agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/1535.htm)

seldaaydınlar 03-10-2006 22:40

ağacımda 2 gündür ufak siyah böcekler gordum fazla değil ama bunlarda nasıl kurtulurum.formlara baktım ama ne tür böckler oldugunu anlamadım.pek ilaç kullanmak istemiyorum.sabunlu su diye bişey okudum bunu önerirmisiniz

Mine Pakkaner 03-10-2006 22:47

Selda Hanım, eğer fotoğraflarını çeker ve yüklerseniz net birşey söyleyebiliriz.

İlaç kullanmak istemiyorsanız ev yapımı ilaçlar başlığımıza bakmalısınız. Orada önerdiğimiz tarifleri bulacaksınız. Ancak öncelikle çekeceğiniz fotoğraflara baksak iyi olur. :)

seldaaydınlar 03-10-2006 23:47

foto.demişsiniz ama cok ufak oldukları için cektiğim resimde gözükmüyorlar ama bit diyebilirim

malina 04-10-2006 09:04

Buradakilere benziyor mu?

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=25

Ophrys 04-10-2006 09:07

Teşekkür ederim. Islak bir bezle sildim sadece. Öyle imha ettim.

smoketernal 07-10-2006 23:00

ligustrum sinesis systemic insecticide

merhaba arkadaşlar kurtbağrımın tahliye deliğinden sanırım lavra diyicem **** kurtçuk çıktı .systemic insecticide kullanılması gerektiğini duydum ama bunun ne olduğunu bilmiyorum .ne yapmam gerekitiğine yardımcı olursanız sevinirim

Mine Pakkaner 07-10-2006 23:12

Smoketernal tahliye deliğinden ne kastettiğinizi inanın hiç anlamadım. Acaba bize bir fotoğraf çekip üzerinde bahsettiğiniz tahliye deliğini işaretleyebilir misiniz? Kurt veya larva olarak adlandırdığınız zararlının da mümkünse bir makro fotoğrafını rica edelim.Böylece size yardımcı olmamız kolaylaşacaktır.

Sistemik ilaç ise kısaca bitki bünyesi içerisinde hareket eden ilaçtır. Meyveye, yaprağa ve bitki köküne ulaşabilirler.

İnsektisit ise zaralı böcek, kurt, larva , sinek vs. canlıları öldüren tarım ilacıdır.

smoketernal 08-10-2006 16:28

1 Eklenti(ler)
ilk önce ilginize teşekkür ederim mine hanım. tahliye deliği dediğim saksımın altındaki delik :) kurt dediğim canlıda buydu sanırım ama ağacımın fotoğrafını koyamıyorum çünkü mb ufaltsamda çözünürlük sebebi ile sorunla karşılaşıyorum bide ağacımın dallarında yeşillenme farkettim küflenmiş gibi ne yapıcam bilmiyorum valla

Mine Pakkaner 08-10-2006 17:48

Smoketernal,

Siz ligustrum tahliye deliği deyince oldukça şaşkınlığa düştüğümü ifade edeyim. :)

Üyelerimizden Fmt79 bu konu ile ilgili daha önce soru cevapladı. Resimdeki bit için http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=1535&page=4 sayfasındaki mesajları okuyun.

Ancak bu olduğuna emin misiniz? Bu canlı öyle saksı tahliye deliğinden çıkacak birşey değil...Çünkü toprakta yaşayan bir canlı değil...

Sayın Fmt79 size daha net ve kesin bilgi verecektir. Onun cevabını beklemenizi öneririm.

fmt79 08-10-2006 22:22

Sizin fotoğraftaki böceğin saksı deliğinden çıkmasına imkan yok. Bu böceğin anatomisine, fizyolojisine ve biyolojisine ters bir davranış olur. Görünümünün beyaz olduğuna eminmisiniz? Bu fotoğrafı siz mi çektiniz yoksa başka bir yerden alıntı mı acaba? Bu böcek yaprak, dal ve gövdede olabilir, kısacası toprak üstü aksamda olur. Ama toprak içinde yaşayamaz.

Fotoğraf siz çekmemiş iseniz; saksının deliğinden çıkan böcek aşağıdakine benziyor mu?
http://img181.imageshack.us/img181/1...podazt8.th.gif

Sizin verdiğiniz fotoğraftaki böcek unlu bittir. Eğer o böceği bitkinizin yapraklarında, dallarında ve gövdelerinde gördüyseniz Mine hanımın verdiği linki okuyun. Oradaki yazı aynen geçerli. Ama böcek yoğunluğu fazla ise o zaman başka ilaçlara başvurmamız lazım. Yoğunluk ne durumda?

smoketernal 09-10-2006 17:18

bu fotoğrafı ben çekmedim.onu kısa bir zaman içinde sinirden katletmeseydim daha sağlıklı bir silüyet aklımda kalırdı ve size ve kendime daha yardımcı olabilirdim yanlız sizin gösterdiğiniz böcek olduğununu sanmıyorum çünkü bembeyazdı ama yinede yanılıyor olabilirim .böceğin ordan çıktığı konusuna gelince ben o gün saksıyı elime aldım altına baktığımda deliğin içinde gördüm ve sanki köke doğru kaçmaya çalıştığını **** çabaladığını gözlemledim :) başka birtane daha görmedim görmekte istemiyorum:).bide gövdedeki yeşil küf gibi şeyler azalmaya başlamış.sanırım kendine gelmeye başladı

Şule 09-10-2006 19:01

Badem ağacım kabuklu bitler tarafından istila edildi. Foruma koyduğunuz şu fotoğraf sayesinde sorunun kabuklu bit olduğunu anladım.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...18&postcount=4
Kabuklu bitlerle ilgili forumda bilgi bulamadım. Bu böceklerden nasıl kurtulabiliriz?

bonsaisever 09-10-2006 20:20

ftm79, 5. mesajınızdaki böcek için neyi öneriyorsunuz?
Bir saksımda bundan görmüştüm.

fmt79 09-10-2006 20:33

bonsaisever, arkadaş topraktan çıktı deyince unlu biti o böcekle karıştırmış olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. 5. mesajımdaki böcek bitki zararlısı değil. Saksı **** bahçe toprağındaki organik maddeler ile besleniyorlar.

bonsaisever 10-10-2006 03:11

Pek hoş bir böcek değil, kurtulmanın yolu yok mu?

fmt79 10-10-2006 08:30

Elinizde herhangi bir insektisit var mı? Varsa ismini yazın uygun olup olmayacağını söyleyeyim. Tek çare ilaçlamak. Ama insektisitiniz yoksa almaya değmez bence. Muhtemelen saksı altında, zemine değer yerlerdeki boşluklarda yuvalanmışlardır. Toprağın derinlerine gidemeyeceği için dışarıda görmeniz muhtemel.

Oğuz Sağlam 10-10-2006 09:14

Entomoloji ile (en azından sucul böcekler bazında) amatör olarak ilgilendiğim için (hoşgörünüze sığınarak) küçük bir müdahalede bulunmadan geçemeyeceğim.

Fotoğrafı görülen omurgasız, bir "böcek" değildir.
İsopod olarak adlandırılan (Suborder Oniscidea) krustaselerdir.
http://bugguide.net/node/view/15976/bgpage

Böcek için bkz;
http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6cek

Saygılarımla,

fmt79 10-10-2006 09:15

Bademde kabuklu bit

Siz yine de bir fotoğraf ekleseydiniz iyi olurdu. Kabuklu bitlerin mücadelesi meyve ağaçlarında, süs bitkilerinde, ve turunçgillerde birbirinden farklıdır. Farklı insektisitler kullanılır.

Bademde kabuklu bit sorunu varsa mutlaka kimyasal kullanmak zorundasınız. İki alternatif sunayım, uygun olana siz karar verin.

1) Gusathion M DP 2,5 (Azinphos methyl)

2) Suprathion 40 EC (Methidathion)

İkisinde de etki süresi 21 gündür.

bonsaisever 10-10-2006 16:16

Bir ara aldığım DDTP var :)

memet 10-10-2006 17:32

bahçedeki gübre yığının içi bunlarla dolu ..bazen bitki köklerinin içinde görüyorum çiçeklerimin kurumasına neden oluyorlar..

Şule 10-10-2006 19:24

Çok net bir fotoğraf değil ama bir fotoğraf koyayım. Sorunun ne olduğu bu fotoğraftan anlaşılır mı bilmem. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

http://img163.imageshack.us/img163/2...uklubitph8.jpg

smoketernal 10-10-2006 19:52

ilginiz için teşekkürler

fmt79 10-10-2006 20:13

Oğuz SAĞLAM, gerçekten çok teşekkür ederim. Entomoloji konusunda eğitim almış olmama rağmen nasıl böyle bir hata yaptım anlayamıyorum. Bir an böcek deyivermişim. Oysa böcek olmadığını zaten biliyorum. Elim sürçmüş galiba :p

Oysa böceklerin vücutları baş, gövde ve karın olmak üzere üç kısımdan oluşur. Gövdenin her bir segmentinden birer çift gerçek bacak çıkar. Yani toplam 6 bacakları vardır. Kanatlar iki çifttir. Ancak Diptera takımında ikinci çift kanatlar HALTER adı verilen denge organına dönüşmüştür. Başta bir çift antenleri vardır. vs vs vs

Bu canlı hiç böceğe benziyor mu allah aşkına :D

Düzeltiyorum; 5. mesajımdaki canlı Isopoda takımı, Oniscidea familyasından eklem bacaklı bir hayvandır. Arkadaş saksı toprağında unlu bit gördüm deyince, acaba bu canlı ile karıştırdı mı diye düşünmüştüm.

Bu canlılar Kesinlikle bitki zararlısı değildirler. Yosun, humus, funguslar ve ölü bitki dokuları ile beslenirler.

Bu canlıya böcek dediğim için özür diler, tekrar Oğuz SAĞLAM'a teşekkür ederim.

Bonsaisever, DDVP olmaz. WP formülasyonunda herhangi bir insektisit olabilir. Malathion WP 25 bulabilirseniz olabilir. **** toz formu bulabilirseniz o da olur. Yani Malathion dust 5 **** 4. Yalnız uyarayım, toz formülasyonu felaket derecede kötü kokuyor

Mine Pakkaner 10-10-2006 22:30

Peki bunları görünce ne diyeceğiz? Teknik olarak böcek olmadıkları bir gerçek, ancak birşey demek de gerek.Üyelerimiz bu canlılara ne demeli ? Bunu ifade edecek bir kelime var mı acaba?

malina 10-10-2006 22:39

Evet, "hayvan" demek de pek uygun gelmiyor kulağa :)

Oğuz Sağlam 11-10-2006 07:49

Börtü denilebilir.
Atalarımızdan bu yana kullanılagelen "börtü-böcek" tanımlamasının börtü kısmını bunlara kullanıyorum ben :D .
Saygılar,

minka 17-10-2006 17:37

İyi akşamlar,
Mine Hanım,yaptığım hatayı farkettim ve çok güldüm kendime.:D Sanırım fazla kaptırdım ben kendimi bitkilere...Tabii ki benimki Gazanya olacak.İsimler benzeyince,dikkatsizlik de eklenince...Neyse ilginize çok teşekkürler...:o

lerdemir 24-10-2006 16:06

Benjaminde Yaprak Altı Zararlıları Dolayısı ile Yaprak Dökülmeleri

3 Eklenti(ler)
Merhaba,

Son derece sağlıklı olan ve fışır fışır yeni taze yapraklar veren koyu yeşil yapraklı benjaminimin yapraklarında dökülme başlamıştı. Nedir ne değildir derken bir de baktım ki eklediğim resimlerde görüleceği gibi -umarım görüleceği gibi desem daha doğru olurdu sanırım :o - özelliklede dökülmek üzere olan yaprakların alt kısımlarında, yaprak sapından başlayarak orta ana çizgi boyunca, açık kahverengimsi, elips biçimine yakın şekilli, sanki yapışmış da kurumuş bir kütleymiş hissi veren, tırnak ile çok hafifçe dokunulduğunda kolayca yaprağın yüzeyinden sıyrılan, zararlı olduğunu zannettiim şeyler keşfettim... Özellikle de en iri ve kart yapraklarda oluyordu bu şeyler. Hatta, yaprağın sapının üzerini de kaplamış ve de bağlı olan dalın bir bölümüne bile sıçramış olduklarını gördüm.

Güneşli ve ılıman İstanbul günlerinin yaşandığı bugünlerde havalansın, güzelleşsin diye açık balkonumda tuttuğum benjaminimin -farkettim de ne kadar da zor söyleniyormuş bu bitkinin sahiplenilmiş söylenişi :D - ilk tedavisi için şunları yaptım:

İnanmayacaksınız ama azmettim, balkondan içeriye alıp onu, banyoda bir güzel mekanik temizlik yaptım fıskiyeli duş başlığı ve diş fırçası eşliğinde. Sadece 2 adet eli olanların -özellikle de benjamin gibi sık yapraklı bir bitkinin hemen hemen tüm yapraklarını tek tek ele almayı deneyecek kadar akıllarını peynir ekmekle yemiş olanların- denemek istemeleri halinde tecrübe etmiş birisi olarak söylemeliyim ki bunun için de en iyi yöntem sağ elinizin başparmağı ve işaret parmağı ile diş fırçasını tutarken, duşbaşlığını da aynı elinizin geri kalan 3 parmağı ile sabitlemek suretiyle dış fırçasının üzerine doğru suyun devamlı gelmesini temin ederken sol eliniz ile de tek tek yaprakların altını çevirmek suretiyle temizlik yapılacak yaprakları tespit edip canavarlarla savaşmak...
(Allaahım, ne kadar da uzun bir cümle olmuş böyle, tekrar okurken içim sıkıldı;okumaya kararlı olanlar beni affetsin) :D

Sonra da tekrar balkona çıkartarak bir güzel yazlık yağ uyguladım sis gibi ince spreyleyen fıs fısım ile. Güneşte uygulamadım ilacı tabii. Rüzgar da yoktu.

Ama baktım ki hepsini yok edememişim haliyle. Zira bir süre sonra deli pöstekisi sayar gibi bir ruh haline giriyor insan ve pes ediyor. Siz etmeyin inşaalah... :rolleyes:

Örnek fotolar kısmında benzerini göremediğim için elimdeki makina ile çekebildiğim en detaylı görüntüleri ekliyorum.

Not: Bu arada, bu kütleciklerden yaprakların üst yüzünde de ve fakat çok daha az sayıda mevcut. 3.resimde de üst yüzü örneklemeye çalıştım.

Ne yapmam gerektiğine dair fikri olan ve ilgi gösteren tüm üyelere şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Levent

Eklenti 4593

Eklenti 4594

Eklenti 4595

memet 24-10-2006 16:45

Lerdemir durumunu hiç beğenmedim..
Çamkozalağı kahvesi var... burdan çık ilerde ...
orda bir kahve söyle benden..
Mine hanımın evde yapılan ilaçları var. onlar bir göz at kahveden sonra...
birde Fmt79 fikrini söylesin..

lerdemir 24-10-2006 16:49

Yapacağım yapacağım da, hangi zararlıya ilişkin olanını yapacağım onu bilmiyorum sevgili Memet Bey...

Durumuma gelince... Endişelenmeyiniz, geçecektir inşaallah :)

Kahve? Tam olarak hangi adreste? Kroki vs ? :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024