agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2014, 15:44   #151
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Yalnız gördüğüm kadarıyla, bu zararlıdan kurtulmak için toprağa zarar veriliyor. Acaba kurtulmanın ilaçsız yolları denenemez mi?

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 09:17   #152
Yeni Üye

kkeremk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Yalnız gördüğüm kadarıyla, bu zararlıdan kurtulmak için toprağa zarar veriliyor. Acaba kurtulmanın ilaçsız yolları denenemez mi?
ilaçsız yollar çok etkili değil, ne yazık ki ülkemizde ışık tuzağı bulamadım, mekanik olarak mücadele de bir yere kadar etkili, derin sürüm yapmak ve çapalamak biraz etkili oluyor, traktör pulluk ile giderken arkadan tarla kuşları takip edip kurtları buluyor, fakat fidanların köklerini söküp tekrar takamıyorsunuz o yüzden fidan köklerini biz ilaçladık.

ilaç olarak da "Imidacloprid" içerikli ürün kullandım Amerika'da yapılan bir araştırmaya güvenip. Bakalım etkisi Ekim, Kasım aylarında belli olur. Kullandığım ilk ve tek kimyasal ilaç arazimde.

yağmur beğendi.
kkeremk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 20:58   #153
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Arkadaşlar danadişi, danaburnu böceğinin kültürel mücadelesi için sonbaharda toprağı 30 cm derinlikte kazarak içerisine at gübresi koyun ve üzerini kapatın. Kışı geçirmek için bu zararlı böcekler at gübresine gelecektir. İlkbahar başlangıcında bu bölgeyi kürekle açarak bu canlıları tek tek toplayıp imha edebilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen tWoFuNN : 15-07-2014 saat 20:59 Neden: Resim eklemek için düzenledim.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 12:24   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2014
mocap

Ben mocap uygulaması yaptım ve 10 gün içinde ölü larvalara ulaştım.

bademk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 04:02   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tWoFuNN Mesajı Göster
Arkadaşlar danadişi, danaburnu böceğinin kültürel mücadelesi için sonbaharda toprağı 30 cm derinlikte kazarak içerisine at gübresi koyun ve üzerini kapatın. Kışı geçirmek için bu zararlı böcekler at gübresine gelecektir. İlkbahar başlangıcında bu bölgeyi kürekle açarak bu canlıları tek tek toplayıp imha edebilirsiniz.
Deneyip ne kadar başarı sağladınız. Açıklayabilir misiniz !

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 23:06   #156
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu konuda yaptığım denemelerden söz edeyim. Durum oldukça ilginç. Toparlayıp fotoğraflı olarak blogda da yayınlayacağım.

Bu yıl, hem faydalı nematodlardan hem de milky spore getirtme girişimim oldu. Milky spore geldi, nematod getiremedim.

Öncelikle, kadı lokmalarının tek bir çeşit olmadığını söylemeliyim. Biribirlerine çok benziyorlar fakat pek çok farklı çeşit var. Bizim bahçede olanların erginleri 2,5 santim uzunluğunda, 1,5 santim eninde, metalik yeşil renkte kın kanatlılar.

Bizdekilere normal bahçe toprağında hiç rastlamadım. Genelde beklemiş keçi gübresinde veya olgunlaşmış kompostta bulunuyorlar.

Bu bahar, kompost kaplarındaki kompostun dibinden topladığım 100 kadar kadı lokmasını bir kovaya doldurdum. Kovayı yarıya kadar kompostla doldurdum. Buna da gayet fazla dozda milky spore serpeleyip hafif nemlendirdim ve bodruma koydum.

Beklentim 21 gün içinde hepsinin hastalanıp ölmesiydi. "Milky" hastalığı, kadı lokmalarını önce porselen gibi bembeyaz yapıyor, sonra da ölüyorlar. Bu esnada kadı lokmalarına girmiş olan bakteri de milyon defa çoğalmış oluyor.

21 gün sonra kontrol ettiğimde kadı lokmalarından hiç birinin ölmediğini, herhangi bir hastalık belirtisinin de olmadığını, gayet mutlu bir şekilde yaşamakta olduklarını gördüm. Bu esnada, kovadaki kompostu da yarı yarıya yediklerini, birer granül şeklinde de yedikleri kompostu dışkıladıklarını tesbit ettim.

Deneye bir ay kadar daha devam ettim. Bu süre sonunda da hepsi sağlıklı ve kovadaki kompostun tamamı yenip dışkılanmıştı. İkinci tura bile başlamış olabilirler.

Böylece, milky spore'un bizdeki kadı lokmalarına hiç bir tesiri olmadığından emin olmuş oldum.

Bu deneyin devamı da var. Aklıma, kadı lokmalarının dışkılarının bir gübre olarak işe yarayıp yaramayacağı, bir de gerçekten kökleri yiyip bitkileri öldürüp öldürmediklerini test etmek geldi.

Burada sonuçlar çok daha ilginç. Buna sonra devam ederim
Zaman zaman bu zararlı ile karşılaşmaktayım. Muhtemelen oldukça çok. Ben geçen yıl yanmış gübre aldım. Ancak bu zararlıyı yanmış gübre içinde göremedim. Arkadaşım ise yanmamış gübreyi depolayıp yanmasını sağlıyor ve onu kullanıyor. Bir kısmını kullanmak için aldığı zaman gübre içinden çıkanları bir tenekeye koyup üzerine su ile doldurmuş. Birkaç gün sonra baktığı zaman hala kıpırdadıklarını görmüş. Üzerini su ile tekrar doldurmuş. En az bir hafta sonra ben gördüm ve fotoğraflarını çektim. Artık ölmüşler ancak hala canlı gibiydiler. Arkadaşım dışkıladıklarını toplayıp ektiği bir yerin üzerine serpmiş. İkinci fotoğraf o yere ait. Bahar gelince solucan gübresi gibi bir etki yapıp yapmayacağını görebiliriz herhalde.

Name:  DSCF6307.jpg
Views: 9662
Size:  66.0 KB

Name:  DSCF6311.jpg
Views: 6160
Size:  70.2 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 23:24   #157
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Gübrelerinin çok verimli olduğunu söylemeliyim. Solucan gübresiyle rahatlıkla rekabet eder.

Taşlıbahçe ve Muda beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 03:32   #158
Yeni Üye

kkeremk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2011
Merhaba,

2014 yılında FINDIKTA MAYIS BÖCEĞİ (Melolontha melolontha) adlı bir çalışma var. Belki faydalı olabilir

http://giresun.tarim.gov.tr/Belgeler...6ce%C4%9Fi.pdf

Kültürel Önlemler:

Ergin ve larvaları
görüldüğünde toplayıp öldürmek
yoğunluğun düşmesi bakımından önemlidir.

Kimyasal Mücadele:

Mücadele sonbahar yağmurlarını müteakip hava
sıcaklığı henüz uygun durumdayken
yapılmalıdır. Eylül başından Ekim 15’e kadar
olan süre ilaçlama için en uygun zamandır.
Bu dönemde larvalar hem kolayca mücadele
yapılabilecek 2. dönemde hem de yüzeye en
yakın derinliktedir.
KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLAR
Etkili Madde Chlorpyfifos-Ethyl
Formulasyonu 25% WP
Dozu 15 g/1 m2

kkeremk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 11:41   #159
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
konuyu baştan sona okudum. adı geçen kimyasalların çoğu yasaklandı ve bulmanız imkansız.

denenmiş kullanabileceğiniz kimyasallar şunlardır.

Chlorpyfifos-Ethyl
IMIDACLOPRID
ALPHA-CYPERMETHRIN . dir.

kükürt kaçırıcı olarak kullanılabilir. toprağa uygulanan sıvı bakırda kök tedavi edici olarak kullanılabilir.

Selçuk Boz beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 14:17   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Merhaba arkadaşlar. yeni konu açamadığım için buraya yazma gereği duydum umarım doğru başlıktır.
Ben bir merakla birçok çiçek ve sebze tohumu aldım. Bunlardan ilk çimlenenler ( Çikolata kozmos çiçeği ve hercai menekşeler) güzel bir şekilde çimlenip, 8-9 cm boya ulaşınca hepsi toprağın olduğu yerden başlayıp başa kadar kurumaya başladılar. köke yakın kısım kuruyunca zaten cılız kaldılar ve düştüler. bunlar istisnasız hepsi gitti.

Bunun nedeni ne olabilir? bodrum katta kalıyorum soba var bulunduğum yerde, çok nemli sayılmaz. bundan olabilir mi?
çok sulamaktan/az sulamaktan veya bir hastalıktan neden olabilir mi?

Eklenen Resimler

hnralix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 17:15   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Hasta Mazım

merhaba Mazım bu sene çok hasta gözüküyor. Hatta ölüyor gibi, Mantar olabileceği şüphesi ile 3 gün önce bordo bulamacı uyguladım. Ancak bugün gördüm ki bu resmini çektiğim larvalardan 6-7 tane gördüm. Yardımcı olabilecek veya yol gösterebilecek birisi var mıdır ?

baran1979 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 13:05   #162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Fidanları yiyip kurutan canlı

Merhabalar;
Bahçeme fidan dikiyorum ama ne olduğunu bilmediğim bir canlı var.
Dipten bu fidanların kökünü yiyip fidanı kurutuyor.
Bu canlı nedir?
Bahçeden Nasıl yok edebilirim?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

tarla kuşu beğendi.
Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 05:39   #163
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Kadi lokmasi ya da haziran bocegi denen larvaya benziyor.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 11:28   #164
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bitki köklerini yiyen zararlılar (Manas, Kadılokması, Haziran böceği, Mayıs böceği)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 13:47   #165
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Kadi lokmasi ya da haziran bocegi denen larvaya benziyor.
Merhaba
Fotolar larvaya mı ait?
Teşekkürler

Eski 18-04-2016, 13:57   #166
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Hayvansal gübre kullanıp kullanmadığınız sormamışım değil mi Gübre ile gelme ihtimali de çok yüksek. O noktayı atlamışım. Hayvansal gübreyle geliyorsa ilaçlama şart. Tarım Bakanlığı bunun için Folidol (Metil-Paration) önermiş ama başka yöntemler de denenebilir. Mesela, Dazomet etkili maddeli Basamid Granulate işe yarayabilir. Genel bir toprak fumigantıdır. Nemlendirilmiş gübrenin içine yayıyorsunuz ve üzerini ince şeffaf bir naylon ile kapatıp güneş altında bırakıyorsunuz.
Hiç olmadı gübreler de endosülfan ile ilaçlandıktan sonra verilebilir. Ama etraftan özellikle iğne yapraklı ağaçların bulunduğu alanlardan geliyorlarsa yapacak çok fazla birşey yok. En iyi yapacağınız şey, akşam balkonun ışığını açıp böcek avlamak, kolay gelsin...
Biz bir tanıdıktan gübre getirdik.
Sonra bu böcekler tüm bahçeyi sardı.Fidan dikiyoruz kökü kemirip kurutuyorlar.

Eski 22-06-2016, 12:54   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2016
Gecen yil diktigim visne agacinin, yapraklari nisandan beri sararmaya devam ediyordu.
Ben de bu kadılokması denen bocekten suphelenmistim. Bugun agacin dibini acip baktim ve 30cm kadar dipte, 3 tane kocaman kadılokmasıyla karsilastim. Agacin kolerini yiyip bitirmislerdi.
Bunlardan kurtulmak icin agaci kokunden sokup tekrar dikmek zorunda kaldim. Dikerken dibine ceviz yapragi koydum, ilk sefer dikerken incir yapragi komustum bu arada ama ise yaramamis belli ki.
Bol bol sulamayi dusunuyorum. Umarim agac yasar.

büdü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 21:36   #168
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bizim bahçede bulunan kadı lokmalarıyla süresiz barış imzaladım.

Kadı lokması diye bilinen larvaların bir çok türü var ve hepsi zararlı değil, aksine bazıları faydalı. Biribirinden çok küçük detaylarla ayrılıyorlar.

Esas fark erginlerde. Pupa olup içinden böcek çıktığında ne çıktığı önemli.

Bizimkiler metalik yeşil böcekler ve çok önemli bir ayrıntı, sırtlarında ters bir yeşil üçgen plaka var. Bunların larvaları kesinlikle zararsız.

Ayırmanın başka ve kolay bir yolu; gübrede, çürümekte olan organik atıklarda, kompostta bulduklarınız zararlı değil. Bunlar sadece ölü organik madde ile besleniyorlar, ve organik maddenin ayrışmasında önemli bir rolleri var. Üstelik de gübreleri çok iyi ve canlı köklerle işleri yok. Canlı köklerle beslenenler zaten organik atıkların içine gelmiyorlar.

Eski 08-05-2017, 13:31   #169
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Bizim bahçede bulunan kadı lokmalarıyla süresiz barış imzaladım.

Kadı lokması diye bilinen larvaların bir çok türü var ve hepsi zararlı değil, aksine bazıları faydalı. Biribirinden çok küçük detaylarla ayrılıyorlar.

Esas fark erginlerde. Pupa olup içinden böcek çıktığında ne çıktığı önemli.

Bizimkiler metalik yeşil böcekler ve çok önemli bir ayrıntı, sırtlarında ters bir yeşil üçgen plaka var. Bunların larvaları kesinlikle zararsız.

Ayırmanın başka ve kolay bir yolu; gübrede, çürümekte olan organik atıklarda, kompostta bulduklarınız zararlı değil. Bunlar sadece ölü organik madde ile besleniyorlar, ve organik maddenin ayrışmasında önemli bir rolleri var. Üstelik de gübreleri çok iyi ve canlı köklerle işleri yok. Canlı köklerle beslenenler zaten organik atıkların içine gelmiyorlar.
sayın meyveli tepe

öncelikle verdiğiniz bilgilerden ve uğraştığınız onca denemeyi paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.

bahçemde sizinde belanız olan bu kadı lokması(haziran böceği) larvalarından 400 m2 de 5-6 tane kadar gördüm. öncelikle bu normal midir?
gördüklerimi öldürdüm. sadece 1 tanesini (ilk gördüğüm) sonuçta bunlar kurt bunlarda çürümüş şeyleri yiyorlar diye bırakmıştım. bahçeyi bu sene ilk defa işliyoruz. yaklaşık 20 yıldır hiç işlenmemişti. şimdi ben bu tarladakilerle mücadele edeyim mi etmeyeyim mi bielemedim. etrafımızda pek yok yabani erik ağaçları mevcut. etrafımızda selvilerde mevcut onlara baktığımda hepsi yaşıyor görünüyor ve yeni filizler sürekli geliyor.

bu canlılar sıradan olabilecek miktarda mı? yoksa hiç mi olmaması gerekir.

tarlada hiç gübre kullanılmamış lakin öncesinde koyun sürüleri vs. üzerinde gübre bırakmışlar.

bu canlılar moralimi çok bozdu. ilaç kullanmak istemediğimden sizin yaptığınız gibi ekolojik **** toplama yöntemleriyle başetmek istiyorum.

NOT: solucan gübresinin içerisinde bulunan bazı maddelerde zararlıların ağaç köklerine zarar vermediğini okumuştum. ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.
bu sene ağaçları toprağa koymadan önce bir miktar su ve 2 avuç kadar solucan gübresi attım çok güzel filizlenme oldu. umarım zarar görmezler

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 20:17   #170
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir önceki mesajımda yazdığım gibi, bu larvalarla barış imzaladım.

Bahçenizde bulduklarınızı nerede bulduğunuza dikkat edin. Çürümekte olan organik atıkların, gübrelerin içinde bulduysanız bir zararı yok, aksine faydası var.

Hazirandan itibaren erginleri de görürsünüz, mutlaka bir kaç tane yakalayıp inceleyin. Metalik yeşil ve sırtında bir ters üçgen plaka varsa içiniz rahat etsin, bir zararı yok. Yeşil ve sırtında ters üçgen plaka olmayanlar, ergin kabuk rengi kahverengi, kahverengi-beyaz alacalı olanlar zararlı.

Eski 03-06-2017, 12:28   #171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2012
@MeyveliTepe hocam son mesajlarınızda bu canlıların kök yiyenlerinin gübre tuzağına gelmediğini söylemişsiniz. Kök yediğine emin olduğumuz türler için güncel çözüm nedir?

DEno_12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 12:51   #172
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Gübreye gelmeyip canlı kökleri yiyenler için biyolojik mücadele aracı olarak bir tür fungus ve yırtıcı nematod uygulamaları var. Ancak bunlar ülkede bulunamıyor maalesef.

Selçuk Boz beğendi.
Eski 06-06-2017, 16:01   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
Alıntı:
Gübreye gelmeyip canlı kökleri yiyenler için biyolojik mücadele aracı olarak bir tür fungus ve yırtıcı nematod uygulamaları var. Ancak bunlar ülkede bulunamıyor maalesef.
merhabalar.belki biliyorsunuzdur belki denemişsinizdir ama eskilerin uyguladığı odun külü yöntemiyle kök zararlılarıyla mücadele edildiğini biliyorum.uygulamayı yaşı büyükler hala daha yaparlar..

evren79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2017, 14:15   #174
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Bahçede ki böcek zararlı mı?

Yazlık bahçesinde özellikle keçi gübresi atılan alanda oldukça fazla gördüm. Patlıcanların gelişimine etki etmiş olabilir mi? Birde önümüzde ki sezon için mücadele edilmeli mi? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2017, 14:48   #175
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın gc gördükleriniz gübre ile gelmiş; kadı lokması(haziran böceği) çeşit çeşit isimleri mevcut böceğin larvasıdır. inanılmaz oburdur. bahçede gördüğünüz yerde öldürün ya da tavuklara verin yesinler. toprakta ıslah çalışmalarına başlayın. gördükçe öldürün zaman içinde azalacak ve sizin kontrolünüzde olacaktır.benim bahçemde de görmüştüm iyidir herhalde diye düşünüyordum ne yazık ki o kadar masum değiller. ne kadar kök varsa kemirip bitiriyorlar. özellikle ağaçlara dadanınca kurtarmak zor oluyor. fırsat buldukça toplayın

ilaç kullanmanıza gerek yok. özellikle erginlerini dışarıda görürseniz öldürün.

Eski 05-09-2017, 14:51   #176
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

ben bahçede gördüğümde öldürmeye başladım şu an hiç görmüyorum. özellikle erginlerini öldürmek bu işin ana savunucusu. toprağın çok derinlerinde yaşıyabiliyorlar bunun için dikkat edin gördükçe toplayın.

Eski 05-09-2017, 15:16   #177
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın gc gördükleriniz gübre ile gelmiş; kadı lokması(haziran böceği) çeşit çeşit isimleri mevcut böceğin larvasıdır. inanılmaz oburdur. bahçede gördüğünüz yerde öldürün ya da tavuklara verin yesinler. toprakta ıslah çalışmalarına başlayın. gördükçe öldürün zaman içinde azalacak ve sizin kontrolünüzde olacaktır.benim bahçemde de görmüştüm iyidir herhalde diye düşünüyordum ne yazık ki o kadar masum değiller. ne kadar kök varsa kemirip bitiriyorlar. özellikle ağaçlara dadanınca kurtarmak zor oluyor. fırsat buldukça toplayın

ilaç kullanmanıza gerek yok. özellikle erginlerini dışarıda görürseniz öldürün.
Çok teşekkürler bilgi için. Saygılar sevgili Musa Gündoğan

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 11:45   #178
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Balkonumdaki büyük sardunya saksılarının her sene bitki bakımlarını yaparken, kısmen veya tamamen toprak değişimi de yapıyorum.
Toprakları boşaltığımda kadı lokması larvalarına çok rastlarım. Bunları bir saksı tabağına toparlar sonra da tavuklara veririm, onlar da bayıla bayıla yerler.

Bu seneki Tohum takas çalışmalarını yaparken Zafer İnandıklı bir kova içine koyduğu kompost ve kadı lokmalarını getirdi. Sonra da onların bıraktığı dışkılarını bize verdi.

Başlığı da okudum. Benim belâlılarımın faydaları varmış. Şimdi Zafer'in verdiği gübreyi bir saksı içindeki bitkide deneyeceğim, eğer faydasını görürsem olan bizim tavuklara olacak; ziyaferleri son bulacak.

Güler / Bahçe

Name:  IMG_2413 (600 x 450).jpg
Views: 3911
Size:  33.2 KB

Name:  IMG_2419 (600 x 450).jpg
Views: 3918
Size:  44.9 KB

Name:  IMG_2420 (600 x 450).jpg
Views: 3985
Size:  60.2 KB

remus2 beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 17:47   #179
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Beş ay öncesine kadar yaptığım kompostlardan çıkan larvaları öldürüyor idim.
Sayın meyvelitepenin mesajlarını okuduktan sonra benimkilerin iyilerden olduğunu öğrendim ve küçük bir sandık içinde beslemeye başladım.

Sadece kompost yedikleri için akarı kokarı yok. Kompostan kafalarını dahi çıkarmadıkları için gezme huyları da yok. Yiyiyorlar kompostu yapıyorlar gübreyi.

Bu güne kadar epeyce gübre elde ettim. Saksılarına kattığım bitkiler gayet güzel gelişiyorlar.

Eklenen Resimler

Güler, remus2 ve g.c. beğendi.
Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 18:38   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Kompostunu görmek benim için ilginç oldu, çünkü hem bitkilere zararı hem bahçede (haziran ~24 ile temmuz sonuna kadar olan zaman aralığında) özellikle akşamları ergin olanların insanlara saldırmaları gerçekten çok bezdirici oluyor. Bu aralıkta sürekli olarak akşamları elimizde sineklikle oturuyoruz. İlk olarak sadece sarı ışığa geliyor filan diyerekten farklı ışık türleri seçtik ama maalesef her türlü ışığa geliyorlar.

Resim Kaynak: University of California,The Continuing Struggle to Manage the Tenlined June Beetle
http://cestanislaus.ucanr.edu/files/141103.pdf

Eklenen Resimler

Güler beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç kök kurdu, ağaç kök kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024