agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen gdere

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2009, 12:48   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Kırkayak

Ya arkadaşlar benimde bahçemde kırayaklar var.Binlerce akşam olnuca çokıyorlar.Sabah kayboluyorlar.Acaba hangi ilacı kullanmamalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.

kanimase05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 16:41   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Kırkayak

Merhaba arkadaşlar,
Bugün terasta yetiştirdiğim çileklerimi toplamaya başladım fakat birçoğunda yuvalanmış, şimdiye kadar hiç görmediğim solucana benzeyen böcekler var. Başka bitkilerin bulunduğu saksılardaki toprağı karıştırdığımda onlarda da aynı böceğin olduğunu gördüm. 3 santim kadar uzunlukları var. Bu böceğin türü nedir ve kurtulmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

MixEnerji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 00:14   #3
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Latincesi Diplopoda - Türkçe adı Kırkayak diye bilinen nemli bölgelerde yaşayan çürükçül bir böcektir. Bu cinsin " İnsanlara bir zararı yoktur " Toprak ve bitkiler için çok faydalıdır. Bir nevi bahçe için karın tokluğuna çalışan personeldir. Isıran bir böcek türü değildir. Saldırmaz. Savunma mekanizması olarak salyangoz gibi kıvrılır. Derisi sert ve parlaktır. Doğal düşmanları kirpi, fare, kuşlar ve kemirgenlerdir. Nemli ortamlarda olurlar. Yani hiçbir kaktüs serasında rastlayamazsınız.

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 18:42   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

MixEnerji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 14:43   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
http://farm3.staticflickr.com/2256/1...b424d99b_b.jpg

limon_sever beğendi.
gdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 14:30   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Limon saksısında kırkayak var:( Ne yapmalıyım?

Arkadaşlar 4-5 yaşında limon ağacım var. Saksısının içinde kırkayak belki de çiyan yavruları var (0,5-1,5 cm boylarında). 8-10 tanesini öldürdüm. Balkonda duruyor, havalar soğudu diye içeri alayım dedim ama böceklerle içieri de alamam. Bir-ikisinin üzerine raid sıktım ölüyorlar. Bitkiye direkt sıkmanın zararlı olduğunu öğrendim ama toprağa raid sıkarsam bir sorun olur mu ya da ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

magnum_2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2015, 10:57   #7
Yeni Üye

Toprak bahçe toprağı. İçerisinde yanmış küçük baş hayvan gübresi de var. Yıllardır bu şekilde kullanıyordum. Geçtiğimiz yaz yine iyi yanmış güvercin gübresini 1 gün suda bekletip suyuyla beraber verdim tüm saksılarıma. Acaba güvercin gübresinden mi gelmiştir? Bu çiyanlardan başka bir de ince solucan gibi şeyler var. Solucan yavrusu olduğunu düşünüyorum ama emin de değilim.

Gece çiyanlar rüyama girecek.

Düzenleyen magnum_2323 : 28-11-2015 saat 21:09
Eski 29-11-2015, 01:11   #8
Yeni Üye

Evimde yetiştirdiğim bitkiden tehlikeli bir böcek çıktığını paylaşacağım ve ne yapmam gerektiğini öğreneceğim bir başlık açtım, başlık silinmiş ve mesajım bu başlığa taşınmış. Buraya da yazdığım mesajlar siliniyor! Acaba burada oyun olsun diye mi yazıyorum ben ya da evimde küçük çocuğum var ve yıllardır birazcık büyüsün diye gözünün içine baktığım bitkimin saksısından çiyan çıkıyor olması durumu yeterince ciddi değil? Mesajlarım neden siliniyor?

Eski 26-09-2017, 12:07   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2017
Herkese merhaba,

Bu sabah sarıkız bitkimi sularken üzerinde hareket eden kırkayak olabileceğini düşündüğüm bir sürü canlı gördüm. "Ay bunlar ne" tepkisiyle uzaklaşıp biraz internette araştırıp saksının başına döndüğümde göremedim, herhalde toprağa geri döndüler. Bugün toprağını değiştirip köklerini yıkayacağım ama kökte yumurtaları varsa bu işlem yeterli olur mu bilemedim. Ayrıca diğer bitkilerime geçme ihtimali beni korkuttu.

Şimdi cevaplarsanız sevineceğim iki sorum var;
Bu kırkayaklardan nasıl kurtulabilirim?
Acaba önlem olarak diğer bitkilerime yapabileceğim bir şey var mı?

melisa çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024