agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2009, 17:52   #31
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
Sn. Kömür sinekleriniz ortalıkta uçuşmuyor mu hiç? Bendekiler hem ortalıkta uçuşuyor hem de sulayınca topraktan çıkıyor. Ama toprağın içinde yaşamıyorlar üstündeler. Sinekleriniz diyince de hoş birşeymiş gibi oldu
Benim sineklerim ortalıkta uçuşmuyorlar, sulama yaptığım zaman toprağın üstünde uçuşuyorlar, sonra sanırım yine toprağın altına giriyorlar. **** sizinkiler gibi toprağın üstüne yayılıyor olma ihtimalleride var.
Sn ilkin, düzenli ilaçlamayla kurtulunabilir sanırım, ben başaramadım, dönem dönem bazı saksılardan çıkıveriyorlar. Belirli periyotlarda birkaç kez ilaçlama yapmak ve sadece sineklilere değil tüm saksılara yapmak yerinde olur sanırım.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 18:02   #32
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar sanırım bahsedilen siyah küçük sinekler özellikle torflarda bol miktarda bulunan, oğul şeklinde bitki etrafında uçuşan sinekler, değil mi? Eğer onlarsa ben çözümü saksı toprak yüzeyini, suyla seyreltilmiş arap sabunu ile fısfıslayarak çözebildim. Tamamen yok olmadılar, ama aynı toprağa uzun süre uğramıyorlar. Bu arada saksıdaki bitkinin de aynı solüsyonla banyo yaptırılması yerinde olur.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 09:02   #33
Yeni Üye

mono_blaine's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Dün eve geldiğimde kalanchoe'mun boynunu büktüğünü gördüm, toprağı biraz yoklayınca bu sineklerin toprağın üzerinde gezinip durduklarını farkettim. Daha önce de başıma geldi bu olay ve bir türlü kurtulmayı başaramadım. Bu minik hayvanlar filizleri, koca bitkileri, her şeyi köklerinden yiyorlar anladığım kadarıyla. Bir sürü tohumum ve soğanım boşa gitti bu hayvanlar yüzünden. Şimdi de boynunu bükmüş kalanchoe'yu ve yeni ektiğim, çimlenmek üzere olan tohumları kurtarmaya çalışıyorum ama pek umudum yok. İçine arap sabunu katılmış su püskürttüm dün, bakalım bir işe yarayacak mı. Kafayı yemek üzereyim...

mono_blaine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 13:01   #34
Ağaçsever

kalemkağıt's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Bende de aynı sorun vardı,arapsabunlu su falan da işe yaramamıştı.Ben torfun üzerini ince bir tabaka şeklinde bahçe toprağıyla kaplamakla kurtuldum sineklerden.Kesinlikle işe yarıyor tavsiye ederim..

aleydi ve ali renas beğendi.
kalemkağıt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 07:42   #35
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mono_blaine Mesajı Göster
Dün eve geldiğimde kalanchoe'mun boynunu büktüğünü gördüm, toprağı biraz yoklayınca bu sineklerin toprağın üzerinde gezinip durduklarını farkettim. Daha önce de başıma geldi bu olay ve bir türlü kurtulmayı başaramadım. Bu minik hayvanlar filizleri, koca bitkileri, her şeyi köklerinden yiyorlar anladığım kadarıyla. Bir sürü tohumum ve soğanım boşa gitti bu hayvanlar yüzünden. Şimdi de boynunu bükmüş kalanchoe'yu ve yeni ektiğim, çimlenmek üzere olan tohumları kurtarmaya çalışıyorum ama pek umudum yok. İçine arap sabunu katılmış su püskürttüm dün, bakalım bir işe yarayacak mı. Kafayı yemek üzereyim...
Bence kalanchoenuzun toprağını kontrol edin. Çünkü asıl zararı yapan sineklerin larvaları. Bitki köklerini, tohumları ve soğanları yiyenler larvalar. Larvalar çok ince neredeyse saydam kurtçuklardır. Bitkinizin köklerinde veya gövdeye yakın yerlerde onlardan varsa öncelikle kökleri iyice yıkayın ardından da bitkiye zarar vermeyecek bir ilaç püskürtün. Kökler çok kötü durumdaysa kalanchonuzun sağlam yerlerinden çelik alın. Larvalı toprağı da çöpe atın. Selamlar...

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 08:43   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
yerkirazlarım da minik beyaz sinekler kaynıyor yıkasam da geçmiyor arap sabunu su püskürttüm azalmıyor habire gelip geri konuyorlar çıldıracağım

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 11:34   #37
Ağaçsever

Ömer Durmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Yurtdışı sitelerde okumuştum fakat cesaret edememiştim.Sıvı bulaşık deterjanını bir litre suya bir çay kaşıgı sıvı bulaşık deterjanını koyup püskürtüyorlarmış zarar gelir diye cesaret edemedim

Ömer Durmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 07:52   #38
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Son 3-4 gündür bizim evi de bu küçük siyah sinekler bastı. Havaların ısınmasıyla yumurtadan mı çıktılar anlamadım ama günde en az 50-60 tane öldürmek zorunda kalıyoruz. Yediğimiz yemeğin içine kadar giriyorlar artık. Çözüm olarak net bir şey okuyamadım. Sayın iris41 in şöyle bir yorumu var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Ben evdeki ciceklerin dip köşesine naptalin topu yerleştiriyorum ne örümcek ne torf sinekleri oluşuyor cok rahatım
Umarım bu mesajı görür de nasıl yaptığını detaylı olarak anlatabilir. Gerçekten sıkıntı veriyorlar çünkü.

Başka bir konuda açıklama yapmış. Ben de burada paylaşayım, bu konuyu okuyanlara yararı olur umarım.
Küpe çiçeği, Küpeli (Fuchsia)

"Şu yöntem iyi geliyormuş"dan ziyade, "Ben bu yöntemi kullandım, işe yaradı" önerisi olan ve paylaşan olursa bu öneriyi memnuniyetle okuyacağım

aleydi beğendi.

Düzenleyen gülenmelek : 25-10-2011 saat 07:31
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 19:43   #39
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Belki cevap gelecekti ama dayanamayıp kendi yöntemimi buldum galiba. İlk önce sarı parlak bir naylona fare yapıştırıcısı sürüp naylonu bir yere astım. Ne gelen var ne giden.

Sonra ışığa geldikleri aklıma takıldı. Havlu kağıtlara yapıştırıcıyı sürüp onu da ışıldağa bantladım. Sonuç Eh şimdi acımasızca gelse de bu akşam taze fasulyeyi sineklerle beraber yemeye başlayınca başka çarem kalmadı. Gündüz şarj edip gece sabaha kadar açık bırakacağım ışıldağı. Umarım sineklerden muzdarip olanlara fikir vermiş olurum

(İlk ve acele yapılan acemice oldu ama işe yaradı. Sonraki daha muntazam olacak. Şu an saydım ışıldağın üzerinde 28 tane sinek var ve monitörde hala uçuşanlar da cabası )

Eklenen Resimler

aleydi beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 12:24   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Bütün mesajları okudum.
Öncelikle bilgi paylaşımları için çok teşekkür ederim.

Fırınlamak çok zor geldi bana, Saksı değiştirmekde daha önce yapmadığım bir işlem olduğundan korkutuyor beni, özellikle çiçeklerim çok sağlıklıyken.

Birkaç öneri var arap sabunu ve sıvı deterjan ile ilgili. Acaba deneyen var mı? Birde satılan ilaçlar var acaba işe yarayanı var mı ?
şimdilik yapıştırıcılı çözümü biraz değiştirerek denemeyi düşünüyorum..

M.Çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 20:52   #41
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 3
Torf'a ektiğim bir kaç çeşit sebze tohumum var ve maalesef bu minik sineklerden o kadar çok ki etrafta. Ne yapacağımı bilemeden yazılanları okudum. Fısfısla suluyorum tohumları ve mutlaka nemli tutmam gerekiyor yüzeyi, o yüzden toprağın kurumasını beklemek bu aşamada mümkün değil. Ayrıca yenilmek için üretilen sebzelerin bulunduğu saksılarda oluşan bu sineklerle kimyasal ilaç yöntemiyle mücadele etmek de çok iştah kapatıcı bir yöntem olur

Yarın biryerlerden naftalin bulup, onu denemek en iyisi galiba

Bunları yazarken bile monitörün önünden bir kaç uçuş yapan sinekcik oldu, sinirlerim iyice bozuldu

Sonuçları bildirmeye çalışırım

* Ek olarak şöyle bir öneri var : Toprakta küçük sinekler

aleydi beğendi.

Düzenleyen Rahat : 21-02-2012 saat 20:58 Neden: * Ek öneri...
Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 05:51   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Bitki/Agac Dostu

selam arkadaslar, formunuzu gezerken bu bitkilerdeki sinek sorunlarinizi okudum, ve benimde basima gelmisti uzun ugraslar sonunda ben cözümü buldum, ve bir tek sinek bile yok bitkilerimde,

yapmaniz gereken seyler sunlar, gününde bir at kestanesi agaci bulacaksiniz agac kestaneleri olgunlasip yere düstügü zaman kestaneri toplayip her saksinin yani saksi topraginin üstüne en az 3 - 4 tane kestane koyun ve her saksiya 10 ar damla süt damlatin

yalniz sütü cicek veya agac kökünün dibine damlatmayin biraz uzagina direk olarak topraga damlatin, ve sinek olmayacaktir artik deneyin insallah benim gibi basarili olursunuz,

bilirsinizki at kestane agaclarinda kus yuvagi veya diger bir canli kestanerin ciktiginda barinmaz nedeni ise kestaneler canlilara kovma manyetik gücü veriyor sütte günü geldiginde insanin duymayagi kadar koku saliyor bu sineklerde bu kokudan hic hoslanmiyor ve kayboluyorlar,

insallah yardimim olur eger olmassa bende böyle seyleri cok arastiriyorum baska cözümlerde bulacagiz insallah saygilarimla

uenal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 17:14   #43
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
sayın "uenal" yönteminiz gayet güzel ve işe yarar gözüküyor. Ben de bu sorundan muzdariptim. birkaç zaman önce bir tv programında topraktaki zararlılardan kurtulmak için ısırgan otunu 1 gece suda bekletip saksılara dökmek gerektiğini duydum. uyguladım 1 haftada tüm sinekler ölmüştü.ve 1 sene boyunca hiç sinek çıkmadı. fakat bu sene tekrar çıktılar hem bu yöntemi hem de sizin tavsiyenizi uygulayacağım. bakalım inşaallah kurtulurum. Ayrıca daha başka tavsiyeleri olanların yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum...

aleydi ve ali renas beğendi.
kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 22:15   #44
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Naftalin'i denemeyi düşündüğümü yazmıştım daha önce ben de. Kokusunun evde açıkta çok da iyi olmayacağını düşünerek vazgeçmiştim. Diğer linkte önerilen çay ve çekirdek kabuğunu da sakın denemeyin Çok iyi bir ortam oluyor sineklerin çoğalması için

At kestanelerine bayılırım, denemekte fayda var...

Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 07:53   #45
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Bende aynı sorunu yaşadım ,bu minik sinekler sanki her geçen gün 5 ,6 misli çoğalıyorlardı.Hangi bitkinin içine yumurtladıklarını bulup o saksının topragını değiştirip bikininde köklerini yıkamak sorunu giderir diye düşünüyorum . En azından ben bu şekilde kurtuldum.

falcon00 beğendi.
kedicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 13:57   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
benimde bir tavsiyem var.ayni sorunlari bende yasadim ve yumurta kabuklari ile care buldum.haslanmis veya haslanmamis kabuklari biriktirip ciceklerimin,sebzelerimin diplerine,saksilarina koydum sinekler bitti

yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 06:39   #47
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Kasımpatımdaki minik köpük böceğini öldürdükten sonra yaşadığım vicdan azabından sonra ne olursa olsun öldürmemeye karar verdim. Benim bitkilerimin de bu siyah sineklerle başı dertte, latin tohumlarımı bunların kurtçuklarına kurban verdim.

Çözüm olarak da sulamayı azaltıp çiçeklerin bulunduğu odanın penceresini açıp odayı ve bitkileri havalandırıyorum, toprakta kurtçuklar yok oldu, sinekler de uçuşup duruyor ama azaldılar sanki.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 07:38   #48
Ağaçsever

emre 2000's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Balkondaki uzun saksıma maydonoz tohumu ekmiştim.Tohumların hemen büyüyüp serpileceğini düşünmüştüm.Ama aynı dertten muzdaribim.Sinekler.Uçuşan siyah sinekler

Toprağı değiştiremem ,çünkü maydonozların boyu 1-2 cm falan.Bence de torf yapıyor galiba
Yeni aldığım hazır torf.

YeniBON beğendi.
emre 2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 09:37   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2012
*** sorunlarinizi okudum aynisi benimde basimdaydi cok berbat bir sorun hic gitmiyorlar ve evin her yerini sariyor önlemiyorsunuz onun yüzünden iki cicegim dondu cünkü esim sinirlenip balkona birakti ve sabahina sinek kalmadigi gibi cicegim donmustu cok üzülmüstüm ama cözümünü buldum size tavsiyem bir püskürtmeli bir sise alin bu cam temizleme siseside olabilir icine bol su birakin suyun icine bir caykasik arap sabunu bir caykasigi kabarmatozu ve bir cay kasigi sivi yag birakip topraga püskürtün umarim sonuc alirsiniz . **** at kestanesini kaynatip suyunu topraga püskürtün buda sonuc verir. bayagi uzun oldu sanirim. ))

semanur2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2012, 02:25   #50
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Bu küçük sineklere İngilizcede Fungus Gnats deniliyor yani mantar sivrisineği ya da tatarcığı diyebiliriz.
Adından da anlaşılacağı üzere topraktaki mantarlarla besleniyor. Özellikle torf'ta, fazla sulama sonucunda (çürümüş organik maddelerden kaynaklanan) mantarların aşırı çoğalması onların da doğal olarak çoğalmasını sağlıyor.

Genellikle bitkilere zarar vermediği söylense de bazı bitkilerin köklerine özellikle de küçük fidelerinkine larvaları zarar veriyor. Daha yeni kaybettiğim gülibrişim fideceğinin sorumlusu onlar diye düşünüyorum. Forumda da arkadaşlar soğanlara verdiği zarardan bahsetmişler.

Mücadele için en başta gelen öneri sulamayı minimum düzeyde tutmak ve toprağı havalandırmak ( özellikle güneşlendirmek ). Kendi gözlemlerimde de fazla suladığım saksılarda gözüktüler ve güneşten çok rahatsız oluyorlar.

Bunun dışında :
1- ev yapımı ilaçlar da çok faydalı bilgiler var.
2- Toprağın üstünü 1 cm kadar kumla kaplamak böylece sineklerin saksının içine giriş çıkışını engellemek.
3- Hypoaspis Miles isimli toprak bitleri, bu sineklerin larvaları ile beslendikleri için kullanılabilir.
4- Larvaları öldürücü ilaçlar ya da Bacillus thuringiensis gibi toprakta yaşayan bakteriler kullanılabilir.
5- Yukarıda 1 no'da da var ama sitelerde yazıldığı için burada ayrıca yazmak istedim; tütün-nikotin ile, tespih ağacı (melia azedarach) tohumu ile, sabunlu su ile ilaçlama.

Kaynaklar : bitkivecicek.com/toprak-sinekleri
Colorado Eyalet Üniversitesi
Vikipedia

MeyveliTepe ve aleydi beğendi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 19:23   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Kucuk sineklerden kurtulmak icin DDVP adinda bir tarim ilaci var, onu mutlaka deneyin. Bir cam sil sisesine su doldurun ve 1 kapak bu ilactan karistirin. Sut gibi olacak rengi. Sonra da topragin ustunden puskurtun. 2-3 gunde bir tekrar edebilirsiniz. Sineklerden eser kalmiyor, ustelik bitkiye de zarar vermiyor. Sirf bunu yazabilmek icin uye oldum. Umarim ise yarar.

Muhsin Hanif ve aleydi beğendi.
asu07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 14:01   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2013
At kestanesini denedim. SAKSIYA TOPRAĞIN ÜZERİNE BİRKAÇTANE AT KESTANESİ KOYDUM 100 de 100 sineklere kesin çözüm oldu bilgilendirenlere teşekkür ederim.

fdogru, aleydi ve Seabert74 beğendi.
mustafax3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 16:08   #53
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
bende bir gözlemimi aktarayım , bende de bol miktarda küçük sinek oluyordu. bir ay kadar önce petunya büyütmeye başladım. bir süre dikkat etmemiştim ama sineklerin petunyanın üzerinde öllülerini gördüm. ayrıca petunya saksısında hiç sinek görmedim. bir süre sonra neredeyse hiç sinek kalmadı. başka bir sebep de olabilir ****** ama, başka petunya sahibi arkadaşlar da da durum böleyse çaresi bu mudur acaba?

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 13:52   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Kolay cozum

Arkadaslar selam,

Size babamdan ogrendigim daha kolay iki yontemi soyleyebilirim.

1) Topraga araliklarla bir iki damla kolanya damlatin. Cok vermeyin. Kokusu sinekleri kacirir yaklasamazlar.

2) Aspirini eritip sulama suyunuzla topraga verin, sinekler kesilir.

Iki yontemide denedim, ise yariyor. Ama unutmayin bu sizin bitkiniz sizin sorumlulugunuz.

Saglicakla kalin.

aleydi beğendi.
Cathliam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 10:22   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2013
FACEBOOKU ziyaret edin bosuna kafa yormayin. Resmini ve KARISIMI yapistirdim

FAKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 11:45   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cathliam Mesajı Göster
Arkadaslar selam,

Size babamdan ogrendigim daha kolay iki yontemi soyleyebilirim.

1) Topraga araliklarla bir iki damla kolanya damlatin. Cok vermeyin. Kokusu sinekleri kacirir yaklasamazlar.

2) Aspirini eritip sulama suyunuzla topraga verin, sinekler kesilir.

Iki yontemide denedim, ise yariyor. Ama unutmayin bu sizin bitkiniz sizin sorumlulugunuz.

Saglicakla kalin.
etobur bitkilerde bu yöntemi kullansam sıkıntı çıkarmı saksıları küçük kolonya damlatırsam köke denk gelmesin

kutluay- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2018, 10:01   #57
Yeni Üye

Turuz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2018
Bu sinekler benim bitkilerimin etrafında da dolaşıyordu ama araştırma yaparken şu çözümlerle karşılaştım :

1- Kum ( Larvalar için )

Yetişkin sinekler larvalarını nemli kuma bırakır. Bu kumun üstüne biraz kuru toprak serperseniz sinekler için kafa karışıklığı yaratabilir.

2- Sirke ( Yetişkinler için )

Bu sinekler ve özellikle meyve sinekleri için bir cazibe oluşturur. Sirkeyi küçük bir kaba doldurun. İçine biraz bulaşık sabunu damlatabilirsiniz. Kutu kapaklarını sıkıca kapattıktan sonra sineklerin girecekleri kadar delik bırakın.

Sinekler bu karışım içerisinde boğulacaktır. Fazla sinek dolduğunda karışımı yenileyebilirsiniz.

3- Patates Dilimleri ( Larvalar için )

Patatesi küçük dilimler halinde sorunun yaşandığı yere koyun. Dilimleri bıraktıktan sonra 4 saat bekleyin. ( Bu süre değişebiliyor sanırım ) Larvalar patatesler çevresinde toplanacaktır. Onları elle toplayabilirsiniz.

Ayrıca sayılarına göre durumun ciddiyeti hakkında bir karara varıp yeni bir yöntem belirleyebilirsiniz.

4- Yapışkan Kağıt ( Yetişkinler için )

Sarı yapışkan kağıtlar alarak sineklerin dikkatini buraya çekebilirsiniz. Sinekler sarı kağıda geldiğinde yapışacaklardır. Böylece onları toplayabilirsiniz. Kağıdınızı sorunun yaşandığı yere yakın bir konumda bekletmeniz gerekiyor.

5- Besin Sınıfı Diyatomlu Toprak ( Larvalar için )

Diyatomlu toprak, hem doğal hem de çevreye zehirli olmayan mineralize fosil tozudur.

Bu toprakla işlem yapılırken maske takılmalıdır. Tozların solunması iyi bir sonuç doğurmayabilir.

Diyatomlu toprak, içerisinden geçen herhangi bir böceği fiziksel olarak parçalayan mikroskobik silika parçaları içerir. Bu nedenle hidroponik ( toprak yerine bir sıvı içerisinde yetişen bitki ) bahçelerde çalışmayacaktır. Bu toprağı saksının üstüne veya daha iyisi toprak karışımının içine dökmeniz zarararlılarla mücadele de işe yarayacaktır.

6- Hidrojen Peroksit ( Larvalar için )

Oksijenli su olarakta bilinir. 4 pay su ile bir pay %3'lük hidrojen peroksiti karıştırın. Toprak kuruduğunda sulama yapacağınız zaman bununla sulayın. Toprakta fışkırma tarzı şeyler olabilir. Bunun siteye göre olağan olduğu söyleniyor.

Birkaç dakika içinde bu tepki duracaktır. Bunu duruma göre tekrarlayabilirsiniz.

7- Papatya Çayı ( Sönümleyen bitki için )

Soğuyan papatya çayı böceklerden dolayı sönen bitkiler için iyi gelebilmektedir. Bir bardaklık hazırladıktan sonra sulama kutunuza boşaltın ama öncelikle soğuması gerekiyor.

8- Tarçın ( Larvalar ve sönümlemeler için )

Tarçın tozu sönümleyen bitkiler için iyi gelebilir. Larvaların beslendiği mantarlara karşı öldürücüdür. Fakat Seylan tarçını veya gerçek bir tarçın kullanmalısınız. ( Kaliteli bir tarçın kesin sonuç verebilir. )

Bu tarçın tozunu toprağın üstüne tabaka oluşturacak şekilde serpin. Gerekirse birkaç haftada bir tekrarlayın. Bu solucanları öldürebilir bu yüzden deney tarzı işlemlerde kullanmayın.

9- BT – Bacillus thuringiensis ( Larvalar için )

Bacillus thuringiensis (Bt), birçok türde solucan, tırtıl, larva ve böceği öldüren, doğal olarak ortaya çıkan bir bakteridir. Gnatrol, Knock Out Gnats gibi isimlerle satılır. Yalnızca İsraelensis ve H-14 olarak adlandırılan çeşidi işe yarar.

10 - Faydalı Nematodlar ( Larvalar için )

Steinernema feltiae adlı nematod larvalar için öldürücür. Toprağa bırakıldıklarında onlar için öldürücü bir bakteri salgılar.

11- Neem Yağı

Neem yağı bu sinekler için öldürücü etki yaratabilmektedir. Hasattan birkaç gün öncesine kadar kullanılabilir.

12- Öneriler

Toprağı yoğun sulamamanız bu gelişimi yavaşlatacaktır. Ayrıca turba veya kompost topraklar larva gelişimine daha yatkındır. Bunun yerine perlit toprak kullanılabilir. Toprak üzerinde çürük bitki veya benzeri kalıntılar bulunmamalıdır.

Turuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 17:16   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2020
Küçük siyah sinekler için tavsiye

Merhaba arkadaşlar,

Bende de aynı sinekler problemi vardı ve son zamanlarda sayısı o kadar çok arttı ki internette çare aramaya başladım.
Bende ki sineklerin sebebi ağaç tohumlarını ekerken kullandığım torftu.
Burada yazan tavsiyelerden üzerine toprak ekleme, sulamama vb pekçok şeyi yaptım fakat kurtulamadım.
Sonrasında elimde elektrikli süpürge ile sabah akşam uçanları çekmeye başladım.
Fakat sonraki gün toprakta yenilerini görüyordum.
En son aklıma saksının üzerini kalın şeffaf bant ile bantlamak geldi.
Bu şekilde azaldılar fakat altından yine çıkmaya devam ettiler.
Bu defa hem altını hem de üstünü bantladım. Sonraki 2 gün içinde tüm sinekler kayboldu.
Bu sayede bitkiler oluşan nemli ortamda hem daha iyi gelişiyor hem de daha az sulamam gerekiyor.

Ağacı veya çiceği bu yönteme uygun olanlar deneyebilir.

Not: Bantlarken sineklerin girip çıkmasına izin verecek delik bırakılmamalıdır.

Eklenen Resimler

1sezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 10:11   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1sezgin Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Bende de aynı sinekler problemi vardı ve son zamanlarda sayısı o kadar çok arttı ki internette çare aramaya başladım.
Bende ki sineklerin sebebi ağaç tohumlarını ekerken kullandığım torftu.
Burada yazan tavsiyelerden üzerine toprak ekleme, sulamama vb pekçok şeyi yaptım fakat kurtulamadım.
Sonrasında elimde elektrikli süpürge ile sabah akşam uçanları çekmeye başladım.
Fakat sonraki gün toprakta yenilerini görüyordum.
En son aklıma saksının üzerini kalın şeffaf bant ile bantlamak geldi.
Bu şekilde azaldılar fakat altından yine çıkmaya devam ettiler.
Bu defa hem altını hem de üstünü bantladım. Sonraki 2 gün içinde tüm sinekler kayboldu.
Bu sayede bitkiler oluşan nemli ortamda hem daha iyi gelişiyor hem de daha az sulamam gerekiyor.

Ağacı veya çiceği bu yönteme uygun olanlar deneyebilir.

Not: Bantlarken sineklerin girip çıkmasına izin verecek delik bırakılmamalıdır.
Sezgin bey merhaba öncelikle iyi bayramlar.
Yaptığınız işlem şuan için işe yaramış gözükse de sineklerin yumurtlaması için bol nemli bir ortam oluşturmuşsunuz bu yumurtalar çatlayıp larvar çıkmaya başladığında ise beslenmek için ilk hedefleri ne yazık ki bitkiniz kökleri olacak. Bu döngü böyle devam ettiği sürece bitkinizi kaybetme riski ile karşı karşıya geleceksiniz. Ayrıca hava akımı olmaması ve nem yüzünden köklerde çürüme, küflenme olası.
Gelelim çözüm önerime oksijenli su bende çok hızlı etki etti. En önemlisi direk olarak larvaları hedef aldığı için ağacımın kuruması durdu. Geride kalan erişkin formlarıyla da etkili bir mücadele yöntemi bulursanız kısa süre içerisinde bu işi çözebilirsiniz.

Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2021, 21:35   #60
Yeni Üye

zaman00's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Wink Torf sıneklerıne karsı sogan kabugu

merhaba saksi topraklarinda ve toflarinda olusan kucuk siyah torf sinekleri icin , soganin kahverengi dis kabuklarini 5 10 gun suda bekletip saksiyi suladiklarinda sineklerin öldügunu soyleyenler var. Hic deneyen oldumu gercekten kalici bir cozummu ? deneyen arkadaslar deneyimlerini paylasirsa cok sevinirim.

zaman00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024