agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen handeninbalkonu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2011, 08:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2011
Süpermarketten kurtarılan bitkiler hakkında

Merhabalar,

Öncelikle zahmet edip linki tıklayanlara teşekkür ederim. Dün kızımla yürüyüş yaparken, yanlış anlaşılmalara yol açmamak için ismini vermeyi tercih etmediğim bir süpermarkete gittik. Alışverişimizi yaparken dikkatimi orada satışa sunulmuş olan çiçekler çekti. Çiçeklerin çoğu oldukça güzel görünüyor olmakla beraber bir kısmı ne yazık ki hastalanmış ve ölmek üzereydi O sırada oralardan geçen bir yetkiliye ölen çiçeklerini ne yaptıklarını sordum ve attıklarını söylediler. Bunun üzerine ben de o attıkları çiçeklere talip olduğumu söyledim. Bundan sonra her hafta ortak anlaştığımız bir günde onlar atacakları çiçeklerini atmak yerine bana verecekler ben de evimde onları hayata döndürmeye çalışacağım. Bu durumun tam ağaçlar.net'e uygun bir konu olduğunu düşündüğüm için bu başlık altında da bu bitkilerin adları, hastalıkları, uyguladığım tedavi yöntemleri ve sonuçları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Belki bir ucundan tutar yardım eder, belki de bilgilenir aynı hastalıklardan muzdarip çiçeklerinizi kurtarırsınız. İlk yazımı ilk çiçeklerimi almamdan hemen sonra başlatacağım ama sizden ricam buraya böyle bir başlık ile ilgilenip ilgilenmeyeceğinizi yazmanız. Çünkü eğer ilgi çekmeycekse boşuna bu güzel forumu meşgul etmek istemem

Yiğitece beğendi.
handeninbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 09:06   #2
Ağaçsever

refiye's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2011
ne kadar güzel düşünmüşsünüz... bence bu terapi gibi birşey olacak. düşünüyorumda ben olsam ne yapardım.nacizane fikrim şu ki;
kuru dallarını yapraklarını temizleyip vitamin destekli sıvılardan kullanırdım heralde... kendine gelmeleri için... ne çiçeği olduklarıda önemli tabi!

refiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 09:47   #3
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Bu konu hakkında zaten açılmış bir başlık var, aşağıdaki linkten bulabilirsiniz

Büyük Marketlerde İmha Edilecek Bitkiler Hakkında

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 13:19   #4
Yeni Üye

Sn. Refiye, desteğiniz için çok teşekkür ederim. Ben kendim de çok bilgili değilim zaten. Yapacaklarımı bu güzel forumun yardımıyla yapmayı umuyorum zaten. Sevgili Bettyycim (adınızın sonundaki cim ifadesinden ötürü sevgili demek durumunda hissettim kendimi ), hemen inceliyorum gönderdiğiniz linki. Sanırım görmemişim çok çok teşekkür ederim

Eski 23-06-2011, 13:40   #5
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
bir marketin atmak yerine size vermeyi kabul etmeleri de çok güzel. inşallah hepsini yaşatırsınız. bence bu başlıkta devam edin, biz de iyileştirme önerileri ile size yardımcı olmaya çalışalım.

hemen aklıma gelen birşeyi yazmak istiyorum, eminim ki biliyosunuzdur zaten,;
hasta bitkilerinizin hastalık nedeni böceklenmesi olabilir ve siz ilk anda bunu farketmeyebilirsiniz; bu sebeple bir süre birbirleriyle temasını kesmenizi ve alır almaz arapsabunlu su ile yıkamanızı tavsiye ederim nacşzane.

kurtarmaya çalıştığınız bitki orkide ise forumda onunda ilgili oldukça detaylı bir bölüm var; ziyaretinizi bekler

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 15:52   #6
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2011
merhaba benimde çok ilgimi çekti kurtarma operasyonu
ilgiyle takip edip kurtarma tekniklerini bende evimde denemeye çalışıcam diye tahmin ediyorum.

sin-ameki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 15:58   #7
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2011
sayın ilksenözturk; bahsettiğiniz orkide kurtarma konusunu bulamadım. beceriksiz bi forum kullanıcısıyım malesef. link atabilirmisiniz?? teşekkürler.

sin-ameki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 17:31   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Marketler de atılan çiçekler de en büyük sorun susuzluktan kuruma oluyor.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 17:39   #9
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
çok güzel bir fikir ... her zaman desteklerim. 100 tane verseler yine bakarım hepsine

marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 14:12   #10
Yeni Üye

Çok sevindim arkadaşlar. Bugün gidip ilk partiyi ne zaman alabileceğimi sormayı planlıyorum. Sn. ilksenozturk, ben de düşünmüştüm aldığım her çiçeği önce arapsabunu karışımı ile fısfıslamayı. Aralarında er ya da geç bir de orkide olacağına eminim çünkü ne yazık ki oldukça kötü durumda bir orkide gördüm orda, mantar kapmış sanırım Ama bildiğiniz gibi orkidelerin çiçekleri çok uzun dayanıyor. O yüzden de üzerindeki çiçeklerin dökülmesini beklerler sanırım. Hepinize çok teşekkür ederim cevap yazdığınız için. En kısa zamanda ilk partiyi alıp fotoğraflarını göndereceğim inşallah size

Eski 18-07-2011, 08:32   #11
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere ne yazık ki biraz kötü haberler vermek için yazıyorum bu mesajı Bildiğiniz gibi son mesajımda (bundan yaklaşık 1 ay önce) bu haftasonu gidip ilk partiyi alacağım demiştim. Ancak o haftasonu tenis oynamaya karar verince ne yazık ki ayağımı kırdım Dolayısı ile de evden çıkamadım 2-3 hafta. Daha sonra evden çıkınca ilk iş süpermarkete gittim konuştuğum beyi bulmak için fakat onun da o süre içinde işten ayrıldığını öğrendim. (Böyle anlatınca pek bi bahane gibi geliyo kulağa ama valla öyle!) Neyse onun yerine gelen beyle konuştum o da bunun şirket prensiplerine aykırı olduğunu söyledi. Ama beni sevmiş olacak ki eğer atma gününe denk gelirseniz çaktırmadan veririm size bikaç tane dedi. Hayırlı demekten başka çarem yok ama sizler bu kadar güzel destek çıkmışken hayal kırıklığına uğrattığıma da üzüldüm gerçekten

Eski 18-07-2011, 10:39   #12
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Ne yazık ki ticari kaygı taşıyan bu marketlerde çiçeklerin durumu içler acısı. Yaklaşık 1 Ay önce Bornova'da açılan büyük bir yapı markette çiçekler ilk geldiklerinde tüm ihtişamlarıyla müşterilere sunulmuş ve ilgi görmüşlerdi. Ne yazık ki aradan daha 1 ay geçmesine rağmen bazı çiçeklerin bu sıcakta aşırı susuz kaldıklarını gördüm. Arka tarafa götürülen çiçeklerin durumu ise içler acısıydı. Elimden geldiği kadarıyla uyarıyorum. Satın almak istediğimizde de firmalar bunları geri alıyor cevabıyla karşılaşıyorum.
Burada bize de biraz görev düşüyor çiçek seçerken hırpalamadan seçim yaparsak yaşama şansları daha çok olacaktır. Çünkü günde yüzlerce kişi aynı çiçeği elinde evirip çevirip bakıyor, dallarını kırıyor. Mümkün olduğunca marketlerdeki görevlileri uyarmak gerektiğini düşünüyorum.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 12:23   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Forumda diğer başlıkta bu konunun gündeme gelmesiyle gittiğim büyük marketlerde çiçek reyonlarına bakar oldum. Seçimlerin olduğu hafta ise Çetinemeç bulvarında bulunan Migrostan minyatür güllerden satın aldım. Durumları o kadar kötüydü ki hala satış reyonunda olması bile ilginçti işin aslı. Çok uzun zamandır sulanmamış ve bir kaç yaprağını saymazsak tamamen kurumuş haldeydi yine aynı gün uğradığım samsun yolu üzerinde bulunan koçtaşta ise arka tarafda bulunan bahçe reyonunda alışveriş arabalarının içinde saksısı bir tarafda toprağı bir tarafda kendi bir tarafda olan bitkiler üst üste atılmış halde, 2 alışveriş arabasını doldurmuştu. Tabii forumda yazan arkadaşların görevlilerle konuşması sonucu genelde alınan cevabın olumsuz olması nedeniyle ve ortalıkda görevlide olmamasından dolayı hiç sormadım bile ama kısaca bitkilerin kötüye gitmesindeki sebep daha çok bakımsızlık hattta susuzluk gibiydi.

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 14:28   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Ne yazık ki ticari kaygı taşıyan bu marketlerde çiçeklerin durumu içler acısı. Yaklaşık 1 Ay önce Bornova'da açılan büyük bir yapı markette çiçekler ilk geldiklerinde tüm ihtişamlarıyla müşterilere sunulmuş ve ilgi görmüşlerdi. Ne yazık ki aradan daha 1 ay geçmesine rağmen bazı çiçeklerin bu sıcakta aşırı susuz kaldıklarını gördüm. Arka tarafa götürülen çiçeklerin durumu ise içler acısıydı. Elimden geldiği kadarıyla uyarıyorum. Satın almak istediğimizde de firmalar bunları geri alıyor cevabıyla karşılaşıyorum.
Burada bize de biraz görev düşüyor çiçek seçerken hırpalamadan seçim yaparsak yaşama şansları daha çok olacaktır. Çünkü günde yüzlerce kişi aynı çiçeği elinde evirip çevirip bakıyor, dallarını kırıyor. Mümkün olduğunca marketlerdeki görevlileri uyarmak gerektiğini düşünüyorum.
Bu duruma bir çözüm bulmak oldukça zor. Büyük marketler sanırım reyon kiralama, satma şeklinde çalıştıkları için; canlı çiçeğin bakımı bir yönde yetiştiren firmanın sorumlulunda kalmış gibi gözüküyor. Çiçek kısa sürede satılırsa yaşama tutunuyor, satılamazsa; soğukla, sıcakla ve susuzlukla dayanabildiği kadar hayata tutunmaya çalışıyor. Halbuki: Doğa severler gönüllüler onları sulamaya razıdır. Yeter ki müsaade etseler.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 15:14   #15
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Bu duruma bir çözüm bulmak oldukça zor. Büyük marketler sanırım reyon kiralama, satma şeklinde çalıştıkları için; canlı çiçeğin bakımı bir yönde yetiştiren firmanın sorumlulunda kalmış gibi gözüküyor. Çiçek kısa sürede satılırsa yaşama tutunuyor, satılamazsa; soğukla, sıcakla ve susuzlukla dayanabildiği kadar hayata tutunmaya çalışıyor. Halbuki: Doğa severler gönüllüler onları sulamaya razıdır. Yeter ki müsaade etseler.
Aslında hiçte zor değil bence büyük marketlerin oradaki saksıları sulamayıpta firmaya bırakmaları birazda işlerine geliyor. Zaten orada bulunan çiçeklerin bakımlarını yapamayacaklarsa hiç satış olayına girmesinler. Yaptıkları cirolar tüm mağazayı saksılarla donatacak ve başlarına bir adam dikecek kadar büyük. Olay tamamen sürüme endekslenmiş. Çiçekler çok güzel şekilde geliyor satılan satılıyor satılmayan ise muhtemelen saksıları için tutuluyor. Bozulanları yarı fiyatına satsalar bile bitkiler kurtulmuş olacak. Bir kaç market bunu "son fiyat" adı altında yapıyor kurtardığım bir çok bitki var. Kısacası sürekli uyarmakta fayda var.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024