agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen çisem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2012, 00:58   #1
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Hamam böceği

Dostlarım merhaba

Evimizde 2012 mayıs başında genel tadilat yaptık.
Bahçemizdeki foseptik kanallarını açtırmak için özel vidanjör getirtik.
Bütün bahçeyi şubat 2012 tarihinden itibaren düzenli aralıklarla usulüne uygun kükürt, amonyum sülfat, demir sülfat attım, bakır sülfat vs
Yaprak çürüyükleri (3 - 4 sene beklemiş) kompostunu marttan itibaren bahçeye yaydım.
Eve banyo tuvalet fayanslarını değiştirdik ama gel gelelim fayanslarlamı geldi yoksam foseptiktenmi çıktı anlayamadım.
Yüzlerce hamam böceği salgınına maruz kaldık.
Rutubeti seviyorlar, her türlü ortamda rahatlıkla çoğalabiliyorlar, iri cinsler,
İncecik çatlaklardan rahat bir şekilde geçebiliyorlar.

Geçen seneler basında havalanından kaçak yollardan bu tür hamaböceklerini yurda sokarlarken yakalandığını okudum.
Her halde yabancıların, türkiye üzerindeki bir oyunu olmalı

Kullandığım ilaçlar
Titan (karaköy yeraltı çarşısındaki ilaççıdan aldım)
ve başkaca ilaçlar

Dostlarım şimdi başım dertte ne yapabilirim.

Geçtiğimiz yıllarda gördüğüm bir belgeselde çölle sınırı olan bir çiftci tarlasının etrafına alt noktasına elektrik telleri çekti ve çölden gelen tarla fareleri +- elektrik ve topraka değdiği anda yanarak ölüyordu çiftcide arazisinin etrafını belirli zamanlarda gezerek bu ölmüş leşleri topluyordu.
Bende bundan esinlenerek, Böyle bir uygulamamı yapsam acaba?
Bu konu hakkında, Ne dersiniz? yardımlarınızı bekliyorum

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 18:12   #2
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Cevap alamadım,
İş başa düştü, internette yaptığım küçük bir gezintide ulaştığım sonuçlar :

Maxforce IC 20gr

Maxforce IC, %2.15 w/w oranında imidacloprid aktif maddesi içerir. Imidacioprid, ilk olarak 1990 yılında sentezlenmiş olup, hamamböceği kontrolünde kullanılankendi grubunda tek insektisittir. Imidacloprid, yaygın insektisitlerden farklı etki şekline sahipttir. Haşerelerin merkezi sinir sisteminde çok spesifik bir alana etki ettiğinden hamamböceklerinin bağışıklık geliştirme riski yoktur.
Hamamböcekleri uygulamadan hemen sonra Maxforce IC yemeye başlar. İlk belirtiler 10 dakika içersinde görülür ve 1 saat sonra hamamböcekleri ters döner.
Uygulamayı takip eden 24 saat içinde ölü hamamböcekleri görülür ve kısa sürede kontrol sağlanır.
Hızlı ve Etkili Kontrol
Maxforce IC, aşağıdaki türler başta olmak üzere tüm hamamböceği türlerine karşı etkilidir.
Alman Hamamböceği
Oriental Hamamböceği
Amerikan Hamamböceği
İkinci Etki
Hayatta kalan hamamböceklerinin, ölü hamamböceklerini veya dışkılarını yemesi ile Lmidacloprid bir hamamböceğinin diğerine geçebilir. Bu ikinci etki özelliği olarak tanımlanır. İkinci etki özelliği tipik olarak, yuvalarda sürü veya topluluk halinde bulunan hamamböceklerinin kontrolünde katkıda bulunarak kesin kontrol sağlanır.
Jel Stabilitesi
Maxforce IC, çok geniş bir sıcaklık aralığında stabildir.
Jel birkez uygulandıktan sonra kurumaz. Uzun süre yumuşaklığını ve hamamböcekleri tarafından yenilebilir özelliğini korur.
Kaynak Entokim | www.entokim.com.tr

Düzenleyen falcon00 : 18-06-2012 saat 14:39
falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 13:10   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Herhangi bir zirai ilaç satıcısından "Halk sağlığı için karınca ilacı" diyerek aldığım bir ilaç var. Onu sulandırıyorum ve fısfıs ile köşe bucak sıkıyorum. İlaç aylarca etkisini yitirmiyor. Yani bir ilaçlama ili 2-3 ay tesir ediyor.

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 13:49   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Bahçedeki kapanmış foseptiğin etrafında inanılmaz yuva yapmış hamamböceklerine her tür kimyasalı denedik apartmanca.
En son ve tek çözüm olarak gördüğüm detan maxi oldu.
Bahçedeki kedilere hiç zarar gelmeden sadece duvarlara, balkonların dış duvar cephelerine, merdivenlerin birinci basamak duvarına çizgi halinde sıkıldı kutularca.
3.4.katlara kadar duvardan yürüyp çıkabilen bu hayvanlar bir kaç çeşittiler.

İlaçlı yerden geçen hamamböceklerini nalları dikmiş halde süpürgelerle topladık kürek kürek.
Bu 4-5 sene evveldi ve bugüne kadar tek bir tane dahi görmedik. Evlerin içine kadar gelmiş bu böceklerden özellikle ben, kedilerimin temas edemeyeceği duvarlara sıkılması özelliğinden daha bir memnun kaldım. Çalkalanıp, köpük hale gelen bu ürün hamamböceklerinin ayaklarına bulaşıp, yuvalarına da taşımalarıyla kökten çözümü sağlamış oluyor.

mono_blaine beğendi.
çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 00:38   #5
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Hamamböcekleri tuzaktan nasıl kaçıyor?

Hamambcekleri tuzaktan nasl kayor?-Yaam- Gazeteport.com

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024