agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Uğur böceği ve Peygamber devesinin organik tarımdaki yeri (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/2678.htm)

denizakvaryumu 15-12-2006 22:07

Uğur böceği ve Peygamber devesinin organik tarımdaki yeri

http://www.growquest.com/ladybugs.htm

Uğur böceği ve Peygamber devesi nin organik tarımdaki yeri

.

Halit Togay 16-12-2006 07:58

Harika bir fikir paketleyip yolluyorlar ve tarlaya salıyorsun . Zararlı böcekler artık bir av oluyor.
Peki komşu tarlalardaki pestisidlerden etkilenip ölmüyorlar mı?

denizakvaryumu 16-12-2006 19:14

Sanırım komşularla birlikte hareket edilmesi gerekiyor

some_at 17-12-2006 14:58

Kütahya da satılan yer olsa hemen gidip alırım.Bigi için çok sağolun.

Mine Pakkaner 17-12-2006 17:39

Epey zaman önce bazı firmalar getirdi, ancak satışı oturmadığı için ithalattan vazgeçtiler. Bu ürünlerin satılması için organik tarımın veya en azında entegre mücadele kavramının oturmuş olması gerek. O kadar yoğun ve bilinçsiz tarım ilacı kullanılıyor ki yararlı böcekler de ölüyor. Yararlının gelip zararlıyı öldürmesi olanklı bile olmuyur. Hatta yararlılar tanınmadığı için onlar da zararlı sanılıp öldürülüyor. Üniversitelerin bitki koruma bölümlerinde bu çalışmalar hala ciddi olarak yürütülüyor. Denemeler kurulup yararlılar üretiliyor.

Balıkcı 11-03-2007 10:30

Uğur böceğini nasıl üretebilirim diye soracaktım, arama yapınca bu sayfayı buldum ama, pratik bir faydası yok, Amerika'dan uğur böceği getirmek, pratik değil.

Yine sorayım.

Uğur böceklerini nasıl üretebilirim.

Bizim bahçemizde var fakat bazen sayıları yetersiz kalıyor ve başa çıkamıyorlar.:(

Derya Özen 28-08-2007 12:20

1 Eklenti(ler)
Demek uğur böcekleri faydalı böceklermiş? 1 hatfa önce Aktepe'ye yaptığımız ziyaret sırasında, taşların altında toplantı halinde uğurböcekleri görmüştük; pek çok taşın altında buna benzer manzaralar vadı, işte onlardan bir grup.

deniz boro 01-10-2007 18:18

Verilen site özellikle peygamber develerinin 200 lük yumurtalarını gönderiyor. Anladığım kadarı ile siz bundan peygamber devesi elde ediyorsunuz. Tasmayla bağlayamam ama benim balkonum için 3-4 böcek yeterli olacaktır. Bu bir paketin Türkiyeye sokulması sorun çıkarır mı ve Johny böcekler Türkiye'de dil sorunu çeker mi ve eğer sipariş edecek olursam bu böcekleri paylaşacağım bahçe meraklıları var mı?

luya 01-10-2007 18:42

Ben de hep heveslenmisimdir ugur bocegi yetistirmeye ama sirf sevdigim icin :)

denizakvaryumu 02-10-2007 07:47

Uğur böcekleri sevimli gözükürler ama aslında tam bir terminatör yani vahşi bir yok edicidir :)
Uğur böceklerinin bitleri yerken videolarını bir izleyin kaçamayan çoğu yavru yaprak bitleri acımasızca canlı canlı yeniyor :)
ve kendinizi yaprak biti yerine bir koyun acaba yine sevimli gelecek mi? :)

Bir başka yönden farklı bir bakış açısı...

bilgekaan 02-10-2007 08:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deniz boro (Mesaj 158088)
Verilen site özellikle peygamber develerinin 200 lük yumurtalarını gönderiyor. Anladığım kadarı ile siz bundan peygamber devesi elde ediyorsunuz. Tasmayla bağlayamam ama benim balkonum için 3-4 böcek yeterli olacaktır. Bu bir paketin Türkiyeye sokulması sorun çıkarır mı ve Johny böcekler Türkiye'de dil sorunu çeker mi ve eğer sipariş edecek olursam bu böcekleri paylaşacağım bahçe meraklıları var mı?

Bence böyle bir şey yapmasanız iyi olur.Bunları kontrol altında tutmayacaksınız ve yerli böceklerin gen havuzuna bu yabancı böcekler katılacak.Bu istenmeyen bir durum sanırım.Yerli böcekleri yakalayıp kullanmak daha mantıklı bence.

karaselvi 02-10-2007 08:33

Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi deniz boro
Bu ekosistemimize yeni canlılılar getirmek hiç hoş degil. Yerli türlerin yok olmasına bile sebeb olabilir. Dünyada bir çok canlının nesli tükenmesi **** azalması yabancı türlerin getirilmesiyle olur.

zenfree 02-10-2007 10:42

Bu da uğur böceğinin aşk hikayesi. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=4fHUV...elated&search=

deniz boro 02-10-2007 10:46

Yabancı bir türün Türkiye ekosistemine girmesi dengeyi tabii ki bozacaktır. British Airways UK'ye inmeden önce uçak içerisinde böcek ilaçlaması yapar ve Denizaşırı limanlara giden gemilerin sintine boşaltmaları yabancı yosunları taşımamak açısından ağır kurallara bağlıdır. Peki bu böcekleri Türkiye'de yetiştirip satan bir kaynak biliyor musunuz? Veya yerel olarak yakalamanın bir yolunu bulan oldu mu?
Yavru yaprak bitlerini acımasızca öldüren uğur böceklerine gelince; o yavru bitler boylarına poslarına bakmadan benim gül goncalarımı yiyor. Onları doğal düşmanları ile öldürmek kimyasallarla öldürmekten daha insancıl bence.

memet 02-10-2007 12:48

Bu ayın dergisinde çocuklara böcek farkındalığını aşılamaya çalışan hocamıza danışılabilir.
Projenin devamında yetişkinlere de eğitim verecek.
Serdar Tezcan, EÜ. Ziraat fakültesi.

karaselvi 04-10-2007 00:28

Yaprak bitkilerinin olduğu yerde karıncalar varsa önce onları uzaklaştırmanız gerek. Karıncalar basıralarla ortaktır basıralar onlara şeker verir karıncalarda onları böceklerden korur. Karıncaların olduğu yerde uğur böcekleri ya kaçarlar **** yem olurlar. Buna dikkat etmeniz gerek.

sokak lambası 04-10-2007 01:53

Konunun karışmaması için diğer böcek ve hayvan yuvaları için farklı bir başlık açtım:
Hayvan yuvaları

handanhanım 31-10-2007 20:32

Merhaba,

Konu çok ilgimi çekti. Burada mandalinalarda (gerçi giderek tükeniyorlar) kararmaya yol açan bir hastalığı yok etmek için yıllardır kullandıkları ilaçlar yüzünden uğur böcekleri dayananmıyor.

Her sene ancak 2 tane görebilirsiniz. Bu nedenle güllerim ve japon güllerim perişan oluyorlar. İki günde bir sabah işe gitmeden hepsinin üstündeki bitleri yıkayarak yok etmeye çalışıyorum. Bu kez de güller yaprakları ıslanınca pas yapıyor.

Şu uğur böceği evinden derhal edinmeliyim :)

Hepiniz harikasınız.

apeerion 03-07-2008 12:11

Bizim bahçedeki kiraz ağacının yapraklarındaki bitler var. :D Ancak kiraz ağacındaki bit sayısı çok arttı, mecburen ilaçma yaptım, ilaçlama yaparken uğur böceği görmedim ama bu ilacın acaba bu böceğe zararı olur mu? İlaç dentis diye bir böcek ilacı.

Mine Pakkaner 03-07-2008 13:15

Bit ilaçları uğur böceklerini de öldürür maalesef.

apeerion 04-07-2008 15:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 255264)
Bit ilaçları uğur böceklerini de öldürür maalesef.

Yazık, ağaçlardaki bitlerin tamamı mefta olmuş; etrafta uğur böceğide göremedim umarım büyük zarar vermemişimdir...

denizakvaryumu 30-10-2008 12:57

Ana ürün sıraları içine, C sıralarına ve bahçe sınırlarına çiçek ve şifalı otlar ekiliyor.
Bunlar diğer bitkilere çeşitli yararlar sağlıyor ve biyolojik mücadeleye destek oluyor. Bahçe sınırları ısırganotu başta olmak üzere yabani bitkiler ekilebilir (ısırganotu uğurböceklerini çekiyor).

Bahçenin her yerine ekilmesi tavsiye edilen, her bitkiye yararlı olan başlıca çiçekler: aynısafa, civanperçemi, kadife çiçeği

http://www.kardesbitkiler.blogspot.com/

Isırganotu uğurböceklerini çektiğine göre, sanırım üreme ve yumurtlamayı bu bitki üzerinde yapıyorlar...

Emine Aktaş 30-10-2008 13:54

Benim gözlemlerim, gübre olarak organikler tercih edilince ve kotrollü tarıma dikkat edince yararlı böceklerin populasyonununda da artış görülmekte.

denizakvaryumu 21-04-2009 13:38

Sayın Üniversite hocaları bu forumun ayak seslerini duyabilse çözeceğiz inşallah :)

k0900 01-07-2009 22:00

2 Eklenti(ler)
Hem evin bahçesinde hemde bahçede hemen farkedilecek kadar uğur böcegi var.

Hemen her ağaçta, bitkideki bu böceklerin artmasını önceki yıllardan farklı olan şeylere bağlamak için düşündüğümde; benim bahçemde iklim (daha serin ve bol yağışlı) ile bionem (kullanılan kimyasal sayısı en az oranda oldu)

Bu böçekler kırmızı değilmiydi? İlerde kırmızımı olacaklar?

nevsune 01-07-2009 22:39

Her yıl bizim evin içine bir iki tane girer, ben de onları alır yaprakların üstüne yerleştiririm. Bu yıl havalar dengesiz olduğundan mıdır ne, daha görünmediler.

Cumhur Tonba 01-07-2009 23:41

Tüm zirai ilaçlamaların faydalı böceklere zararı vardır. Bu nedenle havadan uçaklarla yapılan ilaçlama Türkiye'de yasaklanmıştır. Bunu bilgi olarak aktarmak istedim.

Oğuz Alper 02-07-2009 10:35

Sn.K0900 ;

Toprağınız kimyasal ilaç kullanılmamış ki dönemlerine geri dönüyor. Değişiklikleri görmeniz çok güzel .

feriha 03-07-2009 17:51

1 Eklenti(ler)
Benim uğur böceklerimden bir tanesi:) Bu yıl bolca görüyorum. Kimyasal ilaçları tamamen kaldırdım. Sanırım kekik kokusunu çok seviyorlar..
Eklenti 90611

Oğuz Alper 05-07-2009 11:02

Sn.Feriha Hanım ;

Çok güzel resimlemişsiniz . Kimyasal ilaç kullanmadığınız için ;Dostlarımız artık güven de !!!

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024