agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Uğur Böceği Yuva Çalışması (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/36850.htm)

laser69 26-03-2015 12:42

Uğur Böceği Yuva Çalışması

3 Eklenti(ler)
Herkese merhaba, bir çoğumuzun baş belası olan yaprak bitleri ile mücadele için forumda Sokak Lambası'nın konusunu gördüm ve etkilendim. Herhangi bir kimsayasal kullanmadan bu işi nasıl yapacağımla ilgili daha önceden bilgim olmasına rağmen bu sevimlileri bahçede nasıl tutacağımı bilemiyordum. Değerli arkadaşımın yazısını okuyup internette biraz gezindikten sonra bu yuvayı yaptım. Haftasonu duvara asıp, ormandan birkaç uğur böceği bulup içine yerleştireceğim umarım yerlerini beğenirler..

nur.erdoann 27-03-2015 13:49

çok ilginç bir çalışma ve çok tatlııııı ;)

Muda 27-03-2015 16:45

Sayın lazer69; Çok güzel bir çalışma olmuş. Çoğu kişinin yapmayı düşünüp yapmadığı bir şey.

Benim yurt dışı sitelerinde gördüğüm şey genellikle tahta içerisine kamışları yerleştiriyorlar.
Metalin soğuğu hemen iletmesinin belki bir zararı olabilir. İkinci olarak benim gördüğüm kamışların delik kısımları dışarıya bakacak şekilde koyuyorlar. Ekstra tahta içine delik açanlar da var.

Bambu veya kamışları düzenlerken uğur böceğinin içine rahat girip çıkabileceği büyüklükte olması düşmanlarının ise oraya girememesi gerekir. Resimden sizin bir kısım kamışlarının dolu kısımlarını dış kısma koyduğunuz gibi bir şey görüyorum. Belki açık kısımlarını arka tarafa yapıp araya mesafe koymuş olabilirsiniz.

laser69 28-03-2015 08:11

Günaydınlar, dikkat ettiğiniz çok ince ayrıntılar benim gözümden kaçmış değil :D Son halini inşallah bahçeme montajı bittikten sonra burada paylaşacağım.Bambuların kapalı görünen kısımları geniş bir vida vasıtası ile genişletildi. Evi çok güneş almayan bir yere koyacağım yasemin yapraklarının arasına ısı ile ilgili düşünceleriniz çok doğru fakat metalin ısıl iletim katsayısı ile ahşabın arasında çok fark var yani metal ısınsa dahi bambuları fazla ısıtamayacak. İlginiz için teşekkür ederim. Arka kısmı komple kapadım dolayısı ile giriş sadece önden olacak. Resimleri en kısa zamanda paylaşacağım...

fagu03 28-03-2015 11:38

Böcek otelleri
Böcek otelleri örnekleri burada görebilirsiniz.

laser69 28-03-2015 11:46

Siteyi inceledim, ordaki bir resimde bambunun içine giren yaban arısı gördüm. Yani bu yuvaya da gelme olasılığı yüksek şimdi kara kara düşünmeye başladım işte:(

fagu03 28-03-2015 14:38

1 Eklenti(ler)
Bu böcek otelini geçen sezon da yapmıştım.

laser69 30-03-2015 08:22

4 Eklenti(ler)
Çok iyi olmuş ellerinize sağlık. Benimde montajım yeni bitti paylaşayım dedim.:D

bnymnblr 28-01-2020 22:01

Bambu ağacı yerine pvc boru kesilip konulsa işe yarar mı

Resulgur 07-01-2021 21:26

Bu yıl bu konu ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024