agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2007, 15:25   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
EM Ürünleri bitki korumada sertifikalı mı?

Ürünün bitki koruma ürünü olarak değerlendirilebilmesine yeterli olacak nitelikteki resmi araştırmalara, deneme sonuçlarına nasıl ulaşabiliriz?

Yoksa bu başlıkta olması çok anlamlı olmayacak.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 17:42   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2007
Elimizde mevcut olan tüm sertifikaları size mail atalım.

kumes14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 22:44   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sertifika maili geldi mi Mine Hn?

Geldi ise, burada da yayınlayabilir miyiz?

Ya da kumes14, siz doğrudan yayınlar mısınız kısa bir özet mümkün olabilirse?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumes14 Mesajı Göster
Elimizde mevcut olan tüm sertifikaları size mail atalım.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 23:00   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Gelenler EM.1 adlı ürünün organik tarımda
*gübre ve/veya toprak düzenleyici olarak ve
*hayvan barınakları ve ahırların temizlik ve dezenfeksiyonunda kullanılabilecek materyal olduğuna dair bir akseptans, tarım bakanlığı üretim lisansı ve material safety data sheet dediğimiz belgelerdi. Bazı belgelerin de ne olduğu ise pek minik resimler olduğu için anlaşılmıyordu.

Eski 16-04-2007, 11:16   #5
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
EM Sertifikaları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Gelenler EM.1 adlı ürünün organik tarımda
*gübre ve/veya toprak düzenleyici olarak ve
*hayvan barınakları ve ahırların temizlik ve dezenfeksiyonunda kullanılabilecek materyal olduğuna dair bir akseptans, tarım bakanlığı üretim lisansı ve material safety data sheet dediğimiz belgelerdi. Bazı belgelerin de ne olduğu ise pek minik resimler olduğu için anlaşılmıyordu.
Mine Hanım selamlar
EM'nin diğer belgelerinin yanı sıra hem Tarım Bakanlığından hem de Uluslararası Sertifikasyon Kuruluşu IMO'dan alınmış mikrobiyal aşılayıcı, organik tarımda girdi olarak kullanılabileceğine dair ve hayvan barınaklarında dezenfeksiyon amaçlı kullanılabileceğine dair istediğiniz belgeleri size gönderebileceğim bir e-mail adresi verir misiniz lütfen? Saygılarımla.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 22:56   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Mine Hanım selamlar
EM'nin diğer belgelerinin yanı sıra hem Tarım Bakanlığından hem de Uluslararası Sertifikasyon Kuruluşu IMO'dan alınmış mikrobiyal aşılayıcı, organik tarımda girdi olarak kullanılabileceğine dair ve hayvan barınaklarında dezenfeksiyon amaçlı kullanılabileceğine dair istediğiniz belgeleri size gönderebileceğim bir e-mail adresi verir misiniz lütfen? Saygılarımla.
Sayın Doğasever, IMO nun belgesini gördüm. Bizim bu başlıkta sorguladığımız EM1 in bitki koruma için doğru ve onaylı bir ürün olup olmadığı. Belgede bitki koruma ürünü olduğuna dair bir bilgi yok. Sadece sizin de dediğiniz konularda kullanımı uygun. Bu konularda EM1 den hiç şüphemiz yok.

Önemli olan herşeye iyi geliyor deyip EM'yi ilaç yerine tavsiye edip etmemek konusudur. Daha önce bu başlıkta hastalıklara karşı da EM önerdiniz. Dayanağınız nedir, bunu bilmek istedim. Bu konuda yapılan araştırma varsa bilmek isterim. Daha önce sayın Bolem'in verdiği linkte bu bilgileri bulamadım. Tek tek döküman taramak gerek. Bunu sizin bize bildirmenizi rica ederiz. Size özel mesajla e-posta adresi de yollayacağım. Teşekkürler.

Eski 18-04-2007, 12:47   #7
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bitki koruma açısından EM içindeki mikroorganizmaların etkileri

Alıntı:
Sayın Doğasever, IMO nun belgesini gördüm. Bizim bu başlıkta sorguladığımız EM1 in bitki koruma için doğru ve onaylı bir ürün olup olmadığı. Belgede bitki koruma ürünü olduğuna dair bir bilgi yok. Sadece sizin de dediğiniz konularda kullanımı uygun. Bu konularda EM1 den hiç şüphemiz yok.

Önemli olan herşeye iyi geliyor deyip EM'yi ilaç yerine tavsiye edip etmemek konusudur. Daha önce bu başlıkta hastalıklara karşı da EM önerdiniz. Dayanağınız nedir, bunu bilmek istedim. Bu konuda yapılan araştırma varsa bilmek isterim. Daha önce sayın Bolem'in verdiği linkte bu bilgileri bulamadım. Tek tek döküman taramak gerek. Bunu sizin bize bildirmenizi rica ederiz. Size özel mesajla e-posta adresi de yollayacağım. Teşekkürler.
Mine Hanım merhaba
Özür dilerim sizin mesajınızı yanlış anlamışım! Avrupa'daki organik tarım yasalarına veritabanı sağlayan InfoXgen'de Avusturya'da EM5 ve EM FPE bitki yardımcı maddesi olarak kayıtlıdır. Ancak bitki koruma maddesi olarak herhangi bir belge yoktur! Zaten EM bir ilaç olmadığı için EM'yi bir pestisit sınıfına sokamıyoruz. Sokmak da doğru olmaz! Tarım Bakanlığına EM'yi kabul ettirene kadar akla karayı seçtik! En sonunda yasa değiştirilerek mikrobiyal aşşılayıcı diye yeni bir bölüm açıldı ve sorun halledildi. Şimdilik halledildi tabii. Siz haklısınız bitki koruma olarak belge istiyorsunuz ancak böyle bir belgenin alınması biyolojik ürünler için çok zordur. Nedeni: Canlı mikroorganizmalarla uğraşıyoruz ve bunların performansları pH, sıcaklık, nem, ortamdaki diğer mikroorganizmaların varlığı, gibi birçok etmene bağlıdır. Her zaman %100 aynı sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca, EM'nin içinde 82 çeşit mikroorganizma birarada bulunmaktadır. Mikroorganizmacılar bilirler ki aynı koşullarda dahi üretseniz, üretim sırasında bir mikroorganizmanın sayısı o üretim sırasındaki ayın durumuna dahi bağlı olarak değişiklik gösterebilir. hiöbir üretim tıpa tıp diğerinin aynısı olamaz! Kimyasal maddelerde durum böyle değildir. Stokiyometrik oranlara uyulduğunda laboratuvar koşullarında her zaman aynı sonucu elde edersiniz. Bunları size söylemiş olmakla beraber, EM'nin içerdiği mikroorganizmalardan bazılarının bitkileri zararlılara karşı korumada aşağıda ne etkiler yaptığına bakınız lütfen! (İlgili yerleri kırmızı ile yazdım!) Bizim ve dünyada 150 ülkede yapılmış olan çalışmaların sonuçları (bu çalışmalara www.emro.co.jp websitesindeki veritabanından ulaşabilirsiniz) birçok patojene karşı iyi geldiğini göstermektedir. Bu mikroorganizmaların etkileri tüm dünyada çok iyi bilinmektedir. Bu mikroorganizma bu etkiyi yapar diye herhangi bir belge dünyanın hiçbir yerinde sorulmamaktadır. Çünkü bilimsel olarak tek tek bu mikroorganizmaların etkileri kanıtlanmıştır. EM ise bu etkin mikroorganizmaların birbirleriyle uyum içinde yaşadıkları bir karışım kokteylidir. Bu mikroorganizmalar biribrleriyle rekabet etmeden birbirlerinin yaşamlarını desteklemektedirler.

(1) Fotosentez bakterisi (Fototropik bakteri)
Fotosentez bakterileri, yaşamlarını kendi kendilerine destekleyen bağımsız bakterilerdir. Bu bakteriler, güneş ışınlarını ve toprağın ısısını enerji kaynağı olarak kullanarak; kök salgılarından, organik maddeden ve/veya zararlı gazlardan (örneğin, hidrojen sülfür) yararlı maddeler sentezlerler. Yararlı maddelerse amino asitler, nükleik asitler, biyoaktif maddeler ve şekerden oluşmaktadır ki bunların hepsi bitkilerin büyümesini ve gelişmesini teşvik etmektedir.
Bu yararlı maddeler hem doğrudan bitkiler tarafından emilirler hem de bakterilerin daha da artması için büyüme ortamı (substrate) olarak davranırlar. Bu yüzden, topraktaki fototropik bakterilerin artışı diğer etkin mikroorganizmaları daha da artıracaktır. Örneğin, fototropik bakterilerin salgıladığı büyüme ortamı olarak davranan azotlu bileşiklerin (amino asitler) varlığından ötürü kök çevresinde (rhizosphere) VA (vesicular-arbuscular) mikoriza artmıştır. VA mikoriza, topraktaki fosfatların çözünürlüğünü artırarak, normalde bitkilerin alımı için çözeltide olmayan fosfatları çözeltiye geçirir. VA mikoriza, azot fikse eden Azotobakter ve Rhizobium bakterileri ile birarada bulunabilir ve baklagillerin havadaki azottan yararlanma yeteneğini artırır.
(2) Laktik asit bakterisi
Laktik asit bakterisi, fotosentez bakterisinin ve mayanın ürettiği şekerler ve diğer karbohidratlardan laktik asit üretir. Uzun süredir laktik asit bakterilerini kullanarak yoğurt ve turşu yapılması bu sayede mümkün olmaktadır. Bununla birlikte, laktik asit çok kuvvetli bir sterilize edicidir. Zararlı bakterileri bastırır ve organik maddenin bozunmasını hızlandırır. Dahası, laktik asit bakterisi, lignin ve selüloz gibi organik maddelerin bozunmasını da artırır ve bu maddeleri, bozunmamış organik maddeden kaynaklanan zararlı etkilere neden olmaksızın, fermantasyona uğratır.
Laktik asit bakterisi, sürekli ekilen tarımsal bitkilerde hastalıklara neden olan Fusaryum çoğalmasını/yayılmasını engelleme yeteneğine sahiptir. Fusaryum popülasyonunun artması genel olarak bitkileri zayıflatmaktadır. Bu durum hastalıkları teşvik etmekte ve zararlı nematodların aniden çoğalmasına neden olmaktadır. Laktik asit bakterileri, Fusaryumun yayılmasını ve işlevini bastırırken, nematod oluşumları da yavaş yavaş ortadan yok olmaktadır. (3) Mayalar
Mayalar; fotosentez bakterileri, organik madde ve bitki kökleri tarafından salgılanan amino asitler ve şekerlerden bitkilerin büyümeleri için yararlı antimikrobiyel ve yararlı maddeler sentezlerler.
Mayalar tarafından üretilen hormonlar ve enzimler gibi biyoaktif maddeler aktif olarak hücre ve kök bölünmesini teşvik eder. Mayaların salgıları, laktik asit bakterileri ve aktinomisetler gibi etkin mikroorganizmalar için büyüme ortamı sağlarlar.
(4) Aktinomisetler
Bakterilerle mantarlar arasında bir yapıya sahip aktinomisetler, fotosentez bakterileri ve organik madde tarafından salgılanan amino asitlerden antimikrobiyel maddeler üretirler. Bu antimikrobiyel maddeler ise, zararlı mantar ve bakterileri bastırırlar.Aktinomisetler fotosentez bakterileri ile bir arada yaşayabilirler. Böylece, her iki tür de toprağın antimikrobiyel etkinliğini artırarak toprak ortamının kalitesini yükseltirler.(5) Küfler
Aspergillus ve Penicillium gibi küfler organik maddeyi hızla bozunmaya uğratarak; alkol, esterler ve antimikrobiyel maddeler üretirler. Bunlar ise, kötü kokuları bastırır ve zararlı böceklerle kurtçukları önlerler.Etkin Mikroorganizmalar içinde bulunan her bir türün (foto sentetik bakteriler, laktik asit bakterileri, mantarlar, aktinomisetler ve küfler) kendine özgü önemli bir işlevi bulunmaktadır. Ancak, fotosentez bakterileri, EM etkinliğinin en önemli bileşenidir.
Fotosentez bakterileri, diğer mikroorganizmaların etkinliklerini destekler. Diğer yandan, fotosentez bakterileri, diğer mikroorganizmalarca üretilen maddeleri de kullanırlar. Bu olay, "birlikte varoluş (coexistence) ve birlikte gelişme (co-prosperity)” olarak adlandırılmaktadır.
Toprakta Etkin Mikroorganizmalar arttıkça, yerli etkin mikroorganizmaların popülasyonu da giderek artar. Böylece, mikro flora zenginleşir ve topraktaki mikrobiyal ekosistemler iyi dengelenir. Belirli tür mikroorganizmaların (özellikle zararlı olanların) artışı önlenir. Böylelikle topraktan kaynaklanan hastalıklar bastırılmış olur.
Bitki kökleri; karbonhidratlar, amino ve organik asitler ve aktif enzimler salgılar. Etkin mikroorganizmalar büyümek için bu salgıları kullanırlar. Bu süreç sırasında, EM, amino ve nükleik asitler, bitkiler için çeşitli vitaminler ve hormonlar da salgılarlar. Dahası, bu tür topraklarda, etkin mikroorganizmalar kök bölgesinde (rhizosphere), bitki ile birlikte bulunurlar (symbiosis). Sonuç olarak, etkin mikroorganizmaların baskın olduğu bu tür topraklarda bitkiler olağanüstü iyi büyürler.
Ayrica EM'nin ve EM'nin içerdiği mikroorganizmaların patojenlere etkilerinin gösteren bazı makaleleri de e-posta adresinize yolluyorum. Saygılarımla

Düzenleyen Dogasever : 18-04-2007 saat 18:07
Eski 18-04-2007, 20:27   #8
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Alıntı:
Bu mikroorganizma bu etkiyi yapar diye herhangi bir belge dünyanın hiçbir yerinde sorulmamaktadır. Çünkü bilimsel olarak tek tek bu mikroorganizmaların etkileri kanıtlanmıştır.
Biraz önceki mesajda geçen bu cümle zaten benim anladığım kadarıyla Mine Hanım'ın sorgulamak istediği ve güvenirlik istediği bölüm. Bu mikroorganizmalara madem dünyanın hiç bir yerinde belge sorulmuyor ve sorulmamasının sebebi Bilimsel olarak kanıtlanması ise zaten Mine Hanım'ın sorduğu da bu kanıtlanmışlığın belgesi. Çünkü biliyorsunuz bilimsel herşeyin bir belgesi vardır ve var olduğunu söylüyorsunuz. Lütfren açıklarmısınız nedir? (Çünkü bilimsel olarak tek tek bu mikroorganizmaların etkileri kanıtlanmıştır.) Bu cümlede bahsi geçen kanıtları istiyoruz yanlış anlamaya meydan vermöeyelim.

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 20:37   #9
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM'nin farkı!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Bu ürünü yakından takip etmye çalışıyorum. Bu ürünün güvenirliliği hakkında hala kafamda soru işaretleri var ve Mine Hanım'ın bu günkü mesajından sonra kafamda yine soru işaretleri uyandı. Öncelikle Mine Hanım, bu konuda en küçük bir olumlu mesajınız bizi bu ürünü güvenilir kılmaya yetecektir. Sanırım ki bu yüzden bu kadar şüpheci olduğunuzu zannediyorum ve sizin onayınız bizim güvenme aşamamızda bu forumda en büyük etken diyebilirim.

• Hayvan barınaklarında daha hijyen koşullar oluşturur ve rahatsız edici gazlar olmadığından hayvanların rahat nefes almalarını ve patojenlerden arınmış bir ortamda yaşamalarını sağlar. Mastitis vakalarını yok denecek düzeye indirir. Barınaklardaki ve hayvanlar üzerindeki kene ve pire sayısını yok denecek kadar azaltır.
(bu konunun 8. mesajında geçmektedir)

Benim sormak istediğim ise bu ürünün deneme aşamasında bize sorun çıkarıp çıkarmayacağıdır. Yukarıda alıntı yaptığım yerde bahsedilen mastitis Bursa' da yetiştirmekte olduğumuz Holstein ırkı sığırlarımızda bizim için çok önemli bir sorun haline geldi ve kuluçka süresinden kaynaklanan iki haftalık bir periyottan sonra bir defa hastalanan hayvanımızın devamlı olarak bu hastalığın tekrarlaması şeklinde devam eden bir sorun haline geldi. Açıkçası bu ürünü denemek istiyorum. Bu ürünü denememizin bir sorunu olr mu? Kümes14 sizden numune almak mümkün mü hala?

Bir diğer sorum ise bu üründen bahsedilirken fevkalade bir ürün olduğun yeni bir çok önemli bir buluş olduğundan...vs bahsediliyor. Benim öğrenim hayatım boyunca öğrendiğim doğada var olan mikroorganizmaların çok basit bir ifadeyle
doğadaki artıkları parçalayarak doğaya kazandırılması işleminde hayat döngüsünün önemli bir parçası olduklarıdır. Mikroorganizmalar özel besinlerle sadece istenilen mikroorganizma üreterek çoğaltmak mümkünüdr ve bu çok basir bir mikrobiyoloji konusudur. Bu özel olarak yani sadece istenilen mikroorganizma çoğaltımıyla belirli bir işlem dahilinde sadece o istenilen mikroorganizmanın o bölgede kullanımıyla bazı sonuçlar elde edilmektedir. Örneğin; organik tarımda bakteriyel bir hastalıla karşılaşıldığında bunu nasıl önlersiniz? Bunun cevabı normal bir üretimde antibiyotikli ilaçlarla tedavidir. Ancak organik tarımda ilaç kullanımı mümkün olmadığından ortama antibiyotik salğılayan aktinomisetler çoğaltılarak salınır. Bu mikroorganizmaların kullanıldığı ama çok önemli bir buluş özelliği taşımayan bir kullanılan yöntemdir. Bu bahsedilen EM 'nin biraz önceki örnekten farkı nedir?[/QUOTE]

Sayın Cetecakal

Sorunuz aslında hayvancılıkla ilgili ama yine de patojenlerin uzaklaştırılmasını içeriyor! O yüzden ve soruyu burada sorduğunuz için yanıtını da burada veriyorum. Umarım sitedekilerin canını sıkmayız! Aslında hayvancılık, tarım ve çevre birlikte algılanmalıdır. Bu etkinliklerin birlikte algılanmadığı ülkelerde büyük sorunlar yaşanmaktadır. Türkiye'de de bu 3 etkinlik ancak son zamanlarda birlikte algılanmaya başlamıştır. Bu yine de sevindirici bir gelişme. anlatmak istediğim şey şu: Hayvan barınaklarında hijyenliği sağlayan bir ürün aynı zamanda barınakta sinek oluşumunu ve hayvanlar üzerindeki kene ve pireleri en alt düzeye indirirken, diğer yandan hayvanları ve çevreyi rahatsız eden kötü kokulara neden olan Hidrojen sülfür ve Amonyak gibi gazların oluşuumunu önlüyor ve yine aynı zamanda çıkan atıkların çevreye zarar vermeden kısa sürede kompostlaşarak tarımda önemli bir girdi olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu kompost bildiğiniz güneşte kurutularak yakılmış komposttan çok farklı ve çok daha faydalıdır. Belki bu konuyu da ilerde başka bir platformda ele alabiliriz. Ankara Çubuk'taki hayvancılar yaygın olarak EM kullanmaktadırlar. Ayrıca, Çubuk Kaymakamlığı EM kullanımının yaygınlaşmasını bir tamim yayınlayarak teşvik etmiştir. Bu tamimin bir kopyasını isterseniz size de gönderebilirim. EM kullanan çiftliklerde mastitis vakaları yok denecek kadar azalmıştır. Bu sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde gözlenmektedir. İsterseniz, bu konuda da size makale gönderebilirim. Ayrıca, et ve süt verimlerinde de artış olmuştur. Hayvanlar hiçbir antibiyotik veya hormona gerek kalmadan sağlıklı olarak yetiştirilebilmektedir. Şu anda da İzmir'de EM silaj adlı ürünle EM'li hayvan yemi üretmekteyiz.

İkinci sorunuza gelince, evet EM farklı bir üründür çünkü içinde bir mikroorganizma grubu yoktur 5 farklı mikroorganizma kültürü vardır. Bu kültürlerin de alt grupları vardır. Toplamda 82 çeşit mikroorganizma söz konusudur. Ben sihirli sözcüğünü kullanmak istemiyorum ama birçok bilim adamı dahi EM'ye "sihirli iksir" adını takmıştır. Bu mikroorganizmaların bazıları aerobik (havalı ortamda yaşayan) bazıları anaerobiktir (havasız ortamda yaşayan). EM'nin toplam etkisi içindeki mikroorganizmaların tek tek yararlı etkilerinden daha fazladır. Yani, bu mikroorganizmalar arasında bir sinerji, simbiyosis söz konusudur. Birbirlerini destekleyip birlikte varolmaktadırlar. Ayrıca, bugün Mine Hanım'a verdiğim yanıtta EM içindeki mikroorganizma gruplarının bitkiler için ne işlev gördüğünü belirtmiştim. Lütfen yukarıya bakınız. Şu ana kadar ne bir ilaç ne de bir organik ürün EM'nin bu sitenin bu bölümünde açıklanan görevlerin hiçbirini tek başına yapamamaktadır! Burada hayvancılık, tarım ve çevrede yaşanan sorunlara toplam bir çözümden söz ediyorum elbette!

Son olarak, EM'nin bulucusu ve dostum Prof Dr Teruo Higa'nın EM hakkında 2 kitap yazdığını ve bu kitapların adının "Earth Saving Revolution I and II" (Dünyayı Kurtaran Devrim I ve II) olduğunu Türkçe hariç birçok dile çevrildiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Saygılarımla.

Eski 18-04-2007, 20:51   #10
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Sevgili Doğasever;
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çubuk Kaymakamlığı'nın yayınladığı tamimi ve bu konu hakkındakibilimsel makalleleri gönderebileceğinizi söylemişsiniz. Kesinlikle bu konu çok yakından ilgilendiğim bir konudur ve bu bilgileri okumak isterim. Göndeririseniz çok sevinirim. bu konunun tam netlik kazanmadığı kanısındayım Sorular soruldukça yeni şeyler çıkıyor. İzmir'de üretilen yem bitkisinden ve EM silajdan bahsetmişsiniz bu konudan da bahsedermisiniz....

Eski 19-04-2007, 10:45   #11
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sorularınız

Alıntı:
Biraz önceki mesajda geçen bu cümle zaten benim anladığım kadarıyla Mine Hanım'ın sorgulamak istediği ve güvenirlik istediği bölüm. Bu mikroorganizmalara madem dünyanın hiç bir yerinde belge sorulmuyor ve sorulmamasının sebebi Bilimsel olarak kanıtlanması ise zaten Mine Hanım'ın sorduğu da bu kanıtlanmışlığın belgesi. Çünkü biliyorsunuz bilimsel herşeyin bir belgesi vardır ve var olduğunu söylüyorsunuz. Lütfren açıklarmısınız nedir? (Çünkü bilimsel olarak tek tek bu mikroorganizmaların etkileri kanıtlanmıştır.) Bu cümlede bahsi geçen kanıtları istiyoruz yanlış anlamaya meydan vermöeyelim.
Sayin Cetecakal

Mikroorganizmalarla ilgili temel kitaplara bakarsanız, hangi mikroorganizmanın ne etki yaptığını bulabilirsiniz. Burada bunları benim belritmem doğru olmaz. Ama kaynak istiyorsanız, size referans kaynak verebilirim. Öğrenci olduğunuza göre, bu kitaplara kütüphanelerden veya Amazon.com yoluyla erişebilirsiniz.

Bunun yanı sıra EM'nin genel olarak bitki koruma adına yaptığı etkiler hakkında bulabildiğim çalışmaları ben zaten Mine Hanım'a e-mail ile yolladım. Elime geçtikçe de yollamaya devam edeceğim. Çünkü şu anda bile dünyanın herhangi bir noktasında bu konuda bir çalışma yapılıyordur mutlaka. EM oldukça sıcak bir konu ve tüm dünyada üniversiteler ve araştırma kurumları ve sivil toplum kuruluşları oldukça önemli araştırmalar yapıyor veya yaptırtıyorlar.

Yalnızca Türkiye'de bizden ve bize inanmış birkaç özel şirketten başka araştırma yapan yok! Ama herkes soru soruyor, belge soruyor. Farzedin ki bu yeni bir konu olsaydı (ki öyle değil 1980'lerden beri biliniyor!) yine sürekli belge mi istenecekti?

Arkadaşlar, burada herkesin sorusuna karşı kendimi Don Kişot gibi hissetmeye başladım. Ben ki bir malzeme mühendisiyim. Türkiye'de bu kadar üniversite var, araştırma kurumu var, Tarım, Çevre Bakanlıkları ve bunların ilgili kuruluşları var. Her ilde, Tarım İl Müdürlükleri, İlçe Müdürlükleri var. Var da var! Bunlar ne yapıyorlar? 13 ülkede devlet politikası olarak kabul edilmiş bir Teknolojiyi, tarımla, hayvancılıkla, çevreyle ilgili eğitim almamış (yalnızca kendini yetiştirmiş!) bir malzeme mühendisi Türkiye'ye getirip savunmak zorunda kalıyorsa, herkesin biraz durup düşünmesi ve kendini sorgulaması lazım.

Bakın Sayın Cetecakal siz bile Ziraat Mühendisliği son sınıfta okuyorsunuz. Artık Ziraat Mühendisi sayılırsınız. Burada bahsedilene kadar böyle bir konudan haberiniz yoktu! Üniversiteler araştırmaya yönelik çalışmalı, yalnızca tablet bilgiler vermemeli. Yanlış anlamayın sizi veya kimseyi suçlamıyorum. Üniversite ve diğer kurumların ne derece araştırmaya yönelik olduğunu ortaya koymaya çalışıyorum. Ben bu yüzden, Marmara Üniversitesinde Yrd. Doçentlik görevimden istifa ettim. Yukarıdakiler sadece bir serzeniştir. Lütfen kimse yanlış anlamasın.

Gerekli çalışmaları Mine Hanım'a gönderdim. İsterse, daha birçok çalışma var gönderebilirim. Araştırmanın, çalışmaların sonu yok!

Burada yine kuvvetle savunuyorum. Kimyasal ilaçlar çözüm değildir. Hem toprağı kirletiyor hem de patojenler sürekli evrim geçirerek bağışıklık kazanıyorlar. Biyolojik mücadele hastalıklara karşı en doğal mücadele şeklidir. EM de biyolojik mücadelede önemli bir araçtır. Lütfen Mine Hanım elindeki makaleleri okuduktan sonra bir yorum yapsın. Herşey açıklığa kavuşsun zira Mine Hanım olur demeden bu sitedeki kafa karışıklığının çözülebileceğini zannetmiyorum.

Sorunlar büyük! İç Anadolu patates yetiştiremiyor. Anamurda muzcular hastalıkları (iç çürüklüğü ve erken olgunlaşma) yenemedikleri için ihracat yapamıyorlar. Çilekde yine mantar hastalığı var. Sarmısakta kök çürüklüğü. Zeytin ağaçlarımız ve birçok sebze bitkileri vertisilyumdan kırılıyor.

Son 6 ayda 2 Fuara katıldım ve tarımdaki hastalık sorunlarının ne kadar yaygın olduğunu duyunca gerçekten ürktüm. Uluslararası ilaç firmalarının önerdiği kimyasal maddelerin haricinde (bazıları içinse zaten hiçbir şey öneremiyorlar, örneğin vertisilyum), bir avuç insanın dışında kim bu sorunları doğal yoldan yenmek için uğraşıyor?

Uluslararası ilaç firmaları size geçici çözümler sunar. İlacı sürekli kullanmanızı önerir. Toprağı iyileştirmeniz gerektiğini söylemez sadece semptomları yok eder! Çünkü söylerse kendi bindiği dalı kesmiş olur. Onların kuruluş ve varoluş felsefeleri maalesef EM'nin felsefesiyle taban tabana zıttır sayın Cetecakal! EM bu yüzden de farklıdır.

Biz çiftçiye çiftliğindeki atık maddeleri kullanarak toprağı nasıl iyileştireceğini ve verimi nasıl arttırabileceğini ve dünyayı nasıl çevre kirliliğinden kurtarabileceğini öğretiyoruz! Ama bu bazı insanları rahatsız ediyor!

Türkiye'de kimyasal gübrenin neden diğer ülkelerden daha pahalı olduğunu hiç düşündünüz mü? Daha da açık konuşayım. Devletin gübre fabrikaları amonyağı kaça satın alıyor bır soruşturun bakalım?

Bu konuda artık burada daha fazla yazı yazmak istemiyorum. Çünkü yapmak zorunda olduğum bir sürü iş var. Sadece isteyenlere belge ve araştırma makaleleri göndereceğim. Sizin istediğiniz hayvancılıkta kenelerle ilgili makaleyi, Çubuk Kaymakamlığı'nın yazısını ve EM-Silajla ilgili bilgiyi de e-mail ile size göndereceğim.

Saygılarımla.

Düzenleyen malina : 20-04-2007 saat 10:32 Neden: paragraf yapıldı, kalınlaştırılan bölümler benim seçimlerimdir
Eski 19-04-2007, 16:53   #12
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Ne yorum yapılabilir ki. HAKLI!!!!!!!

Eski 19-04-2007, 18:12   #13
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Ne yorum yapılabilir ki. HAKLI!!!!!!!
Sayin Cetecakal
Bana lutfen e-mail adresinizi bildiriniz ki size istemis oldugunuz belgeleri gonderebileyim. Saygilar.

Eski 19-04-2007, 22:12   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
cetecakal,

Mail ile gelen bilginin özetini geçebilmen mümkün müdür bu başlığa?

Zira, hepimiz ilgi ve merak ile takip ediyoruz...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 23:39   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Çünkü yapmak zorunda olduğum bir sürü iş var. Sadece isteyenlere belge ve araştırma makaleleri göndereceğim.
Madem çok işiniz var, neden isteyenlere tek tek belge ve makale göndermekle uğraşıyorsunuz? Bir kez zaman ayırıp, forumda uygun bir yere yapıştırın. Daha kolay olmaz mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 00:14   #16
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Madem çok işiniz var, neden isteyenlere tek tek belge ve makale göndermekle uğraşıyorsunuz? Bir kez zaman ayırıp, forumda uygun bir yere yapıştırın. Daha kolay olmaz mı?
Haklısınız Malina
Bunu yapmayı ben de düşündüm ancak konu çok geniş o yüzden herkesin ilgisini çekmeyebilir. Ancak site yöneticisi de uygun görürse ve nereye hangi belge ve makaleleri yapıştırabileceğimi ve bunun yapılmasına ilişkin yönergeleri de belirtirse, seve seve bu sitedekilerle ilgi ve istek doğrultusunda çalışmaları derleyip paylaşabilirim. Bu konuda yöneticimizden gelecek yönergeleri bekliyorum. Saygılarımla.

Eski 20-04-2007, 08:47   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Doğasever. Öncelikle gösterdiğiniz özen için çok teşekkür ederim.

Aşağıda bana gönderilen akseptans mevcut.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
... Avrupa'daki organik tarım yasalarına veritabanı sağlayan InfoXgen'de Avusturya'da EM5 ve EM FPE bitki yardımcı maddesi olarak kayıtlıdır. Ancak bitki koruma maddesi olarak herhangi bir belge yoktur!...
Kırmızı ile işaretlediğim gibi bitki koruma ürünü olarak organik tarımda kullanımı yok. Organik tarımda olmayabilir, ama entansif tarımda kullanılıyor olabilir, bu yüzden bu konudaki dökümanları varsa deneme sonuçlarını görmek istedim. e-postama gönderdiğiniz dökümanları iş yoğunluğumdan vakit bulur bulmaz detaylı inceleyeceğim. Takdir edersiniz ki görmek istediklerim bunlardı. EM nin bitki korumada kullanılıp kullanılmadığından emin olmadan bu başlıkta tavsiye edilmesini istemedim. Bir de ürünün mikrobiyal gübre olarak organik tarım girdisi kabul edildiği ayan beyan ortada olduğu halde, sizin konuyu bitki koruma ile işlemeniz, tavsiyelerde bulunmanız da dikkatimi çekmişti.

EM'yi kompost yapımında kullanmak üzere bir dönem çok araştırdım ve bayiler ile bağlantı da kurdum. Ancak yeterli ve doyurucu teknik bilgiye ulaşamamıştım. Sayenizde bu açığı da gidereceğimizi umuyoruz.

Eski 20-04-2007, 11:20   #18
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM ve Bitki Koruma Çalışmaları

Alıntı:
Sayın Doğasever. Öncelikle gösterdiğiniz özen için çok teşekkür ederim.

EM nin bitki korumada kullanılıp kullanılmadığından emin olmadan bu başlıkta tavsiye edilmesini istemedim. Bir de ürünün mikrobiyal gübre olarak organik tarım girdisi kabul edildiği ayan beyan ortada olduğu halde, sizin konuyu bitki koruma ile işlemeniz, tavsiyelerde bulunmanız da dikkatimi çekmişti.
Haklısınız Mine Hanım,

Benim yazılarımı okudunuz. Aslında ben yazılarımda EM'yi bitki koruma maddesi olarak öne çıkarmadım. O EM'nin yan etkisi diyelim. Hayvancılık, çevre ve mikrobiyal gübre olarak daha çok bahsettim. Koruma maddesi olarak bir tartışma yaşandığı için ben de koruma maddesi olmadığını ama bugün kimyasal ilaçların dahi iyi gelmediği birçok hastalığa iyi geldiğini ve bunun nedenlerinin tek tek mikroorganizmaların hastalıklara karşı etkilerinde aranması gerektiğini bu bilgilerın de ansiklopedik bilgiler olduğunu açıklamıştım.

Bu sitede bu bölümde bu konuyu açan da ben değilim. Belki Kümes14, konuların ilgili yerde açılması hakkında bu kadar duyarlı davranılan bir sitede bu konuyu bu başlık altında açmamalıydı. Evet, bitki koruma maddesi olarak belgesi olmadığını ben zaten siz bu belgeyi yayınlamadan önce dürüstçe size bildirmiştim ve bunu herkes öğrenmişti.

Bizim EM bitki koruma maddesidir diye bir iddiamız hiçbir zaman olmadı çünkü EM o belgede de işaretlenmiş olduğu gibi toprağı "iyileştirmektedir!" Siz de kırmızı çerçeve içine de alarak yayınladınız ve böylece herkes bilgisini pekiştirmiş oldu! Teşekkür ederiz!

Önemli olan EM'nin yaptığı işler! Size gönderdiğim makalelerdeki başlıkları İngilizce'den Türkçe'ye çevirerek aşağıda yayınlıyorum. Diğer arkadaşlardan isteyenlere gönderebilirim. Bana e-mail adresinizi göndermeniz yeterli.

Eğer site yöneticisi bu makaleleri nereye yükleyeceğimi belirtirse, oraya yükleyebilirim. Sitede yeni olduğum için bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Bu çalışmalar EM ile bitki koruma konusunda dünyada yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalardan yalnızca küçük bir bölümüdür. Internette, herhangi bir arama motoruna "Effective Microorganisms" yazar ve ararsanız bu konuda çok daha başka çalışmalara da ulaşabilirsiniz.

Ayrıca daha önce İzmir'de son derece başarısız bir bayimiz vardı. Sanırım kompost konusunda o kişi ile temas ettiniz. Bunun için üzgünüm. Şu anda Bolem ile kompost konusunda güzel çalışmalar yapıyoruz. Yardımcı oluruz.

Makaleler:
1-Potential use of EM for control of Phytopathogenic Fungi and Bacteria
(Fitopatojenik Mantar ve Bakterilerin Kontrol Edilmesinde EM'nin potansiyel kullanımı)

2- Control of Vine Powdery Mildew by the use of EM preparations
(EM preparatları kullanılarak üzümde küllemenin kontrol edilmesi)

3- Bokashi (EM) as a biocontrol agent to supress the growth of phytophtora cinnamomi (2 bölüm)
(Phytophtora cinnamomi'nin yayılmasını bastırmak için biyolojik kontrol maddesi olarak Bukaşi (EM)

4- Control of Bacterial Leaf Blight of rice Using Effective Microorganisms
(Pirinçte bakteriyel yaprak çürümesinin Etkin Mikroorganizmalar kullanılarak kontrol edilmesi)
(Leaf Blight'ın tam Türkçesini bilmediğim için "Yaprak çürümesi" dedim.)

5- Effect of seed treatments with EM in control of Common Bunt (Tilletia Tritia) in Wheat.
(Buğdayda Tilletia trita adlı patojenin neden olduğu "Common Bunt" hastalığına karşı EM ile tohum tavlama işlemlerinin etkisi.)

6- Potential use of EM for controlling witches broom disease in Cocoa
(Kakao bitkisinde witches broom disease (cadı süpürgesi hastalığının) kontrol edilmesinde EM'nin potansiyel kullanımı.

7- EM-Fermented Plant Extract and EM5 for Controlling Pickleworm (Diaphania nitidalis) in Organic Cucumbers
(Organik salatalıklarda Pickleworm (Diaphania nitidalis) zararlısının kontrol edilmesinde EM - Fermante Olmuş Bitki Özü ve EM5 kullanımı)

8- Banana Researches in Costa Rica with Effective Microorganisms (Minimizing Black Sigatoka (Mycosphaerella fijiensis) and nematodes (Radopholus similis) and extending green life of bananas at post harvest by EM)
Kosta Rika'da Etkin mikroorganizmalarla Muz Çalışmaları (Kara Sigatoka hastalığının ve nematodların en alt düzeye indirilmesi ve hasat sonrası muzun yeşil ömrünün uzatılması)
(Bu makaleyi Mine Hanım'a şimdi gönderiyorum.)
Bu çalışmaları ve İnternetten bulabileceğiniz diğer çalışmaları okuduktan sonra EM'nin hangi amaçlarla kullanılabileceğinin daha da açıklığa kavuşacağını umuyorum.

Saygılarımla

Düzenleyen Dogasever : 21-04-2007 saat 11:38 Neden: kalınlaştırma
Eski 21-04-2007, 11:33   #19
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM ve Bitki Koruma Çalışmaları

Dün Mine Hanıma EM ve Bitki Koruma Çalışmaları hakkında gönderdiğim makale özetlerinin yalnızca başlıklarının bir kopyasını aşağıda sunuyorum. İlgilenlere gönderebilirim. Bu makaleleri nereye yükleyebileceğim hakkında yöneticimizden henüz bir bilgi alamadım. Saygılar.

Makaleler:
1- Effect of fertilizers on soil microbial biomass in two types of paddy fields(İki farklı pirinç tarlasında toprağın mikrobiyal kitlesinin gübreler üzerine etkisi)
Acquaye, Solomon; Hadi, Abdul; Cheng, Weiguo; Inubushi, Kazuyuki 2000
Technical Bulletin of Faculty of Horticulture Chiba University (54): 1-11

2-Efficiency of lime sulfur in the control of two-spotted mite in papaya in conventional and organic (Bokashi-EM) systems
(Geleneksel ve organik (Bukaşi-EM) tarımda papaya ağaçlarında iki-noktalı bitin kontrolünde kireç kükürdün verimliliği)

Chagas, P. R. R.; Tokeshi, H.; Alves, M. C. 2001
Sixth International Conference on Kyusei Nature Farming Proceedings of the conference on greater productivity and a cleaner environment through Kyusei Nature Farming, University of Pretoria, Pretoria, South Africa, 28-31 October, 1999: 255-258

3- Production of plants of Coffea canephora cv. conilon with conventional fertilizer (chemical) and Bokashi plus Effective Microorganisms
(Kahve canephora cv. conilon bitkilerinin geleneksel kimyasal gübre ve Bukaşi artı Etkin Mikroorganizmalarla üretimi

Chagas, P. R. R.; Tokeshi, H.; Zonatti, N. H. 1999
Fifth International Conference on Kyusei Nature Farming, Bangkok, Thailand, 23-26 October, 1997: 79-83

4- Effects of Bokashi (EM) product on animal excreta
(Bukaşi (EM) ürününün hayvan dışkısı üzerine etkisi

Dau Ngoc Hao; Bui Thi Phuong Hoa; Le Thi Ngoc Diep; Nguyen Thi Thuy Duyen 2001
Khoa Hoc Ky Thuat Thu Y Veterinary Sciences and Techniques 8(2): 44-48

5-Influence of Bokashi organic fertilizer and effective microorganisms (EM) on growth and yield of field grown vegetables
(Bukaşi organik gübrenin ve etkin mikroorganizmaların tarla sebzelerinin büyümesi ve verimi üzerine etkileri

Milagrosa, S. P.; Balaki, E. T. 1999
Fifth International Conference on Kyusei Nature Farming, Bangkok, Thailand, 23-26 October, 1997: 84-91

6-Phytophthora resistance of tomato plants grown with EM Bokashi
EM Bukaşi ile yetiştirilmiş domates bitkisinin Fitofitora'ya karşı direnci

Xu, H. L.; Wang, R.; Mridha, M. A. U.; Umemura, U. 2001
Sixth International Conference on Kyusei Nature Farming Proceedings of the conference on greater productivity and a cleaner environment through Kyusei Nature Farming, University of Pretoria, Pretoria, South Africa, 28-31 October, 1999: 259-264

Eski 12-09-2007, 21:08   #20
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
EM'i deneyen var mı acaba? Yoksa konuşulduğu gibi kaldı mı?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 16:21   #21
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayın Zenfree
Bu siteden bazı arkadaslar EM'yi denediler. Bir arkadas da olumlu rapor verdi. Diğerlerini bilmiyorum. Buradaki mesajlasmalarımız da altüst olmuş durumda. Herşey yeniden düzenlenmiş bazı mesajlar kaldırılmış ya da ben bulamıyorum. EM için fazla birşey söylememe gerek yok zaten çiftçilerimiz durumun farkına vardılar ve onlara mal yetiştirmekten başımızı kaşıyamıyoruz. Eger Antalya seralarda domates, biber, patlıcanda ve Anamur'da muz bahcelerinde yaptığımız çalışmaları merak ediyorsaniz bazılarını videolarıyla birlikte sitemize koyduk. www.emturkey.com Oradan takip edebilirsiniz. Saygilarimla.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024