agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Topraktaki beyazlaşma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/3865.htm)

web_tur 31-03-2007 18:31

Topraktaki beyazlaşma

merhaba,

saksı bitkimin toprağının üstünde beyaz tuza benzeyen parçacıklar oluşmaya başladı. parçacıkları tuz gibi rahatlıkla ezip, toz haline getirebiliyorum.

Sizce bunlar nedir?

saygılarımla

igidu 31-03-2007 20:17

Sulama suyunuz çok kireçli olabilir.

web_tur 31-03-2007 21:07

diğer sasılarda yok

merhaba,

cevabınız için teşekkürler. Fakat diğer saksılarda bu beyaz parçalar bulunmamaktadır.

Su kireçli olsa, diğer saksılarda da olması gerekmez mi?

malina 31-03-2007 21:13

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=223

Alıntı:

Evdeki bazı saksılarımın toprağında
sanki kireçlenmiş gibi beyazlaşma oldu.
Sulama yapınca da tamamen kaybolmuyor.
Kurumaktan mı, hastalıktan mı anlayamadım.
Sebebi nedir?
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 24428)
Arsakay merhaba ,
Toprakta fazla alkalileşme var. Eğer yeşillenme olsaydı asitleşme var demekti.Eski toprak saksılar hemen dışlarına beyaz veya yeşil içindeki problemi çıkarırlardı.:rolleyes:
  • Üstte biriken beyaz tabakayı dağıtmadan alın atın.
  • Kaynamış soğutulmuş su ile saksı topraklarınızı yıkayın.Saksıyı bir takozla deliği açıkta kalacak şekilde kaldırın kireçsiz suyu üstten yavaşça vermeye başlayın.Alttan akıp gitsin.Bir müddet yıkamaya devam edin.İlk su çıkınca bırakmayın.Topraktaki besinler gitti diye üzülmeyin çünkü zaten yüksek pH da besin alını sınırlı.Benim bu başlıkta bu konuda bir yazım var.pH ile besin maddeleri alımı ilişkisi üzerine.
Süzülüp kurumaya başlayınca yani bir sonraki sulama kıvamına gelince sulama suyuna şu üçünden size uygun gelen bir tanesini uygulayın
  1. 0.5 lt suya 1 küçük nohut kadar limontuzu atın,
  2. 0.5 lt suya 0.5 çay kaşığı ıslanabilir kükürt katın,
  3. Zirai gübre satıcısından eğer verirse 0.5 kilo MAP (monoamonyum fosfat) alın. 1lt suya 1 silme çay kaşığı koyun saksınızı bununla sulayın.
Bu formülasyonlar saksıdaki pH yı düşürecektir.Arada mutlaka uygulayın.

Hastalığı atlatmaya çalışan diğer bitkilerinize gelince onları da tedavimizin şu noktasında1 lt suda 0.5 tablet aspirin ve 0.5 tablet B1 vitamini eriterek sulayın.(B1 bitkide doğal direnci arttıryor )http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon11.gif

praecox 01-04-2007 11:54

Sanırım yukardaki resimdeki avuca alınmış beyaz parça perlit tanesi de olabilir.
torf zamanla ayrışıp azaldıkça sulama ile bu suyunu kaybetmiş perlit yüzüp saksı yüzeyine çok kolay çıkabilmekteler.

Sulman 30-06-2010 19:29

Toprak Mantarı

Arkadaşlar bu şekilde arama yaptım bununla ilgili bir başlığa ulaşamadım eğer varsa şimdiden özür.

Saksılarımın toprağında beyazımsı nadirde olsa (fazla büyürlerse) sarımsı oluşumlar var. Toprak üstlerinde oluyor karıştırınca kayboluyor ama bir kaç ay sonra yeniden oluşuyor.

Bir tanıdığımın dediğine göre bu mantarmış. Suladığım zaman kesif bir kokusu oluyor. Sanırım spor atıyor. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?

Perlit veya kireç değil arkadaşlar .

Şimdiden teşekkürler.

newlineweb 12-07-2010 12:25

malina arkadaşın yapmış olduğu alıntı doğrudur;
sulama suyunuzda fazla kireç var ve pH yüksek ondan dolayı
sitrik asit (limon tuzu) ve kükürt toprak kondisyoncularıdır.

böccek 29-10-2010 08:35

pek anlayamadım...

ownn 21-02-2013 23:54

Toprağımdaki beyazımsı renk?

2 Eklenti(ler)
Selamlar;
Ekteki resimdeki beyazımsı renkler hemen hemen tüm bitkilerim de var.. nedeni ne olabilir sizce...?

Lunaaa 22-02-2013 00:11

Benim tahminimce beyazlık güneş ışığında mahrum kalan toprakta
Asitlenme küflenme tarzında bi durum oluşturmuş olabilir
Toprağınızın nemini kaybetmeden sürekli sulama yapmamanız ve arada bi havalandırmak faydalı olabilir bende deneyerek tecrübe eddim =)

FatihBahce 22-02-2013 02:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ownn (Mesaj 1106351)
Selamlar;
Ekteki resimdeki beyazımsı renkler hemen hemen tüm bitkilerim de var.. nedeni ne olabilir sizce...?

Nedeni ve ne yapmanız gerektiği 4. mesajda yazılmış.
Geçmiş olsun.

Emre İlhan 09-03-2013 11:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ownn (Mesaj 1106351)
Selamlar;

Sulama suyunuz alkali. Yani, kireç oranı yüksek...

Sulamayı fazla kaçırdığınız için; toprağın kireç oranını(alkaliliğini, ph'sını) yükseltiyorsunuz haliyle:)

Bu durumda; hem yüksek ph'dan yani kireçten dolayı, toz tanecikleri gibi toprağın yüzeyi beyaz beyaz oluyor, hem de fazla nemden dolayı; toprak yüzeyi küflenme yapıyor.

Unutmayın, fazla ıslak ortam; mantarların(küf mantarları ya da diğerleri) üremeleri için can attıkları bir etmen:)

Kimi mantarlar alkali(kireçli), kimi mantarlar da asitik ortamı severler. En uygunu, dengeyi bulmaktır. Genel olarak, en uygun bitki yetiştirme aralığı 6-6,5 ph değerleridir:)

Şayet bazen benim keyfi olarak, bazı uygun bitkilerimin vejetatif yani yeşil kısmını hızla büyütmek için, ph'yı 5' e düşürdüğüm de oluyor(sırrımı paylaşayım. Ama bu durum; bitkiyi meyve oluşumuna(generatif üreme) değil, vejetatif üremeye(büyüme, gelişme) götürür aman dikkât diyeyim:)

Sevgili FatihBahce'nin de dediği gibi; 4. mesajı uygulamanızı ve sulamayı azaltmanızı öneririm:)

Daha ileri zamanlarda, probleminiz devam ederse paylaşın, o zaman bakalım:)

polemos 09-03-2013 14:45

Meneksemin cicek vermemesinin sebebi bu olabilir. Ne dersiniz?

Safranlı 09-03-2013 15:05

Şayet bazen benim keyfi olarak, bazı uygun bitkilerimin vejetatif yani yeşil kısmını hızla büyütmek için, ph'yı 5' e düşürdüğüm de oluyor(sırrımı paylaşayım. Ama bu durum; bitkiyi meyve oluşumuna(generatif üreme) değil, vejetatif üremeye(büyüme, gelişme) götürür aman dikkât diyeyim:)

SÜS BİTKİSİ YETİŞTİCİLİĞİ YAPIYORUZ
BU SIRRINIZI PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ

Emre İlhan 12-03-2013 07:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi polemos (Mesaj 1116550)
Meneksemin cicek vermemesinin sebebi bu olabilir. Ne dersiniz?

Tabii ki olabilir:) Buraya bakınız;

http://www.agaclar.net/forum/afrika-...htm#post901994

Emre İlhan 12-03-2013 07:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi safranlı (Mesaj 1116558)

Süs bitkisi yetiştiriciliği yapıyoruz.

Bu sırrınızı paylaşabilir misiniz?

İşte sır bu:)

Deneme yapabilirsiniz. Mesela, bir ficus benjaminin ya da yucca bitkisinin ph'sını 5 civarlarına düşürüp deneyin. Hemde hep beraber sonucu görmüş oluruz:)

Aman, sakın çiçek açan bitkiler için uygulamayınız. Bazıları sevse de hepsine garanti veremem:)

s-bilge 29-03-2013 10:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı (Mesaj 1116558)

SÜS BİTKİSİ YETİŞTİCİLİĞİ YAPIYORUZ
BU SIRRINIZI PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ

ph'ı nasıl düşürüyorsunuz? nasıl ölçüyorsunuz?

sezilen 25-04-2013 21:40

ben de sulamayı azaltayım en iyisi :) topraktaki o beyazlıklardan benmim çiçeklerimin bazılarının topraklarında da var :)

bala.ban 08-05-2014 10:46

evet çoğunlukla kireçli olur:-)

bala.ban 08-05-2014 10:48

eğer toprak sulamasını azaltırsak çiçekleri susuzluktan öldürebiliriz.

s.serdar 12-05-2014 20:08

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s-bilge (Mesaj 1129228)
ph'ı nasıl düşürüyorsunuz? nasıl ölçüyorsunuz?

Ph şöyle bir cihaz ile ölçebiliyorum.

Eklenti 492013

papalina 01-05-2016 09:57

Toprakta Kireç Benzeri Topaklar Nedir?

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Balkonumda çeşitli otlar yetiştiriyorum, bir de limonum var. Hepsinin toprağının üzerinde kireç gibi beyaz topaklar oluştu son zamanlarda. Bunların oluşmasının toprak için ne gibi bir anlamı vardır? Ekte fotoğraf olarak, limonumun toprağını koydum.

cockpit 01-05-2016 11:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amazonta (Mesaj 1458188)
Merhaba,

Balkonumda çeşitli otlar yetiştiriyorum, bir de limonum var. Hepsinin toprağının üzerinde kireç gibi beyaz topaklar oluştu son zamanlarda. Bunların oluşmasının toprak için ne gibi bir anlamı vardır? Ekte fotoğraf olarak, limonumun toprağını koydum.

Merhaba,

diğer başlığınızı yanıtlamaya çalışırken silmişsiniz :)

Bu parçacıklar sonradan mı oluştular, sulama sonrası mı belirginleştiler? Toprağınızın karışımını biliyor musunuz?

Tarım perliti , vermikülit (gerçi bu bembeyaz değildir) olasılıkları yüksek. Bu kelimeleri taratıp görsellerini incelebilirsiniz.

Saygılar.

x_coder 11-06-2016 19:29

Bu beyazlıklar benim de canımı sıkıyor.
Tespitlerim şöyle; aynı suyla suladığım bazı saksılarda var.
Sorunun olduğu saksılar, marketten aldığım hazır karışımlar.
Bahçeden aldığım topraklarda sorun yok.
Marketten daha kaliteli farklı bir marka aldım. İkiye böldüm, birini musluk suyu ile, diğerini içme suyu ile suladım. İkisindede bir süre sonra beyazlanma oldu.

Sonuç olarak; suyun kireci, az-çok sulama, hava, nem vs değil market topraklarının sorunlu olduğu sonucuna vardım.

Sulamalardan sonra kurumaya başladığında toprağın üstünde yoğunlaşıyor bu tuz gibi şeyler. Üst katmanını dikkatlşce sıyırıp atıyorum. 2-3 defa bunu yapınca büyük oranda azalıyor. Üstelik aynı suyla sulamaya devam ettiğim halde.

Bunun alkalin olma ihtimsli az çünkü yosunlanmada oluyor aynı zamanda.

Aklıma şu da geliyor; acaba perlitin tozumu? Suladıkça üste çıkıyor.

İsmail Kuzucu 12-06-2016 07:23

Bir firmanın paketleme alanını görmüştüm. Sistem çok ucuz aslında millete iyi satıyorlar.

Önceden kullanılmış cocopeat torbaları toplanıyor. İşçiler bunları boşaltıp karıştırma makinesine atıyor. Daha sonra içine hayvan gübresi ve toprak karıştırılıp paketleniyor.

Maliyet durumunu geçtim içinde ne tür hastalık ve zararlının olduğu belli değil.

g.c. 13-06-2016 08:53

Benzer şekilde saksı toprağında beyazlık sorunu olanlar çözümü için 4. mesajı uyguladıklarında sorundan kurtulacaklardır.

Tekrarlanmaması için tavsiyem; Yumurta haşlama suyu ya da çay demliğinde kalan suyu kullanmanız. (kaynatılıp soğutulmuş su) Sağolsun Mine hanım, büyük bir sorundan kurtardı beni.

x_coder 14-06-2016 02:13

Ben burada yazılan her ihtimali dikkatlice okuyup denedim. Fazla fazla yaptım. Bu anlattıklarım 3 senelik gözlemlerimin ve elediğin çok sayıda ihtimalin sonucu.
Hatta o mesajda alkalin olursa betazlık, asidik olursa yosunlanma oluyor yazmış. Benimkilerde ikisini birden aynı saksıda görüyorum.
Hem benim bitkilerimin bazıları dış mekanda duran bonsailer. Yıllardır yağmur kar yağıyor üzerlerine.
Bir de akvaryumumdan dolayı, musluk suyunu ara ara test etmekte kullandığım ekipmanım var evde. kalsiyum, nitrat, nitrit, ph değerlerini su değişimi zamanlarında ölçerim. Yani 6 ayda bir ölçüyorum. Bizim bu civarın su değerleri iyi çıkıyor. Eski oturduğum yerde nitrat düşük ama kalsiyum çok yüksek çıkıyordu. Yani kısaca nasıl bir su verdiğimin farkındayım.
Hatta bir dönem denemek için klimadan akan distile suyu (ölçümlerimde tüm değerler ideal çıkıyordu, tabi florası yoktur ama) boş bir saksıya akıttım, sürekli saf su ile yıkandı ama sonuç değişmedi.

sosyalhesap 26-02-2020 22:02

Merhaba. Benim toprağımda da nemliyken sarımsı kuruyunca beyazlaşan bir şeyler oluştu. Oldukça küçükler benek benek diyebiliriz. Bu mantar mıdır? İnsana zararlı mıdır dokunmak ya da yakından solumak? Toprağın içine karıştırabilir miyim? Toprağın verimi ve bitkiler zarar görür mü? Atmalı mıyım toprağın üzerinden? Cevabınızı bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024