agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2009, 14:16   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solarizasyon üzerine aykırı düşünceler

Toprakta Solarizasyon Uygulaması (hastalık, zararlı ve yabancı otları yok etme)

Arkadaşlar bir Solarizasyon uygulamasına kafayı takmışsınız gidiyorsunuz bakalım nereye varacak bu uğraşılar bir sonuç alacağınızı hiç zannetmiyorum.

Burdan sesleniyorum solarizasyon uygulamasında bulunan tarim işletmeleri, yuğun tarım yaparak toprakların bakımlarına gereken önemi vermediklerinden seri olarak bitki yetiştirelim diyerek toprak faunasının dengesini bozduklarından toprak kendini yenileyip kurtaramıyor sonutça toprağı zararlılar istila ediyor.

Sizlerde kısa yolda bu zararlıları yok edelim diyerek (tabiri caisse yangına körükle giderek yangını dahada büyütüyorsunuz).

Bu bizim sorunumuz olamaz toprağın üstünden rant sağlıyacağız diyerek ticaret anlayışıyla gidenlerin arkasına takılmayın.

Arkadaşlar bu forumlarda solarizasyon düşüncesine girecek kadar yoğun tarım uyguluyanınız olduğuna ben inamıyorum sorarım size kaçınızın en az 50 dekar alanda senenin her ayında tarım uygulamalarıyla sürekli toprağını ekip biçep hasat eden kaç kişi sayabiliriz.

Sözümü bağlıyarak diyorumki solarizasyon uygulamaları yoğun tarımın safsatalarından kurtumak için toprağı son bir darbe daha vuralımda sonra. Topraksız tarıma geçeriz !!!.Topraklarınızı yakarak kurtaramayız bunu bilesiniz,yani kurunun yanında yaşta yanıyor anlıyormusunuz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 14:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hımmm epsody de hak vermemek elde değil.

Konuyu çok güzel yakalamış.

Doğada zaten güneş ışıkları ile kendiliğinden bir solarizasyon var.

Bizim yaptığımız solarizasyonla aynı zamanda yararlı bakteri ve yararlı mikro organizmalar da ölecektir.

Aklıma rafine tuzlar geldi.

Tuz fabrikasında önce naturel tuz 84 mineralinden ayrılıyor sonra kalan posa yani sodyum cl bize topaklanmasın diye aliminyum eklenerek satılıyor. ( önce aldıkları iyotu da sonra iyot eklenerek iyotlu tuz diye satılıyor)

http://www.himalayakristaltuzu.com/h...uzu-nedir.html

Forumun güzelliği de burada....Farklı bakış açıları farklı yorumlar.

Sonuca varmak çok kolay oluyor.

.

Düzenleyen denizakvaryumu : 11-08-2009 saat 15:13 Neden: link ekleme
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 15:06   #3
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Ben Sn. Epsody'e tam anlamıyla katılamayacağım, neticede toprakta bir şekilde zararlı popülasyonu artmışsa, önce solarizasyonla sterilize edip, daha sonra kaybettiği değerleri yeniden kazandırmanın neresi yanlış.

Sn. Epsody'nin kastetdiği, bilinçsizce ve/veya ticari kazanç hırsıyla zarara vardıracak derecelerde yaparsak karşılaşılacak son durum sanırım.

Ama solarizasyonun mantığını direkt "toprağı yakmak" gibi algılamakta olmamalı bence.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 15:10   #4
Ağaç Dostu

Paylaşım anlayışını kınıyorum denizakvaryumu.

Sn. denizakvaryumu Soğuk kompostu sana özel yönden anlattım karşılığında senden ciddi olup hep soran değilde sende cevaplayasın diye soru sorduk, adam yerine koyup, özelden söyleyebilirdin ben hep sorarm ama cevap verecek bilgim yok dersin cahilliğine verebilirdim sen nebiçim anlayışla paylaşımlarda bulunuyorda bilgilerini göstermeden linkleri kullanarak paylaşımlar da bulunuyorsun senin neler yaptığını gören bilen varsa onlar söylesinlerde bende ikna olayım Hep almak allaha ayit olsa gerek diyorum .

Eski 11-08-2009, 15:18   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Epsody bu kadar zaman sonra forumda polemiği bıraktım, sinirlerimi aldırdım.

Farklı bakış ve yorumlarınla foruma katkı sağlamaya devam et, beni bırak.

Senin uygulamalarına, bilgi ve farklı düşüncelerine ihtiyaç var.

Yola devam

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 16:33   #6
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
Ben Sn. Epsody'e tam anlamıyla katılamayacağım, neticede toprakta bir şekilde zararlı popülasyonu artmışsa, önce solarizasyonla sterilize edip, daha sonra kaybettiği değerleri yeniden kazandırmanın neresi yanlış.

Sn. Epsody'nin kastetdiği, bilinçsizce ve/veya ticari kazanç hırsıyla zarara vardıracak derecelerde yaparsak karşılaşılacak son durum sanırım.

Ama solarizasyonun mantığını direkt "toprağı yakmak" gibi algılamakta olmamalı bence.
Sn BalıkcıSerdar, düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Toprak solarizasyonundan sonra, gereken besin değerlerini , ayrıca yararlı mikroorganizmaları da toprağa aşıladıktan sonra herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Üstelik toprak içerisinde bulunan solucanların da ısı nedeniyle derinlere çekilip herhangi bir zarar görmediği de kanıtlanıp internet sitelerinde yeterince işlenmiş bir konu. Sn epsody' nin endişesi sanırım solarizasyon sonrası toprağı o şekilde bırakıp, kimyasal ilaç ve gübrelerle toprağı her sezon aynı şekilde işleyip bunun bir kısır döngü olarak devam etmesi.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 16:38   #7
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Sn. Epsody'nin niyeti belli oldu

Toprak, Saksı Harçları

Eski 14-08-2009, 14:10   #8
Ağaç Dostu

Yönlendirilen linkler ciddi cevap oluşturamazlar.

Sn;Balıkçıserdar arkadaşım Epsody'nin niyeti belli oldu derken verdiğin link adresi senin molana takıldı her halde, ben ilişik mana bulamadım.

Sen iyisimi gerçek anlamda açıklada bu başlıkta paylaşımlarımız inkitada senin molana takılmasın paylaşım bekleyen arkadaşlarımızı düşünmeni dilerim kal sağlıcakla.

Eski 14-08-2009, 14:17   #9
Ağaç Dostu

Topraklarımızı yakanları lanetliyorum.

Sayın;Arkadaşlar bu solarizasyon mantığı,dün anızdan kolay kurtulma mantıyla, bana göre bir bir örtüşen bir vaka benim bu görüş ve fikirlerime katılıp katılmamanız önem arzetmiyor o sizlerin sorunu artık bu mantıkla hareket etmek veya etmemek,geçmişte köylünün anızıda yakmayı, mazota harcıyacağım parayı gübreye harcarım diyerek anızı sürmenin zorluklarından anızı yakarak toprağı gözardı edip bitkiyi gübreyle beslerim anlayışın devamıdır, şimdi sizler yapıyorsunuz toprağın altındaki binlerce faunanın işlevini aradan çıkarıp yerine miktarları bir elin parmakları kadar sayıdaki mikro biyal gübreyle bu işi yapacağınızı sanarak toprağınıza yabancı mikro organizmayı sokarak düzeteceğinizi sanıyorsunuz. Dün büyüklerimizin toprağın üstünü yakan anlayşın devamını bizlere altını yakarak sürdürüyoruz.

Toprağınızdaki zaralılar elimine ederek baskılıyacak bir sürü yöntem varken işin kolayına kaçmak bizim milletin kaderi olsa gerek. Niye araştırmıyorsunuz doğada, zararlı artmışsa sizde onun doğal düşmanlarını bulup artışını sağlıyarak mücedelenizde doğal olmuş olur,mesala aklıma bir tanesi (solucanlar) yoksa sizde bosaiciler gibi solucanları sevmiyorsunuz,Onlar diyorlar ki solucanlar bizim bonsainin köklerini yiyorlar.

Arkadaşlar aklınızı başınıza toplayıp iyi düşünün, bizler bu forumlarda paylaşımlarımızda vurguladığımız kavramların başında toprağın organik yapısın artırılması yönündeki birçok çalışmalarda hem fikir olmuşuktur.

Bakteriler, gerek toprak açısından gerekse de bitkilerin beslenmesi yönünden çok önemli yer tutan organik değişmelere sebep olmaktadır. Bundan başka bakteriler, nitrifikasyon, kükürt oksidasyonu ve nitrojen tespitinde çok büyük rol oynamaktadır. Bakterilerin faaliyeti bir müddet için duracak olursa, yüksek bitkiler ve hayvanlar alemi çok geçmeden son bulabilir.

Tekrar soruyorum sizlere toprağın organik yapısı denilince sizin aklınıza neler geliyor,sakın birkaç minerali sayarak organik yapıyı bunlar oluşturur diyerek,gerçekteki organik yapıyı organizmalar oluşturur onlarıda yakarsanız onlarda toprağın minerali olurlar.

Eski 15-08-2009, 00:44   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Bu gidişle solarizasyonu anlamak isteyenler değişik konular yüzünden onlarca sayfayı okumaktan bıkacak ve burada bunu anlamaktan vazgeçecek.
Değişik konuları ayrı başlıklar altında açsak daha iyi olmaz mı?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 18:42   #11
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sn;Balıkçıserdar arkadaşım Epsody'nin niyeti belli oldu derken verdiğin link adresi senin molana takıldı her halde, ben ilişik mana bulamadım.

Sen iyisimi gerçek anlamda açıklada bu başlıkta paylaşımlarımız inkitada senin molana takılmasın paylaşım bekleyen arkadaşlarımızı düşünmeni dilerim kal sağlıcakla.
Sn. Epsody;

Sizin, toprak solarizasyonu konusundaki görüşlerinizi ve Sn. Denizakvaryumun'a hitaben bu sayfanın en başındaki mesajınızı

Alıntı:
Paylaşım anlayışını kınıyorum denizakvaryumu.

--------------------------------------------------------------------------------
Sn. denizakvaryumu Soğuk kompostu sana özel yönden anlattım karşılığında senden ciddi olup hep soran değilde sende cevaplayasın diye soru sorduk, adam yerine koyup, özelden söyleyebilirdin ben hep sorarm ama cevap verecek bilgim yok dersin cahilliğine verebilirdim sen nebiçim anlayışla paylaşımlarda bulunuyorda bilgilerini göstermeden linkleri kullanarak paylaşımlar da bulunuyorsun senin neler yaptığını gören bilen varsa onlar söylesinlerde bende ikna olayım Hep almak allaha ayit olsa gerek diyorum .
ben çok saldırgan bir tavır olarak algıladım, yanılmış olabileceğimi düşündüğüm için yorum yapmaktan kaçındım. Ama "Klinoptilolit" adlı bir toprak düzenleyicisini tanıtma girişiminizi görünce, o ürününle bir bağlantınız olduğunu (ürün üreticisi/yetkili bayii vs.) düşündüm ve bu tavrınızı ona yorduğumu belirtmek istedim. Sizinle şahsi hiç bir sıkıntım yoktur, olamaz. Ürünle herhangi bir bağlantınızda olabilir, beni hiç ilgilendirmez, bu forumda ürün tanıtmak veya satmak isteyenler forum yönetimi ile görüşerek, belirli kurallar içerisinde elbetteki bu amaçlarını yerine getirebilirler.

Ürünle hiç bir alakanız da olmayabilir, sadece size doğru gelen bir üründe olabilir ama bu şekilde davranarak adı geçen ürünü veya içeriğini benimsetemezsiniz. Kalmış ki Sn. Denizakvaryumu, bu foruma soruları ve çözümleri ile bir çok üyeden fazla katkı sağlayan ve bir çok üye tarafından sevilen ve saygı duyulan bir insandır.

Benim "kısa bir mola" almış olmamın sizinle hiç bir alakası da yoktur, o konu çözüme ulaşmıştır. İsterseniz, Sn. İzzeterişen'in haklı uyarısına kulak verip, Solarizasyon başlığı altında bu konuyu daha fazla uzatmayalım, zaten Klinoptilolit adı altında yeni bir başlık açmışsınız, bu başlık altında solarizasyon ile ilgili görüşlerinizi, forum kurallarına ve saygınlığına uygun biçimde belirtip, o ürünü açtığınız başlıkta tanıtın.

Selamlar, saygılar.

Eski 17-08-2009, 00:24   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Denizakvaryumu, Sn.Epsody'nin solarizasyon hakkındaki farklı görüşüne değer vererek, dikkate alınması gereken bir görüş olduğunu vurgulamıştı. Fakat sanırım Sn.Epdosy yanlış anladı. Her şey bir tarafa, solarizasyon gibi kuvvetli bir uygulamayı gerçekten de elzem durumlar olmadıkça uygulamanın toprağı fakirleştirmek gibi bir etkisinin de olacağı yadsınamaz. Çok basit olarak şöyle görmek istiyorum. Bir toprak, baş edilemiyen bir hastalık sebebiyle kaybedilmiş durumda ise, bir beyaz sayfa açıp toprağı yeniden yapılandırmak için uygulanabilir, ve bilinmelidir ki, toprağın tekrar inşa edilmesi zaman, emek ve özen gerektirecektir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 12:39   #13
Ağaç Dostu

Balıkçıserdara cevabım.

Sayın; Balıkçıserdar arkadaşım geç de olsa açıklamanı kabul ediyorum.

Açıklamalarında konun işlerliğine yarıyacak paylaşımlarda bulunacağına, üyelere Epsody'nin forumlardaki paylaşımlarına eleştiriler ve tenbihlerle doldurmuşsun, sonra paylaşımcı arkadaşlara okudukları mesajları tekrar alıntı yaparak okutman senin solarizasyon işleminden anlayışınıda ortaya koyuyor.Arkadaşım kişileri eleştiri ve tenkitlerle konu başlğına paylaşım getiremezsin solarizasyon hakkındaki fikirlerimi çürüten tezler ortaya koyda konu işlerlik kazansın forumlarda dedikodularla paylaşım yapılmaz

Ben solarizasyon işleminin kapsamına giren eleştiri tavrımı gerekçeleriyle en azından ortaya koyarken karşı duruştaki bilgilerimi, paylaşımlara sunduğunuz solarizasyonun durumunu karşı tezle çürütmeniz gerekirken,boş şeylerle formu oyalıyarak paylaşımcılara Epsody'i anlattınız.

Söyle bakalım balıkçıserdar arkadaş hem fikir olduğunuz arkadaşın "lonicera" solarızasyon konusunun içine bio fümügasyonu anlatan bir alıntı getirmiş paylaşım bekleyenlere ne diyorsun bu duruma.

Temennilerim iyi paylaşımlarda bulunalım üye olarak.Saygılarımla

Eski 18-08-2009, 12:44   #14
Ağaç Dostu

Topraklara hoş görünerek değil davranarak dost olunur.

Arkadaşım Toprak dostu sandığım Lonicera'ya
Ben bir hatayla bu sıfatı yakıştırmışım,toprakla uğraşılarını anlatırken sana,uygun görmüştüm ama şu solarizasyon başlığındaki toprağa gösterdiğin karşı tutum içindeki tavırlara, sana yakıştıramıyorum.

Solarizyon başlığına eklediğin yorumunda'da kendini açıklıyarak solarizasyon olarak yaptıklarının,bilmeden bio fümügasyon olarak nitelemen kendi yaptığın yanlıştan sıyırılmak anlamını taşıyor,bu açıklamanın arkasında konuyu saptırmak yatıyor,şimdi bir üyenin biri kalkıpta sorsa solarizasyonmu yoksa bio fümügasyonmu sorarsa neolur bu konunu hali kalkmışın birde solarizasyon başlığının içinde fümügasyonu anlatan bir alıntı koymuşsun.

Ama işin sevindirici tarafı, solarizasyon işleminde gerçeği aramadaki kabiliyetin'in balıkçıserdarın önüne geçerek solarizasyon başlığına eklediğin bilgilerin paylaşımlarda gereken itibari görerek başlğığın işlerliğine ivme katmış durumda görüyorum.

Bu yöndeki çalışmalarını devamını beklerken çalışmalarında başarılar dilerim hoşça kal.

Eski 18-08-2009, 13:01   #15
Ağaç Dostu

Toprak dostlarına görülen reva.

Arkadaşım ;İzzeterisen Konuya girmeden saygı dolu selamlarımı sunarım.

Arkadaşım sana Solarizasyon konusuyla ilgili anlayışımı ve tavrımın,konunun özüne zarar vermeden kununun kapsama alanları içindeki oluşumların toprağın yapısına getireceği zararları gözardı ederek kısa vadede faydalarını öne sürerek uzun vadedeki toprağın sonunu getirecek uygulamaları sanki büyük paylaşımlarda bulunduklarını zannederek, birkaç aymaz gafile toprak sever olarak tavır almışsak bu bizim toprak sever olmamızın yanında gerçeği anlayışımızın göstergesidir.

Arkadaşım ben senin solarizasyon başlğındaki konuna karşı,değilim arkadaşların konuyu uluorta genel anlamda kullanılabilir bir reçete gibi göstermeleri,benim şahsen solarizayon olayına toprağa dışardan yapılmış ilkel bir müdahale olarak kabul etmemden, tavrımın dozuda sert oldu.

Arkadaşım büyük bir paylaşım zenginliği yaşayarak her gün yepyeni tekniklerle toprağın doğasına ters düşmeyen hatta onu detekleyen uygulamalara şahit oluyoruz.

Arkadaşım benim toprağa olan bağlılığım toprağın özüne ters düşmeden onun doğasına uygun reçeteleri sunmaktan yana olarak, hastalık etmenlerinin karşısına onların doğal düşmanlarını getirmektir.

Sayın İzzeterisen, onların taklit ederek uygulamak istedikleri solarizasyon uygulamalarının, medeni dünyanın toprak severleri uyguladıkları usullerdeki yanlışları görerek yeni teknikleri geliştirmekte gecikmediler, toprağa çevreye zararlı olan yöntemleri uygulamadan kaldıran kanunları çıkardılar.

Arkadaşlarımızın bunlardan belkide haberleri yoktu,niyetleri konuyu geliştirecek paylaşımlara açacaklardı. Epsody sadece onlara solarizasyon olarak algıladıkları uygulamalarının toprağa getirecek zararlarını, güncel anlayıştaki solarizasyon mantığınada ters düştüğünden aynı zamanda konu başlğına ters paylaşımlarda bulunarak konuyu sebote ettiklerini farkında değildildiler.

Lonicera arkadaşımıza solarizasyon konu başlığı içinde bio-fümügasyonu tanıtan bir başka konuda tartışılacak konu sokmuş buna ne buyurulur.

İzzeterisen arkadaş sende konu başlığına hizmet edenle etmeyini tefrik edemiyerek, konuya hizmet anlayışının topraklara hizmet anlayışıyla örtüşen tavrı kabul edemiyerek dışlamak aczini kabullenmek yolunu gösterdiniz teesürlerimi bildiririm.

Eski 18-08-2009, 13:13   #16
Ağaç Dostu

Bikrobiyal çevreden yanlış tavır.

Sayın;oğuz Alper Saygı ve hürmetlerimle,dost acı söyler, Solarizasyon başlığına eklentilerinizin şahsımda topraklar adına cevap hakkı doğurmuştur.

Arkadaşım solarizasyon konu başlığında polemiklere neden olarak sizin firmanız adına pasif davranış göstererek yerli yersiz solarizasyon uygulamlarına ilgi gösterek onların toprak hastalıklarına karşı solarizasyon uygulamalarına katıldığınızı görmek ve samimi şekilde sorunlarına solarizasyonla çare tavsiyelerde bulunmak hatta solarizasyon uygulamış arkadaşlardan sonuçlarını beklemek gibi davranışlar göstermeniz.

Konu içinde polemikler oluşturan arkadaşların, bu polemiklerdeki haklılık paylarının toprak hastalıklarını solarizasyon yolu ile önlemenin yolu olarak,sizin firmanızın ürünleri içinde bu hastalıkları durduracak ve elimine edecek örünleri onlara sunamayışınız,solarizasyon seçeneğinden başka çarenin olmayışıda ısrarlarında polemiklere neden oldu.

Onlara solarizasyon konusunda ısrarlarındaki haklılık payını siz verdiniz,hatta bir iki yerde izzeterisen arkadaşımız örünlerinizle ilgi solarizasyon içinde bakterileriniz 70 derece sıcaklıkta yaşarmı sorusuna cevap bulamadınız.

Solarizasyon uygulamalarına katılımlarınız, ürünleriniz hakkında gerekli malumat ekleyememeniz,benide enzim gübrelerin toprak hastalıklarını ortadan kaldırıp elimine eden düşünce yapımı boşlukta bıraktınız.

Ben mikrobiyal ve enzim gübrelere tekrar inanmak ve bu bilgi boşluğunun doldurulmasını açıklamalarınızdan bekliyorum. Saygılarımla...

Eski 18-08-2009, 13:54   #17
Ağaç Dostu

EPSODY'nin Solarzasyona bakışı.

Arkadaşlar Epsody tutum ve davranışlarıla yerinde koyduğu tavırlarda genel anlayıştan biraz farklı tutum içersinde olayları hep genel kurallar içersinde değerledirerek yol gösterici paylaşımlardan yana kişilerle sorunu olmayan fakat kendinin ilgilendiği konuları içindeki olayları farkı bakışlardan değerlediren oluşumlara kendinin tavrını koymakta bir sakınca görmemiştir ve bundan sonrada böyle olacaktır.

Arkadaşlar solarizasyon uygulamalarında 11yıldan bu yana kompost uygulamalarıyla iç içe olmuşken bir çok deneyim sahibi olmama rağmen topladığım otları, kuruma amacıyla solarizasyona tabii tutarken hep toprağı güneşin dik gelen ışınlarını toprağıma olan zararını asgariye indirerek ayni zamanda solarizasyon uygulanan otlarımın güneşten foto sentez ile topladıkları enerjilerinden toprağıma aktarmanın avantajlarını yakalamıştım.

Solarizasyon konusuna taklitçi daranışlardan etkilenen arkadaşlarım eklenti koyacak bilgi anlayışına sahip deyilken ben bu konun iki tarafı kesen bıçak olduğunu bildiğimden paylaşımlarda bulunacağım arkadaşlarımın en az benim birikim düzeyinde olmayışları açıklamalarımdan polemiklerin oluşumuna imkan vermemek adına onlara katılıp deneyimlerime dayanan bu paylaşımları koyamadım.

Güneşin ışınlarıyla şaka olmaz ülkemizin gündeminde çölleşme varken benim solarizasyondan fayda sağlayan birikimlerimin paylaşımları yarınlara kalısın diyordum, ülkemizdeki seracılık anlayışı içinde topraklarımızı büyük bir bölümü risk altında olduğunun duyumlarını alıyorum, herkes benim kadar hasas olsun demiyorum ama forumlarımıza taşınan topraksız tarım çalışmaları, topraklarımızın içinde bulunduğu vahim durmu açıklamaya yetiyor.

Sayın izzeterisen arkadaşımdan konu başlığının içeriğini aşan oluşumlarla konuyu saptırma değilde konunun içeriğine katkı sağlamak düşüncesiyle başlığa ters düşmüş açıklamalarımdan özür diliyorum

Eski 18-08-2009, 17:12   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın;oğuz Alper Saygı ve hürmetlerimle,dost acı söyler, Solarizasyon başlığına eklentilerinizin şahsımda topraklar adına cevap hakkı doğurmuştur.

Arkadaşım solarizasyon konu başlığında polemiklere neden olarak sizin firmanız adına pasif davranış göstererek yerli yersiz solarizasyon uygulamlarına ilgi gösterek onların toprak hastalıklarına karşı solarizasyon uygulamalarına katıldığınızı görmek ve samimi şekilde sorunlarına solarizasyonla çare tavsiyelerde bulunmak hatta solarizasyon uygulamış arkadaşlardan sonuçlarını beklemek gibi davranışlar göstermeniz.

Konu içinde polemikler oluşturan arkadaşların, bu polemiklerdeki haklılık paylarının toprak hastalıklarını solarizasyon yolu ile önlemenin yolu olarak,sizin firmanızın ürünleri içinde bu hastalıkları durduracak ve elimine edecek örünleri onlara sunamayışınız,solarizasyon seçeneğinden başka çarenin olmayışıda ısrarlarında polemiklere neden oldu.

Onlara solarizasyon konusunda ısrarlarındaki haklılık payını siz verdiniz,hatta bir iki yerde izzeterisen arkadaşımız örünlerinizle ilgi solarizasyon içinde bakterileriniz 70 derece sıcaklıkta yaşarmı sorusuna cevap bulamadınız.

Solarizasyon uygulamalarına katılımlarınız, ürünleriniz hakkında gerekli malumat ekleyememeniz,benide enzim gübrelerin toprak hastalıklarını ortadan kaldırıp elimine eden düşünce yapımı boşlukta bıraktınız.

Ben mikrobiyal ve enzim gübrelere tekrar inanmak ve bu bilgi boşluğunun doldurulmasını açıklamalarınızdan bekliyorum. Saygılarımla...

Sn.epsody ; Benim yazmış olduklarımı iyice okumamışsınız. Sn.İzzet bey e yanıtım solarizasyonda benim ürünlerimin etkisinin bakteri değil enzim nedeniyle olduğunu açıkladığımı göreceksiniz.(Dolayısı ile 70 derece den bahsettiğiniz yanıtı almış olacaksınız.)

Bu konu ile ilgili aksebio ürünümüzün metil bromid in doğal alternatifi olduğuda bilimsel yayın olarak yapıldı.

Solarizasyon konusuna gelince hiç bir ilaç kullanmadan topraklarınızı steril hale getirmenin yöntemini açıklamanın polemik yaratmak olduğunu hiç zannetmiyorum. Konu başlığı solarizasyon olduğunun farkında olduğunuzu düşünüyorum.

Solarizayon uygulamasına sizin görüş açınız farklı olabilir.Benim ve diğer üyelerin bakış açılarıda farklılıklar gösterecektir!!!

Evlerinde , teraslarında, hastalık bulaşmış saksılarında ki topraklarını atmak yerine solarizasyon uygulaması yapmak ( Hiçbir ilaç kullanmadan ) benim açımdan gayet mantıklı bir yoldur.

Gelelim benim ürünlerimi bu başlık altında ve ya diğer konu başlıkları altında solarizasyon yapmadan da bu hastalıkları bertaraf edebilirsiniz diye lanse ettiğimde site yöneticileri haklı olarak bu konu başlığı altında yazamayacağımı tarafıma bildireceklerini bildiğimden ve sadece kendi konu başılığımda yazmamın uygun olacağını söyleyeceklerinden dolayıdır..

Konu başlıklarımı tamamen okumanızı tavsiye ediyorum.

Ancak forum üyelerimiz ürünlerim ile ilgili kullanımını faklı başlıklarda dile getirdikleri zaman yanıtlayabiliyorum. Sn .Lonicera nın uygulaması da bu şekilde olmuştur.

Ayrıca Biofumigasyonda ;solarizasyon konusunun içine girmektedir.Nasıl ki zamanında insanlarımızı zehirleyen metil bromidin solarizasyonda uygulandığının solarizasyon konusunda içerdiği gibi!!!

Bu bakımdan bu cümlenizi (Solarizasyon uygulamalarına katılımlarınız, ürünleriniz hakkında gerekli malumat ekleyememeniz,benide enzim gübrelerin toprak hastalıklarını ortadan kaldırıp elimine eden düşünce yapımı boşlukta bıraktınız.) tekrar analiz etmenizi rica ediyorum.

Solarizasyon konusu gayet önemli ve yetiştiricilkte Zehir kullanımını minimum seviyeye indirme de önemli bir yöntem olduğunun tartışmaya gerek olmadığının sizin de gayet iyi bilmeniz gerekir.

Topraklarımızı ve insanlarımızı ne kadar düşündüğümüzü üretmiş olduğumuz ürünleri incelediğinizde pasifmi aktifmi olduğumun farkına daha iyi varabileceksiniz . Topraklarımızın ve insanlarımızın zehirlerden ve kimyasallardan etkilendiğinin ve ürünlerim ile Zehirlerin ve Kimyasalların karşısında ki tutumumu yine konu başlıklarımda incelemenizi rica ederim.(Konu başlıklarım :Bionem Mikrobiyal Gübre ve Roa Natura / Roa Plus belki bilmiyenler vardır.)

Acaba sizin bazı konu başlıklarında dile getirdiğiniz uygulamaları forum üyelerimiz denemeye kalktığında ve zararlı mikroorganizma bulaştığında ki sonuçların ve kullanıcıların sağlıklarını eksi yönde etkilemesinin vebalini nasıl üzerinize aldığınızı da ayrıca merakla izlemekteyim. Dost acı söyler Sn.Epsody!!!

Her seferinde bu konu başlıklarınızda ki ( kompost yapımı , evsel artıklarla gübre yapımı , fermantasyonla gübre üretimi )çalışmalarınızın iyi olduğunu ancak zararlı mikroorganizma bulaştırmadan kelimesini ekleme sebebimi de anlamış olacaksınız.

Saygı ve Sevgilerimle

Düzenleyen Oğuz Alper : 19-08-2009 saat 05:07
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 17:40   #19
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
epsody
Alıntı:
Söyle bakalım balıkçıserdar arkadaş hem fikir olduğunuz arkadaşın "lonicera" solarızasyon konusunun içine bio fümügasyonu anlatan bir alıntı getirmiş paylaşım bekleyenlere ne diyorsun bu duruma.
Sn epsody, öncelikle ilk toprakları yakanları lanetlemenizle başlayan eleştirinize cevap yazmayı düşünmüyordum ki konu dağılıp başka yerlere gitmesin. Ama cevap yazmadıkça ve kışkırtıcı uslubunuzla insanları tahrik etmeye devam ediyorsunuz. İsterseniz dünyanın en doğru şeylerini söyleyin bu üslupla boşa kürek çekersiniz.

Alıntı:
Topraklara hoş görünerek değil davranarak dost olunur.
Arkadaşım Toprak dostu sandığım Lonicera'ya
Ben bir hatayla bu sıfatı yakıştırmışım,toprakla uğraşılarını anlatırken sana,uygun görmüştüm ama şu solarizasyon başlığındaki toprağa gösterdiğin karşı tutum içindeki tavırlara, sana yakıştıramıyorum.

Solarizyon başlığına eklediğin yorumunda'da kendini açıklıyarak solarizasyon olarak yaptıklarının,bilmeden bio fümügasyon olarak nitelemen kendi yaptığın yanlıştan sıyırılmak anlamını taşıyor,bu açıklamanın arkasında konuyu saptırmak yatıyor,şimdi bir üyenin biri kalkıpta sorsa solarizasyonmu yoksa bio fümügasyonmu sorarsa neolur bu konunu hali kalkmışın birde solarizasyon başlığının içinde fümügasyonu anlatan bir alıntı koymuşsun.

Ama işin sevindirici tarafı, solarizasyon işleminde gerçeği aramadaki kabiliyetin'in balıkçıserdarın önüne geçerek solarizasyon başlığına eklediğin bilgilerin paylaşımlarda gereken itibari görerek başlğığın işlerliğine ivme katmış durumda görüyorum.

Bu yöndeki çalışmalarını devamını beklerken çalışmalarında başarılar dilerim hoşça kal.
Anlamakta güçlük çektiğinizi sanıyorum ama son bir kere daha anlatayım, benim bahçem yok. Daha önce de sormuştunuz söylüyorum, validemin evinin kenarında çok küçük bir toprağı var. Bu toprak hem çok kötü hem de derin değil. Bu sebeple kompost oluşturma işini sadece kullandığım saksılar için başlattım. Bahçe toprağı topraktan başka her şeye benzediği için soğuk kompost oluşumuna gitmedim. Kap içerisinde yapıp, elde edilen kompostu kayıpsız şekilde saksılarımda kullanayım istedim. Sezon sonu da bu saksıdaki harçların bir kısmında külleme, yaprak biti, domateslerde fusarium vb. gördüğüm için bu saksı harcını sevgili Oğuz beyin de belirttiği gibi atmaktansa veya zehirle ilaçlamaktansa en az zarar vereceğini düşündüğüm solarizasyon yönteminde karar kıldım.

Bunu yaparken de bilmeden içine gübre ve kompost eklemiştim. Bu konuda biyo fumügasyon işlemi ile benzerlik gösterince ben de belirtmek istedim. Ayrıca bio fimügasyon işlemini uygulandığında solarizasyonun etkisi artıyor. Benim bio fimügasyon işlemini de yapmış olmam solarizasyon yapmış olduğum gerçeğini değiştirmez. Alıntıda bunu görebilirsiniz. Ama önce yazılanları tam olarak okumanız kaydıyla. Sizin gibi okumadan ahkam kesilirse böyle bir durum ortaya çıkar. Yani bio fümigasyon denen işlemi ( ki ben bu işlemi yeni öğrendim. Solarizasyon öncesi harca birer çuval kompost ve gübre katınca adı bio fümigasyon oluyormuş veya bu işleme çok benziyormuş)

Hayal ettiğiniz gibi herhangi bir konu saptırma yok. Çünkü bionem gübre başlığında (8-8-2009 tarihinde 1456 no'lu mesaj) toprak solarizasyon uygulamamı anlatırken içerisine çuvalla gübre ve kompost koyduğumu belirtmiştim. Yoksa sizin sandığınız gibi sizin eleştirileriniz üzerine bio fümugasyon yapmışım diye bir ifade kullanıp kıvırtmadım.

Solarizasyon yapmasaydım da ne yapsaydım yani, 500 litre saksı harcını atsa mıydım yoksa kimyasallarla ilaçlasa mıydım? Kişilerin koşullarını bilmediğiniz ve ifade ettiklerinde de dinlemediğiniz veya işinize gelmediği için sürekli dönme dolap gibi aynı şeyleri söylüyorsunuz.

Ta konu başından beri kendi yolunuzun doğru olduğunu tutturdunuz hala aynı düdüğü öttürüyorsunuz. Sizden farklı düşünen ve davrananlara saygınız olmadığı gibi ele geçirdiğiniz ilk fırsatta bilirkişi ve alaycı uslubunuzla bunu yineliyorsunuz. Size bu tutumunuzu değiştirin demek istemiyorum çünkü bunun mümkün olmayacağı gayet aşikar.

Ben farklı yoldan gidiyorum, sizin kadar toprak ve doğa dostu değilim. Yepyeni fikirlere her zaman açığım, sürekli araştırma içindeyim.

İnsanlarla alaycı tavırla konuşup, ardından başarılar dileyip selam söylemek de sadece size özgü bir davranış olsa gerek. ''Benim uslubumu bırakıp ne demek istediğime bakın'' sözleri de en azından benim için oldukça havada sözler. Farklı fikirlere tahammül edemeyip, mahalle kabadayılarının ağızlarıyla konuşup neredeyse küfür edecek kadar tahammülsüzlüğünüz ise gerçek aymaz gafilin siz olduğunu gösteriyor.

Sizin yüzünüzden kompost yapımı başlığı ve sonunda toprak solarizasyonu başlığı da çok farklı yerlere dağıldı gitti. İçimden solarizasyon konusu hakkında hiçbirşey yazmak gelmiyor. Buyrun başlık sizin, dilediğinizi anlatın artık.

Bu arada bu mesajı sadece size özel anlaşılır kılabilmek için kaç kere girip cümle ve bilgi düzenlemek zorunda kaldığımı Allah biliyor.

Düzenleyen Lonicera : 19-08-2009 saat 20:34 Neden: Bilgi düzenleme, harf eksikliği
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 17:55   #20
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sayın Epsody'nin üslubu bu maalesef...

Ne kadar kırıcı olduğunun farkında bile değil işin kötüsü.

O yüzden aklıma ne takılırsa takılsın, sormaya çekinir olup, sadece okumaya devam eder oldum..

Forumda kimseyle polemiğe girmek istemiyorum, bazen frenlerim zorlansa da...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 22:15   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Benim tartışılanlara bir diyeceğim yok. Hepsini de okuyamam. Bu sitede sanırım yüzeysel bilgiler olmalı. Memleketi organik adı altında aspirin misali her hastalığı iyileştirdiği belirtilen mamuller kaplamış. Bizim hayvan gübremiz, sapımız samanımız ne güne duruyor. İyi olur inşallah.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 00:36   #22
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Bu sitede sanırım yüzeysel bilgiler olmalı
Bu yazıyla hangi siteyi kastetiniz, anlayamadım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 12:52   #23
Ağaç Dostu

Solarizasyon'a Allternatif solucanlar ve malç.

Arkadaşlar bu haftaki solarizasyon başlığına yeni bir yaklaşımla, toprak altı zararlılarının bertafını sağlıyarak toprağı doğal bir yolla steril edecek ve yabani ot tohumlarının çıkmalarını engeliyerek yetiştireceğimiz bitkilerin gelişmelerine menfi hiçbir etki olmadan tertemiz topraklara sahip olmak düşüncesi ile solarizasyona alternatif uygulamayı paylaşmaya açıyorum.

Arkadaşlar burada önce solarizasyon mantığından yola çıkarak hedefimiz toprakaltı canlı populasyonlarında zararlı olanlarını elimine ederken, güneş ışınlarını etkilerini kullanıyorduk, solarizasyonun etkilerini arttırmak için kimyasal katkılar organik katkılar ve bu uygulamaların çeşit çeşit yöntemleri kulanıldı kimisi zararlı görüldüğü için uygulamadan kaldırıldı,sonuçta güneş ışınlarııyla etlikleşime girerek toksin gaz esasıyla solarizasyon uygulamalarının kimyasal ayağı çöktü şimdi tek ayaklı olanı yani tabiri caisse organik düşünülen fümegasyon gündemde görünüyor,bu ayağın bence tek tutarlı olan tarafı yabani otların, üretilen toksin gazlarla bertarafının sağlanması.

Lakin tutarsıs görünen taraf ekseriyetle, tutarlı olan tarafın sağladığı değerlere sünger çekiyor nedir bunlar derseniz zararlı zararsıs bütün faunayı(toprak altı canlıları) yok ediyor,hani bir insanin enfekte olmuş yarası için aldığı antibiotiğin yarayı iyileştiriyor ama sonuçta vucüdun bir çok hücre yapısında tahribatlar yapıyorya, sözün kısası bir yapıyor bir çoğunu bozuyor. İşte bunun gibisi yani insan bilimi bir adım ileri iki adım geri şeklinde işliyor,kazandıklarımızı görüyor kaybetiklerimizin hesabı ortalarda yok.

Arkadaşlar mademki bilimimiz var, bunu doğru kullanalım kendimiz uydurmayalım doğayı taklit edelim (insan uçmak isteyince kuşları taklit ederek bu günkü uçağa ulaştı,doğamız herşeyi dengede tutabiliyor lakin insanın aklı devreye girince denge şaşıyor, ama durmuyor dengeyi sağlıyor geçde olsa.

Uzun lafın kısası doğada herşeyin karşıtı var,her zararlının bir düşmanı var, biz burda aklımızla bize zarar yapanın karşısına onun düşmanını bulup dikmek kalıyor.

Size toprak altında dengeyi salıyacak bize zarar yapan zararlının düşmanını tanıtayım(SOLUCANLAR) evet bu canlılar taprak altında yaşarken beslenme olarak toprak yerler besinlerini, sindirim sistemlerinde öğütürken toprağın içindeki mikroorganizmaların yoğunluğunu azaltarak azgınlaşmış gurupları elimine olarak, hastalıklara neden olanlar azınlığı düştüklerinden baskılanmış olurlar.

Gelelim solarizasyonun yabani ot tohumlarını bertarafını sağlamasına organik mataryeli biz ekim yaptığımız toprağın boş kaldığı zamanlarda üstene sererek (MALÇ) yapıp örttüğümüzde bu organik mataryel bakteriler tarafından parçalanıp ayrışmaya başlatıldığında,toksin oluşumuyla toprakta var olan yabani ot tohumlarınıda oksidasyonla çürütüp bertaraf olacaklardır.

Sonuçta doğanın uyguladığı bu yöntem ikilisi(SOLUCANLAR ve MALÇ) Bizim solarizasyon alternafimiz olarak, doğadan alınmış tam teşekküllü tescil begemizin üstünde insanlar bir belge getiremiyeceklerdir. Saygılarımla

Arkadaşlar paylaşım mantığına göre bu yorumun ,iyi veya kötü yanlarını kendi yormunuzu eklerseniz paylaşımlarımızın devamınıda sağlamış olursunuz,aynı zamanda aldığınız bilginin hakkına sahip olursunuz.

Eski 26-08-2009, 00:44   #24
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sevgili Dostum Epsody,
Sana sonuna kadar katılıyorum. Bir de yararlı mikroorganizmaları toprağa ilave ederseniz, solarizasyona gerek kalmaz. Doğada herşeyin çaresi var. Malçlama son derece önemli.
Dedelerimden Gelibolu'daki Bayrak Babaya selamlar

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 11:34   #25
Ağaç Dostu

Bahçelerimizde sonbahar uygulamaları.

Bahçesi olan arkadaşlara bu başlıktan seslenerek sonbaharda bahçe temizliği ve kış bakımlarını yapmak üzere solarizasyon konuları içinde paylaşılan bilgilerinden yararlanarak malç uygulaması ile bahçemizde bulunan yabani ot tohumlarının bertarafının sağlanması ile ağaç köklerinin sert soğuklardan korunması amaçlanmaktadır.

Arkadaşlar malçın en önemli özelliklerinden bir taneside hastalıkların kaynağının ilaçlar ve zehirler kullanmadan masrafsız ve artı değer sağlayan malç olayının bahçemizdeki solucanlara yataklık ederek barınmalarını mütakip populasyonlarının artışını sağlıyarak bir savunma, topraklarımızı besleme ordusunu kurmuş olacağız.

Konuyu biraz açmam gerekirse bahçemizdeki malç uyguladığımız toprakların nemin artmasından solucanlar buralarada toplanacaklar çürümeğe yüz tutmuş malçın onlara bir ziyafet sofrası kurması ile buralarda nüfüslarını artırarak çürüntüleri işleme faaliyetleride arttığında menülerine topraklarda bulunan azgınlaşmış bakteri ve mikroorganizmalarıda katarak topraklarımıza eniyi gübre ile beraber enzimleri oluşturmanın yanında bu zararlıların populasyonlarınıda elimine ederek baskılanmasını sağlıyacaklardır.

Eski 28-05-2010, 01:37   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Solarizasyon başlığını başından itibaren okudum. Topraktaki faydalı-faydasız( bu tanım da çok insan merkezli aslında) tüm mikroorganizmaları toptan yok etmesi bana da olumsuz görünüyor. Daha sorunlu bulduğum kısım ise: Tarlayı naylonla kaplamanın neresi doğa dostu bir uygulamadır? Solarizasyonda hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor deniliyor ya, Naylon ne oluyor peki? Aylarca o kadar yüksek sıcaklıkta, güneş ışınlarının altında o naylonlar kısmi de olsa çözünüp toprağa karışmıyor mu? Hem bu uygulamayı yaygınlaştırıp tonlarca naylon imalatını tetiklemenin doğa dostu bir yanı olmasa gerek

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 08:26   #27
Ağaç Dostu

Solarizasyonda yeni yaklaşımlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Solarizasyon başlığını başından itibaren okudum. Topraktaki faydalı-faydasız( bu tanım da çok insan merkezli aslında) tüm mikroorganizmaları toptan yok etmesi bana da olumsuz görünüyor. Daha sorunlu bulduğum kısım ise: Tarlayı naylonla kaplamanın neresi doğa dostu bir uygulamadır? Solarizasyonda hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor deniliyor ya, Naylon ne oluyor peki? Aylarca o kadar yüksek sıcaklıkta, güneş ışınlarının altında o naylonlar kısmi de olsa çözünüp toprağa karışmıyor mu? Hem bu uygulamayı yaygınlaştırıp tonlarca naylon imalatını tetiklemenin doğa dostu bir yanı olmasa gerek
Arkadaşım solarizasyonda kullanılan naylonun toprağa uygulanan güneşin ısısının kayıplarını önlemek düşüncesi ile uygulamadan yarar sağlanmak amaçlanmaktadır, sizinde vurguladığınız gibi, burada naylon kullanımı teşvik edilerek doğanın kirletilmesi düşünülmemektedir.

Yabancılar çevre kirliliği yaratıyor diyerek dönüşümsüz bir malzeme olduğundan naylon poşet uygulamasını kaldırmayı düşünürken , bizim böyle bir anlayışla hem toprak yapısını yakarak öbür yandanda dönüşümsüz malzemeyle çevre kirliliği yaratarak toprak hastalıkları sorununu önlemeyi düşünmenin mantığını anlamak güç olsa gerek.

Burada insanlara düşen anlayış bence doğaya kimyasal kullanımını durdurak yerine organik madde ilave ederek topraklar içindeki zararlıları dengeliyerek doğal süreç sağlanacaktır.

Eski 23-04-2011, 12:32   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Arkadaşlar bu solarizasyon başlığını bir ümitle okumaya başladım ancak kişisel egolar baskın çıkarak bir karmaşa olmuş.Biz ziraat mühendisi değiliz ve burdan bişeyler okuyarak bilgi almaya çalışıyoruz,ancak kişisel tartışmalar konunun özünü bozmuş ve solarizasyon iyimi-kötümü tam anlaşılamamıştır(kendimce).lütfen kişisel tartışmalardan sıyrılıp tartışalım.saygılar

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
almanya, köpek, yıkama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024