agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Uğur böcekleri ile zararlılara karşı biyolojik mücadele (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/5690.htm)

Metin Y. 11-09-2007 23:23

Uğur böcekleri ile zararlılara karşı biyolojik mücadele

1 Eklenti(ler)
Sütçü İmam Üniversitesi, halk arasında gelin böceği olarak bilinen uğur böceklerinin, tarım, turizm ve biyolojik mücadelede kullanılması için çalışmalar yapıyor...

Uludaz Dağı'nda her mevsim görülen milyonlarca uğur böceği için Kahramanmaraş Valiliği tarafından uğur böceklerinin biyolojik mücadelede kullanılabilirliği araştırılıyor

Valilik tarafından bu iş için görevlendirilen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Kalkar, "Uludaz Dağı Uğur Böceklerinin Biyolojisi, Tarıma Katkısı ve Bölgenin Turizme Kazandırılması" adlı bir proje hazırladı.

Halk arasında gelin böceği olarak da bilinen uğur böcekleri için Kalkar tarafından hazırlanan araştırma projesiyle; Kahramanmaraş'ın en yüksek noktası olan Uludaz zirvesinde ilkbahar ve sonbahar aylarında uğur böceklerinin davranışlarının belirlenmesi, beslenme davranışlarının incelenmesi, uğur böcekleri sayesinde gelir düzeyi düşük olan yöre halkına turistik açıdan katma değer sağlanması, kontrol ajanı olarak kullanılabilme olanaklarının araştırılması ve yaşam alanlarının korunmasının sağlanması, yılın hangi ayında daha çok aktif olduklarının belirlenmesi ve biyolojik mücadelede kullanılabilirliğinin belirlenmesi için toplanan örneklerin laboratuarda test edilmesi amaçlanıyor.

Derya Özen 12-09-2007 09:25

1 Eklenti(ler)
Eklenti 20535
Uğur böcekleri toplantıda :)
Bu fotoğrafı Aktepede çekmiştim. Nerede ise her taşın altında buna benzer manzaralar vardı, acaba üreme zamanları olabilir mi?

Metin Y. 12-09-2007 15:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen (Mesaj 151972)
Eklenti 20535
Bu fotoğrafı Aktepede çekmiştim. Nerede ise her taşın altında buna benzer manzaralar vardı, acaba üreme zamanları olabilir mi?

Bende, bu kalabalıkta bir uğur böceği ailesi görmedim. Derya Hanım bu fotoğrafın çekildiği tarihi de yazarsanız; sanırım konuyu bilenler benimde merak ettiğim sorunuza daha kolay cevap verirler.

Derya Özen 12-09-2007 16:39

1 Eklenti(ler)
Eklenti 2059919.08.2007 tarihinde çektim. Bu, başka bir fotoğraf.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...imageuser=7390 Bu linkte ise fotoğrafın diğer parçası var!
O gün, kaldırdığımız pek çok taşın altında buna benzer manzaralar ile karşılaştık:)

İlkin 14-09-2007 13:38

Yazın ortasında çok fazla olduklarını ben de biliyorum. 10 yaşlarındayken evin arka bahçesinde sukulent tarzı çiçeklerin içinden 2 kavanoz kadar topladığım uğur böceklerini getirip evin içine salmıştım. Annemin halini düşünün artık :D

Passion 19-02-2009 14:42

Uğur böcekleri yaprak bitlerini yiyorlar. Buna bahçemde birebir şahit oldum ve fotoğraflamaya çalıştım. Burada görebilirsiniz: http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=21642

onuruygun 19-02-2009 22:17

Bildiğim kadarıyla bir uğurböceği larvası bir günde 5000'e kadar yaprak biti yiyebiliyor. Yaprak bitlerinin ne kadar baş belası malum olduğuna göre bu böceklerin özellikle açık alanda bitki yetiştirenler için ne kadar faydalı olduğu ortaya çıkar sanırım.

onuruygun 22-02-2009 23:24

Yaprak bitleri ile mücadelede avcı kullanımı

Bu konuyu doğru yere mi açtım tam olarak bilmiyorum, eğer doğru yer değilse kusura bakmayın.

Bir süre önce izlediğim bir belgeselde uğur böceği larvalarının günde 5000'e kadar yaprak bitini yok ettiğinden bahsediliyordu.

Acaba aranızda bu canlıları yaprak biti ile mücadelede kullanan var mı?

Bu canlıları kendimiz üretsek de bahçemize falan salsak yaprak biti sorununu kimyasal kullanmadan çözmüş olmaz mıyız? Aramızda bu amaçla uğur böceği üretmiş olan var mı? Varsa bu işi nasıl yapabiliriz?

Yaprak bitlerine karşı kulanılabilecek başka canlılar var mıdır?

sercan1969 25-02-2009 10:06

Uğur böceği

Bir yanlış anlaşılma var galiba...Uğur böceği ve larvası ömrü boyunca 5000 adet yaprak bitini yiyebilir.

izzeterisen 25-02-2009 11:03

Yaprak bitlerinin parazitoid ve predatörleri :

Chrysoperla carnea (Altın Gözlü) (Steph.)(Neuroptera : Chrysopidae) (predatör)
Sympherobius sanctus (=S.amicus) (Neuroptera : Sympherobiidae)(predatör)
Aphidoletes aphidimyza (Rond.) (Diptera : Cecidomyiidae)(predatör)
Aphidius matricariae Holiday (Hym.: Aphelinidae)(parazitoid)
Aphelinus mali Halt. Marshall (Walk) (Hym.: Aphelinidae)(parazitoid)
Diaretiella rapae (McIntosh) (Hym.: Aphelinidae)(parazitoid)
Lysiphlebus fabarum (Hym.: Aphelinidae)(parazitoid)
Erynia neophidis Remaud et Hennb.(Hym.: Aphelinidae) (parazitoid)
Lysiphlebus testaceipes (Hym.: Aphelinidae)(parazitoid)
Uğur Böcekleri (genel) (Col. : Coccinellidae)(predatör)
Coccinella septempunctata L.
Chilocoris bipustilatus
Exochomus quadripustulatus
Exochomus flavipes
Hypodamia (=Adonia) convergens
Adonia variegata (Goeze)
Scymnus spp.
(S.bipustulatus, S.marginalis Rossi., S. interruptus(Goeze),
S.rubromaculatus (Goeze), S.subvilloaus Günter, S.apetzi Mulsant)
Synharmonia conglobata L.
Propylea quatuordecimpunctata L.
Syrphus spp. (Çiçek sinekleri) (Diptera : Syrphidae)(predatör)
Episyrphus balteatus De Geer, Metasyrphus corollae (Fabricius), Chrysotoxum
intermedium (Meigen), Sphaerophoria scripta (L.)
Orius spp. (Het.: Anthocoridae)(predatör)
Deraeocoris spp.(Het.: Miridae)(predatör)
Nabis spp. (Het. : Nabidae)(predatör)

kaktüs 06-05-2009 12:05

Hangi Bitki Hangi yararlı böceği çeker

iceberg* 13-07-2013 14:19

İstanbu' da uğurböceği

İstanbul' da uğur böceğini nereden bulurum?
Teşekkür ederim.

kgursan 09-11-2013 20:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 415005)

Sn kaktüs ün incelemesi çok ilginç ve güzel bir çalışma. Ben de şunu merak ediyorum :

Uğur böcekleri ve diğer faydalılar, hangi sıcaklık dereceleri arasında faaliyet de bulunabiliyorlar? örneğin serada (kesme gül serası) yaz aylarında sıcaklıklar 30-35 oC olabiliyor, tabi bu sıcaklıklarda yaprak bitleri, tripsler ve kırmızı örümcekler faal ve çok zarar yapabiliyor.

Bu durumda; Faydalı böcekleri mi beklemeliyim, yoksa ilaçlı mücadele ye devam mı etmeliyim. ? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Kolay gelsin

limon_sever 27-06-2014 18:40

1 Eklenti(ler)
Bahçede 100'den fazla uğur böceği görünce, toplayıp sebze bahçesine bıraktım. Hemen işe koyuldular. Kabaklardaki böcekleri bulup tek tek yediklerini gördüm.

Eklenti 505164

fagu03 27-06-2014 19:35

buda guzel cekilmis bir videosu.
Tam bir terminator.
ZDF tivi - Löwenzahn: Mini-Monster Marienkäfer? - YouTube

tWoFuNN 15-07-2014 20:54

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar yapısı aynı uğur böceğine benzeyen ancak kırmızı yerine sarı renkli olan böcek de uğur böceğidir. Sakın zararlı sanmayın bu sarı uğur böceğini. Özellikle patlıcan ve çileklerin üzerinde rastlayabilirsiniz. Bunlar da yaprak biti avcılarıdır.

Brcgr 15-12-2019 15:17

Uğur Böceği Temini

Merhaba, eve aldığım limon ağacıyla birlikte unlu bitlerle başım belada, bitkilere ayırdım küçük kapalı bir balkonum var, buradayken bitlendi limonum, hemen ayırdım, mekanik ve ev yapımı ilaçlarla müdahale ettim ancak fidanımı kurtaramadım. Üstünden 3-4 ay geçtikten sonra şimdi de fitonyamda unlu bit olduğunu gördüm. Kimyasallar erginler üzerinde etkili olduğu için ve kedime zararı olur diye korktuğum için uğur böceği ile mücadele etmek istiyorum. İstanbul'dayım, uğur böceği temin edebileceğim bir yer (satın almak için veya doğada bulabileceğim yerler de olabilir) veya farklı bir mücadele yöntemi öneriniz var mı? Teşekkürler,

SecretGarden.. 06-01-2020 05:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen (Mesaj 151972)
Eklenti 20535

Çok guzel bır fotograf karesı yakalamıssınız cocuklugumdan berıdır cok nadır gördugum ugur boceklerını özlemişim emegınıze saglık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024