agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Tırtıl (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/24710.htm)

lalee 25-06-2009 08:06

Tırtıl

annemin bahçeye ve saksıya ektiği yaprakları ve çiçekleri çok narin olan bir çiçeği var.Çiçek turuncu rengi açıyor yağraklarıda büyük yonca yaprağı gibi.
Tırtıllar dadanmış bir türlü başedemiyorum ne yapmam lazım. bana bu konuda yardımcı olun. 2-3 adet çiçeği tamamen yemişler sapları kurumuş artık.

kopshtar 25-06-2009 09:20

Hemen ilaçlayın gitsin bence :) Çekirge ve tırtılların yeme hızları inanılmaz . Bir gecede en taze sürgünlerin tamamını yok edebiliyorlar. Mekanik temizlik daha iyi ancak güllerde gördüğüm tırtıllar çok küçük ve zor farkediliyor.

Delimus 25-06-2009 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lalee (Mesaj 451749)
***.lar

annemin bahçeye ve saksıya ektiği yaprakları ve çiçekleri çok narin olan bir çiçeği var.Çiçek turuncu rengi açıyor yağraklarıda büyük yonca yaprağı gibi.
Tırtıllar dadanmış bir türlü başedemiyorum ne yapmam lazım. bana bu konuda yardımcı olun. 2-3 adet çiçeği tamamen yemişler sapları kurumuş artık.

Sinek ilacıda çözüm olur eğer 2-3 bitkiyse,Abartmıyacak şekilde püskürtün.

alihan444 15-09-2010 13:43

fesleğende tırtıl

arkadaşlar balkonumda saksıda yetiştirdiğim fesleğenlerimi tırtıllar yiyiyor.fesleğenlerim yavaş yavaş tohumlarını veriyor.vede vu tırtıllar hem fesleğenin yapraklarını hemde tohum verecek olan canlı yaprakları yiyiyor.dün 15 tanesini yola attım.ama hala daha olduğunu biliyorum ama görünmüyorlar.olduğunu da şuradan anlıyorum.çünkü yaprakların üstünde siyah siyah dışkıları var ve de yaprakların bazıları kemirilmiş.lütfen yardım edin.bunun çözümü nedir?

solfejnur 31-05-2011 14:43

tırtıllar

merhabalar...benim kurtköy de bir hobi bahçem var.kendi çapımızda ektik diktik yorulduk .şimdi zevkle ürünlerimizin büyümesini seyrediyoruz.salatalıklar çiçekte domatesler kızaracak vs.ama tarlada bir ağacımız var.geçen hafta gittiğimizde ağaçtan onlarca tırtılın sallandığını gördük.hem ürünleri yemeleri açısından hem de çocukların tedirgin olup bahçeye girememeleri açısından rahatsız olduk.ilaçlama yapmadan tırtılların önünü nasıl alabiliriz.

junior 11-06-2011 19:10

Tırtıl

4 Eklenti(ler)
Diğer ciddi sorunum da elma ağaçlarını armutları ve dev gibi meşeleri bu yıl tüm köyde tüylü bir tırtıl sardı, yaprakları yiyorlar. büyük meşede binlerce var. o kadar ki altına araç çekince üzerine pislikleri tıkır tıkır kar yağar şekilde yağıyor, akıl alır iş değil. bir açıklama yapan olabilir mi ne tırtılı bu köyde yaprak kalmayacak yakında. ceviz yapraklarına bile sıçramışlar. zaten dikkat ederseniz yukarıdaki ceviz fotolarındaki yapraklar delik, bunların işi onlar da. cevaplarınızı bekliyorum. bunun mücadelesi nedir. ağaca tüm dönem koruma sağlar mı yoksa komşu ağaçlardan tekrar geçer mi. foto ekliyorum.

ligustrum 12-06-2011 09:27

SayınJunior; Tırtılların bu kadar yoğun taribat yapmasına üzüldüm. Ev yapımı ilaçlar bölümünde önerilen maddelerle ilaçlamanız.
son çare zirai ilaç bayinden ilaç önerisi almanızdır.
Tırtılınız ileriki aylarda da birkaç döl verip zararına devam edecektir.

Ev yapımı ilaçların etkilerini gözlemleyip sizin için en uygun ve kolay olanını
bulmaya çalışalım. Bu tırtıllar ileriki günlerde evre (dönem) değişikliğine gideceklerinde
uygun sığınılacak yer arayışına yönelecek, bazıları evlerin duvarlarında görülecektir.
Bu davranışa " tırtıllar evi istilaya niyetlendiler" diye korkmaya gerek yok.
Onlar sığınılacak kenar köşe arıyorlardır.

Bu durumlar yaşanacaktır.
Bir dönem sonra ikinci döller görülecektir. Bu döllerin yoğunluğu bu kadar çok olmayacağı
kanısındayım. Doğanın birbirini dengeleme performasyonu gücünde..

zeyuna 17-04-2012 14:30

Ağaç Gövdesinde Tırtıl ve Pupalar

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Aşağıdaki fotoğrafta, yakmak için aldığımız odunların içinden çıkan pupa ve (sanırım) tırtıllar var. Ağacın gövdesinde parmak girecek kadar büyük deliklerin içinden çıktılar. Ne olduklarını çok merak ettim.

Teşekkürler..

dtlevent 18-04-2012 16:05

Ne yapıcaz bu tırtılları

Geçen sene de çok uğraşmıştım ilaç atmaya baya direnmiştim bu sene yine aynı dert nasıl olmalı organik mücadelemiz?

MeyveliTepe 18-04-2012 19:13

Delfin veya Rapax edinin, üzerindeki tarife göre sadece tırtılların bulunduğu yerlere, tırtıllara temas edecek şekilde püskürtün. Bu ilaçlar bacillus thuringiensis isimli tırtıllardan başka bir şeye zararı olmayan bir bakteri içerirler. Bakteri tırtılın sindirim sistemine girer, toksik bir enzim salgılanmasını sağlayarak tırtılın hastalanıp ölmesini sağlar.

dtlevent 19-04-2012 09:47

Bu söyledikleriniz ilaç ismi mi?Kimler satar?Arap sabunu zeytin yağı solüsyonu püskürtsek etkili olurmu ki?

dsmngl 06-08-2013 16:04

Tırtıl

1 Eklenti(ler)
Benim de sorunum tırtıllar,bu yıl ektiğim dereotu,maydanoz tohumlarımı yediler..nasıl mücadele yapmalıyım....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi junior (Mesaj 820916)
Diğer ciddi sorunum da elma ağaçlarını armutları ve dev gibi meşeleri bu yıl tüm köyde tüylü bir tırtıl sardı, yaprakları yiyorlar. büyük meşede binlerce var. o kadar ki altına araç çekince üzerine pislikleri tıkır tıkır kar yağar şekilde yağıyor, akıl alır iş değil. bir açıklama yapan olabilir mi ne tırtılı bu köyde yaprak kalmayacak yakında. ceviz yapraklarına bile sıçramışlar. zaten dikkat ederseniz yukarıdaki ceviz fotolarındaki yapraklar delik, bunların işi onlar da. cevaplarınızı bekliyorum. bunun mücadelesi nedir. ağaca tüm dönem koruma sağlar mı yoksa komşu ağaçlardan tekrar geçer mi. foto ekliyorum.

path 26-06-2015 13:49

kusura bakmayin bizimde nanemizi yiyp duran tirtildan nasil kurtulabiliriz

MeyveliTepe 03-07-2015 01:00

Biyolojik bir mücadele şekli olarak bacillus thuringiensis bakterisi içerikli bir ilaç kullanırsanız tırtıllardan kurtulursunuz.

Ozlem A 09-07-2015 14:21

Cihangir'de Tırtıl İstilası

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi junior (Mesaj 820916)

Yaklaşık iki haftadır Cihangir ve Çukurcuma'da ağaçlardan tırtıl yağıyor. Ufak şimşirimi çok sevmişler herhalde koza üssü haline getirmişlerdi, yaprak bırakmayıp kuruttukları için kökünden kestim.

Genellikle yeşil siyah renkliler, büyüdükçe tüyleniyorlar, ancak bu sabah üzerime parlak sarı bir tane düştü. Her yerdeler..

Bu geçici bir şey midir, artar mı azalır mı hiç bir fikrimiz yok, belediye aransa uygun ve insanları zehirlemeden etkili ilaçlama yapılabilir mi acaba?

Aynı sorunu yaşayan başka semtler var mı acaba?

MeyveliTepe 09-07-2015 14:41

En azından kendi bitkilerinizi Delfin WG biyolojik ilaçla ilaçlayabilirsiniz.

Jakin 09-07-2015 14:56

1 Eklenti(ler)
Benim orkidemin ve cam güzelimin çiçek yapraklarını da delik deşik etti tırtıllar. İki tane minik yeşil tırtıl yakaladım. Çiçekli oldukları için bir şey yapmaya çekindim. Ne yapabilirim acaba?

Ozlem A 14-08-2015 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1394654)
Yaklaşık iki haftadır Cihangir ve Çukurcuma'da ağaçlardan tırtıl yağıyor. Ufak şimşirimi çok sevmişler herhalde koza üssü haline getirmişlerdi, yaprak bırakmayıp kuruttukları için kökünden kestim.

Genellikle yeşil siyah renkliler, büyüdükçe tüyleniyorlar, ancak bu sabah üzerime parlak sarı bir tane düştü. Her yerdeler..

Bu geçici bir şey midir, artar mı azalır mı hiç bir fikrimiz yok, belediye aransa uygun ve insanları zehirlemeden etkili ilaçlama yapılabilir mi acaba?

Aynı sorunu yaşayan başka semtler var mı acaba?

Bu mesajdaki tırtıl sorunu büyümüş, CNN Türk saat 10 haberlerinde Cihangir'de zehirli tırtıl istilası diyerek uzun uzun verdiler. Belediyeden beyaz tulumlar içinde adamlar ilaçlama yapmışlar, tarım ilacı değil halk sağlığı ilaçlarından kullanmışlar (o nedir acaba) haftaya tekrarlanacakmuş.

Güler 14-08-2015 10:39

Ben de izledim sevgili Ozlem A, zehirli olduklarından ve o yüzden kuşların yemediklerinden bahsediyordu.

wantedman80 21-04-2022 12:58

meyve ağaçlarındaki zararlılar

meyve ağaçlarımda tırtıl için ne kullanmalıyım

kdr7171 17-11-2023 15:04

Tırtıl

Manavdan aldığım marulun içinden 2-3 cm civarında bir tırtıl çıktı nasıl besleyebilirim ve tırtılın yaşını nasıl öğrenirim?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024