agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2013, 22:32   #151
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Bordo yapraklı erguvanı ilk Murat Pilevneli'nin blogunda okudum ve resmini gördüm. O zamandan beri de her gittiğim fidanlıkta göz ucuyla arar oldum ama hiç rastlamadım henüz. Çiçek rengi de koyu pembe imiş. Çok güzel bir ağaç olduğunu düşünüyorum.Internette resimleri var. Bulduğum iki tanesini aşağıya ekliyorum.

Name:  1.jpg
Views: 5445
Size:  40.7 KB

Name:  2.jpg
Views: 3150
Size:  40.7 KB

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 14:11   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Bahçem de 2-3 yaşlarında erguvanlarım var ancak bugüne kadar hiç çiçek açmadılar.Eksik beslenme maddesi ya da hastalıktan şüpheleniyorum.Ayrıca geçen sene açan Oya ağaçları bu sene çok keyifsizler,insektisit ve yaprak gübresi kullandım ama yapraklarında şekil bozukluğu halen devam ediyor.Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

Düzenleyen cuneyt1977 : 14-05-2013 saat 11:22
cuneyt1977 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 08:26   #153
Yeni Üye

seabird1905's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
erguvanlarım filizlendiiii

merhaba arkadaşlar, size bir kaç ay önce yazmıştım, erguvanlarımı çimlendiremediğim konusunda.. fakat yılmadan yeni tohumlarımı tekrar ılık suda bekletip toprağa saldım ve sonuç filizlenen 6 tane erguvann ) bununla çok mutlu oldum.. ancak bu aşamadan sonra yardımlarınıza ihtiyacım var , küçük bir fide saksısında filizlerim şuan bunları hangi aşamada yeni toprağına almalıyım toprak nasıl olmalı çok güneş almalımı bu gibi sorulara cevap arıyorum.. okadar emekten sonra onları öldürmeye hiç niyetim yok.. şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

seabird1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 11:02   #154
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
tüm arkadaşlara selamlar

elimede 60 a yakın erguvan tohumu var.
formda çok kafa karıştırıcı açıklamalar var.

tohumlar çok sert sıcak suda beklemeli diyenler buz dolabında diyenler keza

tohumdan yetiştiren arkadaşlar aşama aşama yazarlarsa çok memnun olurum

ben 24 saat suda bekletip ekti bir kaç tanesini
ziyan olmasını istemiyorum
şimdiden teşekkür ederim

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 09:30   #155
Yeni Üye

mutsuzluk's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda123 Mesajı Göster
tüm arkadaşlara selamlar

şimdiden teşekkür ederim
Merhabalar,
Ben bu bahar tohumdan yaklaşık 20 tane kadar erguvan çimlendirdim. Bir paket tohum satın almıştım o gruptan sanırım yalnızca 1 tanesi çimlendi. (Mart ayında ekmiştim, Nisan ortalarında çimlendi) Diğerleri ise sonradan cadde üzerinde gördüğüm, üzerinde inanılmaz fazla sayıda tohum bulunan bir ağaçtan aldığım tohumlardı. Bir süre suda bekletip ekmiştim, ama hiç suda bekletmeden ektiklerimden de çıkan oldu. Çabuk çimlendiler, hemen hemen 2 haftada, hala da yeni çıkanlar oluyor. Sanırım bu tohumlar eskiden kalma, dolayısıyla kışın soğuğa maruz kaldıkları için çimlenmiş olabilirler. Ama çok da bilgim yok, tamamen rastlantı da olabilir, emin değilim. Bence bir kısmını suda bekletebilir, bir kısmını da hemen ekebilirsiniz.

mutsuzluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 09:36   #156
Yeni Üye

mutsuzluk's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seabird1905 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar, size bir kaç ay önce yazmıştım, erguvanlarımı çimlendiremediğim konusunda.. fakat yılmadan yeni tohumlarımı tekrar ılık suda bekletip toprağa saldım ve sonuç filizlenen 6 tane erguvann ) bununla çok mutlu oldum.. ancak bu aşamadan sonra yardımlarınıza ihtiyacım var , küçük bir fide saksısında filizlerim şuan bunları hangi aşamada yeni toprağına almalıyım toprak nasıl olmalı çok güneş almalımı bu gibi sorulara cevap arıyorum.. okadar emekten sonra onları öldürmeye hiç niyetim yok.. şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Benim de bu boyutlarda bir saksıda 15-18 erguvanım var. Şimdiye kadar ayırdıklarımdan (4-5 tane) yalnızca 1 tanesi yaşadı. Erken mi ayırdım acaba diye düşünüyorum. Benim erguvanlarım da hemen hemen bu boyda, belki biraz daha küçükler. Ne zaman ayırmak gerekir, bilgisi olan varsa ben de faydalanmak isterim.

Bir küçük soru daha: Benim bahçem yok, balkonum var. Bu erguvanları biraz büyütüp dağıtacağım, belki bir tanesini büyükçe bir saksıda balkonda tutarım. Dolayısıyla, bu ayıracağım fidanları nereye eksem diye de kara kara düşünüyorum. Malum yer sıkıntısı da var. 1,5 lt süt şişeleri var plastik; bir süreliğine onlara eksem uygun olur mu?

mutsuzluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 11:45   #157
Yeni Üye

seabird1905's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda123 Mesajı Göster
tüm arkadaşlara selamlar

şimdiden teşekkür ederim
tohumları sıcak suda bi kaç gün beklettim ve aşama aşama şişen tohumları ektim toprağa sonrada beklemeye koyuldum.. yani suda bekletince gerçekten faydalı oluyor. hala suda bekleyen tohumlarım var sabah 2 tane şişen tohumu yine toprağa ektim ve şişmeyenleri bi kaç gün daha bekleticem..

Eski 29-05-2013, 20:50   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
merhabalar aranıza yeni katıldım.erguvan tohumunu şimdi ıslatsam verim alabilirmiyim acaba?

hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 13:22   #159
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakansqr Mesajı Göster
merhabalar aranıza yeni katıldım.erguvan tohumunu şimdi ıslatsam verim alabilirmiyim acaba?
Aramıza hoşgeldiniz.
Erguvan tohumlarını ıslatıp şişen tohumları ekin.Tohumlar çıkmaya başlayınca güneşten korursanız verim alabilirsiniz,bunun için üzerlerine gölgelendirme yapın veya yarı gölge yere alın.

Düzenleyen Uysal01 : 30-05-2013 saat 13:24 Neden: Yazım hatası
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 13:27   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2013
Zırai ilaç satan bayilerde atonik diye bir tohum çimlendirici ilaç var, istersen bir dene

Karamizah_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 09:27   #161
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Tohumları 24 saat soğuk suda, oda sıcaklığında beklettim. suyu süzüp sıcak su koydum. günde bir kaç kez yeniledim ve 3 gün sürdü bu işlem. bazı tohumlar baldo pirinç kadar şişti onları hemen diktim. ama bazıları hala çok küçük olduğu için suda beklemeye devam ettirdim kabukları çatlamaya başlayınca diktim. bu sabah sularken toprağın mantar gibi kabardığını görünce çok sevindim 3 tanesi tutmuş gibi tohumlar iş yerinde olduğu için pazartesi kesin sonucu göreceğim. gelişmelerden haber veririm tüm erguvan ekicilerine

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 20:52   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
ilginize çok teşekkür ederim.benim yavrularda hala aynı büyüklükte suyu hergün değiştirmem gerekiyormu?

hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 10:49   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2013
Mine hanım selamlar,
Erguvan ağacı nerelere dikilebilir. Rüzgar güneş durumu nasıl olmalıdır. Yardımcı olabilirmisiniz.

mkaraova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 16:59   #164
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Erguvan ağacı,güneş seven ve rüzgarlardan fazla etkilenmeyen bir ağaç.-10 dereceye kadar ılıman iklim etkisinde olan yerlere dikilebilir.

Eski 27-08-2013, 17:21   #165
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Name:  DSCN6908.jpg
Views: 2588
Size:  64.2 KBYaprak rengi pembe gibi olan Kanada Erguvanı fidesi resmi.

Muda beğendi.
Eski 30-08-2013, 12:57   #166
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Tijlemek nedir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a h m e t t o g a y Mesajı Göster
Benim gibi beyaz ve mor tijli (ya da çalı formlu) erguvanları bir arada ekme saplantılı başka arkadaş varsa, Levent'teki Ağaç A.Ş. de (Dubai Towers arsası)envai çeşidi bulunmakta. Beyaz **** Mor farketmiyor, fiyatlar 65 ile 250 ytl arası değişiyor. En son dün gezdim, beyaz erguvanların olduğu bölüm, Japoyadaki kiraz çiçeklerinin olduğu parkları anımsatıyor. Bu arada yarışma için iyi malzeme var.
Arkadaşlar tijlemek ne demektir, nasıl yapılır birisi açıklayabilir mi lütfen?

tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 22:51   #167
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tkorkunckaya Mesajı Göster
Arkadaşlar tijlemek ne demektir, nasıl yapılır birisi açıklayabilir mi lütfen?
Bitkilerde Tijlemek; Herhangi bir fidanın alt sürgünlerini, belli bir yüksekliğe kadar sürekli budayararak, adeta çıplaklaştırıp, o yükseklikten başka cins veya renklilerini aşılayarak, şemsiye formunda bir bitki oluşturmak.

Ayrıca ben, bir oya ağacı dip sürgününü söküp bir başka yere aldım. Boyu yaklaşık 2 metreye yaklaşıncaya kadar, sürekli alt sürgünleri koparıp körelttim. 2 metreden sonrakilere dokunmadım. Artık o da ''Tijli'' oldu.

gokselcetin beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 23:21   #168
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Bordo yapraklı erguvanı ilk Murat Pilevneli'nin blogunda okudum ve resmini gördüm. O zamandan beri de her gittiğim fidanlıkta göz ucuyla arar oldum ama hiç rastlamadım henüz. Çiçek rengi de koyu pembe imiş. Çok güzel bir ağaç olduğunu düşünüyorum.Internette resimleri var. Bulduğum iki tanesini aşağıya ekliyorum.

Eklenti 391304

Eklenti 391305
Bu mesajınız üzerine internette araştırdım. Adapazarı'nda Sakarya Botanik' te boy boy olduğunu gördüm. Fiyatlarını sormadım. Ama Kargo hizmetlerinin olmadığını bildiğim bir büyük firma. Nootkatensis Pendula' mı onlardan almış, orada çalışan bir orman mühendisinin kişisel gayretiyle, bana göndermesini sağlamıştım. Hatırladığım kadarıyla, fidana 150 Tl.. ödemiş, 170 cm. boyundaki bu bitki için, 113 Tl kargo ücreti vermiştim. Oysa kargo hizmetleri olsa idi, indirim anlaşmaları sayesinde 40-50 Tl. ancak tutardı.

Bugün Samsun'a giderken yol üzerindeki, Aksa Botanik' e uğrayıp, ponza taşı sordum. Yoktu. Aklıma Kanada erguvanı geldi. Sordum. ''Var'' dediler. Sevindim. Genellikle 100-150 cm. boylarındaydılar. 30 Tl. idi. Aldım. Ne yazık ki onlarında kargo hizmetleri yok. Bunlarda çok büyük üreticiler. Sadece satış yapan fidancılar, kamyonlarla gelip alıp gidiyorlar.

Eve gelince hemen diktim. Yaprakları aynı Acerler gibi solmaya başlamış. Kasımda budar, gelecek yıla hazırlarım. Gerçek güzelliklerini o zaman görebilirim artık.

Name:  125-142.jpg
Views: 2143
Size:  70.9 KB

Name:  092-110.jpg
Views: 2213
Size:  48.6 KB

Eski 05-09-2013, 17:08   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
tijlemek ne demek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Bitkilerde Tijlemek; Herhangi bir fidanın alt sürgünlerini, belli bir yüksekliğe kadar sürekli budayararak, adeta çıplaklaştırıp, o yükseklikten başka cins veya renklilerini aşılayarak, şemsiye formunda bir bitki oluşturmak.

Ayrıca ben, bir oya ağacı dip sürgününü söküp bir başka yere aldım. Boyu yaklaşık 2 metreye yaklaşıncaya kadar, sürekli alt sürgünleri koparıp körelttim. 2 metreden sonrakilere dokunmadım. Artık o da ''Tijli'' oldu.
Orhan Bey, çok teşekkür ederim.

Çok aradım taradım ama bu kelimenin neye karşılık geldiğini bulamamıştım. Siz anlatınca anlıyorum ki "tige" kelimesine dayanıyor. Okunuşu da tij şeklinde. tige - Wiktionary Yani sütunlaştırmak gibi birşey.

tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 19:05   #170
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Bu mesajınız üzerine internette araştırdım. Adapazarı'nda Sakarya Botanik' te boy boy olduğunu gördüm. Fiyatlarını sormadım. Ama Kargo hizmetlerinin olmadığını bildiğim bir büyük firma. Nootkatensis Pendula' mı onlardan almış, orada çalışan bir orman mühendisinin kişisel gayretiyle, bana göndermesini sağlamıştım. Hatırladığım kadarıyla, fidana 150 Tl.. ödemiş, 170 cm. boyundaki bu bitki için, 113 Tl kargo ücreti vermiştim. Oysa kargo hizmetleri olsa idi, indirim anlaşmaları sayesinde 40-50 Tl. ancak tutardı.

Bugün Samsun'a giderken yol üzerindeki, Aksa Botanik' e uğrayıp, ponza taşı sordum. Yoktu. Aklıma Kanada erguvanı geldi. Sordum. ''Var'' dediler. Sevindim. Genellikle 100-150 cm. boylarındaydılar. 30 Tl. idi. Aldım. Ne yazık ki onlarında kargo hizmetleri yok. Bunlarda çok büyük üreticiler. Sadece satış yapan fidancılar, kamyonlarla gelip alıp gidiyorlar.

Eve gelince hemen diktim. Yaprakları aynı Acerler gibi solmaya başlamış. Kasımda budar, gelecek yıla hazırlarım. Gerçek güzelliklerini o zaman görebilirim artık.

Eklenti 437943

Eklenti 437944
Orhan Bey, mesajınızı yeni gördüm. Güzel erguvanınızı güle güle büyütün. Tohum, dip sürgünü vb. elde ettiğiniz zaman ilk talibi de benim
Selamlar..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 20:30   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Cercis Canadensis 'Forest Pansy' Kırmızı Yapraklı Kanada Erguvanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster

Eklenti 391304

Eklenti 391305
Alıntı:

Cercis Canadensis 'Forest Pansy' Kırmızı Yapraklı Kanada Erguvanı

Geçtiğimiz ilkbaharda benim de aradığım bir çeşit. Üyelerimizden sayın Sulman bu türü aradığını bana söyleyince belki yardımcı olabilirim diye düşünüp araştırmaya başladım. Sonunda buldum, 40 cm civarı 2 fidan satın alarak kendisine Fethiye'ye gönderdim. Gerçekten çok güzel bir ağaç.
Cercis Canadensis'in bildiğim kadarıyla yaprakları sonbaharda sarıya dönüyor. Forest Pansy ise kırmızı bordo renk alıyor. Bununla birlikte Canadensis'in sarkık formlu olanı da mevcut (Cercis Canadensis 'Covey' - Lavander Twist Redbud). Başka kültürvarları da var. Hepsi çok güzel. Bahçem yok ama ileride inşallah olmasını istediğim başlıca türlerden. Beyaz çiçeklisi, sarkık olanı, kırmızı ve sarı yapraklılar.
Name:  Cercis Canadensis 'Covey'.jpg
Views: 2880
Size:  35.4 KB

Name:  Cercis Canadensis Pendula.jpg
Views: 2721
Size:  71.0 KB

Name:  Cercis Canadensis 'Forest Pansy'.jpg
Views: 2258
Size:  64.2 KB

Name:  Cercis-canadensis-fall.jpg
Views: 2317
Size:  62.4 KB

Name:  cerciscanadensispendula.jpg
Views: 2415
Size:  67.2 KB

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 21:06   #172
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sevgili gokselcetin;
Çok güzel bir araştırma yapmışsınız. Fotoğraflarıyla birlikte.
İnşallah, en kısa zamanda sizde bir bahçe sahibi olursunuz. Bizlerde elimizden geldiğince çelik -sürgün ve tohum desteği veririz.

Eski 04-10-2013, 21:39   #173
Ağaç Dostu

Orhan bey çok teşekkür ederim, iyi dilekleriniz için. Şu an bir başkasının bahçesindeyim. Fakat ne bir şey dikebiliyorum ne de üretebiliyorum. İnşallah dediğiniz gibi kendi bahçem olursa sizler gibi benim de yardımcı olabileceğim türler olur.
Tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Eski 04-10-2013, 23:12   #174
Ağaç Dostu

Canadensis'in çeşitlerini fotoğraf örnekleri ile bu sayfada ayrı ayrı paylaşmayı düşürken bununla ilgili bir çok türü fikir vermek adına bir yerde bulabileceğimiz bir sayfaya denk geldim.
Çok yer işgal etmemek adına yalnızca bu bağlantıyı paylaşıyorum.

Buradan bakabilirsiniz.

Ayrıca kültivarlarıyla ilgili güzel bir video mevcut.
.

Düzenleyen gokselcetin : 21-10-2013 saat 14:19 Neden: Ek
Eski 09-11-2013, 09:13   #175
Yeni Üye

seabird1905's Avatar

erguvanlarım için yardım..

arkadaşlar merhaba, size aylar önce yazmıştım erguvan ve karaçamlarımı tohumdan çimlendirmek adına fotolarınıda yüklemiştim, karaçamlarım maalesef fazla yaşayamadı. ancak beni mutlu eden erguvanlarımın büyümesi oldu.. yaklaşık 20 tane tohumdan 4 tane kocaman filiz elde ettim ve bunlar beni mutlu ediyor.. ancak birazdan fotolarını yükleyeceğim bu filizleri bu aşamadan sonra nasıl koruyacağım toprağı nhasıl olmalı sulaması nasıl olmayı hava şartları nasıl olmalı ve 2 filizimi bonsai yapmak istiyorum bunlar için bana yol gösterirseniz çok sevinirim. filizlerim yaklaşık 5 aylık.. cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2013, 14:52   #176
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın seabird1905;
Merhaba.
Çok keyifli bir iş yapmışsınız. Bir çalı veya ağacı tohumdan yetiştirmenin verdiği haz, tarif edilemez.
Erguvan da çok güzel bir ağaçcıktır.
Umarım, bonzai yapacağınız ikisi dışındaki diğerlerini saksıda büyütmeyi düşünmüyorsunuzdur! Zira olur da, biraz sıkıntılı olur.

Şayet bahçeye dikecekseniz, bu işlem için, bugün dahil, şubat sonuna kadar vaktiniz var. Gelecek yıl düzenli sulama (toprağı sürekli hafif nemli olacak şekilde) ve yaklaşık ayda bir gübreleme ile 1,5-2 metre boya ulaştığını göreceksiniz. İlk yıllarda çok hızlı büyür.

Her türlü toprakta yetişebilen, aslında kurağa dayanıklı bir çalıdır. -15/-20 derece soğuklara dayanabilir. Eğer Ankara'da dikmeyi düşünüyorsanız, tam sınırdasınız demektir. Zira Ankara için, kış uç sıcaklıkları -22 lerde. Tabi bu değer kırk yılda bir görülüyor.

Dilerim, size yeterince yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla.

Eski 13-11-2013, 10:13   #177
Yeni Üye

seabird1905's Avatar

çok teşekkür ederim orhan bey, dediğiniz gibi onları tohumdan yetiştirmek ve gelişimlerini izlemek her yaprakta ayrı heyecan duymak büyük haz.. inşallah yaşatabilirim onları 2 sini büyük saksıya seneye ilkbaharda almayı düşünüyordum bu işlemi şimdi yapayım öyleyse , tekrar teşekkür ederim ilginiz için..

Eski 15-11-2013, 17:18   #178
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sayın Orhan Bey güle güle büyütün inşallah. Bahçenize çok yakışmış.

Sayın Göksel Bey ile manolya sayesinde tanıştık. Çok yardımsever.. Aylardır aradığım Forest Pansy'i öylesine söyledim. Hızır gibi yetişip buldu. Üstüne birde hediye etti. Taa buralara. Hemde 2 tane.

Bahçemizde bir çok ağaç var benim aldığım fakat onun manolyası ve forest panys'leri çok ama çok özel. Kafeslere aldım.

Ondan çok değişik bir manolya türü geldi. Büyük yapraklı, arkası tüylü bir cins..Özel aşılanmış. Ne desem az.

Forest Panys'nin tohumdan olabileceğini pek sanmıyorum. Yinede denemek lazım. İlerleyen yıllarda.

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 19:07   #179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Cool

Merhaba arkadaşlar, erguvanlarınız harikalar.hayran olmamak elde değil...
İstanbul maltepe pendik civarını bilen arkadaşlara
Bir sorum olacak.minibüs yolu boyunca sık sık erguvan zannettiğim bu mevsimde bile üzeri çiçek dolu ağaçlar var...bunlar erguvan mıdır. ..ne zaman tohum alabilirim...ona göre gidip göz hakkı tohum isteyeyim

_nagihan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 10:18   #180
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sn. Nagihan,

Bu sene dikmiş olduğum erguvan, çiçek sonrası yaz sonuna doğru fasülye gibi tohum verdi. O kadar çok tohum veriyor ki. Yaz ortası tohum alabilirsiniz.

Erguvanlar yaz başı, ilkbahar'ın öncülerinden çiçeklenmesi erken yaz dönemi. Kasım ayında hava şartlarından dolayı yanılmış olabilirler bilemiyorum. Buradaki bahçevan dostumuz kasım ayında erguvanlar çiçek açtı demişti fakat mevki Fethiye.

Saygılar.

YeniBON beğendi.
Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024