agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Uğur Böceği Üremesi (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/18355.htm)

sokak lambası 03-10-2007 18:45

Uğur Böceği Üremesi

Geçen yıl bahçemdeki uğurböceklerini bir arada toplamak ve çoğalmak için yurtdışından uğurböceği yuvası getirtmiştim. Bahçemdeki çok eski bir yasemin ağacının altına bu yuvayı koydum. Ayrıca uğurböceklerinin sevdiği kokulardan oluşturulmuş doğaya zarar vermeyen cezbedici bir kimsayalıda yuvanın içine döktüm ve iki gün sonra uğurböcekleri yuvanın içine girmeye başladılar. Yurtdışından yabancı türler getirip doğanın dengesini bozmak yerine kendi biyolojik çeşitliliğimizi kullanarak zararlı türlerle mücadele edebiliriz.

http://www.ladybuggiftstore.com/Merc...ybug_house.jpg

deniz boro 03-10-2007 20:22

Bu çok hoş bir haber. Bana yurt dışından sipariş verdiğiniz yerin adresini verebilir misiniz. Ve uğurböceklerini cezbeden koku nedir?

sokak lambası 04-10-2007 00:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deniz boro (Mesaj 159006)
Bu çok hoş bir haber. Bana yurt dışından sipariş verdiğiniz yerin adresini verebilir misiniz. Ve uğurböceklerini cezbeden koku nedir?

Yanlış hatırlamıyorsam ben bu ürünü amazon.com aracılığıyla Amerika'dan almıştım "ladyburg house" "ladybird house" "ladybird box" şekilnde arama motorlarında aratırsanız daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz. Fiyatları sadece tasarımına göre değişiyor. Cezbedici koku ve tozlar ise biyologlar tarafından uğurböceklerini bir yere çekmek için doğaya zarar vermeyen kimyasal maddelerden yapılmıştır. "ladybird attractor" şeklinde aratırsanız onuda bulabilirsiniz. Bu ürünler Türkiye'de marangozlara yaptırılırsa çok daha ucuza getirilebilir. Uğurböcekleri karasinek, ağaç biti ve çeşitli bitki hastalıklarına karşı biyolojik mücadele amacıyla kullanılmaktadır. Sivrisinek ve geceleri uçan zararlı böceklere karşıda yarasa evi "bat house" yapılarak biyolojik mücadele edilebilir.

denizakvaryumu 03-07-2008 23:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası (Mesaj 158984)
Geçen yıl bahçemdeki uğurböceklerini bir arada toplamak ve çoğalmak için yurtdışından uğurböceği yuvası getirtmiştim. Bahçemdeki çok eski bir yasemin ağacının altına bu yuvayı koydum.

Ayrıca uğurböceklerinin sevdiği kokulardan oluşturulmuş doğaya zarar vermeyen cezbedici bir kimsayalı da yuvanın içine döktüm ve iki gün sonra uğurböcekleri yuvanın içine girmeye başladılar.

Peki bu kokunun etkisi bitince ne olacak?

Uğur böcekleri yuvayı terk ediyor mu yoksa yuvaya bir kere girince artık orada kalmaya devam mı ediyorlar?

Bu böcekler yumurtalarını bu yuvaya mı bırakıyor?

nevsune 30-10-2008 15:33

Yazın Temmuz ayında gördüğüm bir kapari bitkisinde, yaprakların üzeri silme uğur böceğiydi. Klan halindeydiler adeta. Bir iki tanesini alsam, Ankara'ya getirebilir miyim diye düşündüm ama doğal yaşamlarından ayırmamak için vazgeçtim. Yaz sonlarına doğru aynı bitkiye tekrar baktığımda yoklardı. Sanırım bitkinin çiçeklenme döneminde gelmişlerdi. Demek ki kaparide de onları çeken bir şey var.

denizakvaryumu 30-10-2008 15:56

Eğer yumurtlama-üreme için hangi bitkiyi kullandıklarını net olarak tespit edebilirsek yaprak biti sorununu çözmüş oluruz :)

kaktüs 21-04-2009 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 308167)
Eğer yumurtlama-üreme için hangi bitkiyi kullandıklarını net olarak tespit edebilirsek yaprak biti sorununu çözmüş oluruz :)

Çözdünüz mü?

nurcanaybay 22-04-2009 10:40

3 Eklenti(ler)
Sanırım ben bu bitkilerden birini ,bugün bu bölümü okuduğum da öğrendim.3-4 gün önce
Latin çiçeğinin yaprak arkalarında ki ,sarı noktalar dikkatimi çekmiş ,ne olduğunu merak etmiştim.Latin çiçeğini ilk kez yetiştirdim ,uğur böceğinin yumurtalarını da bu çiçeğin
üzerinde ilk kez gördüm.Yanılmadığımı teyit ederseniz ,uğur böceğinin yumurtlamak için
bu bitkiyi tercih ettiğini öğrenmiş oluruz.

kaktüs 22-04-2009 11:23

Bunlar uğur böceği yumurtası mı?

kaju 22-04-2009 12:24

Yurtdışından denetimsiz böcek veya böcek yumurtası getirilmesi doğru değil. Aralarında kırım kongolu gibi zararlı kaçaklar olmadığını bilemezsiniz. Bireysel olarak canlı bitki getirirken bile dikkatli olmak lazım. Komplo teorisi gibi oldu ama olmaz olmaz demeyin.
Belki de yumurtalar lab.da genleri ile oynanmış hızla büyüyüp insan yiyen bir böcek yumurtasıdır. Katil arılar ve karıncalar filmlerini hatırlayın :)

kaktüs 22-04-2009 12:51

Yok kesinlikle haklısınız.

Tarih bunun örnekleri ile dolu. Gemilerin altına yapışıp Akdeniz ekosistemine gelip oradaki hayatı mahveden Katil Yosun.

Avusturalya'ya dışarıdan gelen tavşan ve kedi popülasyonunun kontrolden çıkıp pek çok hasara neden olması. Bireysel de olsa, küçük birşey sonrasında felaketlere yol açabiliyor. Bitki veya hayvan...

nurcanaybay 22-04-2009 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 404956)
Bunlar uğur böceği yumurtası mı?

Sn.Kaktüs ,Zararlılarla Mücadelede Dostlarımızı Tanıyalım başlığında ki
21. mesaj da ,uğur böceği larvasının resmi var.
Siz de bir bakıp karşılaştırırmısınız.Yanılıyor olabilirim.

kaktüs 22-04-2009 15:39

Sanırım haklısınız

http://www.agaclar.net/forum/showthr...F0i#post399663

buradaki resimde de benzer bir fotoğraf var.

kaju 22-04-2009 16:58

Uğurböceğini elinize aldığınızda elinizin üzerinde yürüdükçe sarı birşey bırakır. Acaba onlarda yumurta olabilir mi?

kaktüs 22-04-2009 17:07

Onlar kendini yırtıcılardan korumak için salgıladıkları kötü kokusu ve tadı olan sıvı.
Böcekler onunla karşılaşınca bir daha saldırmıyorlamış.
Yukarıdaki linkte detaylarını içeren bir konu koydum. Çok eğlenceli :D

nurcanaybay 22-04-2009 19:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 405152)
Sanırım haklısınız

http://www.agaclar.net/forum/showthr...F0i#post399663

buradaki resimde de benzer bir fotoğraf var.

Bu durum da, bol bol latin çiçeği yetiştireceğiz:)

Kiraz 02-11-2009 07:26

BBC'de bir kaç sene önce izlediğim bir programda, bahçenin bazı köşelerine bambu çubuklar dikilmesi tavsiye ediliyordu. Çubukların ucundaki küçük delikler (çukurlar), uğur böceklerinin çoğalması için çok uygun yer oluyormuş.

limoncu 09-12-2009 17:17

Uğur Böceği Üremesi

Mayer limonum ve greyfurtum var. Mayer limonumun üzerine bir tane uğurböceği koymuştum. Bir haftadır bir yere gitmemiş. Orada kalmış. Bugün yeni gördüm. Acaba bu böcekler nasıl ürüyor?

Yani oraya yumurtalarını bırakıp yeni yavrular çıkartabilir mi? Bilgisi olan arkadaşlar varsa bu çok yararlı böceklerin üremesini bize anlatsınlar ve bahçelerimiz rahat etsin.

saygılar.

nariçi 26-04-2010 18:02

Geçen yıl ender rastlıyordum. Bu günlerde her yer uğur böceği dolu binlerce. Otlarda bile geziyorlar, nerede ürediler anlayamadım ancak ilk yoğun populasyona badem ağaçlarında rastladım. Bugünlerde tüm bahçeye dağıldılar.

skanatlar 20-01-2012 14:33

4 Eklenti(ler)
Kendi uğur böceği hotelinizi kendiniz yapın

Alıntı:

Ramblings of a Newbie Pagan: Make yourself a ladybird hotel

skanatlar 20-01-2012 14:40

3 Eklenti(ler)
dekoratif olan örnekler :

Doğayla Barış 25-01-2012 18:29

Bunlara bayıldım :-) Bahçede bir sürü bambu var, yağmurlar bir geçsin hemen işe koyulacağım.

stonerby 21-03-2012 10:36

böcek

çok güzel bir sistem

nihalll 09-05-2013 23:08

terasımda 50 saksı var ama nedense hep 3 zakkumun üzerinde duruyorlar zakkum da acımsı bir sıvı salgılıyor omu hoşlarına gidiyo acaba onların üzerine yumurtluyorlar galiba

teonet 20-05-2013 11:43

Süper bir çalışma

gürcan_keskin 20-05-2013 12:16

Bir uğur böceği hayatı boyunca yaklaşık 5.000 tane bitki zararlısı yermiş.
Uğur böcekleri iyi bir bekçidir :)

musicim 09-06-2013 22:41

Merhaba benim de balkonumdaki sardunyalarımda maalesef pamuk biti istilasına maruz kalıyor ve karıncalar bu yaramazlara çok yardımcı oluyor:( Uğur böceğinin faydalarını çok duydum ama şimdi bu evlerden bir tane assam balkonuma buraya gelmelerininasıl sağlayacağım ? Malum yüksek bir yerde balkon bahçe ile bağlantısı yok. Bunu yapabilen var mı ?

musicim 10-06-2013 09:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası (Mesaj 158984)
Geçen yıl bahçemdeki uğurböceklerini bir arada toplamak ve çoğalmak için yurtdışından uğurböceği yuvası getirtmiştim. Bahçemdeki çok eski bir yasemin ağacının altına bu yuvayı koydum. Ayrıca uğurböceklerinin sevdiği kokulardan oluşturulmuş doğaya zarar vermeyen cezbedici bir kimsayalıda yuvanın içine döktüm ve iki gün sonra uğurböcekleri yuvanın içine girmeye başladılar. Yurtdışından yabancı türler getirip doğanın dengesini bozmak yerine kendi biyolojik çeşitliliğimizi kullanarak zararlı türlerle mücadele edebiliriz.

http://www.ladybuggiftstore.com/Merc...ybug_house.jpg

Balkonuma Uğur böceklerini çekmeye çalışıyorum nasıl yapabilirim?

eceyıldız 24-06-2013 18:13

balkonumuza nasıl çekeriz bilen varsa lütfen paylaşsın....

eceyıldız 24-06-2013 18:14

bu evlerin illaki bambu mu olması lazım normal kamış olmaz mı acaba.?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024