agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni228Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2017, 04:57   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
selamlar herkese.

bitkilerimde bu böcekten bulunmakta. yapraklarda özellikle de arka taraflarında gezen bu böcek zararlımıdır? mücalede etmem gerekir mi?
Zararı yok ise sorun etmemek gerekir.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 09:35   #482
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Zararı yok ise sorun etmemek gerekir.
Thrips zararlıdır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 20:06   #483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berkaybulut Mesajı Göster
Bu böcek nedir acilen öğrenme şansım varmı kalorifer böceği **** gümüşlük değil 10cm kadar zipliyo acil yardım lütfen nasıl kurtulabilirim ben bundan��������bu fotoğraf telefonun yakinlastirmasiyla çekildi çok küçük bisey
Merhabalar aynı sorun benim balkonumda da var. Balkonu ilaçlıyoruz fakat bir süre sonra tekrar geliyorlar*( Siz çözüm bulabildiz mi acaba?

duy9u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 20:11   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dvvcx Mesajı Göster
Arkadaşlar otluk alanlardaki apartman duvarlarında ve balkon mermerlerde gece ortaya cıkan bu haşere yaşadıgımız yerde neredeyse heryerde ve insanın canını sıkan bir mahlukat. İnsanı ısırıyor kaşındırıyor rahatsız ediyor.Evime zirai ilaç attım sonuç aldım ama balkonuma devamlı geliyor. Bahçemide ilaçladım ama yine geliyor.

İlaçlama ile sorun çözülür o işi halledicez bir şekilde ama beni bu kadar uğraştıracak olan mahlukatın ne olduğunu ben merak ediyorum. İnternetten nereye konu açarım diye düşündüm buraya karar verdim. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

6 bacaklı 2 antenli zıplayan ve hızlı yürüyen boyuk küçük bir karıncayı geçmeyen bir canlı bu...

Eklenti 514156
Merhabalar aynı sorun benim balkonumda da var. Balkonu ilaçlıyoruz fakat bir süre sonra tekrar geliyorlar* Siz çözüm bulabildiz mi acaba?

duy9u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 17:17   #485
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Beyaz çok ayaklı böcek

Merhaba, 17 sayfanın tamamını taradım ama saksımdan çıkan aşağıdaki böceğe benzetemedim. Yaklaşık 1,5 cm uzunluğunda ve pek harket etmiyorlar. Bembeyaz, çok sayıda ayağı var. Kokopite'e diktiğim begonvil saksısında rastladım. Başka bir saksıda daha gördüm.
Türü ve kurtulma yöntemi için destek olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 00:58   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dvvcx Mesajı Göster
Arkadaşlar otluk alanlardaki apartman duvarlarında ve balkon mermerlerde gece ortaya cıkan bu haşere yaşadıgımız yerde neredeyse heryerde ve insanın canını sıkan bir mahlukat. İnsanı ısırıyor kaşındırıyor rahatsız ediyor.Evime zirai ilaç attım sonuç aldım ama balkonuma devamlı geliyor. Bahçemide ilaçladım ama yine geliyor.

İlaçlama ile sorun çözülür o işi halledicez bir şekilde ama beni bu kadar uğraştıracak olan mahlukatın ne olduğunu ben merak ediyorum. İnternetten nereye konu açarım diye düşündüm buraya karar verdim. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

6 bacaklı 2 antenli zıplayan ve hızlı yürüyen boyuk küçük bir karıncayı geçmeyen bir canlı bu...

Eklenti 514156
Bu böcekten benim de pencere önündeki saksılarımın altında var çiçeklerle bir ilgisi var mi gelmesinin yoksa hep böyle gelir mi ki? Ya da ciceklerime bir zararı olur mu acaba?

Gûl-i zar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2018, 18:18   #487
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
bu çeşme papatyasından eksik olmayan. kafalarını hunharca çiçeğe daldıran uğur böceğine benzeyen böcekleri tanıyan varmı? bugün baya çoktular.havanın biraz soğuduğu zamanlar görünmüyorlar.
Name:  fdsfsdf.jpg
Views: 39666
Size:  41.3 KB

Edit: Halı böceği imiş. organik kumaşlar halı felan üzerinde çoğalabiliyormuş. kuşların kanadında da olabiliyormuş. muhtemelen kuşlar taşıdı. bitkilere bir zararı yok. müze zararlısı diye geçiyormuş. evlerde çoğalma imkanı bulabilsede en azından benim böyle bir sorunum olmadı. zaten içeriye kazara giren böcekler pencere kenarında ölü buluyorum. bir çok türü olduğu için genelleyemem tabi.

uğur böceği değilmiş. ona üzüldüm

Düzenleyen Batı Rüzgarı : 15-05-2018 saat 19:25
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2018, 07:56   #488
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Merhaba, 17 sayfanın tamamını taradım ama saksımdan çıkan aşağıdaki böceğe benzetemedim. Yaklaşık 1,5 cm uzunluğunda ve pek harket etmiyorlar. Bembeyaz, çok sayıda ayağı var. Kokopite'e diktiğim begonvil saksısında rastladım. Başka bir saksıda daha gördüm.
Türü ve kurtulma yöntemi için destek olursanız sevinirim.
Fotoğraftan benzettiğim kadarı ile Kadı Lokması denilen illet böcek.

Bitki köklerini yiyen zararlılar (Manas, Kadılokması, Haziran böceği, Mayıs böceği)

Bitki köklerini yiyen zararlılar (Manas, Kadılokması, Haziran böceği, Mayıs böceği)

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2018, 20:25   #489
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
clematisime dadanan bu böcek nedir? yapraklarda trips veya kırmızı örümcek benzeri izler bırakıyor.
Name:  111.jpg
Views: 38541
Size:  13.6 KB
Name:  2222.jpg
Views: 38575
Size:  22.5 KB
Name:  ds4545.jpg
Views: 38710
Size:  17.3 KB

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 09:16   #490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2012
halen bulunamadı ve çözüm yok,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oziii05 Mesajı Göster
resimdeki böcek gece olunca daha fazla ortaya çıkmakla birliklte mermer ve fayans üzerinde geziyor. Pire gibi zıplıyor ve naftalin, çamaşır suyu ve gaz yapı denemelerinden sonra bile kökü kurumamş halde kafilellerce devam ediyor.Bu böceğin ne olduğunu bilen varmıdır. internette baktığım pire resimlerine benzetemedim, zira piereyle gümüş böceği karışımına daha çok benziyor.
yıl 2018 halen aynı sorunu yaşıyorum, türünü bilsem daha etkili ilaç kullanıcam ama yok,kimse bilmiyor. yardımcı olabileceği varmı

Mbo beğendi.
oziii05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 18:48   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2018
Alıntı:
yıl 2018 halen aynı sorunu yaşıyorum, türünü bilsem daha etkili ilaç kullanıcam ama yok,kimse bilmiyor. yardımcı olabileceği varmı
Acaba neler denediniz hala aynı sorunla uğraşıyor olmanız beni cok korkuttu ben ilk defa bu bocekle karşılaştım gercekten bir çözümünü bilen yok mu

Nes82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2018, 19:22   #492
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Bu bocek selluka 'daydı zararsız gibi göründü ama alıp dışarı attım, ne olduğunu bilen var mı?

Eklenen Resimler

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2018, 19:58   #493
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Bu bocek selluka 'daydı zararsız gibi göründü ama alıp dışarı attım, ne olduğunu bilen var mı?

Pis kokulu yeşil böceğin nimfleri yani yavruları, bir süre sonra ergin olunca renk değiştirip yeşil renkli olacaklar.

Pis kokulu yeşil böcek

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2018, 20:53   #494
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Teşekkür ederim,Sayın. Lonicera nette arama yaptım ama bulamamistim,şimdi tekrar ismiyle arama yapınca antenlerinin iki renkli oluşuyla birebir aynısi,bu arada böcek görunce psikolojik kaşıntı olmasa iyiydi ama neyse şimdi devamı varmı bakayım.

Lonicera beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 08:46   #495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2008
Bodur palmiyede dün sabah gördüğüm bu arkadaşlar kimdir, bizi tanıştırabilecek var mı? aksi durumda onları uğur böceği zannetmeye devam edeceğim (umarım öyledir)
https://ibb.co/cKbQN8
https://ibb.co/iX4qpo

EDIT
İnternetten benimkilere çok benzeyen uğur böceğini buldum, ancak zararlı tip uğur böceği diye geçiyor, fakat zararı nedir onu bulamadım. Tür adı Epilachninae imiş.
linkte de bir resmi mevcut:https://www.coccinellidae.cl/paginas...a_patricia.jpg

EDIT2
Sanırım bendekiler de pis kokulu yeşil böcek. Linkteki fotoğrafa bakınca daha çok benziyorlar. http://www.bayramgocmen.com/album/up...0-3f412067.jpg

EDIT3
Benim böceklerin linkteki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere pis kokulu yeşil böcek oldukları artık kesinleşti. Ama o kadar güzel görünüyorlar ki kıyamıyorum bir şey yapmaya
https://ibb.co/c2rG4y
https://ibb.co/j6YDjy
https://ibb.co/nqktjy

Düzenleyen siyim : 02-07-2018 saat 08:06
siyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2018, 22:47   #496
Yeni Üye

evimi ilaçlatım,ilaç firması asit attığını söyledi. 10 gün ev kapalı olmasına rağmen halen mermerde görünüyorlar. bi kaç böcek bilimciye mail attım nasıl kurtulabiliriz diye, zira ilaçlama firmalarına bir daha para vermek istemiyorum.
Onlar talaş böceği diyorlar ama bu küçük arkadaşlar geceleri mermerde görünüyorlar. pire gibi zıplayan ancak gümüş böceği gibi iskelete sahip bu haşerelerden kurtulmanın yolunu bilen varmıdır.

Eski 04-07-2018, 21:32   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2018
Alıntı:
evimi ilaçlatım,ilaç firması asit attığını söyledi. 10 gün ev kapalı olmasına rağmen halen mermerde görünüyorlar. bi kaç böcek bilimciye mail attım nasıl kurtulabiliriz diye, zira ilaçlama firmalarına bir daha para vermek istemiyorum.
Onlar talaş böceği diyorlar ama bu küçük arkadaşlar geceleri mermerde görünüyorlar. pire gibi zıplayan ancak gümüş böceği gibi iskelete sahip bu haşerelerden kurtulmanın yolunu bilen varmıdır.
Evet bu bocegi taniyan bilen nasil kurtulunacagini soyleyebilen biri yok mu acaba camlarin onundeki mermerde geziyolar aksam olunca cikiyorlar ilk bakista gumus bocegine benzeyen ama cok kucuk zıplayabilen bu bocekler cok sinir bozucu eger bocek bilimcilerden bir haber gelirse nolur bizede haber verin kim ne ogrenebilirse cozum yolu bulursa paylassin lutfen

Nes82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 16:38   #498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recevetti Mesajı Göster
bırı yardımcı olsa mumkunse
Bu bir Dev su böceği.Genellikle sudaki balık ve kurbağalarla beslenir ve zehirlidir.Sokulmak istemezsiniz.Bu böcekten ülkemizde var olduğunu bilmiyordum.

-Raven- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 16:45   #499
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul Mesajı Göster
Çekirge
çiftçi5234

Bu böceğin adı nedir?

Eklenti 332138
Avcı bir çekirgeye benziyor.Bu bir katydid olabilir.

-Raven- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2018, 20:30   #500
tds
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Ceviz in içinden çıkan bu böcek nedir?

Merhabalar evde kabuklu ceviz vardı kabukları kırdıkça içinden bu böceklerden çıkıyor. Bunlar nedir zararlı mıdır yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

tds Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 22:53   #501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2018
Bu böcek nedir?bilen var mı?

Evimde geceleri çıkan,elledigimde zıplayıp az uzağa gidebilen,parke kenarlarında,parke üstünde,duvar alt kısımlarında gördüğüm bu nokta buyuklugunde böceğin türünü asla bulamıyorum. Lütfen yardım.

Fedu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 17:25   #502
/

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi krkguide Mesajı Göster
Bu böceği bahçemdeki bir ağaçta fotoğrafladım. Bu bir kelebek midir? veya başka bir tür müdür?
Çok ürkütücü bu zehirlidir kesin.

АcuzeHanımTeyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 20:37   #503
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tds Mesajı Göster
Merhabalar evde kabuklu ceviz vardı kabukları kırdıkça içinden bu böceklerden çıkıyor. Bunlar nedir zararlı mıdır yardımcı olursanız çok sevinirim
Bir cins ağaç kurdu (Tahta kurdu). Zehirli değildir diye düşünüyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 02:01   #504
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 2

Selamlar, bu böceğe bataklıklarda sık rastgeliyorum, ısırdığı zaman çok fena kızartıyor. Böceğin bulunduğu çevrede pamuk tarlaları var. Böceği de Aydın Bafa gölünde çektim. Adı nedir, bilen var mı?

yoldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 02:48   #505
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoldaş Mesajı Göster

Selamlar, bu böceğe bataklıklarda sık rastgeliyorum, ısırdığı zaman çok fena kızartıyor. Böceğin bulunduğu çevrede pamuk tarlaları var. Böceği de Aydın Bafa gölünde çektim. Adı nedir, bilen var mı?

Bir tür at sineği. Kan emicidir.

yoldaş beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 14:57   #506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
Alıntı:
Ayni sorunu bende yasiyorum , pencere , parke aralarinda ve balkonda varlar. Ilaclama yapmama ragmen kesilmiyor. Zipliyor ve geceleri ortaya cikiyorlar yogunlukta ve mermer ustu cam fayans gibi yerlerde dolasiyorlar. Bunun cinsi nedir kimse bilmiyormu ? Ona gore bir ilaclama yapmak istiyoruz. Lutfen bilen biri yardimci olsun...

Eklenen Resimler

weaver123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 23:36   #507
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
tanıyan var mı ?

Yaklaşık 1-2 mm boyundalar. Yaprakların alt kısmına gizlenip, oradan zarar veriyorlar. Nane yapraklarının üzerinde verdikleri zararı görüyorsunuz. Elle toplamakla başa çıkılmıyor. Verdikleri zarar Kırmızı Örümcek'in gibi.

Eğer kimliğini tespit edebilen varsa ona göre ilaç alıp toplu katliam yapacağım.

Not: 489 nolu mesajda Batı Rüzgarı'nın sorduğu zararlı da aynısı galiba ama cevap veren olmamış.

Eklenen Resimler

Düzenleyen rencberdede : 09-06-2019 saat 23:44 Neden: not eklendi
rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 22:52   #508
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Beyaz sinek

rencberdede beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 09:42   #509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nes82 Mesajı Göster
Evet bu bocegi taniyan bilen nasil kurtulunacagini soyleyebilen biri yok mu acaba camlarin onundeki mermerde geziyolar aksam olunca cikiyorlar ilk bakista gumus bocegine benzeyen ama cok kucuk zıplayabilen bu bocekler cok sinir bozucu eger bocek bilimcilerden bir haber gelirse nolur bizede haber verin kim ne ogrenebilirse cozum yolu bulursa paylassin lutfen
Ben de çözüm arıyorum yaklaşık bir aydır evdeler genelde akşamları çıkıyorlar eczaneden aldığım ilaçlarda fayda etmedi bilen varsa yardım etsin lütfen

Harfendaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 10:21   #510
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi weaver123 Mesajı Göster
Ayni sorunu bende yasiyorum , pencere , parke aralarinda ve balkonda varlar. Ilaclama yapmama ragmen kesilmiyor. Zipliyor ve geceleri ortaya cikiyorlar yogunlukta ve mermer ustu cam fayans gibi yerlerde dolasiyorlar. Bunun cinsi nedir kimse bilmiyormu ? Ona gore bir ilaclama yapmak istiyoruz. Lutfen bilen biri yardimci olsun...
ben artık vazgeçtim, çünkü denemediğim şey kalmadı, bi ara balkonları sadece çamaşır suyuyla yıkadım azalır gibi oldu ama sonuç yine değişmedi,

Etiketler
ağaç kurdu, böcek larvası, larva, vestiyer

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024