ne çoğalır ne de metamorfoza girer. Fakat neem ürünleri böceklere karşı etkili olmasına rağmen kuşlar, sıcak kanlı hayvanlar ve insanlar üzerinde hiçbir zararı yoktur.

Neem'in özellikle ilgi çeken bir uygulaması da onun 'yumuşak' bir böcek ilacı olarak kullanılmasıdır, bu sayede mahsüller faydalı şekilde korunur. Neem ağacı haşere-kovucu özelliklere sahip bazı bileşikler - Azadirachtin A...L, Salannin, Nimbin, Nimbidin ve Meliantriol vb.. dahil- içerir.

Bu zehirsiz içeriklerden doğal haşere ilaçları geliştirilebilir böylelikle çevresel zararlar ve kalıntılar büyük oranda azaltılabilir.

Kaynak:http://www.vit-verim.com/tr/neem_tr.htm

Bu ağaçtan yetiştiren var mı?

Gardenias beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 14:42   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Arkadaşlar, neem içerikli preperatları nereden edineceğimizi, tam olarak bildiğinz yer veya kuruluş varmı acaba?

Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 12:13   #8
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Yalancı Tespih Ağacı - Neem Ağacı

Name:  azadirachta.jpg
Views: 30723
Size:  25.3 KBName:  bm_33-01.jpg
Views: 29644
Size:  22.3 KB

Name:  neem_tree.jpg
Views: 30455
Size:  31.8 KBName:  neem-tree.jpg
Views: 31072
Size:  10.0 KB

Name:  pdb_Chamma_2003-05-18_105323559216.jpg
Views: 36309
Size:  35.9 KB

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 01:47   #9
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Darıca Kuş Cenneti, mayıs ayı.
Name:  melia_cicek.jpg
Views: 25192
Size:  64.4 KB
Name:  melia_cicek_meyve.jpg
Views: 33118
Size:  65.8 KB

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 15:43   #10
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Neem ağacını Türkiyede yetiştiren varsa lütfen benimle temasa geçsin.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 20:46   #11
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
SEvgili Doğasever, Benim çimlendirebildiğim 8-10 fideciğim var, mutlaka bir yaşında olanlarda vardır forumda geçen sene çimlendirenlerden . Ama yetişkin bir fidanı olan, duymadım.. Yinede belli olmaz tabi..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 18:17   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın Bari,

Tohumunu nereden temin edebileceğimize dair bir bilginiz var mı acaba?

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 18:57   #13
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Çok yabancı sitede var.. Www.tradewindsfruit.com gibi.. Karınca70 de de olabilir bir kontrol edin isterseniz. Gittigidiyorda mağazası var..

Eski 04-01-2010, 21:47   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
satan arkadaşlar varsa benimle lütfen iletişime geçsin

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 22:10   #15
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Bari
Bana satin almak icin yapraklari lazimdi. SAnirim benim de yetistirmem gerekecek. Cabuk buyuyorlar mi? Dikkat edilmesi gereken onemli noktalar nelerdir? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Saygilar

Eski 07-01-2010, 20:25   #16
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Bari
Bana satin almak icin yapraklari lazimdi. SAnirim benim de yetistirmem gerekecek. Cabuk buyuyorlar mi? Dikkat edilmesi gereken onemli noktalar nelerdir? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Saygilar
SEvgili Dogasever,
Mesajı yeni gördüm kusura bakmayın.. Ben çok denedim, bu sene çimlendirebildim, çimlendirme kabının üzerine naylon örterek, torfu nemli tutarak ortalama 22 derecede çimlendirebildim. İlk yapraklarını oluşturması 1 ayını aldı.. Ama yazın sabit sıcaklıkta ve ışıkta daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyorum. Evin içindeler, baharda size bir tane yollayabilirim.. O zamana kadar biraz daha büyür, size zaman kazandırmış oluruz..

Ama yurtdışındaysanız, Almanyada flora-toskana diye bir site var. Orda yetişkin fidan satılıyor.

ksantip beğendi.

Düzenleyen bari : 07-01-2010 saat 20:27 Neden: ekleme
Eski 08-01-2010, 16:45   #17
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Arkadaşlar;
Bu ağaç ''Tesbih Ağacı'' diye bildiğim bir ağaç. İlk kez 1976 yılında İzmir Bornova' da görmüş, tohumlarını toplamış ve tesbih yapmıştım. Tohumları olgunlaştıktan sonrada, çiçeklenme dönemine kadar üzerinde kalabiliyor. Ancak, tohumu çevreleyen etli meyve kısmı çok kötü kokar.
Evimin alt sokağında, benim, balkonumdan ve penceremden de bir tanesi görülebilen, 5-6 ağaç var. Bu günlerde, şu veya bu şekilde yere düşmüş tohumlara basıldıkça kötü koku çevreye yayılıyor.
Gerek sokaktan, gerekse uzaktanda olsa(evimden) birkaç kare fotoğraf çektim. Ancak bilgisayara yükleyemeden makinamın şarjı bitti. Akşama vakit bulursam yüklerim.

ksantip ve aydın beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 16:59   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Orjin,

O tohumlardan biraz toplasanız olmaz mı? Kargo paranızı öderiz

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 17:15   #19
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orijin Mesajı Göster
Arkadaşlar;
Bu ağaç ''Tesbih Ağacı'' diye bildiğim bir ağaç. İlk kez 1976 yılında İzmir Bornova' da görmüş, tohumlarını toplamış ve tesbih yapmıştım. Tohumları olgunlaştıktan sonrada, çiçeklenme dönemine kadar üzerinde kalabiliyor. Ancak, tohumu çevreleyen etli meyve kısmı çok kötü kokar.
Evimin alt sokağında, benim, balkonumdan ve penceremden de bir tanesi görülebilen, 5-6 ağaç var. Bu günlerde, şu veya bu şekilde yere düşmüş tohumlara basıldıkça kötü koku çevreye yayılıyor.
Gerek sokaktan, gerekse uzaktanda olsa(evimden) birkaç kare fotoğraf çektim. Ancak bilgisayara yükleyemeden makinamın şarjı bitti. Akşama vakit bulursam yüklerim.

SEvgili Orjin sizin bahsettiğiniz ağaç Melia azaderach.. İkisindede ortak etkin madde Azadirachtin..

Eski 08-01-2010, 17:44   #20
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  SDC11410.jpg
Views: 23693
Size:  70.6 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Resimlerden ikincisinde, Tesbih ağacı' nın arkasında ve önünde, zakkumun tohum keseciklerinden daha uzun keseciklerini gördüğümüz ağaçlarda, bir başka çiçeği güzel ağaç olan, Katalpa Ağaçları!
Masa üstünde fotoğrafladığım küçük tohum salkımı, sanıyorum kargalar tarafından düşürülmüş..Elimde ezmemeye çalıştım. Zira ben kokusunu pek sevmedim.

Eklenen Resimler

ksantip ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Orhan Özbilgiç : 08-01-2010 saat 17:58 Neden: ekleme.
Eski 08-01-2010, 17:53   #21
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
SEvgili Orjin sizin bahsettiğiniz ağaç Melia azaderach.. İkisindede ortak etkin madde Azadirachtin..
Sevgili Bari;
Eveeeet..Zaten Google' de benim sözünü ettiğim ağaçlar için, doğrudan ''Tesbih Ağacı'' yazınca çıkıyor. Ama görüntü, üç aşağı beş yukarı aynı. Teşekkürler.

Eski 08-01-2010, 18:20   #22
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Orjin,

O tohumlardan biraz toplasanız olmaz mı? Kargo paranızı öderiz
Sevgili acemi_caylak,
Beni bu tohuma bulaştırma be gözüm! Ben Bahçelievler' deyim. Eğer karşıda değilsen birgün buluşalım, sen topla. Hemde tanışmış oluruz. Çokça da toplar isteyenlere gönderirsin.
N'olur beni mazur gör.
Ayrıca gönderme işinden biraz da canım yandı!
Kendilerine tohum gönderdiğim bir çok arkadaş aldıklarını bildirme zahmetine bile girmediler. Kargoyu teslim ettiğim büroya gidip teslimatın 3-4 gün önce yapıldığını öğrendiğim arkadaşlarımızdan bazıları(Siteye giriş yaptıkları halde!)
hala bilgi vermediler.

Eski 08-01-2010, 22:31   #23

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
sayın deniz akvaryumu !
Gemlik Murat oba koyunun kahve bahcesinde tesbih agacı var .Buyuklugu 7 metre kadar ,meyvalarını ben ezmedim fakat ortasında tesbih bitkisi gibi uç var .Acaba gemlik gibi bir bolgede yetişirmi?
selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 23:16   #24
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
sayın deniz akvaryumu !
Gemlik Murat oba koyunun kahve bahcesinde tesbih agacı var .Buyuklugu 7 metre kadar ,meyvalarını ben ezmedim fakat ortasında tesbih bitkisi gibi uç var .Acaba gemlik gibi bir bolgede yetişirmi?
selamlar
Sevgili kumyaka2010;
Sorunuzu ben cevaplıyayım.Zira konuyu açan sevgili deniz akvaryumu, bu konuda enson nisan2004 te yazmış. Sonrasında bu sayfaya uğramamış. Takdir edersinizki bu site çok büyük bir kent gibi, insan bazen birgün önce hangi konuda yazdığını bile unutabiliyor.
Bu ağaç İzmir ve İstanbul' da yetişiyor. O nedenle Gemlik'te de yetişir.
Sevgiyle kalın.

Eski 09-01-2010, 02:29   #25
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
SEvgili Dogasever,
Mesajı yeni gördüm kusura bakmayın.. Ben çok denedim, bu sene çimlendirebildim, çimlendirme kabının üzerine naylon örterek, torfu nemli tutarak ortalama 22 derecede çimlendirebildim. İlk yapraklarını oluşturması 1 ayını aldı.. Ama yazın sabit sıcaklıkta ve ışıkta daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyorum. Evin içindeler, baharda size bir tane yollayabilirim.. O zamana kadar biraz daha büyür, size zaman kazandırmış oluruz..

Ama yurtdışındaysanız, Almanyada flora-toskana diye bir site var. Orda yetişkin fidan satılıyor.
Sn Bari
Bir suredir buraya bakmayi unutmusum. Bana da Turkiyede lazim zaten. Ingilterede yetismeyebilir. Baharda bir tane gonderirseniz cok makbule gecer. Size adresi daha sonra bildiririm. Cok tesekkur ederim.

Eski 03-02-2010, 21:57   #26

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın arkadaşlar !
Tesbih agacı buyuk ceviz agacı kadar oluyormu ? Gemlik Murat oba koyunde cami avlusunda , mavi çiçekler açan bir agaç var . Birde tespih bitkisi var . Saçak koklu . Mısır gibi koku var . Kurtulmak için çok ugraştım . Tohumları butun bahceye yayılmıştı . Selamlar .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 10:16   #27
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Arkadaşlar tesbih ağacının tohumu nasıl ve ne zaman ekiliyor. Bu konuda ben internette araştırma yaptım ama hiçbir bilgiye ulaşamadım. Bilen arkadaşlardan bigilerini paylaşmalarını rica edecektim.
teşekkürler...

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 15:44   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn Ahmetsur,

Ben bir miktar tohumu soğuk katlamaya aldım Nisan ayının başında dış mekana ve seraya dikim yapacağım. Aynı dönem de katlama uygulaması yapılmamış olan tohumlardan dışarıda dikim yaparak arada fark var mı tesbit etmeye çalışacağım.

Sonuçları burda paylaşırız.

Diğer tohumlar ise katmerli gül hatmi ve mavı servi tohumları.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 11:50   #29
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Neem Ağacı Tohum Çimlendirme

Sayın Ensar' dan aldığım tohumlardan bir kaçını çimlendirmeyi başardım.
Aslında doğrusunu söylemek gerekirse nerdeyse umudumu kemiştim. Hatta tamamıylan kesmiştim ki bir anda çıkıverdiler peşisıra. Çok zor çimlendiğini bildiğimden, onaların bu halini gördüğümde oldukça sevindim.

Bende bu sonucu arkadaşlarla paylaşmak istedim.
Saygılarımla...

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Vegy beğendi.
ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 14:06   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Arkadaşlar, kızımın ipekböceğine yaprak toplarken tesadüfen gördüm. Çok yakınımızda bir tane tespih ağacı var. Altındaki ağacın dallarına düşmüş tohumları alıp suda beklettim. Meyveyi ayırınca anneannemin kullandığı tespihin taneleriyle aynı olan çekirdekler çıktı.
Şu anda elimde 10 tane kadar çekirdek var. Soğuk katlama mı yapayım, hemen mi ekeyim bilemedim.
Bu tohumdan isteyen varsa ağacı takibe alabilirim Tohumlar düşmeden toplanacak gibi değil, ağaç çok yüksek Düşenleri biriktirip gönderebilirim.

süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024