agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2018, 19:48   #181
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ayy bunların son hali bu mu? Eeee şimdi ne yapacağız?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2018, 09:55   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Ayy bunların son hali bu mu? Eeee şimdi ne yapacağız?
Aynen uçan kocaman en az 5cm uzunluğunda bir böceğe dönüşüyorlar, bizim bahçedekiler bu altta resimde bulunanlar ve sadece benim bahçede mücadele etmem yetmiyor çünkü komşularında aynı şekilde mücadele etmesi gerekiyor ama umursamıyor çoğu, önemli olan kısım saldırmaları bu yüzden kontrollü olarak kompost yapmakta fayda var diye düşünüyorum çoğaldığı zaman sıkıntılı bir sürece giriyorsunuz. Tabi sizdeki tür ve ya syn. meyvelitepe nin bahsettiği türleri bilmiyorum.

Eklenen Resimler

g.c. beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2018, 22:28   #183
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Bu konu, 4 Aralık 2006'da açılmış. Sonuncusu 2 Şubat 2018 olmak üzere, toplam 182 mesaj yazılmış (bu yazdığım mesaj hariç). Tüm mesajları tek tek okudum. Bu zararlıya karşı mücadelede kesin çözüm öneren kimseye rastlamadım.

Ancak, sayın MeyveliTepe'nin, 2010-2011 yıllarındaki paylaşımları benim için ümit verici oldu.

Sayın MeyveliTepe'nin de denemelerde bulunduğu, entomopatojen nematodlar ile ilgili olarak internette yaptığım araştırmada, bu, bu, bu, bu ve bu Türkçe sayfalara ulaştım.

Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu konunun neresinde diye araştırdım. Ancak şu sayfaya ulaşabildim ve Devletimizin ilgili araştırma kurumunun bu zararlıyla mücadeleye ne kadar ciddi eğildiğini gördüm!

Elin adamları, bu sayfadaki Tablo 4'te de gösterildiği gibi birçok ticari ürünü üretmiş. Bizde bırakın üretmeyi, ithal edip kullanıma sunanları bile bulamadım.

Ancak halen araştırıyorum. Bulursam burada paylaşacağım. Türkiye'de satışı yapılan entomopatojen nematod içerikli ürün bilgisi olan varsa ve burada paylaşırsa şimdiden çok teşekkür ederim.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 12:03   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhaba,

Geçen gün ziraat mühendisi bir arkadaşımla sohbet ederken, Malatya'da 1000 ağaçlık kayısı bahçesinde kadı lokması mücadelesi için zirai olmayan bir yöntemin deneme amaçlı önce bir ağaca, sonra tüm bahçeye uygulandığını ve başarılı olunduğunu söyledi.

Şuan kullanılan ilaç ağacın damarlarına işlediği için meyveye de geçiyor bu nedenle ilaçlama yaparsan meyveyi imha etmen gerekir dedi. İlacın etken maddesini de söyledi ama unuttum.

Yeni yöntemde ağacı bir süre susuz bıraktıktan sonra, akşam suyu verip, sabah ağacın yerden bir karış kadar yukarısına ve 1,5 mt civarına iki çivi çakarak, jeneratör yardımı ile yaklaşık 5 dk boyunca 220 volt elektrik vermişler. Elektrik ağaca ve karıncalara hiçbir zarar vermemiş ama kadı lokmalarını öldürmüş. Yapraklarda 110 voltluk voltaj ölçmüşler.

Yalnız uygulama biraz sıkıntılı olduğunu söyledi. Voltajı veren kişi yalıtımlı bot giymiş, sorun olursa diye bir kişi jeneratör başında beklemiş, bir kişi de uygulayıcıya refakat etmiş. İşi bilmeyen kişilerin elinde yaşam tehlikesi bulunduğu için riskli bir yöntem. Yine de ağacı kaybedeceğime denemek isterim diyen olursa diye paylaşayım.

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 12:30   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alban 4 EC kullandım 2 yıl ve etkili oldu ama sorun şu ki klorpirifos barındıran bir maddeyi sebze ve meyve üretilen bir bahçede kullanmayı çok da uygun bulmuyorum.

Fidan dikiminden önce mart gibi toprağın sürülmesi ve fide ekiminden sonra çapa yaparak fiziksel toplamayı daha uygun görüyorum. Haziran 24 den ağustosa kadar olan sürede ise uçan kanatlıları toplayarak böyle bir mücadele yapıyorum.

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 16:39   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2017
*** dostlar benimde başım belada bu kadı lokması denilen toprakaltı zararlısı ile. 2 elma ağacı kurudu geçen yıl. 2 elma ağacı yine kurumak üzere idi .yapraklar solgun üzerindeki meyveler küçük kalmıştı ağaç bu dip kurdu yüzünden ölmek uzere idi umudumu kestiğim ağaçların yarım metre çapında bol su vererek kök govdenin alt tarafına kadar çamurlașmasını sağladım' 2 adet demir toprağa çakarak uçlarına elektrik bağladım yaklaşık 40 saniye elektrik verdim.bunu 2 defa farklı gunlerde yaptım.sonuç ağaçlar bu yıl sağlıklı görünüyor üzeri çicekli. meyve oluşumu ile ilgili bilgilendirme yapacağım selamlar.

örgen9943 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 23:01   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bahçenize çok miktarda kül ya da kül suyu döktüğünüzde toprağınızın kimyasını bozarsınız. PH çok fazla yükselir.

Bu yaratıklarla mücadelede yırtıcı nematodların iyi iş yaptığı bildiriliyor. Bununla bir deneme de yaptım ama istediğim sonucu elde edemedim. Belki bana gelen nematodlar zarar görümüştü, bilemiyorum.

Öte yandan tuzaklamanın çok işe yaradığını, bu yaratıkların %90'dan fazlasını toplayabildiğini söylemeliyim.

Geçen sonbaharda tuzakla net 25kg kadı lokması topladım. O zamandan bugüne hemen hiç rastlamadım.
Tuzaklama nasıl yapılıyor.

Nur Elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 09:52   #188
Yeni Üye

overseas's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Selamlar, incir bahçemde ağaç taç iz düşümünde pupalarına ve kurtçuk haline rastladım.

İncir ağacı köklerine zararı etkisi var mıdır acaba, bilgisi ya da öngörüsü olan var mı bu konuda?

overseas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2020, 00:40   #189
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Haziran Böceği

arkadaşlar haziran böceği için "Confidor® Turf" adlı bir isektisit var. Byer firası üretmiş. deneyen var mı?

maydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2021, 00:32   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Bahçeme kamyonlarca koyu-keçi gübresi attım. Gübrede sürekli bu larvalardan çıkıyor. Korkup kenara ya da tavuklara atarken içim acıyordu.

Bahçede hiç fide veya fidanı kökleri yenerek kaybetmedim. Bu beni hep düşündürüyordu. Bunlar zararlıysa, ben bu kadar gübre kullanırken neden hiç zarar görmüyorum.

Pek çok merak ettiğim konunun cevabı gibi bu da sizden geldi sayın Meyvelitepe

Alıntı:
Bizim bahçede bulunan kadı lokmalarıyla süresiz barış imzaladım.

Kadı lokması diye bilinen larvaların bir çok türü var ve hepsi zararlı değil, aksine bazıları faydalı. Biribirinden çok küçük detaylarla ayrılıyorlar.

Esas fark erginlerde. Pupa olup içinden böcek çıktığında ne çıktığı önemli.

Bizimkiler metalik yeşil böcekler ve çok önemli bir ayrıntı, sırtlarında ters bir yeşil üçgen plaka var. Bunların larvaları kesinlikle zararsız.

Ayırmanın başka ve kolay bir yolu; gübrede, çürümekte olan organik atıklarda, kompostta bulduklarınız zararlı değil. Bunlar sadece ölü organik madde ile besleniyorlar, ve organik maddenin ayrışmasında önemli bir rolleri var. Üstelik de gübreleri çok iyi ve canlı köklerle işleri yok. Canlı köklerle beslenenler zaten organik atıkların içine gelmiyorlar.

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2021, 13:09   #191
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bunu da buraya koyayım.

Gardener's Larva Guide

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2021, 13:52   #192
Ağaç Dostu

Meyvelitepe doğal bahçecilik kitabı çıkarsanız Türk tarımı 100 sene ileri gidecek )

Şaka yapmıyorum.

Bendekiler Rose chafer isimli faydalı olanlarmış. İyi ki zararlı diye düşünerek ciddi bir savaşa girmemişim.
Beklemiş hayvan gübresi ve ağaç dalları kompostumda bol miktarda vardı. Zararlı diye ayıklıyordum gördükçe. Her bir tanesini bulup atarken de içim bir "cız" ediyordu. Ben de çok kurcalayıp arayıp ayıklamaya girmemeye çalışıyordum.

Canlılara verdiğim zararlardan dolayı çok suçlu ve borçlu hissediyorum kendimi

Alıntı:
Bunu da buraya koyayım.

Gardener's Larva Guide

Düzenleyen cetine : 14-06-2021 saat 14:24 Neden: ekleme
Eski 17-06-2021, 11:27   #193
Ağaç Dostu

Şöyle bir fotoğraf çektiğim aklıma geldi. İç kurdu girmiş 2 elmada kurt deliklerine başını sokmuş duran, bu familyanın anaçlarına benzeyen 2 böcek görüp, fotoğraflayıp, rahatsız etmeden bırakmıştım. Daha sonra da incelemedim.

Bahçede sıklıkla gördüğüm renkli kanatlılardandı. Yeşil ya da mor gibi olan renklerden. Orada ne yapıyor olabilirler? Kurdu yiyorlar herhalde diye düşünmüştüm. Ama belki de "aferin evlat bak bahçeye hep beraber şöyle zarar veririz" diye mi konuşuyorlar bilmiyorum

Bu larvalar ve anaçlarından korkarken ortaya değişik şeyler çıkmaya başladı. Bu böcekleri biraz daha tanımamız gerekiyor galiba.

Name:  iç kurdu-manas.jpg
Views: 1323
Size:  23.1 KB

Etiketler
ağaç kök kurdu, ağaç kök kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024