agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2016, 04:10   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Kırmızı örümcekler (akarlar)

Bu yaratık kırmızı örümcek mi
Madagaskar Yasemin imin yapraklarını mahvediyor o değilse bu nedir ve ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

Yaprağın altındaki bu beyaz yaratık nedir acaba

Sent from my iPhone using Tapatalk

sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2017, 14:58   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2017
kırmızı örümcek nasıl oluşuyor? kırmızı örümcek oluşmadan önce nasıl önlem alabiliriz?

barissagdic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 12:14   #93
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Kırmızı örümcek

Tüm doğa dostlarına merhaba, aranıza yeni katılmış olsamda ağaçlar net forumlarını uzun süredir kütüphane gibi kullanmaktayım . Uzun zamandır paylaşımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür etmek istiyordum, nasip bu günmüş.

Geçen yıl kasım ayında beş altı yıllık bir yıldız yasemini aldım. Sorunlu bir bitkiydi, her türlü yaprak bozukluğu ve 8.5 ph a sahip saksı toprağı ile evime getirip balkonuma yeni saksısına yerleştirdim. Yaklaşık iki ay önce çiçeklendi (balkon cam balkon olduğu için sera etkisi) Fakat toprak ph vs herşeyi düzetmeme rahmen yapraklarda sorun devam etti. Ben şu mu eksik? bu mu yetersiz? derken geçen haftaya kadar genç filizlerde kuruma, yaprak şekil bozukluğu, yaprak dökülmeleri devam etti. Geçen hafta su sprey i yaparken su zerreciklerinin bazı noktalarda havada asılı kaldığını görünce içime şüphe düştü. Her nekadar umarım küçük bir örümceğin işidir desemde elime merceği alıp bozulmalar görünen yaprakları inceleyince kırmızı örümcek sorunu ile yüzleştim. Gerçekten çıplak gözle görmek imkansız, kaliteli bir mercekle bile zar zor gözüküyorlar. Başarısız bir iki mücadele denemesinde sonra kendi ev yapımı ilacımı ürettim, oldukça başarılı. Burda ilacın tarifini vererek bir parça katkım olsun istedim. Kırmızı örümcek haricinde yaprak bitlerinde de etkili olacağını düşünüyorum. Bu ilacı yaprak bitleri için kullanan olursa sonuçları paylaşmasında fayda var.

BENİM TARİFİM;
Birinci aşama; 40 gr tütün iki lt 75-80 derece sıcak suya bırakılıp bir gün suda bekletilecek. 30 gr ıslanabillir toz kükürt çay bardağı içinde sıcak suda karıştırılıp geceden beklemeye bırakılacak. 40gr soğan, iki baş sarımsak, 2 adet kurutulmuş acı biber ve bir adet limon blenderde çekilip bir litre suda bir gece bekletilecek.
İkinci aşama; Tütünlü su ve diğer karışım tülbentten geçirildikten sonra aynı kabda geceden bekletilen kükürt (kükürt tülbentten geçirilmeyecek) ile karıştırılıp elde edilen karışım 4 lt ye ulaşacak şekilde su ilavesi yapılacak.

Uygulama şekli; Basınçlı sprey ile bitkinin her tarafına özellikle yaprak altlarına. Kükürtün dibe çökmemesi için sürekli çalkalamayı ihmal etmeyin. Elle temastan kaçının! Kapalı alanda ev içinde uygulamayın. Nikotin solunum yolu ile de zehirlidir. Uygulama sonrası durulama yapmayın.

Teknik özellikleri; 1) Elde edilen ilacın PH değeri 5.5 civarı (karışımın içindeki limonun etkisi), genelde tütün ile yapılan nikotin ilaçalarına arap sabunu veya sıvı sabun katılıyor. Fakat sabun ve türevler bazik olduğu için PH ı yükselterek ilacı Alkalin (bazik) duruma geçiriyor. Yaptığım araştırmalarda nikotinin asitik ve nötür ph durumda daha uzun süre aktif olduğunu öğrendim. Bu sebepten sabun kullanmadım. 2) Sıvı yağ ve kükürt bir arada kullanılması sakıncalı olduğu bir çok kaynakta belirtilmiş. Bu sebepten bu karışıma sıvı yağ ilave etmeyin. 3)İçeriği arılara zarar vermez bu ilaç çevre dostudur.

Bitki üstünde etkileri; Yapraklarda yanma kararma olmadı, bu günlerde havaların serin olması faydalı oldu. Üç gündür yapraklarda hareket eden kırmızı örümcek görmedim. Her gün takip ediyorum. Ayrıca şunu belirtmeden geçemiycem, bu tesbitler Yıldız yasemini üstünde yaptığım tesbitler. Farklı bitkilerde, bitki üstündeki sonuçlarını bilmiyorum. Eğer farklı bir çiçekte kullanacaksanız, lütfen küçük bir deneme yapıp birkaç saat sonra olumsuz etki yoksa bitkinizde kullanın.
Sağlıklı güzel kokan çiçekler dileğiyle

Gül Batur beğendi.
Nejat@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 12:30   #94
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Kırmızı örümcek Predatör

İnternette kırmızı örümcek için doğal mücade yöntemlerini araştırırken, Phytoseiulus – system Predatör akar (Phytoseiulus persimilis) isimli örümceğin (kırmızı örücek için) doğal düşman olduğunu öğrendim.
''Ergin bir Phytoseiulus örümceklerin tüm evrelerini yer, Phytoseiulus nimfleri ise yalnızca örümcek yumurtalarını, larvalarını ya da protonimflerini yerler''. şeklinde yazılar var. Türkiyede bu canlının temini mümkünmü bilmiyorum, fakat yabancı sitelerden yaptığım araştırmalarda özellikle amerikada bu canlının satışının yaygın olduğunu ve kırmızı örümcek mücadelesinde kullanıldığını gördüm. Umarım Türkiye de birileri bu canlını üretimini ve tatışını yapar. Böylece kimyasal ilaçlardan kurtulmuş oluruz.

https://greenmethods.com/persimilis/

Güzel günler dileğiyle

Vegy beğendi.
Eski 18-05-2017, 15:37   #95
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Wink

Tekrar merhabalar; Kırmızı örümcekler için uyguladığım ilaçlamanın dördüncü gününde yaptığım incelemede az da olsa kırmızı örümcek buldum. Sanırım yaptığım ilaç yumurtalar üzerinde etkili değil. Son ilaçlamadan kalan buz dolabında muhafaza ettiğim ilaçla tekrar ilaçlama yaptım.
Bu esnada ilacın hazırlanması ile bir noktayı aydınlatmak istiyorum. Kullananlar bilir hatta daha önce ev yapımı ilaçlar sayfasında bu konuda sorun yaşayan bir üye vardı. Toz kükürt su ile zor karışıyor, ben tarifimde sıcak su kullandığımı yazdım fakat o sıcak su tütüne katılmış olan su idi ve toz kükürtle gayet kolay karıştı. Bu gün küçük bir bardakta sadece sıcak su ile karıştırmayı dendim fakat kükürt suda ıslanmamak için mücadele ediyordu. Aynı denemeyi tütün katılmış sıcak su ile yaptım gayet kolay karıştı. Sanırım kimyasal bir reaksiyon söz konusu (nikotin-sülfür).
Kimya ile ilgilenen arkadaşlar bu konuyu aydınlatırsa sevinirim.
Sağlıklı bitkiler dileğiyle

Vegy beğendi.
Eski 18-05-2017, 17:47   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejat@ Mesajı Göster
Tekrar merhabalar; Kırmızı örümcekler için uyguladığım ilaçlamanın dördüncü gününde yaptığım incelemede az da olsa kırmızı örümcek buldum. Sanırım yaptığım ilaç yumurtalar üzerinde etkili değil. Son ilaçlamadan kalan buz dolabında muhafaza ettiğim ilaçla tekrar ilaçlama yaptım.
Bu esnada ilacın hazırlanması ile bir noktayı aydınlatmak istiyorum. Kullananlar bilir hatta daha önce ev yapımı ilaçlar sayfasında bu konuda sorun yaşayan bir üye vardı. Toz kükürt su ile zor karışıyor, ben tarifimde sıcak su kullandığımı yazdım fakat o sıcak su tütüne katılmış olan su idi ve toz kükürtle gayet kolay karıştı. Bu gün küçük bir bardakta sadece sıcak su ile karıştırmayı dendim fakat kükürt suda ıslanmamak için mücadele ediyordu. Aynı denemeyi tütün katılmış sıcak su ile yaptım gayet kolay karıştı. Sanırım kimyasal bir reaksiyon söz konusu (nikotin-sülfür).
Kimya ile ilgilenen arkadaşlar bu konuyu aydınlatırsa sevinirim.
Sağlıklı bitkiler dileğiyle
Tütün, dünyanın en dayanıklı bitki virüslerinden biri olan Tütün Mozayik Virüsü taşır. Amerikada yapılan bir çalışmaya göre, enfeksiyon taşıyan bitki oranı bin bitkide 2,3 dür. Ancak, tütünün hasat edilmesi sırasında bu 2,3'lük oran çok yükseklere çıkar (virüs, bitkiden bitkiye temasla bulaşır). Tütün kullanmayın.
Kırmızı örümcek sudan hoşlanmaz. Bitkilerinize sıkça su püskürtürseniz kaybolduklarını göreceksiniz. Resimde yaprak üzerinde duran canlı, kırmızı örümcek değil, empoaska'ya benziyor: https://www.google.com.tr/search?q=e...hrome&ie=UTF-8

MeyveliTepe ve Vegy beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 15:30   #97
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Tütün, dünyanın en dayanıklı bitki virüslerinden biri olan Tütün Mozayik Virüsü taşır. Amerikada yapılan bir çalışmaya göre, enfeksiyon taşıyan bitki oranı bin bitkide 2,3 dür. Ancak, tütünün hasat edilmesi sırasında bu 2,3'lük oran çok yükseklere çıkar (virüs, bitkiden bitkiye temasla bulaşır). Tütün kullanmayın.
Kırmızı örümcek sudan hoşlanmaz. Bitkilerinize sıkça su püskürtürseniz kaybolduklarını göreceksiniz. Resimde yaprak üzerinde duran canlı, kırmızı örümcek değil, empoaska'ya benziyor: https://www.google.com.tr/search?q=e...hrome&ie=UTF-8
Mozaik virüsü konusunda size katılıyorum, bu sebepten tütün için sıcak su kullandım fakat kaynar su bu virüsü etkilermi bilmiyorum. Muhtemelen böyle bir soruna sebeb olabilir.

Kırmızı örümcek sudan hoşlanmaz demişsiniz, fakat hoşlanmıyor olmaları sonuç vermiyor. Daha önce su püskürtme ve kükürtlü su püskürtme gibi uygulamarda bulundum. O gün için yok oluyorlar ertesi günün sabağında nerde kalmıştık dercesine geri dönüyorlar.

Bu esnada ben resim paylaşmadım, kırmızı örümcek için makro çekim çok zor. Paylaşmak isterdim çok küçük olduklarından net görüntü almak mümkün olmadı. Keşke sorun kırmızı örümcek değilde ''empoaska'' olsaydı.

Eski 25-05-2017, 18:32   #98
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tütünlü ilacı sebzelerinizde kullanmayın, virüs bulaşma olasılığı yüksektir. Bu gibi uygulamalarda kükürt olarak sıvı kükürt kullanmak daha kolay olur.

Vegy ve aydemiraydın beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 19:25   #99
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Thumbs down Kırmızı örümcekle mücadele

Bu gün gene bu canavarlardan yakaladım, malesef benim ev yapımı ilaç popülosyonu azaltmaktan ileri gidemiyor. Ayrıca içinde tütün ihtiva ettiği için yağmurdan kaçarken doluya yakalanmakta söz konusu
Sonuç olarak bu gün iki ayrı zirai ilaç siparişi verdim.
Birinde etkin madde HEXYTHIAZOX; YUMURTA-LARVA-NİMF ler için, diğerinde etkin madde ABAMECTIN (AVERMECTIN); ERGİN dönem için. İkisini karıştırıp kullanmak istiyorum.
Bu etkin maddeleri birlikte kullanmanın bir sakıncası varmı?

Eski 29-05-2017, 23:03   #100
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Wink Kırmızı örümcekle mücadele

Alıntı:
Birinde etkin madde HEXYTHIAZOX; YUMURTA-LARVA-NİMF ler için, diğerinde etkin madde ABAMECTIN (AVERMECTIN); ERGİN dönem için. İkisini karıştırıp kullanmak istiyorum.
Malesef bu konuda cevap verecek bir gönüllü bulamadım. Bu akşam bahsi geçen ilaçları karıştırıp ilaçlama yaptım. İlaç deymeyen yaprak kalmasın diye elimden geldiğince uğraştım, bakalım sonuç ne olucak.

Eski 29-05-2017, 23:46   #101
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bahsettiğiniz pestisitler birer sentetik toksin. İkisi bir arada etkileşime girer mi bilmiyorum ama ayrı ayrı da kanserojen etkileri dahil yeterince kötü.

Kırmızı örümcekler için mineral yağlar, azadirachtin kullanılabilirdi. Ayrıca paecilomyces fumosoreus isimli fungusu içeren bir preperat biyolojik mücadele ajanı olarak kullanılabilir.

Resulgur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 11:03   #102
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Galeri: 1
Acaba bahçe için güneş enerjili ultrasonik haşere uzaklaştırıcılar pestisitler örneğin yaprak biti, kırmızı örümcek, yaprak kurdu için kullanılabilir mi?

qqaazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 21:43   #103
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Paecilomyces Fumosoroseus

Sayın MeyveliTepe, öncelike cevap için teşekkürler. Bu forumdaki herkez doğa dostu, bende dahil olmak üzere kimsenin kimyasalları evine sokmak istediğini hatta güzelim çiçeklerinde kullanmak istediğini sanmıyorum. Evde çiçekle bitkiyle uğraşmak gönül işi sevgi işi. Nasıl hiç kimse kaçınılmaz olmadığı sürece çocuğuna antibiyotik vermek istemediği gibi, kimse gözü gibi baktığı bitkisine çiçeğine kanserojen kimyasallar kullanmak istemez. Fakat malesef an geliyor tecrübe eksikliği ve çaresizlik insanı mecbur ediyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bahsettiğiniz pestisitler birer sentetik toksin. İkisi bir arada etkileşime girer mi bilmiyorum ama ayrı ayrı da kanserojen etkileri dahil yeterince kötü.
Kırmızı örümcekler için mineral yağlar, azadirachtin kullanılabilirdi. Ayrıca paecilomyces fumosoreus isimli fungusu içeren bir preperat biyolojik mücadele ajanı olarak kullanılabilir.
Size kısaca bu noktaya nasıl geldiğimi anlatayım, mücadeleye öncelikle su spreyli ile başladım, Sayın Doku_Kültürcü nün de söylediği gibi, peşinden su ile karışık toz kükürt, o da olmayınca ıslak yaprakların üstüne altına toz kükürt serpmek. Serpmek derken o kadar ileri gittimki yapraklar mısır ununa bulanmış balık gibi duruyordu. (şansıma havalar serin olduğu için, yapraklar yanmadı) Bunlarda yetmedi sizinde sakıncalı gördüğünüz içinde sarımsak, acı biber, toz kükürt olan tütünlü su. Bu uygulamalar sorunu çözmediler fakat filizlerin kuruması, taze yaprakların sararıp buruşması hatta dökülmesi durdu.

Neden yağ kullanamadığımı daha önce açıklamıştım kükürtle yağın bir arada kullanılmayacağı bir çok kaynakta yazıyor, ben halen yapraklardan kükürt temizliyorum.

AZADIRACHTIN (Neemazal-T/S) ilk tercihim olabilirdi. Forumda geçiyor, Sayın Erkanbey tafından özenle kullanılmış, sonuçları olumlu olmamış.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bugün neemazal kullandım bakalım kırmızı örümceklere nasıl bir etki yapacak balkondaki tüm bitkilerime sıktım birinden diğerine atlamasınlar diye.
Gelişmeleri buradan bildiririm.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Evet dostlar yine ben daha 10 gün anca oldu sanırım gene başladı sıkıntılar anladım ki bu kırmızı örümcekten kökten kurtulma yolu yok.
Paecilomyces Fumosoroseus içeren fungus preparat ı daha önce biliyor olsaydım. Mutlaka temin etmeye çalışırdım. Çünkü İnternette kırmızı örümcek için doğal mücade yöntemlerini araştırırken, Phytoseiulus – system Predatör akar (Phytoseiulus persimilis) isimli örümceğin (kırmızı örücek için) doğal düşman olduğunu öğrenmiştim. Hatta linki tekrar paylaşayım https://greenmethods.com/persimilis/ malesef türkiyede satıcısını bulamadım.
Eğer kırmızı örümceklerle tekrar uğraşmam gerekirse Paecilomyces Fumosoroseus içeren fungus preparat temini konusunda yardımlarınızı bekliyorum, sağlıcakla kalın.

Eski 12-10-2017, 17:06   #104
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
kırmızı örümcek için etkili ilaç tavsiyesi verebilecek varmı? özellikle kökünü kazısın isityorum...
ev yapımı ilaçlar felan sadece sayısını kontrol etmeye yarıyor tamamen yok etmiyor...
hatta bir iki tanesin gözlemledim. kırmızı örümcekler arap sabunu kuruyunca hareklikleri devam ediyor. gerçi kımıldayamıyorlar pek fazla ama yine de bunun toprak üzerinde yani suyun direncinin kaybolduğu yüzeylerde etkisiz olduğunu söylebilirim... yaprak bitlerine etkili olduğu bir gerçek ama kırmızı örümceklere pek etkili değil... yağ ve karbonat karıştırarak da denedim sonuç alamadım...

en son herşeyi göze alıp az bişey domestosla suyu karıştırıp sıktım
yapraklarda henüz olumsuz bir etki görmedim ama 24 saat geçmeden de bişey söylemek zor. diğer türlü zaten soğanlı bitkiler oldukları için yapraklarını gözden çıkarmıştım... hatta yoğun olarak gözlemlediklerimin yapraklarını 1*2 cm ye kadar kestim... çok aşırıya da gitmedim ama gerçekten kırmızı örümcekler çok dayanıklı olduklarından ancak çamaşır suyu gibi etkili bişey lazım diye düşündüm... bir tanesi üzerinde de denedim. sonuç ****** öldü.ama iş uygulama sonrasına bakıyor olumlu veya olumsuz sonuçları belki uzun vadede ancak görebilmek mümkün olabilecek.

hemen hemen tüm saksılarıma yayılmış... kırmızı örümcekler ile ilgili deneyimlerime göre şunu söyleyebilirim...
arap sabunu yetersiz kalıyor
fiziksel mücadele su sıkma vs yetersiz kalıyor.
bakalım bu son mücadele yöntemi ile ne derece başarı sağlayacağız zamanla göreceğiz...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 19:49   #105
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
kırmızı örümcek için etkili ilaç tavsiyesi verebilecek varmı? özellikle kökünü kazısın isityorum...
ev yapımı ilaçlar felan sadece sayısını kontrol etmeye yarıyor tamamen yok etmiyor...
hatta bir iki tanesin gözlemledim. kırmızı örümcekler arap sabunu kuruyunca hareklikleri devam ediyor. gerçi kımıldayamıyorlar pek fazla ama yine de bunun toprak üzerinde yani suyun direncinin kaybolduğu yüzeylerde etkisiz olduğunu söylebilirim... yaprak bitlerine etkili olduğu bir gerçek ama kırmızı örümceklere pek etkili değil... yağ ve karbonat karıştırarak da denedim sonuç alamadım...

en son herşeyi göze alıp az bişey domestosla suyu karıştırıp sıktım
yapraklarda henüz olumsuz bir etki görmedim ama 24 saat geçmeden de bişey söylemek zor. diğer türlü zaten soğanlı bitkiler oldukları için yapraklarını gözden çıkarmıştım... hatta yoğun olarak gözlemlediklerimin yapraklarını 1*2 cm ye kadar kestim... çok aşırıya da gitmedim ama gerçekten kırmızı örümcekler çok dayanıklı olduklarından ancak çamaşır suyu gibi etkili bişey lazım diye düşündüm... bir tanesi üzerinde de denedim. sonuç ****** öldü.ama iş uygulama sonrasına bakıyor olumlu veya olumsuz sonuçları belki uzun vadede ancak görebilmek mümkün olabilecek.

hemen hemen tüm saksılarıma yayılmış... kırmızı örümcekler ile ilgili deneyimlerime göre şunu söyleyebilirim...
arap sabunu yetersiz kalıyor
fiziksel mücadele su sıkma vs yetersiz kalıyor.
bakalım bu son mücadele yöntemi ile ne derece başarı sağlayacağız zamanla göreceğiz...
Parafinik yağ kullanabilirsiniz,suda eriyebilen toz kükürt kullanabilirsiniz bunlar son derece etkili olurlar zaten sık sık uygularsanız.Diğer zehirli ilaçlara gerek kalmaz ama illa zehirli ilaç uygularım derseniz Tebufenpyrad etken maddeli bir ilaç son derece etkili olur bu ilaç larva nimf ve erginlerine de etkilidir ayrıca.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2017, 08:31   #106
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn üyeler Tebufenpyrad etken maddeli ilaçtan sn devrann dan başka da kullanan ve evet budur diye sonuç alan baskaları da oldumu acaba?Güllerim mahvoldu iki yıldır.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2017, 16:59   #107
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Cevap geç oldu ama beraber kullanılmalarında bir sakınca yok.

Alıntı:
Bu gün gene bu canavarlardan yakaladım, malesef benim ev yapımı ilaç popülosyonu azaltmaktan ileri gidemiyor. Ayrıca içinde tütün ihtiva ettiği için yağmurdan kaçarken doluya yakalanmakta söz konusu

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 11:30   #108
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn Nejat@ söylediğiniz iki ilaç karışımını kullanıp sonuç aldınızmı acaba?

Eski 19-10-2017, 11:48   #109
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Kırmızı örümcekle mücadele için neemAzal kullanın.Ev -balkon şartlarında bana göre en iyisi neemAzal.
Ben balkondaki bitkilerimiçin kullandım sonuç iyi.

Bir de

https://www.irhaltarim.com.tr/urun/p...cek-ilaci/1248

bu ilaç çıkmış ama denemedim.

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 15:52   #110
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn celalamca. nemazal dan kökünü kurutmak namına sonuç alamadıklarını yazmış çoğu kişi yanlış hatırlamıyorsam.Sanırım yumurtalarına etki etmiyor herhalde.siz hangi aralıklarla kullandınız.

Eski 19-10-2017, 17:16   #111
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Bir canlının kökünü kurutan ilaçlar insanın da kökünü kurutabilir
|| VIT || NeemAzal®–T/S Organik Böcek ilacı //
Linkte neemazal için ayrıntılı bilgiler var.Balkon için bence en etkili çözüm...

nanemolla beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 18:02   #112
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Kökünü kurutmaktan kastım yumurtalarıydı da hakikaten insan sağlığınida düşünmeli: )) Hele benim gibi alerjik bir bünye için zor bir durum.O zaman girişi neemazalla başlatalım.Ama denemeye baharda başlayacağım şimdilik kükürtle biraz önünü almıştım.Soguklardada kayboluyorlar zaten.Tekrar hortlayacaklari mevsimi bekleyeceğiz: ).İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

celalamca beğendi.
Eski 14-11-2017, 23:50   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2016
Öncelikle bu konu altında yazılmış bütün gönderileri okudum ve inceledim.

Herkesin kırmızı örümcek ile savaş serüvenini inceledim.

Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak baktığım ve geliştirdiğim bir kaktüs koleksiyonum bulunmakta. Kaktüsler haricinde tropikal bitkiler ve sebzelerde var.

Kaktüs koleksiyonum kapalı balkonumda bulunmakta, sebzelerle yazın işyerimin terasında ilgileniyorum. Tohumdan meyveye.

Öncelikle kırmızı örümcek ile kaktüsler üzerinde 2017 baharında tanıştım (yumuşak dokulu kaktüs türleri için çok zararlı ve illet bir haşere)

(sanırım satın aldığım bir kaktüsün üzerinde balkonuma geldi)

Daha sonra domates yaprakları üzerinde ağ ören türdeki kırmızı örümcek ile tanıştım.(çevredeki ağaçlar bitkiler kuşlar aracılığıyla geldiğini tahmin ediyorum)

Domates üzerindeki ile kaktüsler üzerindeki kırmızı örümcek türü farklı. Hatta tam olarak çözemediğim 3. bir tür kaktüsler üzerinde bulunmakta. (3. tür daha bordo, daha belirgin hatlı ve biraz daha büyükçe( ama yinede gözle görmek oldukça zor)kırmızı örümcek olduğunu düşünüyorum)

Domatesler ile aynı ortamda bulunan kaktüslerim oldu ama domates üzerindeki tür kaktüslere bulaşmadı, zaten kaktüsler üzerinde bulunan kırmızı örümcek türü ağ örmüyor.

Bu noktadan sonra uyguladığım tedavi yöntemlerine değineceğim;

Domatesler üzerinde neem oil denedim, defalarca ama herkeste olduğu gibi sadece yetişkinleri yoketmekte ve 7-10 gün ertesinde yumurtadan çıkan yeni nesil gözle görülebilmekte.

Kaktüslerde de neem oil denendi. Domatesler ile aynı şekilde ama daha uzun bir koruma süresi sağladı. Kaktüslerde belirtmek istediğim başka bir nokta ise güneş gelen doğrultunun tam zıttı yönünde (yani daha çok gölgede kalan kısımlarda) haşerelerin konuşlanıyor olması.

Domateslerde tazyikli su ile temizleme yöntemi ve daha sonra kötü durumdaki yaprakların budanması, bir süre kırmızı örümceklere karşı koruma sağladı. Ama yine kolonize olmaları 7 günü buldu.

Sabun ve neem oil karışımını kaktüslerde denedim, sonuç aynı. Hatta kaktüslerde sabun kalıcı izler bıraktı.

En son yabancı kaynaklardan ulaştığım 2 madde etil ya da izopropil alkol ve BI-58 (dimethoat).

Yüzde 70 oranında su ile seyreltilmiş alkolün. İlk etki olarak kırmızı örümcekleri sersemlettiğini 1 dakika içinde de öldürdüğünü keşfettim, bitkiye bir zarar olmadı, alkol uçtu, su kaldı. İstenirse daha sonra su ile durulama yapılabilir. Bazı kaynaklar yumurtalarada yakıcı etkide bulunduğunu dile getiriyor. 2-3 seansta tamamen kurtulduklarını dile getirenler var. Zaman içinde öğreneceğiz, buradan bildirimde bulunurum.

Gelelim; Dimethoat'a, bu madde sistemiktir, yani bitkinin özsuyuna karışarak haşereyi zehirlemekte buyuzden KESİNLİKLE sebzelerde **** ev bitkilerinde kullanılmasını önermiyorum. Sadece kaktüslerde kullanacağım. Detayları burada yazacağım.

Kırmızı örümcek haricinde kök unlu biti sorunum bulunmakta bu iki ürün ayrıca onlarada etki edebilir nitelikte olduğu için tercih edildi.

canberkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2018, 15:52   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2017
Thumbs down Bugün 9 Nisan ve ilk kırmızı örümceği gördüm

Bugün ilk kırmızı örümceği saksı kenarında gezerken gördüm ve parmağımla ezdim. Bu kadar erken görmek sinir bozucu.

3 yıl oldu. Her sonbahar fideleri çeşmede tazyikli suyla yıkayıp temiz saksılara diktim.
Bu yıl azot gübresi dahi atmamıştım.

Organik gübreye dikili fidelerim ilk kez bu kadar verimliydi. Bugün o küçük kırmızı şeytanı gördüğümde bir anda moralim bozuldu.

Kar yağdığında, saksıda toprak görünmeyecek şekilde üzeri karla kaplanmıştı. İlk aklıma gelen "kırmızı örümceklere belki iyi gelir" idi.

Henüz pes etmedim. Neemazal denesem mi diye de düşünüyorum. ErkanBey sağolsun sayesinde organik Neemazal'ı öğrendik.

Balkonda uğur böceği gördüğümde hemen çileklerin üstüne koyuyorum ama hayvana gem vuramadığımdan bir kaç saat içinde uçup gidiyor.

40-50 cm'lik hobi saksısıyla bu kadar moral bozuyorken, çilek yetiştiriciliği yapsam çıldırırdım her halde

Tabi ki İstanbul'da bulunmamızın ve kırmızı örümceğin doğal avcılarının etrafta bulunmamasının etkisi vardır.

Düzenleyen istavrit59 : 10-04-2018 saat 16:44
istavrit59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 15:13   #115
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba,beyaza yakın hafif şeffaf olan bu bocek diyemiyecegim herhalde akar nedir ve insanlara zararı olur mu?Hareket ederken videosu da var fakat yukleyemiyorum, 2.ci fotoğrafta onun verdiği zarar olabilir mi? Ilk fotografta Orta damar yakın üçüncü kılcal damar yakın olan beyaz olan (isaretleyemedim).

Eklenen Resimler

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 19:26   #116
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Evet kırmızı örümcek zararı,bende balkonda biberde bir süredir uğraşıyorum,sık sık kükürtle ilaçlamak çözüyor ama en fazla bir hafta sonra tekrar devam ediyor,sanırım yumurtadan tekrar çıkıp devam ediyorlar.Bu yüzden daha kısa sürelerde kükürt uygulamak lazım bazende o yaprağı koparıp uzaklaştırmak daha mantıklı bir çözüm oluyor.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 20:06   #117
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Teşekkürler, Sayin,devrann öyleyse mücadeleye başlıyorum, akar'in kendisini benzetememistim ama yapraklarda ki zararı benziyor maalesef.

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2019, 19:45   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Bu kırmızı örümcek sanırsam diğer bitkilere de yayılıyor. Bu örümcekle mücadelede en etkili yöntem nedir?

vcarter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2019, 01:47   #119
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istavrit59 Mesajı Göster
Bugün ilk kırmızı örümceği saksı kenarında gezerken gördüm
O sizin gördüğünüz zararsız kırmızı örümcek, bitkilere zarar veren kırmızı örümceği gözle göremezsiniz ancak lopla görebilirsiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2019, 01:50   #120
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vcarter Mesajı Göster
Bu kırmızı örümcek sanırsam diğer bitkilere de yayılıyor. Bu örümcekle mücadelede en etkili yöntem nedir?
Doğal önlem de kükürt başarı sağlıyor, zirai ilaçlar da kırmızı örümceğe etkili sistemik ilaçlar var.

Not: temmuz ayında kontrollerinizi sıklaştırın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024