agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2007, 10:26   #1
Yeni Üye

souLshah's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Galeri: 1
Ağaçlarda Kireçle Badanalama Uygulaması

Genellikle ilk baharda yapılan ağaçların gövdesini beyaz kireçle boyama uygulamasını merak ediyorum.

Yararları var mıdır, varsa nelerdir ve nasıl uygulanır bir kuralı var mıdır, yoksa alışkanlık üzerinemi yapılıyor? Faydalı diyerek ağaçlara zarar mı veriliyor?

Yani bu işin aslı nedir açıklarsanız sevinirim.

Teşekür Ederim...

(Forumda arama yaptım ama bu konuda yazılmış bir yazı göremedim gözümden kaçtıysa kusura bakmayın.)

Babek beğendi.
souLshah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 10:40   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Görüntü güzelliği, aşırı nemden kaynaklanan yosun oluşumunu önlemesi dışında sıfır fayda. Hatta teknik bir eleman olarak ağacın kendine has dokusunu örttüğü için yanlış buluyorum...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 11:07   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
kireçle boyanan ağaca karınca vs.gibi gövdeden gelen böcekler çıkmaz diyorlar ama doğru mu bilmem

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 11:13   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kireçleme bir de ağaçları güneş yanığından korumak için yapılıyor. Ağaçlar da güneşten yanabiliyorlar Bu arada odun dokudaki gözenekleri doldurarak kapattığı için, zararlıların yuvalanmasına da engel olur.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 11:17   #5
Yeni Üye

souLshah's Avatar

Karıncalara etki etmediğini çok iyi biliyorum (Kireçli birkaç ağacı otoban olarak kullandıklarına tanık olmuştum ) ancak diğer böcekler için bil bilgim yok. Yani aslında yanlış bilinen adet üzre yapılan bir uygulama gibi durmakta.

Eski 01-05-2007, 11:20   #6
Yeni Üye

souLshah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Kireçleme bir de ağaçları güneş yanığından korumak için yapılıyor. Ağaçlar da güneşten yanabiliyorlar Bu arada odun dokudaki gözenekleri doldurarak kapattığı için, zararlıların yuvalanmasına da engel olur.

Teşekkür ediyorum, demekki peşin hükümlü olmamak gerekiyormuş gayet yararlıymış.

Eski 24-05-2007, 16:57   #7
peta

peta's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Bodur Meyva Ağaci Ve Kireçleme

Hangi akla uyduysam ;salyangoz ve karıncalara kızıp bodur meyve ağaçlarımın gövdelerini 2/3 ne kadar acı kireç ile badanaladım ve aradan geçen 4 gün içerisinde vişne ve kirazdaki yapraklar ve meyveler sararıp kurumaya başladı ,elmanın da yaprakları büzüştü.

Acaba kireci çok koyu sürdüğümden mi veya kireç sürdüğümden mi oldu? Bulunduğum yerde yağış yok ve havalar müthiş sıcak gidiyor acaba sıcaktan dolayı mı oldu
Kurtaramayacağımı tahmin ediyorum ama en azından seneye aynı hataya düşmem.

Düzenleyen peta : 24-05-2007 saat 16:59 Neden: elbetteki yazım hataları
peta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 20:07   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Aslında ilkel bir yöntem.Pratikte de hiç bir yararı yoktur.Tam tersine ince kabuklu genç fidanlarda kabuk yanıklığına sebep olur.Okulda ve ağabeylerimizden meslekte öğrendiğimiz kadarı ile yerden gelen zararlı böceklere karşı uygulandığı söylense de , benim tezim bu yöntemin askeriye kökenli olması.Özellikle garnizonlarda asker kadar ; hareketli ve hareketsiz her objenin de nizam ve intizam içersinde omasını arzu eden komutanlar hernedense bu yöntemi ısrarla uygularlar.Ve de artık bu bir gelenek haline gelmiştir.Bu yöntemin gereksiz olduğunu gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü 90'lı yılların başında buna bir genelge yayınlayarak son vermiştir.

nadiru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:49   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ağaçların beyaza badanalanmasının benim bildiğim bir de başkaca bir geçmişi var. o da şu eskiden yolların kenarına dikilen ağaçların gece karanlığında (malum ışıklnadırma olmadığından ve araba farları bu kadar kuvvetli olmadığı zamanlarda) yoldaki vesaitlerce yolun gece daha iyi görünmesi amacı ile boyanırdı. bugünki kedi gözü dediğimiz reflektörlerin de görevini görürdü.
belki bazılarınız bilir şişliden tarabyaya istinyeye sarıyere kadar giden yollar dar ve çınarlarla dizi idi mecidiyeköyden öteye in cin top oyna hatta dutluk olan mecidiyeköye kurt iner diye babam orda bir arsa teklifini dahi geri çevirmişdi. eh sonuçta o zamanlar allahın dağı sayılan bu yerlerden geçip therapiaya sarıyere (malum toprak sarı yani killi eski bouyuk dere (büyük dere) tuğla fabrikasına gidiş geliş yolları aydınlatmasız adeta ağaçlarla düzenlenmişdi.
işte benim çocukluktan neden ağaçlar beyaza boyanıyor diye sorduğumda... babamın anlatığı buydu.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 08:26   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Ben bildigimi yazayim belkide bir delinin kuyuya attigi tasi cikarmaya calisan kirk akilli misali...
Yurtdisinda özellikle almanyada bahar aylari bazen cok da kesin olmuyor,, 1 hafta 20 derece devam eden sicakliklar ertesi hafta -10 olabiliyor gövdeye yürüyen can suyu tabir edilen bitki suyu donarak gövdede patlamalara ve yaralanmalara yol aciyor, bu sebeple gövde beyaza boyaniyor ki gelen günes isinlarini yansitarak biraz olsun bu donemi az zararla atlatsin.. bu benim bildigim.. sevgiler

erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 12:10   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Teşekkürler sn Erhan62

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 13:40   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Evet bu uygulamanın bu anlamda almanyada yapıldığını biliyorum ancak son zamanlarda onların kullandığı kireç değil isolasyon özeliği de olan su bazlı beyaz pigmentli latex emulsyonları sürülüyor.
bu ürün ticari bir mal olarak da satılmakta. nette araştırılırsa bulunur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 13:41   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Sanırım her ağaca iyi gelmeyebilir. Seçici davranmak lazım. Sırf görüntü olsun diye den çok ağaçların yapılarına göre hareket edersek faydalı olabilir. Bahçenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkmak şeklinde değilde, faydalı olacağını bildiğimizi tercih ederek diye düşünüyorum.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 14:11   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Bizde boyarız kireçle beyaza ama soguktan etkilenmesin diye degil,karınca gibi hayvanların agaca çıkmaması için boyarız kısmende olsa işe yarar..

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 21:05   #15
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Bir de, gövdeden obur dalların çıkmasını azaltmak için sürülüyor diye biliyorum, ne kadar doğrudur bilemiyorum yalnız.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 21:37   #16
Yeni Üye

Anubis's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
kireçleme

gövdeye kireç uygulamasının salyangozlara karşı bir olumlu etkisine şahit olan varmı? sanki bana en çok bu işe yaramalı gibi geliyor ama..
birde gövdeye tatbik edilen kirecin kalın / ince olmasının bir farkı oluyormu?
iyi günler herkese

Anubis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 21:41   #17
Yeni Üye

Anubis's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Aradan geçen zaman içinde bir yanıt verilmemiş ama şu anda durum nedir acaba? olumsuz etkilerin kireçten olduğuna emin oldunuzmu? bende yeni fidanlarımı fidancının tavsiyesi ile kireçledim ***. problem çıkmaz..

Anubis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 07:53   #18
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Biraz nette baktim bu konuya ve mesajimi degistirmek istedim(yoksa mesajima dokunmayip yeni bir mesajmi yazsaydim bilmiyorum?)Bence gerekliligi tartisilacak (tartisiyoruzada zaten) bir uygulama. Bana gore dogal olmayan çirkin bir gorunus teskil ediyor.Askeriyenin olmazsa olmazlarindan .Park ve devlet kurumlarinin bahçelerindede çok goruluyor.Cevaplara bakilirsa kimsenin bu konuda fikir birligi sagladigi yok degisik nedenlerle yapildigi ortada .Boceklerin agaca çikmasina engelledigini pek sanmiyorum zararlilarin cogu uçuyor zaten! soguktan veya gunes yanmasindan koruyor olablilir.
Karincalarin boyali agaclara çiktigini kendi gozumle gordum ustelik karincalarin agaca çikmasinin ne gibi bir zarari var birisi bana cevaplayabilirmi?.(sakagun bu soruyu cevaplamis sagolasin!)
Cemals. nin yazdiklarina katiliyorum.Secici davranmak lazim .Telefon direginden kayalara kadar boyayanlarda var.

Düzenleyen Mehmet Ali Aşık : 22-07-2008 saat 00:44
Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 12:13   #19
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
David Attenbrough'nun bir DVD'sinde izlemiştim. Karıncalar yaprak bitlerini koruyor. Karşılığında onlardan bal alıyor. Onun için ağaca tırmanıyorlar. Yaprak bitleri korunduğu sürece yapraklarınız ölüyor.

hepgül ve Nazlı N92 beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 12:54   #20
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arka arkaya iki yıl boyunca,bahçemdeki tüm ağaçların gövdesini topraktan 1metre yüksekliğe kadar kireçle boyadım,karınca vb.canlıları uzak tuttuğunu görmedim hiç.Bu uygulamayı da 3 yıl önce bıraktım.Şimdi gövdelere yaz ve kış mevsimlerinde 1 'er kere göz taşı eriyiği uyguluyorum,kabuk içlerinde ne yumurta ne canlı hiç bir şey kalmıyor.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 13:15   #21
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Ben de geçen hafta tüm ağaçlarıma göztaşı eriyiği sürdürdüm.

Eski 20-07-2008, 13:21   #22
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn sakagun,
Bahsettiğiniz uygulamadaki göztaşı saf olanlardan değil mi,yoksa bordo bulamacı mı uygulattınız?

Eski 20-07-2008, 15:22   #23
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Sayın Lonicera,
İstanbul'da yaşadığım için Geyve'deki bahçemle bire bir ilgilenemiyorum. Bahçevanımız göztaşı sürdüğünü söyledi. Göz taşıyla bordo bulamacı arasındaki fark nedir?

Eski 20-07-2008, 17:08   #24
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bordo bulamacı bir miktar göztaşı ve kireçle hazırlanan bir karışım.Bitkideki mantar hastalıklarına karşı kullanılıyor.Saf olanı da farklı kullanılmıyordur sanırım,ancak ziraatçi bir abimiz bana saf olanının böcek yumurtalarını bile yakıp kavurduğunu söylemişti.Benim uyguladığım göztaşı eriyiği saf olanı.Tabi su içinde oldukça seyrelterek kullanılıyor.Ben uygulama yaparken eldiven ve maske kullanıyorum,ilk acemiliğimde elimdeki küçük bir kesiğe temas ettiğinde dünyamı şaşırtmıştı bana.))
Benim sormamın nedeni de buydu,çünkü çok etkili bir madde.Ama siz kendiniz kullanmadığınıza göre sorun yok.Kullanan kişi de biliyordur bunu heralde.

Eski 20-07-2008, 17:16   #25
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Mine Pakkaner hanım bu konuya tam hakim olduğu için ,eminim daha ayrıntılı bilgi verebilir.Her ne kadar bu konu bu başlığa uymadıysa da sohbet bu tarafa yöneltti bizi)

Eski 21-07-2008, 06:32   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Göztaşı yani bakır sülfat, tek başına kullanılırsa düşük Ph'ından dolayı bitkimize zarar verebilir. Bu yüzden kireç ile karıştırılarak Ph'ı ayarlanır. Buna bordo bulamacı diyoruz.

hepgül beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 07:08   #27
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bilgiler için teşekkür ederim. Bahçevana sordum. Göztaşını kireç ve suyla karıştırarak kullanmış. Demek ki bordo bulamacı kullanmış

Babek beğendi.
Eski 21-07-2008, 07:40   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2008
arkadaşım sen boşver karıncayı önemli olan kabuklu kurtların ve dip kurtlarının yumurtalarını ve özellikle kabuklu bite karsı kültürel önlem oluyo

ysftek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 07:41   #29
Yeni Üye

arkadasım göztası demek bordo bulamacı demek aynı sey

Eski 21-07-2008, 07:44   #30
Yeni Üye

arkadsım yanlış düşünüyon kireçin mutlaka faydası var özellikle kültürel önlemde uygulanır bak faydaları saymakla bitmez:güneşden gelen ışınları yansıtır ağacın daha geç su ihtiyacı istemesini sağlar ,tavsan kemirmelerinde ve yumurta larvalarında kültürel önlem olarak kullanılır:bunun yanında bordo bulamacındada kireç vardır

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024