agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni50Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2013, 20:55   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Delonix regia

2012 kış aylarında 5 adet Delonix regia tohumu aldım. Tohumları kaynar suya attım ve 24 saat beklettim. Tohumların dışındaki sert kabuk kısmını ellerimle ovuşturarak çıkarttım. tekrar suda beklettim çünkü şişmemişlerdi. ertesi gün tohumları ektim. Tohumların hepsi çimlendi. 4 tanesi yaşıyor. Bir tanesini sökeye gönderdim. Arkadaşım rüzgalı bir noktaya dikmiş. Yaklaşık 15 gün içinde kurumuş. Ben şu anda Ankara da çalıştığım kurumda bina içerisinde 4 tanesini 1 metre boya kadar getirdim. Ama dışarı dikmeye kıyamıyorum. 1 yıl daha bekletip gövdenin iyice odunlaşmasını bekliycem bakalım.

delimanyac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 15:08   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabri zeki Mesajı Göster
selam arkadaşlar. bu agaç gazi magosada var.çimlendirmek zor ben tohumlarını çimlendiremedim şubat ayından sonra tohumları olgunlaşıyor isteyenler önbilgi toplayın yetiştirmekle ilgili bende tohumları temin etmeye çalışayım .sevgiyle kalın..
Fidesini bulma şansım varmı ?

Asgun33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 15:25   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delimanyac Mesajı Göster
5 adet Delonix regia tohumu aldım. Tohumları kaynar suya attım ve 24 saat beklettim. Tohumların dışındaki sert kabuk kısmını ellerimle ovuşturarak çıkarttım. tekrar suda beklettim çünkü şişmemişlerdi. ertesi gün tohumları ektim. Tohumların hepsi çimlendi. 4 tanesi yaşıyor. Bir tanesini sökeye gönderdim. Arkadaşım rüzgalı bir noktaya dikmiş. Yaklaşık 15 gün içinde kurumuş. Ben şu anda Ankara da çalıştığım kurumda bina içerisinde 4 tanesini 1 metre boya kadar getirdim. Ama dışarı dikmeye kıyamıyorum. 1 yıl daha bekletip gövdenin iyice odunlaşmasını bekliycem bakalım.
Bunların aynısını bende yaptım ama bir tanesi bile çimlenmedi

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 17:50   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2013
Delonix regia

Benim fidan 1metre ye ulaştı çiçek açmadı nezaman açar veya birşeymi eksik bilen varmı?

alii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 21:17   #95
Ağaç Dostu

7 adet tohumu biraz önce ektim. Bu kez çimlenmesini bekliyorum umarım bir aksilik olmaz.

Eski 20-06-2013, 18:17   #96
Ağaç Dostu

7 tohumdan 5 tanesi çimlendi. bu kez başardım

Eklenen Resimler

abk, KAPTANzst ve Milla beğendi.
Eski 27-08-2013, 23:53   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Arkadaşlar merhaba,
Siteye sırf bu ağaç için edindiğim bilgileri paylaşmak ve bilgi almak için üye oldum
Direk kendi yaptığım çalışmadan bahsedeceğim.
Öncelikle bu ağacın tohumlarını bir internet sitesinden satın aldım. (isim vermek yasakmı bilmiyorum).
Elime geçen üç adet tohumdan iki tanesini tarif edildiği şekilde ektim.
Önce kabukta ufak bir zayıflatma etkisi için falçata ile kazıdım ve normal oda sıcaklığında bir suyun içinde 12-16 saat kadar beklettim ve sonra torfa ektim. Olay bu.
3. Gün topraktan çıkma seviyesine geldi, iki hafta içinde gerçek yapraklarını çıkardı.Şuan 2aylık kadarlar.
Kocaeli'nde saksıda ve günün çok büyük bölümü ışık alan bir noktada gelişmeye devam ediyorlar.
Fotoğraflar aşama aşama aşağıdaki gibidir:

http://flic.kr/p/fDkAMj

http://flic.kr/p/fDkBmb

http://flic.kr/p/fD43SD

NOT: direk fotoğraflar görünecek şekilde yapamadım.

Düzenleyen emre2470 : 27-08-2013 saat 23:58 Neden: fotoğraf ekleme
emre2470 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 21:40   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akar911 Mesajı Göster
Kıbrıs florası inanın bizim Akdeniz Bölgesinden bile çok farklı, çok zengin. Ateş ağacını ilk kez Kıbrıs'ta askerlik yaparken kapalı Maraş'ta görüp hayran kalmıştım. Uzaktan görünümü daha adını bile bilmeden sanki ateş harı gibi alev alev olduğundan tesadüfen ateş ağacı demiştim. Alev ağacı ve ateş ağacı da var. Biri dikenli dalları, hafif dolgun yaprakları, içinde baklamsı tohumlar içeren keçiboynuzu gibi sert ürünleri olan alev ağacı; diğeri dikensiz, eğrelti otuna benzer yaprakları olan ateş ağacı. Keçiboynuzuna benzer tohumları hala saklıyorum. En son Aralık 2012'de Kıbrıs gezisinde bu iki ağaç fidanını Güzelyurt Ziraat Fidanlığında bulup Yalova'ya getirdim. Kapalı balkonda hava soğuyunca içeri aldım. Yaprakları önce dökülen fidanlarım şimdi yeniden tomurcuklanıp yaprakçıklar verdiler. Kıbrıs'tan uzaktan Himalaya Sedirini andıran grevillea ağacı, cüce hurma (Ramazan hurması) fidanları da getirdim. Ayrıca bambu dalları ve Hint inciri kaktüsü yaprakları da getirdim. Tüm fidanlarım şu an salonda sıcak ortamdalar ve Mart sonuna doğru botanik bahçeme ekeceğim. Sonucu merakla bekliyorum.
Mayıs 2013'te fidanlarımı ektim. Alev ağaçlarım tuttu ve filizlenip dallandı. Şimdi hemen hemen 1,5 m boydalar. Grevillea robusta ya da Silk denilen fidanlarım nazlansa da hepsi tuttu. Cüce hurma- Medine hurması fidanlarım da tuttu. Bu arada ektiğim hurma tohumlarım da filizlendiler. Delonix regia yani Ateş ağacı fidanlarım malesef tutmadı. Yine de yeni çabalarım olacak. Tohumlarımı bulursam çimlendirip ekmeyi deneyeceğim. Ayrıca kışın soğuğundan korumak için fidanlarımı naylonla sera gibi kapatacağım. Kökü korumak için de talaşlı, torflu, kış gübresi harmanlı toprakla kapama da yapacağım. Çektiğim son resimleri de yüklemeye çalışacağım.

akar911 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 17:51   #99
Ağaç Dostu

Geçen sene çimlendirdiğim delonix fidanlarını, yazın bahçeye diktim. Bu kış 3 tanesi çok soğuk olmamasına rağmen kurudu. ya bizim memlekette bu ağaç olmuyor, ya da ben çok erken diktim bahçeye. Bahçeye 2-3 yaşından sonra diksem olur mu dersiniz?

abk ve edelvays58 beğendi.
Eski 23-07-2014, 04:56   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Merhaba arkadaşlar bu ağaç çok ilgimi çektiği için ben de tohum aldım. Dün çimlendirmek üzere ektim. Sonuçlarını paylaşırım.

hakankesikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 23:35   #101
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
3 tohumumu da burda yazıldığı gibi ektim.2 tanesi çürüdü bir tanesi ise başardı ...bakalım büyütebilecekmiyim...Yanlarındakilerde wisteria mor salkım
Maalesef Ateş ağacı fidanımı kaybettim...15 cm büyüdü ve sonra kurudu...

keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 13:09   #102
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Bu ağacı yeni gördüm, Senegal'de hayır kuruluşunun gönüllüsü göz doktoru arkadaş resimlerini göndermiş. Şimdi tohumlar birkaç güne getirecek ya bakalım Hatay'a ne kadar uyum sağlayacak? Ben bu tarz bitkileri üretip paylaşıyorum ki sonradan bende ölse dahi tohum-çelik alacak yerim olsun.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 03:31   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2015
bu ağacın fidanını alabileceğim bir yer var mı?

Çiçekcikız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 11:25   #104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Alev agaci fidelerim

Bunlarda benim Alev agaci fidelerim :-) 100 adet ekmisdim ama anca 10 adet cimlendi. Bi 100 adet tohumuda insallah ilkbaharda ekicem.

Eklenen Resimler

Moringa_sülo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 00:52   #105
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Tohumlar bir beyzbol topunun çok minyatürü şeklinde ,ortası çentikli..Kabuğu çok sert,bir tırnak makasıyla uç kısmından içindeki embryoya zarar vermeden kesip 24 saat oda sıcaklığındaki suda beklettim.5 günde çabucak çimlendi.Bu ağaç çok fazla yer kaplayan şemsiye tarzı enlemesine de çok gelişen devasa bir yapıya sahip olduğundan,pozisyon açısından ileride sıkıntı oluşturmayacak, rahat da sulanabileceği Antalya'da akarsu kenarı şehir içindeki park gibi bir yere diktim.Gelişmesini umarken, Antalya'ya bu çok dekoratif ağacı kazandırmak isterken, birgün bir de ne göreyim? Baktım ki ,suç işlediklerini bildiklerinden,yüzleri görülmesin de kimlikleri belli olmasın diye poşuları peçe gibi yüzlerine bağlamış 2 delikanlı bir sürü koyunu o lüks semtteki şehir içine o ırmağın kenarındaki yere sokmuş! Oysa ki şehir içinde koyun otlatmak yasak..
Bizim yurtdışından zorlukla getirilen canım Delonix Regia tohumu,binbir emekle tohumdan çimlendirilen ve büyümesi için gözünün içine bakılan Delonix Regia fidesi; kanun dışı parka sokulmuş bir sürü koyuna yem oldu anlayacağınız..
Bu yıl tohumunu tekrar ısmarladım ancak bu sefer farklı morfolojide bir tohum geldi ve önceki çok kolay çimlenmesine rağmen bu seferkiler henüz çimlenmediler..
Ayrıca çok şiirsel güzelliğe sahip bu ağacın, ne yazık ki 20 sene sonra çiçek açtığını öğrendim..
Olsun, Türkiye'de yetişen yeni nesiller bu doğa harikası ,güzelliği görüp yakından tanımış olurlar..

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 08:22   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Konya şartlarında bu ağacı bahçede yetiştirme şansımız biraz varmı acaba ?

kalaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 14:17   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Sulama hakkında bilgisi olan varmı dün çiçek fuarından 1 liraya küçük işaret parmağım büyüklüğünde bir ateş ağaçı fidesi aldım saksıya ektim ama dışarı kodum hava da soğuk açaba içeri mi alsam bilemedim yazık küçüçük bir dal yaprakları da var.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 08:25   #108
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Subtropik bölge ağacı. Konya'daki olmaz ama ev ortamında saksıda yetistirebilirsiniz..
Hatay'da fevkalade olur..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 13:49   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2017
Çiçekçi kız Şu an yurt dışındayım gaziantep'liyim eger isterseniz izine geldiğimde size tohum verebilirim bulunduğum ülkede bu ağaçtan var rengi ve görünüşü harika.

gzntp27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 23:18   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2018
Ben Gaziantep'te yaşıyorum 2 yil once internetten aldığım delonix regia tohumlarimi basarili bir sekilde cimlendirip saksida yetistirmeye çalıştım fakat sadece 1 yil hayatta tutabildim onları kışı sorunsuz gecirmemize ragmen ilkbahar sonlarinda anlayamadigim bir sekilde kuruyup öldüler bu yıl tekrar denemek istedim fakat tohum bulamadım yardımcı olabilecek var mı arkadaşlar

Düzenleyen Brom88 : 19-05-2018 saat 06:22
Brom88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2019, 15:31   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatoş Mesajı Göster
Sevgili Kelebek çalısı, Kıbrıs sokaklarında bir ateş ağacı, onu gördüğüm zaman ne ağacı olduğunu bilememiş, akasya türü olduğunu zannetmiştim, çok güzel, hayran kalmamak elde değil Adeta aşık olmuştum ona.

Eklenti 334399
İlk baharda çiçeklenen bir ağıc. Bengalcıda Krişnoçura diye bilinmektedir. Çok beğendiğim bir çiçektir.

Toha HAWLADER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 06:28   #112
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Ateş ağacı (Delonix regia) Baklagiller familyasından, subtropikal ve tropik kuşaklarda yetişen bir çiçekli ağaç türü. Ateş ağacı tanımı, akrabası olmayan başka ağaç türleri için de kullanılmaktadır.

Ateş ağaçları, dünyadaki "en renkli ağaçlar" olarak tanımlanabilir. Ağaç parlak kızıl, kırmızı, turuncu, sarı çiçekleri ve onu daha çarpıcı hale getiren parlak yeşil yapraklarıyla bilinir.

Ateş ağacı, Madagaskar'ın batısındaki tropik ormanlarda doğal olarak bulunur. Yaşam alanından farklı ortamlarda kültürü yapılmaktadır ancak doğal yaşam alanında soyu tehlike altındadır.

Süslü rengine rağmen tropik ormanların karanlık ortamlarında, yaklaşık 5 metre ila 12 metre arasında boylanarak yaygınlaşır. Kuru mevsimlerde yapraklarını susuzluğa dayanıklı hale getirir, diğer mevsimlerde her daim yeşildir.

Çiçekler iri, sarı ve beyaz noktalıdır. Doğal varyetesi flavida sarı çiçeklidir. Tohum kabukları koyu kahverengi renklidir;boyları 60 cm. uzunluğunda,5 cm. genişliğinde olabilir.Ancak tohumlar tek başlarına 0.4 gram ağırlığındadır. Tohum kabukları Karayipler'de,şak-şak ya da marakas olarak bilinen bazı perküsyon aletlerinin yapımında kullanılır.

Birleşik yaprakları hafif tüylü görünümlü ve karakteristik parlak yeşildir. İki parçalı olabilirler. Her yaprak 30 ila 50 cm. uzunluğunda ve 10-20 parçaya bölünmüş şekildedir.

Ataş ağaçları, tropik veya yarı tropik iklimlerde bulundukları gibi, kuru ve tuzlu ortamlara da dayanabilirler. Yaygın olarak Karayipler'de görülürler.

Amerika'da sadece Florida ve Teksas'ın güney bölgelerinde bulunur.

Çiçeklenme mevsimi:

* Güney Florida: Haziran

* Karayipler: Mayıs–Eylül

* Hindistan: Nisan–Haziran

* Avustralya: Aralık–Şubat

Eklenti 53282

Çiçekler

Eklenti 53283

Tohum kabukları

Eklenti 53284

Ağacın kabuğu

Eklenti 53285

Delonix regia

Eklenti 53286

Çiçekler

KAYNAK
Çiçekleri çok güzel

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2021, 13:06   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2021
Merhabalar. bu güzel ağacı sizin sayenizde öğrenip evvelsi gün 15 kadar tohum aldım .Beşini belirtildiği gibi kazıdım 24 saat suda beklettim. Kabukları kabaranları saksıya aldım diğerlerini doğrudan toprağa ektim.

Adana'da yaşıyorum soğuk sorunumuz yok, verimli çukurova topraklarına uyum sağlar diye umut ediyorum
Adana'da bu ağaçtan gören duyan var mı?

bir diğer ricam ben kuşları çok severim.İsterim ki kuşlar ağaçlardan eksik olmasın. Kuşların ilgisini çeken ,onların sevdiği hangi ağaçlar vardır?
Evim müstakil ve aşağı yukarı bir dönümlik bahçem var

Mesajlar 10 yıllık ağaçların durumu nedir acaba?

ekleme:20 adet tohumun tamamı çürüdü. para boşa gitti. bir dahaki sefere fide alacağım

Düzenleyen kacaksevgilim : 14-02-2021 saat 10:16 Neden: ekleme
kacaksevgilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2021, 16:32   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Sokak benjamini(Ficus microcarpa) ağacı kuşları çekebilir.
https://azbitki.com/ficus-microcarpa bu sitede bilgileri mevcut.
Ateş ağacı hakkındada bir yazısı mevcut.
https://azbitki.com/delonix-regia

Mesut Temiz beğendi.
ata ayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2021, 20:14   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Ateş ağacı (Delonix regia) Baklagiller familyasından, subtropikal ve tropik kuşaklarda yetişen bir çiçekli ağaç türü. Ateş ağacı tanımı, akrabası olmayan başka ağaç türleri için de kullanılmaktadır.

Ateş ağaçları, dünyadaki "en renkli ağaçlar" olarak tanımlanabilir. Ağaç parlak kızıl, kırmızı, turuncu, sarı çiçekleri ve onu daha çarpıcı hale getiren parlak yeşil yapraklarıyla bilinir.

Ateş ağacı, Madagaskar'ın batısındaki tropik ormanlarda doğal olarak bulunur. Yaşam alanından farklı ortamlarda kültürü yapılmaktadır ancak doğal yaşam alanında soyu tehlike altındadır.

Süslü rengine rağmen tropik ormanların karanlık ortamlarında, yaklaşık 5 metre ila 12 metre arasında boylanarak yaygınlaşır. Kuru mevsimlerde yapraklarını susuzluğa dayanıklı hale getirir, diğer mevsimlerde her daim yeşildir.

Çiçekler iri, sarı ve beyaz noktalıdır. Doğal varyetesi flavida sarı çiçeklidir. Tohum kabukları koyu kahverengi renklidir;boyları 60 cm. uzunluğunda,5 cm. genişliğinde olabilir.Ancak tohumlar tek başlarına 0.4 gram ağırlığındadır. Tohum kabukları Karayipler'de,şak-şak ya da marakas olarak bilinen bazı perküsyon aletlerinin yapımında kullanılır.

Birleşik yaprakları hafif tüylü görünümlü ve karakteristik parlak yeşildir. İki parçalı olabilirler. Her yaprak 30 ila 50 cm. uzunluğunda ve 10-20 parçaya bölünmüş şekildedir.

Ataş ağaçları, tropik veya yarı tropik iklimlerde bulundukları gibi, kuru ve tuzlu ortamlara da dayanabilirler. Yaygın olarak Karayipler'de görülürler.

Amerika'da sadece Florida ve Teksas'ın güney bölgelerinde bulunur.

Çiçeklenme mevsimi:

* Güney Florida: Haziran
* Karayipler: Mayıs–Eylül
* Hindistan: Nisan–Haziran
* Avustralya: Aralık–Şubat

Eklenti 53282
Çiçekler
Eklenti 53283
Tohum kabukları
Eklenti 53284
Ağacın kabuğu
Eklenti 53285
Delonix regia
Eklenti 53286
Çiçekler

KAYNAK
Rabbim ne güzel bitkiler yaratıyor ne güzel bir botanik sistem oluşturmuş... Çok güzel (:

cambazoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024