agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2007, 09:39   #91
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
5 -7 gün kadar bir ara ile uygulayın. Ancak her seferinde yaprakların zarar görürp görmediğini kontrol edin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 13:42   #92
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
iyi günler,
benim sardunyamdada bir sorun var ama anlayabilmiş değilim.nedense büyüme göstermiyor hiç...güneş ışığı alan bir yerde ama sürekli yaprakları ya da yeni açan tomrcuklar kuruyup dökülüyor,hastalık mı var acaba?her hangi bir böcek gözlemlemedim...toprağını değiştirsem acaba fayda eder mi?

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 00:24   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Merhabalar,

Balkonumda sebze ve aromatik ot çeşitleri yetiştiriyorum. Hepsi büyümeye başladı. Benim merak ettiğim herhangi bir hastalık ya da zararlı hayvan gelmeden -tabii ki kimyasalsız- bir koruma yöntemi olarak ne yapabiliriz? Ve hangi sıklıkla yapmalıyız?

Teşekkürler

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 18:27   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Merhaba

Deneyip ve kesin % 100 dediğim bir hormon var; hemde bedava.Formül şu ; ana sağlıkta tarihi geçmiş çöpe atılacak olan doğum kontrol haplarını hemşirelerden istemek. Ölçüsüde şöyle; mart serinliğinde , kışın ve yazın bitimi ağustos gibi yılda 3 kez versenizde yetiyor.10 tane hapı, 1 lt suda eritip daha sonra bu suyu 19 lt ye karıştırmak, çiçeklerin köklerine azar azar dökerek, toprağını iyice sulamak. Çok fazla çiçek veriyorlar, kaktüslerimde çok güzel gelişiyor, sarmaşıklarım iri yapraklı ve parlak oluyor. Belkide çoğunuz biliyordur.

MaynaVira beğendi.
sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 18:54   #95
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
konuyu araştırdım...bulabildiklerim

... 230 ml çeşme suyuna 30 gr ısırgan otunun kıyılarak pet şişenin içine havasız ve güneşli ortamda 1 hafta süre içerisinde fermantasyona uğratarak ayrışması sağlandı... yapımı çok kolay olan Doğal Bitkisel Hormon bitkilere verilerek bitkilerin demir, demirtrioksit, potasyum, kalsiyum ihtiyaçları giderilerek bitkilerde çabuk büyümesi, verim artışı ve kalite artışı sağlanacak ve ayrıca toprak veriminin arttığı da gözlemlendi.

Proje Amacı:
Isırgan otunun(irtica-dioica) sıvı yaprak gübresi olarak bitkilerin daha çabuk büyümesini, bitkilerin ve toprağın verim kalitesini artmasını doğal yollardan çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığına zarar vermeden sağlamak...

Ben bugün ısırgan otu topladım.Haftaya kadar güneşte çürüteceğim.Bütün bitkilere uygulanabilir mi?Siz denediniz mi?Deneyen var mı?
http://www.inepo.com/onaylanan_ogrenci_form.asp?id=283

ISIRGAN OTU SUYUNDAN BÖCEK İLACI

Organik tarımın hiç bir aşamasında kimyasal madde kullanılmıyor. Zararlı böcek ve hastalıklarla mücadele etmek için doğal yöntemlerden yararlanılıyor.

Organik tarım üreticisi Mavi Deniz şirketinden Hakan Pamuk, küçük böcekler ve yaprak bitleri için ısırgan otu suyu kullandıklarını belirtirken, zaten kimyasal ilaçların ana maddelerinin de doğadan elde edildiğini hatırlatarak aynı işlevi gördüklerini anlatıyor.
http://dosyalar.hurriyet.com.tr/zehir/organik.asp
Bütün bitkilere uygulanabilir mi?Deneyen var mı?

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 19:34   #96
peta

peta's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Önce güllerde ,sonra kasımpatı ve keçi sakalında ve en son hanımelinde böceklenme oldu

Kimi siyah, kimi kanatlı......
Arap sabunlu karışımı ,bol sarmısaklı olmak üzere bir kez denedim.Tekrar deneyeceğim.

Hala kımıl kımıl hareket ettikleri yetmiyor gibi gül goncaları da sanki büyümeyi bıraktı .

Bir de sanatına hayran olduğum kadar kızdığım ne olduğunu bilmediğim gül ve hazan dalı yapraklarını yuvarlak yuvarlak kesen canlım var . Aynı karışım onu da yok eder mi? Bu canlı tırtıl mı yoksa güle yapışık kanatlı böcekler mi?

Düzenleyen peta : 08-06-2007 saat 07:06
peta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 20:09   #97
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Bütün bitkilere uygulanabilir mi?Deneyen var mı?
Ben denedim.Çok kötü kokuyor.Toprakta sinek yapıyor.)

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 20:47   #98
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Ben denedim.Çok kötü kokuyor.Toprakta sinek yapıyor.)
Bugün bir sürü ısırgan toplamıştım.İç mekan çiçeklerimde uygulamamalıyım o zaman.Dışarda uygularım,zaten dışarıda sinek var.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 17:09   #99
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Wink gül

gül fidem de örümcek ağına benzer ipimsi şeyler oluştu yaprakları da kurudu ve bende ilerlemeyi önlemek için yapraklarını kestim.Acaba bu hastalık ne olabilir?çiçeğimi kurtarabilirmiyim? ve nasıl kurtarırım?
lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 14:37   #100
Ağaç Dostu

Herkese merhaba,
Balkonumda yetiştirdiğim sebze fidanlarımın bazılarının yapraklarında puantiye gibi başlayan sonra da sedef gibi parlak lekeler oluşturan bir şeyle karşılaşınca amatör olduğum içinde ne olduğunu pek anlayamamıştım. Sorduğum bir kaç kişi olur böyle şeyler sonra geçer deyince hemen müdahele etmedim ancak içime sinmediğinden kontrole devam ettim nitekim başka yapraklara da yayıldı. Yapraklar sararıp kuruyup dökülüyordu. Altına üstüne bakıp duruyordum yaprağın ama bir şey göremiyordum ancak bir kaç gün önce incelerken bir şey kıpırdadı salatalık yaprağımın altında. Mini minnacık, neredeyse gözle görülmesi imkansız bir şey. Bir de yeşil olunca hiç göremedim demek. Yaprakların fotoğrafını çekip koymayı istesem de şu anda makinem olmadığı için yapamadım. Hangi tarif olacağını tahmin ederek böcekler için olan karışımı yapıp sıktım. Yani arap sabunu-sarımsak-yağ karışımını. Bazı yapraklarda sanki yanma yapıp hafif uçlarda bir kuruma yapsa da sanki şimdilik her şey yolunda gibi Bilgi için teşekkürler...
Forumu inceleren mantar türü hastalıklar için süt-su karışımını buldum. Sormak istediğim şey şu: Böcekler için hazırlanan karışımdan ne kadar sonra kullanmalıyım mantar için olan karışımı? Ya da bana önerebileceğiniz mantar karışımı nedir?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen agartha : 26-06-2007 saat 00:00 Neden: Cümle düşüklüğünü düzeltme
Eski 25-06-2007, 15:39   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agartha Mesajı Göster
Forumu inceleren mantar türü hastalıklar için süt-su karışımını buldum. Sormak istediğim şey şu: Böcekler için hazırlanan karışımdan ne kadar sonra kullanmalıyım mantar için olan karışımı? Ya da bana önerebileceğiniz mantar karışımı nedir?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Benim bildiğim ,mantara karşı yapılan bir ev ilacı yok...

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 19:39   #102
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
1 ölçü yağsız veya yarım yağlı süt (yağsızı tercih edin)
9 ölçü içme suyu

İkisini karıştırıp iyice çalkalayın. Bunu balkondaki bitkilerinize püskürtün.

Mantari hastalıkların önlenmesinde kullanılır.
Haftada iki kez uygulayın. Süt leke yapar etraftaki eşyalara dikkat edin.
Bilginin kaynağı Şimdi mantar için başka bir karışım var mı diye forumu tekrar okuyacağım baştan.

Eski 26-06-2007, 12:42   #103
Ağaç Dostu

Mine Hanım, bugün külleme mi oldu acep diyerek daha fazla ilerlemeden minikten kekiklerimi söktüm. Bir baktım toprağın üstünde minik beyaz şeyler yürüyor. Diğer büyümeyen ve ölen bir kaç bitkinin toprağını inceleyince aynı şeyi orada da gördüm. Bitkinin üstünde değiller, topraktalar. Hızlı hareket ediyorlar ve minik olmalarına rağmen bacaklarını - antenlerini farkedebiliyorum. Yine toprakta 2 tane minnacık kırmızı örümcek gördüm. Benden fotoğraf isteyeceksiniz şimdi haklı olarak, ben de çok istiyorum ama maalesef makinam bozuk şimdi

Geçenlerde yapraktan püskürterek 2 kere bir kaç gün ara ile sabun-yağ-sarımsak karışımını püskürtmüştüm. Bunlar yaprakta olmadığından etkilenmediler demek. Toprağa böceklerden kurtulmak için nasıl bir şey dökmeliyim? Aynı karışım işe yarar mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen agartha : 26-06-2007 saat 16:50
Eski 26-06-2007, 17:09   #104
Ağaç Dostu

Hatta biri zıpladı saksının kenarına.

Eski 26-06-2007, 21:52   #105
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Acıbiberli karışımı deneyiniz.

Eski 26-06-2007, 23:38   #106
Ağaç Dostu

Yarın ilk işim bu olacak, çok teşekkürler.

Eski 27-06-2007, 10:08   #107
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bu acı biberli sıvıyı toprağa uygularken sulama şeklindemi vermek gerekir yoksa spreyleme tarzındamı eğer spreyle verirsek bu böcükler toprak altına kaçıp kurtulurmu sulama ile verirsekte çiçeğe bir zararımız olurmu?Teşkkürler.

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 23:37   #108
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sulama ile veriniz. Tarifi tam uygulayınız.

Eski 12-07-2007, 09:22   #109
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
ev yapımı koruyucu ilaçlama

Eski konuları mümkün olduğunca okudum fakat duruma özel bir sorum var
Domates, biber ve salatalık yetiştiriyorum saksıda.
1) Mantar hastalıklarına karşı koruyucu olarak yağsız süt ve su solusyonunu uygulamam uygun mudur?
2) Yaprak bitine karşı koruyucu olarak ne uygulamalıyım? Arap sabunlu solusyon koruyucu değil midir?
3) Arap sabunlu solusyon çok köpürüyor ve yapraklardan toprağına akıyor bitkinin. Bu uygulamada sebzelerin üzerinde kalan **** toprağa karışan arap sabunu zararlı değil midir?

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 11:16   #110
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
...
1) Mantar hastalıklarına karşı koruyucu olarak yağsız süt ve su solusyonunu uygulamam uygun mudur? Oksijenli su spreyi korucu uygulamada daha başarılıdır.
2) Yaprak bitine karşı koruyucu olarak ne uygulamalıyım? Arap sabunlu solusyon koruyucu değil midir? Koruyucudur. Ancak, herhangi bir zararlı yokken uygulama yapmanız gerekli değil. Arada sarımsaklı su püskürtün kaçırtıcıdır.
3) Arap sabunlu solusyon çok köpürüyor ve yapraklardan toprağına akıyor bitkinin. Bu uygulamada sebzelerin üzerinde kalan **** toprağa karışan arap sabunu zararlı değil midir? Arap sabunu zararlı değildir. Elbette dozu güzel ayarlamak gerek. Püskürtücünüzün başlığının iyi olmadığını düşünüyorum. Çok ince, bulut gibi bir spreyleme yapmalısınız.Yaprakların etrafını sis gibi sarmalı. O zaman yapraklardan dökülen sabunlu sular olmayacak.

....
Cevaplarınız yukarıda.

MaynaVira ve Ahu_E beğendi.
Eski 12-07-2007, 12:47   #111
Ağaçsever

Çok teşekkürler Mine Hanım

Eski 12-07-2007, 12:51   #112
Ağaç Dostu

Son günlerde Koçtaşlarda 8 YTL ye satılan Çin malı conta hediyeli pompalı spreyler gerçekten sis gibi bir püskürtme yapıyor tavsiye ediyorum.

Diğer spreylerde (basit olanlar) yağmurlama sistemi var.

Eski 12-07-2007, 13:00   #113
Ağaçsever

Ben de o contalı olan spreylerden aldım, onunla yaptım ama miktar olarak fazla mı yaptım ne şıpır şıpır damladı toprağa ilaç. Fazla abartmamak gerekiyor, aynı yerin üstünden bir daha geçmemek gerekiyor sanırım

Eski 12-07-2007, 13:08   #114
Ağaç Dostu

Bu durum gübrede de geçerli...aman bitki iyi beslensin, çabuk büyüsün diye gübre miktarını abartırız sonuç bitki yanar...

Eski 16-07-2007, 19:54   #115
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
[QUOTE=malina;22249]Zararlılar için size evde yapacağınız basit birkaç tarif...

Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

Yaprak bitinden sarımsaklı solüsyonla kurtardığım bitkilerime şimdi de beyaz sinekler musallat oldu. Burada pelin yaprağı bulamadım onun yerine başka (sarımsaklı hariç, yaprakları fena halde kavurdu)hangi reçeteyi kullanabilirim?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 13:08   #116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Son günlerde Koçtaşlarda 8 YTL ye satılan Çin malı conta hediyeli pompalı spreyler gerçekten sis gibi bir püskürtme yapıyor tavsiye ediyorum.

Diğer spreylerde (basit olanlar) yağmurlama sistemi var.
Tavsiye için teşekkürler. Çok işime yaradı.

Eski 18-07-2007, 19:58   #117
Yeni Üye

lahika's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2007
MErhaba.. bitki zararlılarının resimlerinden sanırım menekşemdeki oluşumların unlu bit olduklarını sanıyorum. topik şeklinde mikroskobik beyaz noktacıklar vardı yapraklarında ve gövdelerde de aynılarının toplu iğne başı büyüklüğünde olanlarından vardı. El ile temizleme sonucu şimdi yoklar.. Ancak bir daha gelmelerini önlemek için sis şeklinde yaprakları kaplayacak bir ilaçlama yapmak istedim fakat hala bir ilaç bulamıyorum

Forumda menekşeler için önerilen bir ilaç göremedim ?

Yardımcı olursanız sevinirim..

lahika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2007, 21:15   #118
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Yaprak bitlerine karşı,
1lt suda 1 demet ince kıyılmış ısırgan otunu bir akşam soğuk suda bekleterek süzün.Elde ettiğiniz suyu yapraklara püskürtün.

Bu tarifi ben denemedim,ancak etkili olduğu söyleniyor.Denerseniz bilgi verir misiniz?
Mine Hanım herhalde benim en kolay bulabileceğim şey ısırgan otu burada. Tesbih otu ve diğer otu aktarda bulamadım. Acaba beyaz sineklere de uygulanabilir mi? Ne dersiniz? Bir de bu beyaz sinekler küçük ağ gibi şeyler oluşturuyor mu? Ortancamda beyaz sinek var birde ağımsı yapılar ama örümceğe rastlamadığım için sineklerin sebebiyet verebileceğini düşündümde

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 16:32   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Şimşir'imin dallarında pamukcuklar var

Nisan ayında kök ve dal budaması yapıp tellediğim şimşirimin dallarında 15-20 gündür ara ara pamukcuklar oluşmaya başladı. Bu hastalığın ne olduğu ve tedavi konusunda bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacım var.İlgi gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 16:42   #120
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Pamuklu bit mi?
Bunun için ev yapımı ilaçlar başlığında tarifler var, onları kullanabilirsin

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024