agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2015, 16:41   #721
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
...
Ben denemelere devam edeceğim. Klorak şehir sularının dezenfektesinde dahi kullanıldığına göre, aşırıya kaçmamak şartıyla (neticede kimyasal) kullanmakta sakınca olmaz diyorum.
Klorak özellikle akciğer kanserine sebebiyet verir. Fısfısla püskürttükçe seyreltilmiş de olsa solumanızla akciğerlerinize almış olursunuz. Bu gibi kimyasalları mümkün oldukça hayatımızdan çıkartmamız gerekir. Bence kullanmayın, haşerelerle doğal yollarla mücadele edin...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 10:13   #722
Yeni Üye

orman kedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2013
şehir sularının dezenfeksiyonunda ozon (O3) kullanılıyor. koku benziyor, ama değil.

Gardenias beğendi.
orman kedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 00:45   #723
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
afitler ve genelde tüm sokucu emiciler ile ısırıcı çiğneyiciler için kaçırıcı, engelleyici ve yok edici tarifler

Tarif 1
2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun,
tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır.
48 saat suda bekletin süzün ve kullanın.

Bir hafta on gün içerisinde tüketin, bu sürede ışıksız bir yerde ve serinde saklayın.

Eklenti 138767
Tespih ağacı

Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.

Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin (artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

Salyongoz için toprağa, beyaz sinek için yaprağa vereceksiniz.Ancak solüsyonun az bir miktarını önce fitotoksite için bir parça yaprakta denemeyi unutmayın

Tarif 3
Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

Tarif 4
500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm sokucu emicilere etkilidir.

Tarif 5
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

Tarif 6
1ölçü taze adaçayı veya kekik yaprağını 2 ölçü sıcak suya katın ve blendırdan geçirip karışımı bir gece bekletin süzün.İçin 1/ 4 ölçü sıvı sabun katın, çalkayın , püskürtün.

Tarif 7
Patates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

Tarif 8

Domates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun.Sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

Bütün yapacağınız ilaçlamalarda en önemli kural iyi bir kaplama yapmak ve ince püskürten bir başlık kullanmaktır. İlaç yapraklara sis gibi gelmelidir. Yoksa siz su damlası gibi fıs fıs ilaç atarsanız bitkiye , yaprak altları da ıslanmazsa ilacı hazırlamak için harcayacağınız emeğe değmez , sonuç alamaz, bir de işe yaramadı dersiniz

Tütünden yapılan böcek ilaçlarını duymuş olmalısınız ancak ancak bu riskli bir böcek ilacı neden derseniz , zaten domates, biber ve patlıcan gibi Solanaceae familyası üyelerine toksik. Üstelik de tütün mozaik virüsü biber ve domateste, hatta 100 küsur bitki türünde bulaşıcı ve tehlikeli. Üstelik de virüs hastalıkları tedavi de olmuyor.

Evet tütüne ulaşmak kolay ama elimizle bitkilerimize süs bitkileri de buna dahil, patojen aşılamak da cabası. Bence siz tütünlü preparatlara zaten biberleriniz dolayısıyla asla itibar etmeyin. Bu konuyu uzun uzadıya yazmamın nedeni maalesef herkes tarafından bilinip uygulanan riskli bir formül oluşu. Şu tütün ne enteresan, insana, hayvana, bitkiye toksik etkili.Onu öldüren virüsü bile baş derdi.

Eklenti 138768
Beyaz sinek

Eklenti 138771
Yaprak biti

Eklenti 138770
Sümüklü böcek

Eklenti 138769
Salyangoz
Merhaba, tesbih ağacı ile ilgili yapılan tarifi ağacın hangi hastalık/sağlık halinde veriyoruz

Saksıda büyüttüğümüz ağaçlar/fidanlar için genel koruma sağlayan bir ilaç var mıdır ?

YeniBON ve Gardenias beğendi.
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 14:02   #724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2011
Görsel 1

Görsel 2

Görsel 3
Geçtiğimiz sonbahar el kadarken diktiğim Erguvan ağacım, bu sene bacak boyuna ulaştı ve yer yer yarım avuç büyüklüğünde geniş ve gür yapraklar verdi.

Fakat civardaki büyük erguvan ağaçlarından farklı olarak, yaprakları parlak değil, çoğunlukla kurumuş gibi noktalanmalar var. Bazıları ucundan, bazıları ise ortalarından kesilmiş/yenmiş gibi. (Yani düzgün bir yaprak formunda değiller)

Sadece 2 yaprakta ise resimdeki ağlanma/tüylenme benzeri yapılarla karşılaştım. Yaprakları kontrol ettim ama böcek göremedim. Belki de ben görememişimdir.

Erguvan'ın yaprakları için ev içerisinde ne yapabilirim?

bladimir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 00:17   #725
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba..

Bu sene başım dertten kurtulamadı. Hiç bilmediğim hastalık ve zararlılarla karşılaştım maalesef. Bir minyatür gül aldım yaprak biti ve paslanma gibi sorunlarla karşılaştım ilk defa. Bütün balkonda ki bitkilerime musallat oldular. Pas hastalığına yakalanan gülüm sayesinde yıldızlarım, sarmaşığım hatta kadife çiçeğim bile zarar gördü. Ve hala devam ediyor nasıl bir şeyse hala araştırıyorum. Neyse ki minyatür gülüm toparlandı çok şükür. Diğer bitkilerin hali içler acısı.

Kırmızı örümcek, kabuklu bit ve yapışkan bir sıvı ne olduğunu bilmediğim bir şey asterleri mi cozmos çiçeğimi ve zinniaları mı mahvetti. Üstelik tohumdan büyüttüğüm için hepsinin yeri ayrıydı benim için çok üzüldüm.

Unlu bit zaten eskiden tanışmışlığımız vardı. Kimyasal ilaçlar denedim tabii ki önce ev yapımı denedikten sonra. Bende unutkanlık olduğu için düzenli ilaçlama yapamadım maalesef ama bu bana çok acıya mal oldu.

Bu sene balkonumda pek çok cins bit, mantar, kırmızı örümcek ve hala ne olduğunu anlamadığım canlılar hep beraber hucum ettiler.

Buda anlamadıklarımdan..
Name:  12191714_953461354692690_5180206403843354303_n.jpg
Views: 4142
Size:  39.2 KB

Bitkiyi tazikli çeşme suyu ile yıkadım temizlemek ne mümkün? Yapraklar bu halde lekeler içinde bende yolup yolup çöpe attım.

Name:  12004684_953461341359358_5875328495681756731_n.jpg
Views: 4132
Size:  42.4 KB

Biraz temizledim.. Bugün eczaneden oksijenli su aldım. Bir miktar çeşme suyuna karıştırıp fıs fıs yapacağım 1 hafta arayla, inşallah biter bu hastalık.

YeniBON beğendi.
sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 22:43   #726
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Oksijenli su bir dezenfektan olup sadece virüs, bakteri ve mantarlara karşı bir derece etki sağlar. Böceklere ve çok hücreli canlılara karşı etkin olduğunu sanmıyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 20:15   #727
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
https://tr.pinterest.com/pin/501869952196099823/

Sitede çok farklı böcek ve zararlılar için öneriler var.

Resulgur ve g.c. beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 11:42   #728
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Alıntı:
Tarif 5
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.
Bu tarifi uygulayacağım. Önce biberlerde oluştu yeşil yaprak bitleri. Sonra da sardunyama sıçradı. İki üç günde bir suyun altına tutuyorum akıp gidiyorlar, gitmeyenleri de tek tek alıyorum, temizliyorum. Tam bu sefer bitti derken yine çıkıp çoğalıveriyorlar. Sanırım göremediğim çok minik yumurtaları oluyor bunların. Çünkü yeni çıkanlar hep minicik oluyor. Eğer hemen müdahale etmezsen hemen şişip büyüyorlar Sonra onlardan da minicikler ürüyor. Çıldıracam

Resulgur beğendi.

Düzenleyen quelle : 17-06-2016 saat 15:06
quelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 15:05   #729
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Bugün karışımı hazırlayıp bir gün bekletip yarın sabaha bitlenen bitkilerime fıslatmaya karar verdim. Yaklaşık yarım saat önce bir türlü bitleri bitmeyen sardunyamın üzerine bir uğur böceği kondu. Acaba bu sevimli böcek de mi benim sardunyamı yemek istiyor derken, yine de bir internette araştırayım dedim. Ve Voila

Uğur böcekleri bitkilerdeki yaprak bitleri ile beslenirler yazıyor. Hatta insanlar sağdan soldan uğur böceklerini toplayıp bitlenen saksılarına koyuyorlarmış. Ziyafete kondu kerata

Muda beğendi.
quelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2016, 20:24   #730
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Bir dahaki sefere mutlaka bu önerileri sırasıyla uygulayacağım.Bizde genellikle hastalık oluyor zararlı değil....

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 15:31   #731
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Tozlanan bitkiler için yaprak temizleyici tarifi bilen var mı ?

taitai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 16:07   #732
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Tazyikli su ile yıkamak başka önlemi olmaz. Ben pompa ile sırayla basınçlı su tutup yıkıyorum

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 17:08   #733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Bunlar kapalı balkonda ve saksıdalar. Silmeye kalktım,yapraklar zedeleniyor. Ayrıca tüylü yapraklar silinmiyor da. Dışardakilere basınçlı suyla müdahale edilir fakat, saksı ve balkonda olunca takdir edersiniz ki olmuyor.

taitai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 13:31   #734
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli Mesajı Göster
Bu başlığn altında duyurmak istedim.

Organik Zirai İlaç Yapımı. (Kekikli)
Bu başlığın altında duyurmak istediysen, diğer başlıklarda link vermenin sebebi nedir? İnsanları aptal yerine koymaktan vazgeç artık. Pazarlama falan mı yapmaya çalışıyorsun?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 14:59   #735
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
İlaçlama yapmamız için illaki bitkinin hasta mı olması lazım?Önlem amaçlı hastalık ortaya çıkmadan ilaçlasak olur mu?

Virütik hastalıklar için bir reçeteye rastalayamadım.Oksijenli su bunu sağlar mı?

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 09:38   #736
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Bahçemde kulübe yaparken özellikle de mavi brandanın üzerinde bol bol uğur böceği gördüm. Bunların daha iyi barınması ve çoğalması için yapabileceğim bir şeyler var mı?

YeniGine beğendi.
looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 16:11   #737
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Uğur böceği

Sayın looktr belki sorunuzun cevabını bulabilirsiniz...

looktr beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 11:38   #738
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Uğur böceği

Sayın looktr belki sorunuzun cevabını bulabilirsiniz...
Teşekkür ederim sayın YeniGine, bu çok iyi oldu.

YeniGine beğendi.
looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 10:11   #739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2017
Bu guzel konu icin tum katilimcilara tesekkur ederim.

Sorum biraz garip kacabilir ama hizlica uygulayabilecegim bir cozum oldugunu dusundugunden sormak istedim. Kukurt yerine elimde mevcut olan K2SO4`u (Potasyum Sulfat) kullansam gene sonuc alma sansim olur mu? Sarmasigimda siyah yaprak bitleri mevcut. Sanirim bu pazar gunu uygulayabilecegim en hizli cozum bu (eger ise yararsa).

node Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 19:52   #740
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Limonumda her sene bu zamanlarda pamuklu bit, zenk, yeşil bit dolmaya başlıyordu. Geçen hafta da yavaş yavaş istila başlayınca sadece acı toz biber ve sirkeyi karıştırıp ağaçcığı fısfısladım. Sorun çözüldü.

Şimdi günlük takip ediyorum,yapraklarda tek tük bit görünce elimle alıyorum. Sayılarında artma olunca ilaçlamayı tekrarlayacağım. Bu formül sayesinde zenk olmayacağı için biberlerden de uzun süre hasat bekliyorum. Bilgiyi iletenlerin ellerine sağlık. Teşekkürler.

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 12:05   #741
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Kırmızı örümcek

Tüm doğa dostlarına merhaba, aranıza yeni katılmış olsamda ağaçlar net forumlarını uzun süredir kütüphane gibi kullanmaktayım . Uzun zamandır paylaşımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür etmek istiyordum, nasip bu günmüş.

Geçen yıl kasım ayında beş altı yıllık bir yıldız yasemini aldım. Sorunlu bir bitkiydi, her türlü yaprak bozukluğu ve 8.5 ph a sahip saksı toprağı ile evime getirip balkonuma yeni saksısına yerleştirdim. Yaklaşık iki ay önce çiçeklendi (balkon cam balkon olduğu için sera etkisi) Fakat toprak ph vs herşeyi düzetmeme rahmen yapraklarda sorun devam etti. Ben şu mu eksik? bu mu yetersiz? derken geçen haftaya kadar genç filizlerde kuruma, yaprak şekil bozukluğu, yaprak dökülmeleri devam etti. Geçen hafta su sprey i yaparken su zerreciklerinin bazı noktalarda havada asılı kaldığını görünce içime şüphe düştü. Her nekadar umarım küçük bir örümceğin işidir desemde elime merceği alıp bozulmalar görünen yaprakları inceleyince kırmızı örümcek sorunu ile yüzleştim. Gerçekten çıplak gözle görmek imkansız, kaliteli bir mercekle bile zar zor gözüküyorlar. Başarısız bir iki mücadele denemesinde sonra kendi ev yapımı ilacımı ürettim, oldukça başarılı. Burda ilacın tarifini vererek bir parça katkım olsun istedim. Kırmızı örümcek haricinde yaprak bitlerinde de etkili olacağını düşünüyorum. Bu ilacı yaprak bitleri için kullanan olursa sonuçları paylaşmasında fayda var.

BENİM TARİFİM;
Birinci aşama; 40 gr tütün iki lt 75-80 derece sıcak suya bırakılıp bir gün suda bekletilecek. 30 gr ıslanabillir toz kükürt çay bardağı içinde sıcak suda karıştırılıp geceden beklemeye bırakılacak. 40gr soğan, iki baş sarımsak, 2 adet kurutulmuş acı biber ve bir adet limon blenderde çekilip bir litre suda bir gece bekletilecek.
İkinci aşama; Tütünlü su ve diğer karışım tülbentten geçirildikten sonra aynı kabda geceden bekletilen kükürt (kükürt tülbentten geçirilmeyecek) ile karıştırılıp elde edilen karışım 4 lt ye ulaşacak şekilde su ilavesi yapılacak.

Uygulama şekli; Basınçlı sprey ile bitkinin her tarafına özellikle yaprak altlarına. Kükürtün dibe çökmemesi için sürekli çalkalamayı ihmal etmeyin. Elle temastan kaçının! Kapalı alanda ev içinde uygulamayın. Nikotin solunum yolu ile de zehirlidir. Uygulama sonrası durulama yapmayın.

Teknik özellikleri; 1) Elde edilen ilacın PH değeri 5.5 civarı (karışımın içindeki limonun etkisi), genelde tütün ile yapılan nikotin ilaçalarına arap sabunu veya sıvı sabun katılıyor. Fakat sabun ve türevler bazik olduğu için PH ı yükselterek ilacı Alkalin (bazik) duruma geçiriyor. Yaptığım araştırmalarda nikotinin asitik ve nötür ph durumda daha uzun süre aktif olduğunu öğrendim. Bu sebepten sabun kullanmadım. 2) Sıvı yağ ve kükürt bir arada kullanılması sakıncalı olduğu bir çok kaynakta belirtilmiş. Bu sebepten bu karışıma sıvı yağ ilave etmeyin. 3)İçeriği arılara zarar vermez bu ilaç çevre dostudur.

Bitki üstünde etkileri; Yapraklarda yanma kararma olmadı, bu günlerde havaların serin olması faydalı oldu. Üç gündür yapraklarda hareket eden kırmızı örümcek görmedim. Her gün takip ediyorum. Ayrıca şunu belirtmeden geçemiycem, bu tesbitler Yıldız yasemini üstünde yaptığım tesbitler. Farklı bitkilerde, bitki üstündeki sonuçlarını bilmiyorum. Eğer farklı bir çiçekte kullanacaksanız, lütfen küçük bir deneme yapıp birkaç saat sonra olumsuz etki yoksa bitkinizde kullanın.
Sağlıklı güzel kokan çiçekler dileğiyle

Nejat@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 15:44   #742
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Wink Kırmızı örümcek

Tekrar merhabalar; Kırmızı örümcekler için uyguladığım ilaçlamanın dördüncü gününde yaptığım incelemede az da olsa kırmızı örümcek buldum . Sanırım yaptığım ilaç yumurtalar üzerinde etkili değil. Son ilaçlamadan kalan buz dolabında muhafaza ettiğim ilaçla tekrar ilaçlama yaptım.
Bu esnada ilacın hazırlanması ile bir noktayı aydınlatmak istiyorum. Kullananlar bilir hatta daha önce ev bu sayfada bu konuda sorun yaşayan bir üye vardı. Toz kükürt su ile zor karışıyor, ben tarifimde sıcak su kullandığımı yazdım fakat o sıcak su tütüne katılmış olan su idi ve toz kükürtle gayet kolay karıştı. Bu gün küçük bir bardakta sadece sıcak su ile karıştırmayı dendim fakat kükürt suda ıslanmamak için mücadele ediyordu. Aynı denemeyi tütün katılmış sıcak su ile yaptım gayet kolay karıştı. Sanırım kimyasal bir reaksiyon söz konusu (nikotin-sülfür).
Kimya ile ilgilenen arkadaşlar bu konuyu aydınlatırsa sevinirim.
Sağlıklı bitkiler dileğiyle

Nejat@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 22:17   #743
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Merhabalar oksijenli suyu orkide ve menekşeleler de de mantara karşı kullanabilirmiyiz bilgi verirseniz sevinirim.

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2018, 07:56   #744
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2018
Saksılarim küçük siyah sineklerin saldırısı altında tohumdan yeni filizlenen bitkilerimi rahat bırakmıyorlar internetten bakınca sigara külünün sinekleri kaçırdığını okudum birkaç saksıya serpistirdim umarım işe yarar

Brom88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 13:30   #745
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
merhaba arkadaşlar, çilek fidesi alıp dikmiştim. Çok şükür sağlıklılar ve büyüyorlar fakat küçük ölümcek ayaklı bitler ve beyaz bitler meydana geldi, çok fazla olmadıklarından peçete ile toplayıp attım balkondan 2 gün sonra baktım yine küçükler yaprakların arkasında oluşmaya başlamış. Bunlar için ne tavsiye edersiniz? ayrıca çilek fidelerimin yapraklarına zarar gelsin de istemiyorum ne yapmalıyım? ******.

ahmetaky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2018, 00:28   #746
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2018
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Brom88 Mesajı Göster
Saksılarim küçük siyah sineklerin saldırısı altında tohumdan yeni filizlenen bitkilerimi rahat bırakmıyorlar internetten bakınca sigara külünün sinekleri kaçırdığını okudum birkaç saksıya serpistirdim umarım işe yarar
Kendi kendime takılıyorum forumda evet saksilarıma sigara külü dökmüş bir kaç saksınında kenarına izmarit koymuştum sigaradan ve örümcekten eser kalmadı sizde bu ufaklıklarla sorun yaşıyorsanız deneyebilirsiniz

Brom88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2018, 00:29   #747
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Ev yapımı Tarım İlaçları

Bitki zararlılarını engellemek yani bulaşmadan önce uzakta tutmak (bunun için birlikte yetişmeyi seven bitkileri beraberce yetiştirmek, temizlik, sağlıklı ve hastalıklara dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi gibi işlemler uygulanabilir) tarımda böcek kontrolünün başlangıcı veya ilk adımı olmasına rağmen, böcek öldürücü organik ilaçların bazı zamanlarda uygulanması daha kolay bir yöntem olarak kabul edilebilir.
Ev yapımı hastalık ve zararlı uzaklaştırıcı karışımların çoğu bahçelerde ortaya çıkan hastalık ve zararlılara karşı çok etkili olabilmektedirler. Güçlü acı lezzet ve keskin kokular, ev yapımı hastalık etmeni ve zararlıları uzakta tutan ilaçların ana özelliklerini oluştururlar.
Ev yapımı ilaçların çoğu sadece böcek uzaklaştırıcı bitki (büyürken etrafına bazı böcekleri yaklaştırmayan bitkiler) gibi davranırlar. Parçalara ayrılıp suda bekletilirler ve peynir sızdırma bezlerinden veya naylon bezlerden süzülerek elde edilen böcek itici (uzaklaştırıcı) çayları elde edilir. Daha sonra elde edilen bu çaylar (bitki suları) su ile belirli oranda seyreltilerek uygulama suları elde edilmiş olurlar. Uygulama suları genel olarak ısıtılmazlar. Çünkü ısıtma sırasında uygulama suyunda bulunan pek çok bitkisel madde zarar görür ve etkisini kaybeder. Isıtma yerine, kullanılacak olan bitki kısımları kurutulup, parçalanır ve birkaç günlük süre ile mineral yağ içerinde bekletilerek daha sonra suya katılır. Katıldığı su içerisine çok az miktarda deterjan veya sabun katılarak daha önce katılmış olan yağın suyun yüzeyinde asılması veya su yüzeyine çıkması sağlanır. Ayrıca bu suya bir çay kaşığı (her 4 litre su için) alkol katılarak sabunun tamamen çözünmesi sağlanır.

Aşağıda bazı böcek uzaklaştırıcı karışımların tarifi verilmiştir. Bu karışımlardan değişik kaynaklarda binlercesini bulmak mümkündür.

Beyaz sinek , Yaprak biti , Kırmızı örümce , lahana kurdu için el yapımı ilaç , ev yapımı ilaç
Dört diş sarımsak bir blendırda (kıyıcı) kıyılır veya dövülerek ezilir, üzerine iki çay kaşığı sıvı yağ ilave edilir, karıştırılır. Daha sonra bir çay kaşığı acı toz biber ilave edilir ve tekrar karıştırılır. Bir litre su bu karışıma yavaşça karıştırılarak dökülür. Bu şekilde kapalı bir kapta bir gün bekletilir. Kullanılacağı zaman dört litre suya bu karışım dökülerek kullanılır. Yani toplam olarak ilaç uygulama kabına (püskürtme kabına) beş litre sıvı konmuş olur. Uygulanacak alan büyükse aynı oranlarda ilaç hazırlanır. Bu ilaç; birçok böceği örneğin beyazsinekleri, yaprak bitlerini, kırmızı örümcekleri ve lahana kurtlarını bahçeden uzaklaştıracaktır. Her şeyden önce unutulmaması gereken bir konu vardır. Arazide günlük geziler yapılarak zararlılar görülür görülmez mücadeleye başlanması gerekir. Yani böceklerin artış göstermesinden önce mücadeleye başlanmalıdır. Bu ilaç kullanılmadan önce püskürtücünün tıkanmasını önlemek için tülbentten süzüldükten sonra kullanılır.

Kırmızı örümcekler için ev yapımı ilaç , el yapımı ilaç

1/6 fincan ( 1 fincan 24 mililitredir) sönmüş kireç 4 litre suyla karıştırılır. Bu karışıma bir kaç damla sıvı sabun ilave edilir. Bu haliyle bu karışım kırmızı örümceklere karşı iyi bir ilaç olur. Şunu da unutmamak gerekir. Kireç fazla kullanılırsa bitkilere önemli zararlar verebilir. Bunun için önce bir iki bitkiye uygulama yapılır. Bir iki gün beklenir. Her hangi bir problem görülmezse tüm bitkilere uygula işlemine geçilir.

Beyaz lahana kelebeklerine karşı el yapımı ilaç , ev yapımı ilaç

30 gram domates yaprağı ezilerek dört litre suyla karıştırılır. Kapalı kapta bir gün bekletilir. Tülbentten süzülür ve kullanılır. Bu karışım birçok böceğe ilave olarak özellikle beyaz lahana kelebeklerini de itici etkiye sahiptir.

Böceklere karşı itici görev yapan ev yapımı ilaç

Hangi böceği yok etmek istiyorsanız ondan toplayabildiğiniz kadar toplayıp iyice ezdikten sonra beş litre suyla karıştırıp yine o böceğe karşı itici olarak kullanınız. Böcekler bundan nefret edip uzaklaşacaklardır. Elbette açık gözle bu böcekleri ezmek mümkün olmayabilir ama etkili bir yol olduğunu unutmayınız.

Yaprak bitlerine karşı ev yapımı ilaç

Nikotin sülfat (tütün ve suyun kükürtle karışımı): Bu karışım birçok patates, domates, biber ve patlıcan bitkileri dışındaki bitkiler için çok iyi bir ilaç olarak bitkilere zarar veren böceklere karşı kullanılabilir. Kendi tütün suyunuzu yapabilmek için 15 gram fabrika artığı tütün 4 litre su içerisinde bir gün süreyle oda sıcaklığında (yaklaşık 20 derecede) bekletilir. Sonra tülbentten süzülerek elde edilen sıvı ilaç olarak kullanılabilir. Tütün suyu hemen hemen tüm böceklere karşı kullanılabilir. Ancak yaprak bitlerine karşı çok etkili bir ev yapımı ilaç olarak kabul edilebilir.

Virüs hastalıkları , Mantar hastalıkları , Külleme , Mildiyö için ev yapımı ilaç

Süt: Virus hastalıkları ve mantari hastalıklara (külleme, mildiyö) karşı kullanılabilecek çok önemli bir maddedir. Normal olarak 500 gram süt 4 litre su ile karıştırılarak elde dilen karışım ilaç olarak bitkilere püskürtülebilir. Bu uygulamada taze süt yerine süt tozu da kullanılabilir. Uygulama serin zamanlarda özellikle öğle öncesi zamanlarda yapılmalıdır. Akşam saatlerinde ve gece asla uygulama yapılmamalıdır. Uygulama gerekiyorsa dört-beş günde bir tekrarlanabilir. Uygulama direkt olarak yapraklara yapılır. Seralarda uygulamadan sonra veya hemen önce sera havalandırma açıklıkları açılmalıdır.

Yaprak bitleri ve kırmızı örümceklere karşı el yapımı ilaç

Soğan: Bir büyük soyulmamış soğan parçalara ayrılır ve bir blendırda (kıyıcı) tamamen ince parçalara ayrılır. Parçalar kıyıcı içerisinde iken bir litre su ilavesi yapılarak düşük hızla karışım sütümsü bir hal alıncaya kadar karıştırılır. Daha sonra tülbentten süzerek bitkilere uygulanır. Bu karışıma bir çay kaşığı toz acı biber ilave edilirse daha iyi sonuç alınabilir. Bu karışım daha çok yaprak bitleri ve kırmızı örümceklere karşı çok etkili olur. Uygulama açık arazide yapılacaksa yağmurlu zamanlardan önce veya sonra uygulama yapılamalıdır. Aksi halde karışımın etkisi azalır. Seralarda uygulama öğle önce ve çok sıcak olmayan anlarda yapılmalı ve sera havalandırma açıklıkları açılmalıdır.

Bitkilerde zararlılara karşı el yapımı ( ev yapımı ) ilaç

Saf sabun (Arap sabunu): 225 gram saf sabun (Arap sabunu) 9 litre su içerisinde çözdürülür ve ilaç olarak kullanılabilir. Bu ilaç bitkilerde görülen birçok zararlıyı etkiler. Bu ilaç uygulandıktan sonra bitki üzerinde kuruması sağlanır. Bir gün sonra saf temiz suyla yıkanarak uzaklaştırılır. Seralarda bu işlem yapılırken bitkilerin geceye ıslak girmemelerine çok dikkat edilmelidir. Aksi halde hastalıklar ortaya çıkar.

Sümüklü böcek ve Yılanlara karşı ev yapımı ilaç

Odun külü: Bitkilerin etrafına odun külü hafifçe dökülürse sümüklü böcek ve yılanlara karşı bitkiler engellenmiş olur.

Mildiyöye karşı ev yapımı ilaç

Mildiyöye (domates ve hıyarlarda yaprak, gövde ve meyvelerde esmerleşme) karşı diğer bir tarif: Bir yemek kaşığı soda, bir yemek kaşığı saf zeytinyağı, bir yemek kaşığı saf sabun (sıvı veya toz), dört litre suya karıştırılarak uygulanır.

Yaprak lekesi , mantari hastalıklar ve mildiyö ye karşı ev yapımı ilaç

Elma sirkesi (Mantari hastalık ilacı olarak): Yaprak lekesi, mildiyö gibi hastalıklara karşı kullanılabilecek bir karışımdır. Uygulamada üç yemek kaşığı elma sirkesi 4 litre suyla karıştırılarak kullanılabilir. Seralarda uygulama öğle öncesi saatlerde yapılmalı ve sera havalandırma açıklıkları açılmalıdır.

ihsaniye ve Ahu_E beğendi.
sudeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2018, 15:54   #748
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Merhaba sevgili dostlar. Bazı saksılarımdaki bitkiler ve ektiğim tohumların toprak altı ve toprak üstü yapılarında çürükler oluştu ,daha sonra toprak üstü yapıların kök boğazı haşlanmış gibi bir görüntü aldı ve bitkiler çürüyen kısımdan devrildi. Deneme amaçlı yeni bir toprağa ve bitkilerin çürüdüğü toprağa tohumlar ve fideler ektim, eşit şartlarda bakımını yaptım fakat yeni toprakta yetiştirdiğim bitkiler gelişmeye devam ederken daha önce bitkilerin çürümüş olduğu toprakta yetiştirdiklerim tekrar aynı seyirde ilerledi ve kök boğazından çürüdü, yeni filizlenen tohumlar ise 2-3 gün geliştikten sonra yan yattı. Sanıyorum ki bu toprakta mantari veya bakteriyel bir hastalık türedi, elbette sıcak hava ve nemli çimlendirme koşulları da hastalığın siddetlenmesine sebep oldu. Gel gelelim elimde bu topraktan 100 litre kadar var ve atmak istemiyorum. Toprak sterilantı olarak kekik yağının kullanılabileceğini öğrendim. Ancak ne oranda seyreltilmeli ve nasıl uygulanmalı orasını bilmiyorum. Aranızda bilen veya bir tahmini olan var mıdır ?
Teşekkür ederim.

BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 16:40   #749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2018
Mantar hastalığı yardım

Arkadaşlar bitkimde unlu bit hastalığı vardı. Arap sabunlu karışım uyguladım bitler için. Fakat üzerlerindeki mantarlar için ne yapabilirim bilemedim. Şimdilik mekanik temizleme yaptım kağıt havluyu ıslatarak fakat ev yapımı bir ilacı varmı mantar hastalığının arkadaşlar. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bahar çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 10:32   #750
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2019
merhaba şu aralar uğraştığım üç tür var; sümüklü böcek Yaprakların içine girip yiyen kökünü kesen kurt gibi bir şey ve şimdi yaprak biti çıktı başıma. 4-5 gun once belediye ilaclama yapmış kapı onlerine zararlilar icin hepsi bahceye kaçtı sanırsiniz ..aksamları ..
uzum vardı bir kısmı dışaridaydı onlarda solmuş .uzgün ve morali bozuk hissediyorum.

kurt önce taze soğanlara sonra turp yapraklarına ve köklerine dadandı. turpları söküp kontrol edip iyileri tekrar ekiyorum doğru mu yapıyorum bilmiyorum. ne yapmaliyim.

sumuklu bocekler icin yumurta kabuğu kavrulup bahçeye atıliyormuş doğruluk payı var mı?

Düzenleyen hll rna : 22-05-2019 saat 10:39 Neden: eksiklik
hll rna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024