agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2011, 18:39   #1
Ağaçsever

akca86's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2011
Arı uzaklaştıran bir şey var mıdır?

Merhabalar;

Bizim yakında bir bağ evimiz olacak inşallah, şuan yapım aşamasında. Toprakla uğraşmayı, çiçek ve doğal şeyler yetiştirmeyi çok seviyorum ancak arı fobim var. Yerimde duramıyorum yaklaştımı o derecede.. Mangal yaptığımız zamanlarda daha çok zor anlar yaşıyorum. Forumu aradım ama birşey bulamadım henüz, acaba var mıdır böyle birşey?

Hani mesela kara sinek ve sivrisinek kovucu mumlar falan vardır biliyorum masanın altına yakıp koyarlardı gelmezdi.. Hatta onu da sorcaktım o tam nedir bileniniz var mı diye.. Ama en çok arı konusunda fikirlerinizi bekliyorum. Dilerim birşey vardır çünkü rahat rahat istediğim şeyleri yapmak, bahçeyle ilgilenmek istiyorum..

akca86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 18:54   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arılar benim için de büyük dert ama yakında bağ evimiz olacak diyorsunuz, arıları uzaklaştırırsanız üzümleriniz nasıl döllenecek ki?

Onları uzaklaştırmak yerine siz onlardan uzak durmaya bakın derim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 19:25   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Üstünüze konsa bile tepki vermezseniz arı herhangi bir zara vermez. Sinirlenmesine neden olacak ani hareketlr tetikler saldırısını. Alışmak en kolay yolu.
Dün odaya bir yaban arısı girdi ,elim klavyedeyken bir anlık eliem de kondu. Bekledim bir iki saniye durdu gitti.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 20:07   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2011
Normal şartlarda evet söylediğiniz yapılabilir ama fobisi olanlar için bu durum çok zor. Sinek gördüğünde çıldıran arkadaşım vardı örneğin. Şaka yaptığını sanmıştım.. taaki onu o halde görene dek.

Bu konuda bir önerim olmadığı için sadece Allah yardımdınız olsun diyebiliyorum. Mangal konusunda ağzı kapalı kapları deneyebilirsiniz.. en azından azalır sanırım. Bir belgeselde arı kovanından bal almak için duman kullanıyorlardı diyeceğim ama oda işinize yaramayacak

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 20:07   #5
Ağaçsever

akca86's Avatar

Bağ evimiz olcak evet ama tabii hani annem babam elbette benden daha çok ilgilencekler birçok şeyle bende elimden geldiğince yardımcı olcam onlara. Hani benim demek istediğim mütemadiyen onları uzaklaştırmak değil de belli zamanlarda uzak kalmalarını sağlamak mümkün olsa keşke..

Memet bey, ahh öyle olamıyor işte fobiniz olsa anlardınız. Ben bedenimi kontrol edemiyorum arı yaklaşınca, istem dışı tepkiler veriyorum. Heralde elime koncak olursa zaten düşük tansiyon var küt diye bayılıveririm.. off off çok zor bir durum.. bu yüzden bu konuda bi çözüm bulabilirsem çook mutlu olacağım..

Eski 11-06-2011, 20:09   #6
Ağaçsever

akca86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HuYSuz Mesajı Göster
Normal şartlarda evet söylediğiniz yapılabilir ama fobisi olanlar için bu durum çok zor. Sinek gördüğünde çıldıran arkadaşım vardı örneğin. Şaka yaptığını sanmıştım.. taaki onu o halde görene dek.

Bu konuda bir önerim olmadığı için sadece Allah yardımdınız olsun diyebiliyorum. Mangal konusunda ağzı kapalı kapları deneyebilirsiniz.. en azından azalır sanırım. Bir belgeselde arı kovanından bal almak için duman kullanıyorlardı diyeceğim ama oda işinize yaramayacak
Aaaaa doğru... tamam şimdi hatırladım duman diyince siz. Sanırım bi kaba Türk kahvesini yakıyorlardı, onun dumanından kaçtığını söylüyorlardı... Hani bu fikir masa başındayken güzel olur da, iş başındayken pek bir işe yaramaz.. Ahh ahh halim zor vallahi keşke bu korkumu aşabilsem..

Eski 11-06-2011, 20:21   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2011
Öneriler gelene kadar ultrasonik kovucuları biraz araştırabilirsiniz. Kullanan varsa onlarda arılar konusundaki etkisini belirtir sanıyorum.

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 20:42   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Siz korkuyorsunuz peki ben ne yapayım? Arı sokmasına allerjim var, her soktuğunda hastanede alıyorum soluğu 20 dakika içinde yetiştirilmem gerekiyor.
İki defa komadan zor çıkmışım.

Ah sevgili memet, ani hareketler yapmazsanız konar ve bir şey yapmadan uçar diyorsun ama bu insanına göre değişiyor, beni uyurken bile sokuyor, acısı ile uyandığımda ya kolumda ya da bacağımda arıyı görünce fıttırıyorum. Üzerimde gecelik bile olsa fırlıyoruz hastaneye. Tam 3.5 sene her hafta aşı oldum, gittikçe dozunu arttırarak verdiler ilacı ama bağışıklık kazanamayınca kestiler.

Eski 11-06-2011, 20:53   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın akca86; Sizin rahatsız olduğunuz arı;
sanırım yaban arısı, sarıca arı dediğimiz arı türleri. Bu arılar dışarıda bırakılan etler, tatlımsı meyve ve sebzeler olunca; bunların dışarıya yaydığı kokuları sonucu evinize yavaş yavaş çoğalarak gelirler. Sonuç olarak yoğunluğu azaltmak hatta sıfırlamak sizlerin elinizde.
Dışarıda et parçaları ve tatlımsı meyve sebze artıkları bırakmamak.
Çöp kovasını koku salmayacak şekillerde kullanmak.
Bal arıları ete gelmez. Dışarıda bırakılan tatlımsı yiyeceklere ancak dışarıda çiçek nektarı bulamadığı kıtlık aylarında ilgi gösterirler. Arılarından gereksiz yere fazla korkmuşsunuz.
Korkmayan birisinden destek alarak yavaş yavaş korkmama seansları almanızı öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 21:18   #10
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
belki canice ama
soda şişesi **** pılastik 1 litrelik şişenin içersine biraz şekerli su hazırlayıp uygun yerlere şişeyi kapak kısmından ip bağlamak suretiyle asın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 21:31   #11
Ağaçsever

akca86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın akca86; Sizin rahatsız olduğunuz arı;
sanırım yaban arısı, sarıca arı dediğimiz arı türleri. Bu arılar dışarıda bırakılan etler, tatlımsı meyve ve sebzeler olunca; bunların dışarıya yaydığı kokuları sonucu evinize yavaş yavaş çoğalarak gelirler. Sonuç olarak yoğunluğu azaltmak hatta sıfırlamak sizlerin elinizde.
Dışarıda et parçaları ve tatlımsı meyve sebze artıkları bırakmamak.
Çöp kovasını koku salmayacak şekillerde kullanmak.
Bal arıları ete gelmez. Dışarıda bırakılan tatlımsı yiyeceklere ancak dışarıda çiçek nektarı bulamadığı kıtlık aylarında ilgi gösterirler. Arılarından gereksiz yere fazla korkmuşsunuz.
Korkmayan birisinden destek alarak yavaş yavaş korkmama seansları almanızı öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Sevgili Ligustrum, elbette evde bırakılan şeylere karşı arılar gelir onu çok iyi biliyorum çok örneklerini yaşadım. Ancak benim demek istediğim, arılardan korkan biri olduğum için bahçe içerisinde çiçeklerle olsun , bitkilerle olsun ilgilenirken bana yaklaşmalarını önleyebilecek birşey olsa diye istiyorum.. Çünkü bahçede rahat çalışabilmek istiyorum.

Bilgiler içinde teşekkür ederim.

Eski 11-06-2011, 21:34   #12
Ağaçsever

akca86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
belki canice ama
soda şişesi **** pılastik 1 litrelik şişenin içersine biraz şekerli su hazırlayıp uygun yerlere şişeyi kapak kısmından ip bağlamak suretiyle asın
Ay nolur bunu söylemeyin. Hem canice hemde işte benim arı korkumun oluşmasına sebep olan temel şey buydu.. Nereye gidiyorduk hatırlamıyorum ama bi keresinde çok kucukken tatile giderken bir yerde mola vermiştik. O yer çok arılı bir yerdi ve arıları çekmek için akıllı insanlar yemek masalarının olduğu yere o sizin dediğinizden yapıp koymuşlar. O şişelerin içleri dışları her yer arı kaynıyordu ve biz onların dibinde yemeğe oturmuştuk. Ailem korkmuyordu o zaman bende az korkuyordum ancak o arılar başıma musallat olunca... Hayatımdaki en büyük korkuyu yaşamıştım. Heralde o gün kendime gelememiştim diye hatırlıyorum korkudan ve ağlamaktan.. O yüzden lütfen böyle bişey yapmayın...

Yinede önemseyip cevap yazdığınız için teşekkürler...

Eski 11-06-2011, 21:56   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hamamböceği fobisini yenen bir arkadaşım var ama ben anlatmayım nasıl.

Böcek sokması anafilik şok yapabiliyor işte bu kötü,Güler hanımdaki gibi. Neredeyse çaresi yok gibi. Yanlarında sürekli serum taşıyanlar var bu yüzden.

Tabi şöyle bir şey var sürekli korkunuz beslerseniz sürekli korktuğunuz şeyle karşılaşırsınız. Biraz karmatik bir bakış ama, bazı şeyleri çözme konusunda etkilidir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 22:10   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akca86 Mesajı Göster
Sevgili Ligustrum, elbette evde bırakılan şeylere karşı arılar gelir onu çok iyi biliyorum çok örneklerini yaşadım. Ancak benim demek istediğim, arılardan korkan biri olduğum için bahçe içerisinde çiçeklerle olsun , bitkilerle olsun ilgilenirken bana yaklaşmalarını önleyebilecek birşey olsa diye istiyorum.. Çünkü bahçede rahat çalışabilmek istiyorum.

Bilgiler içinde teşekkür ederim.
Szin bahçenin yaklaşık 50-100 metre yakınında bir arı kovanı yoksa, bahçenizde istediğiniz gibi rahatça dolaşabilir, çapalama, belleme yapabilirsiniz.
Sarıca arı da bahçede dolaşan, çalışan insanla işi olmaz. Rahat olun.
Rahatsız eden olursa, bu sayfada haklıymışsınız derim.
Eğerki yakında arı kovanı varsa,
Bahçeyi bellerken, çapalarken dikkat etmeli.
Çünkü; uzun süreli toprak titreşiminden rahatsız olur.
Önce arı gelir size bir kaç sert uçuş ve dokunuşlarla sizi uyarır.
Siz hala onu kale almaz işleme devam ederseniz;
İntihar uçuşunu yapar ve sizi sokar.
Alarjiniz yoksa: Beni arı soktu ne mutlu bana da demelisiniz.
Çünkü şok faydalıdır.

Sonuç olarak; mutlaka sokmadan önce sizi ısrarla uyarır.
Ayrıca bahçeniz arı uçuş geçiş vadisi yolu üzerinde olabilir.
Bu gibi durumlarda bahçenizde çalışırken, parfümlü vücut veya giysilerle
dolaşmamalısınız.
Arıdan değil arısızlıktan korkalım.
Lütfen çocuklarımıza arıdan korkulmayı aşılamayalım.
Korkusuz günler dilerim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 22:35   #15
Ağaçsever

akca86's Avatar

Doğru şeyler söylediniz, gerçekten çocugum olursa zaten hiçbirşeyden korkmaması için elimden geleni yapacağım..

Ve gelişmeleri de burada söylerim elbette. ve bir not daha, sarı giymek çiçek desenli şeyler giymek arıları resmen çekiyor bu yüzden sarı hiç giyemiyorum mesela

Bakalım neler olacak... Sevgiler herkese..

Eski 11-06-2011, 22:46   #16
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
bitkilerle olsun ilgilenirken bana yaklaşmalarını önleyebilecek birşey olsa diye istiyorum
Bahçede çalışırken arıcıların giydiği elbiselerden giyin siz de. Bu sayede hiç bir rahatsızlık duymazsınız.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 11:27   #17
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Hiç denemedim ve ne denli başarılı bilmiyorum ama bir yaylacı abimiz motorinin özellikle yaban arılarını uzak tutan bir kokusu olduğunu söylemişti. Yaban arılarının gelmesini istemedikleri yerlere yarım litrelik pet şişlere biraz motorin ucuna da bir bez yad üstübü koyup arıları engelliyordu yanılmıyorsam. Bir denemek lazım...

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 23:46   #18
Ağaçsever

akca86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serder Mesajı Göster
Hiç denemedim ve ne denli başarılı bilmiyorum ama bir yaylacı abimiz motorinin özellikle yaban arılarını uzak tutan bir kokusu olduğunu söylemişti. Yaban arılarının gelmesini istemedikleri yerlere yarım litrelik pet şişlere biraz motorin ucuna da bir bez yad üstübü koyup arıları engelliyordu yanılmıyorsam. Bir denemek lazım...
Hmm bu da güzel bir fikir, bunu araştıracağım, teşekkürler..

Eski 04-09-2011, 20:49   #19
Yeni Üye

Paralda's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Eğer çok rahatsız ediyorsa, kadife çiçeğini öneririm.

Paralda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 23:15   #20
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Arıların size yaklaşmamasını istiyorsanısz kuru soğanı soyup ortadan ikiye bölün ve daha sonra içine elma sirkesi doldurduğunuz bir kaba koyun.Masanıza arıların yaklaşmayacağından emin olabilirsiniz.Arılar bu kokudan nefret ederler.Eğer arıların bulunduğu bölgeye gidersenizde parfüm sürmeyin ve terli olmamaya dikkar edin bu kokular onları kızdırır.Çalışma yollarındanda uzak durun.Şimdiden bağ evinizde keyifli günler dilerim..

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 14:37   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2011
Organik bir sinek ilacı yöntemi biliyorum, pet şişenin üstünden sineğin girebileceği şekilde delik açılıyor. sonra içine bal, şarap sirke tarzı bir karışım konuyor. ve sinek onun içine girince yapışıp tekrar çıkamıyor. arılar da malum tatlı ve bal yapıcı şeyleri severler. bu tarz bir yöntem belki işinize yarayabilir. karışım oranlarından emin değilim ve malzeme olarak değişik karışımlar da var diye biliyorum. bu işle uğraşan insanlara bir sorun derim.

junkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 23:29   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim evin çatısına arılar yuva yapmış, cam açamıyorum hemen eve giriyorlar. Yuvalarından nasıl uzaklaştırabilirim arıları? Yuvalarına böcek ilacı sık dediler ama ben onları öldürmeden yuvalarını terketmelerini istiyorum.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 00:40   #23
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Benim evin çatısına arılar yuva yapmış, cam açamıyorum hemen eve giriyorlar. Yuvalarından nasıl uzaklaştırabilirim arıları? Yuvalarına böcek ilacı sık dediler ama ben onları öldürmeden yuvalarını terketmelerini istiyorum.

Beni yanlarına yaklaştır diyeceğim.
Nerede olurlarsa olsunlar yine de beni sokmaktan zevk alıyorlar.

Bizim de çatı arasına ve klima fanlarının içlerine yuva yapmışlardı ancak ilaç sıkarak kurtulduk. Ama siz isterseniz sıkıca giyinip, yuvalarına çomak sokarak bozun kaçarlar. Sonra da tekrar gelmesinler diye yuvaya ilaç sıkarsınız.

gulcingiller beğendi.
Eski 22-09-2011, 01:45   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akca86 Mesajı Göster
Merhabalar;

Bizim yakında bir bağ evimiz olacak inşallah, şuan yapım aşamasında. Toprakla uğraşmayı, çiçek ve doğal şeyler yetiştirmeyi çok seviyorum ancak arı fobim var. Yerimde duramıyorum yaklaştımı o derecede.. Mangal yaptığımız zamanlarda daha çok zor anlar yaşıyorum. Forumu aradım ama birşey bulamadım henüz, acaba var mıdır böyle birşey?

Hani mesela kara sinek ve sivrisinek kovucu mumlar falan vardır biliyorum masanın altına yakıp koyarlardı gelmezdi.. Hatta onu da sorcaktım o tam nedir bileniniz var mı diye.. Ama en çok arı konusunda fikirlerinizi bekliyorum. Dilerim birşey vardır çünkü rahat rahat istediğim şeyleri yapmak, bahçeyle ilgilenmek istiyorum..
Oncelikle hayirli olsun diyorum.Sivrisinek kovucu mumlarda ve spreylerde citronella adli bir bitki var burada bu bitki satiliyor.Lavanta ve naneninde bu konuda iyi oldugunu duydum.Iyi sanslar

Maple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 02:03   #25
Yeni Üye

Arilar koyu renk giysilere deri giysilere ve yun giysi giyenlere saldirirmis.Acik renkli deri ve yun icermeyen giysi giymeniz gerekiyormus.Kullandiginiz parfum ve ekilen tatli bitkilerde onemli bunlara biraz dikkat edersiniz zamanla kimbilir fobinizi yenebilirsiniz bile .Birde yardimi olurmu bilmiyorum arilar kirmizi isikta goremezmis .

Düzenleyen Güler : 12-10-2014 saat 07:35
Eski 22-09-2011, 02:06   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Ari yetistiriciligi yapan birinden dumanla uzaklastirmasini isteyebilirsiniz belki

gulcingiller beğendi.
Eski 22-09-2011, 02:54   #27
Yeni Üye

Arilar cay agaci yagi kokusundan kacarmis

Eski 22-09-2011, 11:25   #28
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Alıntı:
Aynı konudan benimde başımda var, Bağ evimizin çatı boşluğunda arı hemde eşşek arıları kovan yapmışlar, yarı serçe parmağı büyüklügünde kovanları ise cok büyük bunlardan nasıl kurtulacagımızı düşünüyoruz. 5 tanesi adamı soksa öldürür. okadar büyükler.İşin kötüsü çatıdakı bal kovanından aşağı akan ballar benim yatak oda mın içine düşüyor vede pis bir koku yapıyor.

teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 11:34   #29
Moderatör

Güler's Avatar

Citronella bitkisi bende var. Bahçede çalışırken parfüm de kullanmıyorum, yaz dolayısı ile giysiler hem ince hem de açık renk pamuklu ve penyelerden ama gel gelelimhiç kâr etmiyor.

Bence duman fikri çok olumlu, arıcılar böyle yapıyor görüyorum.

Eski 22-09-2011, 13:08   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Etrafda o kadar çok arı yuvası varki, hepsiyle nasıl mücadele edicem bilmem. Bahçede dekor olarak yapılmış taş bir kuyu var onun içine yuva yapmışlar. bitişiğimdeki komşunun camına yapmışlar, tüpün altına yapmışlar. Bal arısıda değil, eşşek arısı hepsi. Gelen misafirlerden birini 3 yerinden ısırdı.
Güler hanım siz bi sapancaya doğru gelin isterseniz Akşam serinliğinde yuvalarına toplandıklarında bolca ilaç sıkarsam kurtulursun diyor burda bir teyze, e ben ilacı sıkarken saldırırlarsa die korkuyorum açıkcası böyle bişe yapmaya.
Lavanta tohumu aldım, bahçeye bol bol ekersem belki biraz olsun uzaklaşırlar. Ya da bir arıcı bulucaz dumanla uzaklaştırcaz.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024