agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2007, 20:24   #1
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Yeşil Bit (Yaprak Biti)

Güllerim yeşil bitlerce istila edilmiş.

Geçen yıl da, güllerim de bu yeşil bitlerden var dı ama daha azdı. Bu yıl sanki tüm böcükler köycek göç etmişler bize. Gül tomurcuğu bile büzüşmüş sanki
Forumlarda, Tütün bekletilmiş su iyi gelir diye okumuştum. Ne yapmalıyım?.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 11:59   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Selam
Güllerimizde yaprak bitleri var. İki yıldır da başedemiyoruz. Geçen yıl ilaçladık ama ilaçladığımızda da tomurcukları hep kurudu. Ne yapmalıyım?

hercai61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 12:57   #3
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hercai61 Mesajı Göster
Selam
Güllerimizde bu yaprak bitlerinden var. İki yıldırda başedemiyoruz. Geçen yıl ilaçladık ama ilaçladığımızda da tomurcukları hep kurudu. Ne yapmalıyım?
Gülleriniz nasıl bir ortamda; ev bahçesi mi? etrafında tarım yapılıyor mu? Hangi insektisiti kullandınız acaba? İsmini ve kullandığınız dozu (hatırlıyorsanız) yazabilirmisiniz.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 13:55   #4
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Güllerim yeşil bitlerce istila edilmiş. İmdattt !!

Geçen yıl da, güllerim de bu yeşil bitlerden var dı ama daha azdı. Bu yıl sanki tüm böcükler köycek göç etmişler bize. Gül tomurcuğu bile büzüşmüş sanki
Forumlarda, Tütün bekletilmiş su iyi gelir diye okumuştum. Ne yapmalıyım?.
Bu cevap beni de çok ilgilendirecek. Güllerim ev bahçesinde ve çevresinde tarım yok.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 19:59   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2007
[QUOTE=fmt79;95714]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hercai61 Mesajı Göster

Gülleriniz nasıl bir ortamda; ev bahçesi mi? etrafında tarım yapılıyor mu? Hangi insektisiti kullandınız acaba? İsmini ve kullandığınız dozu (hatırlıyorsanız) yazabilirmisiniz.
Güllerim evimizin bahçesinde ve etrafında tarımda yapılmıyor. İlacın ismini hatırlamıyorum ama, suyla seyreltmiştik. Şu anda da tomurcukların üzerlerinde aynı yaprak bitlerinden var.

hercai61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 17:08   #6
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Minyatür Güllerimde Böceklenme

Arkadaşlar merhaba,

Bir ay kadar önce 2 adet minyatür gül almıştım balkonuma. Yaklaşık 10 gündür halleri bir tuhaftı bugün dikkatimi saksılarındaki lekeler çekti. Yağ lekesi gibi saksılarında yapış yapış izler vardı. Yapraklarında hafif beyazlıkları görünce incelemeye başladım. Sinir oldum tüm yaprak altlarında ve tomurcuklarda minik sinek gibi örümcekler var. Kırmızı örümcek dediğiniz olay bu mu diye merak ettim. Saksılardaki lekeleri ve yapraktaki beyazlıkları bu illet böcek mi yapar diye sormak istedim . Aşağıya fotoğraf eklemeye çalıştım. Üstteki tomurcuğun sapında bir sürü böcek var. Bunlardan nasıl kurtulacağım konusunda yardımınızı rica ediyorum.

Name:  çiçek 2007 005.jpg
Views: 134547
Size:  52.9 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 09:07   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yaprak bitleri ile mücadeleyi pek çok kez anlattık, forum içi arama motoru ile bulabilirsiniz. Kırmızı örümcek var mı anlamak için yaprak alt ve üstünden makro çekim göndermeniz gerek. Beyazlık varsa külleme başlıyor demektir. Derginin Ocak sayısında Fmt79 bu konuyu detaylı anlattı.
Yapış yapış olanlar da bitlerin salgıları, dikkatli olmazsanız üzerinde fumajin dediğimiz mantar hastalığı da olur.
Ev yapımı ilaçlar bölümüne de bakın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 09:07   #8
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Bir ay kadar önce 2 adet minyatür gül almıştım balkonuma. Yaklaşık 10 gündür halleri bir tuhaftı bugün dikkatimi saksılarındaki lekeler çekti. Yağ lekesi gibi saksılarında yapış yapış izler vardı. Yapraklarında hafif beyazlıkları görünce incelemeye başladım. Sinir oldum tüm yaprak altlarında ve tomurcuklarda minik sinek gibi örümcekler var. Kırmızı örümcek dediğiniz olay bu mu diye merak ettim. Saksılardaki lekeleri ve yapraktaki beyazlıkları bu illet böcek mi yapar diye sormak istedim . Aşağıya fotoğraf eklemeye çalıştım. Üstteki tomurcuğun sapında bir sürü böcek var. Bunlardan nasıl kurtulacağım konusunda yardımınızı rica ediyorum.

Eklenti 9996
Fotoğraftan seçilmiyor ama güllerinizde çok yüksek ihtimalle yaprak biti var. Forumda mevcut çözümler var. Ev bahçeniz varsa forumda ev yapımı ilaçlar var. Bunlardan birisini deneyin. Sorunu çözemezseniz o zaman insektisit ismi yazabilirim...

Eski 01-05-2007, 10:33   #9
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili Mine Hanım ve Sevgili Fmt79,
Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Hemen ev yapımı ilaçlarla başlıyorum önlem almaya.

Selamlar

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 16:05   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2007
harikasınız!

2 gündür okuyorum yazdıklarınızı. Harikasınız. Böyle bir bilgi hazinesine ne kadar ihtiyacım vardı anlatamam. Sanırım ve umarım bundan sonra sizlerle olacağım.

Öncelikle kendimi tanıtayım. İzmirde yaşıyor ve aktif olarak çalışıyorum. 4 senelik Peyzaj Mimarıyım.2 senedir mesleğimi yapma şansım oldu. Şuan çalışmakta olduğum inşaat firmasının Mavişehirde yaptığı bir sitenin peyzaj mimarlığı işlerini sürdürüyorum. Bu benim yalnız başıma yaptığım ilk bahçe. İlk defa bir bitkiyi dikip, onun bütün büyüme aşamalarına şahit oluyorum. Bilgiye açım bu nedenle

Size bahçemden çektiğim birkaç soruna ait fotografları yolluyorum. İlk 2 fotoğraf Acuba, 3. fotoğraf ise Nerium oliender bitkisinden çekildi. Zararlılar ve kullanabileceğim ilaçlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

tosarik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 11:40   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2007
ben size çok pratik bir bilgi vereyim
arap sabununu bilmeyenimiz yoktur herhalde. (bilmeyenler de herhangi bir bakkala **** markete gidip arap sabunu varmı diye sorarlarsa mutlaka bulurlar)
arap sabunu 10' a, 1 (yani 100 gr su kullandıysak 10 gr arap sabunu ile karıştılmalıdır)kısım suyla karıştırılıp bizim afit( Aphid) **** yaygın adı ile yaprak biti olarak tabir edilen bu minik ve canavar gibi bitkiyi sömüren böceklerin üzerine spreyleme yapılırsa böceklerin mumya gibi bitki üzerinde yapışıp kalarak öldüğünü görecekseniniz..hem böylelikle ilaç vs. şle uğraşmış olmazsınız

saitax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 11:58   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Saitax, Hoşgeldin.
Forumda biraz dolaşıp başlıkları okudukça, arapsabunlu tarifi sıkça kullandığımızı farkedeceksin.
Çok yararlı gerçekten zararlılara karşı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 22:49   #13
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Güllerimdeki yaprak bitlerini 3 gün önce ilaçlamıştım ve o sorundan kurtuldum derken şimdi de kokulu olan sarmaşık gülümün yapraklarında pas gibi altında ve üstünde ufak benekler oluşmuş. Dün hiç bir şey yoktu bir günün içinde nasıl bu kadar hızlı oluyor anlamıyorum. Akşam üstü hasta yaprakların hepsini kesmeye çalıştım ama arada göremediklerim kalmıştır. (Hava karardı göremedim )
Yarın fotoğrafını çekip eklerim. Arap sabunu bunda da işe yarar mı acaba?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 11:23   #14
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tosarik Mesajı Göster
2 gündür okuyorum yazdıklarınızı. Harikasınız. Böyle bir bilgi hazinesine ne kadar ihtiyacım vardı anlatamam. Sanırım ve umarım bundan sonra sizlerle olacağım.

Öncelikle kendimi tanıtayım. İzmirde yaşıyor ve aktif olarak çalışıyorum. 4 senelik Peyzaj Mimarıyım.2 senedir mesleğimi yapma şansım oldu. Şuan çalışmakta olduğum inşaat firmasının Mavişehirde yaptığı bir sitenin peyzaj mimarlığı işlerini sürdürüyorum. Bu benim yalnız başıma yaptığım ilk bahçe. İlk defa bir bitkiyi dikip, onun bütün büyüme aşamalarına şahit oluyorum. Bilgiye açım bu nedenle

Size bahçemden çektiğim birkaç soruna ait fotografları yolluyorum. İlk 2 fotoğraf Acuba, 3. fotoğraf ise Nerium oliender bitkisinden çekildi. Zararlılar ve kullanabileceğim ilaçlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

İkisi de homopter, ikisi de emici böcekler. Ama ilk iki fotoğraftaki böceklerin dişileri kanatsız ve görüldüğü gibi hareketsizdir. Sadece birinci larva döneminde hareket ederler.

Üçüncü fotoğraftaki ise meşhur yaprak biti'dir. Bu dönemlerde ikisini de çıkışı normal. Forumda evde yapabileceğiniz ilaçlar mevcut olabilir. İnsektisit kullanmak isterseniz sistemik ve geniş spektrumlu insektisitler tercih edin. İnsan beslenmesi için kullanılan bitkilerde önermiyorum ama, süs bitkilerinde Dursban 4 (Chlorpyrifos ethyl) kullanırsanız çok hızlı ve uzun süren bir etki sağlayacaktır.

Eski 14-05-2007, 21:27   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Selamlar, arap yaseminimin üzerinde fotoğraftaki böcekler var arap sabunlu karışımdan kullandım, olmadı bir çiçekçiden aldığım ilacı kullandım kaybolmadılar. Bu böcekler nedir? nasıl mücadele edilir? Geçen sene aldım ve daha üzerinde çiçek göremedim. : (

Eklenen Resimler

ctuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 10:56   #16
Yeni Üye

çiçeklerim ve ben's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Red face

Benim önceden hastalanan çiçeklerimin hepsinde,bu bölümde geçen hastalıklara zaman,zaman rastladım.Çoğunu kurtarmayı başaramadım.Çünkü sağlıklı çözümler bulacağım, bilgili kişilerin arasına yeni katıldım.
Sizinle tanışmadan önce kendi kendime bulduğum bazı yöntemler vardı.Bunlardan en etkili olanı,lalelerime,çuhalarıma ve güllerime dadanan sayısız, küçük ve yeşil böcekleri bildiğimiz sinek ilacı sıkarak yok etmekti. Böcekler kesin yok oluyar,bu bir gerçek,ama bitki üzerindeki etkisi nedir acaba?Lale ve çuhalar çiçeklenme dönemleri bittikten sonra böceklendikleri için,ilacın kurumalarına bir etkisi oldumu?anlayamadım.Ama aynı zamanda ilaçladığım minyatür gülüm hala yaşıyor.(ilaçlayalı bir ay olmuştur.)
Tekrarlayan sorunlarda bu yönteme devam ediyimmi?yoksa çok sakıncalı,birdaha asla deneme! dermisiniz.
HAYAT ,PAYLAŞINCA GÜZEL.

Düzenleyen çiçeklerim ve ben : 17-05-2007 saat 18:11
çiçeklerim ve ben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 22:43   #17
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ctuncel Mesajı Göster
Selamlar, arap yaseminimin üzerinde fotoğraftaki böcekler var arap sabunlu karışımdan kullandım, olmadı bir çiçekçiden aldığım ilacı kullandım kaybolmadılar. Bu böcekler nedir? nasıl mücadele edilir? Geçen sene aldım ve daha üzerinde çiçek göremedim. : (
Bunlar yaprak bitleri. Süs bitkilerinde yaprak bitleri ile nasıl mücadele edileceği forumda mevcut.

Eski 21-05-2007, 22:10   #18
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Baklalarımın yapraklarında da çok sayıda yeşil renkli orta boy çekirgeler var. Yapraklarını yemelerinin benim için sakıncası yok ama başka zararları olur mu?
Bir de baklalarımın bazılarının tüm dalları ve baklaların kenarları siyah bitlerle kaplıydı sağlıklı olanlara bulaşmasın diye kesip attım. Tohuma bıraktığım lahana, karnıbaharım da çok fazla sayıda tırtıllarla sarılmıştı onları da söktüm ve bahçeden uzaklaştırdım. Geçen sene de bu zamanlarda çok sayıda börtü böcek olmuştu daha sonra kaybolmuşlardı. Fakat bu sene sayıları daha da arttı gibi geliyor bana. Yediğimiz şeyleri ilaçlamaya da gönlüm razı olmuyor.
Name:  22.05 017.JPG
Views: 123966
Size:  45.0 KBName:  22.05 018.JPG
Views: 122705
Size:  43.0 KB

Düzenleyen limon : 22-05-2007 saat 15:13 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 22-05-2007, 17:30   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Wink Ciceklerim deki tanımsız canlılar

Herkese merhabalar.Aranıza yeni katıldıgım ıcın yapabılecegım hatalar dan dolayı sımdıden ozur dılerım.Benım soyle bır sorunum var.Evımde kı mum cıcegı,zambak ve adını bılmedıgım bır sarmasık turu(Kavun'a benzer meyvası olan)cıceklerım de bır canlı var.3 bıtkıdekı aynı sey.
1-Mum cıcegınde govdede kahverengı ve bır kabuk gorunumun de.Hareket ettıgını hıc gormedım.Yapraklar yapıs yapıs bır halde ve dallarda beyaz pamuksu olusumlar var.
2-Zambak ta da mum cıcegı ıle aynı belırtıler var.
3-Sarmasıkta pamuklanma ve yapıskanlık yok.Mum cıcegın de kı kahverengı seyler sarmasık ta dalların uzerınde var ama renklerı yesıl.

Ben temız su ve bezle tek tek dalları sılıyorum fakat 2 gun sonra yıne aynı sekılde bu canlılar yayılıyorlar.Ve sureklı arttıkları ıcın basedemez oldum.Ne yapmam gerektıgı hakkında bılgı verebılırsenız sevınırım

remi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 22:05   #20
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remi Mesajı Göster
Herkese merhabalar.Aranıza yeni katıldıgım ıcın yapabılecegım hatalar dan dolayı sımdıden ozur dılerım.Benım soyle bır sorunum var.Evımde kı mum cıcegı,zambak ve adını bılmedıgım bır sarmasık turu(Kavun'a benzer meyvası olan)cıceklerım de bır canlı var.3 bıtkıdekı aynı sey.
1-Mum cıcegınde govdede kahverengı ve bır kabuk gorunumun de.Hareket ettıgını hıc gormedım.Yapraklar yapıs yapıs bır halde ve dallarda beyaz pamuksu olusumlar var.
2-Zambak ta da mum cıcegı ıle aynı belırtıler var.
3-Sarmasıkta pamuklanma ve yapıskanlık yok.Mum cıcegın de kı kahverengı seyler sarmasık ta dalların uzerınde var ama renklerı yesıl.

Ben temız su ve bezle tek tek dalları sılıyorum fakat 2 gun sonra yıne aynı sekılde bu canlılar yayılıyorlar.Ve sureklı arttıkları ıcın basedemez oldum.Ne yapmam gerektıgı hakkında bılgı verebılırsenız sevınırım
Muhtemelen bitkilerinizde kabuklu-pamuklu-unlu bitler ve yaprak bitleri var. Eh fotoğraf eklenmeyince ancak bu kadar tahmin ediliyor. Bir fotoğraf ekleseniz iyi olurdu. Forumda bu zararlılar ile nasıl mücadele edileceği mevcut aslında. Biraz arama yapsanız bulursunuz, kolay gelsin...

Eski 24-05-2007, 23:08   #21
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Baklalarımın yapraklarında da çok sayıda yeşil renkli orta boy çekirgeler var. Yapraklarını yemelerinin benim için sakıncası yok ama başka zararları olur mu?
Bir de baklalarımın bazılarının tüm dalları ve baklaların kenarları siyah bitlerle kaplıydı sağlıklı olanlara bulaşmasın diye kesip attım. Tohuma bıraktığım lahana, karnıbaharım da çok fazla sayıda tırtıllarla sarılmıştı onları da söktüm ve bahçeden uzaklaştırdım. Geçen sene de bu zamanlarda çok sayıda börtü böcek olmuştu daha sonra kaybolmuşlardı. Fakat bu sene sayıları daha da arttı gibi geliyor bana. Yediğimiz şeyleri ilaçlamaya da gönlüm razı olmuyor.
Eklenti 11261Eklenti 11262
limon, merak etmeyin, Malathion gerçekten çevre dostu bir insektisittir. LD 50 değeri 2580 mg/kg'dır. Arılara zehirliliği düşüktür. İnsan sağlığı açısından düşük risk grubunda yer alır. Çekirgeler için de önerilen bir insektisittir. Enginar için hazırlamışken, çekirgelerin olduğu bitkilere de uygulayın, bu arada yaprak bitleri de ölürler. Her ne kadar yaprak bitine özel bir insektisit olmasa da geniş etkilidir. İlaçlamadan 7 gün sonra, bol suyla yıkayıp afiyetle yiyebilirsiniz. Ama unutmayın, kalıntı riskini en düşük seviyede tutmak sizin elinizde. Tarım ilacını uygularken kurallara uygun davranırsanız etikette belirtilen sürenin sonunda zararsız hale gelir. Ama doz konusunda hassas davranmalısınız, yüksek doz yüksek kalıntı demektir. Her zaman etiket dozunda kullanmaya gayret edin. kolay gelsin...

Eski 25-05-2007, 12:24   #22
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim.

Eski 05-06-2007, 10:42   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Yeşil Yaprak Biti

Merhaba
Balkonda sebze yetiştirme bölümüne de yazmış bulundum ama sanırım doğru yer burası.Biberleri tohumdan çimlendiremediğim için fide almıştım. Aldığımda gördüğüm kadarıyla bir problem yoktu yapraklarında.Dün sularken yapraklarında bite benzer beyazımsı küçük şeyler gördüm. Bitki hastalıkları bölümünden anladığım kadarıyla yaprak biti. Arap sabunlu tarifi yapsam işe yarar mı acaba? **** başka bir ilaç mı uygulamalıyım? Yoksa hayır gelmez kökten söküp atayım mı fideleri? Balkonda diğer saksılardaki domates ve salatalıklarıma bulaşmasından korkuyorum, bulaşır mı acaba?

Teşekkürler

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:17   #24
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benimde vardı Arapsbunlu tarif işe yarıyor.Şu anda bit yok.Ayrı biryere alın .Her gün uygulayın.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 10:01   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Ben yaprak biti olan biber fidelerimi sökmek zorunda kaldım. Çok fazlaydılar gözüm korktu, salatalık ve domateslerime bulaşacak diye korktum. Arap sabunlu su hazırladım fakat elimdeki fısfıs çok ince bir tabaka halinde yaymadı sıvıyı, sis şeklinde olması gerek diye okumuştum forumda. Kısacası benimki öyle olmadı,yapraklar köpük köpük oldu, artık bundan hayır gelmez dedim söktüm fideleri

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 13:08   #26
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Benim çam ağaçlarında inanılmaz bir karınca trafiği var,bunların ağacın üzerindeki bitleri taşıdıklarını ve çok fazla karıncanın ağacın köklerine zarar vereceğini öğrendim.hatta ağaçların diplerinde bir de yuvaları var..

Bu karıncalardan nasıl kurtulabilirim..?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 17:38   #27
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Karınca ve yaprak biti arasında bu şekilde bir ortak yaşam var. Daha önce de bahsetmiştim. Karınca, yaprak bitini yerleşip beslenebileceği yerlere taşıyor, onun atıklarından da kendi besleniyor. Karınca yuvasının üzerine karınca ilacı dökerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak ilaçlamayı sık tekrarlamaz ve bu arada ağacı da ilaçlamazsanız sonuç alamazsınız.

Eski 21-06-2007, 23:16   #28
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Karınca ve yaprak biti arasında bu şekilde bir ortak yaşam var. Daha önce de bahsetmiştim. Karınca, yaprak bitini yerleşip beslenebileceği yerlere taşıyor, onun atıklarından da kendi besleniyor. Karınca yuvasının üzerine karınca ilacı dökerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak ilaçlamayı sık tekrarlamaz ve bu arada ağacı da ilaçlamazsanız sonuç alamazsınız.
Evet karıncalar uğurböceklerine karşı bitleri koruyorlarmış,ilaçlamayı sadece karıncalara yönelik mi yapmalıyız,bitler ne olacak,karıncalara ve bitlere karşı ne ilacı kullanmalıyız.?
Bir filmde izlemiştim,kadının biri organik gül yetiştiriyordu internetten bir sipariş verdi,aynı gün kargo ile teslim aldı,10 kutu uğurböceği sipariş etmiş meğerse...
firmanın adı da "ecowise" dı yanlış hatırlamıyorsam..böyle birşey olabilir mi..?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 00:04   #29
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İlaçlamayı her ikisine de yapmalısınız. Malathion gibi bir insektisit kullanabilirsiniz. Bizde henüz uğur böceği satışı yok maalesef.

Eski 22-06-2007, 08:22   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
E o zaman bu harika bir teşebbüs fırsatı olmasın sakın ???

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024