agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2019, 16:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2019
Ülkemizde don olayı 'hiç görülmeyen' mikro iklim bölgeler mevcut mu?

Videolar dikkat çekici ve dolayısı ile bazı bölgelerde sanırım don olayı riski görünüyor.

*Ancak, denize birkaç metre olan sıfır kıyılarda don riski oluyor mu?

*Kıyılara en yakın bölgeler ile iç kesimler arasındaki sıcaklık derece farkı nedir? [en aşağıda şemayı paylaştım]

Eklenen Resimler

Düzenleyen cevval : 11-01-2019 saat 16:23 Neden: Görsel yükleme sorunu
cevval Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 17:02   #2
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bence Türkiyede don riski hiç görülmeyen bir yer yoktur. Bir kaç saat önce Antalyadaki arkadaşımla telefonda görüştüm; buralar bile çok soğuk dedi. İklimlerinde değiştiği varsayılırsa sanırım bizim ülkemizde öyle bir yer yok...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 19:02   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Anamur, Tarsus, İskenderun arası özellikle güneye bakan tarafları ülkemizin don riski en düşük yerleri. Ama risk ne kadar fikrim yok.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 18:31   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2019
Çoğu yerde akdeniz şeridinde, denize çok çok yakın kıyılarda ve sanırım kıyılardan içe doğru 20 metre içeriye kadar don olmayacağını tahmin ediyorum (iddiam sahillerin tamamında değil elbet de, ama çoğu yerde)

İç yerleşim merkezlerinde ise; anamur, muzkent, bozburun, iskenderun, kumburnu gibi yerlerin bazı, çok nadir kesimleri nin de don görmediği kanaatindeyim.

Akdeniz bile olsa, onun dışında çoğu iç yerleşim yeri don görebilir.

MUĞLA Bodrum havuz suyu derecesi ile deniz suyu derecesi arasındaki fark dikkat çekici!

Sahil civarında, 20 metre mesafe civarında, azınlıkta bile olsa 'bazı kıyılarda' yinede don olayı nadiren görülebilir.

Verilere bakılırsa akdeniz suyu neredeyse tropik bir su sıcaklığını taklit ediyor. Dolayısı ile Ocak ayında bile denize girmek mümkün gibi görünüyor.

Ayrıca bakınız: http://www.agaclar.net/forum/palmiye/42811.htm

Eklenen Resimler

Düzenleyen m.sancak : 12-01-2019 saat 18:58 Neden: Yazım kuralları
m.sancak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 07:25   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.sancak Mesajı Göster
Çoğu yerde akdeniz şeridinde, denize çok çok yakın kıyılarda ve sanırım kıyılardan içe doğru 20 metre içeriye kadar don olmayacağını tahmin ediyorum (iddiam sahillerin tamamında değil elbet de, ama çoğu yerde)

İç yerleşim merkezlerinde ise; anamur, muzkent, bozburun, iskenderun, kumburnu gibi yerlerin bazı, çok nadir kesimleri nin de don görmediği kanaatindeyim.

Akdeniz bile olsa, onun dışında çoğu iç yerleşim yeri don görebilir.

MUĞLA Bodrum havuz suyu derecesi ile deniz suyu derecesi arasındaki fark dikkat çekici!

Sahil civarında, 20 metre mesafe civarında, azınlıkta bile olsa 'bazı kıyılarda' yinede don olayı nadiren görülebilir.

Verilere bakılırsa akdeniz suyu neredeyse tropik bir su sıcaklığını taklit ediyor. Dolayısı ile Ocak ayında bile denize girmek mümkün gibi görünüyor.

Ayrıca bakınız: http://www.agaclar.net/forum/palmiye/42811.htm
Sizin işiniz gücünüz mü yok kuzum? Neden böyle boş depresyonik ve saçma ötesi bir işe kafa patlatıyorsunuz, gidin dünyayı falan gezin, ya da nebiliyim filtre kahve için. Ha ha ha

Sensеnol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 10:26   #6
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Aşağıdaki linkte don bölge ve tarihlerini bulabilirsiniz.

https://www.mgm.gov.tr/tarim/zirai-d....aspx?s=takvim

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 17:34   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2019
Don riski görülmeyen yerler vardır mutlaka ama meteoroloji her yeri tek tek ölçmez, sanırım amerika birleşik devletleri bu konuda çok hassas ve adım başı ölçümler yapmışlar.

Rekort marka gübre var, bitki kökleri için rekort gelişim mucizeymiş, bence don riski için bunu denemek daha iyi. Baksanıza kurumakta olan ağaçları bile canlandırmış, hatta toprağı nemli tutup kurak mevsimlerde su ihtiyacına da hiç gerek kalmıyormuş.

Düzenleyen Menengiç Sabunu : 14-01-2019 saat 17:43 Neden: video ekledim
Menengiç Sabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2019, 15:22   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2019
LİNK: Ocak ayında; şu bölgede, bu iki nokta arasındaki sıcaklık farkı kaç derecedir?

sabunlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 23:13   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Anamur, Tarsus, İskenderun arası özellikle güneye bakan tarafları ülkemizin don riski en düşük yerleri. Ama risk ne kadar fikrim yok.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bence Türkiyede don riski hiç görülmeyen bir yer yoktur. Bir kaç saat önce Antalyadaki arkadaşımla telefonda görüştüm; buralar bile çok soğuk dedi. İklimlerinde değiştiği varsayılırsa sanırım bizim ülkemizde öyle bir yer yok...
Donmayan kıyılar varmı kesin bilgim yok. Lakin akdenizde donan kıyılarda gördüm, fakat don olayı görülen kıyılarda, eksi dereceler iç kesimler kadar uzun sürmüyor, tekrar kısa sürede yumuşuyor...

Düzenleyen evet sıradaki : 01-03-2019 saat 23:17 Neden: alıntı
evet sıradaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 06:03   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alanya don görebiliyor ama bildiğim kadarıyla Anamur don görmüyor ( Mikroklima alanı )
Bursada Kumyaka ve Karacaali var
Muğla'da da Bodrum don görmüyor sanırım bu bölgeler Mikroklima alanı.

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 18:00   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chuckybebek79 Mesajı Göster
Alanya don görebiliyor ama bildiğim kadarıyla Anamur don görmüyor ( Mikroklima alanı )
Bursada Kumyaka ve Karacaali var
Muğla'da da Bodrum don görmüyor sanırım bu bölgeler Mikroklima alanı.
Mikroklima demek, don olayı yaşanmayan bir yer anlamına gelmez. Mikroklima: yaygın bir iklim bulunan bölgenin tamamında yaşanan genel iklim düzeyine aykırı koşulları olan yerlere denir. Mikroklima, biraz sıcak ya da biraz serin farklılıklar gösteren, azınlıkta marjinal kalan, yani bu iklim bölgelerinde yaşanan farklı kısımlara verilen bir sıfat yahut tanımlama şeklidir.

Örneğin hawaii adalarının ekseri yerlerinde ılıman tropikal iklim görülmektedir, bazı azınlıkta kalan yüksek tepe veya kuzey kıyılarda ise serin akdeniz iklimi gibi mikroklima iklimlerede rastlanmaktadır. Tıpkı bunun gibi, tipik akdeniz iklimi içerisinde bazı bölgelerde akdenizden kısmen sıcak yahut serin kalabilen nadir türdeki iklimlere mikro iklmim adı verilir.

Lakin şu varki, dünyada akdeniz iklimleri içerisinde sıcak bile olsa, hiç bir mikro iklim bölgesi tropikal iklim özelliklerini taklit edebilecek kadar sıcak kışlara sahip bir mikroiklim düzeyine erişkin nitelikte değildir.

Bilinçaltı yanılsaması bizi bu tahmine götürüyor olabilir, genelde tatil için uğradığımız yaz sezonunda ziyaret ettiğimiz güney illerimizi, kışın pek serin olarak tahayyül edemiyoruz... Adana örneğin, bu şehir belki yaz mevsiminde maldivlerden bile kavurucu ve kasvetli, rahatsız edecek kadar boğucu bir iklime sahip olmasına rağmen, ocak ayında dondurucu ayazlara tanık olabileceğiniz şehirlerden biridir, mesela bodrum, adanaya nisbeten aynı boğucu yaz sıcakları yaşanan bir belde.

Türkiyede don olayı görülmeyen bir bölge yüksek ihtimal bulunmamaktadır. Kaldıki dünyada, henüz 24 derece enlemlerde bulunan ülkelerde bile don olayı riski söz konusu iken, 36 derece enlemde bulunan akdeniz bölgemiz için de, don yaşanmayan bir bölge olması imkansız gibi görünüyor, eğer gerçekten gözümüzden kaçan varsa da lütfen kaynağını belirtin. SEVGiLER.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sensеnοl : 03-03-2019 saat 18:34 Neden: noktalama eksikleri
Sensеnοl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 19:51   #12
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sensеnοl Mesajı Göster
Mikroklima demek, don olayı yaşanmayan bir yer anlamına gelmez. Mikroklima: yaygın bir iklim bulunan bölgenin tamamında yaşanan genel iklim düzeyine aykırı koşulları olan yerlere denir. Mikroklima, biraz sıcak ya da biraz serin farklılıklar gösteren, azınlıkta marjinal kalan, yani bu iklim bölgelerinde yaşanan farklı kısımlara verilen bir sıfat yahut tanımlama şeklidir.

Örneğin hawaii adalarının ekseri yerlerinde ılıman tropikal iklim görülmektedir, bazı azınlıkta kalan yüksek tepe veya kuzey kıyılarda ise serin akdeniz iklimi gibi mikroklima iklimlerede rastlanmaktadır. Tıpkı bunun gibi, tipik akdeniz iklimi içerisinde bazı bölgelerde akdenizden kısmen sıcak yahut serin kalabilen nadir türdeki iklimlere mikro iklmim adı verilir.

Lakin şu varki, dünyada akdeniz iklimleri içerisinde sıcak bile olsa, hiç bir mikro iklim bölgesi tropikal iklim özelliklerini taklit edebilecek kadar sıcak kışlara sahip bir mikroiklim düzeyine erişkin nitelikte değildir.

Bilinçaltı yanılsaması bizi bu tahmine götürüyor olabilir, genelde tatil için uğradığımız yaz sezonunda ziyaret ettiğimiz güney illerimizi, kışın pek serin olarak tahayyül edemiyoruz... Adana örneğin, bu şehir belki yaz mevsiminde maldivlerden bile kavurucu ve kasvetli, rahatsız edecek kadar boğucu bir iklime sahip olmasına rağmen, ocak ayında dondurucu ayazlara tanık olabileceğiniz şehirlerden biridir, mesela bodrum, adanaya nisbeten aynı boğucu yaz sıcakları yaşanan bir belde.

Türkiyede don olayı görülmeyen bir bölge yüksek ihtimal bulunmamaktadır. Kaldıki dünyada, henüz 24 derece enlemlerde bulunan ülkelerde bile don olayı riski söz konusu iken, 36 derece enlemde bulunan akdeniz bölgemiz için de, don yaşanmayan bir bölge olması imkansız gibi görünüyor, eğer gerçekten gözümüzden kaçan varsa da lütfen kaynağını belirtin. SEVGiLER.
Tabikide her bölge don görebilir ancak bilmediğiniz şey donun ne kadar uzun süre devam ettiği yukarıda örnek verilen yerlerde de don görülse bile bu don bitkilere zarar vermeyecek derecede kısa sürüyor örneğin Karacaali , Büyükkumla , Kumyaka , Eğerce gibi bölgeler diğer yerlere göre kışın daha sıcak oluyor ve çok nadiren don olayı gerçekleşiyor ki o da hafif oluyor yani bu bölgelerde bile tropikal meyveler yetiştirilebilirken Akdeniz'de yetişmeme ihtimali çok ama çok düşük bir ihtimal eğer birgün Mudanya ya yolunuz düşerse dışarda dikili muz ve avokado ağaçlarına dikkatlice bakmanızı öneririm ki meyve dahi veriyorlar
Altta verdiğim linkide inceleyebilirsiniz
http://www.mudanya.bel.tr/Haberler/5...iskiriyor.html
GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 21:24   #13
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Tabikide her bölge don görebilir ancak bilmediğiniz şey donun ne kadar uzun süre devam ettiği yukarıda örnek verilen yerlerde de don görülse bile bu don bitkilere zarar vermeyecek derecede kısa sürüyor örneğin Karacaali , Büyükkumla , Kumyaka , Eğerce gibi bölgeler diğer yerlere göre kışın daha sıcak oluyor ve çok nadiren don olayı gerçekleşiyor ki o da hafif oluyor yani bu bölgelerde bile tropikal meyveler yetiştirilebilirken Akdeniz'de yetişmeme ihtimali çok ama çok düşük bir ihtimal eğer birgün Mudanya ya yolunuz düşerse dışarda dikili muz ve avokado ağaçlarına dikkatlice bakmanızı öneririm ki meyve dahi veriyorlar
Altta verdiğim linkide inceleyebilirsiniz
MUDANYA TOPRAĞINDAN BEREKET FIŞKIRIYOR
Tarımla yakından ilgilisiniz. Bu nedenle yazıyorum.
Rize de mandalina yetişir. Batum da limon bahçesi vardı. Arbotaryum a gitmişitm. Tropikal bölge ağaçları görmüştüm. Bu ağaçların oralarda ayakta kalabiliyor olması, farklı iklime uyum gösterebildiğini belirtiyor. Ancak, her yıl ürün alınamıyor. Meyveler yeterli olgunlukta olmuyor vb. olumsuzluklar dinledim.
Güney bölgelerinin meyveleri için, Mudanya benzer sorunlara gebe olmak durumunda. Bitki-İklim koşulları ilişkisi bilimsel anlamda belirli ve açık bir ilişki. Mudanya da muz bahçesi olmaz, olamaz. Zorlamamak gerek.
Muğla Gökova da her şey yetiştirilir derler. Muz ağaçları en büyüğü 10 cm olacak kadar meyve hevengi veriyor. (Alanya da mevsim başlangıcında gördüğünüz şekilde veriyor. Fark yok. Kaldı ki Alanya'da da sera içinde yetiştirebiliyorlar.) Daha fazla büyümüyor, olgunlaşmıyor ve dalında bırakırsanız çürüyor. Muz meyve döneminde iken don ya da sert gece soğuğu olmaz. Mevsim sıcak mevsimi. Ham haliyle toplayıp, elma ile birlikte kağıt kaplı ortamlarda olgunlaştırarak yiyorlar.
Aynı düşünceyi sürdüreyim. Hatay Amik Ovası. Muz yetiştirilen bir bölgemiz değil. Enlemi tutar, Akdeniz iklimidir. Bitkinin beklentisini karşılamayan bir şeyler var. Genel anlamda benzerlik de yeterli olmuyor.

Düzenleyen Portakal Rengi : 03-03-2019 saat 21:25 Neden: noktalama
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 21:30   #14
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Tarımla yakından ilgilisiniz. Bu nedenle yazıyorum.
Rize de mandalina yetişir. Batum da limon bahçesi vardı. Arbotaryum a gitmişitm. Tropikal bölge ağaçları görmüştüm. Bu ağaçların oralarda ayakta kalabiliyor olması, farklı iklime uyum gösterebildiğini belirtiyor. Ancak, her yıl ürün alınamıyor. Meyveler yeterli olgunlukta olmuyor vb. olumsuzluklar dinledim.
Güney bölgelerinin meyveleri için, Mudanya benzer sorunlara gebe olmak durumunda. Bitki-İklim koşulları ilişkisi bilimsel anlamda belirli ve açık bir ilişki. Mudanya da muz bahçesi olmaz, olamaz. Zorlamamak gerek.
Muğla Gökova da her şey yetiştirilir derler. Muz ağaçları en büyüğü 10 cm olacak kadar meyve hevengi veriyor. (Alanya da mevsim başlangıcında gördüğünüz şekilde veriyor. Fark yok. Kaldı ki Alanya'da da sera içinde yetiştirebiliyorlar.) Daha fazla büyümüyor, olgunlaşmıyor ve dalında bırakırsanız çürüyor. Muz meyve döneminde iken don ya da sert gece soğuğu olmaz. Mevsim sıcak mevsimi. Ham haliyle toplayıp, elma ile birlikte kağıt kaplı ortamlarda olgunlaştırarak yiyorlar.
Aynı düşünceyi sürdüreyim. Hatay Amik Ovası. Muz yetiştirilen bir bölgemiz değil. Enlemi tutar, Akdeniz iklimidir. Bitkinin beklentisini karşılamayan bir şeyler var. Genel anlamda benzerlik de yeterli olmuyor.
Size katılmıyorum çünkü siz Mudanyalı ve ya Bursalı değilsiniz buranın hiçbir şeyini doğru düzgün bildiğinizden bile emin değilim ayrıca muz Antalya'da bile serada oluyor diyorsunuz da hiç Yakacık taraflarına bakma fırsatınız oldumu olmadıysada dikkatli bakmanızı öneririm , kusura bakmayın ama bir tutturmuşsunuz Bursa soğuk biryer hiçbir şey olmaz bana yalanlarla gelmeyin ben kendim yetiştiriyorum bazılarını da konuşuyorum , birşeyi bilmeden ortaya laf atmayın!!! Bir tutturmuşsunuz o olmaz bu olmaz bu işleri yapacak insanların da hevesini kırmayın ülkemizde birçok tropikal meyve yetiştirilebiliyor sizde hala inkar etme peşindesiniz

chuckybebek79 beğendi.

Düzenleyen siflera12 : 04-03-2019 saat 05:07
Eski 04-03-2019, 21:00   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2019
Alıntı:
Size katılmıyorum çünkü siz Mudanyalı ve ya Bursalı değilsiniz buranın hiçbir şeyini doğru düzgün bildiğinizden bile emin değilim ayrıca muz Antalya'da bile serada oluyor diyorsunuz da hiç Yakacık taraflarına bakma fırsatınız oldumu olmadıysada dikkatli bakmanızı öneririm , kusura bakmayın ama bir tutturmuşsunuz Bursa soğuk biryer hiçbir şey olmaz bana yalanlarla gelmeyin ben kendim yetiştiriyorum bazılarını da konuşuyorum , birşeyi bilmeden ortaya laf atmayın!!! Bir tutturmuşsunuz o olmaz bu olmaz bu işleri yapacak insanların da hevesini kırmayın ülkemizde birçok tropikal meyve yetiştirilebiliyor sizde hala inkar etme peşindesiniz

İthal tropikal muz bir zamanlar yerli muzun ayağını kaydırmak üzereyken devlet önlem aldı ve tatsız tuzsuz en önemlisi aromasız muzları yemek zorunda kaldık. Böylece muzun tadını unuttuk, milliyetçilik yapacağız derken yerli malı derken gerçekleri gözardı etmemek gerekir, bildiğim kadarı ile çoğu tropikal meyve, akdeniz şartlarında yetişse bile aynı lezzet de olamayabiliyor, kiviyi bu konunun dışında tutuyorum. Çünkü ülkemizde, yeni zellandadan bile daha lezzetli kiviler yetiştiğini iddia edenler var. Soğuk iklim tropikal meyveleri mutasyona uğratıyor.

Düzenleyen 23There23 : 04-03-2019 saat 21:03 Neden: eksik kelime
23There23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 21:05   #16
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 23There23 Mesajı Göster
İthal tropikal muz bir zamanlar yerli muzun ayağını kaydırmak üzereyken devlet önlem aldı ve tatsız tuzsuz en önemlisi aromasız muzları yemek zorunda kaldık. Böylece muzun tadını unuttuk, milliyetçilik yapacağız derken yerli malı derken gerçekleri gözardı etmemek gerekir, bildiğim kadarı ile çoğu tropikal meyve, akdeniz şartlarında yetişse bile aynı lezzet de olamayabiliyor, kiviyi bu konunun dışında tutuyorum. Çünkü ülkemizde, yeni zellandadan bile daha lezzetli kiviler yetiştiğini iddia edenler var.
İthal muzun tadı hiçbir halta yaramaz hiçbirzaman ithal muzun tadını beğenmedim , benim için en güzel tada sahip muz yerli muzdur , hem ülkemin muzunu yemek varken neden yabancı ülkeden geleni yiyim ki ? Buarada sen istiyorsan ithal muz yiyebilirsin bunun için kimse sana birşey demiyor ama güzel ülkemin muhteşem tada sahip muzu varken neden tatsız , şekersiz ithal muzu yemek isteyim ?

chuckybebek79 beğendi.
Eski 04-03-2019, 21:28   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2019
Alıntı:
İthal muzun tadı hiçbir halta yaramaz hiçbirzaman ithal muzun tadını beğenmedim , benim için en güzel tada sahip muz yerli muzdur , hem ülkemin muzunu yemek varken neden yabancı ülkeden geleni yiyim ki ? Buarada sen istiyorsan ithal muz yiyebilirsin bunun için kimse sana birşey demiyor ama güzel ülkemin muhteşem tada sahip muzu varken neden tatsız , şekersiz ithal muzu yemek isteyim ?

Muzu brezilyadan yerim, denemelisin muhteşem bişey. Tarhanayıda gdo lu bile olsa anadoludan yerim yapçak bişey yok Git sende yerli muzunu ye kimse sana yerli muz yeme demedi. hahaha

Ayrıca herşey glikoz ile ölçülmez, şeker oranı yüksek olması seni aldatmasın, gerçekten o içindeki muz aroması varya lezzeti orada saklı...

Acayip bir milletiz işte, kolayı ziro, kahveyi çayı şekersiz içerken muzu şekerli tercih ediyoruz ) Halbuki pancar şekeri en zararsız glikozdur.

Düzenleyen 23There23 : 04-03-2019 saat 21:37 Neden: eksik harfler
23There23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 14:03   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 23There23 Mesajı Göster
Muzu brezilyadan yerim, denemelisin muhteşem bişey. Tarhanayıda gdo lu bile olsa anadoludan yerim yapçak bişey yok Git sende yerli muzunu ye kimse sana yerli muz yeme demedi. hahaha

Ayrıca herşey glikoz ile ölçülmez, şeker oranı yüksek olması seni aldatmasın, gerçekten o içindeki muz aroması varya lezzeti orada saklı...

Acayip bir milletiz işte, kolayı ziro, kahveyi çayı şekersiz içerken muzu şekerli tercih ediyoruz ) Halbuki pancar şekeri en zararsız glikozdur.
Yerli muzunda farklı türleri var, ezbere konuşmamak gerek, bazı yerli muzlar vardır, denk gelmemiş olabilirsiniz, aynen brezilya muzunu aratmaz hatta daha lezizdir, geçen yıl, adanada yemiştim, toprağındanmı nedir süperdi, şekeride aromasıda gayet yüksekti, işini dürüst yapan üreticilerde var, genelleme yapmamak gerekli. Ben yerli üreticilerin şakşakçısı da değilim ama doğrusu bu.

sardalya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 20:08   #19
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Ülkemizde ki heryer don görebilir ama önemli olan donun ne kadar şiddetli olduğu ve ne kadar uzun sürdüğüdür , uzun sürmeyen ve hafif şiddetteki donlar bitkilere bir zarar vermez ancak don olayı uzun sürerse ve şiddetli olursa bitkilere çok büyük zararlar verebilir ki bu yüzden Mikroklima alanları çok değerlidir çünkü mikroklima alanlar genel olarak o bölgeden daha sıcak olurlar mesela Alanya ile Anamuru karşılaştıralım Alanya'da don görülürken Anamur'da don görülmemesinin sebebi Anamurun mikroklima alanı olup gece sıcaklığının eksilere düşmemesi buna bir örnektir.
Bursa'da da aynı şey geçerli mesela Mudanya da Zeytinbağı hafif don görse bile Kumyaka don görmüyor çünkü buralar birer mikroklima alanı kumyakanın etrafı dağlarla çevrili olduğu için soğuktan daha az etkileniyor o yüzden özellikle mikroklima bölgelerinde tropikal meyvelerin yetiştiriciliği arttırılmalı bence.

Eski 06-03-2019, 21:59   #20
/

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Aaa negüzel çok sanşlısınız ve adınıza sevindim, anamurun neresindesiniz gelelim size komşu olalım..oralar şeyseller felan gibi desenize..hiç serin olmaması çok güzel bir avantaj o halde kışın yakıt masrafı derdi felanda yok sanırım oh mis

Alıntı:
Ülkemizde ki heryer don görebilir ama önemli olan donun ne kadar şiddetli olduğu ve ne kadar uzun sürdüğüdür , uzun sürmeyen ve hafif şiddetteki donlar bitkilere bir zarar vermez ancak don olayı uzun sürerse ve şiddetli olursa bitkilere çok büyük zararlar verebilir ki bu yüzden Mikroklima alanları çok değerlidir çünkü mikroklima alanlar genel olarak o bölgeden daha sıcak olurlar mesela Alanya ile Anamuru karşılaştıralım Alanya'da don görülürken Anamur'da don görülmemesinin sebebi Anamurun mikroklima alanı olup gece sıcaklığının eksilere düşmemesi buna bir örnektir.
Bursa'da da aynı şey geçerli mesela Mudanya da Zeytinbağı hafif don görse bile Kumyaka don görmüyor çünkü buralar birer mikroklima alanı kumyakanın etrafı dağlarla çevrili olduğu için soğuktan daha az etkileniyor o yüzden özellikle mikroklima bölgelerinde tropikal meyvelerin yetiştiriciliği arttırılmalı bence.

Τapatalk beğendi.
Tapatalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 01:23   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
Bu iklim olayına hiç aklım ermiyor , belkide biraz tuhaf bir detaya takılıyorum ama , misal adana çok sıcak ve inanılmaz derecede bunaltıcı bilenler bilir , acaba ekvatora daha yakın tropikal bölgelerde iklimler daha da bunlatıcımıdır? Eğer öyleyse insanlar nasıl hayatlarını devam ettiriyorlar acaba?

selection Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 21:23   #22
/

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selection Mesajı Göster
Bu iklim olayına hiç aklım ermiyor , belkide biraz tuhaf bir detaya takılıyorum ama , misal adana çok sıcak ve inanılmaz derecede bunaltıcı bilenler bilir , acaba ekvatora daha yakın tropikal bölgelerde iklimler daha da bunlatıcımıdır? Eğer öyleyse insanlar nasıl hayatlarını devam ettiriyorlar acaba?
Hayır genellikle bulutlu ve parçalı bulutlu olduğu için güneşi kırmaktadır, dolayısı ile tropikal ve ekvatoral bölgeler serindir. Birde bu iklimler, çoğu zaman yağışlı olması nedeniyle serinliğini muhafaza edebiliyorlar, şey gibi düşünün, nasıl iç anadoluda ağustosta iki gün yağışlı geçince hava serinliyorsa onun gibi bişey...

Çöller mesela sıcak olarak bilinir, lakin nem oranı çok düşün olduğu için sıcaklık pek rahatsız etmez.

Akdeniz iklimi ve Karasal iklimler kışın dondurucu, yazın ise yakıcıdır, ne tropikal iklime benzer, ne ekvatoral iklime, ne de çöl iklimine benzer.

Adanaya haziranda gitmiştim tam bir cehennem, mesela, inanın haziranda medine ve mekke bile, adana kadar rahatsız etmiyor, adanada yaşayanlara sabırlar diliyorum. Mekke ekvatora çok daha yakın ama adana ekvatora çok uzak lakin daha bunaltıcı bir sıcak iklime sahiptir. Antalya, Urfa, Muğla, Hatay, Mersin oralar nasıldır o da ayrı bir muamma...

Мalta еriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 19:37   #23
/

Giriş Tarihi: 27-06-2019
Eğer don olayı makul düzeyde ise, çoğu tropikal bitki bundan zarar görmez; kısa süreli don olayları, bitkilere zararlı değil aksine faydalıdır, hatta meyvedeki aroma, sululuk ve şeker oranı aşırı sıcak iklimde düşük olur.

Örneğin kivi ülkemizde endemik bir meyve değildir, lakin endemik olarak Yeni Zelanda'da tıpkı yabani otlar gibi bol ve kolay yetişir. Buna rağmen, serin Türkiye koşullarında yetişen kiviler çok daha lezzetlidir.

Sorunuzu ne mahiyet ile sordunuz ben bunu kestiremiyorum ama, don olayı özellikle güney kıyılarımızda tehlikeli boyutta değildir, açıkta kış mevsiminde korunaksız olarak, mango bile yetiştirildiğine tanık oldum.

Karasal iklimde yenidünya meyvesi bile yetişiyorsa, akdeniz bölgemizde yetişmeyecek bitki yoktur, belki ticari çapta olmasa da, çeşitlilik açısından tüm tropikal bitkiler yetiştirilebilir, malum zaten ülkemizde küçücük yüz ölçümü olan tarımsal alanlarımızın bir kısmı beton yığınına döndü, ikinci sorun ise kuraklık kapıda, asıl sorun serinlik değil, kuraklık ve betonlaşmadır: Malta eriği

evet sıradakі Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 18:12   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evet sıradakі Mesajı Göster
Eğer don olayı makul düzeyde ise, çoğu tropikal bitki bundan zarar görmez; kısa süreli don olayları, bitkilere zararlı değil aksine faydalıdır, hatta meyvedeki aroma, sululuk ve şeker oranı aşırı sıcak iklimde düşük olur.

Örneğin kivi ülkemizde endemik bir meyve değildir, lakin endemik olarak Yeni Zelanda'da tıpkı yabani otlar gibi bol ve kolay yetişir. Buna rağmen, serin Türkiye koşullarında yetişen kiviler çok daha lezzetlidir.

Sorunuzu ne mahiyet ile sordunuz ben bunu kestiremiyorum ama, don olayı özellikle güney kıyılarımızda tehlikeli boyutta değildir, açıkta kış mevsiminde korunaksız olarak, mango bile yetiştirildiğine tanık oldum.

Karasal iklimde yenidünya meyvesi bile yetişiyorsa, akdeniz bölgemizde yetişmeyecek bitki yoktur, belki ticari çapta olmasa da, çeşitlilik açısından tüm tropikal bitkiler yetiştirilebilir, malum zaten ülkemizde küçücük yüz ölçümü olan tarımsal alanlarımızın bir kısmı beton yığınına döndü, ikinci sorun ise kuraklık kapıda, asıl sorun serinlik değil, kuraklık ve betonlaşmadır: Malta eriği
İnsanları yanlış yönlendirmeyiniz, eksik bilgi veriyorsunuz, kivi suptorikal bir meyvedir, ama mango daha nazik tam tropikaldir ve soğuktan etkilenir, kış mevsiminde akdeniz bölgesi bile olsa risk teşkil eder, mango ağacı kışın örtü altına alınmalıdır. Ülkemizde don riski olmayan yer kesinlikle bulunmamaktadır.

e-posta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 23:36   #25
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e-posta Mesajı Göster
İnsanları yanlış yönlendirmeyiniz, eksik bilgi veriyorsunuz, kivi suptorikal bir meyvedir, ama mango daha nazik tam tropikaldir ve soğuktan etkilenir, kış mevsiminde akdeniz bölgesi bile olsa risk teşkil eder, mango ağacı kışın örtü altına alınmalıdır. Ülkemizde don riski olmayan yer kesinlikle bulunmamaktadır.
Ülkemizde mango örtü altına alınmadan yetiştirilebiliyor. Zaman zaman görülen kısa donlar tropikal bitkilere çok zarar vermiyor. Zaten mangoyu etkileyecek şiddetli donlar Akdeniz'in yerel bitki örtüsünü bile etkileyecektir. Geçmişte olmuş. Keçiboynuzu ağaçları tamamen kurumuş. Ancak çok nadir görülen bir olay, insan ömründe bir-iki kez. Bu da kabul edilebilir bir risk.

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 12:20   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Bursa Muzu

siflera12 beğendi.
chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 17:16   #27
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Name:  20190802_164906.jpg
Views: 1204
Size:  26.0 KB

Name:  20190802_165412.jpg
Views: 1278
Size:  58.4 KB

Ülkemizde hiç don görülmeme potansiyeline sahip bir bahçe.

Name:  20190728_132646.jpg
Views: 1273
Size:  22.4 KB

Burası da ara sıra don görülen bir yer.

Resimde aslında iki tane köy var. Uzun ağaçların olduğu yerde denize dökülen bir çay var. Orası Antalya-Mersin il sınırı. Bu taraf Gazipaşa, Yakacık Köyü, karşısı ise Anamur, Anıtlı Köyü. Biz ikisine birden Kaledran deriz.

Name:  20190728_133152.jpg
Views: 1275
Size:  30.3 KB

Büyük ağaçlardan itibaren sağ taraf Yakacık, sol taraf Anıtlı.

Hayallerde don görülmeyen bir yer deyince aklımıza tropik ağaçlarla dolu bir sahil gelse de gerçekte ancak güneye denize bakan bir dağ yamacı olabilir. Ama ara sıra don görülmesi tropik meyvelerin yetişmesine bir engel değil.

Adaptasyon beğendi.

Düzenleyen Eomer07 : 06-10-2019 saat 20:56 Neden: Resimler eklendi.
Eski 22-11-2019, 18:49   #28
Yeni Üye

Adaptasyon's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Eklenti 699390

Eklenti 699391

Ülkemizde hiç don görülmeme potansiyeline sahip bir bahçe.

Eklenti 699392

Burası da ara sıra don görülen bir yer.

Resimde aslında iki tane köy var. Uzun ağaçların olduğu yerde denize dökülen bir çay var. Orası Antalya-Mersin il sınırı. Bu taraf Gazipaşa, Yakacık Köyü, karşısı ise Anamur, Anıtlı Köyü. Biz ikisine birden Kaledran deriz.

Eklenti 699393

Büyük ağaçlardan itibaren sağ taraf Yakacık, sol taraf Anıtlı.

Hayallerde don görülmeyen bir yer deyince aklımıza tropik ağaçlarla dolu bir sahil gelse de gerçekte ancak güneye denize bakan bir dağ yamacı olabilir. Ama ara sıra don görülmesi tropik meyvelerin yetişmesine bir engel değil.
Peki o yamaçlarda, böyle bir görüntü yapma imkanı var mıdır:

Eklenen Resimler

Adaptasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2019, 19:16   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adaptasyon Mesajı Göster
Yok artık sende , pazarlığı en üst noktadan başlatıyorsun , tek bir tane bile hindistan cevizi bile yokken , tutup hawaii gibi bir sahil tasarlamayı hayal ediyorsun.

Eğer bu fotoğraftaki gibi akdenizin herhangi bir yerinde bu manzarayı yarat , gines rekorlar kitabını senin için baştan yazarlar , rekorlar kitabının kapak resmi olursun.

Amerikanın, Çinin üstüne bir de rusyanın bütçesini bu çalışmaya ayırsalar yinede o görüntüyü elde edemezler. Gerçekçi olun , hayalinde bir haddi hesabı olur i M K A N S l Z

Düzenleyen Atartika : 22-11-2019 saat 19:25 Neden: i M K A N S l Z
Atartika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2019, 19:28   #30
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adaptasyon Mesajı Göster
Maalesef düşük bir olasılık. Yamaçların denizle buluştuğu yerler ya kayalık ya da ensiz kumsallardan oluşuyor. Kışın deniz hırçınlaşınca bu dar kumsallar dalgalara teslim oluyor. Kışın denizde yüzen muz ağaçları gördüm ben. Resimdeki görüntü için geniş kumsallar gerekli. Bizde pek yok.

Resimdeki palmiyelerin Hindistan cevizi olduğunu farzederek yazıyorum. Ülkemizde kumsala olmasa da yamaçların denize yakın noktalarına dikim yapılırsa, toprağın geçirimi de iyi olursa, kışın bir miktar korumayla Hindistan cevizi palmiyesinin hayatta kalabileceğini düşünüyorum. İlerde Türkiye'de kumsalda ceviz olmasa da kumsala yakın yamaçlarda ceviz bahçeleri görebiliriz.

Hayır, Hindistan cevizi olmasına gerek yok sadece resimdeki görüntüyü istiyorum diyorsanız. Bu palmiyeleri andıran palmiye türleri var. Hatta Hindistan cevizi benzeri meyveleri bile var. Onları kullanabilirsiniz. Bir örnek dağ Hindistan Cevizi. Aşağıdaki videoda en sonda gösteriyor. Yalnız palmiye sabır işi.

Neyse, hadi bakalım video Kaliforniya'dan gelsin.

https://youtu.be/-X_dV4yY0aI

Düzenleyen Eomer07 : 22-11-2019 saat 20:23 Neden: Metine ekleme yapıldı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024