agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 3 Gönderen Sudenur
  • 1 Gönderen hatkobi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2012, 00:56   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Soğuk ve dona karşı doğal bitki antifrizi

Kar ve kış aylarını, soğuğu severim ama Ankara'nın kuru ayazı ve donu beni bile bezdirdi geçen kış. İllallah ettik. Yeni yeni şekillenmeye başlayan bahçemde ki bazı bitkiler bu kışı nasıl atlatır, atlatabilecekler mi hiç bilmiyorum. Garaja bir kaç adet büyük pet şişe, jüt çuval kumaş ve havalı poşet stokladım ama yeterli gelmeyeceği endişesindeyim. Başka ne yapabilirim ki diye araştırırken şöyle bir ürüne denk geldim, konuya ilgi duyan arkadaşların fikrini almak isterim?

Bimas Tarım

DOĞAL BİTKİ ANTİFRİZİ

Name:  antifriz (146 x 400).jpg
Views: 25324
Size:  23.1 KB

Doğal Bitki Antifrizi, Bimas Tarım tarafından aşağıdaki markalarla üretilmektedir.

CROPAID®NPA® Natural Plant Antifreeze (Doğal Bitki Antifrizi)

THIOFER® NPA® Natural Plant Antifreeze (Doğal Bitki Antifrizi)

THIOTECH® NPA® Natural Plant Antifreeze (Doğal Bitki Antifrizi)

BİMAS® NPA® Natural Plant Antifreeze (Doğal Bitki Antifrizi)

CROPAID®NPA®, THIOFER®NPA®, THIOTECH®NPA®, BİMAS®NPA® Bimas Tarım’ın tescilli markalarıdır.

Doğal Bitki Antifrizi (Natural Plant Antifreeze) Bimas Tarım’ın patentli ürünüdür.

Başta İngiltere, Polonya, Almanya, Yugoslavya, Türkiye, İran, Irak, Tunus olmak üzere birçok araştırma, deneme ve uygulamaya konu olmuş, yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül almıştır.

Bunlar:

1. Teknik mükemmellik ödülü 2006, İngiltere.

2. Yılın en başarılı üreticisi ödülü 2007, Lancaster Hotel, İngiltere.

3. Growtech teşvik ödülü 2009, Türkiye

CROPAID®NPA®,THIOFER®NPA®,THIOTECH®NPA®,BİMAS®NPA® Bitkileri soğuk, don ve aşırı sıcaklardan koruyan biyolojik bir üründür. Ayrıca tozlanmayı ve meyve tutumunu teşvik eder, verim ve kaliteyi olumlu etkiler.

İçerdiği bakteriler ve bunların ürünü olan Doğal Bitki Antifrizi meyve ağaçlarını, sebzeleri ve süs bitkilerini soğuktan, dondan ve sıcak stresinden korur.

CROPAID®NPA, THIOFER®NPA,THIOTECH®NPA, BİMAS®NPA toprakta doğal florada doğal olarak bulunan faydalı bakterileri içerirler. Bu bakteriler, ürettikleri antifriz amino asitler, antifriz proteinler, vitaminler, enzimler ve doğal organo-metalik bileşikler (şelatlar) olan biyolojik ürünler ile bitkilere aşağıdaki faydaları sağlarlar:

Bitkilerin, soğuk ve dona karşı dirençlerini önemli derecede arttırırlar.

Sıcak stresine karşı dirençlerini önemli derecede arttırırlar.

Toprak pH sını düşürürler.

Toprakta bulunan mineral besin maddelerinin, özellikle fosfor ve mikro besin elementlerinin bitkiler tarafından daha kolay alınmalarını sağlarlar.

Havanın serbest azotunu bağlayarak toprağın azot bakımından zenginleşmesini sağlarlar.

Verimi artırır. Meyve tutumunu, meyve iriliğini, meyve renk ve tadı ile aromasını artırarak kaliteyi yükseltir.

Bütün bu özelliklerle daha bol ve kaliteli ürün alınmasını sağlarlar.

Kullanım dozu:

Bütün bitkilerde100 litre suya 500 ml karıştırılır (%0,5) ve bitkilerin üzerine tüm yüzeylerini kaplayacak şekilde mikronize olarak püskürtülür. Tüm uygulamalar için bu doz geçerlidir.

Önemli Uyarılar:

Doğal Bitki Antifrizi sistemik etkili bir üründür.
Doğal Bitki Antifrizi bitkilere geçici olarak dayanıklılık sağlar. Bu süre ortalama 15-20 gündür.
Sürekli soğuklarda uygulamalar 7-10 günde bir tekrarlanmalıdır.
Nane, Fesleğen vb. aromatik bitkilerde kullanmayınız.
Doğal Bitki Antifrizi asit özellikli bir üründür. pH değeri 1,9-2 dir.
Doğal Bitki Antifrizi’ni bazik özellikli ürünlerle karıştırmayınız.
İlaçlama sırasında kullanılan suyun pH değeri 6-6,5 arasında olmalıdır. Suyun pH değerini ayarlarken uygun bir asit kullanılmalıdır.
Tercihen sitrik asit kullanılmalıdır.
Doğal Bitki Antifrizi bakteri içerikli bir üründür. Kullanımı sırasında bakterilerin zarar görmemesi için fungusit veya bakterisit özellikli ilaçlarla karıştırmayınız. İlaçlama sırasında kullanılan alet-ekipmanın ilaç kalıntısı taşımadığından emin olunuz.
Doğal Bitki Antifrizi soğuk ve don tehlikesinden en az 48 saat önce uygulanmalıdır. Uygulama sırasında hava sıcaklığı 10-12°C derece ve üzerinde olmalı ve uygulama yapılan bitkiler strese girmemiş olmalıdır.
Doğal Bitki Antifrizi uygulamasını bordo bulamacı uygulamasından en az 48 saat önce yapınız.
Doğal Bitki Antifrizi uygulamalarını mikronize olarak yapınız.
Doğal Bitki Antifrizi’ni Bimas Tarım’ın diğer ürünleriyle karıştırarak kullanabilirsiniz.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 20:26   #2
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Dona karşı bitki koruma yolları

Dona karşı doğal bitki antifirizlerinin kullanılması.

Doğal Bitki Antifrizi

Değerli görüş ve bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 16:38   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Soğuk ve dona karşı doğal bitki antifrizi

Kırağı badem bahçesine rahatlık vermiyor;
Doğal bitki antifrizini meyve bahçelerinde kullanıp olumlu sonuç alan kardeşlerimiz lütfen aydınlatsın. Şimdiden teşekkürler.

gülso beğendi.
hatkobi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 17:24   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2014
ashley fert diye bir antifiriz buldum fakat üzerinde bitkileri beslediği yazıyor ziraat mühendisi bunu önerdi sıkacağım kayısı bademlere kayseride bakalım donda koruyacak mı o 5c derceye kadar korur diyor kayısılar çiçek açtı

ömer çiftçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2018, 14:33   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2016
bitki antifirizi bimas tarım

arkadaşlar ben kullanıyorum ve memnunun bitki antifirizinden bimasın üretmiş olduğu ürün çok güzel ben ceviz badem ve kayısıda kullanıyorum 20 dekar bahçemde sivas divriğide herkese tavsiye ederim

Gezeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024