agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-09-2020, 18:26   #1
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Kök boğazını kesen yavru böcekler

Arkadaşlar bu böcekler 2 mm boyunda sarımsı renkte, biraz daha irilerinse kafaları kırmızımsı ve kafasında kıskaça benzer uzantıları var . Bitkilerin köklerini ve kök boğazını kesip oradan yukarı doğru tüneller açıyorlar ve parmak kalınlığındaki gövdenin içinde 40-50 adet gördüm . Dana burnu yavrusu olduğunu düşünerek , ceviz yaprağı sabunlu su gibi yöntemler denedim ,bu arada etrafta dana burnu yuvası görmedim, ama bir işe yaramadı. Önerilerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2020, 11:21   #2
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Lütfen bir kişi cevap yazabilir mi?

Eski 13-09-2020, 07:07   #3
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Fotografı beyaz zemin üzerinde, yakından ve net çekebilir misiniz?
Google görsellerde o fotografı aratabilirseniz, bulunabilir.

guneydefne beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 09:57   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim ölmüş veya çürümüş küçük ağaçlarda gördüğüm bir böcek. Karıncaya benziyor ancak beyazımsı bir şey. Gördüğümde ilk aklıma gelen böcek termit oldu. Aynı termite benziyorlar çünkü. Bizim iklimde olmaz diye düşündüm. Çok sıkıntı veriyor ise kimyasal ilaç kullanmak durumundayız.

guneydefne beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 06:44   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Türkiye'de de termit yaşayabiliyormuş. Üç tür olduğu düşünülüyor. Bu şekilde bakarsanız belki sorunu çözebilirsiniz. Borik asitten yapılmış ilaçlar olmasına rağmen çok dikkatli kullanılması insan ve hayvanların ulaşamayacağı şekilde kullanılabileceğinden bahsediliyor.

Eski 29-09-2020, 09:03   #6
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Muda nickli arkadaşın Termit tespitine itibar etmemiştim ,çünkü Türkiyede olmadığını düşünüyordum .İnternet fotoğraflarına bakınca bire bir aynı olduğunu gördüm,çok okudum ve oldukça ümitsizim depolar tamamen ahşaptan yapılma bunlara bulaşır mı,bahçeye yayılma hızları nedir bilemiyorum.Bursa da 2 ziraatçi arkadaştan kimyasal ilaç aldım sağolsunlar dana burnu zannedip kepeğe karıştırılan ilaç verdiler bu ilaçları internetten arattırınca dana burnu ilacı da olmadığını gördüm...tabi 5-6 m2 lik bir alana bu kadar zehir atınca şimdilik ne varsa ölmüş görünüyor.Baharı korkuyla bekliyorum...

Eski 02-10-2020, 12:48   #7
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Arkadaşlar 10 gündür Termit saldırısı olmamıştı,bu gün aynı bölgede yine bitkiler kesilmiş ...bu kadar zehire rağmen hala devam etmesine inanamıyorum.Lütfen Termit için toprağa atılan bir ilaç tavsiyesi...

Eski 02-10-2020, 13:10   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Termit karınca kolonisi gibi büyük bir böcek ordusu. Asıl buz dağının altında kalan büyük kısım muhtemel yeraltında veya ağaç içlerinde. Kraliçeler dahil tamamını öldürmedikçe büyük sıkıntı. Arının kovanı gibi koloninin yaşadığı yeri bulmanız gerekiyor. Tabi ki bir yerine birçok yerde de koloni oluşturmuş olabilirler. Toprağın her tarafını zehirlerseniz bu durumda başka canlılar gibi size de zararı olacaktır. Borik asit ile ilgili internette arama yapabilirsiniz demiştim.

https://tr.goodkitchendesign.com/how...d-powder_34122

https://sagligabiradim.com/evdeki-te...kurtulursunuz/

Başka linkler de vardır. Bu linklerin birinde birinde sıkıntı olabilir. Blacklist bulaştığı için net17.biz sitenizdeki bağlantınızı güvenli bir şekilde kestik şeklinde antivürüs proğramından uyarı aldım.

guneydefne beğendi.
Eski 05-10-2020, 17:22   #9
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Çok teşekkür ederim ...ziraatçiler danaa burnu zannettikleri ve kimyasaldan başka çare olmadığını söyledikleri için ilaçlar aldım,şimdi ise verdikleri kepekli karışımı yemedikleri için ölmediklerini söylüyorlar tavsiyeniz üzerine
https://www.hepsiburada.com/forscher...m-HB00000E6Y52 bunu aldım ancak galiba sıvı formda bir ilaç ,kartonu ıslatıp hamur haline getirin içerisine şeker,süt ve ilaç üçlüsünü emdirin diyorlar(bunu nerede okuduğumu hatırlamıyorum)birde diatom denilen bir toz var bundanda alsam yararı olurmu?
Dediğiniz gibi ağaçlara bakacaağım ama bildiğim kadarıyla termitler gece aktif...

Eski 06-10-2020, 00:14   #10
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
İç mekan bitkisi ise önce bir komple saksı toprağı karışımı yenilense nasıl olur ?

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2020, 10:56   #11
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
İç mekan bitkisi ise önce bir komple saksı toprağı karışımı yenilense nasıl olur ?
Saksı komple suya sokulursa bence hepsi yüzeye çıkar ancak benim sorunum dış mekanda tamda fundalıklara yakın bölgede...henüz zeytinliklerin ve tarlaların içinde bir sorun yok ,şu an için 10 m2 lik bir alanda tahribat var ama bahara yayılırlarsa ne yaparım bilemiyorum

Eski 15-10-2020, 17:58   #12
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Kartona süt,şeker,borik asit denememde işe yaramadı sanırım zehiri yemiyorlar,halen kök boğazları kesiliyor.Çevrede karınca yuvaları olmasına rağmen ne ağaçlarda nede toprakta termit göremedim.

Eski 15-10-2020, 20:31   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Herhangi bir sıvıyı püskürtseniz bunlara temas ettirebilecek durumda mısınız, yoksa tamamen gizliler mi?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2020, 08:01   #14
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Bitkilerin kök boğazları 45 derece açıyla yarısına kadar kesiliyordu, uzu süre dana burnu zannettim. Bir gün biberlerin birinin biraz solgun olduğunu gördüm kökü sökünce gövdenin iç ortasından yukarı doğru tünel açtıklarını gördüm belki 50 tane vardı.Daha sonra ölen bir çok biberde 1 -2 taneden fazla görmedim.Anladığım kadarıyla bitki gövdesindeki besin bitene kadar oradalar sonrasında yuvalarına çekiliyorlar.Hiçbir zaman toprak üstünde görünmüyorlar.Bir çok zehirli yem denedim şekerli,sütlü,kepekli karışımlar...sanırım tatlarını beğenmiyor ve yemiyorlar.Her yeri kazdım ağaç gövdelerine baktım hatta kısmi kuru gövdeleri kestim bir tane bile göremeedim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024