agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2014, 09:47   #1
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Zirai Don

Sıcaklığın gün içinde düşüşü genellikle öğleden sonra başlayıp, gece yarısından itibaren kritik seviyenin altına düşer. Düşüş gündoğumuna kadar sürer. Bu düşüş, gökyüzünün açık ya da kapalı olmasına, rüzgar şiddetine, havadaki nispi nem oranına, yağışa, topografyanın güneşe karşı konumuna göre hızlı ya da yavaş olabilmektedir. Sıcaklığın en düşük olduğu saatler sabaha yakın saatler olup genellikle gündoğumundan hemen önce pik değere ulaşmaktadır. Tarımsal üretiminde meydana gelen zararlar, genellikle bu aralıkta meydana geldiğinden, üreticilerimizin tedbirlerini bu periyot için planlaması, meydana gelebilecek zararı en aza indirecektir.

Zirai Don Sınıflandırması:
2 m siper içi sıcaklığına göre bitkiler için don sınıflandırması;
Hafif don: 0 °C ila -2.2 °C,
Orta kuvvette don: -2.2 °C ila -4.4 °C
Kuvvetli don: -4.4 °C’den daha düşük.

Zirai Dondan Korunma Yöntemleri

Zirai Don Hadisesinde Kritik Saatler

Kaynak: Zirai Don Uyarı Sistemi - Meteoroloji Genel Müdürlüğü

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 10:00   #2
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Konya'da bugün ve bir kaç gün hafif don(0 °C ila -2.2 °C) olayı olacakmış. Sabah bahçe toprağında buzlanma vardı. Erken çiçek açan ağaçların çiçekleri hafif don olayından ne derece zarar görür? Açmamış çiçek tomurcuklarıda zarar görür mü?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 11:30   #3
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Soğuk dalgasının süresine bağlı olarak don zararı dediğiniz sıcaklık aralığında değişiklik gösterebilir. Bazı kaynaklarda -2.2 derecede açılmış çiçeklerin %10 ile %90 arasında zarar görebileceği yazılmış. Eğer meyve tutumu olmuşsa -1 derecede bile çoğu meyve zarar görebilir. Eğer tomurcuk durumundaysa soğuktan daha az etkilenir.

limon_sever beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 17:59   #4
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Birde şu var, eğer donun olduğu sabah güneş etkisini erken gösterirse çiçek ve meyvelerin yanma ihtimali daha çok.

Mesela kayısılar hava sıcaklığı 0 bile olmadan döküldü. Önceki senelerde -2, -4lerde bir sorun yoktu..

limon_sever beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 17:13   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Soguk vuran sardunyalara ne yapmak lazım nasıl müdahele lazımdır

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 10:30   #6
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunyadervis Mesajı Göster
Soguk vuran sardunyalara ne yapmak lazım nasıl müdahele lazımdır
Şiddetli dondan etkilenen sardunyaların dalları özellikle körpe filizleri kararıp yumuşar, koflaşır ve çürür..
Eğer sardunyalarınızın en diplerinde canlı kısımlar varsa bu çürük kısımları kesip atın derim..Böylelikle tepelerden başlayan çürümenin sağlam, yeşil, canlı oan kısımlara yayılmasını önlersiniz..
Kestiğiniz yerde bir kabuk bağlayacaklar ve ilkbaharda yeni filizler oluşacaktır.

Biz site bahçemizde böyle yaptık.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 19:01   #7
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Don olayı mekanizması, basit olarak bitki özsuyunun donma ile genişlemesi (Donan suyun hacmı genişler,etrafını patlatır!!) ve hücrelerin parçalanmasıdır. Donma olayı başlangıcında bitkinin çok sulu olan üst kısımları en önce donar. Bitki canlılığını koruyabilmek için öz suyunu geriye doğru (köklere doğru) çeker. Bu nedenle dip kısımları genellikle canlıdır.

YeniBON beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2015, 21:27   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

31 Aralık - 2 ocak günleri arasında zirai don gözükmektedir. Şu anlık -8 derecelik veriler var, bu veriler önceden çok bitkiyi dondurmuştu.

Tedbir almak gerekli..

Name:  tahmin4.jpg
Views: 18819
Size:  50.3 KB

Eski 15-03-2016, 20:55   #9
Ağaç Dostu

kkale71's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Arkadaşlar yine don tehlikesi var dikkatli olalım

kkale71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 16:08   #10
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bu gece hafif, yarın gece orta kuvvette don var.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 18:05   #11
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Merhaba,

Sayın "Limon Sever" in geçen yıl verdiği linkleri güncelleyeyim

Zirai Don Uyarı Sistemi

4 Günlük Zirai Don Risk Tahmin Haritaları

Bölgenizdeki çeşitli bitkilerin/ağaçların (DİKKAT: Pek çok değişkene bağlı olduğunu unutmayınız) "Tomurcuk Kabarması" , " "Çiçeklenme" , "Meyve Bağlama" gibi dönemlerinde zarar görebilecekleri kritik düşük ısı derecelerini ve altında da 4 günlük ısı tahminlerini bulabilirsiniz.

Gene bu linklerden;

"Türkiye Don Takvimi" ,
"Don Olayından Korunma Yöntemleri"

gibi bilgilere de ulaşılabilmekte.

Ancak 2 saat sonrasını tahmin etmeyi pek beceremeyen, birkaç saatte bir sürekli tahmin değiştiren kurum verilerine güvenmek ne derece sağlıklı olur bilemem.

Saygılarımla.

eurosat55 beğendi.
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 19:38   #12
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit Mesajı Göster

Ancak 2 saat sonrasını tahmin etmeyi pek beceremeyen, birkaç saatte bir sürekli tahmin değiştiren kurum verilerine güvenmek ne derece sağlıklı olur bilemem.
Yaklaşık olarak 2 senedir MGM sitesinden hava durumunu takip ediyorum. İstisnalar olmakla birlikte çok küçük ısı farkları haricinde pek ıskalamadılar. Bu gece ve yarın geceki tahminlerinin tutmamasını diliyorum. 2 senedir 100 ağaçtan 1 tek kayısı alamadım. Kayısıların cinsini öğrenmek için en azından bir kaç tane kayısı alabilsem mutlu olacağım.

aydemiraydın beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 20:01   #13
Ağaç Dostu

kkale71's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Haklısınız inanın buralarda bile ağaçlar meyveyi unuttu. Allah yardımcınız olsun.

tarku beğendi.
kkale71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 11:27   #14
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Yaklaşık olarak 2 senedir MGM sitesinden hava durumunu takip ediyorum. İstisnalar olmakla birlikte çok küçük ısı farkları haricinde pek ıskalamadılar. Bu gece ve yarın geceki tahminlerinin tutmamasını diliyorum. 2 senedir 100 ağaçtan 1 tek kayısı alamadım. Kayısıların cinsini öğrenmek için en azından bir kaç tane kayısı alabilsem mutlu olacağım.
Sn. Tarku; meteorolojik tahminlerin gerçekleşme oranı hakkındaki görüşüm, İstanbul/Üsküdar/Bağlarbaşı içindi. İnanın özellikle yağmur, sağanak, kar, sis gibi doğa olaylarında oran % 25 lerde. Bulutlu dese tepeme dolu yağıyor, güneşli dese yağmur

Tarım bölgelerinde, tarlalarda, besicilik alanlarında tutsun ki çiftçi ve besicilerimiz mağdur olmasın

Saygılar

tarku ve YeniBON beğendi.
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 14:19   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Çok şükür ki, dün geceki tahminleri tutmadı. Sıcaklık 0 derecenin altına düşmedi. Bir de bu geceyi atlatırsak, sonrası Allah kerim.

Malatya'da önce don, ardından dolu yüzünden kayısı bahçeleri büyük zarar görmüş. Bu sene kayısı 10 liraya çıkarsa şaşırmam.

Eski 17-03-2016, 14:46   #16
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
zirai don uyarısını duyunca hemen Marina deniz yosunu ve Super Biofer Deefol u karıştırıp uyguladım . : ) sonucu yazarım.

tarku beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 18:10   #17
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bu gece için hafif don uyarı gözüküyor. Bu sene üreticinin işi daha zor, çiçeklenmeler çok önceden oldu. Dün sabah dağlarda kar bile vardı. (Geçen sene 23-25 nisanda don olmuştu, tehlike geçmiş değil.)

Soğuk havalardan en az 2-3 gün önce yapraktan sıvı deniz yosunu ve potasyum gübrelemesi çok etkili oluyor.

aydemiraydın beğendi.
Eski 17-03-2016, 18:27   #18
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bu gece için hafif don uyarı gözüküyor. Bu sene üreticinin işi daha zor, çiçeklenmeler çok önceden oldu. Dün sabah dağlarda kar bile vardı. (Geçen sene 23-25 nisanda don olmuştu, tehlike geçmiş değil.)

Soğuk havalardan en az 2-3 gün önce yapraktan sıvı deniz yosunu ve potasyum gübrelemesi çok etkili oluyor.
Maalesef bu seneye özgü bir durum değil. İklim değişiminin sonuçlarını yaşıyoruz. 3 senedir erken bahar havası ve ardından gelen soğuklar ürün almayı imkansız hale getirdi. Korkarım ki bu değişimler artarak devam edecek. Bu sene bir de kuraklık eklendi. Hububat ekenler, ürünler çimlenmeyince 2. ekimi yaptı. Buna rağmen durum hiç iç açıcı değil. Allah sonumuzu hayır etsin.

aydemiraydın beğendi.
Eski 18-03-2016, 15:42   #19
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Vuslat başka bahara. Dün gece -3 derecede kayısılarım dondu. Parasını pulunu geçtim, ağaçları öyle görünce evladı ölmüş anne gibi göründüler gözüme. İçim acıdı. Çiftçilik gerçekten zor iş.

tarla kuşu beğendi.
Eski 18-03-2016, 19:03   #20
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sabaha karşı hafif don ile seradaki cılız kalan bazı domates fideleri donmuş. Hafif don dendi ama bayağı etkili olmuş.

Şuanlık kayısılar sağlam gözüküyor, armutların ve şeftalilerin yarıdan fazlası gidecek gibi. Meyvecilerin işi daha zor, biz kendimize kadar yine buluyoruz.

tarku ve tarla kuşu beğendi.
Eski 19-03-2016, 19:08   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
İklimsel değişimler ve artan don zayiatları bu alanda uygulanabilir, sonuç veren ve uygun maliyetli çözümleri zorunlu kılıyor. Fakat şuana kadar gerek kültürel gerekse kimyasal çözümlerin yetersiz, uygulaması çok zor ve aşırı maliyetli olduğunu görüyoruz.
Üniversitelerin, büyük ilaç ve gübre firmalarının bu konuda daha çok ar-ge yapmaları gerekiyor kanısındayım.
Yoksa meyvecilik günden güne azalıp sınırlı bölgede sınırlı üreticinin yetiştiriciliğini yapacağı bir alan olacak. Meyveler de Japonya'daki gibi tane işi yüksek paralara satılır hale gelecek.
Allah herkesin yardımcısı olsun...

tarku ve cockpit beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 22:50   #22
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bu yıl da çiçekler muhtemel dona yakalandı.
Fotoğrafları akşam saatlerine doğru çekince Üzerleri karla kaplı olan görüntüleri kalmadı.

Bademler
Name:  DSCF5491.jpg
Views: 17128
Size:  57.3 KB

Name:  DSCF5503.jpg
Views: 16939
Size:  73.7 KB

Kayısılar

Name:  DSCF5509.jpg
Views: 16882
Size:  51.5 KB

Name:  DSCF5517.jpg
Views: 16970
Size:  71.4 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 22:59   #23
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bu yıl da çiçekler muhtemel dona yakalandı.
Fotoğrafları akşam saatlerine doğru çekince Üzerleri karla kaplı olan görüntüleri kalmadı.

Bademler
Eklenti 601144

Eklenti 601145

Kayısılar

Eklenti 601146

Eklenti 601147
Geçmiş olsun. Üzerlerinde kar olması kuru soğukta kalmalarından daha iyidir. Dondan korunma yöntemlerinde ağacı baştan aşağı yıkayarak buzlanmasını sağlamak var. Böylece buzlanma sırasında çıkan ısı donmayı engelliyormuş. Ağaçlarda kar varken bunu sizin yerinize doğa yapmış oluyor. Benim kayısılarım çiçekteyken dona dayandı ama meyveye dönme aşamasında dondular. Meyve oluşmaya başlamadıysa en az 2 derecelik avantaj var.

Eski 21-03-2016, 20:27   #24
Ağaç Dostu

Meyve ağaçları artık donmayacak

Eğer bu makine dedikleri gibi iş görüyorsa bence biran önce seri üretime geçilmesi lazım

Eski 21-03-2016, 20:34   #25
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Meyve ağaçları artık donmayacak

Eğer bu makine dedikleri gibi iş görüyorsa bence biran önce seri üretime geçilmesi lazım
Yapılmışı var, ama kaç kişinin buna gücü yeter?

Don Mücadelesi Hizmetleri

Eski 08-04-2017, 09:36   #26
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster

2-3 gün içinde don olayı bekleniyor. Bahsettiğiniz gübreler gerçekten işe yarıyor mu? Kayısılar meyveye döndüler, pirinç tanesi kadar oldular. 0 dereceyi görürlerse yanacaklar. İşe yarıyorsa hemen bu gün alıp, atayım.

Eski 08-04-2017, 19:37   #27
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Ben önceden bu uygulamayı marullarda denemiştim. Arada çok büyük fark olmuştu. Fotoğrafınıda eklemiştim önceden. Aşırı sıcaklarda ve soğuklarda kullanmaya devam ediyorum.

tarku beğendi.
Eski 08-04-2017, 20:51   #28
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bugün yarın ve ertesi gün don gözüküyor. Hafiften kar atıştırıyor. Dün gece yüksek yerlere kar yağmış. Yapacak çok fazla bir şey yok. Merkez eksi 2 ise benim orası yükselti farkından dolayı eksi 4 veya 5 olur herhalde. Her yüz metre yükseklikte 1 derece düşüyordu hatırladığım kadarı ile.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 17:27   #29
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bugün yarın ve ertesi gün don gözüküyor. Hafiften kar atıştırıyor. Dün gece yüksek yerlere kar yağmış. Yapacak çok fazla bir şey yok. Merkez eksi 2 ise benim orası yükselti farkından dolayı eksi 4 veya 5 olur herhalde. Her yüz metre yükseklikte 1 derece düşüyordu hatırladığım kadarı ile.
Mgm sitesinin düzeltme yapması yüzünden dün gece ateş yakmak için bahçeye gittim. 2 gün sonra don olacak diyorlardı, birden bire nasıl olduysa bugün don var dediler. Gittim zor bela ateş düzeneklerini hazırladım. Sonrasında bir yağmur bastırdı, sucuk gibi ıslandım, zatürre olmazsam iyidir. Gerçekleşen sıcaklıklara baktım en düşük 0.5 olmuş, yağmurdan dolayı da don olmadı. Şimdi bu gece de, yarın gece de don olayı var deniyor. Tekrar gidip gitmemekte karar veremiyorum.
Gerçekleşen ısı derecelerine göre bahçenizde don olup olmadığını görebilirsiniz. Don olunca zayiat kaç gün içinde belli olur? Mesela kayısılar meyveye döndü, dona maruz kaldıklarını kaç günde anlayabilirim? Sigorta yaptırdım boşuna eksperleri çağırmayayım.

Eski 09-04-2017, 21:05   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Mgm sitesinin düzeltme yapması yüzünden dün gece ateş yakmak için bahçeye gittim. 2 gün sonra don olacak diyorlardı, birden bire nasıl olduysa bugün don var dediler. Gittim zor bela ateş düzeneklerini hazırladım. Sonrasında bir yağmur bastırdı, sucuk gibi ıslandım, zatürre olmazsam iyidir. Gerçekleşen sıcaklıklara baktım en düşük 0.5 olmuş, yağmurdan dolayı da don olmadı. Şimdi bu gece de, yarın gece de don olayı var deniyor. Tekrar gidip gitmemekte karar veremiyorum.
Gerçekleşen ısı derecelerine göre bahçenizde don olup olmadığını görebilirsiniz. Don olunca zayiat kaç gün içinde belli olur? Mesela kayısılar meyveye döndü, dona maruz kaldıklarını kaç günde anlayabilirim? Sigorta yaptırdım boşuna eksperleri çağırmayayım.
Sigorta yaptırdıysan ve bu kadar uğraş da verdiysen gerisini de ben olsan oluruna bırakırdım artık.
Bu arada sigortayı nasıl yaptırdın, maliyeti yaklaşık ne tutuyor? Değiyor mu? Benim 2500 armut ağacım var. Bizim burda dondan ziyade dolu daha çok oluyor. Seneye tül yaptıracam, bu sigorta işini de düşünüyorum fakat hiçbir fikrim yok.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024