agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   TARIM İLAÇLARI / Pestisit (zararlı öldürücü maddeler) kullanımı hakkında bilgiler (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/2193.htm)

erfeser 11-04-2016 21:29

Teşekkür ederim Sayın Güler. Bazen işlerimin yoğunluğu sebebiyle gece atmak zorunda kalıyorum ilaçları ve yaprak gübrelerini. Uygulamanın doğru olduğuna dair şüphem var. Umarım bu konuda net bir açıklama gelir.

estikey 11-04-2016 23:54

özellikle sistemik etkili fungusit ve yaprak gübrelerinin gündüz atılması gerekir diye biliyorum. Fotosentez ve sonucundaki bir dizi reaksiyon gün ışığında olmaktadır. Bitkiler alım için daha hazır haldedirler. Gece solunum başlar ve yapraklar terleme ile su açığa çıkarırlar. Bu sırada pestisit ve besin maddelerini almaları ve hücre içinde taşımaları zorlaşır diye düşünüyorum. Sistemik olmayan insektisit bazlı bazı ilaçlar belki gece de atılabilir ancak gece bitkinin ıslak kalması mantari hastalıklara davetiye çıkarır.
Dolayısı ile sabah erken ve öğleden sonra geç vakitlerde serin rüzgarsız havalar en idealidir. Ancak böyle havaları da yakalamak çok zor. Meyve bahçelerinde fungal ve bakteriyel hastalıklar için ilaçlama takvimine uymak çok önemlidir. Ancak bu takvime havayı uydurmak ne mümkün.
O yüzden ideale en yakınını, koşullar el verdiğince yapmak lazım. Gerisi de "nasip"

Güler 12-04-2016 10:16

[QUOTE=estikey;1453428 gece de atılabilir ancak gece bitkinin ıslak kalması mantari hastalıklara davetiye çıkarır.
Dolayısı ile sabah erken ve öğleden sonra geç vakitlerde serin rüzgarsız havalar [/QUOTE]

Ben de buna dikkat ederim elimden geldiğince. ;)

erfeser 12-04-2016 22:56

Teşekkürler. Benim için çok önemliydi.

sinangor 09-06-2016 15:05

merhaba,

Elimde bulunan Dentis 25 EC intektisit ilacını domateslerde bulunan beyaz sinekler için kullanmak istiyorum. İlaç üzerinde yazan 100ml/da ifadesi neyi ifade etmektedir? Ortalama 10 litreye kaç ml karıştırmalıyım ve sebzeyi kaplayacaak şekilde mi uygulamalıyım?
Bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum,

TCM 27-07-2016 10:53

İlaçlamayı mümkün olduğunca az ve öz uygulamaya çalışıyorum ancak aklıma bir soru takıldı, konuyu baştan okudum ancak cevabı şimdilik bulamadım. Bakırın üzerinde hasat süresi 14 gün yazıyor, kimi ilaçlarda 3 -7 - 10 gün vs. Salatalıkları bakır ile ilaçladığımızda biliyorsunuz çabuk gelişen ürün, dolayısıyla ilaçladıktan bir hafta sonra koparsak suda 10-15 dk. beklettikten sonra, bir haftayı da buzdolabında geçirse ilaçtan temizlenmiş sayabilir miyiz?

aydemiraydın 27-07-2016 15:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sinangor (Mesaj 1467495)
merhaba,

Elimde bulunan Dentis 25 EC intektisit ilacını domateslerde bulunan beyaz sinekler için kullanmak istiyorum. İlaç üzerinde yazan 100ml/da ifadesi neyi ifade etmektedir? Ortalama 10 litreye kaç ml karıştırmalıyım ve sebzeyi kaplayacaak şekilde mi uygulamalıyım?
Bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum,

10 litre suya 10 cc yi geçmeyin. dentis in beyaz sineğe etkisi düşük.

aydemiraydın 27-07-2016 15:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1474149)
İlaçlamayı mümkün olduğunca az ve öz uygulamaya çalışıyorum ancak aklıma bir soru takıldı, konuyu baştan okudum ancak cevabı şimdilik bulamadım. Bakırın üzerinde hasat süresi 14 gün yazıyor, kimi ilaçlarda 3 -7 - 10 gün vs. Salatalıkları bakır ile ilaçladığımızda biliyorsunuz çabuk gelişen ürün, dolayısıyla ilaçladıktan bir hafta sonra koparsak suda 10-15 dk. beklettikten sonra, bir haftayı da buzdolabında geçirse ilaçtan temizlenmiş sayabilir miyiz?

bu işi ticari yapanlar ilacı atıp 1-2 gün sonra hasad ediyor ne yazıkki.

Muda 10-01-2019 21:45

Pestisitte ani karar! 3 etken maddeye yasak geldi | tarlasera

MeyveliTepe 10-01-2019 22:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1555950)

Endişeye mahal yok, neonikotinidler düne kadar zararsız idi, bundan sonra zararlı olacak :)

obabilgesi 11-01-2019 07:37

Yıllar önce zaten araştırılmış ve yasaklanmış bir maddenin bizde ele alınmasının bu kadar rötarlı olmasına ne demeli? Yahu madem araştırmaktan acizsin, araştıranı bir takip et... Yazık, çok yazık...

fund@ 14-08-2021 14:12

Merhaba

1 Eklenti(ler)
Bu bit ilacını kullanan varsa ölçü konusunda bana yardımcı olabilir mi? 1,5 litrelik kaba ne kadar koymam uygun olur?

TCM 14-08-2021 15:12

10 lt. suya 5 cc.

fund@ 16-08-2021 13:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1609613)
10 lt. suya 5 cc.

Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024