agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2013, 08:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Sebzelerde Tuta Kelebeği İle Organik Mücadele

Ceviz bahçemin aralarında geçen sene kendim için organik yetiştirdiğim (kimyasal ilaç kullanmadım) sebzelerde gördüğüm tuta kelebeği hastalığı ile epey uğraşmıştım ve sebzelere çok zarar vermişti. Bu sene bir arkadaşımın gönderdiği Bioaktif adında organik bir ürünü kullanmaya başladım neticesini bu yıl alacağım sanırım, bu güne kadar sebzelerde bir olumsuzluk görmedim.

Tarım ile ilgili bir sitede bu ürünü kullanan kişiye ait sebzelerin hastalıklı halini ve kullanıldıktan sonraki durumlarının göstern fotografları gördükten sonra umutlandım, bakılım deneyip göreceğim.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 11:33   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Bu malzemenin organik bir bitki koruma ürünü olduğunu nereden biliyorsunuz? Bu yıl tuta absoluta'ya henüz rastlamamış olmanızın başka sebepleri de olabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 12:34   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
neticesini bu yıl alacağım sanırım, bu güne kadar sebzelerde bir olumsuzluk görmedim.
Sayın Meyveli Tepe,

Ben deneme amaçlı aldım, Biga'daki ceviz bahçemde kendim için fidan aralarına ektiğim sebzelerde kullandım ve sezon sonuna kadar gözlemlerime devam edeceğim iyi netice alırsam daha sonra niye kullanmıyayım.

Eski 27-07-2013, 13:47   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullanmayın demedim zaten

Sorum, malzemenin organik bir bitki koruma ürünü olduğunu nereden biliyorsunuz şeklindeydi. Yani organik sertifikasyonu var mı ve hangi zararlılar için ruhsatlandırılmış?

Yanılmıyorsam bu isimdeki bir ürün daha önce burada pazarlanmaya çalışıldı ama bu gibi sertifika, tescil, ruhsat gibi sorulara yanıt vermekten kaçınıldı. Siz kullandığınızı söylediğinize göre belki bu bilgi ve belgeleri edinmişsinizdir.

Bu arada, ben nasıl bu yıl domateslere yapraktan BioAlg verdiğim için tuta absoluta gelmediğini söyleyemezsem sizin de benzeri şekilde kullandığınız ürün sebebiyle tuta absoluta'nın engellenmiş olduğunu söylemeniz yanıltıcı olabilir. Vurgulamak istediğim budur. Böyle bir şeyi kişisel deneyim olarak ifade edebilmek için enfekte olmuş bir bitki grubunda yapılan mücadeleyi mümkün mertebe malzeme, uygulama metodları ve sonuçlarıyla beraber ifade edilebilir olunmalı ki, başkaları için de karşılaştırılabilir bir gösterge olsun.

Eski 27-07-2013, 15:21   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kullanmayın demedim zaten

Bu arada, ben nasıl bu yıl domateslere yapraktan BioAlg verdiğim için tuta absoluta gelmediğini söyleyemezsem sizin de benzeri şekilde kullandığınız ürün sebebiyle tuta absoluta'nın engellenmiş olduğunu söylemeniz yanıltıcı olabilir. Vurgulamak istediğim budur. Böyle bir şeyi kişisel deneyim olarak ifade edebilmek için enfekte olmuş bir bitki grubunda yapılan mücadeleyi mümkün mertebe malzeme, uygulama metodları ve sonuçlarıyla beraber ifade edilebilir olunmalı ki, başkaları için de karşılaştırılabilir bir gösterge olsun.
Beni sorgulamanızın sebebini anlamış değilim, Ceviz bölümünde "Ceviz Bahçem Biga/Çanakkale " başlığı sayfamda göreceğiniz gibi ceviz fidanları arasına ektiğim sebzelerde bu ürünü kullanmış biriyim, mesajımın içeriğinde ticari amaç taşıdığını sanmıyorum ayrıca bilgisiz biride değilim_ki rastgele bir ürünü kullanayım. Ziraat fakültesinde okuyan bir oğlum var ve köyde bahçemi kontrol eden devletin görevlendirdiği bir ziraat mühendisindende bilgi alıyorum. (mesleğim ziraat müh. olmasada okuduğumu iyi anlayabilecek bir mühendislik kariyerim var).

Benim derdim kimyasal ilaç kullanmadan nasıl sağlıklı sebze üretebilirim üretebiliriz zira komşu tarlalarda köylülerin bilgisiz ve yoğun kullandığı kimyasal ilaçları hergün gördükçe üzülüyorum, hepimiz bu sebzeleri gerek taze gerekse turşu olarak tüketiyoruz.

Eğer organik sebze yetiştiriçiliğinde bir ürün hastalıklara karşı birazda olsa çare oluyorsa bu hepimizin yararınadır, ürünü deneme sonucunda başarısız olsam bile benim ve herkes için denemeye değerdir.

Sizin bahsettiğiniz şartlarda enfekte olmuş bitki gurubunu deneyebilecek uygun ne laboratuvarım var nede zamanım dolayısıyla onları ilgili kurumlar halletsin ve bir ürün piyasaya çıkmış ise konrolünüde devletten beklerim.

Eski 27-07-2013, 17:26   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yanlış anlamayın lütfen. Sizi sorguluyor filan değilim.

Tuta Absoluta'yı organik bir ilaç ile engellediğinizi bildiren bir başlık açıyorsunuz.

Bu gerçek ise önemli bir şey çünkü tuta absoluta'nın yaşam döngüsündeki evreler itibarıyle engellenmesi, mücadelesi gerçekten zor bir zararlı.

Başlığı açarak bildirimde bulunan siz olduğunuza göre, siz de ürünün organik olduğunu, tuta absolutayı engellediğini bildirdiğinize göre size sormam doğal değil mi?

Sorularım da;

- Ürünün organik olduğunu nereden biliyorsunuz?
- Tuta absoluta'ya bahsettiğiniz etkiyi bizlere gösterebilecek,
a) tescil ve ruhsat bilgisine
b)ürüne özel literatüre sahip misiniz?

Hasbelkader bu bilgiler ve/ya kaynakları sizde varsa ne güzel. İhtiyaç duyanlara kaynak oluşturur ve açtığınız başlık amacına ulaşır.

attar ve Palamut_bahçe beğendi.
Eski 27-07-2013, 19:19   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yanlış anlamayın lütfen. Sizi sorguluyor filan değilim.

Tuta Absoluta'yı organik bir ilaç ile engellediğinizi bildiren bir başlık açıyorsunuz.

Bu gerçek ise önemli bir şey çünkü tuta absoluta'nın yaşam döngüsündeki evreler itibarıyle engellenmesi, mücadelesi gerçekten zor bir zararlı.

Başlığı açarak bildirimde bulunan siz olduğunuza göre, siz de ürünün organik olduğunu, tuta absolutayı engellediğini bildirdiğinize göre size sormam doğal değil mi?

Sorularım da;

- Ürünün organik olduğunu nereden biliyorsunuz?
- Tuta absoluta'ya bahsettiğiniz etkiyi bizlere gösterebilecek, a) tescil ve ruhsat bilgisine b)ürüne özel literatüre sahip misiniz?

Hasbelkader bu bilgiler ve/ya kaynakları sizde varsa ne güzel. İhtiyaç duyanlara kaynak oluşturur ve açtığınız başlık amacına ulaşır.
Benim açtığım başlıktaki mesajımda sorularınıza cevap vermem gereğini duyduğum hiç bir çümlem yok.

Ben mesajımda, bu ürünü arkadaşımın tavsiyesi üzerine ve daha sonra ürün hakkında okuduğum bilgilere dayanarak kullandığımı, ürünü kullandığım sebzelerde bugüne kadar herhangi bir olumsuzluk görmediğimi ( bunun anlamı netice aldım demek değildir) ve gözlemlemeye devam edeceğimi sonuçtan umutlu olduğumu belirtim.

Ben, araştırma uzmanı değilim nede denetleme görevim var.
Siz ürünü araştırır organik olmadığını belgeler burada yayınlarsanız bizleride uyarmış olursunuz.

Nasıl bir başlık açmam gerektiğini yazarsanız,bende yönetimden başlığın o şekilde düzeltilmesi teklifinde bulunurum.

Eski 27-07-2013, 20:35   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
ürünü kullandığım sebzelerde bugüne kadar herhangi bir olumsuzluk görmediğimi ( bunun anlamı netice aldım demek değildir)
Durum böyle ise, "Sebzelerde Tuta Kelebeği İle Organik Mücadele" cümlesi iddialı bir başlık adı olmamış mı?

attar beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 21:19   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Durum böyle ise, "Sebzelerde Tuta Kelebeği İle Organik Mücadele" cümlesi iddialı bir başlık adı olmamış mı?
Sayın Malina,
Siz başlığı uygun bulmuyorsanız,amaca uygun başlık yazar veya başka bir başlığa taşıyarak değiştirebilirsiniz, bundanda rahatsız olman.
İsterseniz ykaya194 ceviz bahçem sayfamada taşıyabilirsiniz, zira ceviz fidan aralarına ektiğim ve sözkonusu ürüne konu olan sebzelerin resimlerini zaten oraya yüklemiştim.

Eski 27-07-2013, 22:17   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Sayın Malina,
Siz başlığı uygun bulmuyorsanız,amaca uygun başlık yazar veya başka bir başlığa taşıyarak değiştirebilirsiniz
Siz uygun buluyor musunuz?

Yani uygun buldunuz diye yazdınız tabii
Ama tüm bu yazışmalardan sonra hala uygun buluyor musunuz?

Eski 28-07-2013, 00:19   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194
Benim açtığım başlıktaki mesajımda sorularınıza cevap vermem gereğini duyduğum hiç bir çümlem yok.
Başlığı açarken yazılan mesaj aşağıda:

Alıntı:
Ceviz bahçemin aralarında geçen sene kendim için organik yetiştirdiğim (kimyasal ilaç kullanmadım) sebzelerde gördüğüm tuta kelebeği hastalığı ile epey uğraşmıştım ve sebzelere çok zarar vermişti. Bu sene bir arkadaşımın gönderdiği Bioaktif adında organik bir ürünü kullanmaya başladım neticesini bu yıl alacağım sanırım, bu güne kadar sebzelerde bir olumsuzluk görmedim.

Tarım ile ilgili bir sitede bu ürünü kullanan kişiye ait sebzelerin hastalıklı halini ve kullanıldıktan sonraki durumlarının göstern fotografları gördükten sonra umutlandım, bakılım deneyip göreceğim.
Maviye boyadığım ifadede "organik bir ürünü kullanmaya başladım" diyorsunuz. Bu durumda "bu ürünün organik olduğunu nereden biliyorsunuz" sorusu gayet yerinde oluyor gibi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194
Sizin bahsettiğiniz şartlarda enfekte olmuş bitki gurubunu deneyebilecek uygun ne laboratuvarım var nede zamanım dolayısıyla onları ilgili kurumlar halletsin ve bir ürün piyasaya çıkmış ise konrolünüde devletten beklerim.
Bu mesajınızda yazıdığınız ifadeden altını çizdiğim bölümde yerden göğe kadar haklısınız.

Ancak bunun için devletin bu ürünü, size tavsiye edildiği ve sizin de kullandığınız amaç ve şekil için biliyor olması gerekir, öyle değil mi?

Devletten bekliyorsunuz (bekliyoruz) ama devletin bu ürünü bilip bilmediğini bilmiyoruz.

• Organik diyorsunuz, devlet de organik demiş mi?
  • Tuta absoluta diyorsunuz, bu zararlı için böyle bir ruhsat alınmış mı?
  • Diyelim ki, organik sertifikası yok, tuta için de ruhsatlı değil. Şayet ithal bir ürün ise, en azından orijinal içerik için yurt dışı literatür var mı?

Bunların hiç biri yok ise, ne var? sorusu akla gelir.

Diğer sorum ise (tescil, ruhsat vb.) devletin bu ürünü bilip bilmediğinin sorusu idi. Bu soruların yanıtı (ki, satın alıp kullandığınıza göre) ambalajında, faturasında vb. ilgili yönetmeliklere göre verilmesi gereken zaruri bilgileri içeriyor olmalı.

Size sorduğum gerçekten ilk mesajda yazdığınız gibi işe yarayıp yaramadığı değil (belki de muhteşem bir üründür), öncelikle tanımlanmasıyla ilgili.

Eski 28-07-2013, 00:50   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Siz uygun buluyor musunuz?

Yani uygun buldunuz diye yazdınız tabii
Ama tüm bu yazışmalardan sonra hala uygun buluyor musunuz?
Başlığın uygun olup olmaması bence üç ana soruya verilecek cevaplara bağlı.

1) Bitki koruma başlığına uygun bir başlıklı değilmi? değil derseniz, mesajımı yazacak daha uygun başlık bulamadıysam bu bir eksiklik değilmi?
2) Başlığın ticari reklam amacı taşıyıp taşımadığına ben değil siz karar vermeniz gerekmezmi? eger ticari reklam olduğu kanısına vardıysanız düzeltebilirsiniz ve rahatsız olmam demiştim. Ben ürünün ne satıcısıyım nede reklamcısıyım hatta daha önce ürünü bu sitede pazarlamak isteyen bir üye olduğunu sayın Meyveli Tepe'nin mesajıma cevaben yazdığı mesajdan öğrendim. Ben,benim gibi organik sebze yetiştirmek isteyen site üyelerine karşılaştığım problemi kimyasal ilaç kullanmadan çözebilirmiyim diye arayış içersinde olduğumu anlatmaya çalıştım sizce bu yanlışmı?
3)Başlık benim için önemli değil, içeriği reklam amaçlımı? değilmi? evet reklam amaçlı derseniz mesajlarımın tümünü silebilirim.

Saygılar,

Düzenleyen ykaya194 : 28-07-2013 saat 01:09 Neden: harf hatası
Eski 28-07-2013, 01:08   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.ykaya194, "Sebzelerde Tuta Kelebeği İle Organik Mücadele" başlığı bence gayet uygun. Altında sadece alıp denediğinizi belirttiğiniz ürün değil, başka bir çok metod ve malzeme tartışılabilir.

Organik sebze yetiştirmeye çalıştığınızı yazıyorsunuz. Başka bir çok üye gibi ben de organik sebze yetiştirmeye çalışıyorum. Doğal olarak , hastalıklar, zararlılar, bitki besleme bakımlarından bir çok sorunla karşılaşıyoruz. Bunları yenmek için türlü metodlar deniyoruz.

Siz de başlık açmaya vesile olan bir ürün denemişsiniz. Burada bence herhangi bir mahzur yok. Denediğiniz ürünün organik bir bitki koruma ürünü olduğunu düşünüyorsunuz. Size öyle söylenmiş olabilir, öyle olduğunu biliyor olabilirsiniz, firmasını, organik bitki koruma sertifikasını, ruhsat bilgilerini vs. görmüş olabilirsiniz.

Bu durumda söz konusu bilgiyi de paylaşmanızı beklemek son derece doğal. Hatta, "böyle bir bilgi yok, tanıdığım, bildiğim biri bu ürünün organik olduğunu söylediydi" dahi diyebilirsiniz, birlikte araştırırız.

Ürün özeline gelirsek, bu isimde bir ürünü burada sadece ismen satmaya çalışan birine aylarca önce gerek kişisel olarak ben, gerek forum yönetimi gereken soruları sordu. Bunlara cevap verilemedi, cevap vermekten kaçınıldı. Bu ürünün sahibi firma kimdir, organik ya da değil, tescili, ruhsatı vb. nedir halen belirsiz.

Siz, "organik bir ürünü kullanmaya başladım" deyince, ürünün organik olduğunu bilen biri çıktı. Onu bildiğine göre, özellikle tuta'ya karşı da denediğini söylediğine göre yanıtlar da gelmiştir diye düşündüm.

attar ve telato beğendi.
Eski 29-07-2013, 21:19   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.ykaya194, birlikte araştırırız.
Sayın MeyveliTepe,
Birlikte araştırırız mesajınıza istinaden, merakımı gidermek amacıyla ürünü biraz soruşturdum ve aşağıdaki yanıtları aldım.Sizde ürün hakkında başka bilgiler temin ederseniz yayınlamanızı beklerim ve bizleride bilgilendirmiş olursunuz.

Ürünün yosun içerikli sıvı ve içinde aşağıdaki maddelerin olduğu bilgisini aldım. (Üyelere yanıltıcı bilgi vermiş olmak istemem, dolayısıyla analizi yapan kurumun resmi bir kurum olmadığınıda belirteyim )

İçindeki maddeler;

SALICYLİC ACİD
HÜCRE KÜLTÜRLERİ VE İÇERİĞİ
ELİCATOR OLİGASAKKARİTLER
METABOLİTLER
AMİNO ACİD PHENYLLALANİNE
VİTAMİN:FOLİC ACİD
ÇİNKOASETAT
MANGANASETAT
LİMONOİT MENTOL
PROMİDAL SOUP
BİTKİ METABOLİTLERİ
BİTKİ EKSTRATLARI
FENOMENLER
AMİNO BUTRİKASİT
KARVAKROL
TİMOL
GLUTAMİK ASİT

Konu başlığını açmadan önce, üyesi olduğum bir sitede ürünü sebze bahçesinde deneyen üyenin iyi sonuç aldığını gösteren resimleri gördükten sonra bende umutlanlanmıştım. (ürünü sebzelerde kullandığım tarih, 7 Temmuz 2013 son gözlemim 25 Temmuz 2013) bundan sonraki gözlemlerimde sonuca yakın ( olumlu veya olumsuz) neticeler alacağımı tahmin ediyorum.

Resimler benim olmadığı için yanıltıcı olur düşüncesiyle burada yayınlamak istemedim, yazışmalar bu noktaya gelince yayınlamanın yanlış olmayacağı kanısına vardım.

Sitede yayınlanan resimler:

Ürünü kullanmadan önceki hali
Name:  029 - Kopya.jpg
Views: 8306
Size:  51.7 KB

Kullandıktan 12 gün sonraki hali

Name:  0 (61).jpg
Views: 8201
Size:  34.5 KB

Eski 29-07-2013, 22:35   #15
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sn ykaya194, urun etiketinin resmini cekip gostermeniz mumkun mu? Urunun organik olup olmamasiyla ise yarayip yaramamasi iki ayri konu.

Bir de urunu kullanan kisinin yayinladigi yukardaki resimler sizin dediginiz gibi yaniltici olmanin otesinde birsey ifade etmiyor. Ben de bir domatesin yapraklari yenmis bir dalinin resmiyle henuz hasara ugramamis bir dalinin/yapraklarinin resmini ayni anda cekebilirim; bunu yapmam icin aradan gunler gecmesini beklememe gerek yok.

Anlamak adina soruyorum: "Ise yararsa kullanmak istedigim bir urun bu" mu diyorsunuz yoksa "Organik olan ve ayni zamanda ise yarayacagini dusundugum bir urun bu" mu diyorsunuz?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 08:48   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn ykaya194, urun etiketinin resmini cekip gostermeniz mumkun mu?

Bir de urunu kullanan kisinin yayinladigi yukardaki resimler sizin dediginiz gibi yaniltici olmanin otesinde birsey ifade etmiyor.

Anlamak adina soruyorum: "Ise yararsa kullanmak istedigim bir urun bu" mu
Sayın birnefestoprak,

Ürünün kutusu bahçemde yani şu anda 350 km uzakta, oraya birkaç gün sonra tekrar döneceğim ancak orada internet'e erişimim kısıtlı, İstanbul'a tekrar dönünce siteye yükleyebilirim. Ürün ismi biyoaktive biraz araştırırsanız gerek kutunun resmini, gerek üretici ve satıcı firma isimlerinide bulabilirsiniz, ayrıca ürünün Türkiye'de üretim ve satış izni olduğu bilgisine bugün ulaştım. Aynı şeyleri yazmak istemiyorum ancak yine yazayım.Ben ürünün pazarlayıcısı değilimki sizlere tüm detaylarını verebileyim.

Ürünü kullanıp domateslerin resmini yayınlayan kişi sebze üreticisi, dolayısıyla niye aldatıcı bilgi vererek kendine menfaat sağlamak istesin, O kişide benim gibi bir müşteri.

Ben kullandım ve memnun kalırsam kullanırım, benim için o ürün bu ürün farketmez hani bir deyim vardır belki burada yazmam uygun değil ama özür dileyerek yazıyorum " Haticeye değilde neticeye bakarım "

selamlar.

Eski 30-07-2013, 09:31   #17
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn ykaya194, aciklik getirdiginiz icin tesekkurler. Eger urunun etiketini bulursam ben de buraya eklerim. Biyoaktiv organik asit içeriği, bitki gelişimini nasıl etkiler? adresindeki urun mu?

Yanlis anlasilmamak icin belirtmek isterim: Resimleri yayinlayanin diger kisilerin aldatmak niyetli oldugunu soylemiyorum ama resimlere bakarak urunle ilgili bir cikarim yapmamizin mumkun olmadigini soyluyorum. Simdi benim o ucuncu kisiyle tartisma imkanim yok ama sizinle tartisabildigimize gore siz urunun isinize yaradigini ve bundan dolayi da organik olup olmamasinin sizin icin farketmedigini soylerseniz, bunun benim icin nasil bir sakincasi olabilir? Kisisel tercihinizden dolayi sizi elestirme hakkim yok. Sonuc olarak hepimizin kullandigi ve memnun kaldigi degisik urunler var. Sizin gozleminizi aklima not edip konu hakkinda bilgilenmis oluyorum.

Burda aciklik kazanmasinin iyi olacagini dusundugum konuysa su:

Urun organik mi, degil mi? Bu konunun basligi 'sebzelerde tuta kelebegi ile organik mucadele' olduguna gore, bu sorunun yanitini bulmamiz gerek.

Tarim urunlerinde siklikla yapilan bir uygulama, urunun icine organik bir bilesen koyup geri kalan icerigi kimyasallarla doldurmak ki benim icin bunun da bir sakincasi yok; isteyen o urunleri de alip kullanabilir.

Esas olan ozellikle Turkiye'de belli standartlar olusmadigi icin, bu tip urunlerin organik denilerek pazarlanmasi.

Saygilar

Alıntı:
Sayın birnefestoprak,

Ürünün kutusu bahçemde yani şu anda 350 km uzakta, oraya birkaç gün sonra tekrar döneceğim ancak orada internet'e erişimim kısıtlı, İstanbul'a tekrar dönünce siteye yükleyebilirim. Ürün ismi biyoaktive biraz araştırırsanız gerek kutunun resmini, gerek üretici ve satıcı firma isimlerinide bulabilirsiniz, ayrıca ürünün Türkiye'de üretim ve satış izni olduğu bilgisine bugün ulaştım. Aynı şeyleri yazmak istemiyorum ancak yine yazayım.Ben ürünün pazarlayıcısı değilimki sizlere tüm detaylarını verebileyim.

Ürünü kullanıp domateslerin resmini yayınlayan kişi sebze üreticisi, dolayısıyla niye aldatıcı bilgi vererek kendine menfaat sağlamak istesin, O kişide benim gibi bir müşteri.

Ben kullandım ve memnun kalırsam kullanırım, benim için o ürün bu ürün farketmez hani bir deyim vardır belki burada yazmam uygun değil ama özür dileyerek yazıyorum " Haticeye değilde neticeye bakarım "

selamlar.

telato beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 30-07-2013 saat 18:36
Eski 30-07-2013, 10:34   #18
Ağaç Dostu

Sayın birnefestoprak,

Sanırım anlaşamadığımız tek konu bu ürünün organik olup olmaması. Bana güvendiğim kişi organik bir ürün diye verdi ve analiz etme imkanımda yok.

Burası bir paylaşım sitesi olduğuna göre, konuya ilgi duyanlar araştırarak bu ürünün içinde kimyasal madde olduğuna dair resmi belgelere ulaşır ve paylaşırlarsa bizlerde memnuniyet duyarız.

Ürünü kullanan ve resmini yayınlayan kişi benim muhatabım değil zira ürünü kendisinden temin etmedim zaten ben ürünü birkaç ay önce aldım ve uygun zamanda kullandım daha sonra yayınlanan resimleri gördükten sonra olumlu netice alabileceğimin kanısına varmış ve mesajımdada paylaşmıştım.

Düzenleyen ykaya194 : 30-07-2013 saat 11:15 Neden: kelime hatası
Eski 30-07-2013, 15:12   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:

Sanırım anlaşamadığımız tek konu bu ürünün organik olup olmaması. Bana güvendiğim kişi organik bir ürün diye verdi ve analiz etme imkanımda yok.

Burası bir paylaşım sitesi olduğuna göre, konuya ilgi duyanlar araştırarak bu ürünün içinde kimyasal madde olduğuna dair resmi belgelere ulaşır ve paylaşırlarsa bizler de memnuniyet duyarız.
Yani siz bilmediğiniz bir ürüne organik diye başlık açacaksınız, (Aldığınız kişinin güvenilir olup olmaması bizi ilgilendirmez, çünkü organikliğin delili olarak kullanılan bir yöntem değildir) başka birileri ürünün organik olup olmadığını ıspatlamak zorunda kalacak, öyle mi?...

Burası bir paylaşım sitesi doğru ama biz paylaşımları daha emin olduğumuz konularda yapmaya özen göstermek istiyoruz.

Ceviz Hastalıkları bölümünde bu ürünü kullandığınızı, organik dendiğini ama bundan emin olmadığınızı, kullandığınızı, sonuçlarını paylaşacağınızı yazsanız, bu tartışmaların hiç biri olmayacaktı...

Aysis, attar ve telato beğendi.
Eski 30-07-2013, 16:13   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.kaya194,

Aynı isimle tescil edilmiş bir organik gübreye rastladım. Atlantis isimli firmaya, sıvı deniz yosunu olarak tescillenmiş. Bir bitki koruma ürünü değil, bitki koruma ürünü olarak lanse edilmesi de mevzuata aykırı.

Ürüne ait bir web sitesi yok. Muhtelif forumlarda belirli bir satıcının kopyala yapıştır bir içerik bildirimi var. Ürünün satışı da forumlar aracılığıyla yapılıyor gibi.

Daha detaylı akşam yazmaya çalışacağım.

Eski 30-07-2013, 17:05   #21
Ağaç Dostu

Sayın Malina,

Başlığı uygun bulmamıssınız, Başlığı kapatmanızı rica ediyorum veya konuyu sizin uygun bulduğunuz bir başlık altında paylaşalım.

Eski 30-07-2013, 17:21   #22
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. ykaya194 bana fotoğraflar inandırıcı gelmedi nedeni ise aynı yerden fotoğraflanmaması. Yani bitkinin aynı yerinden olmuş olsa hadi denemeye değer derdim.
Kurt zararında bitki zararlanmış organları yenileyemez, yeni sürgünlerin güzel çıkması zararlının kontrolünün sağlanmasından mı yoksa bu ürünün gübre görevi görüp bitkiyi geliştirmesinden mi kaynaklanıyor?
Sonuçta kimyasal mücadelesi pahalı bir zararlı Tuta absoluta.

attar ve telato beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 19:21   #23
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda urunun organik olmadigindan emin olsaydik, yukardaki resimleri Agaclar.net uyesi birisi de paylassaydi ve bu resimler esliginde "bu urun benim isime cok yaradi" deseydi resimler bana birsey ifade etmese ve bahce/tarla uygulamalarinda kullanilan urunlerin mumkun oldugunca organik olmasi gerektigini dusunsem bile, "bu urun bu uyenin isine yaramis" diye not edip gecerdim.

Bunun yaninda, bu tip degerlendirmeleri yan yana yetistirilen iki ayni cesitteki bitkide kontrollu olarak yapip sonuclari o sekilde vermek gerekir. Ornegin bitkilerin her ikisi de zarar gormus olacak; urun bir bitkiye uygulanacak, digerine uygulanmayacak ve duzenli araliklarla resimlenecek ama bu da onemli degil, biz su anda urunun organik olup olmadigini anlamaya calisiyoruz.

Turkiye'de Tuta Kelebegi (ing. leafminer) ilgili olarak neden Neem yagi veya Spinosad kullanilmiyor? Denendi de faydali mi olmadi? Maliyet konusunda mi sorun var?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sn. ykaya194 bana fotoğraflar inandırıcı gelmedi nedeni ise aynı yerden fotoğraflanmaması. Yani bitkinin aynı yerinden olmuş olsa hadi denemeye değer derdim.
Kurt zararında bitki zararlanmış organları yenileyemez, yeni sürgünlerin güzel çıkması zararlının kontrolünün sağlanmasından mı yoksa bu ürünün gübre görevi görüp bitkiyi geliştirmesinden mi kaynaklanıyor?
Sonuçta kimyasal mücadelesi pahalı bir zararlı Tuta absoluta.

Eski 30-07-2013, 22:11   #24
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Türkiye'de organik kökenli ilaçlar ve bakterilerin zirai mücadelede kullanılması zayıf. Biraz da organik ilaçların pahalı olması, biraz çiftçileri yönlendirenlerin işine gelmemesi diyelim henüz çok geriyiz. Deneyen var mı ben de bilmiyorum eğer yarıyorsa tabi ki kullanmak lazım.
Bir de 12 günde bu kadar güzel bir hal alması bende soru işareti bıraktı.

attar ve telato beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 23:09   #25
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Biliyorsunuz, zararlilarla mucadele ile hastalik mucadelesi arasinda zamanlamanin yarattigi farklar oluyor. Hastalik icin onleyici uygulamalar yapmazsaniz ve bu uygulamalari periyodik olarak devam ettirmezseniz, daha sonra bitkinin hastaliktan kurtulmasi zor fakat ornegin soz konusu zararli, domatesin topraga yakin dallarini rezil ettikten sonra yapilacak dogru uygulamalarla bitkinin daha genc olan ustlerdeki dallarini ve daha uzun vadede bitkinin kendisini kurtarmak mumkun.

Ornegin, Neem yagi sistemik bir organik madde. Bitkiyi topraga aldiginiz andan itibaren duzenli olarak uyguladiginiz takdirde, bitkinin sistemine girerek zararlilara karsi bence etkili bir savunma sistemi olusturuyor.

Sn ykaya194'un kullandigi Bioaktive isimli urunun icindeki (diger maddeleri bir kenara birakiyorum cunku icerik net degil) yosun, normalde bitki duzenleyici olarak gorev yapar. Iceriginde bitkinin kok sisteminin gelisiminde yine bence cok etkili olan dogal buyume hormonu var. Evet, yosunla beslenen bitkilerin daha direncli oldugu ve daha coskulu gelistigi, zararlilarin da savunma sistemi iyi gelismemis, direnci az bitkilere daha cok dadandigi dogru ama yosunun zararli mucadelesiyle dogrudan bagini anlayamadim. Uretici firma, bu urunun 3'u bir arada, yani Fungisit+Insektisit+Nematisit oldugunu iddia ediyorsa onu bilemiyorum.

Ureticisinin 3'u bir arada (Fungisit+Insektisit+Mitisit) gorev yaptigini ifade ettigi ve tamamen organik olan (bunda iddia yok, cok net) bir urunu onumuzdeki sonbaharda deneme firsatim olacak. Bu urun, OMRI (Organik Materials Review Institute-Organik Urunleri Degerlendirme Enstitusu) onayli ve iceriginde sadece susam yagi, yenilebilir balik yagi, lecithin ve su var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Türkiye'de organik kökenli ilaçlar ve bakterilerin zirai mücadelede kullanılması zayıf. Biraz da organik ilaçların pahalı olması, biraz çiftçileri yönlendirenlerin işine gelmemesi diyelim henüz çok geriyiz. Deneyen var mı ben de bilmiyorum eğer yarıyorsa tabi ki kullanmak lazım.
Bir de 12 günde bu kadar güzel bir hal alması bende soru işareti bıraktı.

telato beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 11-08-2013 saat 05:47
Eski 31-07-2013, 02:51   #26
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"biyoaktiv.1" isimli ve "sıvı deniz yosunu" ibaresiyle bir ürünün fason üretim olarak Ek-18 (organik gübre üretim izni, lisans belgesi verilen kuruluşlar ve tescil belgesi düzenlenen gübreler) lisesinde 4971 sıra no ile Nezih Kihtir-Atlantis Biyolojik Tar.Ürn.San.ve Tic. adına kayıtlı.

Başlıkta bahsi geçen ürünün bu olup olmadığından emin değilim.

Aynı listede sıvı veya toz deniz yosunu içerikli başka ürünler de var. Bu ürünlerin ticari ambalajlarına veya web sitelerindeki bilgilerde katkılı veya katkısız deniz yosunundan elde edildiği bilgisi veriliyor. Deniz yosunu içeriğinin tipik bir göstergesi de, yosunun hücre duvarlarında bulunan alginik asit içeriği.

Piyasada bulunan deniz yosunu içerikli (katkılı veya değil) bir kaç gübrenin bilgi linklerini örnek olsun diye veriyorum:
http://www.tarfen.com/images/urunler/pdf/orgafen.pdf
http://www.tarfen.com/images/urunler/pdf/fenoalg.pdf
AGROFARM KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.S. [ IlacDetay ]
Organik Gübreler | DRT TARIM
http://www.vit-verim.com/pdf/Algovital_flyer.pdf

Buna mukabil, zannediyorum bahsi geçen ürünün kopyala yapıştır ile her tarafa yapıştırılan tanıtımı şöyle.

İçerikte RCOOH grubundan hemen tüm Carboxylic asitler listelenmiş. İçlerinde deniz yosunlarında bulunan alginik asit yok. Olanlar deniz yosunlarında olan şeyler değil. Bazıları sadece sentetik üretilirler, bazıları ya sentetik ya da doğal malzemelerden bakteri fermentasyonuyla üretilirler.

Tanıtım yazısındaki tarif pek anlaşılır bir şey değil. Listelenen içerik de bir garip. "Limonoid mentol" diye bir şey duymadım. Bir triterpen olan limoniod turunçgil kabuklarından elde edilir. Mentol ise naneden.

Ürünün etiketi de kopyala-yapıştır yazının aynı. Aralara bir kaç resim serpiştirilmiş. Bunlar sağdan soldan, ilgili ilgisiz devşirilmiş. Bir tanesi,
"Systemic Acquired Resistance and Induced Systemic Resistance in Conventional Agriculture" isimli makaleden. Salisilik asit ile ilgili buldular herhalde.

Yine forumlarda ürün pazarlama mesajlarında tekrarlanan bir şey, hep kuşların ziyaret ettiği balkondaki iki saksıya bu üründen fısfıslandıktan sonra bir daha aylarca kuşlar uğramamış. Hazır elinizde varken o yönden de bir bakın isterseniz.

Bu sene bizim gojilerden yemek kısmet olmadı. 5 km yarıçapta ne kadar kuş (tarla kuşuna benzer kahverengi bir kuş) varsa sabah gün doğumunda gelip kızaran meyveleri toplayıp gidiyorlar Tuta'yı ve yeşil kurtu BT bakterisiyle uğratmadım ama en azından bir kısım gojileri de bu ürünle kendime saklarım belki.

Eski 31-07-2013, 02:53   #27
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:

Ureticisinin 3'u bir arada (Fungisit+Insektisit+Mitisit) gorev yaptigini ifade ettigi ve tamamen organik olan (bunda iddia yok, cok net) bir urunu onumuzdeki sonbaharda deneme firsatim olacak. Bu urun, OMRI (Organik Materials Review Institute-Organik Urunleri Degerlendirme Enstitusu) onayli ve iceriginde sadece susam yagi, yenilebilir balik yagi, lecitin ve su var.
Bu ürünün ismini yazabilir misiniz?

Eski 31-07-2013, 07:02   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yani siz bilmediğiniz bir ürüne organik diye başlık açacaksınız, (Aldığınız kişinin güvenilir olup olmaması bizi ilgilendirmez, çünkü organikliğin delili olarak kullanılan bir yöntem değildir) başka birileri ürünün organik olup olmadığını ıspatlamak zorunda kalacak, öyle mi?...

Ceviz Hastalıkları bölümünde bu ürünü kullandığınızı, organik dendiğini ama bundan emin olmadığınızı, kullandığınızı, sonuçlarını paylaşacağınızı yazsanız, bu tartışmaların hiç biri olmayacaktı...
Benim mesajımda ürünün organik olup olmadığını ispatlamak zorunda olduğuna dair bir ifadem yok bilakis organik olmadığına dair belgelere ulaşırsanız burada paylaşın memnuniyet duyarız yani benide uyarın anlamında kullandım.

Mesajlarımda hep bu ürünü ceviz fidanları arasına ektiğim sebzelerde kullandım neticesini bu yıl alırım ifadesi var dolayısıyla ceviz hastalıkları bölümünde başlık açmak sanırım uygun başlık olmazdı ve konu başlığını ben açtığıma göre deneme sonucu olumlu veya olumsuz olsun burada paylaşmamam beklenemez.

Eski 31-07-2013, 08:54   #29
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Bu sene bir arkadaşımın gönderdiği Bioaktif adında organik bir ürünü kullanmaya başladım
demissiniz. Siz, neye dayanarak urune organik diyorsunuz ben onu anlayamadim.

Alıntı:
Benim mesajımda ürünün organik olup olmadığını ispatlamak zorunda olduğuna dair bir ifadem yok bilakis organik olmadığına dair belgelere ulaşırsanız burada paylaşın memnuniyet duyarız yani benide uyarın anlamında kullandım.

Mesajlarımda hep bu ürünü ceviz fidanları arasına ektiğim sebzelerde kullandım neticesini bu yıl alırım ifadesi var dolayısıyla ceviz hastalıkları bölümünde başlık açmak sanırım uygun başlık olmazdı ve konu başlığını ben açtığıma göre deneme sonucu olumlu veya olumsuz olsun burada paylaşmamam beklenemez.

Eski 31-07-2013, 10:49   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
demissiniz. Siz, neye dayanarak urune organik diyorsunuz ben onu anlayamadim.
Bende size şu soruyu sorayım.

Denemek için aldığım ve bana organik olduğu söylenen ürünü,sonuç olumlu olursa çok şey kazandıracağı, olumsuz olursa önemli bir şey kaybettirmeyeceğini bildiğim halde o ürünü belki organik değil ama ben kullanıyorum diyemi yazmalıyım?.

Organik bir ürünü kullandım ve sonucuna bakacağım demenin hatalı olduğunu düşünmüyorum bilakis konuyu şu günlerde gündeme getirip burada irdelemek hepimize çok şey kazandırır ve kazandırıyorda, nitekim mesajınızda ismini verdiğiniz ürünlerde gündeme geldi benimde varlığından haberim oldu ayrıca Sayın MeyveliTepe ve Siz'in verdiğiniz linkleri okuduktan sonra oradan yararlı bilgiler edindim belki başka ürünlerinde varlığından haberimiz olur sonuçta organik sebze yetiştirmede bilinçlenmiş oluruz.

MeyveliTepe beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024