agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2014, 11:18   #61
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Kırmızı örümcekler

KIRMIZI ÖRÜMCEKLER
İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urtic)
Pamuk kırmızıörümceği (Tetranychus cinnabarinus)
Atlantik akarı (Tetranychus atlanticu)

Tanımı ve Yaşayışı:
•Erginler 0.5-0.7 mm boyunda, oval şekilde olup,
gözle zor fark edilirler.
•Yaprağın alt yüzünde ördükleri ipek ağlar
arasında ergin, larva, nimf ve yumurtaları bir
arada görülür .
•Kışı ılık geçen bölgelerde yaz aylarında olduğu
gibi yaşayıp üremelerine devam ederler.
•Tarla kenarı ve içindeki yabancıotlardan ve
bulaşık fidelerden sebzelere geçerler.
•Yılda 10-12 döl verirler.
Zarar Şekli:
•Kırmızıörümcekler bitkilerin özsuyunu emerek
beslenirler.
•Bitki özsuyu emilen yaprak sararır.
•Yapraklar kıvrılır, dökülür.
•Verim %40-60 oranında düşer ve ürün kalitesiz
olur.
•Çeşitli virüs hastalıklarının yayılmasına neden
olurlar.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
•Domates, kavun, karpuz, hıyar, kabak, patlıcan,
fasulye ve börülcede zararlıdır.
•Birçok yabancıot türü de konukçusudur.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:

•Seraya temiz fideler dikilmeli,
•Hasattan sonra bitki artıkları tarla ve seradan uzaklaştırılmalı,
•Ot çapasına önem verilmeli,
•Gereğinden fazla azotlu gübreler kullanılmamalı,
•Toprak işlemesi yapılarak kırmızıörümceklerin kışladıkları bitki artıkları
toprağa gömülmelidir.
Kimyasal Mücadele:
•Küçük yapraklı sebzelerde yaprak başına 3 adet, büyük yapraklı
sebzelerde 5 adet canlı Kırmızıörümcek bulunduğunda ilaçlama yapılır.

guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 11:58   #62
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Haftasonuna kırmızı örümceklerle başlamak ne kadar da can sıkıcı Plumeriamın üzerindeki incecik ağ sabah sabah gözüme çarpmasaydı, neredeyse tüm çiçeklere bulaşan kırmızı örümcek illetini fark etmeyecek ve yaprak sararmalarını kış mevsimine bağlayacaktım Yaz-kış kurtulamadım bu beladan! İlaçlama yaptım mecburen. Kış zamanı hem ilaçlama hem uzun havalandırma, umarım büyük bir zarar vermez bitkilerime

GothiCat beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 20:51   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Haftasonuna kırmızı örümceklerle başlamak ne kadar da can sıkıcı Plumeriamın üzerindeki incecik ağ sabah sabah gözüme çarpmasaydı, neredeyse tüm çiçeklere bulaşan kırmızı örümcek illetini fark etmeyecek ve yaprak sararmalarını kış mevsimine bağlayacaktım Yaz-kış kurtulamadım bu beladan! İlaçlama yaptım mecburen. Kış zamanı hem ilaçlama hem uzun havalandırma, umarım büyük bir zarar vermez bitkilerime
Ne ilaç kullandınız? Aynı durum mevcut benimkilerde de. Odada bakıyorum. Kapalı yerde uygulama tehlikeli midir?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 09:30   #64
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Sayın Polemos, torpedo kullanıyorum. Kapalı alanda kullanılmaması gerekiyor ama ben bitki aşkına mecburen kullandım (hele ki orkidelerime de bulaşınca bu illet! ) Gerçi bütün hafta sonu istifra ettim, acaba üşütmemiş de zehirlenmiş olabilir miyim? Siz sorunca fark ettim

polemos ve sweetnurse83 beğendi.
Eski 18-01-2015, 19:06   #65
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn guppy, Tarif tamam, ilaçlanır o da tamam ama nasıl?? ilaçlanır??. Ölmezlerse ne yapılır? Trips le başım dertte, Geçen yıl çok zarar gördüm çözümünüz var mı? Bakınız başlık : Çalılar, serada kesme gül trips zararı başlığı. Teşekkür ederim.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 21:30   #66
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Selam dostlar benim bir boru düzeneğinde çileklerim var en üste toprak sertleşmesin veya akmasın diye çakıl taşı koydum ne olduysa ondan sonra oldu en üstteki dibinde taş olan çiçeklerim örümceklenmeye başladı bildiğiniz küçük küçük örümcek ağda kurmuşlar sallanıyorlar karşı beri ortadaki borunun içi boş o sulama borusu onun içine doğruda sarkmışlar ağlar örmüşler unlu bit değiller orası kesin ama ben arap sabunlu karışımı yaptım vurdum üsttekilere alta doğru vurmadım çünkü tam meyve vermeye başladılar bu karışım bunlarda işe yarar mı acaba yararsa ne kadar zamanda belli eder kendini?Birde arap suyu zeytinyağ sarımsak bu çileği yıkasak tadı düzelir mi nasıl yiyecez bakalım.Çok sulamadan mı oldu acaba diye 4-5 gündür sulamadımda bu seferde sanki yapraklar su ver der gibi oldu bunlar çok sulamadan olan bişey deil sanırım.Resimlerle detaylandırayım.
Not:Karışımı yapıp hemen kullandım bekletmem gerekirmiydi birde saat 16.00 civarı vurdum güneş vardı bir sorun olmaz değil mi?Birde yarında vurayım mı?

Eklenen Resimler

GothiCat ve TCM beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 22:51   #67
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ağlara bakarsak kırmızı örümcek var ama görünen böcekler kırmızı örümcekten çok bunların predatörü gibi görünüyor. Fotoğraf aldatıyor olabilir, varsa güçlü bir büyüteçle bakın, görünen böceklerden daha küçük, renkleri kahverengi ve hareketli başka böcekler var mı?

GothiCat ve erkanbey beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 23:06   #68
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Resimde az bile gözüküyor daha fazlalar ve çakıl taşlarını koymamla ne alakası olabilir denkmi geldi acaba sulamaylada bir alakası olacağını sanmıyorum çok sulamada pamuksu bitler oluşuyor onu biliyorumda.Arap sabunlu ilacı vurdum biraz sağa sola kaçmaya başladılar gibi yarın sabah belli olur durum yarın bidaha vuracağım bakalım.Neden oluştuklarını bilseydik en azından tekrarlamaması açısından iyi olurdu birde bu ilaç inşallah etkili olursa bu sefer aşşağıdakilere doğru göç yapmazlarsa iyi yoksa sabunlu sarımsaklı çilekte pek lezzetli olmayacak.

Eski 10-05-2015, 14:11   #69
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Kırmızı öremcekler yetmiyomuş gibi bugün birde krtlar türedi noldu benim bu çileklere anlamadım.Meyve zamanı olmasa kimyasal felan ne ilaç olsa vururdumda tamda meyve zamanı türediler sağlam bir budama yaptım yapraklarda bugün inşallah çözüme ulaşırım.

Eklenen Resimler

GothiCat ve TCM beğendi.
Eski 11-05-2015, 21:33   #70
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Forumda anlaşılan bizim örümcekler kimsenin ilgisini çekmedi busabah baktım benim örümcekler canlanmış gene boşe budadık arap sabunu karışımıda fayda etmedi en son çare ziraatçıya gittim bugün resmi gösterdim adam 5 tl ye bir ilaç verdi meyveler yenirmi dedim yarın ye bişe olmaz dedi çok ısrar ettim hala ye diyor adam ilaca baktım 7 gün yeme diyor şimdi gelde güven şimdi insanlara aradım ilaç fabrikasını mühendislerinin telini verdiler aradım sağolsun doğru kişiyi bulduk akşam whatsaptan resim atmaya kadar kabul etti adam ama gerek kalmadı ilacın adını söledim dediki kesinlikle yanlış ilaç ve yarın sakın yeme ben arayayım değişsinler dedi.Gittim ilacı aldığım adam hala buda geçirirdi bunlar örümcek deil ki içerde patrona sor dedi gitim gösterdim resmi dediki bunlar kırmızı örümcek ilacı değiş dier mühendisin dediği ilacı verdi o zaman anladım ki ilk muhatap olduğum kişi o işten aşşağı yukarı benim kadar anlayan bir eleman fabrikayı aramasak yanlış ilacı kullanıp çözüm bekleyecez birde yarın çilekleri yiyip nalları dikecez ayıp denen bir şey var insanlarada güvenemez olduk artık.Cem yılmaz boşa demiyor ben bilmiyorum yok bizde herkes her şeyin en doğrusunu biliyor.
İlacı aldık halloldumu herşey hayır yeni başlıyormuş mühendisi aradım ilacı aldığımı söyledim ben oraya sordum orda yok ama bi yer tarif edeyim ordan bir ilaç daha al dedi aldığın ilaç canlı örümcekleri öldürür ama onların yumurtalarıda vardır onları çıkmaması içinde bir ilaç kullanman gerek dedi tek onu kullanırsan 2-3 günde ölürler ama 1 ay dolmadan büyük ihtimal yenileri çıkar yumurtadan ama dierinide alırsan yumurtalarda çıkmaz en az 2 ay rahat edersin dedi.Ya 2 ay sora genemi çıkar dedim evet çıkabilir dedi bu yaratıklardan temelli kurtulmanın kesin bir yolu yokmuş o ilacıda bulamadım ya zaten çileklerde bu kırmızı örümcekler bol bol olurmuş çok severlermiş çileği iyide bende çok severim birimize fazla bu balkon.Canım sıkkın gene geldim eve üstteki 5 kök ç,leğimi çakılları ve 1 karış derine doğru toprağı aldım borudan attım çöpe belki dedim yuvayı üstlerde kurmuşlarsa ki büyük ihtimal öyle 1 lt ilaçlı suyuda üstten aşşağı güzelce fısfısladım 2 günde aşşağıya inip yumurtalamadıysalar yuvalarının üstte olduğunu ve benimde o yuvayı dağıttığımı umarak inşallah sorunu çözmüşümdür diye düşünüyorum bakalım bu sefer ne olacak bu kadar uzun yazdım çünkü insanlar her ziraatçiye güvenmesinler ilacın üstünüde okusunlar.Bir sene bekledik tam çilekleri yeme zamanı geldi ortak oldu bu örümcekler bana malesef.İlacın resminide ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2015, 15:55   #71
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Evet dünkü ilaçtan sonra kırmızı örümceklerin durumu ilerleyen günler ne gösterecek bakalım

Eklenen Resimler

maki01, Vegy ve Başarılı beğendi.
Eski 13-05-2015, 14:35   #72
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İlaçtan bir gün sonra 2 adet kırmızı örümcek yakaladım bugün yani ilaçtan iki gün sonra koyuldum işe zeytinyağı arapsabunu mısır nişastası karışımı yaptım.İlk önce borudaki çilekleri baya bir budadım gene ilaçlamadan öncede budamıştım garibanlar bana yaprak yetiştiremiyorlar sonra yaptığım karışımı tek tek her yaprağın altına üstüne elimden geldiğince sıktım bir kaç tane kaldıysa onlarda ölsün gitsin artık.Gündüz saat 14.00 sıralarında vurdum ama hava bulutlu umarım yanmaz çilekciklerim, dahada bunun sonunu getiremezsem artık iyice şevkim kırılacak ama zannediyorum geçici bir süreliğinede olsa ki bunun uzun süreli olacağına inanıyorum yeneceğim bu yaratıkları.
Benim esas kafama takılan çileklerin meyveleri üstlerinde ilaçlamadan 1 hafta sonra yenilebilir dediler ben birde arap sabunu deterjan ne varsa bastım çileklere bu meyvacıklar bunca şeyi bünyelerinden atabilecekler mi yoksa içlerine hapsedecekler bizde afiyetle yiyecez mi eğer 1 haftada tertemiz olabileceklerse doğaya hayranlığım bir kat daha artacak neyse atacak halimiz yok zaten bütün verdiğimiz savaş onları yiyebilmek için değil mi?Gelişmelerle tekrar karşınızda olacağım...

Eski 13-05-2015, 20:24   #73
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu aralar kimsede kırmızı örümcek derdi yok galiba aman olmasında zaten, gelelim sadede öğlende yaptığım karışımımı atmıştım havada bulutlu geçti çilekleri yakmadan işi hallettik sanırım akşam bol bol suyla yaprak altlarını üstlerini iyice yıkadım fısfısla gece fotosentez yapsınlar mikropları atsınlar inşallah uzun süre kırmızı bişey görmek istemiyorum çileklerimde.
Gördüğünüz gibi baya bir budama yaptık

Eklenen Resimler

Düzenleyen erkanbey : 13-05-2015 saat 20:28 Neden: Resim eklemek
Eski 15-05-2015, 14:52   #74
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Maşallah diyeyim 2 gündür borunun üstünde gezen canlı bir şey yok.

Eski 15-05-2015, 16:58   #75
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Sayın erkanbey, bu bela bizlerde de olmaz olur mu hiç! Sadece foruma girecek zamanım olmadı. Daha önce de söylediğim üzere, ben de torpedo kullanıyorum, faydasını gördüm açıkçası. Ev yapımı ilaçların bu zıpırlarda pek bir faydasını görmedim maalesef. Benim çileklerimi geçtim, orkidelerime, sellukalarıma, plumeriama ve daha birçoklarına dadanıyorlar. Sıcağı ve kuru havayı da çok seviyorlar. tazyikli su ile yıkama işe yarayabiliyor ama ben beceremiyorum. O yüzden en güzeli ara ara ilaçlama... Kolay gelsin. Allah hepimizin yardımcısı olsun...

Eski 19-05-2015, 21:41   #76
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Belini büktük sanırım kırmızı örümceklerin gerçi sıımadığımız kalmadı ki çilek çileklikten çıktı iki üç akşam yapraklarını yıkadım güzelce fısfısla şu an rahatız şükür.

Vegy beğendi.
Eski 22-05-2015, 17:03   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Yeni bir konu açmadığım için buraya yazayım dedim.
Çok küçük bir bahçem var ayrıca balkonumda bir şeyler yetiştirmeye çalışıyorum. Tohumdan başladım işe. Şu an fide şeklindeler. Amacım organik bir şeyler üretmek. Ama bitiydi mantarıydı orumcegiydi sürekli sıkıntılar olabiliyor. Burada zirai ilaç satan yerlere gidince organik olmayan zehirli ilaç öneriyorlar bana. Bunları kullanmak istemiyorum. Organik ilaçlar ise litreyle veya çok büyük boyutlarda satılıyor. Sorum şu,
Neemazal, kaolin kili, klor dioksit, mastercop ürünlerinden elinde olan varsa gerekirse ücreti karşılığında benimle paylaşır mı?
Ya da ortak almak isteyenlerle birlikte alabiliriz.
İyi günler dilerim.

frob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 12:23   #78
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Merhaba şu an itibari ile kırmızı örümcek kardeşlerim iş başındalar bu sefer çok fazla çoğalmadan yakaladım 15 gün kafamızı dinleyemedik hemen çıktılar gene demekki bu yaratıklardan kurtulmak mümkün deil artık yapraklardan fıs fıslama yapacağım ilaçla olmuyor zaten gördük.

GothiCat ve Başarılı beğendi.
Eski 28-05-2015, 01:42   #79
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Mevsim itibarıyla kırmızı örümcek için erken bir tarih bahsettikleriniz bit olabilir.

YeniGine beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 19:22   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhaba,

Aşağıda resmini paylaştığım böcekler benimde domateslerimi sardı. Erkan bey çilek ağacının aynısından benim balkonumda da var. Korkum ona sıçraması.

Bu böcekleri nasıl yok edebilirim? Yardımınızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler

imparator053 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 21:14   #81
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bunlar kırmızı yaprak bitleri, domatese dadanırlar ve hastalık taşıma olasılıkları vardır. Ev yapımı bir ilaç, neem özütü organik bir ilaç veya mineral yağ ile kurtulabilirsiniz.

Eski 02-06-2015, 21:01   #82
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bugün neemazal kullandım bakalım kırmızı örümceklere nasıl bir etki yapacak balkondaki tüm bitkilerime sıktım birinden diğerine atlamasınlar diye.
Gelişmeleri buradan bildiririm.

Vegy ve Başarılı beğendi.
Eski 06-06-2015, 12:26   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Merhaba Erkanbey. Ben de kırmızı örümcekler ile uğraşıyorum. Bir türlü çözüm bulamadım. Ama senin çilek düzeneğini çok beğendim. Nasıl yaptığın hakkında bilgi verebilir misin?

erkanbey beğendi.
magnum_2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 14:41   #84
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi magnum_2323 Mesajı Göster
Merhaba Erkanbey. Ben de kırmızı örümcekler ile uğraşıyorum. Bir türlü çözüm bulamadım. Ama senin çilek düzeneğini çok beğendim. Nasıl yaptığın hakkında bilgi verebilir misin?
Çilek düzeneğinin yapılışını şu linkten takip edin ayrıntılı anlattım.
Çilek yetiştirmek için dikey düzenekler

Kırmızı örümceğin çözümünü bulduk sonunda şükür.Kimyasal ilaç bile kullansak gene çıkıyorlar,arap sabunu vs yaprağın rengini yapısını bozuyor vede kötü kokuyor,son olarak neemazal isimli ilacı kullandım sonuç süper.
Bugün kullanalı 6 gün geçti bir tane kırmızı örümcek kalmadı.İlaç organik bir ilaç,kokusu yok gibi,yapraklara leke yapmıyor,sıktıktan sonra meyveyi ye sıkıntı yok,tek eksisi fiyatı biraz pahalı ama bence harcadığım emeğin yanında çektiğim stresin yanında o para devede kulak.Biraz büyükçe bir kulak ama olsun 😀

100 ml ilacı 40 tl ye aldım,20 ml kullandım boruda 120 çilek var her yaprağa tek tek altlı üstlü iyice fısfısladım 2-3 saat sürdü ama olsun sonuç iyi.Balkondaki diğer bitkileriminde hepsine fısfısladım.Toplam 4 litre su yapmıştım 1 lt gibi arttı onuda iki akşam sonra uzaktan fısfısladım aslında her ilaç için geçerli olan bir kural ilacı yaptıktan sonra ilk 5-10 dakika içinde kullanmak en iyisiymiş yoksa ilacın etkisi kaçıyormuş.

Bu sene ilaçlamalar yüzünden o düzenekten lezzetli bir çilek yiyemedik saman gibi oldular ilaçları içlerine çekince bundan sonra yeriz artık nasip.

Çileklerin neemazal'dan önceki hali ve bugünkü halini ekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2015, 14:43   #85
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Şimdiki halide bu

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2015, 14:02   #86
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Evet dostlar yine ben daha 10 gün anca oldu sanırım gene başladı sıkıntılar anladım ki bu kırmızı örümcekten kökten kurtulma yolu yok.Kanserli hastanın kemoterapi tedavisi yapması gibi bizde bu zararlılarla sürekli bir tedavi,sürekli bir kovalamaca içerisinde olacağız sanırım.Bugün neemazal ile bir ilaçlama daha yaptım fakat bu sefer geçenki gibi tek tek her yaprağı gezmedim altlı üstlü ama bolca fısfısladım inşallah her yaprak almıştır ilacı.

Benim bu işlemleri çilek meyvesinde yapmam işi zorlaştırıyor her kökte 5-6 yaprak olsa 120 kök çilek var tek tek alt üst fısfıs çok zor oluyor.Dahada önemlisi bu sene ilaçlamalar yüzünden lezzetli bir çilek yiyemedim ya tadı yok ya çilek rengi soluklaşıyor bu sefer ne yapsamda meyvelere ilacı bulaştırmasam diye düşünürken bi fikir buldum hemen burada paylaşayıp pratik yöntemimi.

Her evde streç film vardır.İlaçlamadan önce meyve olan yerleri bu streç filme sarmalayın ilaçlama bitince çıkarıp atın böylece meyvelere ilaç bulaşmamış olacak.

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2015, 13:26   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Merhaba benim de başım bu kırmızı örümceklerle dertte. Evimin salon penceresini sarmış olan çok yıllık Sarmaşık var.buyuk ihtimalle bu minik seyler sineklik teli olan pencereden içeri girmişler. Pencere pervazlari ve mermer denizlik üzerine yayilmislar.hemen deterjanli toz bezi ile temizledim. Ama dikkatli bakinca duvarda , pencerenin önündeki koltukta 3-5 tane gördüm. İnternetten arastirinca kırmızı örümcek olduğunu öğrendim. Evde ev bitkisi yok. 3 gündür gördükçe siliyorum. Azaldilar ama sanki yavruları daha geziniyorlar. Bu arada evde iki küçük çocuğum var. Bi şekilde vücudumuza çıkıp dururlar diye çok endişeleniyorum. Nitekim toz alırken kaç tanesi koluma ve elime çıktı. Artık herşeye huylanir oldum. Eve ilaçlama mi yapmam gerekir. Marketlerde satilan sinek ilacı çözüm olur mu. Ne olur yardım edin.

senny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 20:13   #88
Yeni Üye

Mini Ringo's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Benim domateslerin üzerinde görmedim ama bahçede saksıda Kamkat var onun üzerinde kırmızı örümcek gördüm. Yarın sabah yine görürsem resmini çekeceğim.
İlaçsız sebze yetiştirmek ne zor iş yahu.

Mini Ringo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 21:31   #89
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mini Ringo Mesajı Göster
Benim domateslerin üzerinde görmedim ama bahçede saksıda Kamkat var onun üzerinde kırmızı örümcek gördüm. Yarın sabah yine görürsem resmini çekeceğim.
İlaçsız sebze yetiştirmek ne zor iş yahu.
Büyüteçsiz, çıplak gözle gördüyseniz gördüğünüz kırmızı örümcek, kırmızı örümcek değildir (Türkçenin cilveleri

Eski 27-04-2016, 14:28   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Kırmızı örümcek, yaprak biti gibi böcekler evinize getirilen bahçelerden alınan taş toprak, kesme çiçek, canlı çiçek, dal parçaları, yaprak sarma yemeği için toplanan asma yaprağı, bahçede budamada kullanılan makas, bahçede çalışırken hastalıklı ağaçlara giysilerin değmesi, dışarıdan gelen karıncalar gibi nedenlerden bulaşıyor. Bahçe topraklarını buharda fırında ısıtıp dezenfekte etmek gerekiyor desem de ben de uygulamadım. Aldığım bir topraktan bulaşan tırtıl balkonda çiçek yapraklarına delikler açmıştı. Uzun bir zaman bitkiyi sallayıp dökerek kurtulmuştum.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024