agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2020, 19:01   #1
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Diatomik toprak

Uzun zamandır süren Termit sorunum yüzünden her çareyi denedim en son diatom aldım....çok fazla yazı okudum 2 çeşit diatom aldım 1-2 mm olanlarını tavuklara altlık olarak kullandım,oldukça başarılı oldu pislikler topaklandı ve bulaşıklığı gitti, ayrıca kara sinekler azaldı ve tavuk biti gibi kan emicileri de uzaklaştırdığı ve hatta öldürdüğü ile ilgili yazılar vardı umarım ona da yarar.
Firma tarımda kullanıldığını hatta organik sınıfında olduğunu söyledi...toprağın su tutma kapasitesini arttırdığından ,kısmi gübre özelliği olduğundan bahsetti.
Konunun başında da dediğim gibi Termit için aldım ....yazılara göre temas eden tüm böceklerin derilerini kurutuyor ve ölümlerine sebep oluyormuş forumda bununla ilgili hiç yazı yok mikron düzeyinde diatomu kaolin kili gibi sulandırıp yaprak biti gibi böceklerde kullanan,**** tarımda toprak için kullanan varmı?

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2020, 22:10   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
https://blog.meyvelitepe.org/2017/08...rsiz-mucadele/

Burada var. Termit dahil akarlar için işe yarayan pudra formundaki tanecikler.

guneydefne beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2020, 09:48   #3
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Yazınızı okumuştum ama toprakta gübre olarak ya da yaprak biti gibi zararlılarla mücadele anlamında yazı göremedim.

Eski 05-11-2020, 10:00   #4
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

https://blog.meyvelitepe.org/2012/10...aci-olunurmus/
Yazınızda bu linki kaçırmışım burada fotoğrafları olan böcekleri öldüren ilacın **** maddenin adı nedir yazarmısınız

Eski 05-11-2020, 10:24   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneydefne Mesajı Göster
https://blog.meyvelitepe.org/2012/10...aci-olunurmus/
Yazınızda bu linki kaçırmışım burada fotoğrafları olan böcekleri öldüren ilacın **** maddenin adı nedir yazarmısınız
d-limonen

Yapraklı bitkilerde kullanmak için özel bir formülasyon hazırlamak lazım.

guneydefne beğendi.
Eski 05-11-2020, 13:07   #6
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Sayın Meyveli tepe diatomla ilgili yazılardan beynim pekmez kıvamına gelmişken,
şimdide d- limonen i çıkardınız teşekkür ederim
Öncelikle diatomu kaolin kili gibi sulandırıp yapraklara sıksak böcekleri öldürürmü...denediniz mi?
d-limonen internette
https://www.katkideposu.com/500-GR,P...xoC6UQQAvD_BwE
var ama yazılarınızda sahtesinden bahsetmişsiniz orjinalini kg bazında bulabiliniz mi?
Not:bir yazınızda yukarıdaki ürünü kullandığınızdan bahsetmişsiniz ...Sanırım suyla seyrelttiniz oranı ve kullanma sıklığını yazarmısınız

Düzenleyen guneydefne : 05-11-2020 saat 13:32 Neden: Not
Eski 05-11-2020, 14:35   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Diyatomu su ile karıştırıp bitlere uygulamayı hiç denemedim, işe yarar mı bilmiyorum ama yararsa da çok etkili olacağını sanmam. Yaprak bitleri fazla haraket etmiyorlar ve diyatom taneciklerinin mekanik tahribatı için biraz büyükler. Diyatom, kuru toz olarak akarlara çok etkili.

Verdiğiniz linkten aldığım malzeme iyi çıktı.

d-limonen, bitkiler dışındaki uygulamalarda çok etkili. Bitkilerde fitotoksite yapma riski var. Çok küçük oranlarda kullanılması gerekiyor. Bir yağ olduğu için de doğrudan su ile karışmadığından özel bir emülgatör formülasyonu gerekiyor.

d-limonen'i aktif madde olarak kullanan bir pestisit var. Konsantre formülde litrede 60 gr d-limonen kullanılmış. Uygulamada bu konsantreden %1 kullanılıyor.

Yakın zamanda özel bir emülgatör kullanarak bu formülasyonu taklit ettim ve fitotoksite testi yaptım. Bir problem olmadı. Fakat bu çok düşük d-limonen konsantrasyonunun zararlılar üzerindeki etkilerini gözlemlemek için henüz fırsat olmadı. Baharda deneyeceğim. İşe yarar ise, kullanılan d-limonen miktarı çok düşük olduğu için maliyeti de çok düşük oluyor.

guneydefne beğendi.
Eski 09-11-2020, 17:08   #8
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Arkadaşlar 10 gün önce aldığım 2 çuval diatom toprağının sonuçlarını paylaşayım.Tavuk altlığı olarak kullandığım 1-2 mm diatom renginden ve formundan hiç bir şey kaybetmedi ,pislikler topaklandı ,kara sinekler kümese girmez oldu.Termit için aldığım pudra görünümündeki ürün iş yaptımı ,mevsimden dolayı termitlermi yok oldu bilemiyorum ...ama şu an için termit saldırısı bitti.
Sayın Meyveli tepenin bir yazısında gördüğüm Omde madencilik ten Orhan ve Emre beylerin ürününü kullandım.Teknik destekleri için teşekkür ederim .Genelde bu tür büyük ölçekli firmalar çuval bazında satış yapmıyorlar.
Diatom almak isteyenler için https://www.instagram.com/omdemadencilik/
Arkadaşlar ton bazında alım yapmak istiyorum diatomu fide altlarına su ve sıvı gübreyi hapsetecek şekilde kullanabilirmiyim deneyimi olan arkadaşlar varmı?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024