agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2019, 08:22   #121
Ağaçsever

Ramazan Çayıroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Halil Önen / Aliağa, Menemen, Belen

Sevgili kgursan

sn. lilium doğru söylüyor...

Toz kükürtden saksı toprağının üstüne bir az atarsanız böceklere etkisi olur. Böçekler kükürtü sevmez.

Ben bazı çiçeklerin saksı toprağının üzerine içtiğim kahvenin telvesini sulandırıp_ telvenin üzerine su doldurup_ döküyorum.

Kahve telvesi böcek öldürücüdür...

Çok sık olmamakla beraber kullanabilir...

Saygılar
Kükürtü nereden temin edebiliriz

Ramazan Çayıroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 08:11   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Gübre satanlardan temin edebilirsiniz.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 14:16   #123
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kırmızı örümcek mücadelesinde sıvı kükürtle abamectini birlikte uygularsanız başarınız artar.

Sevgi Soydan beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2021, 15:25   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2012
Kırmızı örümcek bu yıl bahçemizi tümüyle ele geçirmişken forumdaki başlıkta yazılanları geçmişe dönük olarak yeniden gözden geçireyim istedim. Aşağıdaki mesajı her nasılsa atlamışım ya da şimdi benzer bir şeyle karşı karşıya olduğumdan algıda seçicilik oldu. Son günlerde kol içleri, kasıklar, bacakların arka kısımlarında küçük kaşıntılı alerjik kabarcıklar oluştu. Biz bunların yakarcadan kaynaklı olduğunu sanıyorduk ancak tüm evi ilaçladığımız halde kabarcıklarda artış devam etti üstelik eşime hiç dokunmayışı da ilginç gelmişti.Etrafta bir tane dahi yakarca tesbit edemeyişimiz de cabası ta ki bu mesajı okuyuncaya kadar kırmızı örümceklerle bağlantısı hiç aklımda yoktu. Belirtilerin ilk başladığı güne geri gittiğimde o gün bahçede hastalıklı yaprakları budadığımı hatırladım. Bu konuyu detaylı olarak araştıracağım. Sizlere de bir veri olması için paylaşmak istedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vigabatrin Mesajı Göster
merhabalar.
kimse bahsetmemiş ama bu kırmızı örümceğin çok berbat bir özelliği var. o kadar küçükler ki insan cilt gözeneklerine giriyorlar. özellikle derinin ince olduğu koltuk altı dirsek ön yüzü diz arkayüzü ve kemer izinde girdikleri gözeneklerde sivrisinek ısırığına benzeyen ancak çok çok daha şiddetli kaşıntı yapan lezyonlar oluşturuyorlar. eğer alkol akarisit veya sabunla hemen deriden uzaklaştırılmazlarsa geziyorlar ve bu lezyonları sürekli artırıyorlar.
bizim köydeki bahçemizde milyarlarcası yıllardır yaşayıp gidiyor. ben beni bildim bileli var yani en azından 25 yıldır. bizim ağaçları kurtaralım derdimiz yok. hatta bahçedeki elma ve armut ağaçlarının tümüne yakınını kesip odun olarak kullandık. ancak halen bu melanetlerden kurtulamadık. köy bize zehir oluyor arkadaşlar. en ufak rüzgarlı bir havada kazara bahçeye gittiyseniz vay halinize 5 tanesi vücudunuza girsin temizleseniz bile vücuda bıraktıkları zehire karşı oluşan allerjik yanıttan olsa gerek 1 haftaya yakın çok şiddetli kaşıntı oluyor. bu iğrenç mahlukatlardan kurtulmanın bunu yiyen bir başka böcek yoluyla vs.yolu yok anladığım kadarıyla. bir de ilginç olan şey kimsenin bu insana olan zararlarından bahsetmemiş olması. hiç olmuyormu yoksa oluyor ama farkedilmiyor mu bilemedim. eğer kimsede olmuyorsa gerçekten bizim köydeki zararlılar bir çeşit mutant mı?
ilk karşılaştığımızda biz de ne olduğunu bilememiştik ancak güneş ışığı altında mercekle baktığımızda oluşan kızarıklığın tam ortasında fosforlu koyu turuncu/kırmızı renkte akarı gördük topluiğnenin sivri ucu ebatından küçük. ve rahatsız ettiğimizde o gözenekten çıkıp ciltte gezinip başka gözeneğe girdiğini gördük.
bununla ilgili herhangibir bilgisi olan varsa, paylaşırsa çok sevinirim teşekkürler.

üzerlikotu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024